;e 1609 Zaterdag 15 Januari 1916. Twee en dertigste jaargang. rm EN Eerste Blad. ïn Firma J. NI. C. POT, THOLEN. EN. Publicatiën. De groote plannen. tel, a rk RN i of BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco ir post (1,175. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden olterl[}k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG hl) onzen medewerker Ie lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Commandant in Zeeland D 'Overwegende dat het wenschelijk is de wettelijke ifjalingen op het dragen van wapenen te wijzigen, sinede de inlevering door de inwoners van wapenen i ammonitie te bevelen; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Aognstus J14 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 Itaatsblad no. 448), van 25 September 1914 [Staats led no. 463] en van 11 Februari 1915 (Staatsblad 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zee- tnd zijn verklaard „in Staat van Beleg" elet op artikel 29 van de Wet van 23 Mei 1899 alsblad no. 128) eeft goedgevonden bij deze het navolgende te opalen Artikel 1. Het is verboden, mede in de gevallen waarin de Wapenwet stilzwijgend oi uitdrukkelijk het tegendeel opaalt, een wapen bij zich te hebben, roefd Onder wapenen verstaat deze Bekendmakingge- gela'eren< karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuur- 'Openen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, ;en8, degenstokken, priemstokken, wapenstokken diergelijke voorwerp6"» alsmede ammunitie. A't'kel 2, im| ertreding van bet verbod in bot vorige artikel i wensch daartoe te kennen geeft aan den Burgemeester [van die gemeente. Doet de hierbedoeltle verlofganger leze kennisgeving niet ol doet hy haar niet vóór 1 Februari a.s., dan geldt met betrekking tot be doelde aanmelding als woonplaats de gemeente, waar hy laatstelijk stond ingeschreven in het verlofgangers- iCllïregister van de militie, dan wel zoo hy te voren ""v'nog niet in dat register stond ingeschreven de gemeente, voor welke hy bij de militie werd ingelyfd. Tholen, 3 Januari 1916. De Burgemeester, J. W. WAGTHO. doch alleen voor den tijd in die machtiging uitge drukt en voor zooverre het betreft het wapen dat zij bij zich mogen hebben. Artikel 7. Deze Bekendmaking treedt in werking onmiddellyk na derzelver afkondiging. Uitgevaardigd te Middelburg, 1 Januari 1916. De Commandant in Zeeland, De Vice-Admiraal, G. P. HECKING COLENBRANDER. Afgekondigd te Tholen, ter plaatse gebruikelijk, den 10 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd A. HOLLESTELLE, 1. b. De tijd van de te nemen beslissing iozake 30 den spoorwegaanleg nadert meer en meer en we meenen goed te doeo, nog eens aan de hand van de in het rapport ?an den heer Snijder verstrekte gegevens en van die in de circulaire van het spoorwegcomité, te wijzen op verschillende voor deden die de landbouwers kunnen hebben van VY de aan te leggen lijn. In de eerste plaats worde niet nit het oog (7Jverloren dat alleen voor de landbonwlaadlijnen V I in de begrooting van kosten is uitgetrokken de Hsotn van tachtigduizend gulden. We meenen hierdoor te kunnen tegenspreken de bewering van enkelen, dat de landbouwers geen gebruik JJ§ zullen maken van het epoor voor het vervoer Ivan landbouwproducten, want de som voor die landbonwlaadlijnen uitgetrokken, zal toch wel gemotiveerd zijn door uitstekende gegevens. De directie van de Mij. tot Expl. v. Staatssp. zal toch niet roekeloos zulk eene som voteereu in rat den aanleg van een betrekkelijk klein lijntje, zoo de ondervinding