15' X 1626 Zaterdag 13 Mei 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. nrf Firma J. NI. C. POT, THOLEN. P u b I i c a t i n. ONDERWIJS. y s t, Van onze berichtgevers. BINNENLAND. teec IER SEKSCHE )it blad Yerschijnt eiken Zaterdag, per kwartaal f 0,65 met Geïlluatrèerd Zondagsblad fl.10, franco fl,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, dan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het isu te T h o I o n o< vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telbf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regela 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. RGE MEEST ER van Tholen maakt bekend militieplichtigen van lichting 1916 wier aanvankelijk was bepaald in de tijdvakken 20 April of van 1 tot 5 Mei 1916, doch i ,ld werd tof een nader te bepalen tijdstip, L worden ingelyfd in de school aan de Nieuwe 9 Ie Middelburg op 16 Mei a.s., op dezelfde s was bepaald voor 18 April en 2 Mei j.1.; EN ie opkomst van de Landstormplichtigen wier 5 iitstelling is uitgesteld, nader zal bepaald den S Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Ten slotte wordt goedgekeurd de rekening van het Weezen-Arrabestuur over het jaar 1915 met een ontvang van f 13815,745 en nitgaaf van f 10173,455 alzoo inet een goed slot van f 3642,29. -ken lier van den Hoofdelijken Omslag. EMEESTER en WETHOUDERS der Ge- 'holen maken bekend, dat een afschrift van litief kohier van den Hoofdelijken Omslag t dienstjaar 1916, gedurende vyf maanden, 9 Mei 1916 tot en met den 8 October 1916, entesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. i, den 9 Mei 1916. lurgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester J. W„ WAGTHO. Be Secretaris, H. J, LA BAN. Tot onderwijzeres aan de Cbr. school te Poortvliet is benoemd mejufFr. H. van Voorst, van Reüswoude. Met haar stond op de voordracht mejuffr. M. A. Botting van Oost- en West- Souburg. Bij de deze week gehouden examens voor onderwijzer slaagden te Middelburg de heeren F. Bazen te St-Maartensdijk en I. C. Dekker te Poortvliet, beiden leerlingen der R.N.L. te Tholen. LANDBOUW-VEETEELT. re Vergadering van den Raad der gemeente et op Dinsdag 9 Mei des voormiddags ten 10 V2 "ur* nwoordig zes leden afwezig dhr. E. van Lij ^e- oorzitter opent de vergadering, nderzoek der geloofsbrieven wordt besloten ating van den heer M. G. van Nieuwen- als raadslid. heer Van Nieuwenhuijzen komt de ver- al binnen en wordt door den voorzitter beslissing van den raad in kennis ge- BEI Ti ensie Tu|jwaarop door den toegelatene in handen llesèn voorzitter de bij art. 39 der gemeente- oorgescbreven eeden worden afgelegd. 1129voorzitter feliciteert dhr. Van Nieuwen- B met deze benoeming en spreekt daarbij Jj^nsch uit dat het den benoemde gegeven H worden, vele jaren de belangen der ge- voor te staau. na worden de notulen van de vorige ring na voorlezing onveranderd goedge- olgens deelt de voorzitter mede dat in- zijn Missives van heeren Ged. Staten dezer l^cie waarbij wordt teruggezonden bet pre- kohier van den hoofdelijken omslag en kohier van de hondenbelasting beiden in van bet bewijs hunner goedkeuring. de rekening en verantwoording der ont ken en uiigaven van de Gezondheidscommissie 'nDir>jen over -het kalenderjaar 1915 welke g door Burgemeester efi Weth. is goed- 1 een afschrift van een adres van den ge braad van Nieuwleuzen om H. M. de i betreffende voorkoming van de vele in bet personeel van onderwijzers bij de tre lagere