Van Heel éC Co. Advertentie. van Zaterdag 20 Mei 1916. Tweede Blad. Photographie MAGNEE. vergrootingen 16728 ie: Burgerlijken Stand. GEMENGD NIEUWS. J Het beste adres voor portretten, naar oude portrè11en. lerseksche en Thoolsche Courant lio iter .der 14 14. 13, 13 14 14 15 ONMISBAAR. Met de //Lodewijk van Nassau* is weer een gedeelte van de hoop van Neerlands landbouwers met betrekking tot den oogst van 1916 naar den bodem der zee gezonken. Sommigen hebben wel is waar hun gansche behoefte aan Chili- salpeter thuis gekregen, maar velen hebben nog niets, anderen 50 °/Q van het bestelde. Toch wordt er van alle zijden hard gewerkt, om niet tegenstaande allerlei noodlottige omstandigheden, te zorgen, dat de landbouwers zooveel mogelijk de hoeveelheid Chilisalpeter ontvangen die zij gevraagd hebben en voor hun oogst behoeven, 't Zal hoogstens een beetje later zijn dan auders. Nu h t Chilisalpeter niet op tijd komt, nu ongelukkig het voorjaar nat en koud geweest ïh, zoodat de wintergranen niet de noodige stikstof iia den grond vonden, nu beseft men eerst, welk een onschatbare waarde het Chilisal peter voor den landbouw is. Als het voorjaar warm is de nittrificeerende miers-organismen behoeven in elk geval een temperatuur boven 5° C. dan wordt er nog eenig salpeter in den bodem gevormd. Daar was dit jaar niet veel kans voor. Daarenboven hebben de aan houdende, overvloedige regens den voorraad bodemsalpeter ook geen goed gedaan. Chilisal peter was dit jaar dus dubbel noodig. En de roggeoogst vooral zal onder het gemis lijdeo. Ook van regeeriügswege is reeds in dezeu zin geschreven. Allerlei kunstmiddelen en vervan gende meststoffen worden aangewend, om het ontbrekende door het gemis aan Chilisalpeter weder goed te maken, 't Is te hopen, dat het laatste moge en dat ook de warme dagen waar mede de Aprilmaand sluit, hiertoe mogen bij dragen. In elk geval is 't te hopen, dat de land bouwers uit dezen noodtoestand leeren, dat ze de hooge, onmisbare waarde van het Chilisalpeter, zoo mogelijk, pog heter leereD beseffen. OORLOGSKRONIEK 1915. 23 Mei. Italië verklaart Oostenrijk-Hongarije den oorlog. (De tiende oorlogvoerende mogend heid.) 20 —25 Mei. Het Duitsch-Oostenrijksche offensief wordt aan de San door tegenaanvallen van de Kussen tegengehouden. Dezen hebben Szawle hernomen en de Duitschers van den spoorweg LibauDunaburg afgedrongen. Ge rechten aan de Dubissa. 25 Mei. Het Engelsche linieschip Triumph wordt in de Golf van Saros door een Duitsche duikboot getorpedeerd. In Engeland komt een coalitiekabinet tot stand. De Duitschers en Oostenrijkera naderen ook ten Zuiden van Jaroslau de San. 26 Mei. De Italiaansche troepen zijn op tal van plaatsen de Oostenrijksche grena overge trokken. Het Amerikaansche stoomschip Nebraskan wordt door torpedo of mijn beschadigd. De Duitschers en Oostenrijkers trekken ook tusschen Jaroslau en Kadymno, ten Noorden van Przeroysl over de San. 27 Mei. Een Zeppelin werpt wederom bommen op Southend. De koning van Italië vertrekt als opperbe velhebber van land- en zeemacht naar het front. Aanval van FraDsche vliegers op Ludwigshafeo. Het Engelsche linieschip Majestic voor de Dardanellen door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De Porte verklaart, dat zij de vijandelijkheden tot het Suezkanaal zal uitbreiden. De Engelsche hulpkruiser Princess IreDe vliegt in de lucht. Gemeente THOLEN, van 512 Mei. GeborenPieter, zv. W. P. Perestam en P. Jansen. Willem Andreas, zv. S. Schot en P. C. Quist. OndertrouwdL. J. C. Schot jm. en A. Schot jd. D. H. Vaders jm. en M. v. d. Sande jd. Overleden Pieter, zv. W. P. Perestam en P. Jansen. In 't overstroomingsland. Gedeeltelijk is het overstroomde gebied in Noord-Holland weer droog gelegd, maar voor een ander deel is het water wel gezakt, maar nog niet volkomen verdwenen. Een Hbl.