iBBtllafl, pwjjfl aai ii Itlaipi ?aa sestBiM tasdbonv. m No. 1611 Zaterdag 29 Januari 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post fl,J7\ Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingszonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Publicatiën. LIJST van eigenaars of beheerders van paarden. Da Burgemeester der gemeente Tbolen brengt ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsregteinent opgemaaktealphabetische lijst bevattende do namen der in deze gemeente metter woon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering en ter keuring aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Tholen, 28 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. ONZE GASFABRIEK. I. Zooals we allen weten is de Thoolsche gas fabriek het vorige jaar aanmerkelijk uitgebreid ea verbeterd en zal weldra de nieuwe groote gashouder in gebruik worden genomeu. Interessant is na een kijkje in de nieaw en modern ingerichte fabriek zeker en hebben we ons tot den baas fitter gewend om eens rond te mogen en zien eeuige inlichtingen te ontvangen omtreut technische bijzonderheden van het bedrijf. Zooals ieder weet wordt er in onze gasfabriek steenkolengas gefabriceerd. Men kent tegenwoor dig ook andere gasfabrieken o.a. beuzinegas, aardgas, etc. etc. De steenkolengasfabrieken zijn het meest rendabel, terwijl de benzine-gasfabrieken slechts voldoen in kleinere gemeenten waar met goed succes niet een steenkolengasfabriek kan bestaan. Aardgasfabrieken vindt men in Amerika waar gasmijDen enz. worden gevonden en in Noord- Holland. In het Hbl. vonden we onlangs een interes sante beschouwing hoe onze gasfabrieken zijn ontstaan waaraan we onderstaande ontleenen. De heer E. C. Sutherland geeft eenige inte ressante bijzonderheden „uit de jeugd van het gas" zooals bij het noemt. Zooals bet met de meeste uitvindingen gegaan is, heeft men het gebruik van gas feitelijk aan toeval te danken. Een Engelsch reiziger ontdekte n.l. eens, dat de uit een spleet van een steenkolenterrein op stijgende gassen in brand geraakt waren en een machtige vlammenzuil vormden. Dat bracht een zekeren Johan Becker op het idee steenkolen te onderzoeken, en te zien of het ook in het klein zou gelukken brandbaar gas er uit te halen. Werkelijk gelukte het hem in 1682 door distillatie van steenkolen, gas te bereiden, en daarmede licht te verwekken. Tevens vond bij, dat er bij de distillatie een product overbleef, de cokes, dat als brandstof zéér bruikbaar was. Men wijdde echter niet veel aandacht aan de proeven van Becker. Wel vond men ze aardig en interessant, maar niemand dacht er aan er practisch nut van te trekken. Maar waarde hechtte men aan de bereiding van de door Becker gemaakte cokes. Men zag in, dat dit werkelijk een zeer goede brandstof was, en zoo werden er mettertijd verscheidene cokesovens gebouwd, o.a. door Lord Duudouald. Deze was de eerste, die inzag, dat het uit de ovens wegstroomende gas niet geheel verloren moest gaan. Door afkoeling wist hij er teer en ammoniak uit te winnen. Dat het gas zelf even eens benut kou wordeu, daaraan dacht ook hij niet. Wel werd het aangestoken, doch men liet het in de open lucht verbranden, meer bij wijze van vreugdevunrtjes. Gernimen tijd later werden de proeven van Becker weer door anderen opgenomen, die echter evenmin tot gnnstig resultaat leidden. Tot ein delijk de Engelsche ingenieur William Mardoch er zich voor interesseerde. Deze kwam op de gedachte het gas, dat hij ia zijn laboratorium aan de mijnen maakte, te UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Tklkp. