iKttlit levijd aai It Mam van oestertedt, laillon, hl 1 K 1622 Zaterdag 15 April 1916. Twee en dertigste jaargang. 63 EN Eerste Blad. P u b I i c a t i n. Van onze berichtgevers. )6 31 IER SEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. s per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco t f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, onden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het ireftU te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE- Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telet. Inteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohti 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. iskatj_ ngloi per 'ok d~ Etl ÏOMMUNALE ARBEIDSBEMIDDELING. District Rotterdam. isenei ïsen ikeoi landj wis en vf correspondent der intercommunale arbeids- iling treedt voor deae gemeente op de Heer aban, die voor belanghebbenden te spreken werkdagen van des morgens 9 tot 12 en kostelooze bemiddeling lt aan WERKGEVERS bij het zoeken naar rachten en aan WERKNEMERS bij het zoeken rerk. bemiddeling geschiedt over het geheele land. ~Jpn, 8 April 1916. OPNEMING in wegen, voetpaden en kunstwerken. jemeester en Wethouders van Tholen brengen, lenbaie kennis dat, te beginnen op 25 April anwege de Gemeente eene ALGEMEENE OP- NTG zal worden gehouden van de wegen en ten met de kunstwerken io die Gemeente, den 11 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, jjt Burgemeester, J. W. WAGTHO. Be Secretaris, H. J. LABAN. DE SPOORWEGPLANNEN. isr we vernemen hebben de spoorwegplannen i meer kans verwezenlijkt te worden. In dijk Noord-Brabant is de deelname ver- d en vinden de plannen io het eiland >n reeds voldoenden steun. Wij kunnen io nog toevoegen, vernomen te hebben, dat Jpoorweg-Comité ernstig er over denkt om n niet te langen tijd een Naamlooze Ven- sbap op te richten voor het gansche net Lokaalspoorwegen in Westelijk Noord- At en bet eilaud Tholen samen, todig na de oprichting wordt de lijn, enz. Uteld in overleg met de Gemeenten en w, welke verklaard hebben voldoende te steunen. Ij prettig is dit laatste vooruitzicht nu niet de betrokkenen die niet veel voor de en gevoelen en zich verschuilen achter ostandigheden etc. begrijpen is de houding van het spoorweg- S wèl, nu het plan West Noord-Brabant wordt betrokken staat men veel, veel liger, ondanks de tegenwerking zonden we zijn te zeggen, van eenige belangheb- en zooals we op de Veluwe ten hnidigeu g zien, zijn de bewoners van Putten, Hardèrwijk, Elburg door de kortzich- indertijd van hun gemeentebesturen, u van een station io de onmiddellijke leid van hnn woonplaatsen en moeten ze een wandeling doen van *20 minuten of ialf uur voor ze een station hebben bereikt, is ons meer van medegedeeld dat we niet publiceeren, doch een ding staat vast gplaonen voor onze omgeving zijn verder rd dau men meent en het comité heeft om degenen die niet willen meewerken geheel buiten te laten. LANDBOUW. Chilisalpeter. is groot gebrek aan chilisalpeter en de ter van Landbouw heeft al heel wat ver ft ontvangen om in dien nood te voorzien, linister heeft meegedeeld, dat een schip en Kon. W.