DE OORLOG. Male, met algemeene stemmen tot die betrekking werd herbenoemd. IERSEKE. Vrijdag der vorige week heeft de gymnastiek vereen. Vooruitgang zij ons Streven een soiree gegeven ten bate van de slachtoffers van den watersnood. De heer Luciën en mevr. Nieuwenhuize, beiden van Rotterdam, gaven een aantal voordrachten ten beste, meest van comi- schen aard, die zeer werden toegejuicht. De gymnasten voerden eenige oefeningen nit. De zaal was goed gevnld.' Er heeft zich hier een watersnood-comité gevormd, dat zich tot taak heeft gesteld giften in te zamelen. Donderdag is daarmee een begin gemaakt. De heer P. H. de Koster, commies bij de posterijen en telegrafie te Rotterdam, vroeger te lerseke, is met ingang van 1 April overgeplaatst naar het spoorwegpostkantoor lijn Amsterdam Vlissingen. POORTVLIET. Door den kolenbond „Ons Belang" werd Maandagavond jl. aanbesteed de leveriug van 200 ton verschillende soorten steen kolen. Ingeschreven werd door den heer J. E. Hensen Az. te Rotterdam voor Ruhrkachelkolen f 17.50, eierkolen f 17.50 en smeekolen f 19.50 en door de heeren F. Wibaut en Zoon te Vlissingen voor Ruhrkolen f 14.80, eierkolen f 15.75 en smeekolen f 16.10 alles per ton te leveren laatste helft Februari of eerste helft Maart a.s. Laatst genoemde die de laagste iuschrijver was, werd de levering gegund. OUD-VOSSEMEER. Er wordt medegedeeld- dat de Arbeidersvereeniging alhier tot de land, bouwers het verzoek heeft gericht tot verhooging van daglqon en het voor dezen tijd te brengen van f 1.op f 1.25. Door het Bestuur der afdeeling Oud-Vosse- meer van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht is besloten een propaganda-avond in den loop dezer maand te houdenverschillende leden zullen medewerking verleenen om den avond goed te doen slagen. STAVEN1SSE. L.l. Zaterdagavond gaf de heer C. Hoijgens van Bergen op Zoom alhier in het hotel-Van Dalen een zeer goed geslaagde bioscoopvoorstelling. De filmen waren mooi en helder en de verklaring zeer goed, zoodat ge noemde heer met zijn electro-bisocoop wel aan te bevelen is. De opkomst was zeer bevredigend. THOLEN. Donderdagavond 6 uur is alhier door den havenmeester, bijgestaan door twee Rijksambtenaren aangehouden het visschersvaar- tuig Tb. 7 die bezig was kisten vet«in te laden. Daar dit tot de verboden uitvoerartikelen behoort werd de partij uit ruim 200 kiateu be staande, in beslagggenomen en het vaartuig aan den ketting gelegd. Vrijdagavond der vorige week gaf de vereeniging „Door oefening volmaakter", met samenwerking van de rederijkerskamer „Cats" een welgeslaagde soireé op de bovenzaal van hotel „Hof van Holland". De rederijkerskamer Cats gaf eed drietal nummers ten beste, een dramatische schets, eeu blijspel en een kluchtspel. De rederijkers hadden gezorgd voer goede verdeeling der rollen en zich de medewerking verzekerd van eenige oud-leden. Het eerste stuk, Levensdwang was hoewel goed gespeeld, was weinig meer te noemen den een kleine tooneeldraak. De twee audere stukken waren beter, vooral het kluchtspel, waarin door alle medewerkenden het beste beentje werd voor gezet en waarin door de hoofdpersonen vooral zeer goed werd gespeeld, en vielen, dan ook goed in den smaak De rederijkers ontvingen een warm applaus voor hun goede spel. De voorzitter van D. O. V. de heer W. Moelker bracht de rederijkers dank voor het ten beste gegevene en wekte de jongeren onder de aanwezigen op om hun krachten te geven aan de rederijkerskamer daar deze door gebrek aan krachten kwijnende is. Een gezellig bal tot laat in de nacht voort durende besloot de goed geslaagde soirée. Gewogen op de Weegbrug „Eendracht" te Tbolen