Burgerlijken Stand. v. J( indruk mede namens de familie voor al de blijken van hoogachting en vereering than3 gegeven. Post- en telegraaftarieven. De P. T. en T. deelt mee, dat het oordeel van de post- en telegraafdirecteuren reeds over een wetsontwerp, beoogende wijziging van de post en telegraaftarieven, is ingewonnen, en dat het ontwerp spoedig kau worden tegemoet gezien. Sommige dorpen en gehuchten in de vuurlinie aan 't Westelijk front zijn tengevolge van de oorlogswoede geheel van den aardbodem weggevaagd. Er is totaal niets meer van over. Een corr. van- 't Hbl. heeft de streek bij Atrecbt bezocht en schrijft o.a. Honderdduizenden burgers zullen na den oorlog terugkeeren naar hun stad, dorp, hofstede. Tienduizenden zullen er niets dan puin vinden. Eu duizenden zelfs dit niet. De plek, waar eens hun dorp stoud, zullen ze moeten zoeken. Want het puin werd allengs weggedragen naar de loopgraven, om er den draseigen grond vast te stampeD, naar de wegen, om er de gaten door granaten geslagen, de geulen door zwaar beladen wagens gegroefd, te stoppen. Deze ruïues zijn volkomen van den aardbodem ver dwenen. Daar kan de vader het kiud niet meer de plaats wijzen, waar het geboren werd. Zoo moet er in het vroegere Hollebeeke, in Vlaanderen, niets meer te zien zijn zelfs van de fundamenten, waarop eens de buizen stouden. Er hebben in ons land jaarlijks 30,000 veroordeelingen wegens openbare dronkenschap plaats. De Blauwe Vaan noemt dit cijfer en trekt er hare conclusies uit. 30,000 per jaarDat is bijna 100 per dag. Zooveel tijdelijk krankzinnigen laat de alcohol op ouze samenleving los. We verbaliseeren ze, we bergen ze achter slot en grendel. Hoeveel agenten zijn daarmee gemoeid, hoeveel rechters hebben hun tijd te geven, hoeveel cipiers en gevangenbewaarders? En dat gaat zoo maar jaar in, jaar uit. Zou men er niet liever aan denken, de oor zaak weg te nemen, den put te dempen We laten vrij den drank te verkoopen aan iedereen die nog niet dronken is. W ie het wordt, krijgt straf, en dan laten we hem opnieuw beginnen. Niemand gevoelt de enorme dwaasheid. Zóó sterk zijn sleur en gewoonte. De totale verliezen der Engelschen op Gallipoli, aan de Dardanellen, bedragen tot dusver, volgons een officieel* mededeeling in het Engelsche Lagerhuis 4200 officieren en 92.699 man aan dooden, gewonden en vermisten. Dat een Èr&nsoll transportschip inet 2000 Afrikaansche soldaten vnlgens berichten, uit Duitscbc bron, zou zijn vergaan, is volgens een officieel© nota uit Havas onwaar. De nota vestigt er de a". dacht op, dat de Pransche regeering, als zulk een geval zich zou voordoen, er het publiek van in kennis zal stellen. De spraak herkregen. Te Sprang (N.-B.) raakte een zekere juffrouw A. d. B. twee jaar geleden de spraak kwijt. Verschillende geueesheeren werden geraadpleegd, doch de medische wetenschap stoud voor het geval machteloos en alle hoop werd opgegeven. Wie beschrijft echter hot geluk van het meisje eu haar familie, toen ze deze week plotseling de spraak terug kreeg. Sedert enkele w eken geleden het optreden van Engelsche dnikbooten in de Oostzee begon, zijn er volgens de Daily Chrouicle 15 Duitscne schepen iu den grond geboord. De meesten dezer schepen brachten ijzererts of nog kost baarder lading naar Duitschland. Het blad geeft van 12 de namen. Nicodeinia (4390 t. bruto), Svionia (2797), Lulea (2239), Germania (1930), Gutrune (3030), Walther Leonardt (1261), Director Reppenhageo (1683), Gertrnde (1038), Pycgos (3588), Eragard en Friedrich Arp (1612), Babyion (2489). Van 3 schepen zijn de namen onbekend. Bovendien zijn 6 Duitsche transportschepen en een torpedoboot in den grond geboord. Met de vroeger vermelde, komt bet totaal op 28. De premie voor oorlcgsmolest in de Oostzee is