veetlilad, pijl aai la balaipi iaa oesterteelt, laalboa», au. 1607 Zaterdag 1 Januari 1916. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Publicatiën. De groote plannen. Van onze berichtgevers. IERSEKSC THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs Tir kwartaal f 0,65j met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f1,174. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, naezonden stukken, enz. worden aiteriljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrï. Inteec. Vi. AANGIFTE 'iving voor de Militie. Gemeente Tholen brengt ter aat, inzonderheid van de in annelijke personen, dat bij 912, No. 21] het volgende het bepaalde in art. 13 breven melyk Nederlander, die olgende op dat, waarin t volbracht, binnen het in het Koninkrijk België vader, moeder of voogd dier Ryken woonplaats <elijk Nederlander, die der genoemde Rijken t-Nederlander, die op ge- van het Rijk is. den zin dezer wet wordt niet-Nederlander, die binnen ft: moeder of voogd binnen ftyk woonptaais n'ueft en geJarende de voo»d'- üde achttien maanden n het Rijk of in de kolo- of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen inplaats gehad heeft fo. indien hij zelf gedurende de voorafgaande Uien maanden in het Ryk of in de koloniën of jttingen des Ryka in andere werelddeelen woon- Its gehad heeft, tenzij hij in den zin dezer wet vader of moeder heeft en deze elders dan binnen Rijk woonplaats heeft; 5. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen Ryk woonplaats heeft en gedurende de vooraf- Dde achttien maanden in het Ryk of in de ko- iën of bezittingen des Rijks in andere wereld- len woonplaass gehad heeft. 1. Voor de toepassing van het bepaalde in het ig lid wordt gehouden oor minderjarig hij, die minderjarig is in den zin Nederlandsche wet oor meerderjarig hij, die meerderjarig is in den der Nederlandsche wet. Artikel 15. 1. Hij, die volgens art. 12 moet den ingeschreven, is verplicht zich daartoe aan leven by den burgemeester der gemeente, waar schryving moet geschieden. Indien hy ongesteld of afwezig is. indien het een minderjarige betreft, op zyn >r, moeder of voogd, mits de vader, moeder of jd binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in Koninkrijk België woonplaats heeft of indien roogdl) 's opgedragen aan eeoe rechtspersoonlijk- I bezittende vereeniging, aan eene stichting of aan instelling van weldadigheid op de bestuurders; indien het een meerderjarige betreft, die onder leele .<taat, op zijn curator. De minderjarige, die in den zin dezer wet geen Ir, moeder of voogd' heeft, of wiens vader, moeder oogd niet binnen het Rijk, in bet Duitscbe Rijk j het Koninkrijk België woonplaats heeft, is, be- jens Ihet bepaalde in het volgend lid, steeds zelf iet d'oen van de aangifte verplicht, iji die in dienst is bij de zeemacht, bij het leger te l&Ade of by de koloniale troepen, behoeft ter inschrijving te worden aangegeven, c aangihte geschiedt in de maand Januari van j&ar, voflgende op dat, waarin de in teschryven toon hetI 18de levensjaar volbracht, por hefln of haar, die tot het doen van de aan- f verplicht is, kan de aangifte geschieden door ander, fdaarloe schriftelijk gemachtigd. Ttikel 17. i. Voor de militie wordt ook ïven of' wordt opnieuw ingeschreven der mirtderjarig mannelijk Nederlander, die na inuari Van het jaar, volgende op dat, waarin hy 8<L levensjaar volbracht, en vóór het intreden 'et *lste levensjaar zyne woonplaats binnen het in het Duitsche Rijk of in het Koninkryk të gt estigd heeft en wiens vader, moeder of d niet reeds in een dier Rijken woonplaats had; ftikel .02. 1. Met hechtenis van ten hoogste ïen dagen of geldboete van ten hoogste honderd J gulden wordt gostraft de in art. 15, eerste ol de lid, bedoelde. a»x-soon of diegene der in Igenoemd lid b-tUende bestuurders, die niet vol- aan dat artikel opgelegde ver ding. mge- 3. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Bij de in art. 15 vermelde aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid 'om op te geven de reden van vrystelling, die de in te schrijven persoon vermoede lijk zal kunnen doen gelden. Door of voor hen, die elders geboren zyn, behoort bij het doen van de aangifte ter inschiyving te worden overgelegd een uittreksel uit het geboorte register, welk uittreksel op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Tijd van aangifte. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving die moet plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari a.s. zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie op Donderdag, den 6 Jannari 1916 des voormiddags van 9 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelyk op een der aangegeven uren voor het doen der aan gifte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Tholen, den 18 December 1915. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1916. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen by den landstorm der jaarklasse 1916 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keu- ringsraad, die zitting houdt te Tholen, in do Bewaar school op Woensdag 19 Januari 1916, voormiddag 10 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstorm- plicbtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werbelyken dienst zyn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschappelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtige in werkelijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige by een anderen keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zyn verzoek toestemming verleenen. De landstormplichtige, die meent ongeschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien de gelegenheid aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienst plicht te vragen met overlegging van een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring. Van deze ge legenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keuringsraad geschikt is verklaard. De geneeskundige verklaring moet door don burgemeester gelegaliseeid zijn. Is de lanJstormpIichtige in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd lot uitoefening van de geneeskunde in het Rijk, waar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk ge legaliseerd zijn. De tijd, waarop de landstormplichtigen van de jaarklasse 1916 in werkelijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Tholen, den 23 December 1915. De Burgemeester van Tholen maakt voorloopig bekend, dat op een der eerste dagen van Februari 916 in werkelijken dienst zollen moeten komen do laiidstormplichiigen der jaarklasse 1912, wier ge slachtsnamen aanvangen met een der letters van tot en met J, voor zoover zy tot opkomst in werke lijken dienst gehouden zyn. Het juiste tijdstip en de plaats van opkomst zullen nader worden vastgesteld. Tholen, 30 December 1915. De Burgemeester van Tholen maakt bekend: dat van 30 December af de navolgende prijzen worden bepaald voor Bloemf 19}25 MeeI„16,50 Gebuild brood n.23 Ongebuild n ,20 Tholen, den 30 December 1915. Be Burgemeester, J- W. WAGTHO. IV. Allerlei kleine en groote belangetjes en belangen schijnen met elkander in botsing te komen en honderde groote en kleine bezworen worden bij de bespreking der plann n kenbaar gemaakt. En wel zeker er ziji: eenigen wier belangen zullen worden geschpad. Maar daar tegenover zijn er honderden op het eiland wier belangen worden gebaat als er een snelverbinding en ei n overbrugging tot stand komt. En we kannen ons heel goed denken dat de landbouwer die met z'n landerijen en hof stede een half uur of meer van de spoor lijn f.gt het groote belang voor hem zelf niet ,.iziet. Echter bestaat dat groote belang voor iiem ook. En dat belang behoeft men heuse i niet met een lantaarntje te zoeken. Zou óe boer die een weinig afgelegen ligt ook „iet gaan profiteeren van de voor deden die de spoorweg brengt niet indi vidueel maar aan de gemeenschap. Deelt niet :en ieder mee in verbeteringen ten algen'eene nutte. Zoi een boer uit een afgelegen hoek der gemeente Tholen er vrede mee hebben zoo ir op het eiland geen goede hoofd- ver'-i'lingswegen waren al woont hij er zeil' if.et vlak aan Zou hij het goed vinden zoo de straten in Tholen niet behoorlijk bestraat waren en hij als hij eens een enkele keer in Tholen kwam door de modder moest plassen Neen de spoorweg brengt voor ieder voordeel en genot en laten we niet kort zichtig zijn en slechts de kleine nadeelen beschouwen die enkele individuen meenen te hebben, maar slechts het groote belang bevorderen. Er zijn er die het eiland te klein vinden voor een spoorverbindingEn er zijn nu toch voorbeelden genoeg voor oogen. Toen we meenen in de zestiger jaren, de Ned. Centr. Sp.Mij. een lijn over de Noord- Veluwe aanlegde wilden de conservatieve Veluwsche boeren daar geen medewerking aan verleenen omdat ze in den spoorweg geen belang zagen voor de streek en voor