lewijd aai 11 tóanra nn oesterteelt, laidtioiv, tu K No. 1604 Zaterdag 11 December 1915. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. BINNENLAND. De groote plannen. Van onze berichtgevers. tij zen LEN lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco per post f 1,17b. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE i Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De groote plannen worden alom in het eiland Tholen besproken. De groote plannen van spoor- aanleg en wat er mee in verband, staat de over brugging van de Eendracht en daardoor de verlossing van ods eiland uit zijn isolemeut. Ze worden reeds vau alle kanten bekeken en becritiseerd, gewikt en gewogen en.... we durven het gerust te zeggen, vinden velen de opzet wel wat te groot, de kosten die er mee gepaard gaan, hoog, over het algemeen worden de plaunen met instemming besproken, omdat men begrijpt dat, evenals bet comité in zijn circulaire zegt, als de plannen nu niet doorgaan en men nu niet durft aan te pakken wat reeds laug, vóór jaren reeds had moeten worden tot stand gebracht, we dan wel kunnen zeggen „wel te rusten Tholen". Werkelijk, „wel te rusten Tholen". Langen tijd kunt ge dan uitrusten maar niet op uw lauweren l Neen ge dut weèr in, in uw slaap van vóór vijftig jaren. Thans is het tijd, hoog tijd, dat we, en hiermede bedoelen wij alle be woners van het eiland, zoowel boer als ambachts man, winkelier als handelaar, de slaap eens goed uit de oogen wrijven en eens gaan kijkeu naar wat in aodere streken van ons land is tot stand gebracht, nadat deze waren aangesloten aan betere verbindingen van spoor- en tram. We wijzen slechts naaar Friesland's Noord-Westhoek, waar in 1901 een lokaaltrein kwam, waardoor deze streek na vele jaren opbloeide als alle andere gedeelten van de Friesche provincie. Friesland's Noord-Westhoek is evenals ons eiland een land bouwstreek, gedeeltelijk evenals Zeeland aau de zee ontworsteld. Een stoer geslacht Friezen, deels vermengd met Hollandsch ras, woont daar in de Bilthoek van Friesland, woonde voor 1901, evenals wij bewoners van Tholen, afgesloten van het groote wereldverkeer. En de lokaalspoor kwain eren wat bracht ze Herleving van handel, bloei der nijverheid. Nog niet één be woner van Noord-West Friesland heeft het be rouwd dat met den trein nieuw leven kwam. Eu hoe zou het ook anders, waar de streek nog steeds in groei en bloei vooruitgaat? En hebben we trouwens niet in onze on- middelijke nabijheid geen voorbeelden voor oogen Vraagt het eens aan de West-Brabanters te Steenbergen c.s,, aan de bewoners van St-Phi- lipsland, of ze hun tram zouden willen missen en ot ze er spijt van hebben dat die er is ge komen. Vraagt bet aan wien ge wilt, aau den boer, aan den koopman, aan den winkelier, allen zullen ze u zeggen dat ze huo tram niet meer zouden willen en kunnen missen. Allen kunnen ze U de bewijzen toonen dat de tram is geworden een zegen voor hun streek. Tholenaars dommelt niet weer in Zet uwe oogen open en laat U niet door slaperige praatjes in slaap sussen. Gelooft het niet winkelier! dat- de trein de bevolking naar andere plaatsen zal trekken, om aan haar kooplust te voldoen. Dat is maar in zeer betrekkelijken zin waar. Een spoorwegverbinding brengt verkeer, vertier, ont wikkeling der nijverheid en brengt daardoor verhooging van koopkracht, die gij, als gij op uw post staat, tot U kan trekken en in uw voor deel kan benutteu. Maar niet slapende, niet droomende, de tijd is voorbij dat een wiokelier op zijn slofjes zijn kostje kon verdienen. In andere streken reeds 50 en 75 jaar en hier gaat hij óók voorbij. Hoe flinker ge uwe zaken weDScht te drijven, hoe beter ge aan van buiten komende concur rentie het hoofd kunt bieden. Daarom bewoners van het eilaud Tholen en vooral