vertienvoudigd. Een hondenkerkhof Iu enkele groote steden van ons land bestaan hondeu-asyls en hondeukerkhoven. Haarlem heeft nu ook een doodenakker voor des meuschen trouwsten viervoetigen vriend ge kregen. Men kan er voor zijn Hector of Fikkie een fatsoenlijke laatste rustplaats bekomen, 't Is alles wel op de eerste afdeelinggeen rasgenoot van minderen stand wordt hier bijgezet. Want de eigenaar, die voor zijn gestorven bond eeu graf koopt, betaalt f 15, waarbij kist en paaltje met opschrift, zoo dit laatste verlangd wordt, js inbegrepen. In de school vertelt de meester de ge schiedenis van koning David en Sanl. De meesier vraagt: „Waarom trok David niet mee ten oorlog?" Twee jongens steken den vinger omhoog. De eene meeude „hij moest de schapen hoeden", de ander zeide//hij was geen soldaat." Toen deze antwoordeo geeu van beide den onderwijzer bevredigden, ging er een derde vinger omhoog. En toen klonk door de klas„Meester, zijn lichting was nog niet opgeroepen." Msb. Te Surhuisterveen lijden sommige per sonen aan een mondziekte, die alle kenteekenen vau tongblaar beeft. De ziekte is besmettelijk, zoodat er in een huishouding soms meer dan één persoon door worden aangetast, zoowel ouden als jongen. Een contrast. Drie soldaten te Nispen hielden zeven smokke laars aan, die 300 Kg. rijst vervoerden. Hnn werd een flinke som geld geboden, 1020 tot 100 gulden zelfs, om ongehinderd te mogen passeeren. De militairen deden evenwel hun plicht. Een ander drietal werd door de marechaussee betrapt, toen ze bij fraude behulpzaam wareu. (Grondw.) De schoonmoeder van den Duitschen Kroon prins groothertogin Anastasia von Mecklenburg i9 een Russische Grootvorstin van geboorte en vertoeft thans op bare bezittingen in het Zuiden van Frankrijk. Volgens de Matiu haat ze de Duitscher8 en zou het haar het liefste zijn als haar dochter met de kinderen haar gemaal ver liet en bij haar kwam. Reuter seint uit Rome De Paus heeft zooeven van den koning der Belgen antwoord ontvangeu op zijn eigenhandig schrijven, waarin hij den Koning verzocht de eerste stappen te doen tot het herstel van den vrede. De koning antwoordde iu weigerenden zin, maar betuigde Benedictus XV zijn dank voor diens belofte om al zijn invloed bij de Duitschers aau te wenden, opdat dezen bij het sluiten van den vrede België zouden ontruimen. De Koning eindigt zijn antwoord met uit drukkelijk te verklaren, dat hij nimmer het zwaard 'uit de band zal leggen alvorens zijn land vau de slavernij is bevrijd. De Paus is zeer teleurgesteld over dit resul taat van zijn poging. Ontsnapte krijgsgevangenen. Te Well (L.) kwamen de laatste dagen we derom drie uit Friedrichsfeld ontsoapte Fraoschen, ul. een sergeant, een korporaal en eeu soldaat, de grens over, en bij Afferden een eveneens uit Friedrichsfeld outsnapte Rus. Dinsdagnacht, omstreeks half één, ontmoette de ageut R., te Zwolle, een tweetal personen, die hem verdacht voorkwamen. Toen hij hen wilde aanhouden, zetten ze het op een loopen, maar werden spoedig door hem ingehaald, waarna hij beiden naar het bureau van politie bracht. Hier bleek spoedig, dat het eeu tweetal he soldaten waren. Daar ze echter alleen de Ruesische taal spraken, wp.g het aac n? po litie niet mogelijk eenige inlichlingeu van hen te ontvangen. Men verzocht daarom Woensdagochtend aan eeu te Zwolle wonende Russische dame haar bemiddeling als tolk te willen veïleenen, waartoe zij zich gaarne bereid verklaarde. Uit bet onderhond, dat deze dame met hen had, bleek dat het een tweetal, uit een Duitsch gevangeukamp, ontvluchte Russische soldaten waren. De oudste, Wasilie Stulikof, 31 jaar oud, afkomstig uit Samara, aan de Zwarte Zee, was 21 December 1914 gevangengenomen te Lowickz. Hij was reeds eerder gevlucht, maar