DE OORLOG. Van onze berichtgevers. IERSEKE. In 1915 werden op het post-en telegraafkantoor 892 aangeteekende stukken ver zonden 1954 ontvangen, 10952 postwissels ge stort en 6147 uitbetaald, 3466 pakketten ver zonden en 6908 ontvangen, 1868 kwitantiën ter invordering aangenomen, 7243 adviezen verzonden 981 inlagen in de spaarbank gedaan en 490 terugbetalingen, 1762 telegrammen ver zonden en 8461 ontvangen, 3251 uitgaande en 3063 inkomende telefonische gesprekken gehou den en 285 locale gesprekken, 132 telefonische oproepberichten verzonden en 293 ontvangen. Het aantal uitkeeringen S. W. bedroeg 4951. Het bedrag van de zuivere ontvang was 111676,89 en dat van de geheele geldverant- woording f 426,625,01. Zaterdag der vorige week vergaderde de afd. Ziekenfonds der Werkmansver. Eendr. m. M. Er waren 23 leden tegenwoordig. De verslagen vermeldden o.a. het volgende. Het aantal leden verminderde met 9 en daalde daardoor tot 266. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het saldo 1914 f 3303,56, de uitgavenaan den geneesheer f 2984.14 aan exploitatiekosten f 153,44 totaal f 3137,58, goed slot f 165,98. Meegedeeld werd dat dit goed slot hoofdzakelijk te danken was aan den ge neesheer, die een nieuwe regeling met het fonds had getroffen, ten doel hebbende de arbeiders in dezen benarden tijd te steunen. Tot kasopnemers werden benoemd de h.h. Jb. v. d. Plasse en M. Lindenbergh. Besloten werd dit jaar evenals bet vorige geen vrijstelling contributie van te veileenen. De vorige week hield de afd. Ierseke van Volksweerbaarheid haar jaarvergadering waarin 19 leden present waren. Uit de verslagen bleek o a. het volgende Het aantal leden bedroeg 81, waaronder 1 vrouwelijk. De ontvangsten beliepen f 40,625 de uit gaven f 21,31, goed slot f 13,315. Bij de onderatieeliug Schietvereenigiug Yer- seke's Weerbaarheid waren de ontvangsten f 56,93, de uitgaven f 57,545, kwaad slot f 0,615. Aantal leden 68. Het gemiddeld getal leden dat aan de oefe ningen deelnam was 25. In de eerste 3 maanden werden 12 oefeningen gehouden, die flink be zocht werden. Er werd met het flobertgeweer geschoten. Na Maart kon wegens de verplichte iulevering van wapens niet meer geoefend worden en werd de contribntiebetaling gestaakt. Den len Maart kwam een afd. van den vrij- willigen landstorm tot stand. De contributie werd verlaagd tot 5 c. per maand en het bode loon bepaald op f 5, Tot secretaris werd benoemd de heer M. Scheele Jr., de voorz. en de peoningm. werden herbenoemd. Donderdag hield de pas opgerichte Coöp. Vereeniging ^Centraal Bureau voor den verkoop van Zeeuwsche Oesters, gevestigd te Ierseke", een algemeens vergadering voor ds verkiezing van een definitief bestuur en van negen com missarissen eu tot vaststelling van hel huis houdelijk reglement. Er waren een groot aantal leden tegenwoordig, die samen 259 stemmen uitbrachten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. A. de Jong te Tholen met 236 stemmen, M. van Harmeien te Ierseke 213 st. D. Dussel- dorf te Bergen op Zoom 175 st., I. Willemseu te Ierseke 136 st. en J. L. Bom te Ierseke 175 st. Tot commissarissen werden benoemd de heeren Dr. F. Leo de Leeuw met 251 st. (op voordracht van den Minister van Financiën) C. D. Klos 224 St., J. C. v. d. Burghtl67 st., M. van Stee 174 st. allen te Ierseke, J. H. C. Kakebeeke te Goes 158 st. W. Moelker te Tholen 186 st. Johs. de Waal Cz. te Bruinisse 173 St., A. Hirdes te Krabbendijbe 174 st. en L. Lindenbergh te Wemeldinge 101 st. Al deze heeren namen de benoeming aan. De heer J. Salm te Ierseke was intusschen ook gekozen maar bedankte. Met al deze stemmingen ging zooveel tijd verloren dat de vaststelling van het huishoude lijk reglement moest overblijven tot later. ST- M A ARTENS Dl J K. Door den heer J. M. Franke alhier