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. gebruiken als verlichtingsmateriaal, wanneer hij s avonds naar huis reed. Daartoe vulde hij groote blazen, die aan een buis bevestigd waren, niet het gas. Dit werd aan den mond van de buizen aangestoken, en de lamp" bleef branden lot de blaas leeg was. Deze proef beviel hem zéé goed, dat hij zich ernstig aan het werk zette, om te trachten een inrichting te vinden, waardoor hij het gas ook op grootere scbaal voor verlichting kon gebruiken. In 1791 gelakte het hem werkelijk, zijn ge- heele huis met eigengemaakt gas te verlichten. Daartoe verhitte hij de de steenkolen in een gesloten ijzeren pot, in een oven. Aan de'u pot was een afvoerbuis gemaakt, waardoor het gas naar een reservoir ging. Hierin zette zich een heel klein weinjgja van de aanwezige teer en het vocht af. Dit werd onderaan afgetapt. Van boven uit het reservoir werd het gas door ijzeren buizen naar de te verlichten plaatsen gevoerd. Aan de open buisaiteinden werd de vlam direct aangestoken, zonder gebrnik te maken van branders. De inrichting was dus wel zeer primitief. En het duurde dan ook nog tien jaren voor men er in slaagde een installatie te maken voor een bepaald groot gebouw. Toen deze installatie tot stand gebracht was, volgden er echter spoedig andere. Vele fabrieken wilden het nieuwe licht hebben. Uit den aard der zaak liet de qualiteit van bet gas zeer veel te wenschen. Het was niet gezniverd, zoodat verstoppingen door teer en roet dikwijls voorkwamen. Ook verspreidde het gas een vrij onaangenamen geur. Langzamerhand vond men hierin echter kleine en groote ver beteringen. Tezelfdertijd (1801) was het ook in Amerika gelukt, gebouwen te verlichten. Hier stookte men het evenwel vooralsnog uit hout. Iu geen van beide landen dacht men er echter aan, dat het mogelijk kon zijn meer ge bouwen van uit één centrale te voorzien. Men bouwde voor elk huis apart om zoo te zeggen een fabriekje. Hoe primitief en hoe kostbaar deze verlichting was, laat zich begrijpen. Toen hoorde zekere Winzer uit Brunswijk ervan. En hoewel hij volstrekt geen verstand van de zaak had, kwam hij naar Engeland, waar hij met veel ophef verkondigde dat hij heel Londen, ook de straten, met gas zon verlichten en wel vanuit één fabiiek. Hoewel men niet veel verwachting van zijn plannen had, wist hij toch een kapitaal van f 600.000 bijeen te krijgen. Hij beloofde den aandeelhouders 1100 °/Q winst 1 Doch inplaats van met winst, werkte Winsor, zooals hij zich in Engeland liet Doemen, met groot verlies, en na een paar jaar liet zijn geldkist den bodem zien. Nu wist Winsor het Parlement tot mede werking te bepraten. Hij richtte een nieuwe maatschappij op, die over een kapitaal kon be schikken van niet minder dan 60 millioen. Maar alweer bleven de goede resultaten uit, tot hij eindelijk, in 1818, de medewerking verkreeg vau een zeer bekwam man, n.l. Samuel Clegg, die het gasbedrijf goed had leeren kennen. Deze wist met groote vindingrijkheid en on- vermoeiden ijver alle moeilijkheden, verbonden aan de fabricatie van het gas in 't groot en aan den aanleg van straatleidingen en straat lampen, uit den weg te ruimen. En zoo geschiedde het, dat den lsten April 1814 bij St-Margaret in Westminster de eerste gaslantaarn de straat verlichtte. Dit was een groot succes voor Clegg, maar nu kwamen er bezwaren van andere zijde. Men had zich n.l. het idee in het hoofd gezet, dat het gas een hoogst gevaarlijk artikel was. Zoo waren er in den beginne b.v. geen menschen te vinden, die de straatlantaarns durfden aansteken, en Clegg moest dit geruimen tijd zelf doen. Ook wilde om die reden het Parlement geen toestemming geven tot verdere exploitatie van het gas. Om hieraan tegemoet te komen, verzocht Clegg, dat vau Staatswege een commissie naar zijn fa briek zou worden gezonden, om de bezwaren