veelllai, pwijfl m ie beluien m oeslerleell, laaibeei, eez. No. 1612 Zaterdag 5 Februari 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,05met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,17b. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tkelen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Telkp. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. Bekendmaking verzamelplaats bij paarden vordering. De BURGEMEESTER der gemeente Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wanneer er krachtens art. 32 der Inkwartieringswet een vordering van paarden zat plaats hebben, de paarden te Tholen op den Singel by de Oadelandscbe Poort moeten worden gebracht om daar verzameld en vervolgens van deze verzamelplaats naar de vorderingsplaats alhier overgebracht en aldaar voor den vorderings commissaris geleid te worden. De paarden, voor zoover zij alsdan niet van aan bieding ter vordering zijn vrygesteld, moeten door de zorg van de eigenaars of beheerders op genoemde verzamelplaats aanwezig zyn des voormiddags te 11 uur 30 minuten. Van de aanbieding ter vordering z|jn vrijgesteld a. paarden van Hare Majesteit de Koningin en van leden van het Koninklijk Huis; b. paarden van diplomatieke agenten van vreemde mogendheden c. paarden van niet-Nederlanders, beboorende tot een \reemden Staat alwaar, ingevolge eene soort gelijke bepaling als deze, Nederlanders niet tot levering by eventueele vordering ten behoeve van den krijgsdienst verplicht zijn d. paarden, eigendom van den Staat, de provincie of de gemeente en niet gebruikt voor eenig openbaar middel van vervoer e. dienstpaarden van officieren, van reserve-officieren en van vrijwilligers van het reservekadJ., «6o- mede de dienstpaarden van onderofficieren en minderen van het wapen der Koninklijke Mare chaussee f. paarden van genees-, heel- en verloskundigen, veeartsen en geestelijken, mits gebruikt voor bun dienst, doch niet meer dan één voor ieder hunner g. hengsten, klophengsten, geheel blinde paarden h. paarden beneden de hoogtemaat van 1,48 M. (stok maat) i. paarden, geboren in het loopsnde of in een der drie daaraan voorafgaande jaren k. paarden, op het oogenblik der vordering, door ziekte niet in staat ter vorderingsplaats te komen, paarden meer dan twee maanden drachtig en zoogende veulenmerriën in de eerste vier weken na geworpen te hebben 1, paarden, die uitsluitend gebruikt worden voor het jagen van schepen, Tholen, 31 Januari 1916. Aardappelenvoorziening. De BURGEMEESTER van Tholen brengt ter alge- meeue kennis, dat, waar de prijzen der aardap pelen zich in vergelijking met die voor andere voederartikeleo op een laag peil bewegen, de vrees gewettigd is, dat meer en meer zal worden overge gaan tot het voederen van aardappelen aan het vee. Om een eventueel tekort aan consumptieaardappelen te vermijden, verdient het aanbeveling, dat besturen van stichtingen en particulieren zich door inkoop of voorkoop van een voldoenden voorraad aarpappelen voor de komende maanden voorzien. Het Centraal Administratiekantoor voor de distri butie van Levensmiddelen (.Noordeinde 167, 's-Gra- venhage) is bereid de bestaren van stichtingen in verbinding te brengen met handelaren en producenten. Tholen, 1 Februari 1916. De Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag 12 Februari a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- huize aldaar EEN HOOP COMPOST, publiek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden at ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 1 Februari 1916. 