scholen. I voorlezing wordt besloten dit adres voor sgeving aan te nemen. •ns wordt overgegaan tot de benoeming feen wethouder, welke betrekking is open ten door het overlijden van den beer J. A. Vieuwenhuijzen. stemming blijkt dat zijn uitgebracht op (teer M. J. de Graaff 5 stemmen en 1 stem 5, zoodat tot wethouder is benoemd de beer de Graaff. «volgens wordt besloten H. M. de Koningin tdres te zenden tot het verkrijgen van out- 'g van het bepaalde bij Art. 4e lid van 48 der wet op bet lager onderwijs, ima wordt een besluit genomen tot af- en brij ving in de begiooting van 1915. (Jit het verslag van de Controlevereeoigiug V. Z. O. S. te St-Maartensdijk over 1915, in bet Zeeuwscb Landbouwblad, blijkt o. m. dat van de 161 gecontroleerde koeien en vaarzen 3 32 volledige melklijsten zijn afgegeven; 38 vaarzen gaven gemiddeld in 304 melkdagen 3316 K.G. melk, vetgehalte 3.80 de hoog ste 304 melkdagen 4368 K.G. met 2,88 vet, de laagste 220 melkdagen 1588 K.G. met De 94 koeieu in oöö melkdagen 4225 KG. met 3,33% vet; hoogste 317 melkdagen 5711 K.G. met 3,41 vet of 214 K.G. boter, laagste in 295 dagen 2518 K.G. met 3,68% vet of 103 K.G. boter. Er wordt ook nog in medegedeeld dat de koe, welke in 1915 de hoogste melk- en boteropbrengst gaf, dit ook in 19131914 deed, en wel Emma 4748 R. N.R.S., van den heer M. C. Steendijk te Stavenisse. In het Eiland Tholen is dit jaar onder sommige gemeenten veel vlaslacd gebuurd, d.w.z. land dat door de vlassers zelf is bezaaidde eigenaars der kavels, die alzoo voor eigen risico uitzaaiden, schijnen prachtige prijzen te kannen maken. Cijfers worden genoemd, die nimmer werden vernomen, en dat voor vlas, dat pas boven staat en waarvoor de koopers dus de verdere risico op zich nemen. meesters recht van beroep te geven van alle beschikkingen der gemeentebesturen betreffende toekenning of herziening van rente. Dit amen dement werd aangenomen met 3721 st. Tegelijk met de ouderdomswet heeft de Kamer ook de wet op de oorlogsbelasting behandeld. Zij is nog aan de algemeene beschouwingen bezig. Dinsdag eu Woeusdag was minister Van Gijn aan het woord. Hij verklaarde in hooge mate bere-i te zijn tot overleg met de Kamer en zeide voor. emens te zijn een commissie van advies te vormen van hoogstaande personen, ook be lastingambtenaren welke commissie den minister en de inspecteurs zal adviseeren. „Vis u dan maar niet bij den duivel te biecht komtriep de heer Schaper, waarop de minister antwoordde //Ik zal trachten den duivel buiten de commissie te houden/''. De heer van den Tempel betoogde, dat het heffing9percentage, hetwelk in het wetsvoorstel op ».'0 perc. als maximum is gesteld, veel booger kon zijn. Ce behandeling duurt voort. u In de St. Crt. van 4 Mei komt voor een wijziging der statuten van de vereeniging „Het Groene Kruis" te St-Maartensdijk en idem van de vereen, tot steun en instandhouding voor scholen met den Bijbei te Tholen en Omstr. te Tholen. De St. Crt. van 5 Mei bevat de statnten der Coöp. Boerenleenbank te Scherpenisse op gericht door D. Kleppe, A. C. Polderman, J. A. de Graaff, C. A. Geuze, I. K. Hage, C. Hartog, J. v. d. Velde en R. Jager. De raad van beroep voor de ongevallen verzekering te Middelburg heeft de beslissing der Rijksverzekeringsbank bevestigd en aan J. C. M. te lerseke zijne vordering ontzegd. Lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks Directe Belastingen in de provincie Zeeland. Hierop komen o.m. voor C. D. Klos en J. de Koeijer