neringdoenden en winkeliersOp de bres Eischt straks van uwe gemeenteraden de voldoening uwer weuschen: een betere communi catie der Tholensche plaatsen onderling, een betere verbinding met den vasten wal en daar door een betere levenspositie voor Uzelven. De volgeude week hopen we eenige beschou wingen te leveren over de vragen Zullen de havenopbrengsten achteruitgaan? Wat kost het veer aan het eiland Tholen? Bij Kon. Besl. is tot Ontvanger der Regis tratie en Domeinen te Tholen benoemd de heer Mr. P. van Sonsbeek thans surnumerair der registratie en domeinen. ZILVERBONS. De Minister van Financiëu breDgt in herrinne- ring, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons, waarop de handteekening van den minister Bertling voorkomt) nog slechts open staat tot 1 Januari 1916. Het Publiek wordt er derhalve met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van gelde lijk nadeel, noodig is de zooeven bedoelde zilver bons voor of uiterlijk op 31 December 1915 in te wisselen. Dit geldt dus Diet voor de nieuwe zilverbons van f 2,50 met de handteekening van den Minister Treub. Deze blijven gangbaar. De vorenbedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij het ageutscbap van het ministerie van Financiën te Amsterdam.(Korte Spinhuissteeg no. 3.) De bons kunnen ook per post aan boven staand adres worden gezonden met duidelijk opgave van naam en adres van den inzender. (St. Crt.) DE TWEEDE KAMER Van het behandelde in de geheime zitting der Kamer zal natuurlijk alleen iets aan het licht komen, als het verhandelde invloed zal hebben op de daden der regeering. Na de zitting zinspeelde de heer De Visser waarschijnlijk op het besprokene, toen hij zeideDe regeering blijft op het door haar in ingenomeo standpunt staan en biedt weerstand aan den op haar uit- geoefenden drang en „Al is de regeering eenigs- zins toeschietelijker, de onzekerheid van het vorige jaar blijft evenzeer drukken". Donderdag hield minister Cort van der Linde een voerige rede uaar aanleiding van de algemeeue beschouwingen der Kamer over de Staatsbegrootiug. Aan een telegram in de M. C. ontleenen wij enkele puDten De neutrale politiek is voordeelig en is ook noodig om te werken aan het recht der andere naties. Wie sympathie voor een der oorlogvoerende volken wil betuigeD, doe dit zonder dat volk te be- leedigen. Een conferentie van de neutrale staten kan de regeeriug alleen bijeenroepen, wanneer geen verschil bij hen bestaat over het geschikte oogenblik. Het vermogen van de regeering om iets te doen ter einde de oorlogvoerenden tot het sluiten van vrede te bewegen is gering. Aangaande de binnenlandsche politiek zei de minister, dat hij afdoening der financiëele wetten door de Eerste Kamer vóór de grondwetsher ziening mogelijk achtte. Hij hoopte dat de. be vredigingscommissie in zake het onderwijsvraag stuk haar rapport zoo tijdig zal indienen dat gelijktijdige behandeling er van met het kiesrecht mogelijk zal zijn. Z.Ex. verzekerde dat een échec in deze buitengewone tijden voor het kabinet geen reden zal zijn om zijn taak neer te leggen, wat niet geldt voor de ministers ieder afzonderlijk. IERSEKE. De vorige week Vrijdag gaf het fan faregezelschap Mozart aan zijn begunstigers en do nateurs een soirée, ook toegankelijk voor de leden van zusterverenigingen, waarin werden gegeven 4 fanfarenommers, een blijspel in 1 be drijf ^Gesmokkeld", 4 voordrachten, waarbij een duet voor dames en 2 tableaux vivants. De zaal was ondanks het slechte weer zeer goed bezet en de opgekomenen gaven blijken van groote tevredenheid. Een gezellig bal besloot den avond. Er circuleert hier onder de kiezers een adres ter teekening om aan den heer P. F. Fruij- tier, lid der Tweede Kamer voor Hontenisse en lid van Ged. Staten, te verzoeken om in de