li pp au di klam TH FÏ .IE Eerste Blad. DE OORLOG. rhoi De nieuwe Belastingen. Firma J. M. C. POT, TH0LEN. Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. teedi ïven, tppet loler 21 baai ZC ',ijt Hi egn Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f1,17*. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, igozonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h e I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG hl ijn de nieuwe belastingontwerpen Minister Treub bij de Tweede Kamer iu- iend. Iet eerste ontwerp houdt de grondslagen in het stelsel van 's Rijksbelastingen. Hieriu 00 ^eD de belastingeu als volgt verdeeld r,n zakelijke belastingen B. Persoonlijke belas- eo naar inkomen en vermogen C. Verkeers- stingen D. Verteringsbelastingen, lader A worden genoemd de grondbelasting van 4 per 1000 van de istbare waarde. Dividend en tantième belastingen van 61/2 °/0 het bedrag der uitkeeringen van Daamlooze commanditaire vennootschappen opaandeeleo, IRDjperatieve vereenigingen enz. (Deze belasting l\' than9 in de Inkomstenbelasting geheven Effecten belasting. Voor buitenlandsche eten per flOOö,en voor binnen vet ilsche f 0,50 per f 1000,—, )nder B vallen De Inkomstenbelasting, in verband met de we dividendbelasting gewijzigd. I De Vermogensbelasting f 0,60 per 1000 den vermogen. Tot' f16000 is vrij terwijl vermogens onder 180.000 minder kan den geheven. Peosioenbelasting. Deze bedraagt 1 pLk. het inkomen en wordt geheven als bijdrage Ide kosten der ouderdomsrente. 1. Weergeld. Een nieuwe belasting als bij- ge in de kosten van 's Landsverdediging, en dt bij wijze van opcenten geheven van de ezetenen, die in de inkomsten of vermogens- asting zijq aangeslagen en niet bij de land zeemacht bebooreo. Vlootbelasting. Eveneens geheven van de igeslageDen in de vermogens- of inkomsten- astiog. Echter niet van vermogens beueden .000 of inkomens minder dan t 5000, Belasting van de doode hand, geheven van instellingen van de doode hand bedoeld ini 1 van de armenwet, h 3 per 1000, voor de lere h 6 per 1000. Successiebelasting met sterker progressie dan estaande wet. Gelijkstelling van schenking II levensverzekering, met verkrijging volgens erf- of legaat. 3nder C komen voor Registratierecht. Hiervoor komt een geheel Qwe wet evenals voor Het zegelrecht, waarbij komt een even- recht van nota's van Makelaars en unissionnairs in effecten (Beursbelasting.) Invoerrechten. Statistiekrecht. Voor uit- en doorvoer van deren. Ier C worden genoemd Wijziging der Personeele belasting, Haard- len en rijwielen komen vrij. Daarvoor komen ziervaartuigen naar de waarde en biljarten iHet percentage van de huurwaarde woningen wordt gebracht van 8 op 1V/2. belastiugen naar de grondslagen van meubi- i paarden en motorrijwielen worden verdubbeld. Qatboden worden verhoogd. Plaatskaartenbelasting, geheven op plaats- den op spoor- en tramwegen, 15 °/0 eerste ise, 8 tweede en 3 derde klasse, op vervoerprijs. School- en arbeidersabonne- 'ten blijven vrij. len slotte onder D Accijnzen. Wijoaccijns wordt verhoogd van f 20, Gedistilleerd accijns klimt van f 90,tot looi leui V Bieraccijns. De accijns wordt verhoogd. Tabakaccijns, bedragende 10 op den 'nhandelprijs. Suikeraccijns. Accijns op geslacht. Zoutaccijns. onzen m.dew.rk.r t. I.rsek.. UITGAVE Tele?. Interc. 16. 2. Speelkaartenbelasting bedragende 25 cents voor een spel van 82 kaarten of minder en voor de overige 50 ct. 3. Belasting op den waarborg van goud en zilver, bedragende f 80,per hectogram goud alliage en f 1,50 per hectogram zilveralliage. 4. Voornamenbela9ting. Deze Wet bedoelt eene belasting in te voeren op het toekennen van meer dan een voornaam, latere bijvoeging van voornamen of verandering van geslachtsnamen. De totale meerdere opbrengst dezer belastingen, vergeleken bij de oude bedraagt 60 millioen gulden. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de afge- loopen week eindigende 16 Oct. in Nederland, uitgesproken 40 faillissementen, tegen 20 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week iobegrepeD, 1131 tegenover 1283 in denzelfden tijd van het vorige jaar. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Ingevolge zijn verzoek is met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend aan den heer C. Greep alhier, a!s lijuwerker v. d. Rijkstelegraaf, technische dieoat, onder dankbe tuiging voor de door hem in deze kwaliteit be wezen diensten. ST-ANNALAND. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. school alhier, Mej. C. Zoeter te Bruinisse. IERSEKE. Door den kapitein van een kor- stoomboot is tegen de Vondelingenpiaat een omvergeslagen paviljoenaakje gevonden. Hij bracht het naar Ierseke en deed aangifte bij den burgemeester. Er wareu alleen een fok, de mast en eenig touwwerk aan boord. SINT - MAARTENSDIJK. Woensdagavond omstreeks kwartier over tienen werden de ingezetenen opgeschrikt door het geroep van brand en het gelui der klok. Al spoedig bleek, dat de brand zich bevond op „de Rondom" en de schuur van Joh. Bazeu aldaar in lichte laaie stond. Aan redden der schuur viel derhalve niet meer te denken. Het aan de schuur vast- gebouwde woonhuis bleef echter gespaard. Al wat zich in de schuur bevond aan veldgewassen, enz. werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Huis en schuur zouden juist heden Donderdagavond publiek worden verkocht. In verband met deze zaak werd gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld J. B., als verdacht den brand in de schuur zijns vaders te hebben gesticht. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, stelde de voorzitter de leden in keonis met de bekende circulaire van Ged. Staten, betreffende een nadere regeling der salarissen van Burgemeesters en Secretarissen. De behandeling van dit pnnt werd aange houden tot de volgende vergadering. Voorts werd vastgesteld de Algemeene politie verordening, alsmede de verordening op de vleeschkeuring en het havenreglement. AaDgaande de borgtocht van den te benoemen gemeente-ontvanger stelde de voorzitter voor deze te bepalen op f 5000. De heer Rijnberg stelde voor f 4000. Bij stemming werd het voorstel van den voorzitter aangenomen met 4 stemmen. Het voorstel Rijnberg verkreeg 1 etem. Twee leden waren afwezig. De jaarwedde werd bepaald op f 500,ter wijl de benoemde 5 pCt. zal moeten bijdragen voor eigen- en weduwenpensioen. Verder kwam nog in behandeling de m." sive van Ged. Staten, betrekking hebbende op de regeling van het salaris der gemobiliseerde onderwijzers. Besloten werd den betrokken onderwijzer ge- Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. dek van de stoomboot „Stad Tholen", liggende vaten. Genoemde personen, die voor deze expeditie goed waren uitgerust, zij hadden een vaatje en 4 bemande flesschen, waarvan éën reeds ge vuld was met spiritus, bij zich werden aange houden en is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Dat zoo'n nachtelijke expeditie goed wat op levert, kan blijken uit het feit, dat opkoopers voor die spiritus eeu gulden per liter betalen en 30 h 40 liter gauw is medegenomen. Op de aanbeveling van B. en W. voor Secretarisjder gemeente Nieuwerkerk komen voor: No. 1. F. Naerebout, Secretaris der gemeente Ouwerkerk en commies ter secretarie te Zierikzee (vroeger ambten, t. secr. te Tholen). No. 2. Z. Cornelis, ambtenaar ter secretarie alhier. durende de mobilisatie een toelage te verstrekken berekend naar f 100 per jaar. Door den heer Rijnberg werd nog in over- weging gegeven een aan den lantaarn bij de zeesluis aangebracht steunijzer te verplaatsen, wijl dat ijzer juist zijn schaduw werpt op het voetpad naar het kaadje. De voorzitter zegde verandering to*. Bij de Dinsdag gehouden 2e vrije stemming voor een gemachtigde in het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk (vacature Joh. Stoutjesdijk) wareu uitgebracht 121 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren Ch. Kauffman 67 st. N. Bierens 13 st., C. v. Iwaarden 10 st., terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren, zoodat gekozen is de heer Ch. Kauffman. Woensdag overleed alhier op ruim 74- jarigen leeftijd de heer Chr. Hoek Mz. Sinds 20 Februari 1894 was de overledene onafge broken lid van den gemeenteraad. Op 11 Jan. 1907 werd hij benoemd tot tijdelijk wethouder, op ^5 Juni daaraanvolgende werd hij als zoo danig definitief benoemd. Op 2 September 1913 wensvhte hij als wethouder niet langer werkzaam te 'zijn. Op 26 November 1906 werd hij be noemd als lid van het college van zetters, wat hij fot aan zijn dood gebleven is, evenals lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk, waar/oe bij vóór 14 dagen nog herbenoemd werd. De heer Hoek genoot de algemeene achting der ingezetenen. Terwijl de werkman A. Priem heden morgen bezig was steenkolen te lossen uit een vaartuig gleed hij uit op een gladde plank, viel en kreeg een zak steenkolen op het been, ter zwaarte van ongeveer 45 kilogram. De man kon zijn werkzaamheden niet voortzettea en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. OUD-YOSSEMEER. Iu een vergadering van het Rederijkersgezelschap „Eendracht" is besloten dit jaar, evenals in 1914, de gewone tooneel- voorstelling te laten vervallen, maar op het einde van het loopende jaar een bekend voordrager uit te noodigen om voor de leden van Een dracht op te treden. In de gewone vergadering