-Ind. Maildienst, de „Lodewijk Nassau", nitsl uitend geladen met Chilisal- geadresseerd aan de Nederl. regeeriüg, 12 Maart af door de Engelschen wordt wouden. Twee andere schepen, eveneens leze meststof geladen en aan onze regeering fcseerd, zijn onderweg en loopen dus even- groote kans om vastgehouden te worden. Onze regeering doet wat zij kan om de Chili salpeter nog tijdig binnen te krijgen, maar't is nog niet te zeggen wanneer de schepen zullen aankomeu. Uitzaai van Peulvruchten. De miui9ter van landbouw, nijverheid en handel vestigt met den meesten aandrang de aandacht van de landbouwers op de wenschelijkheid dit voorjaar, indien nog mogelijk, peulvruchten uit te zaaien. Door het gemis van voldoenden stikstofmest zijn daarvan in vele gevallen ongetwijfeld betere financieele resultaten te verwachten dan van gewassen, die veel stikstof noodig hebben. Bovendien verkrijgt men een bodem, waarvan de volgende oogst met een geringere stikstof- bemesting zal kannen volstaan. Ten slotte is het een zaak van algemeen belang, dat hier te lande over een ruimen voor raad peulvruchten kan wordeu beschikt. Dit toch is de beste weg om de leemte aan te vullen welke voor de voeding van mensch en dier zou kunnen ontstaan in geval van onvoldoenden aanvoer van tarwe en veevoeder. (Stct.) DE TWEEDE KAMER is met de weisvoordracht Ouderdomsrente nog niet veel opgeschoten. Zij is nog steeds met de algemeene beschouwingen bezig. Voor wie eenigszins met den Bond voor Staats- pensionneering, met zijn vele jarenlange actie en propaganda, en met alles wat door de tegen standers van premievrij staatspensioen ter be strijding van den Bond is gezegd, voor wie met dat alles eenigszins heeft meegeleefd, is het grootste deel van het door de heeren opgedischte opgewarmde kost. Men behoeft bij die woorden geen kwaad te denken, want sommige opge warmde spijzen hebben den naam den tweeden dag beter te smaken dan den eersten. Zoo is het ook in de Kamer. Het hangt er veel van af, hoe een gerecht opgedischt wordt. De spece rijen kunnen veel goed maken en deu geur van mindere verschheid verbeteren. Wie b.v. eens een half of heel uur zijn zinnen verzetten wil met een prikkelende schotel, die leze in de Handelingen de rede van den heer Duijs, Dins dag en Woensdag gehouden. Hij moge tegen stander of geestverwant van hem zijn, als hij nog een greintje eerlijkheid bezit, zal hij erkeimen dat de lezing hem niet verveeld heeft. Hij zal zich hebben geërgerd of vermaakt, al naar zijn politieke kleur, maar verveelt niet. 't Is bijna ondoenlijk in een kort bestek er een schema van te geven, want de redevoering was lang en veel zijdig gedocumenteerd. Evenwel, een paar grepen, die keuze moeilijk. De heer Duijs betoogde dat door de aan neming (in 1913) van zijn amendement op art. 369 der werkliedenverzekeringswet Talma, de tegenwoordige regeering met een ontwerp in den geest van het outwerp Treub moest komen Ieder kabinet dat anders gedaan had, zou geen steun hebben gevonden. Hoe men dit ontwerp noemt,s laat spreker koud. Een vaatje natuurboter wordt geen magarine door het simpele opplakken van een valsch etiquet. In Amsterdam wordt tegenwoordig ge- gespeeld. „Jeanna de gevloekte". Dien naam zou men ook op dit ontwerp kunnen toepassen. Dr. Kuijper noemde het Gode onwelgevallig, doch heeft men dan in Engeland een anderen Heer der Heeren dan hier, gelijk ook in den oorlog elk land zijn eigen God heeft? Als het ontwerp aangenomen wordt zulleu de rechtsche arbeiders er niet minder van profiteeren dan de linksche zooals bij de .Rijksverzekeringsbank. Deze werd bij de behandeling der ongevallenwet in de Kamar een centralespin genoemd, maar hoeveel mannen-broeders zijn er benoemd en profiteeren van de spin. Spreker kwam op tegen het op hemelen van de welten-Talma. Eigenlijk waren dit zijn wetten niet eens. Het waren copieën van Duitsche wetten, zelfs de motiveering was nageschreven. En wat vaD Talma zelfs was, was onzinnig of slecht. Spreker kwam op tegen de bewering van rechts, dat staatspensioen armenzorg is, en tegen het amen dement