Ierseksche en Thoolsche Courant van Zaterdag 12 Februari 1916. Tweede Blad. FEUILLETON Wachtend op het Voorjaar +++-H- +-H+ In troebel water. Al sedert een paar jaar, zoolang de oorlog dnurt, is het voor sommige handelsartikelen een moeilijken tijd. Ze worden niet meer genoeg gefabriceerd of geïmporteerd en daar er toch behoefte is, hetzij aan de bedoelde stoffen zelve, hetzij aan hun surrogaten, eoo is het voor deze laatste een gulden periode. Hun importeurs, fabrikanten, verkoopers en pleitbezorgers visschen in troebel waterzij maken gebruik van de moeilijke toestanden, waarin de eerst-bedoelde artikelen verkeeren, kammen ze een beetje af, hemelen de surrogaten wat op en ze meenen gewonnen spel te hebben. Ik heb op de eerste plaats het oog op de kunstmeststoffen en denk daarbij vooral aan het chilisalpeter. Jaren lang is chilisalpeter zooniet de eenige dan toch de voornaamste stikstof meststof voor land- en tninbouw geweest. Men kon ze niet missen. Hoe duur het soms ook was, de groote landbouwers en trouwens ook de kleinere in den laatsten tijd moeten chilisalpeter hebben. Op tarwe, op karwij, op suikerbieten, op de weide. Natuurlijk kochten de boeren dit chilisalpeter niet om het chili salpeter zelve, noch om de verkoopers of impor teurs een genoegen te doen, doch alleen omdat ze door jarenlange ervaring wisten, wat een kolossale voordeelen het gebruik van chilisalpeter gaf, omdat ze overtuigd waren, dat als ze het moesten missen, de oogst en dus de beurs het zouden ontgelden. Door de complicaties van den oorlog is er stagnatie gekomen in den geregelden aanvoer van chilisalpeter, zoodat er minder chilisalpeter ingevoerd wordt dan er noodig is en gevraagd wordt. Toch moet er bemesting met stikstof zijn en het gevolg ia, dat de landbouwers stikstofmeststoffen koopen, waaraan ze vóór den oorlog niet dachten. Nu komen de belangheb benden in den verkoop van deze laatste mest stoffen, verheffeu zich op de groote afname hunner artikelen en schrijven deze toe aan de goede eigenschappen van het surrogaat, plaatsen snorkende advertenties en dichten daarin hun artikel allerlei prachtige eigenschappen toe. Zij visschen in troebel water. Ik denk hierbij aan het Norge-salpeter. Ik wil geen kwaad zeggen van Norge-salpeter. Het is een kunstmeststof in wording en zonder den oorlog zou het nog jaren noodig hebben gehad om er te komeo. Nu profiteert het van de moeilijke dagen, die het chilisalpeter doorleeft. Dat is zyn recht, mits het dit doet op eerlijke wijze zonder af te geven op zijn concurrent. Het Norge-salpeter heeft goede eigenschappen, belooft wellicht iets voor de toekomst. Wij gunnen het zijn plaatsje onder de zon. MBar het moet die plaats niet trachten te vergrooten door de eigenschappen van het chilisalpeter te verkleinen en deze meststof in een kwaad daglicht te stellen. Zoo wordt in een advertentie over Norge- salpeter o.a. beweerd le. dat het beter werkt dan chilisalpeter. Al beweert men dit honderd maal, de boeren zouden het toch niet gelooven. Maar waar haalt men het bewijs voor deze bewering? Wanneer men de verschillende proeven in de landbouw- verslagen nagaat ziet men tal van uitkomsten, waaruit het tegenovergestelde blijkt. Ik wil echter niet beweren, dat de bemestingswaarde van Norge-salpeter in 't algemeen minder is dan die van chili, want er zijn tal van uitkomsten, die guuBtig zijn voor de Norge. Maar in geen geval kan men op grond van de uitkomsten der proef velden, waarbij Norge-salpeter - in vergelijking trad met chilisalpeter, beweren, dat het eerste beter werkt dan het tweede. Dat is absoluut onwaar. 