over het jaar 1915 Beetwortelen 5.859.375 K.G., Pulp 1,805.495 Landbouwproducten 2.386.700 K.G. en Kunst mest 318,700 K.G. Totaal 10.370.270 K.G. en 465 stuks vee. H. M. de Koningin aangezocht doch meende toen daarvoor te moeten bedanken. De heer v. G. is lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor Den Haag, zaodat hierin een vacature ontstaat. Bij Kon. Besluit is benoemd bij bet re serve-personeel der landmacht bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tol reserve- officier van gezondheid der 2e klasse de heer P. C. J. v. d. Slikke geboren te Stavenisse. DE TWEEDE KAMER nam Donderdag na een paar dagen discussie met 4582 stemmen de supplctoire-landbouw- begrootiag aan betreffende de bestrijding van mond- en klauwzeer. Het heeft maar weinig gescheeld of ook den minister van landbouw waren we kwijt geraakt, want den vorigen dag staakten de stemmen (3282) over art. 1 der bovengenoemde wet. ONDERWIJS. Mej. J. M. van Westenbrugge te Poort vliet, staat als no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres te Waarde bij Goes. BINNENLAND. Minister van Financiën. H. M. de Koningin heeft tot Minister van Financiën benoemd de heer Mr. Dr. A. van Gijn, Thesaurier-Generaal aan het departement van finauciën. De heer v. Gijn die oorspronkelijk lid was van de Vrijz. Dem. partij is sinds 1910 lid van de Lib. Unie. De nieuwe minister werd 17 September 1866 geboren en is een bekende specialiteit op economisch-financiëel gebied. De benoeming van den heer Van Gijn, in de door het aftreden van Minister Treub ontstane miuistersvacature wordt algemeen met instemming begroet. By de vorming van het tegenwoordige Op het Westelijk front valt een vernieuwdè actie waar te nemen. Op verschillende punten worden loopgravengeveebten ondernomen, die, volgens oordeel van deskundigen wijzen op her nieuwde aauvallen van de een of andere zijde. Van Duitsche zijde belangrijke troepentransporten naar het Westelijk front en vooral naar de Elzas. In de provincie Artois geweldige artille rieduels en mijnengevechten, waardoor de Dnitz schers aanvankelijk eenig succes behaalden, dat latei: weer geheel te niet gedaan werd door Fransche tegenaanvallen. Ook op het Oostelijk front schijnt in de buurt Usziecko en Zalecziky hernieuwde actie der Russen verwacht te worden. De Russen zijn hier over de Ünjestr en hebben den westelijken oever van deze rivier bezet. Op de andere fronten weinig nieuws van be- teekenis. De Vredesgeruchten zijn nog niet alle van de lacht. Volgens berichten uit Turkije is men het daar lang niet met de regeering eens,: de meeste Turken zijn de Entente gezind. De kroon prins die zich in het begin hevig verzette tegen de oorlogsverklaring, heeft de vorige week zelf moord gepleegd. Ook de Sultan is niet erg Duitsch- en Oostenrijksch gezind. De Japar.8che minister-president beeft ver klaard dat Duitschland aan Rusland en Japan een afzonderlijke vrede heeft voorgesteld, doch beide regeeriugen hebben beslist geweigerd hierop in te gaan. GEMENGD NIEUWS. HET ONGELUK TE VLISSINGEN. Omtrent een ongeluk met de ontplofte torpedo te Vlissingen meldt de Midd. Crt.: Woensdagmiddag heeft te Vlissingen een zeer ernstig ongeluk plaatsgehad, dat zeer zeker nog ernstiger bad kunnen zijn, indien de omstandig heden waaronder en 't oogenblik waarop het plaats had minder gunstig waren geweest. Toch zijn de gevolgen verschrikkelijk geweest. Om ongeveer twee uur is door een bijzondere oorzaak op de onderzeeboot V een torpedo nit de lanceerbuis gevlogen. Deze onderzeeër lag naast de kleine ponton waaraan de provinciale stoombooten van den Wester-Scheldedienst aan leggen. De