ie Advertentie Leerling gevraa ONDERWIJS. V I S S C H E R IJ. RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. Burgerlijken Stand. Kerknieuws. GEMENGD NIEUWS. Marktberichten, Het geheim van een frisschen ouderdom. De Pink Pillen Wordt gij te spoedig oud Café restaurant, L. P. A. OOMS—Ja bij J. K. van Volgens Engelsche berichten bedroeg de zich te Koet-el-Amara bevindende troepenmacht onge veer 9000 man. De Turken geven dit getal op als ongeveer 18500, dus aanzienlijk hooger. VaD de overige fronten kooot de laatste dagen weinig nieuws. De Daitschers behaalden nabij Loos een klein succes door de inname van een gedeelte Engelsche loopgraaf eu drongen bij Yperen de Belgische loopgraven binnen, waar eenige gevangenen werden gemaakt. Hiertegen over staat dat de Pranschen bij Douaumoot een Duitsche loopgraaf over een lengte van 500 Meter Damen en daarbij 100 gevangenen maakten, terwijl ze bij de actie op 27 en 30 April op de stellingen van den Mort Homme 1000 Meter loopgraaf over een diepte van 600 Meter ver overden. Zeppelins brachten weer een bezoek aan de Engelsche Oostkust. De Parijsche correspondent ven de *Corrierre delle Set-ra" seinde, dat, volgens de opvatting in Parijsche kringen, aan het westelijke front nieuwe en belangrijke gebeurtenissen binnenkort tegemoet gezien worden. Men verwacht algemeen dat binnenkort een uitgebreid offensief vau de DuitBchers tegen het Britsche front zal beginnen. Ook de fEcho de Paris" verwacht, dat dezer dagen nieuwe aanvallen zullen plaats hebben. Uit Parijs wordt naar aanleiding van de ope raties van de Duitsche vloot tegen de Engelsche kust aan de #Corrierre della Sera" geseind, dat de jongste gebeurtenissen er op schijnen te wijzeu, dat een groote zeeslag biunen een niet ver verwijderd tijdstip zal plaats vinden. De indruk bestaat, dat de tijd rijp begint te worden voor gebeurtenissen van de allergrootste beteekenis. Onderwijl landen er maar steeds meer Russeu in Frankrijk. Een vierde afdeeling kwam dezer dagen te Marseille aan. Hoewel zoo'n paar hon derdduizend man nu wel geen beslissende invloed zal hebben, is iedere versterking van het Wes telijk front den geallieerden natuurlijk zeer welkom en de Pransche bevolking verwelkomt de Russische wapenbroeders dan ook levendig. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De heer P. J. Waale, directeur van het Post en Telegraafkantoor te Tholen, is benoemd als lid in de examencommissie voor den telegraaf dienst voor surnumerairs en adspirant-commiezen. Mejuffr. N. van Nieuwenhuijze, leerlinge der R. N. L. te Tholen, slaagde bij het examen voor ouderwijzeres te Middelburg. Poortvliet. Tot volontaire aan de Chr. School alhier is benoemd Mejuffr. H. H. Schippers te Middelburg, die 9 Mei a.s. in functie treedt. Polders onder Tholen werd besloten vcört te gaan met het aanleggen van gewalste steenslag wegen. Dit jaar zullen onderhanden genomen worden de Oudelandsche dijk over i 00 M. leDgte, de Watervlietsche dijk en in Mosselboek eveneens 400 Meter. Ter verbetering van den waterafvoer ord besloten een nieuwe waterleiding" te gravm vanaf den Molenweg tot de rechte waterleiding. Duikers in den Zwarten weg, den Molenweg eu den Zoekweg zullen worden vernieuwd, verruimd en dieper gelegd, terwijl een duiker fn den Poortdam zal worden verdiept. Deu Waterbouwkuudig ambtenaar en den machinist werd een duurtetoeslag toegekend. De OesterMij. Bona Fides alhier, verleent haar personeel vanaf 6 dezer een duurtetoeslag van f 1,per week. Tholen. De botvisscherij heeft door het prachtige zomerweer voor de visschers zeer bevredigende uitkomsten gegeven. Er zijn gemiddeld 5 tobben per vaartuig aangebracht, terwijl de prijs per tobbe (20 K.G.) reeds jaren nooit meer dan f 7,uu is ge bracht op f 9. De leurders maken f 0,60 per K.G. en de kwaliteit is uitstekend. OESTERS. In de maand April werden verzonden van Tholen, Yerseke, Wemeldinge, Krabhendijke en Bruinisse, naar onderstaande landen Nederland 160,000 oesters. België 990.000 Duitschland 1,138,000 N Engeland 290,000 Zweden en Noorwegen 81,000 Totaal 2,609,000 oesters. In dezelfde maand van het vorig jaar werden verzonden 1,810,000 oesters. 