2e. Norge-salpeter wordt, zelfs bij zeer droog weer en drogen bodem na enkele uren door den grond opgenomen en vormt dus geen korsten, zooals chili dat doet. Wel, wel, die korsten van het chilisalpeter I Naar het Engelsch van DAYRELL TRELAWNEY. 7) Toen wierp hij een blik op de klokhet was zeven minuten over vijven. Hij zou den sneltrein naar Londen nog kunnen halen. Maar hij verwierp dit deukbeeld. Een halfaur later ging er nog een gewone trein en als hij dien nam, kwam hij nog juist bijtijds voor den eersten boot-trein naar Dover. Hij verliet de kamer en hing zijne druipnatte regenjas en zijn hoed in de gang optoen keerde hij weer naar de kleine zijkamer terug en sloot de deur achter zich dicht. Wat hij zeide, wist hij zichzelven later nauwelijks meer te herinneren. Hij was ontsteld en getroffen bij het zien van de kinderlijke droefheid der twee oude dames, maar hij begreep er hoegenaamd niets van. Zeker, ik heb wel eens gehoord van korsten bij aanwendiug van groote massa's zonten, maar nooit vernam ik van het korsten van chilisal peter bij aanwending van 300500 K.6. per H.A. gewoonlijk nog in gedeelten gegeveu. Welk ernstig man durft bovenstaande zonder blozen beweren 1 En welk ernstig vakblad durft iets dergelijks zelfs als advertentie plaatsen, zonder te denken „men moet al wat doen voor het zoete winstje". En wat nu het Norge-salpeter betreft, ik ge loof het, wat hierboven beweerd wordt. Ik heb het zien zaaien, dat het als water op den groud viel. Het had iets van vochtigen hagel. Het zal wel eens minder vochtig uitgestrooid kunnen worden. Maar over het wateraantrekkende van de Norge-salpter zullen we maar zwijgen. Ik wil de pleitbezorgers der Norge-salpeter niet op hun wegen volgen. 3e. Norge-salpeter strooit gemakkelijk uit, zoo wel met de hand als met de machine. Dit wist ik heusch niet. Maar, ik zou er over zwijgen. 4e. Norge-salpeter kan nooit vervalscht worden, omdat het in gesloten vaten wordt aan gevoerd. Hoe kinderachtig 1 Wil dit zeggen, dat het chilisalpeter wel vervalscht wordt Ik geef het gaaf gewonnen. Zij die zich op dezen tak van nijverheid toeleggen zullen het echter ook wel met de gesloten vaten kunnen doen. Doch, als men coöperatief koopt, is vervalsching uitgesloten en de Rijksproefstations zijn er ook nog 1 5e. De waarde van een vat Norge-salpeter is minstens gelijk aan de waarde van één zak chilisalpeter. Dat hangt er van af, wat er in een vat en in een zak is. En hangt ook samen met punt 1. Maar wel weet ik, dat Norge-salpeter met 13 pet. stikstof verkocht wordt voor f 15 de 100 kg., dat is f 1,15 per KG. stikstof. Stelt men de bemestingswaarde enz. gelijk dan kan 15,5 pet. chilisalpeter f 17,826 koeten. Nogmaals bevecht uw plaats onder de zon, maar met eerlijke middelen. V. GEMENGD NIEUWS. De Landweerlichting 1911 met verlof. Dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschappen van de landweerlichting 1911 zullen op 10 Maart met voorloopig klein verlof worden gezonden. Bij een groot aantal onderdeden, al waar de belangen van den dienst dit veroorloven, zullen de dienstplichtigen echter reeds op 18 Febr. met voorloopig klein verlof huiswaarts keeren. Voor het kantongerecht te Eist is na een zeer uitgebreid getuigenverhoor vrijspraak geëischt voor den landbouwer J. L., te Elden, aan wien ten laste werd gelegd, dat hij te laat aangifte had gedaan van het heerschen