Itlupi no oostoMt, Mom, ooi 1603 Zaterdag 4 December 1915. Twee en dertigste Jaargang. EN Eerste Blad. re .L 11 ll o's Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatiën. Van onze berichtgevers. tot t IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco r post f 1,17b. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. srvli eaint ie v ïn bi sn v adel 191 ïgra De Burgemeester van TKtle» zal, op Zaterdag den 1 December a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- uize aldaar EEN HOOP COMPOST, mbliek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des oormiddag9 van 912 uur. Tholen, den 27 November 1915. IN, De Burgemeester van Tholen, brengt bij deze ter keonis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangee lan den Ontvanher der Direcje Belastingen ter nvorderirig is verzonden, bet Kohiex van de Perso- leele Belasting no. 4 voor bet dienstjaar 1915, met litnoodiging aan een iegelijk wien zulk1; aangaat, om bchomene kennisgevr g van zijnen aanslag, ten «poedigste het door erschuldigde te kwijten, met herinnering ievens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken d& heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 3f' November 1915. J)f Burgemeester J. W. WAGTHO. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Do Directeur v/h Post- en Telegraafkantoor te Tholen maakt, bekend, dat een publieke spreekcel is gevestigd ten huize Joh. Rijstenbil f: .Vv- /associeer. Y)% koieioonstation zal geopend worden op i .andag 6 Dec. Gelegenheid tot spreken bestaat op werkdagen 9123% 67J/j Zondags niet. LS8I VERGADERING van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer gehouden op 29 November 1915. Voorzitter F. J. Ampt, oudste Wethouder. Aanwezig alle leden. Na opeoing der vergadering worden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop wordt medegedeeld, dat het onderwij zend personeel der openbare lagere school de aanwijzing voor het herhalingsonderwijs van den cursus 1915/16 heeft aangenomen, doch dat mej. Hoffmans voor de aanwijzing bedankte, omdat zij zich met de verdeeling der lesuren niet kan vereenigen, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen. Alsnu is aan de orde den brief van Gedepu teerde Staten,^houdende de algemeene herziening van de jaarwedden van de Burgemeesters en Secretarissen, met voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het goedkeuren dier herziening voor zooveel deze gemeente betreft. De heer Friderichs verklaart niet tegen een verhooging van de jaarwedde van den Burge meester en Secretaris te zijn met f 10U, doch wel tegen de vijfjaarlijksche periodieke verhoogingen. Spr. zegt dat in St-Maartensdijk de jaarwedde van den Secretaris op 1900.is gebleven en in die gemeente is het zielental over de 3000, hij acht daarom een jaarwedde van f 900 voor den Burgemeester en den Secretaris voldoende. De Voorzitter zegt, dat hij afgezien van de vele en meerdere werkzaamheden die de mobilisatie heeft medegebracht, voor de verhoogingen is, omdat het hem bekeod is dat de werkzaamheden in de laatste jaren niet zijn verdubbeld, maar verdriedubbeld. De heer Vermet meent, dat indien hier het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen dit niet onbillijk is van dezen Raad, doch dat het van St-Maartensdijk onbillijk was de jaarwedden niet overeenkomstig de herziening te verhoogen. De heer Friderichs blijft bij zijn meening en stelt voor de jaarwedden met f 100 te verhoogen. Niemand meer het woord verlangende, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Friderichs, zoodat de aanvangsjaarwedden van den Burgemeester en Secretaris kunnen bepaald worden op f 900 en kunnen stijgen tot f 1100. Alsnu geschiedt voorlezing van een brief van Gedeputeerde Staten houdende opmerkingen be treffende de ingezonden Gemeen lebegrooting dienst 1916, en naar aanleiding waarvan met algemeene stemmen het batig slot der rekening over 1913 onder