ra IS ittöi au iütlllnai ko. 1600 er Zaterdag 13 November 1915. Twee en dertigste Jaargang. Eerste Blad. Uitslag ne gJgy Firma J. NI. C. POT, THOLEN. erkrijgbaar !r Verpachting van 5 November 1915, BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. K t, IBil IU Dit blad verschijnt eiken Zatetdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Visscberijpercaelen in de Ooster-Scbelde Festelijk Deel), Zandkreek, Hammen, Mossel- rwaterplaatsen onder lerseke en de Eendracht. Uitgave FIRMA 3. M. C. POT, Tholen. PRIJS 5 CENT. Franco toezending per post na ontvangst van istwissel a o ets. Kon. Besluit is benoemd tot Dijkgraaf in de Muijepolder te St-Maartensdijk de heer J. Polderman aldaar. DE TWEEDE KAMER Dinsdag in openbare zitting bijeengekomen heeft enkele kleine wetten behandeld en Bgonomen, messt van beperkt algemeen belang. Ie Doemen daarvan wet tot uitbreiding der Ite Noord-Kraaijert (op de lijn Roosendaal lissingen) en wet tot vrijstelling van accijns n zout voor industrieel gebruik. Het nieuwe lid van der Tempel voor Amater- 'j> IX heeft zitting genomen. Door de Arr. Rechtbank te Zierikzee werd de zitting van Dinsdag 9 November ver- rdeeld wegens smaad aangedaan aan een ibtenaar, terzake van de rechtmatige uitoefe- iog zijner bediening, L. J. 41 jaar, voerman, meade te Tholen tot f 25,— boete subs, 1 eur,Laaad hechtenis. 1.15, Poortvliet. Tot onderwijzeres aan de Cbr. hooi te Oaddorp is benoemd Mej. Visser, vat ins onderwijzeres a/d Ghr. School alhier. oot- en ek VOO! rissel 1889 t8, PIJ gf ins ut liero! in ïn vorde irktei ïtigei vie 17651 Haag LANDBOUW. Zaterdag a.s. om half elf wordt bij den r M. J. Hoek,£ te Tholen, dus niet zooals at werd bericht bij de Wed. Bal, een verga- fiog gehouden der afd. Tholen der Zeeuwsche ndbouwmij., waarin de heer van den Broek Goes zal inleiden een bespreking der reor- lisatie van den keuringsdienst voor gewassen. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co't reaux voor den Handel, zijn over de pen week eindigende 6 Nov. in Nederland, loor^ 8esPr°ken 23 faillissementen, tegen 26 faillisse- nten in dezelfde week van het vorige jaar. inos< ^?er gansche kalenderjaar, deze week t sti egrepen, 1187 tegenover 1339 in denzelfden stal v6,ufuu> A «uguuu 1 van het vorige jaar, ST-ANNALAND. Bij de 8 dezer gehouden raming voor een Notabele van de Ned. Herv. 'k alhier, ter vervulling der vacature ontstaan >r het overlijden van den heer Jn. Elenbaas, >r die t(^eQ 200 stembiljetten ingeleverd. Gekozen lende de zoon van de11 overledene, de heer Johs. m v3 rabaas met 136 stemmen. De candidaat van Vereeniging „de Banier" verkreeg 53 stemmen. IERSEKE. Deze week heeft 73-jarige raw door een val ten gevolge van uitglijden, 1 arm gebroken. Iu den St-Pieterspolder is deze week een Eerbiet gerooid, die netto 7 &.G. woog. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Mej. E. S. de V. alhier is geslaagd voor vrije- en ordeoefoningen. Mej. P. J. van Dijke, onderwijzeres te Kolijnsplaat, vroeger te lerseke, staat op de voordracht te Kapelle. Er waren daar 30 solli citanten. Op den dankdag voor den oogst is in de Ger. Kerk f 662 gecollecteerd. Uit het oogpunt van economie waait hier, nadat meerdere vlaggen van het gewone mate riaal in flarden geslagen waren, een vlag van dun pandoek of iets dergelijks. Zij voldoet goed, zij wappert nog eenigszins. De heer P. VlamiDg, oesterkweeker alhier, heeft het loon van zijn werklieden, van 9 tot 10 gld. verhoogd. Het Steuncomité alhier heeft aan het Kon. Nat. Steuncomité aanvrage gedaan om goeaao~ro kolen voor onvermogenden. Uit een veiuUUÖine van don p0St 0nder- wijzerssalarisseu op de begroot J9|0 vait 0p te maken, dat een verhooging van die s«i«-;„on zal voorgesteld worden. De hoofd. omsl. is van 11500 tot 17000 gld. vermeerderd. ST-MAARTENSDIJK, 11 Nov. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van 't kies college bij de Ned. Herv. Kerk alhier waren uitgebracht 128 geldige stemmen. Hiervau ver kregen de h.h. W. M. Kloet Az. 45 st., N.J. Bierens 32, C. v. Iwaarden 21 st.. terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Dewijl niemand de volstrekte meerderheid verwierf, wordt een tweede vrije stemming ge houden. De heer Mars. v. d. Hoek, welke 43y2 jaar de betrekking van ordebewaarder in de Ned. Herv. Kerk alhier vervulde, heeft tegen 1 Januari a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Bij de Woensdag gehouden veemarkt alhier waren aangevoerd. 8 stuks hoornvee van 1% tot 2 jaar, benevens 156 biggen. De handel in hoornvee beteekende weinig. Bigggen werden verkocht aan prijzen van f 10 tot f 18. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger alhier hebben zich aangemeld 7 sollicitanten. OUD-VOSSEMEER. Onder de paarden heerscht op sommige hoeveu droes, een ziekte, die vooral iu den drukken tijd van bietenvervoer en het bewerken van de landerijen voor winterland enz., een erge last. De heer Abr. Lindhout Az. alhier, is ge slaagd voor het examen voor de akte vrije en ordeoefeningen te Rotterdam gehouden. Onze dorpsgenoot de heer Joh. J. Timmer, student aan de Universiteit te Utrecht, is thans door het Provinciaal kerkbestuur in Overijssel tot de Evangeliebediening toegelaten. Met ge noegen zal dit ongetwijfeld vernomen wordeD, daar ieder met den vriendelijken en veelbe- lovenden jongman steeds veel op heeft. POORTVLIET. Bij de Woensdag gehouden stemming tot verkiezing van drie Notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier, werden uitgebracht 33 geldige stemmeu. Herkozen de aftredende leden J. N. Beve lander met 32 stemmen en W. A. van de Velde met 30 stemmen. Gekozen W. M. Ista met 22 stemmen iü plaats van C. van Westen brugge (aftredend), die 10 stemmen verkreeg. De overige stemmen waren verdeeld over verschillende personen. SCHERPEN1SSE. Deze week had een land bouwer des avonds het ongeluk met paard en wagen in een sloot te rijden. Daar het te donker was, heeft men met veel moeite de paarden uit de sloot gehaald, terwijl de wagen tot den au- deren morgen moest blijven zitten. Nu de aanvoer van het land zoo goed als gedaan is, rijdt men de bieten van de hoopen, als men nagaat dat er aan één hoop ruim 500 en aan een andere ruim 400 last bieten zit, terwijl nog verscheidene andere groote hoopen zijn, dan men kan wel begrijpen dat we van de bietendrukte hier nog niet af zijn, aangezien er in onze haven geen groote schepen kunnen en mogen komen. Het salaris van den koster der Ned. Herv. Gem. alhier is gebracht van f 80 op f 100. STAVENISSE. Dezer dagen kwamen alhier weder 6 regeerinsvarkeas, die tegen 46 cent per pond grif verkocht worden. Ook zijn we door tusschenkomst van de regeering in het bezit gesteld van 800 pond puike natuurboter, die aan de winkeliers