van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Wordt het vonnis overeenkomstig den eisch gewezen, dan krijgt de heer L. de geschatte waarde van het afge maakte vee, begroot op ongeveer f 20.000, uitbe taald. Bij veroordeeling is hij dit geld kwijt. Er zit voor hem dus heel wat aan de uitspraak vast. Doordat de overstrooming den omtrek van Amsterdam van een groot aantal koeien beroofd heeft, is er in de hoofdstad gebrek aan melk ontstaan, waarin nu door de verstrekking van goedkoope Regeeringsmelk wordt voorzien. Daar mee wordt echter ook alweer fraude gepleegd. Sommige melkslijters verkochten de melk, die zij voor hun klanten kregen, voor veel hoogeren prijs weer op de melkmarkt, waardoor zij een niet onbelangrijke winst maakten. De Amster- damsche burgemeester heeft echter tegen deze handelwijze gewaarschuwd. - De kippen komen weer aan den leg; er komen weer eieren genoeg, al moeten we ze nog duur betalen, cent per eitje, wie wist daar vroeger vanMaar nu er weer meer eieren komeD, behoeven er deze week voor elke 100 In Londen gaf niemand om zoo iets. Daar verlieten de jongelui hunne clubs in Piccadilly met een onverschillig knikje of een paar woorden, om zich bij hunne regimenten in verafgelegen streken te gaan voegen of om een gevaarlijke reis te gaan ondernemen, waarvan zij wellicht nooit zouden terugkeeren. En als zij dit al dedeD, nu, dan knikten zij elkander, bij wijze van herken ning, weer gemoedelijk toe. Het halfuur was bijna om, en nog was de toestand aan beide zusters niet helder geworden. Voordat zij hare droefheid in woorden hadden kunnen lucht geven, was hij vertrokken. Juffrouw Marion had bijna geen woord gesproken, maar toen hij de deur uit was, liep juffrouw Eliza hem achterna, zonder hare houten muilen en zonder er op te letten, dat de aanhoudende motregen op haar witte mutsje druppelde. „Mijnheer Challoner, lieve mijnheer Challoner,* zeide zij, »u hebt mij verteld, dat u plan hebt te trouwen, deu eenen of anderen dag, en neemt u mij toch vooral niet kwalijk, dat ik u dit zeg, maar ik weet zoo bij ondervinding wat het is, en laat daarom dit mijn afscheidswoord tot u zijnlaat haar niet wachten, oob, laat haar versche eieren, waarvoor men consent tot uitvoer bekomt, slechts 10 voor het binnenland beschik baar te worden gesteld. Eende-eieren kunnen volle 100 pet. worden uitgevoerd. De aanbesteding heeft plaats gehad van het dichten van de breuk in den zeedijk bij de Ewijcksluis (bij den 8t. Anna Paulownapolder). Laagste inschrijver J. v. d. Valk, Amsterdam, voor f 309.870. De andere inschrijvingen liepen van f377.000 tot f 390.800. Bij deze cijfers krijgt men eenig denkbeeld van de schade, die in enkele uren tijds door de zee is aangericht, alleen nog maar aan den dijk. Er komt ook gebrek aan vleesch in Rus land. De Russische minister van landbouw dringt er op aan, om twee vleeschlooze dagen in de week in te voeren voor het geheele rijk, indien men wil voorkomen, dat de voorraad rundvee geheel wordt verbruikt. De minister stelt tevens voor de vleeschrantsoenen der soldaten te ver minderen. Ook in Engeland wordt geklaagd over de toenemende bandeloosheid en baldadigheid der jeugd. Oorzaken: vader naar't front; duisternis is de straten vanwege 't Zeppelingevaar; politie minder sterk dan anders, terwijl in veel distric ten de scholen vroeger dan gewoonlijk gesloten worden, waardoor de jongens meer gelegenheid hebben tot straatslenteren. Duurte. „Ik wist al maanden lang, dat alles tegen woordig wordt", zei een kennis dezer