torpedo vloog in de Zuidelijke ponton en kwam daar tot ontploffing. Juist was daar aangekomen een landingsdfvisie van een onzer oorlogsschepen, die van een marsch terng kwam. Om bijzondere redenen was deze troep schepelingen wat achteruit geplaatst. Juist was dat geschied toen de outploffing volgde. De uitwerking was verschrikkelijk. Stukken van 't projectiel vlogen naar alle zijden en raakten verschillende personen, die ter plaatse toevallig aanwezig waren. De korporaal-machine drijver J. Havers uit den Helder, die zich aan het dek van een andere onderzeeboot bevond, werd in den hals getroffen en was onmiddellijk dood. Den sergf.-maj. machinedrijver Beets, alhier woonachtig, en pas tot dezen rang bevorderd, werd een stuk uit een zijner beenen geslagen, De pijper van het detachement schepelingen kreeg ook een kwetsuur aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder den hal en op andere plaatsen in de omgeving getroffen en bloedend verwond werden door glasscherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direct in zinken den toestand, nam de ponton van de prov. boot gedeeltelijk mee onder water en ontwrichtte de verbindingsbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton lag de „Zeeuwsch- Vlaanderen" van den prov. stoombootdienst. Dit schip werd op drie plaatsen zoo erg getroffen door wegvliegende stukken staal, dat de reis, die omstreeks vier unr gemaakt moest worden, kwam te vervallen. Een stuk ging er aan den eenen kant in en kwam er'aan den anderen kant nit. Verder vlogen stukken ijzer tot over de buitenhaven, zonder gelukkig iemand te treffen. Toen men van den eersten schrik bekomen was, werd direct de noodige zorg beBteed aan de getroffenen. De wonden werden ter plaatse zoo goed mo gelijk verbondenook in het kantoor van de kabinet werd de heer van Gijn ook reeds door I maatschappij Zeeland werd aan een drietal personen met hoofd- en beenwonden hulp ver leend. Het lijk van den gedooden korporaal werd naar de Alg. begraafplaats en de ernstig gewonden werden naar 't St. Joseph ziekenhuis vervoerd. De stoffelijke schade is zeer groot. In het kantoor van de maatschappij Zeeland zijn niet minder dan 9U ruiten vernield, terwijl van het station en het kantoor van den pro», stoomboot- dienst de ruiten aan de zuidzijde bijna alle soms met sponningen en al zijn uitgerukt. De glas scherven lagen bij stapels op de straat. Ook van de visitatiezaal zijn verscheidene ruiten verniild, terwijl van de ruiten in den voormuur van de hal er bijna niet een is heel gebleven. Op het Eiland zijn de woningen van de sluiswachters ernstig getroffen, alsmede verderop staande gebouwen. Het groote glas van de peil schaal heeft het eveneens begeven. De gemeente-stoomspuit en een brandspuit van de infanterie werden aangewend om de ponton, die gedeeltelijk op zijn waterdichte schotten drijft leeg te pompen. Een daarop staande bergplaats van fietsen werd geheel tot scherven geslagen. Zij, die toevallig ter plaatse of dicht er bij waren, hebben behalve den enormen luchtdruk ook een zachte warmte gevoeld. De eerste gedachten waren aan een bom uit een vliegmachine. De onderzeeër zelf is slechts licht beschadigd de menschen die aan boord waren, hebben geen letsel gekregen. Naar men verzekert moet de torpedo uit elkaar ziju geslagen onmiddellijk nadat zij de lanceerbuis verlaten had. In de kazerne te Harderwijk was een militair zoo onvoorzichtig, een geweerpatroon op de brandende kachel te leggen. De patroon ontplofte. Een landstormer werd zoo ernstig aan een oog verwond, dat hij het zal moeten missen, een ander kreeg een ernstige wonde naast het oog, terwijl de