1619 Zaterdag 25 Maart 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. r. Firma J. M. C. POT, THOLEN. f Zij, die van af heden op ons abonneeren ontvangen de tot 1 ^verschijnende nummers gratis. Publicatiën. Van onze berichtgevers. BINNENLAND. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag l per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco i fl,17b. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, •iden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het .,iU te T k e I e n o' vtór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Tklef. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regele 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Wijziging der KIEZERSLIJST. ster en Weihouders der gemeente Tholen ïkend, dat de op heden door hen, door toevoeging ingevolge de wet tot ifwyking van de Kieswet, gewijzigde kiezers- jvens de alphabetische lijsten der namen amen van hen, die met betrekking tot een der verkiezingen van de kiezerslijst zijn en daarop zyn gebracht, van 23 Maart iet 21 April a.s. ter secretarie der gemeente ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen der kosten, m afschrift of afdruk verkrijg- irden gesteld. met 15 April a.s. is een ieder bevoegd rel|t gemeentebestuur verbetering van de ge- j aie kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf i ander, in strijd met de wet, daarop voor niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt, verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden tot leden van den Raad. De andere func- tiën in dien Raad werden als volgt verdeeld Voorzitter, Jhr. J. van Vredenburch te Tholen Vice-Voorzitter, de heer N. Polderman, burge meester van St-Maartensdijk en Secretaris de heer A. Avé te Tholen. teec ivei W gister Militie. en Alphabetisch Register. 22 Meurt 1310. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, ]j J. W. WAGTHO. De Secretarie I™ H. J. LABAN. irijvingsregi Q1Burgemeester der Gemeente Tholen maakt td, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting 1917 met het daaruit opgemaakte Alphabetische ter, gedurende acht dagen, van den 25 Maart met den 1 April a.s., ter Gemeentesecretarie ieder ter lezing ligt. •eitigt er voorts de aandacht op it binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen igisters bezwaren kunnen worden ingebracht Commissaris der Koningin in de Provincie u* dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen atDi|yn omkleed en op ongezegeld papier kan worden "ndat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn Iteekend, doch dat onderteekening door een ^persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift )0l«ehoorlyke volmacht wordt overgelegd flat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont- by den Burgemeester ter Gemeentesecretarie vorden ingeleverd at een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan ;hen, hierboven genoemd, of niet wordt inge- binnen den tyd en by de autoriteit, hier- vermeld, geen gevolg kan hebben it het bewys van ontvangst moet worden be- totdat hij of zy, die het bezwaarschrift in- in kennis gesteld met de uitspraak van den tnis3aris der KoniDgin. kolen, den 24 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. Kon. besluit is benoemd tot ontvanger |lir. belastingen en accijnzen te Ravenstein «et J. L. v. d. Plas thans als zoodanig te fartensdijk. DE WATERLEIDING. <L 20 Maart jl. werd te Scherpenisse de en vergadering gehouden van Aandeelhouders N.V. Waterleiding-Maatschappij Tholen. algemeene stemmen werd besloten zoo 2 ig mogelijk met den bouw der leiding een &og te nemen, daartoe te storten 10 °/a ^®üet aandeelenkapitaal vóór of op 1 Mei a.s. meens werd besloten tot aankoop van ter- ten, bestemd voor Watertoren en Prise eau. De Raad van Beheer werd uitgebreid 9 leden door de verkiezing van de Heeren a Niftrik en Jhr. Mr. de Casembroot, pectievelijk te Vliggingen en Middelburg' ST-ANNALAND. In de jl. Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o.a. mededeeling gedaan dat door Ged, Staten was besloten de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris te brengon voor ieder op f950.welk besluit de Kou. goed keuring had erlangd. Door de onderwijzers A. Paape en A. P. Bil was gevraagd om uitbetaling hunner jaar wedde gedurende den tijd van hun verblijf onder de wapenen als Landstormplichtigen, Met al gemeene stemmen werd besloten aan hun ver zoek niet te voldoen, maar wel om hunne ver plichte bijdragen voor pensioeu voor rekening der gemeente te nemen. Aan de orde kwam verder het voorstel tot stichting van een gasfabriek voor deze gemeente. De voorzitter deelde mede, dat van het Ge meentebestuur te Tholen een schrijveu was ont vangen waar in werd medegedeeld dat de plaonen voor de gasvoorziening voor het eiland Tholen door de gemeen tegelfabriek te Tholen zoover zijn gevorderd, dat het ben aangenaam zal zijn indien