21856 De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Staat der Gemeente-Eigendommen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen brengen ter openbare kennis, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burger) (jk recht eigendom der Gemeente is, tegen betaling der kosteD, ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Tholen, den 31 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. ONZE GASFABRIEK. Uit steenkolen wordt dus het gas ook aan de Thoolsche gasfabriek gefabriceerd en boe dat ou precies in zijn werk gaat, zullen we eens trachten duidelijk te maken. Ld het ovenhuis van de fabriek worden de retorten tot een bnituDgewoon hooge warmte verhit. In deze retorten komen de steenkolen die het gas moeten leveren en ondergaan daarin dus een ontbindingsproces, waardoor de verschil lende zelfstandigheden waaruit ze bestaan zich atscheiden. De uitgewerkte steenkolen worden verwijderd en zijn dan weder een nieuwe brand stof, cokes geworden. Met deze cokes worden ook de ovens gestookt. De oveninstallatie is hier nog oud en gebrek kig ingericht en 't zou nog een aanmerkelijke productievermeerdering beteekenen, zoo deze inrichting reeds was vernieuwd. Thans wordt van de 10 mud kolen 300 M3. gas -gemaakt. Van de retorten wordt het gas naar de mijn geleid om vandaar voor afkoeling door den con densor gevoerd, door den exhauster opgezogen en in de hier geplaatste machineriëu gezuiverd te worden van alle andere bestanddeeleD. Eerst pas seert het de teerafscheider terwijl het daarna iu den kirkhamwasscher, een ronden trommel met water verdeeld in verschillende afdeelingen, door een molenbeweging met latten wordt gewasschen en de ammoniak wordt afgescheiden. (Met zwa velzuur vermengd wordt hiervan later de zwavel zure ammoniak vervaardigd voor de landbe- mestiog). De reeds genoemde exhauster zuigt het gas uit de retorten gelijkmatig weg, waardoo' ge- regelden aanvoer ontstaat, ziju de kolen niet meer productief genoeg dan wordt het reeds gepas seerde gas weder terug gezogen. Door deze machine riëu ontstaat een regelmatiger en sneller productie van het gas, waardoor tevens ongeveer 4 h 5 M3. gas per HL. meer uit de kolen wordt gehaald. Een luchtmeter voert het gas pl. m. 2 °/Q lucht toe, waardoor het niet slechter wordt, doch dus alleen de productie vermeerdert. Alle machines werken met omloopregulateurs, zoodat bij een gebrek of ongeluk, elke machine kan wordeD uitgeschakeld. In het motorhuis levert een rustig werkende 3-paardekrachts gasmotor de bedrijfskracht voor de machineriën. Het aldus gezuiverde en nog altijd zichtbare gas wordt nu door buisleidingen naar het zuiverhuis gevoerd om daar ia de zuiverkisten waarin het gas door ijzererts wordt geleid, verder voor bet gebruik te worden gezuiverd. In het zuiverhuis staan thans 4 zuiverkisten, terwijl een zuiverkist nu meer werk verricht dan vroeger de geheele zuiverinrichting. In de ijzeraarde worden de laatste onzuivere stoffen afgescheiden en wordt daardoor het gas geheel onzichtbaar. De inhoud der zuiverkisteo wordt om de 10 dageu gebleekt in de buitenlucht en kan dan weder gebruikt worden. Na verloop vaneenigen tijd is de ijzeraarde eindelijk ongeschikt geworden voor de zuivering en moet door versche worden vervangen. Ook het modern ingerichte zuiverhuis is voor de fabriek een heele verbetering. Vroeger moesten de zuiverkisten iederen dag, en soms in het drukke seizoen 2 keer per dag, worden geledigd, en zooals we reeds zeiden thans eens in de 10 dagen. Onmiddellijk naast het zuiverhuis staat het meterhuis waar de gefabriceerde hoeveelheid gas wordt gemeten en naar den gashouder gevoerd. Hierna verlaat het gas den gashouder weer om langs de in het zelfde geboaw geplaatste regu lateur die den druk van het gas regelt, in het buizennet te worden gevoerd. De oude ketel is op 't oogenblik nog vol doende voor de gasreserve, vooral daar nn de productie door de betere machineriëo geregelder en spoediger gaat. Deze houdt echter slechts 200 M3. in en kan daarvan maar 170 M3. af leveren omdat altijd 'n 30 M3. in den houder moet blijven. De nieuwe gashouder kan 1000 M3. inhouden en zou dus zeker het geheele eiland van gas kunnen voorzien. Met den bouw van den gashouder schiet men