ONDERWIJS. GEMEflGD NIEUWS. Mr. L. Regout. f Vij Burgerlijken Stand. Kerknieuws. 4 lH, «go lo staan met beschaving eu cultuur en allerminst met het christendom. Hij vernietigt de beschaving en cultuur en de werken er vau en het is duivelswerk. •K- Op het Westelijk front heerscht aan de zijde der Duitschers herleefde actie. In deafgeloopen week hebben ze getracht door goed voorbereide aanvalsbewegingen het verloren terrein te her winnen, echter zonder succes. Over eu weer werden artillerie- en mijnengevechten geleverd, veel werd gewerkt met verstikkende gassen. Bij den Tahure-heuvel hadden de Franschen weer eenig succes en wonnen over een lengte van eenige honderden meters een diepte van 250 meter loopgraaf. Anders viel hier niets van be- teekeuis voor. Tel alleen de dooden en gewonden 't Zelfde geldt ook van het Russische front. De Russen staan nog altijd en ondernemen steeds tegenaanvallen op verschillende punten. De berichten van het Italiaansch-Oostenrijksch oorlogsterrein wijzen er nog steeds op dat de daar door de Italianen begonnen actie door hen op bevredigende wijze wordt voortgezet. Ondauks de te overwinnen moeilijkheden en den krach- tigen tegenstand van de Oostenrijkers, blijven de legers van Italië vorderingen maken. Een officieele inededeeliug uit Rome zegt baaa. in bewaring te geven. Deze dacht bij zich zelveeen veilige belegging gaat boven alles bracht het geld op de postspaarbank. De oude man kreeg een boekje, waarop f 1000.— werd iugeschreven, de kostbaas en diens vrouw lieten eveneens ieder f 100.natuurlijk op eigen naam, insshrijven. De mobilisatie kwam en de angst sloeg ook hun om het hart. De gelden werden van de spaarbank teruggenomen en niet meer daarop „De Italianen behaalden een succes in de Sedro-vallei, waar zij het bassin vau Bezzeca binnendrongcu en zich meester maakten van het dorp en de hoogten, die het ia het Noorden beheerscheu. De 'Zuid-Oostelijke belling van de Mrzli werd geheel bezet. In het Karst-gebied vinden alle dagen hevige gevechten plaats. Ten Oosten van Peteano eu qij Marcoltini werden successen behaald. Aan het Isonzo-front namen wij Maandag 1000 mau gevangen en maakten drie machine geweren en ander materiaal buit. De Oostenrijkers verklaieu echter weer, dat alle aanvallen werden afgeslagen. Het belangrijkste nieuws komt echter nu nog van den Balkan. Het krijgsgeluk bleef zooals te verwachten was aan den kant der Oostenrijksch- Duitsche en Bulgaarsche legers. Het Servische leger, waartoe nu alle mannelijke ingezetenen van 15 tot 65 jaar ziju opgeroepeo en waarin ook vrouwen zullen strijden, kan tegen de over macht niet op. Servië begint in een benarde positie te ge- geraken en het is de groote vraag of de hulp deu entente tijdig genoeg zal komen om het land van de vijandelijke overvallen te verlossen. De opmarch der centralen over den Donau heen gaal de laatste dagen in een ietwat sneller tempo dan in het begin. De spoorwegeD van Belgrado en Semendria naar Palanka zijn thans in huil bezit eu von Koevess 9taat bij AraDgje- lowats reeds ver over de helft van den afstand die Belgrado van Kragoejewals schiedt, van waar uit de oorlog in Servië tot dusver werd geleid. Ook bij Orsowa iu de nabijheid van de IJzeren Poort, zijn de Oostenrijkers nu opgerukt, en waar de Bulgaren van huu kant reeds Negotien en Prahowo hebben ingenomen, is het te ver wachten, dat daar in den uitersten Noordoost- hoek van Servië, ic Kraina, de onderscheiden aanval legers het eerste elkander de hand zullen reiken. In een Engelsch bericht wordt gemeld dat de verbinding van het Duitsche met het Bul gaarsche leger spoedig tot stand zal komen. Griekenland heeft nog steeds een weifelende houding ingenomen. Wat zal het doeu. Van de zijden der entente zijn het allerlei