onvoorzichtige militair zelf aan de hand verwond werd. Een Nederlander, die in een café te Os- nabrück (Duitschland) gescholden had op de Duitsche soldaten, daarbij de gruwelen in België ten voorbeeld noemend, is door de strafkamer aldaar tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Een invalide Duitsche soldaat, die door hoofdknikken eu aanvullende mededeelingen de woorden van den Nederlander bevestigd had, kreeg gelijke straf. De Burgemeester van Domburg heeft officieel bericht ontvangen, dat de schade, ont staan door het springen of doen springen van mijnen in November 1914, niet zal worden vergoed. De schade beliep duizenden guldens. Volgens de Deutsche Tabak-Zeitung zijn er tot het einde van December 1915 in 81 Duitsche steden niet-roakdagen gehouden, waarop 417,106 mark en voorts ongeveer 200,000 sigaren 180,000 sigaretten en 20,000 pond tabak voor het leger te velde is opgebracht. Het geld wordt ten deele ook aan sigaren en tabak besteed. Joden van Amerika, waarvan er ten minste 100.000 in goeden doen zijn Het Jodendom van A merika moest 80.000.000 dollar opbrengen Men was van meening dat men zooveel moest bijdragen, dat iedere Jood in Amerika zou kunnen zorgen vooreen Jood in de'^eazlogvoerende landen. De Parij8che oarrespendent van de Daily Mail vertelt, dat de Fransche generale staf ge regeld filmers in vliegtuigen uitzendt om vast te leggen wat er aan en achter het Duitsche front gebeurt. Die menschen moeien over stalen ze nuwen beschikken, want willen zij met vrucht werkzaam zijn, dan moeten zij laag over de vijandelijke linies heenstrijken. Hun toestellen zijn zoo ingericht, dat zij, indien ze tot landing binnen de vijandelijke linies worden genoodzaakt, onmiddellijk de platen kannen vernietigen. De filmers moeten al goede diensten hebben bewezen. Zij brachten foto's mee, waarop men de rook van de uiteenbarstende Fransche granaten waar neemt en de nauwkeurigheid van de Fransche artillerie bewezeu ziet. Men slaat de Duitschers gade bij het aanleggen van loopgraven of het opstellen van zwaar geschut en ziet vijandelijke troepen als bewegende streepjes tegen de horizon. Filmers op watervliegtuigen hebben ook vaak nuttige opnemingen gedaau van bewegingen van schepen en zijn er zelfs in geslaagd periscopen op te nemen. Een der Zeppelins die de vorige week deelnamen aan den luchtraid naar Engeland, is door de Nederlandsche kustwacht aangeschoten, met gevolg dat het toestel beschadigd werd en in volle zee is neergevallen. Een Eogelsche treiler die de Zeppelin zinkende aantrof wei gerde de bemanning aan boord te nemen, omdat de kapitein bevreesd was dat de bemanning van de Zeppelin, die grooter was dan de bemanning van de treiler, de laatste zou overrompelen. Alle opvarenden zijn dus verdronken. Omtrent het verongelukken van het luchtschip schrijft kapitein Persius in het Berliner Tageblatt. „Hoe betreurenswaardig ook het verlies van de »L 19" met het grootste deel van haar be manning is, het blijft toch altijd een kleine troost, dat het luchtschip niet den vijand is ten offer is gevallen, maar door de beschieting van neutralen te gronde ging. De „L 19" zal naar alle waarschijnlijkheid door den mist wat te dicht bij het Nederlandsche eiland (Ameland) zijn gekomen. Ook kan het door den wind zijn afge dreven. Het spreekt geheel vanzelf, dat de Ne derlandsche kustwacht het recht had, het lucht schip te beschieten. Daar de „L 19" zeer dicht laDgs den grond vloog waarom is niet be- keud konden de schoten natuurlijk gemak kelijk doel treffen. Op groote hoogte zou het luchtschip boven Nederlandsch gebied even on kwetsbaar geweest zijn als boven Engelsch