1ERSEKE. Zondag is hier onze dorpsgenoot G. Paauwe uit België teruggekeerd, waar hij na eenige weken voorarrest in Januari tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zooge naamd verboden brievenvervoer. Naar hij ten stelligste verzekerd, heeft dat brievenvervoer be staan in een uit Terneuzen meegenomen en te Brussel bezorgen van een papiertje waarop een adres van iemand te Folkestone. Wegens goed gedrag werd zijn straftijd met 2 maanden ver minderd. Hij had bet in de gevangenis aanvankelijk verre vau goed, maar later werd hij ordonnans of huisknecht iu de gevangenis en toen had hij het wat beter. SCHERPENISSE. De zomertijd wil er bij de boeren en arbeiders niet in. Velen houden zich aan den ouden tijd, aangezien bet 's morgens te lang doDker is, en daardoor het morgenschoft te kort en het des namiddags te lang is. STAVENiSSE. Het lijk van den 24-jarigen schippersknecht Jac. Westdorp, die voor ruim 14 dagen voor Dordrecht door eeu klap van de fok over boord sloeg, is blijkeus een bij de familie alhier ontvangeu bericht bij 's Graven deel aangespoeld. Na door de familie herkend te zijn, is het aldaar begraveu. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Oud-Vossemeer is benoemd de heer M. Beneker alhier. Ook alhier zal men eerstdaags aan de ingezetenen de bekende hoefijzerspeldjes te koop aanbieden. Naar men weet, wordt de netto opbrengst gestort in het fonds voor aanbouw van koloniehuizen te Nuuspeet en in het Noor den. Eenige jonge dames alhier hebben zich hiervoor disponibel gesteld. Yan het hoofd der gemeente is de noodige toestemming voor een eu ander verkregen. THOLEN. Maandagnacht zijn de reeën uit het hertekamp van Jhr. van Vredenburch ont snapt. Met veel moeite kou het gelukken drie der dieren, die gedurende den nacht over de buitenplaats tot in de kassen geloopen waren, weer in het kamp te krijgen. Twee echter ontsnapten en gingen vliegensvlug de polder Schakerloo in. Een werd al spoedig gevangen in dezen polder, dank zij het flinke optreden van Kees de Graaf eu Leen Jansen. De andere ree is na veel moeite op de hot stede van M. van Nieuwenhuijzen onder Poort vliet gevangen door den heer v. N. bijgestaan door A. eu M. Goudzwaard, W. HeijboerK.en J. Liudhout en A. Geuze en per auto naar Buitenzorg teruggevoerd. Tegen den varensgezel Abr. de J. alhier is proces-verbaal opgemaakt terzake mishandeling van den 16-jarigen J. v. O., alhier gepleegd op Zondag 11. in de Wandeling. Iu de 1 Mei jl. gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap de Vrije 5 Mei. De heer v. d. Kooy te Tholen was Zondag 19 Maart naar Oud-Vossemeer gewandeld en werd, 's avonds laat terugkomend, mishandeld door K. B. en C. 8. te Tholen. Deze hoorden hedeu voor de rechtbank te Zierikzee, wegens mishandeling in vereeniging gepleegd, een maaod tegen zich eischen. Gemeente IERSEKE, van 28 April4 Mei. Ondertrouwd Willem Weststrate 27 j. jm. en Johauna Polderman 23 j. jd. Overleden Coruclis Greep 58 j. echtg. v. Cornelia Hoogstrate. Geboren Anthónia Jacoba dv. L.vjrus Rijl. en Maria Boonman. Gemeente STAVENISSE over April 1916. Gehuwd Leouard M. Patmos, 30 j. jm. en S. P. Hout, 28 j. jd. Geboren Marinus Jacob, zv. Jan Suurland en T. Moerland. Cornelis, zv. W. Pipping en A. P. M. Wesdorp. Jacoba Laorina, dv. H. v. Eenenuaam en J. N. Hage. Aplonius, zv. C. L. Potappel en A. J. Oudesluys. Jan, zv. J. M. Stoutjesdijk en J. v. Oost. Beroepen by de Geref. Kerk te Tholen, ds. H. Brinkman te Glanerbrug. Vrije Zitplaatsen. De kerkeraad der Geref. Kerk te Appelscha, na de stemming der raanslidmaten gehoord te hebben besloot de verhuring van zitplaatsen in de Kerk af te schaffen. De flOOO, die de verhuring tot nog jaarlijks opbracht, zal door vrijwillige bijdragen telken jare kunnen inkomen. Zoo behoort het. Deze waarlyk niet groote kerk toont beter dan vele groote gemeenten te beseffen, dat buur en ver- koopen van zitplaatsen in een kerkgebouw niet te pas komen. De „man met gouden ring en sierlijke kleeding" mag in het huis des gebeds nu eenmaal niet bjj den „armen man met slechte kleeding" wordeu voorgetrokken. Moge 't voorbeeld van de Geref. Kerk van Appelscha navolging vinden (De Rottd.) PREDIKBEURTEN, THOLEN. Ned. Herv.Kerk. Zie afzonderlijk gedrokt kerkbriefje Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondagmorgen 10 uur ds. G. F. Drejer van Bergen op Zoom. Tekst: Filipp. 