-medewerker heeft de geteisterde streek weer eens bezocht. Wat hem vooral trof, was de aanblik van bet totaal verwoeste land, een wijd zich uitstrekkende ruïne, dood, zonder vertier of blijheid, zelfs in zonnige lentedagen, een ruïne niet slechts de huizen en de stal len en de schuren, maar het land zelf en alles wat er in is, de slooten en de vaarten en de tochten, de bruggen en de wegen 't is alles woest geworden, en doodsch, en akelig. Alles? Neen, er was nog leven, al was het weinig. Wat van de hoornen en struiken boven water uitstak, was uitgebot en groen. Doch 't groen is grauw en herfstig; de jonge bladeren zijn zwart gerand en ingeschrompeld. Alleen de appelboomen zijn wonderen. Er zijn er, waarvan de stam nog diep in 't water staat, en die heffen boven 't water nit een heerlijken bouquet van weelderigen bloesem, 't Is 't eenige héél héél mooie in al het akelig verdorde en verwoeste. In Broek zijn 40 huizen totaal verwoest. Veel land is bedekt met zware veenbonken, die door den vloed uit het land achter den zeedijk ziju losgerukt en meegesleurd en neergekwakt weer hier op 't land. Dat is een ruïne voor de eigenaars en pachters, die 't heeft getroffen, want jaren zal het duren voor het land van dezen veenatrooai is gezuiverd, als 't ooit geheel ervan gezuiverd wordt. Nog erger is, dat die veenbonken ook zijn gezonken in de vaarten en tochten, want daardoor zijn de vaarwaters ver stopt, en is de communicatie te water met de omliggende plaatsen, zoo noodig voor '>t bedrijf en voor den bandel, voor langen tijd gestremd. Groote klompen zijn meegesleurd en hebben de kanalen letterlijk verstopt, zoo erg dat 't herstel niet veel minder zal zijn dan een opnieuw gra ven van vaarwaters, op vele plaatsen. Van Broek naar Zuiderwonde kan men nog varen maar de vaarwaters naar Uitdam, naar Holysloot, en van Zuiderwoude naar Uitdam zijn hopeloos verstopt. Het papier wordt steeds duurder. Wat kost nu het papier? Vraag liever: is het nog te krijgen? Nominaal jagen de prijzen omhoogcourant papier 120 pCt., post- en schrijfpapier 100 180 pCt. gekleurde papieren 100 pCt., vetdicht- en pakpapier 100 pCt., en zoo alle9 wat maar papier heet. Maar nu Duitschland sinds 1 Mei in 't geheel geen papier meer uit- of doorlaat, is de prijs nog niet eens het voornaamste, maar wel de vraag: hoe krijgen we papier? We snakken naar een rol papier als een Duitscher Daar een vaatje boter. En dat dwingt tot zuinig zijn. Papier is goud. Kassiers, Commissionnairs in Effecten, CORRESPONDENTSCHAP NEDERLANDSCHE BANK. THOLEN, ST-MAARTENSDIJK. Belasten zich met den aan-en verkoop van Effecten Het verzilveren van ooupons. Vreemde Bank- en Muntspecie tot voordee- lige koersen. Het verschaffen van Reiswissels. Nemen gelden a deposito met eene rente vergoeding van 2V2 a 3','j Kantoor Tholkn Zaterdags bij de Wed. C. BAL Logement Zeeland. Donderdags te St. Maaktensdijk bij Z. DE RUITER. 9937 Ateliers te Bergen op Zoom, Wouwschstr. 154 en te Tholen Hoogstraat 44. OPNAMEN VAN GEBOUWEN, VEE enz SPECIALE INRICHTING VOOR

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 3