flink op. Een kijkje bij dit werk is wel de .moeite waard. Een bezoek in den ketel maakt een overweldigenden indruk. Een groote holle ruimte vertoont zich aan het oog. In de diepte vertoonen zich de openingen vac de inlaat- en uitllaatbnizen. Zoodra het werk gereed is wordt het buiten- reservoir volgeprompt met water en de binnen- ketel met lucht, terwijl daarna, als gebleken is dat er geen lekken bestaan, het gas wordt in gelaten, waarbij de lacht wordt verwijderd. De oude gashouder wordt dan verwijderd en de pat hiervan voor teerput gebruikt, We hoopen dat we onzen lezers hiermede een beknopt en duidelijk overzicht hebbeu gegeven van onze gasfabriek en de wijze waarop het gas wordt vervaardigd. »V at de toename der gasproductie betreft kunien we de volgende cijfers mededeelên. In 1914 werd afgeleverd ruim 83000 M3. gas, dat voor de straatverlichting, muntmeters en gemrentegebouwen inbegrepen, terwijl van Mei tot December 1915 totaal werd gemaakt 73889 M3. en ..iervan afgeleverd 44900 M3. aan particu lieren over gewone meters en 9243 M3- over mun meters. D totale afname kan thans geschat worden op r:im 120.000 M3. per jaar. Er zijn nn ruim 150 aansluitingen aangevraagd voor muntmeters. BINNENLAND. Ieseke. Met no. 27 der St. Crt. is ver zonden afdruk vau de akte betreffende de Coöp. Ver. Centraal Bureau voor den verkoop van Zeeuwsche oesters alhier. DE TWEEDE KAMER In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag de' Vv 'ige v.eek ret 5 e«n geschil tua.»«h<vt 6- F am»" en den minister van financiën. Laatstgenoemde had den vorigen dag verklaard, dat hij bereid was de ouderdomswet met de Kamer te behandelen zoodra het voorloopig verslag over het ontwerp-pensioenbelasting zou zijn verschenen en dat deze beide ontwerpen voor hem één geheel vormden, zoodat hij de ouderdomsrente alleen zou blijven handhaven en verdedigeu, wanneer ook de pensioenbelastiog werd aangenomen. Vrijdag was naar aanleiding dier verklaring weer veel publiek opgekomen en ook de zetels der leden waren druk bezet. Minister Treub wenschte de samenkoppeling der beide ontwerpen omdat de pensioenbelasting hem ten deelo het noodige geld voor de ouder domsrente moest verschaffen. Maar vooral de socialisten hadden een grooten tegenzin tegen een pensioen belasting vooral eene als die van minister Treub en daarom stelde de heer Schaper de volgende motie voor„De Kamer van oor deel, dat de dwang, dien de minister op de Kamer uitoefent om een onverbrekelijk verband te leggen tusschen het -ontwerp-ouderdomsrente en het ontwerp-pensioenbelasting, niet kan worden aan vaard, gaat over tot de orde van den dag'. Minister Treub verklaarde dat de aanneming der motie voor hem een votum van wantrouwen zon zijn, doch dit belette niet, dat de Kamer de motie, die eigenlijk nu niet aan de orde was, terstoud behandelde en haar aannam met 45 tegen 42 et. De zitting werd eerst een kwartier geschorst en toen opgeheven tot Woensdag van deze week. Minister Treub heeft inmiddels de Koningin zijn ontslag aangeboden. Het is nog niet bekend of H. M. deze ontslagneming al of niet aange nomen heeft. Zeer velen in den lande betreuren dezen loop van zaken. ONDERWIJS. Tholen. Naar wij vernemen heeft de heer A. Luyeodijk wegens gezondheidsredenen ont slag gevraagd uit ziju betrekking als directenr der R. N. L. en als hoofd der O.L. school alhier. Van onze berichtgevers. IERSEKE De volgende week zullen hier lijsten circuleeren voor het iuzameleu van giften voor den watersnood. Den 7en Febr. wordt de oudste verzorgde in Vredelust en misschien wel de oudste vrouw in de gemeente, 89 jaar. Zij is nog gezond en vlug en helpt nog dapper mee in de huishou ding. Een bril heeft ze niet noodig. Verleden week Vrijdag kreeg de machinist van een korstoomboot een stukje ijzer in een zijner oogen. De geneesheer vond het wen- schelijk hem voor verdere behandeling naar Middelburg te