hunne dorpen. De gemeenteraden weigerden grond af te staan dicht bij de dorpen en steden want dan koste dat eenige honderden gul dens. En als ge nu over de lijn Utrecht Zwolle stoomt ziet ge van al die dorpen en stadjes van de Noord-Veluwe niets. Putten ligt een half uur van het station. Ermelo idem, echter is dit naar het station toegebouwd. Harderwijk 20 minuten, Nun- speet een half uur en Doornspijk en Olde- broek bijna een uur en we kunnen u verzekeren dat het thans levend jongere geslacht de kortzichtigheid, de krenterig heid en het conservatisme van hunne oudere op dit punt verwenschen en zoo thans met groote kosten de lijn zou ver legd kunnen worden zou dat de gemeente besturen geen oogenblik beraad kosten. En zou het ons op het eiland Tholen in latere jaren ook niet herouwen als we nu niet aanpakken wat geboden wordt. Een spoortrein moet er komen, komt ze nu niec dan misschien over 20, 30 of 50 jaar en zonden we dan zelf niet willen hebben wat onze kinderen en kindskinderen zullen eischen in hun tijd'? Daarom eischt gij nu bewoners van Tholen wat uwe kinderen moeten hebben. Ziet niet op het geld dat benoodigd is. Het spreekwoord zegt: «Boompje groot, plantertje dood". Maar het nageslacht plukt dan toch de vruchten. DE TWEEDE KAMER ia vóór Kerstmis niet met de begrootiug klaar i ekomen en vergadert deze week nog, zoo noodig druk, om tegen nieuwjaar op reces te kannen. Woensdag antwoordde de minister van oorlog op een desbetreffende vraag, dat overwogen wordt om bij demobilisatie de menseden, die dat willen, nog eenigeu tijd onder de wapeus te houden en na hun thuiskomst bun nog ge durende een zekeren tijd vergoeding te geven. Dinsdag is de begrooting voor Curaijio aange nomen. Tegen die van Suriname rees het be zwaar, dat de minister zouder den gouverneur te raadplegen, de begrooting met f30.OUD ver minderd had. Geantwoordt werd dat dit was ge schied omdat in 1909 de Kamer tot eeu zoo- dauige telken jaren toe te passen besnoeiing besloten bad. Tot raadpleging van den gouver neur had de minister geen tijd meer gehad. Bij een motie werd Z. E. verzocht alsnog tot bedoeld raadplegen o.„.. te --„a eu zoo noodig bij een aanvuliingsbegrooting de f30'.900 be schikbaar te stellen. Aanleiding tot de motie was, dat enkele leden rnstige klachten over den toestand in de kolonie ontvangen hadden. IERSEKE. Iq dan nacht van Vrijdig op Zaterdag 11. zijn hier in een boomgaard ruiin 60 vruchtboomen vernield. Men denkt aan wraak over het weigeren vau de gelegenheid tot dansen gedurende de feestdagen. Ook zijn er baldadig heden gepleegd. De heer J. Hellebrand alhier is te Utrecht bij hel examen voor tuinbouwonderwijzer ge slaagd voor groenteteelt en fruitteelt. OUD-VOSSEMEER. De melkleveranciera hebben den bewoners als Kerstrnissurprise een verhooging van den melkprijs gegeven eu hem ge bracht van 8 op 10 ct. p. L. Eeuige jaren geleden trachtte men dezefde verhooging te verkrijgen, maar gebrek aan samenwerking der verkoopers en tegenstand onder de afuemers deden een en ander mislukken. Ook thans blijkt dat nu niet alle verkoopers tot de verhooging overgingen. Eenmaal verhoogd, wanneer zal dan weer ver hoogd worden Woensdagavond trad voor de vereeniging Eendracht op met een mooi programma de heer J. Grapendaal van Jutfaas; algemeen vond zijn optreden grooteu bijval. Een bal besloot de samenkomst. POORTVLIET. Door het jachtgezelschap vaD Dr. Scheevesteen werden onder deze gemeente 188 hazen geschoten. Deze week overleed de oudste inwoner onzer gemeente in den ouderdom v&n bijna 98 jaar. SCHERPENISSE, Door B. en W. is voor 1916 belast met de doodschouw Dr. Quakkelaar van St-Annaland. Deze week is alhier overleden de heer Johs. Rijstenbil in leven lid van den gemeente raad lid vau het college van zetters en diaken der Gereformeerde Kerk. THOLEN. Op le Kerstdag des avonds 6 uur werd door de kinderen van de Ned. Herv. Zon dagschool het Kerstfeest gevierd in de Bewaar school alhier, waarbij de ouders dier kinderea en genoodigden tegenwoordig mochten zijn. Door Ds. Enkelaar werd de bijeenkomst met een toepasselijk woord geopend, waarna door de kinderen eenige Kerstliederen werden gezongen. Mej. Cense vertelde daarna zeer tactvol eenige Kerstverhalen, waarnaar zeer aandachtig werd geluisterd. Gedurende de pauze werden de kinderen o chocolade en speculaas onthaald en bij het naa

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1916 | | pagina 1