de Inkomsten met een halve cent wordt verhoogd en onder de uitgaven na afschrijving de post onvoorziene uitgaven wordt verhoogd met f 200,005, teneinde daaruit door overschrijving de jaarwedden van den Burgemeester en deu secretaris met f100te kunnen ver hoogen: De voorzitter merkt op dat de opmerking omtrent de halve cent juist was, doch dat naar zijn meening de verhooging van den post on voorzien onDoodig was, omdat wijziging van de begrooting in den loop van het dienstjaar ook mogelijk is; het komt bem 'evenwel voor dat de Staten op die verhooging prijs stellen, waarom aan hun verlangen is voldaan. Vooileziug geschiedt van twee ingekomen verzoeken om ontheffing van Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1915, met voorstel van Burgemeester en Wethouders om aaa den heer B. A. Ampt, de gevraagde ontheffing te ver- leenen over 10 maanden eu aan D. F. AmptF.Jz. over 8 maanden, welk voorstel zonder dicussie of hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Thans is aan de orde een verzoek van de Ver- eeniging van klein stedelijke en plattelands ge meenten in Nederland. Ter inleiding deelt de voorzitter mede Ut zeer zeker ook belangen van deze geuSeonte kunnen wordon behartigd, doch dat dit nog van geen belang is, en do kosten voor toe- trading pa 1 Januari 1916 "Ut veel hóoga* U.U dan vóór genoemden datum, acht hij het meer gewenscht eens te zien of de gemeente werkelijk bij toetreding gebaat kan zijn en stelt hij om in deze een afwachtende houding aan te nemen. Zoude. discussie of hoofdelijke stemming wordt besloten alsnog niet toe te treden. Aan de orde is het toegezonden plan van het Spoorwegcoinité. Niemand der leden voorlezing wenschende van de daarop betrekking hebbende stokken, zegt de voorzitter dat het niet te doeu is om reeds nu een besluit te nemen, doch dat hij thans met het behandelen der stukken meer een algemeene bespreking op het oog heeft, zijn bezwaar tegen het plan is dat de kosten zeer hoog zijn. De heer Vermet zegt dat hij een spoor ge wenscht acht doch ook hij moet de kosten hoog vinden, hij is van roeening dat een tram minder uitgaven zal vorderen. De Voorzitter zegt dat een tram niet op een spoor aansluit, waardoor voor overladen enz. veel tijd verloren gaat. De heer Friderichs zegt dat naar aanleiding van de medeedelingen op de vergadering van 2 Juni jl., de raming der kosten hem zeer tegenvalt, toen zou moeten worden bijgedragen per H.A. pl.m. f 1,thans 31/*, per inwoner f 0,20 thans f 0,45, bovendien vindt hij de aan sprakelijkheid voor een kapitaal van 4 X 135.000, gezamenlijk door polders en gemeenten, be zwarend en onbezonnen. De heer Van Nieuwenhuijzen is van meening dat het plan te verreikend is, had men een spoor tot aan Tholen dan zou het eiland daar mede al zeer gebaat zijn. De Voorzitter meent dat in Tholen betere kaarten ter beoordeeling van den loop van het spoor zijn, dan aan de Vergadering zijn toege zonden, hij vindt de kaart onduidelijk en zou gaarne een betere zien. Na nog eenige discussie waarbij de wensche- lijkbeid van betere kaarten wordt betoogd, wordt besloten de zaak aan te houden tot een volgende Vergadering in welke Vergadering een gemach tigde zal worden aangewezen voor de Vergade ring in Januari a.s. Hierna wordt voorgelezen een adres van de Afdeeling Tholen en Sint-Philipsland van den Bond van Nederl. Onderwijzers, houdende verzoek om verbetering van de salarieering van het onderwijzend personeel verbonden aan de open bare lagere school te Tholen. Waar de Raad over de salarisregeling van de onderwijzers in de gemeente Tholen niets te regelen heeft, wordt dit adres voor kennisgeviug aangenomen. Hierop wordt overgegaan in besloten verga- deeling gedaan van de vaststelling van dit kohier op f 15,72. NUts meer te behandelen zijnde en de Voor zitter omvraag doende, zegt de. heer Vermet dat hij het gewenscht acht dat de aardhoop op den Veerweg worde opgeruimd, hij