dagen, ymaar vanochtend viel het me bijzonder op, toen ik op de rekening van den kruidenier zag staan 1 stuiver notemuscaat 7i/1 cent." Europa, dat zichzelf vermoordt. Duitschland neemt al meer maatregelen op economisch gebied. Thans is weer een regeling getroffen betreffende de fabiicatie en 't gebruik van textiel-waren. Ook al weer met de bedoeling natuurlijk om de gepaste zuinigheid te doen betrachten, daardoor het weerstandsvermogen van het land te versterken en zoo dus den oorlog zoo lang mogelijk te kunnen voortzetten. De Engelsche regeering heeft eveneens maat regelen voorgeschreven om te zorgen dat er zekere zuinigheid wordt betracht. Tal van arti kelen van genot en weelde zullen niet meer mogtn worden ingevoerd waardoor vanzelf tot zuinigheid wordt gedwongen. Het Eugelsehe blad de Times dringt er op aan om in 't belang van de komende overwin ning zoo zuinig mogelijk te zijn. Behalve op onnoodige uitgaven voor eten en drinken, klee ding en woning, verwarming en verlichting, be diening en vermaak, wijst het blad voornamelijk op de groote bezuiniging, die ontstaan kan door het afschaffen van genotmiddelen als tabak, al cohol, wijn, bier, whisky, maar ook door het mindere gebruik van thee en koifie. Zoo kan zelfs de oorlog er to8 bijdragen, om het drinken van water, het meest gezonde en minst gewaar deerde genotmiddel, te bevorderen. De Engelsche regeering heeft, door den invoer van houtslijp te verbieden, het ook noodzakelijk gemaakt, het gebruik van papier te verminderen. Dat zal natuurlijk het zwaarst drakken op de dagbladpers en op de uitgevers van boeken. Maar daaraan zijn nog verder strekkende ge volgen verbonden, voor de schrijvers, voor de lezers, voor het onderwijs en de opvoeding zelf... Zoo wordt, schrijft het Hbl., steeds meer de invloed van den oorlog merkbaar in het dage- lijksche en sociale leven der oorlogvoerende landen. Zoo worden aan beide zijden maatregelen ge nomen, ten einde de middelen te verzekeren, die strekken moeten, om den onzinnigeD, den moordenden oorlog voort te zetten. Voort te zetten, totdat eindelijk het ideaal bereikt zal zijn, dat men zich in sommige kringen schijnt voor te stellen van Europa een armenhuis en een kerkhof te maken. toch niet wachten. Wilt u mij dat belooven En voor dat Challoner het hekje uitging, ant woordde hij „Ik beloof het u." November was in het land gekomen en al weder ten einde gespoed, en de eerste week in December bracht een grooten schok in het vrien delijke, kleine huisje teweeg, grooter nog dan den schok, die bij Challoners vertrek de grond slagen daarvan had doen trillen. Want juffrouw Marion werd ziek. En dat was nog niet alles. Het inkomen van de zusters, dat tot nu toe jaarlijks een vaste som van f 1262,20 had bedragen, daalde ineens en zonder dat zij er in het minst op voorbereid waren, tot een bedrag van nog geen volle f 1080. Het spreekt vanzelf, dat zij eene in groote let ters gedrukte circulaire ontvingen, waarin de oorzaken dezer verandering uiteengezet werden maar zij konden uit dit document niet wijs worden, en dit lag ook niet in de bedoeling er van. Wat zij duidelijk begrepen was, dat zij het zonder de twee donkerpaarse zijtjes moesten doen, waarvoor zy gedurende de laatste vijf en En onderwijl verheugt zich de Japanner, en wie weet wie nog meer der buitenstaanders, wijl ons oude Europa bezig is, zich in een vlaag van waanzin, den hals af te snijden.... Te Zandvoort vertoeft een dierentemster met eenige leeuwen. Een der employé's nam