is bij het uitgraven een'er fnndee- ring aan zijn woning gevonden een aarden potje, waarin 10 oude Zeeuwsche rijksdaalders. De jaren van aaumuntiog varieeren van 1675 tot 1713. Alle zijn in meerdere of mindere mate besnoeid. Overigens is weinig slijtage te bespeuren. De spreuk om het wapen Concordia Res Parvae Crescent Door Eendracht groeien kleine dingen), is duidelijk leesbaar. In de Maandag jl. gehouden raadsverga dering deelde de voorzitter mede dat o. a. was ingekomen van Z. Exc. den Min. van Binnenl. Zaken een schrijven behelzende goedkeuring op de gestelde borgtocht voor den nieuw benoemden gemeente-ontvanger, doch dat nog niet tot be- ëediging kon worden overgegaan, daar de be scheiden van de betrokken' maatschappij nog niet waren ingekomen. Voorts was een schrijven ingekomen van de Maatschappij tot Exploitatie van Gemeente-be drijven te Utrecht, waarin werd te kennen ge geven, dat de tijd voor stichting eener steen- kolengasfabriek, thans als gunstig mag beschouwd worden en dat desverlangd een der Directeuren bereid is, deze zaak nader in details mondeling toe te lichten. Met vijf tegen één stem werd besloten den heer Gerber te laten overkomen. De heer Gaakeer achtte de tijdsomstandigheden minder geschikt, om nu reeds tot den bouw eener gasfabriek over te gaan. Betreffende een locaalspoor op 't eiland Tholen werd met 5 tegen 1 stem besloten deel te nemen volgens plan I, d. i. met aandeelen. Voorts werd nog een commissie ingesteld van 17 personen, welke zich bij de ingezetenen met lijsten zullen vervoegen ten einde gelden in te zamelen ten behoeve van de overstroomde streken in Ne derland. Bij de rondvraag deelde de heer Rijnberg mede, dat de huurder van een gemeentewoning L. v. Splnnter, zich bij hem had beklaagd dat de inner der huurgelden hem had gezegd, dat bij de Degende of laatste huurtermijn een maand na de achtste behoorde te betalen. De heer Rijnberg meende dat deze eisch van den inner der huur in strijd was met het inder tijd genomen Raadsbesluit te dezer zake. Het toen genomen besluit behelsde, volgens den heer Rijnberg dat de huurder gedurende de 3 winter maanden geen huurtermijn behoefde betalen en dat derhalve de huurder van Splunter, niet ver plicht kon worden de laatste huurtermijn 'vdér 1 April a.s. te voldoen. De voor^. was het hiermede echter uiet eens en beweerde, dat de negen huurtermijnen achter- elkander behoorden voldaan te worden volgéns contract en de huurder Van Splunter, derhalve, terecht door den inner der huurgelden tot be taling was aangespoord. De heer Rijnberg repliceert, dat bet mogelijk is dat het contract alzoo luidt, doch dau is het niet overeenkomstig het Raadsbesluithoe kan er anders sprake zijn van de drie maanden vrij te zijn. De heer Rijnberg verzoekt lezing der notulen dier vergadering. De voorz. antwoordt dat deze hier van vóór 2 jaren niet aanwezig zijn, doch zegt toe, dat hij het zal nazien. Bij Ijet nazien der notulen van de Raadsvergadering'»-Van 22 April 1913 bleek, dat toen het volgënde besluit door den Raad is genomen „De huursom wordt in 9 gelijke termijnen op den eerstenwerkdag der maanden Mei tot en met 1 Januari van het huurjaar aan den daarmede belasten ambtenaar of gemachtigde voldaan. De door den gemeenteraad ingestelde.com- missie tot inzameling van gelden voor de overstroomde streken, zal op verzoek van hooger hand hare taak voorshands nog niet opvatten. OUD-VOSSEMEER. In de vergadering var. Ingelanden van het waterschap werd de volgende aanbeveling voor dijkgraaf opgemaakt wegens periodieke aftreding van den beer W. H. van Gorsel, die wegens zijn leeftijd niet meer in aanmerking kan komen. Na derde vrije stemming kwam als no 1 op de voordracht de he^j^J,. L. van Gorsel met 25 stemmen tegen de heer O. W. Snijder 22 stemmenals