elders dit niet rechtvaar digde en zoo deze niet geleerd had dat die som hare rente zal gaan opleveren. We kunnen dus te dezen opzichte gernst gaan. En dit geld is dus geheel uitgetrokken voor onze landbouwers, die daarvan alleen het voor deel zullen trekken, dus voor de ingelanden van de polders. Trouweus het geheele ontwerp is geheel gebaseerd op de behoefte van den land bouw. De particulieren en neringdoenden profi- teeren er wel van, doch niet direct zooals de landbouwers, wel indirect. Voor de landbouwers komen de kosten dus reeds al dadelijk na het in gebruik nemen der lijn terug. Uit het rapport-Snijder, ingesteld op last der afdeeling Tholen Z. L. M., stippen we het vol gende aan uit het bijzonder overzicht i au» n- Tram 1. Acht Gij een -= Locaalspoorweg a. een algemeen belang en waarom b. een belang voor Uwe gemeente, waarom? c. een belang voor Uwen polder, d. eeu belang voor Uwe vereeniging, e. een belang voor Uw bedrijf, f. een persoonlijk belang, De Burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat van den Heer Commandant van Zeeland het navolgend schrijven in dato 11 Januari 1916 is ontvangen lil aansluiting aan de door mij op Januari j.1. uitgevaardigde bepalingen betreffende het inleveren van wapenen, heb ik de eer U Edelachtbare te be richten, dat een jachtakte, en een buitengewone machtiging als bedoeld bij art. 26 der Jachtwet, een vergunning, genoemd in artt. 9 en 10 der Vogelwet, door mij geacht worden de machtiging in zich to te sluiten, bedoeld in art. 3 sub 50 van de boven genoemde Verordening zoodat houders dier docu menten gedurende den tijd daaria uitgedrukt krachtens art. 6 sub 20 vrygesteld zyn van de verplichting tot inleveren met dien verstande evenwel, dat indien bejagen terrein valt binnen do R M. strook Uug, ViOÜU» ->i.j UC( *JU4.UtfiU«U "liftil too»' deu landbouw, in tijden van ziekte of bij over lijden, bij het houden van vergaderingen en bij het volgen van lessen aan inrichtingen van onderwijs, de aansluiting aan het algemeen ver keer laat zoo goed als alles te wenscheu over. Slechts drie gemeenten hebben eenige aansluiting, te weten Tholen, Oud-Yossemeer, Stavenisse. Verder wijst de samensteller van het rapport dat de vervoerkosten per persoon van Tholen naar Bergen op Zoom, nu kosten resp. f 0,325 en f 0,425 en per spoor slechts zouden komen op plm. 10 ct. derde, 15 ct. tweede en 20 ct. eerste klas. Passagiers die das nu van de tweede tram gebrnik maken zouden das na het B. C. D. ging met waterstof-superoxyde-oplossing en paraphenyleen-diamine-oplossing blauw worden lat overtreders van genoemde gebods- en ver bodsbepaling bedreigd worden door de straffen, bij de wet gesteld •lat men geen gevaar zal loopeu, in strijd met het onder A II. bedoelde verbod te handeion, indien men zorg draagt geene andere dan ge kookte of tot eene temperatuur van tenminste "350 C. verhitte afgeroomde melk, karnemelk of wei te vervoeren ,dat bij verspreiding van mond- en klauwzeer- smetstof, in verband staande met overtreding van gemelde gebods- of verbodsbepaling, aan de veehouders, op wier vee de smetstof wordt overgebracht, geone vergoeding van bedrijfs schade zal worden toegekend. Taolen, den 13 Januari 1916. Dc BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Zaterdag den 15 Januari 1916, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling Het nemen van een beslsssing inzake de stichting van eene lokaalspoor. Tooien, den 15 Januari 1915. D e Burgemeester J. W. WAGTHO. tot standkomen eener spoorlijn nog 12% besparen zoo