111 veis 14a. Te zingen: Gezang 208 1, Gezang 207 1 en 5, Gezang 273 3a en 4a. Ger. kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 nur dhr. Verhoog, cand. nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gentvoorm. 9,30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur Ds. Janse. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 ds. Verschoor Be diening H. Avondmaal. Nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Enkelaar uit Tholen, nam. 2 uur geeu diens:. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk. voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur ds. Verschoor van Poortvliet, Doopsbedlening. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, naai. 2 en 5.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. De Bres van St-Annaland, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, nam. 2 uur ds. J. de Bres. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorin. 9.30 en nam. 2 uur ds. De Bruijn, 's avonds 5.30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. L. Boer. Collecte voor de in- en uitwendige zending. Geref. Kerk. Voorm. en nam. leeskerk 's avonds ds. Meijer. Bidstond voor den nood der tijden. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en's avonds 6 uur ds. Kersten. De nieuwe „zomertijd" voor den boer. Neen, voor de boer is deze üieuwigheid niet uitgevonden, betoogt S. in het Fr. Wbl. De boer, die zich naar de zon regelt, heeft den kunsttijd niet noodig, contrarie, hij zal er on gerief van ondervinden. De natuurlijke zomertijd voor de meeste boeren is: 's morgens 4 uur beginnen,'s avonds 6 h 7 uur ophouden. Nu wordt de klok een uur vooruitgezet, dus moet er feitelijk te 8 uur reeds begonnen wordeD. Maar te 3 uur kan men nog niet zien. Dus moet kunstlicht worden benut, en 't heet juist ter besparing van het kunstlicht, dat de nieuwe tijd is ingevoerd. Eu later opstaan kan niet, want de melk moet op tijd naar de tabriek, die op hare beurt zich weer te schikken heeft naar den tijd van het algemeen verkeer. 's Avonds spaart de boer den tijd tusschen 5 en 6 uur uit, maar dat geeft hem geen voor deel, omdat hij bij normalen tijd dan ook al geen kunstlicht zou hebben te branden. Buiten dien, bijna alle werkzaamheden van eggeu eu ploegen, van hakken cn wieden, van keeren eu schudden en harkeD, van zaaien en maaien en oogsten zijn in dat uur mogelijk niet alleen, maar volgens S. zullen de boeren dat unr vol strekt niet kunueu missen. Hij voorspelt vele overuren voor het boerenwerkvolk. Of is er een andere regeling mogelijk voor den boerenstand Kunnen we vraagt S. onze meer ^natuurlijke tijdregeling niet behouden en dus eeu uur achternakomen, als 't ware eeu boerentijd invoeren? Hij durft dit niet aanraden. Want de boerenleefwijze hangt toch weer samen met geheel het burgerlijk en maatschappelijk leven. Zo zonden met veel in conflict komen, met fabriek, huisgezin, school, kerk, spoor en tram. Dus de proef i emen met de nieuwe regeling. Maar ongeriel staat hun te wachten. Ter navolging. Bij den Leidschen gemeenteraad is het voor stel aanhangig gemaakt om strafbaar te stelleo ieder die aan jeugdige personen beneden de 14 jaar tabak of sigaretten verstrekt. THOLEN, 6 Mei 1916. Boter f 0.70 per K.G. Eieren f 5.75. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse f 1,70 per K.G. Rotterdamsche Eierenveiling van de V. P. N. 2 Mei werden navolgende prijzen besteed: Gegarandeerd versche Inlandsche hoendereieren f 5.51 tot f 7.