lerseke, A. A. van Nieuwenhuijzen, St-Pbilipsland, J. D. Noske Tholen, J. A. Stol9, St-Philipsland, J. v. d. Velde lerseke, Jhr. J. v. Vredenburch Tholen. I. Willemse, lerseke. DE TWEEDE KAMER heeft Dinsdag de ouderdomswet, in weerwil van kennelijk doel der rechterzijde om de discassies te rekken en na uitvoerige verdediging van minister Lely eindelijk klaar gekregen. De eind stemming moet nog volgen. Dien dag werd een amendement Rntgers om bet mogelijk te maken, aan rentetrekkers die het land verlieten, of zich schuldig maakten aan drankmisbruik of ergerlijk levensgedrag, de rente te ontnemen, verworpen met 3913 st. De beer Koole stelde voor om aan burge. II5RSEKE. Donderdag viel hier een 4-jarig mei'je in een oesterpat en geraakte in groot gevbar. Het werd nog tijdig door A. Zoeteweij gerei. Het kind was reeds bewusteloos doch «eik uucri den geneesheer weer tot bewustzijn gebracht. Gisteren geraakte een fietsenhandelaar door het springen van een brandende benziue- lamp in brand. Hij bekwam ernstige brandwon den aan aangezicht en handen doch kon zelf zich nog onder geneeskundige behandeling stellen. In de Maandagavond gehouden raads vergadering was o.a. een verzoek ingekomen van bet gemeentebestuur van Nieuw-Leusen om adhaesie betuiging op een adres aan de hooge regeering betreffende groote mutatie van bet onderwijzerspersoneel. Het kohier van de hondenbelasting (f 168,50 voor 90 honden) en dat voor de straatbelasting (f1081,40 voor 764 perceelen met 5407 M. gevellengte) werden vastgesteld. Nu kwam in behandeling een adres van de leden der land- en tainbouwver. en van vele ingezetenen waarin de raad verzocht werd te trachten met bet polderbestuurder Br. Wat. Bew. lerseke tot overeenstemming te komen omtrent verharding van den Oudeudijk. Feitelijk beteekende dit adres een verzoek om terug te komen op een raadsbesluit waarbij de onderhandelingen over bedoelden weg met de Br. Water. Bew. lerseke werden afgebroken. De ouderhandelingen waren zoover gevorderd, dat de raad voor den aanleg van een grintweg over den Oudeudijk en een paar zijwegen een bij drage van f 200 aangebodeu bad gedurende 40 jaren. De Br. Wat. vroeg een voortdurende bij drage, doch daar wilde de raad niet aan. De heer Willemsen stelde nu voor het adres op zij te leggen en de besturen van den 01- zende- en van den Molenpolder uit te noodigen samen met de gemeeute den zoozeer gewenscb- ten weg aan te leggen en daarna de Br. Wat. te verzoeken bet onderhoud op zich te nemen. De beer Van Harmeien wilde aan bet ver zoek van adressanten voldoen en stelde dit voor, doch bet werd met 8 tegen 2 st. verworpen. Op verzoek van den heer Willemsen namen B. en W. op zich te trachten met den Olzende- en den Molenpolder in contact te komen ter bereiking van het door spreker geschetste doel. Nu kwam in behandeling een adres van de spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland waarin ge vraagd werd om een bijdrage gedurende 20 jaar van 20 cent per inwoner. Hiertoe werd met alg. st. besloten onder voorwaarde evenwel dat de tram zou aansluiten bij alle treinen van het staatsspoor, die te Kruiningen stoppen en onder voorbehoud dat ook bet gedeelte van bet trarn- wegnet beoosten bet kanaal totstand komt. Wegens de verhoogde kolenprijzen werd be sloten de gasprijzen, thans 10 en 11 c., met 3 cent te verboogen. B. en W. brachten, ingevolge een opdracht van den raad, een plan ter tafel voor verbetering van de Langeviele. Het hield in den