een kennis mee, die halfdronken was. Deze kwam te dicht bij de leeuwenkooi en werd toen plot seling door een leeuw gegrepen. Door zijn kleeren heen kreeg hij een wond aan de borst. Wraak is zoet. Een poelier had een paar kwajongens afge ranseld. Zij besloten zich te wreken. Op een Zaterdagavond de winkel was vol klanten kwamen zij binnen, legden twee doode katten op de tafel en zeiden*Kompliment van vader, en dit zijn de laatste van de twaalf." PRIJSVRAGEN. Iedere week zal een prijsvraag voor de abonné's in ons blad worden geplaatst. Deze prijsvragen, waarvoor elke week 1 prijs wordt uitgeloofd, zullen bestaan uit letter- en woordenraadsels, rebussen enz. Voorwaarden van mededinging. 1. De mededinging is vrij voor alle abonné's en de leden van hun huisgezin, mits slechts nit elk gezin niet meer dan I oplossing wordt in gezonden. 2. Oplossingen moeten duidelijk zijn geschre ven en onderteekend met naam en voornaam, terwijl ze moeten gesloten zijn in een enveloppe die behalve het adres: Redactie Ierseksche eu Thoolsche Courant te Tholen, het opschrift moet dragen Prijsvraag. 3. Oplossingen moeten uiterlijk Dinsdagavonds worden ingezonden. Inzendingen die aan bovenbedoelde voorwaar den niet voldoen, zijn buiten mededinging en verhuizen naar de papiermand. PRIJSVRAAG no. 4. Woordenraadsel. Bijna alle inzenders zonden goede oplossingen in. Na loting werd de prijs toegekend aan den Jongenheer A. v. d. Sande te Steenbergen, die ons gelieve te berichten wat hij wenscht te ontvangen, een portefeuille of een boek. PRIJSRAADSEL no. 5. Kruisraadsel. Op de tweede ry komt een voorwerp in eiken kruidenierswinkel te vinden. Op de derde rij iets dat in alle huizen en vooral bij naaisters te vinden is. Op de vierde rij een naam dien we onze jongens en meisjes niet toewenschen. Op de vijfde rij het gezochte woord, iets wat in ieder huis behoort. Op de zesde rij iets wat men zijn vaderland niet moet doen. Op de zevende rij een gereedschap dat ieder huisvader zeker bezit. Op de achtste rij een voorwerp dat geen mensch kan missen. Aan den pryswinner wordt een oleogravure toegezonden. OORLOGSKRONIEK 1915. 13 Februari. De Duitsche regeering laat door haar gezanten een nieuwe waarschuwing richten tot de neutrale koopvaardij, om het oorlogsge bied niet te bevaren. 14 Februari. De Russen trekken, na eeu over een half jaar opgespaard hadden, want dat geld moest nu voor noodzakelijke uitgaven gebruikt worden. Voorts was het haar duidelijk, dat zij met eene hoursom van f 250 niet nog eens f 250 voor het onderhoud van Sheridan konden afzonderen, want drie menschen kunnen niet leren van f 580 in het jaar, zelfs niet in Crays- mere, waar de levensmiddelen goedkoop zijn en het maatschappelijk verkeer zeer weinig eischen stelt. Maar wat moesten zij doen Als zij het nu maar tot aan het voorjaar konden uithouden. Maar juffrouw Marion lag ziek te bed, en eigen lijk moest de dokter voor haar geroepen worden. Ja, het kon niet anders, Sheridan moest ver kocht worden. Dat zeide juffrouw Eliza, terwijl zij aan het bed harer zuster zat, naar de zware ademhaling luisterde en de koortsachtige hand streelde, die op de lappendeken lag. Maar juffrouw Marion hief zich onrustig uit hare kussens op. «Zeg dat nooit weer, zuster,* fluisterde zij met eene zwakke stem. „Ik ben al veel beter, en ik zal wel weer geheel in orde zijn, als het voorjaar er maar weer is. Ik ben niet bepaald ziek, alleen maar wat zwak. Spreek

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 5