weer gevat. De jongste, Ekon Solojof, 26 jaar, afkomstig uit Tobolsk in Siberië, was iu de maand Juni 1.1. te Prasuitz gevangen genomen. Beiden werden naar het gevangenkamp te Friedrichsfeld vervoerd, waaruit het hun gelukte te ontvluchten. Overdag hielden ze zich schuil iu hooibergen eu schuren, terwijl ze 's nachts hun vlucht vervolgden. Na 22 dagen rond gezworven te hebben, met rauwe aardappelen tot voedsel, werden ze vannacht hier aange troffen. Toen huu tolk hun mededeelde, dat ze zich thans op Nederlandsch grondgebied bevonden en dat ze dus vrij waren en zij bun een doos Russische sigaretten aanbood, waren ze buiten zichzelf van vreugde. Ze hadden tot nu toe gedacht nog steeds in Duitschlaud te zijn. Het tweetal droeg gedeeltelijk Russische en gcdeelteijk Duitsche uniform, die in de ge vangenkampen wordt gedragen en waarvan ze zooveel mogelijk de roode biezen haddeu ver wijderd, om zich onherkenbaar te maken. Niettegenstaande de jongste zich zeer ver moeid gevoelde, was het hun vurigste wensch zoo spoedig mogelijk weder naar het front terug te keeren. Nadat ze door de politie gevoed en van het noodige waren voorzien, vertrokken ze des middags naar den Rnssischen consul te Rotterdam. (Zw. Crt.) De nieuwe vlag van New-York. Door den Ainerikaanschen gezant te 's Gra- venhage, dr. Henry van Dijke, is outvangen van de Eastern High School of the Borough of Brook- lyn, New-York City, een zijden vlag, welke een copie is vau de nieuwe vlag van de stad New- York, die aangebodeu werd door de stad Am sterdam, ter nagedachtenis van het stichten van ,1/Nieuw Amsterdam" door de Nederlanders. De leerlingen van deze school, die de vlag aan den gezant stnurden, //spreken de hoop uit, dat deze gave blijk moge geven van bet hooge aanzieD, waarin Holland gehouden wordt door alle goede Amerikanen". De Romeiosche correspondent van de Times seint dat Italië'® oorlogsverklaring aan Bulgarije te Rome verbazing wekt. „Wanneer de oorlog wordt verklaard tegen Bulgarije omdat het Servië aanvalt en in oorlog verkeert met Italië'® bond- genooten, waarom De correspondent wil hier blijkbaar gelezen zien „Waarom dan ook niet oorlog aan Duitsch- land verklaard Hij zegt dat de vraag (die hij niet noemt) op ieders lippen was, toen het be richt der oorlogsverklaring aan Bulgarije werd ontvangen. Hij verwacht echter dat deze zet er toe leiden zal een toestand, die steeds meer misnoegen begon te wekken, op te helderen. Uit //De Witte" geweerd. „De Witte" is de heerensociëteit in Den Haag. Van deze club lid te zijn, is voor den Hofste- deling, die zich hoog voelt, even begeerenswaard als het verkrijgen van een ridderorde. Op eeu goudschaaltje worden ze gewogeü, de adspirant-leden, reeds staande in het voorportaal van het Witte-heiligdom. Pas zijn weer een tweetal te licht bevonden. Het hoe en waarom deelt de Haagsche brief schrijver van de „Prov. Gron. Crt." mee „Er ziju in onze „Witte" weer eens een paar candidaat-leden gedeballoteerd, mannen van hoog-adellijken of voornamen huize, heel vermo gend en die sedert eenigen tijd in de sociëteit heel wat vrienden hadden verworven door hnn groote gastvrijheid en royaal optreden. Maar juist dat is de oorzaak van huu val geworden. De beide adspirant-leden zijn Belgen „vluchte lingen" die, in veler oog op minder sympathieke wijze, hun in verdrukking zijnd land hebben verlaten, in stede van er voor naar 't zwaard te grijpen en die hier, met hun fortuin, onbezorgd en alsof er geen leed ware te verzachten, eeu lustig leven hebben geleid. Dit heeft de meer derheid vau de aan de stemming deelnemende leden van „de Witte" aanleiding gegeven om hen te weren." Het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Oosterlittens stelt vanaf 1 Nov. voor elk gezin, dat zulks