gebied." Intusschen voor de bevelvoerders van deze luchtschepen een goede leer voor een volgenden keer om zich niet weer, ondanks de belofte hnnner regeering, boven neutraal gebied te begeven. De bekende Eugelsche R. K. geestelijke Bernard Vaughan had in een rede gezegd „Ga door, Ouitsehers te dooden 1" In een intervieuw in de Daily Graphic verklaart hij zich nader „Gij zult zeggen, dat ik een verschrikkelijke, gruwzame leer verkondig. Dat doe ik inderdaad. Ik wenschte, dat het anders kon zijn. Maar als eenvoudig, oprecht Christen moet ik herhalen ga door, Duitschers te dooden, voor zij ons allen hebben gedood. In New-York is een tijd geleden een vereeniging opgericht van Joodsche kooplieden en industrieelen met het doel de Joodsche slacht offers van den oorlog te steunen. Een steunco mité heeft reeds 1.800.000 dollar opgebracht. Maar, zoo werd onlangs op een vergadering ge vraagd, wat beteekent die som voor 3.000.000 Lokaalspoor Bergen op Zoom—Eiland Tholen. Het Bestuur der Vereeniging voor Chris telijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, overwegende dat ook de stichting Vrederust gebaat zou worden door het tot standkomen van den spoorweg Bergen op ZoomStavenisse en dat ieder naar zijn krachten moet medewerken, heeft besloten deel te nemen in het maatschap pelijk kapitaal der op te richten maatschappij voor f 2000.—. Ziehier het goede voorbeeld. Moge dit velen tot Davolging opwekken. Kerknieuw 8. Stavenisse. Ter voorziening in de vacature als notabele der Ned. Herv. Kerk alhier, ontstaan door de benoeming van den heer Jac. van Putten als Kerkvoogd is 11. Zaterdag alhier gekozen de heer P. W. Hage. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 13 Februari 's morgens 10 uur Ds. Lolcama van Bergen op Zoom. Te zingenPs. 138 la, 4b. Gez. 1941. Gez. 193 1 en 5. Gez. 9 4. Oer. kerk voorin. 9.30, nam. 2 's avonds 6 uur leeskerk. Oeref. Gent. voorm. 9,30, nam. 2 uur en avonds 6 uur ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Verschoor. Oeref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr. De Graaf, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Oeref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Steenbeek van Scherpenisse, nam. 2 uur leeskerk, Oud. Oeref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kamsteeg. Nam. Doopsbediening. Oud Gere f. gent. voorm. 9.30, nam. 2 en's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. De Bres. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.00 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. De Bru|jn, 's avonds 5.30 leeskerk. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. St-Maartensdijk. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd Donderdag 11. ten verzoeke van J. P. Koopman alhier publiek ingezet: het huis en erf aan den Hoogenweg, achteibosch te St-Maartensdijk, groot 2 A. 63 cA. voor f 1275. Oud-Vo8semeer. Voor de levering van 1300 M3. griut of meer werden ingeleverd 7 biljetten. J. Muller en Zoou Dordrecht f 2,47 per M3. vóór den wal. De volgende zes inschrijvingen betroffen alle franco levering op den wal. A. Vrijlaudt Co. te Utrecht t2,70. L. Theunisse te St-Annaland f 2,48. M. A. Mnller te Dordrecht f 2,48. A. Prins te Sliedrecht f 2,44. J. van Dijke, St-Philipsland f 2,44. G. M. Larooij te Dordrecht f 2,43. I)e levering werd gegund aan G. M. Larooij. Burgerlijken Stand. Gern. IERSEKE van 4—10 Februari 1916. GeboreD Helena Cornelia, dv. Jozias van IJsscldijk en Antoinetta Pieteroella de Looff. Aangegeven levenloos kind van 't mannelijk geslacht van Adriaan Porreij en Clementina Klous,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2