a/1 1623 Zaterdag 22 April 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. I ■R! zo Firma J. M. C. POT, THOLEN. Met I Mei a.s. worden adver- ies die voor drie malen plaatsing gclwlllcu, «valt de bepaling dat de 3e plaatsing :is geschiedt. P u b I i c a t i n. lud ■RT I ERL, kt- ladsvergadering Thoien op 19 April. ac m v ids f door Vleet 3 pi IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT KAi It B Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. irij» per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco 6 6 oost f1,17'. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, aart „„„den stukken, enz. worden alterll|k op OONDERDA8AVOND Injowacht aan het bureau te T holen of vóór DONDERDAGMIDDAG hl) onzen medewerker te lereoke. UITGAVE Tblbt. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. te ndi lerpa den opgegeven 3 maal berekend en I klaagt inschrijver zijnde, nog geen bijwerk btóvraren niet meer doen geldem^0°^D& °,n rt ba> plaats vreemd dat het een concurrent is die een dergelijke opmerking maakt, 2e hoe de heer Amsing weet wat er geleverd is, dat schijnt dus van de secretarie te zijn gekomen, en ten 3e dat Jansen zich be- De voorzitter komt even terug op het tegenstemmen van den heer Wagtho in zake de verbetering van de straathoeken, indien hij met den heer Wagtho een half uurtje rustig kon praten zou deze zijn •NI gef>e te hebben gehad daar dit'aan hem is beloofd, staat er een verschrikkelijk slechten toe- De voorzitter zegt dat een lid van den stand in de Oudeiandsche straat, spr. raad niet de bevoegdheid heeft zich te bedoelt het huis tegenover den lieer bemoeien met iets wat op den weg van Christiaanse, indien de leden eens een idee omtrent de onteigening van bedoeld pand MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester der Gemeente Thoien, brengt bij het navolgende ter openbare kennis. 0 de eerste zitting van den Militieraad wordt io «algemeen uitspraak gedaan omtrent 1 vrijstelling van den dienst wegens eigen vrij- jigen dienst en wegens broederdienst uitsluiting van den dienst. |oor zooveel betreft vrijstelling van den dienst aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren ders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijn de zitting, welke later zal worden bekend ge- 'e ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen - willigen dienst of wegens broederdienst hebben Dli^evraagd zullen in de gelegenheid worden gesteld ewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen iebten en vervolgens de uitspraak hieromtrent den Militieraad te vernemen op Vrijdag, den April e.k., te 2 unr namiddags, te Middelborg het Siadhaie- (irgacg Helm.) deze zitting geschiedt geen geneeskundig on- :oek. uitspraak zal voorts door ondergeteekende iftelijk ter kennis worden gebracht van den in- hreveoe, die aanvrage om vrijstelling deed. foor zoover omtrent een en ander nadere inlich- Jf| en worden gewenscht, vervoege men zich ter JU ieente-secretarie op een werkdag, tusschen 9 en uur voormiddags. 'holen, den 20 April 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. L l ,r 1Z Afwezig de heer P. A. de Jong. De voorzitter opent de vergadering met mededeeiing dat deze vergadering is eengeroepen hoofdzakelijk met het oog een te stichten gascentrale en de voor dezer in te komen berichten van de meenten in het eiland. Ingekomen a. dankbetuiging van de nachtwachts lor de verhooging van hunne belooning. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. schrijven van den heer G. Amsing Jr. irgezeld van bijlagen, waarin deze den lad opmerkzaam maakt dat de door Jansen Gz. volgens aanbesteding gele- :rde drukwerken op papier geleverd zijn 5-an resp. 50 en 30 y„ slechter kwaliteit 7Jpn de monsters, die ter secretarie lagen rwijl ook met de voorwaarden wegens p tijd leveren niet is rekening gehouden. De heer Moelker vraagt of B. en W. Up cht hebben geslagen op de kwaliteit van et geleverde, wordt er aangenomen, goed, |jj nverschillig wie dan aannemer is dient an te leveren wat is voorgeschreven. De heer van Vredenburch komt het voor at het hier een zaak betreft die B. en W. angaat. De voorzitter zegt dat het de aandacht an hem en den secretaris heeft getrokken lat er bij het geleverde een afwijking be tond, doch hebben gemeend geen aan- nerking te moeten maken van meening lijnde de tijdsomstandigheden van invloed varen geweest. Uit de bij het schrijven 'an den heer Amsing gevoegde bijlagen erl 'lijkt dat dit niet geval kan zijn. Watbe- reft de te late levering van reg. burg. tand, deze zijn later geleverd dan ge- oonlijk het geval was, doch vertraging leeft zulks niet veroorzaakt. Een en ander eeft echter aanleiding om ter zijner tijd leze zaken weer nauwkeuriger onder de Jiogen te zien en te trachten dat afwij kingen niet meer mogelijk zijn. De heer van Hiele vindt het in de le .t B. en W. ligt, wat er aan meerder werk komt, wordt aan den aannemer gegund en de bewering dat dit aan Amsing is gegeven is een besliste leugen. De heer van Hiele antwoordt dat hij dit hoorde zeggen. De voorzitter is van mëening, dat als men iets zegt,- het voorzichtiger is dat men dit eerst zeker dient te weten, en de spr. de verhouding kennend is, uiterst voor zichtig in deze zaak en waar er fouten zijn begaan is toch nü wel gebleken dat indien deze niet zijn aangerekend, dit voor deel voor den heer Jansen heeft gegeven, terwijl de heer Amsing niet bevoorrecht kan zijn geworden. Do heer Quist komt terug op een leve rantie van papier in 1915 aan de o. 1. school dat het hoofd van de school aan dhr. Am sing bracht om te doen keuren en deze toen afkeurde, terwijl dit later werd goed gekeurd door een handelaar te Den Bosch. Ook wijst spr. nog er op dat de heer Amsing vorig jaar bij spr. verkiezing den geheeieu dag tegen spr. in de weer is geweest. Hij blijkt iemand zonder verstand. (De heer Quist is weêr eens aan 't dwalen, dhr. Amsing was gemobiliseerd te Vrouwe polder en kwam pas op den verkiezingsdag per tram van 3.15 te Thoien. Red.) De voorzitter wenscht niet dat dhr. Quist doorgaat daar dit niets met de zaak te maken heeft en sluit het debat over deze kwestie. Het schrijven wordt daarna voor kennis geving aangenomen. Een verzoek om subsidie aan de tentoon stelling van gemeentegeb. te Amsterdam, wordt afgewezen, alleen de heer Moelker was voor subsidieverlening. Van de Nederl. automobielclub is verzoek ingekomen om in de bouwverordening een artikel op te nemen om bij bouw of ver bouw van hoekhuizen de hoeken van straten schuin of rond af te maken, zulks tot meerdere beveiliging van het verkeer, de club doet daarbij uitkomen dat voorstellen tot verbetering zoo noodig geldelij k gesteund kunnen worden. De heer van Vredenburch licht een en nader toe, er op wijzende dat reeds in in andere gemeenten een dergelijke ver ordening bestaat. Zoo zou men te Thoien eeD plan kunnen maken met het verbreeden van de Oudeiandsche poort en hiervoor steun aanvragen. De heer Wagtho verklaart zich tegen het opnemen van het desbetreffend artikel in de bouwverordening, daar dit het harder rijen van auto's en rijtuigen zal bevorderen. De voorzitter deelt deze zienswijze niet en stelt voor om hieromtrent een redactie te maken dan kan in een volgende raads zitting deze zoo noodig gewijzigd worden. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met op een na alg. st. de heer Wagtho tegen. De voorzitter is van meening dat de verbreeding van de Oudeiandsche poort wel onder oogen zou mogen worden ge zien, onlangs zag spr. nog twee rijtuigen die moesten wachten totdat een voertuig op de dam eerst passeerde, voor deze verbetering zal allicht de gemeente bij de automobielclub subsidie kunnen vragen. De heer Quist is er voor te vinden als de club de gemeente hierin tegemoet komt doch alleen indien de poort aan de rechter zijde verbreed wordt. De voorzitter acht het 't beste als de leden de toestand persoonlijk eens opnemen. De heer Wagemaker is eveneens .-oor verbreeding doch alleen indien deze plaats heeft aan de N.-West zijde. konden vormen, zou een gevaarlijke hoek veranderd kunnen worden. Thans komt aan de orde de gascentrale De voorzitter brengt in herinnering dat naar aanleiding van de laatst gehouden conferentie met de verschillende gemeente- beduren besloten is dat deze 22 April hun antwoord moeten hebben gezonden. Van Stavenisse kwam bericht dat deze gemeente in principe bereid is gas van Thoien te betrekken. B. en W. meenen dat het meest geschikt is als de raad dit college machtigt voeling te houden met de verschillende gemeenten en de voorbereidende maatregelen te treffen onder voorwaarde, dat indien men besluit tot stichting van een vennootschap de overname der fabriek tegen taxatie moet geschieden en voorts dat advies wordt ingewonnen bij het advies-bureau van den bo id van gemeenteambtenaren. let is gebleken dat de meeste gemeenten op 'het eiland iels gevoelen voor gas en dat waarschijnlijk een fabriek zou gesticht kunnen worden waarbij allen deelen in de winst, hierbij moet in het oog worden gehouden dat waar Tholer. in den beginne de meeste verbruikers zal hebben de andere gemeenten zich zullen moeten verbinden een bepaald aantal M3 te gebruiken zooals is vastgelegd in het ontwerp door den adviseur van de Thoolsche fabriek ont worpen. De heer Quist vindt het billijk dat door B. en W. wordt voorgesteld door de andere gemeenten aandeelen te willen verschaften en een N.L. Vennootschap tot stand kan worden gebracht. De voorzitter wijst er op dat hoewel de heer Quist op zijn gebied en spr. in zijn zaken commercieele kennis bezitten, toch in dit geval een scherper oog noodig is om deze zaak te bezien. De heer van Vredenburch meent dat eerst moet worden afgewacht wat de andere gemeenten zullen doen, het is gebleken met de waterleidingplannen bv. dat Thoien vooruitstrevender is dan verwacht werd, doch spr. vraagt wie het onderzoek van deze plannen zal betalen, willen de be trokken gemeenten in de kosten bijdragen Het is z.i. beter dat de heer Bonthuis eerst opgeeft hoe hoog deze kosten zullen loopen. De voorzitter antwoordt dat de gemeen ten St-Maartensdijk en St-Annaland voor zichzelf reeds kosten zullen hebben ge maakt, doch de kosten voor dit onderzoek door den heer Bonthuis zullen niet zoo veel bedragen. De heer van Vredenburch dringt op voorzichtigheid aan en acht het zeer wen- schelijk dat in Middelburg, waar men zooals spr. weet met belangstelling van de plannen zal worden kennis genomen, eens informeert of Ged. Staten deze zaak zullen willen steunente meer daar een groote fabriek beter zal kunnen rendeeren als vele kleintjes afzonderlijk. Met alg. st. worden B. en W. vervolgens gemachtigd de noodige voorbereidingen te treffen. Eveneens wordt met alg. st. goedgekeurd de wijz. in de verordening op het 1. o. houdende dat onderwijzend personeel aan de o.l. school in de gemeente moet wonen. Bespreking melkvoorziening en melk- verordening. De laatste wordt uitgesteld tot een vol gende vergadering daar de gevraagde verordening