plaatselijk te onderzoeken. Deze commissie kwam, doch vooringenomen als zij waren, lieten de heeren zich niet van hun standpunt brengen. Of Clegg lang praatte of kort, 't hielp niets. Men vreesde maar te zeer, dat wanneer er een lek kwam in een leiding of een gashouder, de ernst-gste ongelukken te wachten waren. Cl ;gg liet zich U*a een houweel geven, hakte in ern gashouder een flink gat, en Btak onver vaard den stroom, die er uit siste, in brand 1 Een lange vlam s^ctot met kracht naar buiten. Men vreesde elk iP^enblik, dat een geweldige explosie zou plaats hebben, maar gelukkig liep alles goed af. Dr. commissie, door deze gewaagde proef fei telijk overtuigd, rapporteerde in gunstigen zin, en zoo kreeg de gasmaatschappij concessie voor de exploitatie van het gas door geheel Engeland. Vsn dien tijd af breidde de industrie zich meer en meer uit. Winsor bracht ze in 1817 over naar Frankrijk ze deed haar intrede in Duitechland, Oostenrijk enz. Eerst in de groote steden, daarna ook in de kleinere plaatsen. De Watersnood. De geïllustreerde bladen, brengers als ze zijn van het wereldnieuws in beeld, kwamen den indruk versterken die het ongeïllustreerde nienws nit -.1 "dagbladen op ons had gemaakt betreffende de overstrooming in Holland en hare gevolgen. Groote watervlakteu, zich uitstrekkend tot den horizont vertoonen zich aan de blikken der aanschouwers van het onheil dat onze aartsvijand de zee in een minimum van tijd heeft aangericht. Langs de dijken is veel dood vee aangespoeld en in verschillende plaatsen dreigen huizen in te storten. Nadat het water in het overstroomde land van Noord-Holland een tijd lang vrijwel op de zelfde hoogte was gebleven, zelfs hier en daar was gezakt, is het daarna vooral Zondag, op tal van plaatsen weer gestegen. Zoo stond het te Zaandam, te Purmerend en elders hooger dan het tot nog toe geweest was. Huizen, die nog niet van 't water te lijden hadden gehad, moesten nu ontruimd worden. Later is het water vrijwel overal weer iets gezakt. Te Pnrmerend maakte men zich Zondag ta melijk ongerust, omdat het water vrij snel en van twee kanten kwam opzetten. In een spoed- eischende Raadsvergadering Zondagmiddag 3 uur werd besloten tot het aanleggen van de noodige kistdammen om Purmerend geheel iu te sluiten. Er werd een creaiet aangevraagd en toegestaan van f 35.000, waarvoor volgens 't Hbl. de melk- fabtiek „Hollandia" f 10.000 heeft gegeven. Door deze maatregelen zal Purmerend geheel door waterkeeringen omringd worden, dus een polder op-zich-zelf vormen, die met behulp der machines van de yHollandia"fabrabriek leegge- maleu en drooggehouden zal kunnen worden. Op gelijke wijze wordt ook Monnikendam afgedamd. In den polder van Oostzaan stond^het water Zondagavond 30 cM. hooger dan de hoogste stand, die eerder bereikt was. Tnsschen Nijkerk en Spakenbnrg heeft de woedende zee niet minder dan 7 gaten in den Zuiderzeedijk geslagen. De kerkgebouwen in Waterland, die tijdelijk tot koestallen ingericht werden, hebben door dit verblijf der diereu nog al wat geleden. De uit- wasemiug is oorzaak geweest dat verschillende orgels bedorven zijn. Te Holysloot hebben de dieren stoelen, banken en preekstoel vernield. Te Purmerend zijn een paar kerken, een weeshuis en het gasthuis ingericht voor de onder brenging van dakloozen en vluchtelingen. In Amsterdam waren in 't laatst der vorige week reeds 1076 personen uit het overstroomde gebied gehuisvest. Er is deze week begonnen met de herstelling van den zeedijk in Waterland. Twee en een half tl drie maanden zullen verloopeu voor de breuk geheel hersteld is. Men is op Marken thans druk bezig om de schade voor zoover mogelijk te herstellen. Eerst stokte het wat op het eiland, want