tegen den kostenden prijs van 11.45 (ongerekend de transportkosten) ge leverd wordt. Wekelijks kan het gemeentebestuur over een partij boter beschikken. THOLEN. Op Vrijdag 5 November 11. had in de bewaarschool de keuring plaats vau Land- stormplichtigen van da lichting 1912. Vao de gemeente Tholen waren 8 Landstorm- plichtigen opgekomen om zich aan eene keuring ♦a> waarvan er drie werden afgekeurd. Op Dinsdag 9 Novemuc. i»„j burg de iudeeling plaats van Laudstormplichtigen van <>e lichting 1913. Uit de gemeente Tholen waren er zes, waar van E. van den Heuvel, niet werd ingedeeld, omdat hij in Rijksdienst is. Deze kon dus naar huis gaau. Bij de Zaterdag gehouden stemming tot het verkiezen van 1 kerkvoogd en 3 notabelen zijn gekozen tot kerkvoogd den heer H. G. Deurloo (aftr.) en tot notabelen Iz. Christiaanse en M. de Korte (aftr.) In de vacature Geluk werd gekozen tot no tabele, D. H. v. d. Velde Wz. met 35 stemmen. Op L. Jansen werden 27 stemmen uitgebracht. De politie te Vlissiugen heeft aangehouden een man, die van het transport invalide burgers Zondagmorgen achter bleef, omdat zijn nationali teit niet was vast te stellen. Hij is namelijk in Duitschland geboren, en woonde vele jaren in Engeland. Zoowel de Duitsche als de Engelsche consul weigerde hem een pas te geven, daar zij meenen dat hij niet behoort tot de bevolking het door hen vertegenwoordigde rijk. Nederlandsch fabrikaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente Doetinchem zijn gemachtigd een derden gashou der te koopen. Hiervoor werd een crediet van f 25.000 uitgetrokken. Aan een binnenlandsch fabrikaat wordt voorkeur gegeven. De nieuwe mode. Een bijzonderheid van de nieuwe mode is, zegt T. B. in ;t Hbl., dat er zakken zijn aange bracht in den mantel of het jacquet, waarin men de handen slechts dan kan 6teken, als de armen over de borst zijn gekruist. De schrijfster vindt dit practisch en handig. Want de handen blijven warm en voor veel vrouwen is het zitten met de armen over elkaar een geliefkoosde houding, die ze dus nu ook loopende kunnen aannemen. Maar wij betwijfelen of die houding ook onder 't loopen zoo geliefkoosd zal zijn. Varkenshaar. Rusland heeft 'n 14 milioen varkens, die half wild zijn en daardoor juist het beste borstelhaar leveren. Uit Rusland komt de hellt der wereld productie van borstelhaar, die op 6 millioen kilo geschat wordt. Van de Russische productie ging steeds ongeveer twee derde naar Duitschlaud. Natuurlijk is dit gedurende het laatste jaar niet meer het geval en probeeren de andere landen, die vroeger in Duitschlaud ruwe of verwerkte varkensharen kochten, direct in Rusland te koopen. Op dit oogenblik schijot dit moeilijk te gaan doordat de transportmiddelen ontbreken. Vooral de Amerikanen trachten nu directe con necties aan te knoopen. De Eogelschman maakt van alles een sport. Zoo ziet men tegenwoordig zelfs wel bejaarde heeren zich oefenen in het handgranaten-werpen. Als „handgranaten" worden dan gebruikt gem- berbierfleschje8, die van een lont zijn voorzien en //echt" kunnen ontploffen, maar natuurlijk niet veel schade kunnen doen. De heeren, die zich vereenigen ender den naam //Vrijwilligers- trainiogclub", vormen van opgestapelde banken „loopgraven" en houden dan bij groepen „loop graven-gevechten" met „handgranaten". De lont brandt juist vijf seconden en degeen, die de //granaat" werpt, moet dos zorgen dat ze juist met het einde der vijfde seconde in de //vijan delijke" loopgraaf terecht komt. In Engeland kan nu ieder die zijn land wil of heeft willen dienen, daarvan blijk geven door den khaki armband te dragen. Maar dat brengt voor sommigen last mee. Zoo schrijft b.v. een te Londen wonende Nederlander, dat hij als Nederlandsch onderwijzer bedoelden band niet kan krijgen en nu op straat voortdurend door recruteerings-agenten wordt lastig gevallen, die hem vragen waarom hij geen dienst neemt. Door hen, die hem niet kennen, wordt hij nu aange zien voor een „slappe". Z'n reisverslag. z/De Elan ie»-- hPk volgende //reisverslag" af van een üelisch verfofgaL Port-Said. „Beroerd van al 't waie» u.« ty gezien heb. Bier aan boord zeer goed. Wbiskj idem, dus zeer goed. Paït slecht." Genua//Hoopen café's. Bier abomiabel. Als je van Indië komt, 't café aan je linkerhand. Heel goede vermouth." Zwitserland„Bier zoo, zoo, maar uitstekend gefrappeerd. Paït, tida ada. Misère." Duitschland„Bier über alles 1 Moezelwijn, in orde. Rest Zeug." KalverstraatSuisse. „Doel bereikt, alles volop en eerete klas conditie." Niet naar Duitschland! Dat geldt ook voor kantoorpersoneel. Men dacht in Duitschland goed geld te kunnen ver dienen. Immers van de meeste kantoren is een groot deel van bet personeel naar het front en die plaatsen moesten toch worden aangevuld. Die plaatsen zijn reeds lang aangevuld. Door... vrouwen. De Duitsche patroou heeft liever Duitsche vrouwen ia dienst dan buitenlandsche mannen. Waar nog bij komt, dat vrouwen over 't algemeen met lager salaris tevreden zijn. Wanneer men zich niet vooraf deugdelijk ver zekerd heeft, dat men geplaatst wordt, moet men de reis naar Duitschlaud niet op poed avontuur onderuemeD. En wie de Duitsche taal niet grondig verstaat, behoeft heelemaal niet te komen. Eu hoe staat het met vak- en werklieden op allerlei gebied? Daarnaar is vraag genoeg en de loonen zijn ook goed: metselaars, timmerlieden en hulp arbeiders 60 h 70 pf. (36 42 ets.), grond werkers minstens 50, pf. (30 ets.) per uur bij een werkdag van 10 uur, grondwerk 11 uur. En toch raadt de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen aan Nederlandsche werklieden ten sterkste af, naar Duitschland te komen. Het bezwaar zit voornamelijk in de voeding. In de eerste plaats het brood. In de indu strie-steden en -dorpen van Rijnland is het beslist slecbt. De bakkers mogen voor de be reiding 60 a 65 pet. tarwemeel gebruiken. Of dit ook werkelijk geschiedt, dan wel of op het percentage ook nog ten nadeele van den con sument gesmokkeld wordt, is moeilijk te zeg gen, maar zeker is het, dat het gewone brood niet aangenaam smaakt, vaneenvalt als bestond het uit allerlei onsamenhangende bestanddeelen en weinig voedzaam is. Van dit brood mogen de arbeiders slechts een half pond per dag ge bruiken, d.i, zes sneden, waaraan een arbeider, die zwaar werken moet niet genoeg heeft. Maar ook al zou hij voldoende brood hebben, hij kac er niets of niet voldoende op krijgen. Goed spek is niet te krijgen, en wat er wel te krij gen is, kost voor zoolang de geringe voorraad strekt, 3,40 mark (f 2,04) per pond, wat een voudig niet te betalen is. Om vet kan men geheel Oberhausen afloopen, maar in den regel is het zelfs voor goed geld nog niet te krijgen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1