te houden in November zal worden voorzien iu de vacature van voorzitter, onlstaan door het ver trek van den heer D. J. Ampt, Fz. SCHERPENISSE. Was voor eenige dagen de aanvoer van bieten nog gering, thans ziet men roDdom ons dorp groote hoopen liggen. De oorzaak is, dat de schippers niet gaarne naar deze gemeente varen, aangezien het zeer la9tig is om in de haven te komen, alleen bij goede vrachtprijs en vlugge lading zullen ze onze haven aandoen. STAVENISSE. In de laatste week zijn alhier Dog nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen bij de veestapels van L. van Zuien en L. Potappel. De dieren, ook de niet aange taste, zijn alle onteigend, tot een totaal van ruim 70 stuks. Ze zijn of in den grond gestoken of afgeslacht en naar Rotterdam verzonden. Bij genoegzame deelneming zal er in den a.s. wiDter weder door den heer Buijze, te Sint- Maartensdijk een cursus gegeven worden in Be- drijfscontióle of Landbouw boekhouden. Yan het groote nut of liever de noodzakelijkheid van „boekhouden", zal een ieder wel overtuigd zijn, voornamelijk nu ook de landbouwers de resul taten van hun bedrijf moeten weten voor de aangifte in de inkomstenbelasting. (Zie de ad vertentie in dit blad.) Door tusschenkoinst van het gemeentebe stuur kwamen alhier weder 6 mooie regeeriDgs- varkens, die tegen 46 cent per poud spoedig aan den man werden gebracht. THOLEN. In den nacht van 23 op 24 Oc- tober 11. mocht het den gemeenteveldwachter en den havenmeester, die zich verdekt hadden opge steld, gelukken op keeterdaad te betrappen J. N. en 3B., beiden wonende alhier, bij het plegen van diefstal van melasse-spiritus uit op het boven- De lijsten der commissie die alhier wil trachten te komen tot vervroegde winkelsluiting hebben thaos gecirculeerd. Van de ruim 100 winkeliers hebbeu 93 hun instemming betuigd, een 4-tal was beslist tegen wettelijke sluiting, terwijl de overige om persoonlijke redeöen zich niet wenschten te binden. De volgende week zal een vergadering worden gehondeu 'an iukeliers. De vijf en zestigste week van den oorlog zal weldra weer ten einde zijn en hoeveel zullen en nog moeten volbracht worden voor de oorlog ten einde is Yijf en zestig weken oorlog 1 Of wel vier honderd en vijf en vijftig dagen ellende, volkeren moord en menschen-ontaardiDg. Moderne cultuur. Och wat, lazen we laatst in een Duitsch blad, de oorlog die zet de cultuur niet terug I Heeft met de cultuur niets te maken. Staat er geheel buiten 1 Helaas, de oorlog staat buiten de cultuur. Eerst heette het, dat deze oorlog eene was die de Duitsche cultuur zou verspreiden en ver dedigen en nu staat hij geheel buiten alle beschaving en buiten alle christendom. Gelukkig dat we nu weteD, dat ons nu eens verteld wordt dat deze oorlog buiten alle cul tuur staat. We kunnen nu met alle gerustheid verkondigen wat we altijd beweerden, deze oorlog is een terugzetting van de beschaving, van de cultuur van 20 eeuwen christendom. Deze oorlog i8 een voorspel van cultuur-verval, want hij is lijnrecht iu strijd met alle beschavings- Dormaal, die ons leertGij zult niet dooden. Hij is in strijd met den leer van bet christendom: Hebt elkander lief. Hij is in strijd met de leer der moderne cultuur die overal vooruitgang bracht eu ontwikkeliug op alle gebied. Als straks de Franscheu en EngeLchen eene overwinning behalen, lezen wij in de officieele berichten dat de vijand zooveel dooden had. En heel de pers in die lauden juicht en jubelt want de oorlog leertdoodt zooveel mogelijk. Toen in het begin van den loopgravenstrijd er eenige toenadering ontstoud tusschen de vijandelijke legers en kleine geschenken in tabak en sigaretten door de soldaten werden gewisseld, werd van Duitsche zijde dit spoedig verboden want het oorlogsgebod luidt in tegenstelling met het gebod van ChristusHaat elkander met den grootst mogelijken haat. En zien we dan tenslotte hoeveel ontwikkeling de oorlog brengt op elk gebied, hoe hij de ontwikkeling bevordert. Het onderwijs; wordt hier niet de eerste hand geslagen aan de ontwikkeling van het kind Welnu de onderwijsinstellingen in Duitschland hebben gebrek aan leerkrachten en wordt nu onderwijs gegeven aan de kinderen door kinderen zelf. Honderden studenten iu de geneeskunde zijn gepromoveerd op noodexamen en worden straks op de menschheid losgelaten zonder vol doende studie. Het recht wordt verkracht eu met voeten getrapt en wel wordt dan onrecht erkeud, doch de noodzaak drong hiertoe. Heer lijke moraal voor misdadigers. Als een arme dief rijk wil worden dwingt hem dan ook niet de noodzaak om te stelen Neen de oorlog heeft werkelijk niets uit te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1