beloften ge daan. Zelfs bood Engeland Cyprus aan en groote stukken grondgebied in Azië. Ook Rumenië staat op den tweesprong. Bij Odessa is eeu leger van 600.000 Russen samengetrokken. Benoemd tot Hoofd der School te St-Laurens bij Middelburg de heer J. J. Poulusse te Leiden. Nu had de kostbaas het beheer over al het geld. Den ouden man werd het leven zuur ge maakt en werd hij genoodzaakt een ander onderkomen te zoeken. Hij verzocht afrekening, doch de kostbaas beweerde dat het geld ge schonken was en presenteerde hem een pak slaag, als hij niet heel spoedig vertrok. De hulp van de recherche werd ingeroepen, die weldra ingreep en den kostbaas een verhoor deed ondergaan, evenals diens vrouw. Daar beide verklaringen tegenstrijdig waren, werd de mao voorloopig aangehouden. De recherce vond onder de pannen van een schuurtje achter de woning, het geld in een oude kous verstopt. Dit geld, ruim t 2300.alsmeda een phonograaf, werd inbeslaggrnomen. 't Eind van de historie is, dat de kostbaas in 't huis van bewaring te 's-Gravenhage zit te zuchten en zich wegens verduistering zal hebben te verantwoorden. De dure oorlog. Oorlog kost nu ja, over menschenlevens willen we nu eens niet praten oorlog kost onnoemelijk veel geld. Eu aan Engeland, dat tevens zijn bondge- nooten moet voorschieten, ko3t het vechten wel bijzonder veel. De heer Moutagu, secretaris der schatkist, heeft een paar cijfers genoemd. Over dit jaar worden de kosten geraamd op 19.000 millioen gulden, het volgend jaar zullen ze allicht oploopend tot 21.900 millioen. Wat dat zeggen wil Dat wil zeggen, zei de heer Moutagu, dat elk Britsch burger er zich maar op moet klaar maken, dat hij ten minste de helft van zijn inkomsten ter beschik king van den staat te stellen heeft. De man, die zijn levenspeil niet zoo naar beneden weet te drukken, dat hij de helft van zijn inkomen voor den staat kan missen, doet in dezen oor log niet, wat vau hem geëischt mag worden. De meeniug, alsof de onkosten gevonden zouden kunnen worden uit de geweldige rijkdomweu van Engeland, die op 120.000 zelfs op 180.000 millioen gulden worden geschat, wijst dè, heer Moutagu terug, wijl een groot gedeelte v»n dat kapitaal (havens, kanalen, spoorwegen) niet in geld kan worden omgezet. Het eenige wat er op zit, is hard werken en uiterst zuinig zijn. Hard werken, om zoo veel mogelijk te kunnen uitvoeren, waarvoor geld binnenkomt, en uiterst zuinig zijn eu alle weelde ter zijde stellen, om met halve inkomst te kunnen rondkomen. De Engelsche Economist merkt hierbij op, dat voor een groot deel der bevolking de ge stelde eisch een onmogelijkheid wezen zal. Hoe- velen toch leven al üiet reeds aau de grenzen vau het allernoodzakelijkste, en deze zouden noch voor belasting, noch voor leening de helft van hun verdiensten kunnen missen. Het blad meeut, dat de fout ligt bij de regeeriog die zelf in 't geheel geen zuinigheid betracht. niets anders, dan iets walgelijks kunnen zien, en deze gebeurtenis is een van de walgelijkste van alle, die met den oorlog verband houden. De straf, aan miss Cavell voltrokken, is eeu nieuw bewijs, tot hoe ontzettende verwording, van alle menschelijk gevoel de oorlog leidt. Er staan nog meer vrouwenlevens op het spel. Om die te redden hebben de Paus en de Ko ning van Spanje op den Duitschen keizer moeten doen. Het is verbazead kras dat dit uoodig bleek, nog krasser zou het zijn, indien het be roep op het menschelijk gevoel van den Keizer vergeefs bleek. Ligt het uiet op den weg der neutralen, hier waar nog kwaad afgewend worden kan, het beroep van den Paus te steunen? Geen geuade te vragen voor recht daarvan is hier geen sprake doch menschelijkheid voor wat onmogelijk, en zelfs in den oorlog niet als recht kan worden aanvaard Tot zoover