heeft er nog eens goed op gelet en vindt de hoop bepaald hin derlijk, juist ter plaatse ligt de meeste slijk, en dit komt omdat de wagens met de wielen door den hoop rijden. De heer Van Nieuwenhuijzen is van meening dat indien de sloot bij de weegbrug wordt ge dempt eo gerioleerd, men de gewounen opper vlakte als stapelplaats voor de aarde kan ge bruiken, hij acht dan alle bezwaren eDdervaDgen. De Voorzitter acht dit een goede oplossing en stelt voor het bestuur van de weegbrug in overweging te geven om in overeenstemming met W. Pippiog de sloot te dempen en te rio- leeren, en de aangewonnen oppervlakte te be stemmen voor stapelplaats der van de wagens afge schopte aarde. Met algemeene stemmen wordt dit goedge vonden. Alsnu deelt de Voorzitter, naar aaulei- ding van de in de vorige vergadering gemaakte opmerking van den heer Vau Nieuwenhuijzeu, mede dat hij met A. Minheere heeft gesproken om tV^ iu de Kerk weg ter plaatse van jtfia[eere zindelijker houden, doch dat het onderhoud tot zijn spijt on vrucht g».wgeweest, orndi/ Minheere zich onmiddellijk boos ma»i-> J'HUUGÜID VJ.AUA««v..Aj.- «loor verder praten onmogelijk is. De ter '«spreking toet Minheere ie afgeloopcn, er geen verandering dan £al tegen Min heere proces-verhaal worden opgeo auki. De he*»r /ridmoh.i v de aandacht op de oprit aan den V rw uij vindt het wenschelijk dat zand worde gestrooid, gaarne zag hij dit ook op 't Veer. De heer Van Gorsel zegt dat dit is geschied. De heer Aaruoudse verwijst naar de putten n de bestrating aan genoemde oprit, naar aan leiding waarvan de Voorzitter herstelling toezegt. 1 De heer Friderichs klaagt over de slechte regeling wat betreft de ligging der schepen in de haven, groote schepen liggen geruimen tijd aan den wal, zoodat andere niet aan den wal kunnen komen en het ladeu door overdragen moet geschieden. Hij zag gaarne hierin veran dering, of een bepaling in de Verordening dat schepen boven een bepaalde tonnenmaat gedu rende de bieteocampague niet in de haven tnogen komen. De Voorzitter zegt dat de haven groot genoeg is voor de gemeente alleen, gedurende de bieten campagne is zij te klein; hij meent evenwel te weten dat op andere plaatsen dit ook. zoo is, en stelt voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering om intusschen naar mid delen uit te zien ten einde de bezwaren te ondervangen, hetgeen wordt goedgevocdon. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. miuister van Landbouw werd hoog geprezen, doch minister Posthuma die hem verving, gelaakt. Verschillende sprekers hebben hun afkeuring over De Telegraaf uitgesproken en het scherpst deed dit de heer Lobman, die vroeg of de jns- titie dit blad niet vervolgen kon, over de insi nuatie, dat de regeering den smokkelhandel oog luikend toelaat, en de bewering, dat zij een geheim verbond met Duitschland heeft gesloten. Andere sprekers zouden een vervolging afkeuren met moet de Telegraaf niet tot martelares maken. We kunnen er bijvoegen dat minister Cort vau der Liuden ten overvloede het bestaan van een geheim verbond ontkende. De heer Lohmau hield nog een tweede be langrijke beschouwing, die de regeering en de linkerzijde der Kamer niet aangenaam in de ooren zal hebben geklonken. Bij zeide dat de regeering door haar wetsvoorstellen aan de rech terzijde den handschoen heeft toegeworpen en spreker heeft dien opgeraapt. Zij zouden de voorstellen beoordeelen naar hun inhoud, zonder zich om de gevolgen te bekommeren. Aan de spoedbestelling zou spreker niet meedoen, maar de ontwerpen rustig bekijken zonder zich af te vragen of deze zoodoende kunnen gereed komen. De 1 Nolens verklaarde niet in te stemmen met de ciitiek tegen de economische maatregelen der regeering. Hij hoopte Jut het kabinet zich duidelijk zal uitspreken over den voorrang van -"ondwet of belastingherziening. Bij de hervat ting den gewonen arbeid, zullcu de Katho lieken geeb -«neilijkheden uitlokken, maar