de samen werking tnsschen den burgemeester en andere autoriteiten liet wel wat te wenschen over. Doch door tusschenkomst van anderen is het gelnkt een plaatselijk comité samen te stellen, waarin alle kringen der bevolking vertegenwoordigd zijn en waarvan de burgemeester voorzitter is. Men heeft de straten van het eiland schoon- gespoten met de brandspuit. De beschadigde visschersvaartuigen in de haven worden gelicht en gerepareerd. De vrouw van Piet van Riel op Marken, die in den bewusten stormnacht met een elftal an deren 't leven redde op een balk in een honteu woning, die nog slechts op eenige spijltjes rustte, is kort daarna moeder geworden van een meisje. De Koningin, die 't eiland bezocht heeft, is over dit kind peet geworden. De N. R. Ct. die zelf reeds 400.000 gulden heett ingezameld, schat het totaal der ingekomen gelden op ruim een millioen. Van verschillende zijden uit het buitenland zijn nog blijken van deelneming gekomen. Zoo hebben de Paus, de Sultan van Turkije en de regeering van Japau en ook de Keizer van Duitschland telegrafisch niting aan hun deelne- ming gegeven. De Doitsche regeering schonk 5000 Mark voor de slachtoffers. DE TWEEDE KAMER kwam 1.1. Dinsdag voor het eerst na het Kerst reces weer bg elkander. Er waren niet minder dan 93 leden present een bijna ongekend hoog getal vooral in de eerste zitting na een vacantie. Vanwaar die groote belangstelling Denkelijk wel omdat de heeren iets gansch bijzonders verwachtten naar aanleiding van de in de pers bekend gemaakte frontverandering van minister Treub, die zeer ongedacht aan den voorzitter der Kamer verzocht had niet de behandeling der ouderdomswet bovenaan op de agenda te plaatsen. Verder was het bekend dat hierover tusschen den voorzitter en den minister een brief wisseling gehonden was, en deze briefwisseling had men ter tafel verwacht maar zij was er niet. Dat viel das tegeo. De heer de Meester verklaarde dat de weigering van den minister voor alle groepen der linker zijde een groote teleurstelling was. Meer zou hij er nu niet van zeggen maar hij verzocht den voorzitter Donderdag opnieuw regeling der werk zaamheden aan de orde te stellen. De voorzitter zei dit half en balf toe. Na moest de Kamer haar tijd aan andere wetsontwerpen wijden, waar geen gebrek aan was, doch het waren meest kleine, die bijna alle zonder debat onder den hamer doorgingen. Een voorstel tot afwijking van de kieswet (evenals verleden jaar) naar aanleiding van den oorlogstoestand vond verzet bij de rechterzijde, doch werd door minister Cort van der Linde krachtig verdedigd. Het wetje werd bijna zuiver links tegen rechts aangenomen. Slechts 3 rechtsche leden stemden voor. De aanvraag van een som groot f 125,000 voor aankoop van 5000 cA. grond iu den Haag voor het bouwen van een bureau voor de sta tistiek vond bezwaar f 125,000 voor een halve H.A. grond, dat vonden enkele leden wei wat veel. Maar minister Lely verdedigde die som en zij werd toegestaan. Het gebouw zelf moet ongeveer f 700,000 kosten. Woensdag hield de beer Kleerekooper (soc.- dem.) een krachtige en krasse rede in het be lang der werklieden bij verschillende spoorweg maatschappijen, die volgens spreker te weinig loon, te laDge werktijden, te korte verloven geen voldoende rechtszekerheid enz. hebben. Hij vond van andere linksche leden bijval. Donderdag beantwoordde minister Lely de rede van den heer Kleerekooper. Hg ontkende dat de spoorwegmaatschappijen stelselmatig het personeel uitbuiten om de winst zoo groot mo gelijk te maken. Hij wilde overwegen revisie van de uitspraken der scheidsgerechten mogelijk te maken, maar hij mocht zich niet door vrees laten beïnvloeden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1