aanleg van een klinkerstraat ter breedte van 5 M. van af de keibestrating tot den Wellevateweg. Tevens stelden zij voor ook den oprit naar de haven tot voorbij de weegbrug en het nog niet verharde gedeelte van de hooge kade met klinkers te bestraten. Een en ander werd met alg. st. in beginsel goedgekeurd, de kosten zooveel noodig te vinden in een leening. Wegens bet late uur werd de vaststelling van het kohier hoofd. omsl. tot den volgenden avond uitgesteld. OLJD-VOSSEMEER. Werd voorbeen de ge meente voorzien van groente door groentekooplui uit Bergen op Zoom en Tholen, sedert eenige maanden is de aanvoer totaal gestaakt en zijn de oude afnemers genoopt op andere wijze zich te voorzien. Waar elders reeds sedert weken salade, spinazie enz. als jonge groente wordt gegeten, kan men zich hier nog bedienen van z/inmaak-groente", daar de tuinen nog niets geven. Gelukkig dat de schorren in ruime mate lamsoor en zeekraal bieden, waarmee ook druk geleurd wordt. Aan den heer M. Rijnberg, onderwijzer aan de o. 1. school alhier is door het gemeente bestuur een tijdelijk verlof tot herstel van ge zondheid verleendeen plaatsvervanger werd reeds voor hem aangewezen. De *oude" en /^nieuwe" tijd wordt ook bier verschillend toegepastde meesten houden zich bij de regeling der werkzaamheden aan den ouden tijdbij de Ned. Herv. zoowel als bij de R. Kath. kerk waren Zondag jl. de diensten naar den nieuwen tijd geregeld, bij de Geref. kerk hield men zich evenwel aan den zonnetijd. Op een der hoeven is deze week een geval van vlekziekte voorgekomen onder de varkens een der dieren is bezweken, een ander exemplaar was nog in leven. POORTVLIET. Woensdag jl. werd het stof felijk overschot vaa wijlen dhr. Jobannes Nico- laas van der Slikke, die als landstormsoldaat in Waalsdorp bij Den Haag in dienst was en onge veer vier weken geleden aldaar aan de gevreesde ziekte (nekkramp) was overledeu en begraven, naar Poortvliet overgebracht en op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Benoemd met ingang van 16 Mei a.s. tot postbode te Wolfaartsdijk, den beer J. van den Berg postbode alhier. SCHERPENISSE. Deze week had de knecht van J. H. het ongeluk dat zijn paarden die voor een rolslee gespannen waren, op hol sloegen. De paarden reden al hollende tegen een dubbele telegraafpaal. Een stuk werd uit de eene paal gereden terwijl de andere ongeschonden bleef zoodat er geen storing in den telegraafdienst ontstond. Behalve wat materieele schade liep alles goed af. Het paard van de koopman van 't H. dat voor een cate stond vastgebonden geraakte met zijn toom achter de ijzeren pennen van 't hek. Hierdoor begon het dier te stijgeren en kwam daardoor zoodanig met zijn borst in een der pennen terecht dat een diepe wonde ontstond. THOLEN. Een zoontje van Jan Goedegebuure Mz. viel spelende in een sloot aan den singel. M. C. Bijnagte suelde toe, sprong te water en had de voldoening bet knaapje te redden. Door vrouw C. Bijnagte werden de levensgeesten opge wekt en werd bet jongetje thuisgebracht bij zijn ouders. In de Dinsdag gehouden vergadering van den polder Deurloo zijn op de aanbeveliog als Dijkgraaf geplaatst de h.b. A. M. Geulk, Iz. van 't Hof en P. C. A. de Wit, zulks in de vacature ontstaan door overlijden van den heer G. C. M. Geluk. Voorts is besloten, de oprit toegang gevende tot de haven, ouder keibestrating te brengen. In de spoorplannen zal niet worden deelgenomen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1