do regeering Bpeculceiu uA.» Je omstandigheden. dering tot vaststelling van het suppletoir kohier 1 van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar j.915. De vergadering heropend zijnde, wordt mede- DE TWEEDE KAMER begon Dinsdag aan de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting. Tot heden is er nog geen woord over de bisgrooting zelf gezegd, maar dat is de gewoonte. De eerste spreker wes de heer De Meester, die hulde en dank bracht aan de regeering, de gemobiliseerden en de pers, (behalve aan de Telegraaf) voor hun houding en daden in deze moeilijke tijden. Dit hield niet in, dat hij over alles voldaan was. Zoo laakte hij dat de regee ring niet ver genoeg gaat met haar mededee- lingen, waarom een geheime zitting noodig zal zijn. Voor den ongelooflijken ijver en verbazende werkkracht van minister Treub had hij alle be- wouderiug. Wat de financiën betreft, drong hij. aan op zuinigheid bij de militaire uitgaven. Vele gevallen van geldverspilling zijn te noemen, zei hij. De heer Schaper had het over den oorlog en noemde dezen een scherp veroordeeiend vonnis tegen den grondslag van onze maatschappelijke organisatie, tegen kapitalisme, militairisme en imperialisme. Hij zette uiteen dat de internatio nale sociaal-democratie, de gewichtigste vredes- ctor zal blijven, in weerwil van het fiasco dat zij ditmaal bij hc begin van den oorlog geleden heeft. Spreker wilde het volk stem geven bij de vraag vrede oï oer Log protesteerde er tegen, dat men nu weer al opgehitst door de Standaard, propageert voor den oorlog. Minister Treub als IERSEKE. Woensdag is hier door bemid deling van het plaatselijk steuncomité een schip met ruim 100 ton kachelkolen Schotsch grof en 2/3 vet Belgisch gruis) vau het Kon. Nat. Steuucom. aangekomen. De kolen kunnen voor f 1.45 per H.L. verkocht worden. Mejuffr. H. Prins alhier is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres te Wemeldinge. De heer P. J. Poleij alhier werd herbe noemd als bestuurslid der afd. Kruiningen van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. In November werden op het post- en telegraafkantoor behandeld 1257 telegrammen, waarvan 233 verzonden en 1024 ontvangen. Op het telefoonkantoor werden 560 gesprekken gevoerd, nam. 26 onderlinge, 247 uitgaande en 287 inkomende, en 33 oproepberichten. Op de rijkspostspaarbank werd ingelegd f 11399,82 en terugbetaald f 3491,34. Uitgereikt 3 boekjes. OUD-VOSSEMEER. Een dure ^schop" deed een kwajongen dezer dagen alhier naar een meisje, toen zijn klomp van den voet vloog en tegen een Tuit van het hotel Ampt* vloog, waardoor een schadepost van circa 20 gulden ontstond. Over November jl. zijn alhier op het hulptelegraaf- en telephoonkantoor verzonden 70 telegrammen, ontvangen 116; uitgaande ge sprekken 162 en ingekomen 74; verzonden oproepber. 13 en ontvangen 30. POORTVLIET. Aan het hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand November 1915 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f3137,50 en terugbetaald f 454, Door het hulptelegraafkantoor werden behan deld 86 telegrammen t.w. verz. 44 en ontv. 42, terwijl 89 gesprekken door de telefoon werden gevoerd. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte (roodvonk) voor. STAVENISSE. Op de weegbrug no. II alhier zijn dit jaar gewogen bijna 7 millioen K.G. suikerbieten, eveneens op de weegbrug no. I. Het totaal is dus iets minder dan verleden jaar, want toen bedroeg het ruim 14 millioen samen. SCHERPENISSE. In de Rijkspostpostspaar- bank werd met 27 inlagen f 2993,50 ingelgd, terwy aan 8 inleggers f711,96 werd terugbe taald. Aan het hulptelegraafkantoor werden verhandeld 108 telegrammen t.w. 66 ontvangen en 42 verzonden. Er werden gevoerd 368 ge sprekken en 24 telefoonoproepberichteu verhaudeld. De voerman J. had des avonds het on geluk toen h\j passagiers vervoerde, dat zijn paard

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1