weeniad, pwiji aao de belanp ra oesterM, No. 1613 Zaterdag 12 Februari 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f1,175. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden «tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T kol en ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerieke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telks. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents j iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering Publicatiën. MAXIMUMPRIJZEN VAN WAREN. De Burgemeoster van Tholon maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de volgende LIJST van eenige der moest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maximumprijzen. No. XV, 3 Februari 1916. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, bljjven buiten aanmerking.) Deze lijst vervangt lijst no. XIII, doch niet lijst no. XII en no. XIV (turf). GROOTHANDELPRIJZEN. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per 100 K.G. Tarwebloem ('gebuild inlandsch 100 Tarwemeel (ongebuildj 100 Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) per K.G. Boter (b(j verpakking in wit fust van 25 K.G.) per K.G. Boter bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. per K.G. Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G.) per K.G. Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche en Edammerkaas met Rijksmerk per 50 K.G. Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche en Edammerkaas per 60 K.G. Volvette September-, Octoberkaas met Rijksmerk per 50 K.G. Volvette September-, Octoberkaas per 50 K.G. Mei-, Zoraorkaas (40 -|-j ("Edammer en Goudsch model) per 50 K.G. September-, Octoberkaas (40 Edammer en Goudsch model per 50 K.G Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk per 50 K.G. Volvette jonge Goudsche en Edam mer kaas per 50 K.G. Jonge kaas [40 -|-] Edammer eu Goudsch model per 50 K.G. Jonge kaas [80 -j-] Edammer en Goudsch model per 50 K.G. Jonge kaas [20 -j-] Edammer en Goudsch model per 50 K.G. Jonge magere kaas Edammer en Goudsch model per 50 K.G. Komijnekaas in Leidsch of Delftsch model, met ten minste 12 pot. vet in de droge stof per 50 K.G. Nagelkaas per 50 K.G. Rijst (Grofmiddel Bassein en of Ran goon) le handscondities per 50 K.G. Ryst (Voorloop Bassein en of Ran goon le handscondities per 50 K.G. Rijst (Grof voorloop Bassein en of Ran goon le handscondities per 50 K.G. Havermout per 100 K.G. Suiker (witte geraffineerdo) per 100 K.G. Peekoffie per 100 K.G. Chichorei per 100 K.G. Kleine schelvisch per 50 K.G. Wijting per 50 K.G. Kleine gul per 50 K.G. Kleine poon en pieterman per 50 K.G. Horsmakreel per 50 K.G. Kleine schol per 50 K.G. GROSSIERSPRIJZEN. Kleine schelvisch per K.G. Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman Horsmakreel Kleine schol - f 13,50 „19,25 „16,50 1,65 1,66 1,70 1,71 „54, „52, „48, „46,— „50,— 44,— „40,— ,11,75 ,22,50 ,61,— 7,50 ,12, f 0,22 „0.19 „0.28 „0,20 „0,16 „0,28 KLEINHANDELPRIJZEN. Regeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) per K.G. f 0,12 Tarwewaterbrood [gebuild] 0,28 Tarwewaterbrood [gebuild] gebak ken onder Rabbinaal toezicht 0,24 Tarwebrood(ongebuild; broinbrood) 0,20 Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart; „0,14 Tarwebloem (gebuild inlandsch) 0,25 Tarwemeel [ongebuild] 0,21 Boter l/2 0,925 0,60 0,58 0,60 0,54 Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche en Edammerkaas met Rijksmerk Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche en Edammerkaas Volvette September-, Octoberkaas met Rijksmerk Volvette September-, Octoberkaas Mei-, Zomerkaas [40 -j-] Edammer- en Goudsch model September», Octoberkaas [40 -f-] Edammer en Goudsch model Volvette jonge Goudsche en Edam merkaas met Rijksmerk 0,50 Volvette jonge Goudsche en Edam mer kaas ti n ti Jonge kaas [40 -}-] Edammer en Goudsch modol 0,46 Jonge kaas (80 -f-) Edammer en Goudsch model 0,375 Jonge kaas [20 -j-) Edammer en Goudsch model n n n n 0,325 Jonge magere kaas Edammer en Goudsch model 0,20 Komijnekaas in Leidsch of Delftsch model met minste 12 pet. vet in de drogo stof 0,65 Nagelkaas 0,23 Rijst (Grofmiddel Bassein en/of Rangoon) n n v ">12 Rijst (Voorloop Bassein en/of Ran goon) 0,13 Rijst (Grof voorloop Bassein en/of Rangoon 0,14 Havermout, inlandsch „0,14 Suiker (witte geraffiueerde) „0,275 Koffie [Santos] 0,625 Peekoffie [in pakjes] 0.1 0,04 Cichorei [in pakjes] 0.1 0,035 Zout K.G. 0,09 Petroleum L. „0,11 Kleine schelvisch K.G. 0,30 Wijting 0,27 Kleine gul nun 0,36 Kleine poon on pieterman 0,28 Horsmakreel nun 0,24 Kleine schol 0,36 De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Februari behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneraing van bovenver melde maxima, alsmede wenscben om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke om standigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Tholen, 8 Februari 1916. LANDSTORMKEURING. Jaarklasse 1911. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen by den landstorm der jaarklasse 1911 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen by den keu- ringsraad, die zitting houdt te Tbolen, in de Bewaar school op Vrydag 3 Maart 1916, voormiddags 9 30 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstorm- plichtigen maakt het zeer wenschelyk, dat zy zich voor deze keuring aanmelden, o. a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blyken nadat zy in werkelijken dienst zyn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilykheden knnnen onder vinden ten aanzien van hun maatschappelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onder zoek by den keuringsraad en blijkt daarby voldoende van ongeschiktheid, dan worden zy van den dienst plicht by den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstorm- plichtige in dienst te worden geroepen. De tyd, waarop de landstormplichligen van de jaarklasse 1911 in werkelyken dienst zullen moeten komen, zal nader werden bepaald. Tholen, 8 Februari 1916. Kiezerslijst. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen noo- digt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zy in eene andere gemeente over het laatstver- loopen dienstjaar in eene der Ryks directe bastingen zyn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minsce één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde by artikel la der Kieswet, voor voldaan geleekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden later aan belangheb benden teruggegeven. Ook worden de mannelijke inwoners, ijie op grond van bet bepaalde by bet vierde lid van artikel 2 der Kieswet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, nitge- noodtgd daarvan vóér 15 Februari a.s. aangilte te doon. De bewijsstukken, by zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behuoren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af (e geven duplicaat daarvan, een opgaaf van bet aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van hot gemeenschappelijk bezit, worden later aan belanghebbenden teruggeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aan spraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, nitgenoodigd daarvan, voor zooveel noodig, vóör 15 Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zyn, blykt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet. Bij de aanstaande wet, houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet, zal worden bepaald, dat de Kiezers lijst, van kracht geworden 15 Mei 1914, met de wijzigingen en toevoegingen tot en met 14 Mei 1916, ingevolge de wet van 30 Januari 1915 (St.bl. no. 37), van kracht blyft tot 15 Mei 1917. De boven gedane uitnoodigingen betreffen dienten gevolge dit jaar alleen hen, die niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijst. Voorts wordt er aan herinnerd dat ingevolge de aanstaande wet, houdende tydelyke afwijking van de Kieswet, van de kiezerslijst worden afgevoerd zij: a. die hun Nederlanderschap hebben verloren b wien het kiesrecht by onherroepelijk geworden recb'erlyke uitspraak is ontzegd t.' 'die bij onberroepelyk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking ot het beheer over hunne goederen hebben verloren d. die bebben opgehouden ingezetenen der ge meente te zyn, een en ander beoordeeld naar den toestand op 1 Februari 1916. Iu de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zooveel deze gemeente betreft, het volgende bepaald Huurprys f 1.Minimum-inkomen f300.VrQe woning of inwoning f37.50, Vrye kost en inwoning f 200,—. De formulieren tot het doen van aangifte zyn kos teloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het voorschrift, dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, inge volge art. 50 dei Kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zyn handtee- kening. Tbolen, 8 Februari 1916. Be Burgemeester, J. W. WAGTHO. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de afge- loopen week eindigende 5 Febr. in Nederland uitgesproken 22 faillissementen, tegen 30 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 113 tegenover 132 in denzeifden tijd van het vorige jaar. AFDEELING ZEELAND DER V.P.N. In de Donderdag te Middelburg gehouden vergadering van bovengenoemde afdeeling werd mededeeling gedaan van de afscheiding van de onder-afdeeling Axel, die zich niet kon ver eenigen met de contributieverhooging. Slechts twee der leden dier afdeeling bleven persoonlijk lid dor V.l'.N. Medegedeeld werd verder dat dit jaar 23 fok - toornen zijn aangegeven. Aan het jaarverslag ontleenen wij dat het ledental in 1915 steeg tot 909 een aantal dat tot nu toe nog nimmer werd bereikt. De groote aanwinst van leien werd vooral bijgebracht door de afdeeling Oostburg, waar het getal van ongeveer 200 steeg tot ruim 300. Het groote succes der veilingen te Oostburg en te Goes werden gememoreerd. Betreurd vrordl de afscheiding van de afdee ling Axel en de wensch geuit, dat het ledental spoedig weder een stichting van een nieuwe onderafdeeling aldaar zal mogelijk maken. De bevordering van het fokwezen ging op de gewone wijze voort. Er werden echter slechts 3774 broedeieren verkocht tegen 4452 in 1914. Een woord van herinnering wordt gewijd aan de nagedachtenis van het over leden bestuars- lid der afdeeling Groede, de heer J. B. Govaert die vanaf de oprichting der afdeeling bestuurs lid was. Van de afdeeling Oostburg was een verslag ingekomen, waaruit o.a. blijkt dat de afdeeliug een eigen veilingslokaal zal stichten, waarvoor het kapitaal ad f 19.000 uitsluitend door leden der V.P.N. bijeen is gebracht. Het jaafverslag werd goedgekeurd en ook de rekening, welke aanwijst een ontvangst van f834.3iy2 en een uilgaaf van. 822.21'/2, alzoo een goed slot van f 12,10. De heeren C. Blom, Q. Trirnpe en D. H. van Zuijen werden als bestuursleden herkozen en gekozen de heer J. M. van der Graaff te Scher- penisse. Iu de vacature J. L. Bom, zal worden voor zien als de onderafdeeling Zuid-Beveland een candidaat heeft gesteld, de heer Bom wensch t niet meer aanmerking te komen. De begrootiug, aanwijzend als eindcijfer f514, met een post nadeelig saldo van f 89.80 en een po9t onvoorzien ad f 35 werd goedgekeurd. Voor de eerste maal staat er op de begrootiDg f 100 als subsidies aan de onderafdeeliugen. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering der V. P. N, in 1916 werd benoemd de heer W. K. Bering en tot zijn plaatsver vanger de heer M. J. Rottier. De volgende jaarvergadering zal weder te Middelburg plaats hebben. Na de gebruikelijke roudvraag werd de slechts matig bezochte vergadering gesloten. Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. Onder presidium van den heer A. J. Bierens werd jl. Woensdagavond alhier de gewone jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Onderlinge hulp bij het ver liezen van varkens", welke vergadering door 55 van de 84 leden werd bijgewoond. Uit het door den secretaris, de heer J. Polderman, uitgebracht verslag bleek dat iu 1915 niemaud als lid had bedankt, maar wel dat 12 nieuwe leden waren toegetreden. Het jaar 1915 is voor de vereeni ging een zeer ougunstig jaar geweest. Een en twintig varkens die verzekerd waren, zijn ge storven, waarvan de geschatte waarde bedroeg f 962,80. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen besloten van dit bedrag aan de belanghebbenden uit te keeren 70 of f673,96 en niet, zooals steeds het geval is ge weest 80 van de geledene schade. Uit de door den penningmeester gedane reke ning en verantwoording over 1915 bleek dat in 't geheel was ontvangen f 622,58, terwijl de uitgaven bedroegen f 955,56, zoodat er meer was uitgegeven dan ontvangen f 322,98. Dit nadeelig saldo afgetrokken van het op 1 Januari 1915 aanwezig reservefonds van f 1029,545, be draagt dit reservefonds alzoo op heden f696,565. Met het oog op de achteruitgang van dit fonds en op de reeds dit jaar geleden verliezen h f134.stelde het bestuur voor dit iaar de Januari maand niet vrij te stellen van'de be taling der verzekeringpremie en ook om de contributie voor 1916 te stellen in plaats van 5 cent op 10 cent per varken en per week. Beide voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. De aftredend bestuursleden de heeren A. J. BiereDs, J. Polderman, en Chr. van 't Hof werden bij acclamatie herkozen. WegeDs vertrek nit de gemeente nam de heer J. van Luijk Nz. ontslag als Commissaris. In zijn plaats werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer A. C. Boogaard. Aan den commissaris C. van Beudegom werd een gratificatie toegekend van f 25, terwijl aan de heeren P. van Bendegom en J. van der Male voor door hen bewezen buitgewone diensten tijdens het heersohen der vlekziekte aan ieder hunner werd toegekend f 5. Het salaris van den bode bleef bepaald op f30—, terwijl de aftredende bode J. van der

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1