aanvraagt, een melkkaart be schikbaar, waarop per dag één liter melk gehaald kau worden bij een op de kaart aangewezen leverancier tegen 4 cent minder dan de kostende prijs. Het te weinig ontvangene kunnen de melkleveranciers later bij den admiuistrateur- kerkvoogd invorderen. Men denkt dezen maat regel 4 maanden lang toe te passen. De verrassing voor de Schotensche forensen. Onze Haarlemsche berichtgever schrijft ons De verrassing voor de 500 Haarlemsche fo rensen te Schoten woneud, die een „waarschu wing" van den gemeente-ontvanger te Haarlem kregen, zouder dat zij een aanslagbiljet hadden ontvangen, blijkt veroorzaakt te zijn doordat de drie doozen met biljetten op 14 Aug. uit Haar lem ten kantore van den gemeente-ontvanger zijn gebracht, zonder dat men er daar verder acht op heeft geslagen. Ter verontschuldiging dieue, dat de doozen, die niet geadresseerd waren, precies hetzelfde voorkomen hadden als de doozen enveloppen, die men in dien tijd van den drukker verwachtte. Toeu de secretaris der gemeente dan ook na eenigen tijd de doozen zag staan, heeft hij mee- nende, dat het de verwachte enveloppen waren, deze in de materieelkast laten opbergen. (Telegr.) Uit Colijusplaat wordt als groote bijzonder heid gemeld, dat een kastanjeboom achter de kerk op het oogenblik in vollen bloei 9taat. Sinds een viertal weken vertoonden zich jonge bladeren en bloemen aan den boom en op het oogenblik prijkt hij met een houderdtal witte bloesems. Als banneling trad op Zondag 17 October in het vluchtoord Hoeve, bij Roosendaal, de heer Jacq. Verhoeven, oud-onderwijzer in België, zijn honderdste jaar in. Vele onderwijzers, Belgische zoowel als Nederlandsche, gaven blijken van belangstelling in het feest van hun oud-collega, onder zoo merkwaardige en treurige omstandig heden gevierd. (L. K.) S. wil, via de „Haagsche Post", het Ne derlandsche volk f 10.000.006 laten verdienen, en de tijden zijn er niet naar om dat af te slaan. Men lnistere dus naar hetgeen hij zegtEr wordt in Nederland minstens tien millioen be steed aan kleurstoffen voorlevensmiddelen 1 Die wil toch wel iedereen missen. Daarbij komt nog dat het kleuren zelf gewoonlijk ook veel geld kost en bizondere machinerieën vereischt. Laten wij eens nagaan wat wij zooal gekleurd eten en drinken. Van het fleschje melkkleursel, dat onze brave melkslijters vroeger altijd op zak hadden hoort men niets meermaarin de natuur is kunstboter altijd, en helaas ook natuur boter, gedurende vele maanden van het jaar, wit 1 Men besluite. Meel wordt zeer vaak gebleekt met stikstofoxyden Waarmede mag wel peper koek, die donkere peperkoek, gekleurd zijn? Honig komt er immers niet of bijna niet meer in. De varkeusslagers hebben geprotesteerd toen men hen wilde verbieden den rooden kwast over het vleesch te balen Kaas? Waarom is die zóó donkergeel, alleen maar in Holland Verfletste groene erwten, worden met zwaveligzuur weer mooi groeö. De suikerraffinaderijen koopen het blauwsel bij wagons, om de geelachtige kleur I( door het blauwe complement op te heffen wordt geglansd met blauwe(?), olie, ook ze wit te maken. Uit de natuur is alle tilleerd wit, en toch drinkt men groene en bitter! Aniline. Vroeger was campechehoi goed kleursel voor wijn, de aniline hei verdrongen. De confiseur bedenkt zich oogenblik om zijn lekkernijen in allo van den regenboog te koop te bieden, een groot afnemer der anilioe-indnstrie. Zo het voortgaan over vele kolommen. Wie kat de bel aanhangen Over gemakkelijl zuinigingen kan men nog doorbooroen, dc te besluiten nog ééne. Ik vraagwie 1 de mooie verpakkingen, waarin ons zoovee kelen geleverd worden? Beste rijst uit de kost een kwartje per pond, in eene cart doosveertig centIMacoroni betaal in elegante pakjes met vijftig en meer ce n(jer pond, terwijl die toch onmogelijk meer di er> en kwartje per pond waard is. In Pc eren. om OORLOGSKRONIEK 1914. 