het gemeentebestuur één of meer afge vaardigden zou willen zenden ter bijwoniug eener voorloopige bespreking op 28 Maart a.s. te Tholen, waar daD de plannen nader zullen worden toegelicht. In verband hiermede wordt door den voor zitter voorgesteld de behandeling der oprichting eener eigen gasfabriek nu uit te stellen tot na de vorengenoemde bijeenkomst te Tholen, die dan door het gemeentebestuur eu de raadsleden zal worden bijgewoond. Het voorstel van den voorzitter tot uitstel der behandeling werd aangenomen, doch den wenscb te kennen gegeven om in deze zaak spoed te betrachten, opdat zij uiet op de lange baan zou worden geschoven. Ter tafel wordt verder gebracht een verzoek van H. W. Odink en 89 anderen tot oprichting eener gemeente-bewaarschool. De voorzitter zegt dat hoe nuttig ook de stichting eener dergelijke inrichting genoemd mag worden, de conclusie van het dagelijks bestuur is, om eerst de gaszaak af te doen, eu dan dan later dit verzoek te behandelen, waar mede al de leden zich kunnen vereenigeo. Aangeboden werd .het Verslag der gemeente over 1915 en overgelegd de verslagen van het Lager onderwijs, van het HerhaliDgsonderwijs, van de Commissie tot wering van Schoolverzuim en een van de Gezondheidscommissie ontworpen Verordening op deo verkoop van melk, met verzoek die door den Gemeenteraad te doen vaststellen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze zaak nog eerst grondig te onderzoeken alvorens daar op eeDe beslissing te nemeD. Jl. Dinsdag werd in het lokaal van den heer J. van Luijk alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Polderman, de algemeene jaar vergadering gehouden der leden van de Boeren leenbank alhier, welke vergadering door 48 leden werd bijgewoond. Uit de mededeeling van den voorzitter bleek dat het ledental in 1915 met 10 was vermeerderd en het aantal nu bedroeg 80. De totale omzet der bank bedroeg over 1915 f77749.305. Van de Ceutrale Bank was ontvangen f 9325,14 en daarheen verzonden f47999,26. Het tegoed aan gedeponeerde gelden bij de Centrale Bank bedroeg op 31 December jl. f47568,115. Aan spaargelden was ontvangen f34021.35. Terug betaald f 12600.25 eu is meer ingelegd dan terugbetaald f21421.10. Bij het begin van 1915 was bet te goed aan spaargelden f22468,82 eu was alzoo op 31 Dec. jl. aan spaargelden door de inbrengers te vorderen f 43889,92. In loopende rekening ontvangen f 24503.04 maar zonder voldoenden grond, en te ugbetaald f 13160,11. Aan voorschotten uitbetaald f 2500. en terugontvangen f7375. De winst bedroeg f 248,045 welk bedrag is gestor in 't reservefonds dat na bedraagt f 318.47 Spaarbankboekjes waren in omloop 81 tegen 60 in 't vorige jaar. Volgens den rooster waren aan de beurt van aftreding de hoer M. J. Heijboer als Lid van het Bestuur eu de heer J. N. Geluk als lid van den raad van toezicht. Beide heeren werden als zoodanig herkozen. Evenzo werden tot plaatsvervangende bestuurs leden herbenoemd de heeren A. BiereDS en J. Zaude De rentevoet bleef bepaald op 3% voor spaar geld ru voor ontvang loopende rekeniDg en voor verschatten en gelden in uitgaaf in loopende rekening op ^h°/0. Ari 5 a. van het huishoudelijk reglement werd gewijzigd en 2oover dat van één persoon of geziu in 't vervolg mag worden opge- nomei f 10.000 en al. b. van dat artikel, dat aan éposito's en spaargelden mag worden op- noraei f 100.000. Vrcsger waren die cijfers resp. f3000. en f 50.000. (Onder presidium van den heer Chr. Bergers werd ip het lokaal van den heer P. J. Soeters jl. Woensdagavoud de gewone algemeene jaar vergadering gehouden van het Leesgezelschap ;,Eiük Wik" alhier, welke vergadering door 20 van de 42 leden werd bijgewoond. Uit de rekening bleek dat was ontvangen in 1915 f 143,81 en uitgegeven f 98,25 en bedroeg het batig saldo alzoo f 45,56. De contributie bleef bepaald op f 2.50 terwijl aan de Volksbibliotheek over 1916 weder de gewone subsidie van f 5,gegeven zal worden. Besloten werd de in omloop zijnde tijdschriften te houden, behalve „Pak me mee" waarvoor werd genomen „Panorama". Nog werd goedgevonden aan te schaffen „Natuur en Vernuft" bewerkt onder leiding van Dr. N. G. van Huffel. L)e aftredeude bestuursleden de heeren Chr. Bergers en B. Kodde werden bij acclamatie herkozen. IERSEKE. Half Februari werden twee Iersek- sche visschers te Antwerpen aangehouden, omdat zij een goeden kennis in België onder gebruik making van een valschen pas hadden binnen gesmokkeld. Verleden week zijn zij deswege ver oordeeld tol een maand gevangenisstraf en de binnengesmokkelde tot 2 maanden, alles zonder aftrek van voorarrest. Zaterdag 11. reed hier iemand op een mo torfiets lang9 een oprit tegen een dijk op. Boven gekomen raakte hij zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. Zijn motor was zwaar beschadigd en hij zelf aan een been verwood. Den 16 Nov. 1914 bevond zich op de oesterbank voor lerseke een