no. 2 de heer C. W. Snijder eu als no. 3 de heer R. M. Friderichs. Het voorstel tot aansluiting bij een der plannen vau het Locaalspoorwegcomité ^'erd met 29 tegen 24 stemmen verworpen. Na deze afwijzing werd het volgende besluit gensimeu: De vergadering van ingelanden van het Water schap Oud-Vossemeer, blijkens gehouden stem ming niet kunnende besluiten tot aanneming van plan 1 en plan 2, zooals die door het Locaal spoorwegcomité zijn ontworpen, overtuigd dat het Waterschap bij aansluiting aan de voorge stelde Locaalspoor belang heeft, verklaart zich thans bereid bij te dragen gedurende 50 jaar f 1.50 h f 1,75 als maximum per hectare, besluit in de aanstaande Meivergadering den zaak nader te sprake te brengeu. Dit voorstel werd aangenomen met 38 stemmen tegen f 15. POORTVLIET. Alhier doet zich een geval van besmettelijke ziekte (roodvonk) voor. SCHERPENISSE. In de gehouden algemeene vergadering van de landbouwvereeniging V.Z.O.S. werd rekening en verantwoording gedaani door den penningmeester. Er was aangekocht 309979 kilo kunstmest voor de som van f26773,425. Ook werd behandeld de oprichting van een Coop. Superpb. fabriek. Dit toegelicht zijnde werden bij de vorige nog 42 aandeelen genomen. Daarna werden bij acclamatie van stemmen herbenoemd tot bestuursleden de heeren J. H. Hage en P. v. d. Slikke. STAVENISSE. Iu de dezer dagen alhier ge houden vergadering van de aandeelhouders der weegbrug 1 bleek uit de aanteekeningen van den boekhouder dat in 1915 op die brug ge wogen zijn6940511 K.G. suikerbieten, 3239650 K.G. aardappelen, 1149220 K.G. graan steenkolen enz. 867461 K.G. pulp, 565928 K.G. uien beneveus 145 stuks vee. Als dividend werd 28% uitgekeerd. Herbenoemd werden ais Secretaris-Penningm. eu als weger resp. de heeren L. G. Tuijnman en P. J. de Vos. THOLEN. Op Dinsdag 1 Februari a.s. zullen de landstormplicbtigen van de jaarklasse 19 L2 te Middelburg worden ingedeeld. Van Tholen worden ingedeeld W. M. Bijl, J. Goosens M. C. Huijsmans. LANDBOUW. Voorjaarspremiekeuringen in 1916 van hengsten en merries geboren in 1914 en hengsten geboren 1903—1913. De Premiekeuringen zullen gehouden worden te St-Maartensdijk op 14 Februari en te 8t- Philipsland op 15 Februari 1916, BINNENLAND. De heer L. van Hiele te Oad-Vossemeer is met ingang vau 1 Februari a.s. benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat ter standplaats Vlissingen. De Commissaris der Koningin beeft benoemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen in de gemeente Scherpeni-se den heer D. Keur, ter vervanging van den heer J. Rijsteubil die over leden is. RECHTSZAKEN. Door de Arr. Rechtbank te Zierikzee is op Dinsdag 25 Jan. 1.1. veroordeeld J. B. te St- Maartensdijk wegens brandstichting tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaren. Door dezelfde rechtbank is A. B. te Tholen vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. Voor de rechtbank te Middelburgstonden heden terecht M. d. T. oesterkweeker en A. v.d. B. smidsknecht, beiden te Ierseke, beklaagd van vernieling. Eisch tegen beiden 25 gulden of 25 dagen hechtenis. Op het Westelijk front is Zondag in de buurt van Nieuwpoort de strijd opnieuw ontbrand, en ondernamen de Duitschers infanterie-aanvallen op de Fransche loop graven aan den mond van den Yzer na een hevig bombardement. Het gelukte eenige Duitsche patrouilles in de vijande lijke loopgraven te dringen waar ze eenige gevangenen eu een mijnenwerper konden vermeesteren. Ze constateerden dat de geallieerden hevige verliezen hadden ge leden en de verdedigingswerken op sommige punten zwaar beschadigd waren. Volgens een Fransch bericht verschoten de Duit schers meer dan 20.000 projectielen. De Franschen sloegen den aanval af, ook de aanvallers leden verschrikkelijke verliezen. Ook op andere