23 October. De Duitsche kruiser Karl blijkt in den Atlantischen Oceaan 13 Enge stoomschepen in den grond te hebben ge' De Oostenrijksche monitor Ternes stoot mijn eu zinkt. De Russea trekken in een breed fronl de Weichsel en op eenige punten over de Aan het Yserkanaal (NieuwpoortDixm Ypereo) ontwikkelt zich een slag. De Duits joend doen daar geweldige pogingen om het te doorbreken en Galais te bereiken. 24 October. Ten koste van groote vet rukken de Duitschers het Yzerkanaal Door den feilen tegenstand der geallie vorderen zij echter slechts zeer langzaam, De poging van de Oostenrijkers, om Zuidoosten van Galicië den Russischen vleugel om te trekken, blijkt geheel mislukt. Integendeel moeten de Oostenri evenaio de Duitschers, verder terugti 1 Op hun terugtocht breken zij alle bruggi eu maken zij de wegen onbegaanbaar, vervolging van de Russen te vertragen Russen hernemen Lowicz, Skierniewice en Uit de Nederlandsche kust ramt de Engf torpedojager Badger een Duitsche duik beide vaartuigen beloopen schade. 25 October. Sir Charles Douglas, de van den Engelschen generalen staf, overl 27 October. De bondgenooten zetteo, den opmarsch der Duitschers te beletten Ysergebied onder water. Tengevolge dai wordt de opmarsch der Duitschers in dit tot staan gebracht. De omvattingsb. langs de kust en de doorbraak naar Calaii das mislukt. Sedert dien verandert de meene loop van het front in Frankriu Dergens meer. 28 October. Yeroordeelend vonnis ii moordproces vau Serajewo. ueneraai Beyers en generaal Chris' Wet komen tegen de Zuid-Afrikaansche rege in verzet. 20.C rlog g worde ziel kb voldoe rwoest bben Oude juigee issen die te irven, proefci Ook aagd. ize la Pol :reld itnen het in N doe )0g n itie i sproet i Poh Een den v eig ao oi lulta' sele lar \y 1 lQ9sis< [eek ereid 29 October. De Turksche vloot, die n» iet hf Duitsche kruiser Goeben en Breslau is vermeel opent in de Zwarte Zee de vijardelijkh tegen Rusland. j De Russen blijven tegen de Duitscbi Oo9tenrijk-Hongaarsche troepen voortgang id en bezetten Strykof, Reczkof en Nowo M De Duitsche kruiser Emden (die een vals schoorsteen heeft opgezet) boort op de red Poeloe Pinang den Russische kruiser Sjei Zen- ad 'e fir eeft erzek Gif ju enni iuge 'tof. den jager. grond als mede een Frnsche tor» De eeds Gemeente IERSEKE, 1521 October, OndertrouwdJan Cornelis Staal 22 j, en Antoinetta Anna van Dalsen 21 j. jd. Hei e® Pieter Praal 40 j. wednr, v. Johanna P en Machelina Sanderse 38 j. jd. Reiuior 25 j. jm. te Aagtekerke, vroeger te Ieraek Alida Gerharda Segers 25 j. jd. te Lisse. Geboren Levina Helena, dv. Cornelis van de Plasse en Sara Johanna van der Maatje, dv. Cornelis van Velzen en Bregtj Koeijer. Willemioa, dv. Johannes Willem K en Jacoba Tramper. Dingenis Jacobus, Abraham van Stee en Maria Houtman. Ma Diügenis, zv. Dingenis van Stee en Cor de Koster. Overleden Johannes Willem, 24 j. zv, hannes Maghielse en Janna van de Jacobus Hoogerheide 77 j. echtgenoot v. Filius. Katharina Kossen 80 j. wed. van Boven. St< P nter rijg an itste Ei Gi zv, i Gemeente THOLEN van 8—15 Octobci Ondertrouwd Jac. Meursing jm. en M. Avé jd. OverledenPieter Jansen, 9 weken v Jansen en M. Beukelaar. oor erv )ur< onc UITSLAG verkoopingen en aanbesteding» E orl Woensdag werd aan het gebouw van het ge telijk bestuur te Middelburg o.m. aanbel Het onderhoud van de Rijks contr. escar? Tholen behooreude tot de zeewerken in Zet gedurende de jaren 1916,1917 en 1918 (Bai f 855 per jaar), Ingeschreven werd door de heereu H Scheffelaar te Tholen voor f832 J. Geluk J. te Tholen voor f 876. po: -Ut ich;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 2