Lohman om de wet te noemen „Staatsarmenzorg-wet". Het ontwerp is ons kind, riep spreker en het is een inbreuk op het fa milieleven, dat de heer Lohman, een vreemde, aan ons kind, een naam wil geven. Cp de doorwrochte rede van deu heer Brnm- mellamp (gelach) zou de heer Duys niet ingaan. Deztsprak van wonderbare gedaanteverwisselingen, lnd-rdaad, de heer Brummelkamp is nog niet veranderd j hij denkt nog net zooals 200 jaar geleden en beroept zich zelfs op Genisis en den hof van Eden om het Staatspensioen te bestrijden. Inderdaad als ieder meuschenpaar nog een pa radijs had oui te bewerken, zou er geen Staats pensioen Doodig zijn. De heer Brummelkamp beriep zich ook op een juffrouw uit een roman van Dickeu's. Spreker heeft het mensch nooit gekend. Zij heet Betty Hiddings en sterft uit vreis, dat zij nog eens bij de armenzorg zal terechtkomen. Welnu, dit laatste wil ook het Staatspensioen voorkomen. De heer Duijs verweet de rechterzijde, dat zij loor haar vele en laoge redevoeringen de behandeling der voordracht ophoudt. Werkelijk wordt de rechterzijde, nu de poging van deu heer Lohman om het ontwerp te vermoorden, is mislukt, er van verdacht, dat zij de behan- del;ng zoo lang wil rekken, dat het vóór de statenverkiezingen niet meer in de Eerste Kamer koult. Want auders zouden de linksche partijen, al? ie Eerste Kamer de wet verwierp, wat waar schijnlijk is, daarvan een reclame maken tegen de rechtsche candidaten. Verschillende sprekers van beide zijden hebben nog het woord gevoerd. Een dezer, de heer Teenstra, vroeg wat de sprekers van rechts eigen lijk willen. Zij zijn tegen de wet-Treab, maar willen zij, de wetten-Talma Dat blijkt üiet. De heer Snouck Henkemans bijv. wilde die wetten verbeteren. Willen de anderen dat ook? Over de radeowet spreken de heeren van rechts niet. Het schijnt dat zij eenvoudig niets willen, ook geen compromis. In de zitting van Donderdag 11. kwam de heer De Meester op tegen het onhoudbare verwijt eener overhaaste behandeling, onhoudbaar, want het ontwerp is eerst vijf maanden na de ver schijning der memorie van antwoord aan de orde gesteld. Is dat overhaast. De algemeene beschouwingen duren voort. ST-MAARTENSDIJK. In de heden WoeDs- dag gehouden vergadering van den gemeenteraad, wa9 afwezig met kennisgeving de heer P. Gaakeer. De heer C. M. Quakkelaar werd geïnstalleerd. Door den voorzitter werd voorgesteld op de begrooting van 1916 te brengen een bedrag van f 9000 ten behoeve van de eerste storting voor de waterleiding; met algem. stemmen aan genomen. Door B. en W. werd voorgesteld het schilderen van binnen en behangen van 19 woningen, alsmede het schilderen buitenom van 43 wo ningen hiertoe wordt besloten. De voorzitter deelt mee, dat C. Kloet heeft bedaukt als voerman voor de lijkkoets en wordt voorgesteld oproeping te doen van sollicitanten, aldus wordt besloten. Verdér stelt de voorzitter voor namens B. en W. voor om de zeedijk achter de Keethil te ver- hoogen, daar deze te laag is bij hooge vloeden, hiertoe wordt besloten. Aangezien men eerst nog eeu nader onderzoek wenscht in te stellen om trent de beste wijze van uitvoeren van dit werk, wordt dit punt aangehouden tot eene volgende Namens B. en W. wordt door den voorzitter voorgesteld tot het leggen van een riool uit de rioolkolk bij de fam. Van Gorsel, in rechte richting naar de Westvest, aangezien bij vele regens dat gedeelte onder water staat. De heer C. Quakkelaar merkt op, dat de nieuwe zinkput bij A. Qaist niet op tijd wordt geledigd. De heer Rijnberg zegt, zich daarvan overtuigd te hebben en heeft bevonden, dat er minstens een meter modder