punten van het front gingen de Duitsche troepen tot het offen sief' over. Bij Neuville gelukte het hun in de Franscho loopgraven te komen, maakten daar 100 gevangenenen namen3machine geweren. De volgende dagen werden door de Duitschers de aanvallen hervat over een front van 1500 Meter echter zonder blijvend succes. De trechters gevormd door mijn- ontploffingen der Duitschers, die ze be zetten, werden later door de Franschen hernomen. Op alle punten van het front is de ar tillerie van weerszijden in actie en zoowel Duitschers als de geallieerden berichten successen hierdoor behaald. De Duitschers schoten de Demplertoren van de Kathedraal te Nieuwpoort, waar de vijand een goeden waarnemingspost had ingericht, in elkaar. De berichten omtrent Montenegro draaien in een cirkeltje rond. De verbondenen zeggen dat het leger capituleert, terwijl de entente-mogend heden dit beslist ont kennen. Het laatste bericht uit Weenen meldt dat de overeenkomst door de Mon- tenegrijnsche vertegenwoordigers is getee- kend en dat de overgave der wapenen een aanvang heeft genoffien en geregeld ver loopt. De Fransche luchtvloot op den Balkan deed een aanval op Monastir en gooide daar meer dan 2000 bommen in de vijan delijke stellingen. Op het Russische front zijn de voorwaart- sclie bewegingen van de Russen weder geheel tot staan gebracht. Ook hier worden op verschillende punten weer artillerie gevechten en plaatselijke aanvallen onder nomen, terwijl op het Turksch-Russische gevechtsterrein de Russen het offensief be houden en de Turken achtervolgen, waarbij hun vele gevangenen, opslagplaatsen van munitie en fourages in handen vallen. Verder over het algemeen geen nieuws van belang. GEMENGD NIEUWS. Ook iu de provincie Groningen brengen de onder den hamer gebrachte landerijen hooge sommen op. Voor goed land wordt daar f 2200 a f2600 per H.A. betaald, bij verhuring f60 tot f150 per H.A. De gemeenteraad van Sloten heeft f12.000 subsidie toegezegd voor een locaalspoor Stavoren- Balk-Sneek, met een zijtak naar St. Nicolaasga of naar Sneek via Sloten. Voor een lijn Stavoren- Balk-Sneek met zijtak naar Sloten is f 10.000 toegezegd. Het echtpaar G. Zwaan te Holthe, ge meente Beilen, vierde dezer dagen zijn 50-jarige echtvereenigiug. Den oudjes, die het niet te breed hebben, is bij die gelegenheid door de dorpsgenooten geoffreerd.... een vet varken, dat met lintjes en strikjes versierd, 's avonds werd aangeboden. Op grond van critiscbe uitlatingen in schippersbladen eu op schippersvergaderingen hebben mr. H. Smeenge voorz,, G. S. Vlieger secr. van „Schnttevaer" en nog vier andere leden van bet hoofdbestuur van genoemde scbippers- vereeniging besloten te bedanken, Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het poststarief. Dc herziening betreft1 het port der brieven van hooger gewicht dan 100 gram 2 van brief kaarten, 3 het port der drukwerken van hooger gewicht dan 500 gram 4. het recht verschuldigd voor de invordering van gelden op kwitantiën 5 het port der postpakketten 6 den prijs der adreskaarten en douane-verklaringen 7 het tele gramtarief 8 het telefoontarief. 1. Brieven. Voorgesteld wordt: tot 20 gram 5 centboven 20 t.m. 100 gram 10 cent(tot zoover is het gelijk aan bet tegenwoordig tarief) verder voor elke 100 gram 5 cent. Voor de brieven, te bestellen binnen den kring van bet post- of hnlppostkantoor, waarin die ter post zijn bezorgd, zou het tarief kunnen luiden tot 20 gram 3 cent; boveu 20 t.m. 100 gram 6 ct., verder voor elke 100 gram 3 cent. 2 Briefkaarten. Blijft 3 ets., locaal verkeer 2 ets. (formnlier inbegrepen.) Dat formulier wordt gratis verstrekt. Men zal dus duurder nitkomeu, wanDeer men zich zelf formulieren verschaft, want het porto is eveDgoed 3 en 2 ets. 3. Drukwerken. De verlaging in het tarief voor de boogere gewichten vervalt en het tarief wordt eenvoudig vastgesteld op 1 ct. per 50 gram of gedeelte van 50 gram. 4 Kwitantiën. Het tarief voor het invorderen van kwitanties wordt voor bedragen boven f 25 mgeveer 10 pet. van het totaal-aantal) gebracht op 10 cent. Voor de tweede aanbieding wordt een recht van 5 cent geheven. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel vau gelijk bedrag. (Thans wordt het recht berekend naar bet totaal ingevorderd op één borderel, ongeacht hoeveel kantoren bij de inning der kwitantiën van dit borderel zijn betrokken geweest.) De uit den kwitantie-dienst te winnen boo gere opbrengst bij invoering van de vorenge noemde wijzigiugeD, worden op pl.m. f 250.000 geraamd. 5. Postpakketten. Het port voor elk pakket zou met 5 cent zijn te verboogen en bet tarief dus zijn vast te stellen op 20 ct. voor een pakket tot een gewicht van 1 K.G. 25 ct. voor éen pakket boven 1 tot 3 K.G. 80 ct. voor een pakket boven 3 tot 5 K.G. Waar jaarlijks 6 h 7 millioen postpakketten worden verzouden, kan zelfs als men aanneemt, dat van de verbooging van het ta De Telegraaf. De Telegraaf, die door hare felle houding ver buiten de grenzen van de neutraliteit, bij velen antipathie heeft gewekt en er in lezers-tal zeker niet op vooruit zal zijn gedaan, heeft het nu te kwaad gekregen met een deel harer eigeu redactie. Het Volk spreekt van „het ontslag van eeuige der oudste medewerkers" en brengt dit in verband met „reeds weken besproken wan toestanden aan de Telegraaf'. Het Volk vestigt er de aandacht op dat De Telegraaf altijd berucht is geweest om de wijze waarop zij hare medewerkers behandelde. Aanneming eu ontslag van de journalisten geschiedde altijd met de grofste willekeur. Wie vandaag bij De Telegraaf in dienst was, wist nooit of bij er morgen nog zou zijn. In de laatste jaren scheen daarin eenige ver betering te zijn gekomen. Het was er nog wel niet alles botertje tot den boom, maar de wis seling was wat beperkt geworden. Eenige maanden geleden veranderde dat plotseling met het verschijnen van zekeren heer G. Simons. Deze heer was tot voor eenige maanden correspondent van „De Telegraaf" te Berlijn. Vandaar schreef hij fel pro-Duitsche brieven, die overvloeiden van bewondereng voor wat het Duitsche volk in dezen grnwelijken oorlog deed. Hij kwam op een goeden dag naar Amsterdam terug, kreeg een plaats op het redaktie-hureau en werd de vertrouwde van de familie Holdert, die het blad beheerscht. Zaterdagavond hebben te dezer zaka ruim 40 Amslerdamsche journalisten van alle richtingen (leden der Journalisten-Vereen. „De Amster- damsche pers") vergaderd, om te protesteeren tegen de willekeurige wijze, waarop de heer H. M. C. Holdert, die de meerderheid der Telegraafaa'tideelen bezit, (niet de directeur) telkens ingrijpt en vaak om nietige reden maar ontslaat. Hij vond het zelfs raadzaam zijn eigen Berlijuscben correspondent (den beer Simons bovengenoemd) door eenige particuliere detec tives te laten volgen, omdat gevreesd werd, dat bij naar Nederland was gekomen, om Duitsche belangen te behartigen. Later kreeg deze zelfde heer Simons, met ter zijde schuiving van col lega's, een leidende en vooraanstaande functie aan bet blad. De heer Holdert richtte we volgen het verslag in bet Hbl. in eigen woning een anti-smokkelbureau op, waarvan, de speurders het ook tot hun taak rekenden tot smokkelen en andere ongerechtigheden te provoceeren. Zij ontzagen zich zelts uiet met vervalschte documenten te werken, om toch maar resultaten te kunnen leveren. Omtrent de verrichtingen van dit bureau werd nog medegedeeld, dat materiaal, door bovenge noemde speurders verzameld, werd opgezonden naar de Fransche en Engelsche legaties te 's-Gravenhage.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 2