de N. Rott. Crt. Ook andere bladen zoowel in de neutrale als Duitschland vijandige landeü, gispen zeer het optreden der Duitsche autoriteiten in België. De Engelsche koning en echtgenooote zonden aan de moeder van miss Cavell een diepgevoeld telegram van leedbeklag. Deze treurige zaak zal zeker weer veel bijdragen om de toch reeds tanende sympathie, die in vele kringen, ook iu ons land, ten opzichte vau Duitschland nog heerschte, geheel te doen ophouden. Vau regeeringswege zal in Duitschland na tuurlijk weer gesproken worden van een nood lottige vergissing, slechts begaan door een paar personen en waaraan de regeering en het mili taire bestunr ia België geen schuld hebben. Zimnierman, de onder-staalssecretaris van buitenl. zaken in Duitschland, verzekerde in een persgesprek dat het onderzoek in de zaak van de miss Cavell uiterst grondig gevoerd is. Zelfs de kleinste bijzonderheden ziju nauwkeurig onder zocht. De bewijzeu die tegen haar waren inge bracht waren zoo duidelijk en zoo overtuigend, dat geen krijgsraad ter wereld eeu ander vonnis geveld zou hebben. Haar misdaad is geen over haaste daad van een afzonderlijk individu ge weest. Er bestond een goed doordachte samen zwering, die gedurende 9 maanden den vijand diensten bewezen had. Tallooze Engelsche, Fransche en Belgische soldaten, die thans we derom vechten in de gelederen der geallieerden, hebben hun vrijheid te danken aan deze samen zweerders aan wier hoofd Miss Cavell stoud. Zulke daden roepen om de strengst®mogelijke straffen en een regeering die in zulke omstan digheden niet de krachtigste maatregelen neemt, verzuimt haar plicht jegens haar leger. De straf moest zoo zijn, zeide Zimmerman voorts, dat anderen die zich andeis door haar sekse gevrijwaard konden achten voor eeu zware straf, afgeschrikt zouden worden van dergelijke ondernemingen. Als het voorrecht van de vrou welijke sekse erkend wordt, zet men de denr voor nieuwe kuiperijen voor de vrouwen open. Hij, die de verantwoordelijkheid draagt, magen kan zulk een voorrecht niet erkennen. Ondanks bet tegenovergestelde oordeel van de geheele wereld moest hij zijn plicht doen, zelfs al is de mauier waarop dit geschieden moet nog zoo hard, (Waarom heeft dan de ter doodbrenging van de andere medeplichtigen van miss Cavell nog niet IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30, ds. Kijne, n 2 uur ds. L. Boer te Tuil en Tw&al, 'a avond uur ds. Kijoe. Geref. Kerk. Voorm. ds. L. Bouma te Middelbi bevestiging van den nieuwen predikant, nam, B. Meyer, intrede. Ckr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 'a avo ds. Bromet. Oud Ger. Gem. Tworm., oam. en 'a avonds 6 ds. Kersten. Dankdag voor den Oogst, Ned. Herv. Gem. Voorm. en nam. ds. Kijne, Ger. Kerk. Voorm. en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. Voorm; en nam. ds. Bromet. Ger. Gem. Voorm., nam eu 's avonds ds. Ken Woensdagavond werd te 's-Gravenhage bericht ontvangen van het overlijden van onzen tijde- lijken Gezant bij he.t Vatikaan deu heer Mr. L. Regout. De heer Regout was reeds eenige weken ernstig ongesteld. Het stoffelijk overschot zal voorloopig te Rome wordeu teraardebesteld. Vermoedelijk zal het later naar Nederland worden overge bracht om in het familiegraf in Limburg te worden bijgezet. DAMMEN. Aau deu damvredstrijd om het kampioenschap van Zeeland eu West-Noord-Brabant zullen deelnemen de h.h. N. B. van der Maas te Tholeu eu C. Rijstenbil te Scherpeuisse. Verder nemen deel de h.h. J. Goedbloed te Vlissingen G. Boogaard, L. Proost. W. F. Strijbos en R. Süter, allen te Bergen op Zoom. De wedstrijd wordt gespeeld te Bergen op Zoom en Scherpenisse. Verduistering. Men schrijft ons ln Deltt ontving een oude man voor eenigen tijd een erfenisje, groot f 4000.Dit mee