in staat, wal bij feilen regen het uitloozen zeer belemmerd. Wanneer die put elke week wordt geledigd zal de toestand veranderen. De voorzitter zal hiertoe lastgeven en wordt het voorstel voorloopig ingetrokken. Vervolgens werd door het comité bij monde van den heer Rijnberg verslag uitgebracht zijner bevindingen aan de gasfabrieken te Wemeldinge en Krabbendijke en wordt daarna besloten in een volgende vergadering een definitief besluit te nemen inzake de gasvoorzieuing. POORTVLIET. Bij het op 6 April jl. ge houden examen te Utrecht slaagden voor diploma jachtopziener, de h.h. H. Speijer en J. J. Besoo beiden alhier en M. Speijer van Sint-Annaland. Benoemd met 1 Juli a.s. tot onderwijzeres aan de Chr. School te Overschie, Mej. A. Vos onderwijzeres alhier. - Bij de op 7 April gehouden stemming voor Lid van den Gemeenteraad, werd gekozen de heer M. G. van Nieuwenhuijzen. De familie van de landstorm-soldaat J. N. v. d. S. die aan nekkramp te 's-Graven- hage is overleden en 12 dezer aldaar ter aarde werd besteld, heeft het voornemen het stoffelijk overschot over een maand naar hier te doen overbrengen, teneinde in het familiegraf te worden begraven. STAVENISSE. L.l. Zaterdag had alhier plaats de openbare eiodles van den 2-jarigen land- bouwwintercursus, die door de heeren Minderhout en Bnijze gegeven is. Aanwezig waren de Rijks- landbouwleeraar, de heer Stevens, Burgemeester en Wethouders der gemeente, de leden der Commissie van Toezicht en eeu enkele belang stellenden. Alle leerlingen toonden met vrucht den cursus gevolgd te hebben, zoodat aan ieder der 5 deel nemers bij monde van den heer Stevens een diploma kon worden uitgereikt. De oudste der leerlingen C. Hage van St-Maartensdijk dankte alle autoriteiten en als bewijs van dankbaarheid bood hij namens zijn medeleerlingen den heeren Minderhoud en Buijze ieder een stoffelijk bewijs van aandenken aan. Bij genoegzame deelneming zal de heer Buijze io de maanden Juni en Juli a.s. te St- Maartensdijk een cursus houden in „Huishond- boekhouden", zoowel voor jonge dames uit den landbouwenden- als uit den burgerstaud. Aan het jaarverslag van de Coöperatieve Stoomroomboterfabriek „de Koe" alhier ontleenen we het volgende: In 1915 werd er geleverd 350,359 L. melk waaruit geproduceerd werd 12,253KG. boter, zoodat men 28% L. melk noodig had voor 1 K.G. boter, liet vetgshalte der geleverde melk was aanmerkelijk minder dan de vorige jareD, als een gevolg van het gebrek aan voldoend krachtvoeder. De gemaakte boter heelt opgebracht f 18,973,275 dus de gemiddelde prijs per KG. was f 1,545. Aan de leden werd voor de melk uitbetaald f 15,707,94, dus per 100 L. melk f4,19, plus 80 taptemelk. Er werden verzonden 899 postpakketten, ver kocht werden 2754 L. volle melk en 51,016 L. karnemelk. Als bestuursleden werden in de laatste ver gadering herkozen de bh. A. C. van Zorge, B. M. Suurlaud en A. H. van der Slikke. Smokkelen en Tholen. Naar we uit welingelichte bron vernemen wordt vanuit ons eiland nogal wat smokkelwaar vervoerd. Voornamelijk B. U. K. vet. Te Tholen komen groote hoeveelheden B.U.K. aan die hun weg weder schijnen te nemen via Bergen op Zoom en waarschijnlijk via Woeus- drecht de Belgische grens over le gaan. Onze zegsmau maakte voor aardigheid eens een paar reisjes per fiets naar Bergen op Zoom en vandaar naar Woensdrecht, geen enkele keer werd hij aangehouden. De B.U.K. handelaren zullen dus hun waar ook wel over de grens weten te brengen. Of een en ander bevorderlijk is aao de nale ving van de N.O.T. bepalingen, is te betwijfelen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1