— Middenprijs f 6.65. Eendeneieren f 6.66 tot f 7.98 Ganzeneieren f 16, Kalkoen f 10,tot f 11, Parelhoen f 6. Aanvoer 149.500 stuks. Veiliug v/d R. K. Boereubond, Bergen op Zoom. Eierenmijn van 4 Mei 1916. Aangevoerd 35000 eieren. Prijs per K.G. f 1.05. De mannen en misschien nog meer de vrouwen, geven gemakkelijk toe aan ontmoediging wanneer zij den vijfiigjarigen leeftijd voorbij zijn. Indien, om de een of andere reden, hun gezond heid te wenschen overlaat, beklagen zy zich, maar laten na zich le verzorgen dat is onnoodig, zeggen zij, wij zijn te oud Nochtans is dc man zoowel als de vrouw op vijftig jaren nog vol weerstandsvermogen en indien zij zorg weten te hebben voor hun ge zondheid en hun levenswijze goed inrichten, kunnen zij nog heel wat vreugde in het leven vinden. On derhoudt uw bloed rijk en zuiver, leeft matig en betracht de regelen der hygiëne, dit is heel het gebeiin van een frisschen ouderdom. zijn een onvergelijkelijke hersteller van het bloed. Zij zyn gunstig voor iederen leeftijd zij geven bloed en krachten en zetten de werkzaamheid aan der organen die door den leeftyd, door werken of door overmatig genot zyn verzwakt. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per 6 doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Tholen en omstreken bij J. M. Schot en L. G. van Zaltbommel, drogisten, Hoogstraat, Tholen. En verder iu alle goede Apotheken en Drogisteryen. 17691 27 Temperatuur van het Scheldewater tt April- —Mei Graden Zaterdag 29 14, Zondag 30 14, Maandag 1 14, Dinsdag 2 14,2 Woensdag 8 13, Donderdag 4 14, Vrijdag 5 14,2 Waakzaamheid kan jaren aan ons leven) Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftyd jong als zij tachtig zijn. Uw leefwyze maakt dat gy gezonde nieren hebt goed of slecht bloed wa nieren 'zyn oorzaak, dat urinezuur zich in ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altyd goed werken Da den middelbaren leeftyd. Dit voorkomt tische, zenuw- en waterstoornissen, sty ve en gewrichten, verzwakking van het gehoor ei en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerki en het gebruik van aterken drank te vermij regelmatige gewoonten, dagëlyksche wande niet te zware voeding en voldoenden slaa bruikt bij het eerste teeken van rugpyn, rhe pijnen en waterstoornisaen Foater's Rugp Pillen. Zy zijn een speciaal niergeneeamid Dieren helpt om uit het bloed het overtol zuur te filtreeren, hetwelk rugpijn, spit, wa waterzucht, rheumatiek en niergruia of-ate zaakt. Gij zoudt weten hoe goed zy werki spraakt met menscheD, die Foster's Pille hebben. Te Tholen verkrijgb. by J. M. Schot, I Toezending geschied ontv. v. postwissel a één of f 10.voori Eischt de echte Rugpijn Nieren Pill elke doos, die nie is van nevenstaarx Uwdi nAM. merk. 33 - MET FLINKE STALLING 12008 Aanbevelend, TRAM-STATION—BERGEN-OP-i Ter voorkoming van vergissingen in bewaring gegeven Rijwielen worden van een nummer. Telefoon Ioterc. No. 55. De Heer en Mevrouw POLDER Qdakkelaar geven kennis van de geb hunne dochter MARIA DINGENA. Utrecht, 1 Mei 1910.- Ondertrouwd: J. J. NOOM Jz. en J. H. P. HAGE J.Ld. St-Maartensdijk, S Mei 1916. Ondertrouwd L. VROEQOP C. DEN ENGELSMAN. St-Annaland, 4 Mei 1916 Ondertrouwd P. J. FEELEUS Az. en C. M. PIPPING Pd. Oud-Vossemeer. 3 Mei 1916. Ondertrouwd G. BEVELANDER Az. en J. M. BIERENS NJd. Seherpenisse, St-Maartensdijk,4 Mel lyib" 30-JARIGE ECHTVEREENIGU Den 6 Mei vieren onze geliefde P. J. VAN DEN BOOM en H. M. v. d. LINDE hunne 30-jarige echtvereeniging. Hunne Kindeij Tholen, 3 Mei 1916. lil Zondag 7 Mei a.s. hopen onze achte Vriend en Vriendin C. BIJL Wz. en M. BIJL—Bijl, hnnne 25-JARIGE ECHTVEREEÜ te gedenken. Uit aller naaiq FAMILIE DE GB Poortvliet, 4 Mei 1916. 14 De Fam. POULUSSE betuigt haren dank voor de vele bewijzen van d ontvangen bij het overlijden van hart Behuwdbroeder en Neef L. POULUSSE. Tholen, Mei 1916. 22067 5 Metselaar,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2