vallertje, waarop niet gerekend was, wist hij niet beter te beleggen dan door het zijn kost- Terechtstelling van eene Engelsohe ver pleegster te Brussel. Miss Cavell was eene Engelsche verpleegster e Bra?sel. Zij had Engelsche en Belgische dienst plichtigen geholpen, om uit Belgie weg te komen, en zich bij de strijdende legers te voegen. De Duitsche overheid iu België ontdekte dit en bracht haar voor een krijgsraad, die haar ter dood veroordeelde. Eukele uren, nadat het vonnis geveld was, werd de straf voltrokken, zonder dat zelfs degenen, die geroepen .waren voor miss Cavell in de bres te komen, daartoe gelegenheid hadden gehad. In Eugcland is men hierover verontwaardigd, eu men kan zich dit begrijpen. De gebeurtenis is afschuwelijk, en zij geeft een sprekend be wijs, hoe de oorlog de zeden verhard, en alle gevoelens doodt. Wat miss Cavell deed was ver keerd, omdat het in strijd was met de door de Duitsche overheid uitgevaardigde verordeniug. Zoo zij gestraft ware naar de mate van hare schuld, zou niemaud recht van spreken hebben gehad. Maar hier is een straf toegepast, die buiten alle verhouding staat tot het vergrijp. Het vergrijp was niet geniepig, gelijk dat van een spion of verrader, die als het ware den vijand lafhartig in den rug overvalt. Miss Cavell voerde de mannen toe in het fronten deed ten slotte niets anders, dan waartoe elkeen, die wat voelt voor zijn land, zich zou laten verleiden. En men is slechts verbaasd, dat een krijgs raad, bestaande uit mannen, wellicht allen met het ijzeren kruis op de borst, en die dus ge acht kunnen wordeu, toch iets voor ridderlijkheid en vaderlandsliefde te voelen, mannen, die zeer waarschijnlijk indien zij in de omstandigheden van miss Cavell kwamen te verkeeren, precies hetzelfde zouden doen, als zij, en dit hun plicht zouden achten, nu over eene vrouw zoo hard konden oordeelen. Nog verbaasder is men dat zulk een straf ten uitvoer gelegd wordt. Het kan aan ons liggen, maar voor het mooie of ridderlijke, dat volgens sommigen toch nog in den oorlog verborgen ligt, hebben wij nooit oog kunnen hebben. Wij hebben den ooi-log als UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen Wi Iroet St-Maartensdijk, 28 Oot. Tm overstaan notaris Mealenberg werd heden avond al in ééoe zitting ten verzoeke van de erven ;(jen Boegeoaar publiek verkocht: Een huisje iu de „Vijf Ziuneu" alhfer gi 80 centiaren voor f '100.—. rage eledi jd z en pi olksl Gem. THOLEN van 15—22 Oct. Eei Geboren: Jannetje Tannetje Huberdina B eeds, dv. J. Bout en J. de Bel. Cnristina dv, Bergers eu J. de Viet. Gem. IERSEKE van 2228 Oct. Gehuwd: Jan Cornelis Staal 22 j. jm, Antoinetta Anna van Dalsen 21 j. jd. Geboren: Ludovicns Cornelis zv. Wilheli Kole en Regina Duurinck. Overleden: Jacoba Staal 76 j. ongehuwd aren ing ezen i de at h; oord aisel adde eracl eu eeler lollai sis b Toi es 'oor a&ts jek ÖOv De kerberaad der Ned. Herv. Gem. te Ierseke, heeft toezegging van beroep gedaan aan d9. L. Boer te Tuil en Twaal. Aangenomen het beroep naar de Geref. Kerk te Krommenie door ds. A. P. Lanting te Tholeu. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 31 October 6 uur n m. ds. J. W. K. Hoevers van Rotterdam. Gedenkdag der Hervorming. Te zingen Ps. 118:7, Gez. 4 1 en 4, Gez. 241 1 eo 4, Gez. 264 1. Ger. kerk voorm. 9.30 en 'a avond9 6 uur da. Lanting en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 uur en 'a avonda 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Eed. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam, 2 uur ds. Steenbesk. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk, nam 2 uur ds. Van Asch van Oud-Vossemeer. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 ds. L. Hubregtse van 's Gravenpolder, Oogslpreek. Woensdag 3 November op dezelfde uren leeskerk (Dankdag) alleen bij de Oud Geref. kerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Kamsteeg. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. De Bres. Voorm. H. Avondmaal. In beide diensten Collecte voor het Ziekenfonds. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 ds. Van Asch, nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. 9.30, ds. De Bruijn, nam. 2 uur id. (Afscheidsrede) eu 'a avonds 5.30 leeskerk. Vergadering van den Raad der Gemee Tholen op Vrijdag 29 Oct. 1915. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de iioto der vergadering vastgesteld I. Ingekomen stukken. a. Circulaire van de Vereeniging Vreem ien verkeer te Arnhem betreffende de verbeteif^ van het carriljon in verband inet het van den heer Jef Denijn, beiaardist te Mechc in ons laod. B. en W. stellen voor deze i culaire voor kennisgeving aan te nemen. A! 16 wordt besloten. b. Rapport van den havenmeester deze den Raad mededeelt dat de kwes treffende bet houden van vischbeunen io oesterputteu op de gehouden vergadering botvisschers en den bacterioloog van het scherijbestuur De botbeuuen kunnen woj geplaatst in de spuiboezein van den put *,Boua fides". De voorzitter brengt den heer Jong hiervoor namens den raad dank. Tevens deelt de voorzitter mede dat TholeDsche Oestercultunr heeft toegestaan dal palingbunnen in de spniboezem van hare toe te laten. Spreker zegt dat hij zichzelf b voor een pluimpje geven moet. B. en W. stellen echter voor machtiging behouden om zoo mag blijken dat de bewa 00 1: van paliugbeunen in de putten gevaar ople voor de oesterindustrie. De heer Moelker brengt den voorzitter voor een woord van dank. c. Proces-Verbaal v. kasopname bij des meente-ontvanger. Wordt voor kennisgei 'oegi aangenomen. d. circulaire van Ged. Staten betreffend PU1J verhooging van de salarissen van Burgemee flar en secretarissen. De voorzitter brengt hierbij eene beschooi ter tafel omtrent de financiëele toestand dei meente die beslist veel gunstiger is dan di( van vele andere gemeenten. Volgeus de circulaire van Ged. Staten Tholen in de 6e klasse en wordt het gebracht op f1125,— voor burgemeester secretaris. B. en W. stellen nu voor om het salaris vao secretaris gezien de vele werkzaamheden au eer ambt verbonden op een minimum van flfD8ti te brengeD. De voorgestelde verhooging van de p' in verband met de meer 3pac bedr. f 4U00, en uitgaven zou dit bedrag dau nog ruim doende zijn. De heer Moelker het woord verkrijgende n op dat hoewel hij den secretaris zijne verhoo; wel zou gunnen echter kan bij zijne stern geven aan het voorstel van B. eu W. met het oog op de belastingbetalers. Spr vergelijkt de Plaatselijke dir. bel. vau onze meente met die van andere gemeenten. O.a. die van St-Annaland. De voorzitter spreekl de verhooging der pl. bel. iö verband mt nieuwe inkomstenbelasting. Spreker meent et dat we moeten rekening houden met den stigen toeetand van het landbouwbedrijf, kan na afloop van den oorlog wel eens ou| stiger zijn en eeu terugslag geven belastingen. De comptabiliteit van onze gemeente gf boven die van andere. Spr. stelt voor om salaris op f 1200 te brengen. De heer Quist is het niet met B. en W. en vraagt of de Ged. St. wel weten hof,18 bijbetrekkingen onzen secret. heeft. De tingbetalers moeten dat meerdere maar weef talen De heer P. A. de Jong is het niet mei zienswijze van de beide vorige sprekers In de eerste plaats viodt bij de belasting vergelijking met andere plaatsen niet zoo ga: fitai ruis eliie inge keri, nd j h i 0 En irple ijna :r t: et et c nd [deel acbl «trij ior ellin tar nde TZOI ijla: nng lizei lerle Eer evro eed mui ste a> wd me. oete 1de lis j Igaa art is h: it n „M

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 2