vervoeren. Dit geschiedde den volgenden dag, maar ook daar kon men den man niet voldoende helpen, waarom hij naar Rotterdam werd gebracht. OUD-VOSSEMEER. Er wordt medegedeeld dat onder deze gemeente by de opname van de hoeveelheden consumptie aardappelen is geble ken dat nog aanwezig zijn plm. 24000 H.L. aardappelen. Deze week werd gelegenheid gegeven voor de kleinere landlieden die in het najaar aan de kunstmestcommissie geen kunstmest stoffen hadden aangevraagd, alsnog deze aan te vragen, dit werd alleen mogelijk gesteld voor bezitters of gebruikers van hoogstens 2 H.A. land. Ongeveer 80 personen maakten daarvan gebruik. Elk kan evenwel slechts een beperkte hoeveelheid verkrijgeD. POORTVLIET. In de vergadering van Inge landen van het Waterschap Poortvliet op 1 Fe bruari jl., in welke vergadering tegenwoordig wareu 55 ingelanden, die te samen 91 stemmen konden uitbrengen, werden in behandeling ge bracht plannen 1 en II betreffende de locaal- spoorweg op het eiland Tholen. Nadat dhr. J. A. Snijder namens het spoorweg comité en met goedvinden van den heer Voor zitter de plannen I en II nog nader had toege licht werd allereerst in stemming gebracht Plan I, luidende als volgt vHet nemen van aandeelen lot een maximum bedrag van f 36.—per H.A. (A an6»el«iik».;dtaa| f435.000). Maximum last per H.A. en per jaar f 1.25-f-f 2.(zoolang geen dividend op de aandeelen wordt uitgekeerd), vervalt gedeeltelijk na 20 jaar, rest na 50 jaar. Maximum nooit hooger, daalt zoodra de spoorweg boven f 8. per dag-kilometer opbrengt. Bij pl.m. f 10. per dagkilometer dekt het dividend de lasten". Dit plan werd met 34 voor en 57 stemmen tegen verworpen. Vervolgens kwam in stemming Plan II „Geen aandeelen nemen. Maximum last per H.A. en per jaar f 2.50, gedurende 50 jaren. Maximum nooit hooger, daalt zoodra de spoor weg boven f8.dag-kilometer opbrengt. Dit plan werd met 36 voor en 55 stemmen tegen verworpen. Thans gaf dhr. D. van de Velde met redenen omkleed de vergaderiug in overweging voor het tot stand brengen van een locaalspoorweg de zelfde bijdrage te verleenen als door het Water schap Oud-Vossemeer is verleend, nl. f 1.50 tot een maximum van fl.75 per H.A. gedurende 50 jaren. Nadat hierover nog door eenige Ingelanden van gedachten was gewisseld, maakte de Voor zitter van het bovenstaaude eeu voorstel hetwelk met 63 stemmen voor, 25 stemmen tegen en 1 blanco werd aangenomeD, terwijl 2 stemmen niet werden uitgebracht. Als laatste punt der agenda werd met alge- meene stemmen aan de N. V. „Waterleiding maatschappij Tholen" het uitsluitend recht ge geven tot het leggen, hebben, herstellen en ver vangen van waterleidingbuizen met toebehooren, in de aan het Waterschap in eigendom toebe- hoorende straten, voetpaden en gronden en in- of over wateren. Door het Groene Kruis alhier werd Maan dagavond de algemeene vergadering gehouden, waarop 48 leden aanwezig waren. Nadat de notnlen voorgelezen en goedgekeurd waren, werd door den penningmeester verslag uitgebracht, over 1915 en bleek dat aan contri butie ontvangen was f 153.73 en nitgegeven f 105.78, alzoo een goed slot van f47.95. Volgens rooster moesten als bestuursleden af treden de hh. W. Dronkers, E. vau der Slikke en M. J. de Graaff, die allen met een groote meerderheid werden herkozeD, terwijl in de vacature van Ds. Klomp werd gekozen de heer C. P. van der Slikke. Door vermeerdering van 12 leden telt thans de vereeniging 190 leden. Voor de lichting 1917 nationale militie werden 18 personen ingeschreven, en voor de landstormplichtigen jaarklasse 1911 10 personen. ST-MAARTENSDIJK. In de Donderdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de benoemde gemeente-ontvanger als zoodanig beëedigd. Verder werd besloten in rechten op te treden inzake de onteigening van woningen in de Kleine Kaai. Op voorstel van den voorzitter werd be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1