schip met bieten geladen, dat door den storm vol water sloeg, zoodat schipper en knecht zouden verdronken zijn, als zij niet door de Ierseksche korstoomboot Luctor et Emergo waren gered. Wegens deze redding kreeg Zaterdag 11. de toenmalige kapi tein D. Duurinck, van de Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, de zilveren medaille met diploma. - Vrijdagavond der vorige week hield de heer P. Lindeobergh te Wemeldioge, de ijverige bevorderaar van landbouwbelangen, voor de land- houwvereeciging „Helpt en Leert Elkander" een rede over de voorgenomen stichting eener Coöperatieve Superphosphaalfabriek. Er waren ruim 20 belangstellenden opgekomen. De spreker betoogde uitvoerig en krachtig het nut en de noodzakelijkheid van de bedoelde fabriek. En dat niet te vergeels, want er werden ongeveer 40 aandeelen genomen, een getal dat stellig nog stijgen zul. Het maatschappelijk kapitaal zal f 300.000 bedragen in 20.000 aandeelen van f 15. Daar van zijn er reeds bijna 16.000 geplaatst. Over de plaats waar de fabriek verrijzen zal, is nog niets met zekerheid te zeggen, behalve natuur lijk dat het op een terrein zijn zal aan haven en spoor gelegen. Men heeft Vlissingen genoemd, De redenaar ontving den welverdienden dank der vergadering. Na deze lezing volgde de jaarvergadering der zelfde vereeuigiug. De verslagen vermeldden o.a. dat het ledental 52 bedroeg en dat voor f 8715,50 aan kunstmeststoffen besteed was. De rekening sloot met een klein tekort (f10.985.) Er werd een kascommissie benoemd, bestaande uit de heeren C. Hartoog, Ph. de Smit en Heijboer. De bestuursleden Jacs. Prins en E. Reijnbout werden herbenoemd. De vergadering besloot met bijna alg. stemmen zich tot den gemeenteraad te weudeu met het verzoek om terug te komen op zijn pas genomen besluit tot het afbreken der onderhandelingen met het polderbestuur der Br. Wat. bew. lerseke over de verharding van den ouden dijk zulks omdat de grintweg, de eenige verbindingsweg met de gemeente Kruiniogen, daartoe sedert laug ongeschikt is gebleken. ST-MAARTENSDIJK. Maandagmorgen ver trokken 4 dijkwerkers naar Edam om daar als steenzetters bij het herstellen van de dijkwerken behulpzaam te ziju tegen een weekloon van f 30.—. OUD-VOSSEMEER. Het aantal leerlingen dat thans in de Algemeene Bewaarschool alhier onderwijs outvangt, bedraagt 64. Het blijkt dos dat het werk wprdt gewaardeerdfinancieele steun verdient das de school zeker. 8TAVENISSE. Mej. M. A. Gelok, onder wijzeres alhier, slaagde te Rotterdam voor de akte nuttige handwerken. De 15e aansluiting alhier met het tele foonnet (het gemeentehuis) is ook in gereedheid Middeneeuwsche toestanden. THOLEN. Totn Zondagavond de secretaris van een naburige gemeente zich per rijwiel huis waarts begaf, werd hij lastig gevallen door eeu drietal Thoolsche jongemannen, die meeuden alleen recht op het gebruik van den weg te hebben. De aangevallene wist echter de danste ontspringen. De zaak is in politiehanden. De heldendaad van die heeren moest echter nog komen. Een heer uit Tholeu die 's avonds laat van Oud-Vossemeer kwam gewandeld, was het volgende slachtoffer. Het drietal passeerende ontving hij een stoot, met het doel hem van den dijk te werpen, dit gelukte niet en toen ging ons drietal hem te lijf. Een der helden zag dat hij herkend was en verschool zich achter eeu boom. De aangevallene liep ette lijke gevoelige klappen op. Van de mishandeling is kennis gegeven aan de politie en het is te hopen dat de heeren ter bevoegder plaatse eens flink aan het verstand wordt gebracht dat dergelijke dingen niet mogen plaats hebben. Maandag jl. trad voor het departement Tholen der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen op de heer Edmond Visser te Amsterdam. De spreker toonde de stukken die hij zegde, goed te beheerscben en wist vele gedeelten met gevoel naar voren te brengen. Of hij echter waardeering genoot We gelooven dat over het algemeen het programma voor Tholen niet gelukkig gekozen was. Ealkland's schetsen die nen te worden begrepen en of er velen waren die ze begrepen, betwijfelen we. Ook v. Lessing, de Parabel van de drie ringen, eetf stuk van groote beteekenis en diepe gedachte, zal, jammer genoeg, de meesten Diet hebben bevredigd, hoe wel dit niet aan den beer Visser lag. De voorzitter, de heer D. van de Velde, dankte na afloop den spreker voor het ten ge- hoore gebrachte en deelde mede dat dit de laatste winterbijeenkomst in dit seizoen is geweest. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. C. G. Kosters te Leidén is uitgereikt het getuig schrift benevens diploma A voor stenografie systeem Riënts Balt. Donderdagmiddag viel A. Schot alhier in de haven uit een roeiboot, door het flinke optreden van zijn broertje C. A. Schot werd de drenke ling in de boot getrokken en kwam er dus met een nat pak en de schrik af,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1