ze per spoor van de eerste klasse zouden gebruik maken en 22% cent goedkooper uit zijn zoo ze gewoon derde klasse spoor reis den. Terwijl voor het plaatselijk verkeer evenals op andere lijnen goedkoope retours verkrijgbaar zullen zijn. Bij den aanleg eener tramlijn zou dit natuur lijk niet zoo zijn. Voorts wordt er op gewezen hoe de verbin dingen zijn per tramboot van Stavenisse en komt de samensteller tot het resultaat dat, of schoon de verbinding hoewel het lijkt of die over Stavenisse ruim voldoende is, deze werke lijk veel te wenschen overlaat. Immers in het gunstigste geval kan men via Stavenisse als men 's morgens 6.20 uur vandaar vertrekt, eerst te 6.40 terug zijn en heeft dan slechts l%uur tijd te Rotterdam over voor het afdoen zijner zaken. De meeste reizigers gaan dan ook via Bergen op Zoom en begeven zich dan per fiets via Tholen daarheen, en 's avonds keeren zij eveneoo terug. Met recht kan das worden geconstateerd dat de aansluiting op het snelverkeer voor de be woners van Tholen zeer veel to wenschen overlaat. Ten slotte stippen we nog aan nit het rapport In 1913 zijn uitgevoerd Bessen, voorn, zwarte 125000 K.Q. Groenten, iu totaal 800000 Oesters, uit Tholen 435984 Mosselen, nit Tholen 25000 balen. Jonge paarden, beneden 2 jaar 300 stuks, _KENAIISGEViMG_ De heer J. W. Wagtho alhier is bij K. B. met iDgang van 1 Januari, wegens beëindiging van de werkzaamheden in het zevende tiend district, ter standplaats Middelburg, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid der commissie. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de heeren A. F. Hanssene te Stavenisse lid, eo J. J. de Jager te 's Heer Aieudskerke, plaatsvervangend lid van de commissie van beroep in het zevende tienddistrict, als zoodanig eervol ontslag verleend daar de werkzaamheden van de tiendcommissie in het genoemde district zijn afgeloopen. Loop der bevolking van ST-ANNALAND oner 1915. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1915 1264 m. en 1298 vr. totaal 2562. Geboren 34 m. en 30 vr.; gevestigd 27 m. en 18 vr, te samen een toename met 61 m. en 48 vr. Overleden 23 m. en 16 vr.; vertrokken 31 m. en 27 vr. te samen een afname met 54 m. en 53 vr. Alzoo een toename van 7 m. en een afname van 5 vr. dus een vermeerdering van 2 persenen. De gemeente telde op 1 Januari 1916 1271 m. en 1293 vr. totaal 2564. Aantal huwelijken 15. Levenloos aangegeven 2 m. Erkenning 1 vr. Huwelijkstoestemming 1, IERSEKE. In December zijn op bet post en telegraafkantoor 1733 telegrammen behandeld waarvan 309 verzonden en 1424 ontvangen. Er zijn 700 telef. gesprekken gevoerd, nam. 44 onderlinge, 289 uitgaande, 367 inkomende. Nog behandeld 42 oproepberichten. In de postspaarbank is ingelegd f 8688,85 en terugbetaald f 3298.60. Uitgereikt 9 boekjes. In het jaar 1915 zijn behandeld 11225 tele grammen, waarvan 2762 verzonden en 8463 ontvangen. Er zijn 6022 gesprekken gevoerd, waarvan 2691 inkomende 2758 uitgaande, 285 onder linge en 288 oproepberichten. Op de postspaarbank is ingelegd f70037,61, plannen tot het verkrijgen van een spoorweg verbinding in 't eiland Tholen. Jl. Dinsdagavond werd door de vereeniging Landbouwbelang de gewone algemeene jaarver gadering gehouden. Uit het verslag over 1915 gedaan door den waarnemenden Secretaris de heer I.Overbeeke Lz., bleek dat het getal leden met 4 vermeerderd was en thans bedraagt 129, waarvan 125 leden aan den gezamenlijken aankoop van kunstmest stoffen deelnamen. Aangekocht wareu 3893 balen superphosphaat, 791 balen zwawelzure ammoniak, 