vergadering van Provinciale Staten zaak van den Zuid-Bevelandechen spoorweg zoo krachtig moge lijk te bevorderen. ST-MAARTENSDIJK. Naar wij vernemen is bij Ged. Staten van Zeeland geprotesteerd tegen de io de laatst gehouden raadsvergadering gedane benoeming vau een gemeente-ontvanger op grond dat aan een herstemming is deelge nomen door een raadslid, dat aan een der in herstemming komende sollicitanten te na ver want is. Aan twee vreemde vrouwen gelukte het hipr door toepassing eener bekende truc aan de vrouw van den winkelier A. Hartog twee rijks daalders te ontstelen. Zij gaven voor, toen zij in het geldbakje van de winkelierster een dubbeltje zagen liggeu, dat zij op dat soort dubbeltjes bijzonder gesteld waren en boden aan voor 4 dubbeltjes gaarne 50 cent te willen betalen. De wiukelerouw koesterde geeD achterdocht en al zoekende, daarbij de vrouw baar aandacht van bet geldbakje afleidende, kreeg een der vrouwen gelegenheid haar slag te slaan. Later bij het natellen van het geld ODtdekte men de bedriegerij. Al vele malen beeft men in de couranten van dergelijk bedrog gelezen en toch worden er nog steeds menschen de dupe vau. Niet genoeg kan hieromtrent voorzichtigheid aanbevolen worden. SCHERPENISSE. Schipper D. A. Larooij had bij het binnenkomen met zijn vaartuig iu de haveQ alhier, het ongeluk op zijn schip uit te glijden, waardoor hij met zijn rug op een anker terecht kwam en zich zoodanig bezeer dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den jachtopziener O. is tegen uen bekenden wildstrooper uit Poortvliet proces verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd jagen in het jachtveld van den heer Lijssen te Scher- peöisse. Vanwege het bestuur van den varkenshond D. E. L. alhier, zijn dit jaar 3 varkens ontei gend en 7 gestorven varieerende van f 17 tot f 63, tot een gezamenlijk bedrag van f 382. In aanmerking nemende de kleine kas, die na de restitutie is overgebleven en de uitgaven van veearts, penningmeester, bode enz. kan men wel begrijpen dat de vroegere zoo rooskleurige ver- eeüiging een gevoelige slag heeft dit jaar. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat bij de familie Vos alhier een kalf is geboren 45 dagen voor de rekening. Het beestje dat bijzonder klein is, wordt met de flesch groot gebracht. Vergadering van den dijkraad van het Cal. waterschap Scherpenisse, op Woensdag 8 De cember. Aanwezig het bestuur en alle 2 leden. Onder de ingekomen stukken kwamen voor 1. Missive Ged. Staten, zijnde goedkeuring rekeoing 1914/1915. 2. Idem goedkeuring van den verkoop van een schuurtje van den waterbouwkundigen ambtenaar en het huren van een tuintje voor genoemden ambtenaar. 3. Idem terugzending peilregister der najaars- peilingen met verzoek de voorjaarspeilingen in 1916 vroeg uit te voeren. 4. Verslag van de schattingscommissie vau de 10-jarige schatting vau het waterschap groot 913.7467 H.A., geschat op een onzuivere op brengst van f51184,08. Verder werd door den waterbouwkundige voor gedragen de omschrijving met de begrooting der in 1916 ait te voeren werkeD, welke aan buiten gewone werken bedragen f 11473,43 en van gewooe werkcu f 2071,33. Deze werken werden met algemeeoe stemmen goedgekeurd. STAVENISSE. Het mond- eQ klauwzeer, dat, naar men hoopte, alhier geheel geweken was, heeft zich weder opnieuw geopenbaard io deu nieuwen veestapel van den veehouder Corns. Steendijk alhier. Eenige wekeu geleden werden al de toen aanwezige rundereu en varkens van genoemdeu eigenaar onteigend en begraven of afgemaakt. Douderdag 11. werden 21 stuks hoorn vee onteigend, benevens 11 varkens. Een 8-tal runderen werd begraven. Als bestuursleden van den kolenbond //Algemeen Belang" alhier zijn herbeuoemd de heeren H. J. Dorst. M. C. Steendijk en C. C. Lukaart, resp. met 