van Terueuzen nog niet is ingekomen. De voorzitter wijst op de hooge melk prijs die thans op 10 ct. is gebracht, nu kan deze prijs door z.g. regeeringsmelk worden gebracht op 9 cent per L., door dat de consenthouders 1 cent bijpassen, de leveranciers blijven dus 10 cent trekken, spr. wil moeite doen om iemand voor toe zicht en administratie te vinden tegen be zoldiging van f30,a 135,'s jaars en deze kosten dienen te worden gedragen door de gemeente. De heer Noske meent dat we deze kans niet mogen laten voorbijgaan, indien echter de kosten niet meer bedragen dan gezegd is. De voorzitter antwoordt dat als blijkt dat er voor genoemd bedrag niemand te vinden is, hij eerst weer machtiging aan de raad zal vragen. De heer Quist vraagt of deze melkver- ordening inhoudt het venten van melk in gesloten emmers. De voorzitter maakt het den heer Quist duidelijk dat deze zaak van de baan is en we hier spreken over goedkoop melk te verschaffen. Het voorstel wordt vervolgens met alg. st. aangenomen. De overname straten. De voorzitter wenscht het adres Guliker eerst te behandelen, daar de toestand al daar zoodanig is dat tegen overname geen bezwaar is. Anders staat het met de straten van den heer Scheffelaar, B. en W. meenen, hoewel spr. hierover anders denkt, dat van overname daar geen sprake mag zijn, te meer waar Scheftelaar aan de overname nog zekere voorwaarden stelt. Spr. wijst ook op de voorrechten die grondeigenaren die gaan bouwen, genieten indien hun perceelen aan een straat uit komen en vraagt zich af of, als we nagaan hoe de meeste straten ontstaan zijn en dat het de gemeenschap was die den aanleg bekostigde, we dan in dit geval wel billijk oordeelen. B. en W. adviseeren de Julianastraat over te nemen, daar de rioleering in orde is en de zaak voortgang moet hebben met het oog op den aanleg van gasbuizen. De heer van Vredenburch heeft naar aanleiding van de stratenkwestie inlich tingen ingewonnen bij den inspecteur van de volksgezondheid, die ook een ontwerp betreffende dit punt aan verschillende ge meentebesturen zond. Deze is van meening dat de bouwer moet zorgen dat de stralen geheel in orde zijn en dan pas de gemeente ze kan overnemen. Nu vragen de menschen overname van de straten als ze gebouwd hebben, zonder voor bestrating en rioleering te hebben gezorgd, en gaan we hierop in, dan kunnen straks de bewoners van Stoofhof met even veel recht om bestrating gaan vragen en daarom zal een bouwvoorschrift zoo iets voorkomen. Spr. vraagt of in de vorige vergadering niet is gesproken over een begrooting. De voorzitter zegt dat de kosten voor de Voorstad f 460.40 zullen bedragen. De heer Quist wijst op de bouwcom missie, waar de gemeente ook nog de cijns die op de straten ligt betaalt, spr. wil gaarne weten hoeveel dit bedraagt. De voorzitter antwoordt dat dit f 10 is. De heer Quist wil de menschen graag te hulp komen, als het geen te groote be zwaren meebrengt dient men zijn mede- menschen te helpen. De heer Wagemaker van meening zijnde dat, daar de bouwvereeniging ook zelf voor bestrating zorgde, men niet met twee maten mag wegen, is tegen de overname of de gemeente moet de door de commissie be stede kosten terug betalen. De heer van Hiele zegt dat de heeren van de bouwcommissie uit een gemakke lijke beurs hebben gebouwd en rijke men schen zijn en vraagt of de gemeente een beetje kan helpen en beroept zich daarbij op de gemeente Bergen op Zoom. De heer van Vredenburch wenscht deze insinuaties steeds tegen de bouwvereeni ging gericht, recht te zetten, van het aan deelenkapitaal ad f 1200 is juist i 2 per aandeel getrokken en overname van de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1