875 balen ammoniak superphosphaat, 243 balen kaïniet, 81 balen patentbali, 372 balen chili tot een gezatnelijk bedrag van f 45833,53. Alle partijen hebben aan de gestelde eischen voldaan. Uit de rekening over 1915 bleek dat was ontvangen f338,06 en uitgegeven f 300,41 goed slot alzoo f 37,65. Hierbij gevoegd f 265,22 rentegevend belegd is er iü kas f 302,87. Met algemeene stemmen werd besloten voor de vereeniging rechtspersoonlijkheid aan te vra gen, terwijl staande vergadering nog 21 aan- deelen werden genomen in de op te richten Coöperatieve Snperphosphaat-fabriek en is het aantal der door de leden genomen aandeelen nu gestegen tot 194. Met algemeene stemmen werd verder goed gevonden den secretaris voor zijne vele werk- uuii/Ui«A?-tiüf v^tron -• AD Voorts werd nog besloten op voorstel van den voorzitter, naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van Z.Exc. den Min. van Binnenl. Zaken, om niet over te gaan tot invoering van het kaartenstelsel voor de bevolkingsboekhouding. Ook werd door den voorz. aan de orde gesteld een bespreking over de lokaalspoor voor het eiland TholeD, znlks met het oog op de Don derdag 13 Januari te houden beslissende ver gadering. Uit de discussies bleek, dat er bij de meeste leden nogal bezwaren bestonden, hoofdzakelijk financieele of die echter zoo zwaar zullen wegen dat de leden hun stem er tegen zullen uit brengen viel uit de besprekingen niet af te leiden. Door den heer Rijuberg werd nog voorge steld het rabat te bestraten langs de huizen buiten de Oostpoort. De voorzitter meende, dat daarvoor nog wel materieel aanwezig was. Voorts zal spoedig een nieuwe nummering der huizen plaats hebben, thans door middel van plaatjes. In een besloten zitting werd nog vastgesteld een lijst regelende het schoolgeld in verband met den hoofdei, omslag. Toen de landbonwersknecht C. B. in den nacht van 1 op 2 Januari zich op weg naar huis bevond werd hij onverhoeds aangevallen door twee hem onbekende personen, welke hem zilveren horloge met ketting benevens een RundereD, uit- en ingevoerd, in totaal 5000 Wat den verkoop van bessen aangaat, zoo mag veilig worden gerekend, dat het aantal K.G. nog eer toe- dan af zal nemen, aangezien terugbetaald f52932.23. bessentuinen jong zijn of zelfs pas aangelegd, i gereikt 61 boekjes. De totale verkoop van groenten in 1913 is benaderd door een vertrouwd handelaar. De uitvoer van oesters en mosselen is reeds De uitvoer van jonge paarden is begroot door - - In Vredelust (het huis voor armenver zorging van 't Burg. Armbest) waarin 25 ouden van dagen verpleegd worden is in 1915 geen sterfgeval voorgekomen. De gemiddeld leeftijd bedraagt 75 jaar. bedrag aan geld ontstolen. In verband met dit feit, werden deze week twee personen in verhoor genomen, welke dien avond in gezelschap van B. aan het Steenenpad onder deze gemeente waren geweest. Loop der bevolking over 1915. Op 31 Dec. 14 bestond de bevolking uit 1416 M. en 1411 Vr. Totaal 2827. Vermeerderd door geboorte 40 M. en 41 Vr. 1 elders geboren. 1456 M. en 1453 Vr. 2 M. en 1 Vr. hier geboren van elders. 1454 M. en 1452 Vr. Verminderd door overlijden 27 M. en 22 Vr. 1427 M. en 1430 Vr. Vermeerderd door vestiging 50 M. en 42 Vr. 1477 M. en 1472 Vr. Verminderd door vertrek 61 M. en 39 Vr. 1416 M. en 1433 Vr. Totaal 2849 op 31 Dec. 1915. 17 huwelijken gesloten. 1 erkeuning. POORTVLIET. Gedurende de maand Dec. 1915 werd iu de Rijkspostspaarbank alhier in gelegd f 1582,16 en terugbetaald f735.10.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1