70, 68 en 65 van de 73 uitgebrachte geldige stemmen. LI. Zaterdag werd te Sint-Maartensdijk in tegenwoordigheid van de heeren N. Polderman, G. de Wilde en J. Hage, als lid van de Com missie van Toezicht en als voorzitter van de Vereeniging van Oud Leerlingen, geopend de cursus in Landbouwboekhouden (Bedrijfscontrole), die aldaar uitgaande van de vereeuiging van Oud-Leerlingen, voor de 3e maal door den heer Buijze gegeven wordt. THOLEN. Maandagmorgen reed de land bouwer Jan Braai met een voor een kar ge spannen paard over den Postweg, alwaar het paard op hol ging. Dientengevolge werd Braai van de kar geslingerd en kreeg het voertuig over zijn lichaam. Hevig bloedende werd hij opgenomen en bij Van Sliedrecbt binuengedragen en bleek het, dat hij een gapende wond had aan zijn linker onderbeen. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. Jekel, legde een voorloopig* ver band waarna hij op diens advies per rijtuig naar de woniDg vau dr. Jekel is gebracht ter verdere behandeling. Vervolgens is hij per rijtuig naar zijne woning op het Oudeland overgebracht. Sint-Nicolaaa&vond is hier, ten miuste op straat, bijna weer ongemerkt voorbijgegaan. Be halve wat meer drukte dan gewoon io de spoel en soikergoedwinkels, zag men hier niet datgene wat Sint-Nicolaaaavund in andere plaatsen zoo gezellig doel zijn, Voor de kinderen vau de Bewaarschool was t echter weer een blijden dag, daar die.kleintjes, ank zij de vrijgevigheid van Mevr. De Wit Andriessen Maandag op speculaas en suikergoed werden unthaaiu. Dinsdagmiddag is het visschersvaartuig TH 51, schipper B. Vercouteren, door twee Rijksambtenaren aan de ketting gelegd, omreden het roode kooien had geladen waarvan de uit voer verboden is. Woensdagmiddag kwam echter van hoogerhand bericht, dat het vaartuig en lading vrijgelaten kon worden. De heer Z. Cornelis, Ambtenaar ter secre tarie alhier, staat als no. 1 op een voordracht voor Secret.-Ontvanger der gemeente Noordgouwe. Een vijfjarig zoontje van W. B. alhier is dezer dagen aan Meningitis overleden. Voor zoover ons bekend, het eerste geval van deze ziekte dat zich hier heeft voorgedaan. Bij de wed. H. Jansen in de Schakerloo- polder ontstond Vrijdagavond plotseling brand. Door spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken de brand, die zich beperkte tot een gedeelte van den zolder en huiskamer, te blusscheu. De brand was ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen. Veel schade werd niet aangericht. Willem en Adriaan, twee verpleegden uit het oudemannenhuis te Steenbergen, beiden met gebogen ruggen en kale schedels, hadden Donder dag hun uitgangsdag en besloten eens een uitstapje te maken uaar Bergen op Zoom. In het oudemannenhuis waren ze het leven nog Diet vergeten en meenden nog goed te weten wat een arm meDSch toekomt en in een gesticht wordt onthouden. Veel heilige huisjes werden onderweg aangedaan en thee of koffie werd niet veel gebruikt. Enfin, //n mensch z'n lust is 'n mensch z'n leven" en misschien was alles goed afgeloopen zoo de beide oudjes door de hooge stemming waarin ze verkeerden, den weg niet hadden verloren op den terugtocht naar Steen bergen. In plaats van in het gesticht kwamen ze terecht aau het Tholensche veer en plonsten in het water. Was het de duisternis of wat anders dat hen misleidde Kreten om hulp en erbarmiDg lokten de veerknechts uit het het veerhuis en met eenige moeite gelukte het beide oudjes te redden. Eeu hunner had reeds het bewustzijn verloren en het kostte veel moeite hem weer in 'fc leven terug te roepen. 'k Heb lekker 30 borrels gedronken verklaarde hij later De andere man was deerlijk door den val aan het voorhoofd en handen gewond. In het veerhuis konden ze opdrogen en bekomen van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1