IE mUlii, pf au it hlupi ran oistirtGGll, lattin, gil Ie en o. 1597 Zaterdag 23 October 1915. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. KL DE OORLOG. ek( RIA rHoü Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatiën. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. GEMENGD NIEUWS. l IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post fl,J75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I o n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teleï. Interc. 16. regels 40 cents; iedere regel meer Adrertentiënvan 1 tot 4 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester van ThcdeB zal, op Zaterdag den October a.8. des middag9 Ie 12 uur, ten Raad- ize aldaar EEN HOOP COMPOST, bliek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des irmiddag9 van 912 uur. Tholen, den 23 October 1915. De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt iend, dat eene Openbare Vergadering van den meenteraad is belegd tegen Vrijdag den 29 October 15, des namiddags te 2 ure. Punten van beliandeling Ingekomen stukken. Vaststelling begrooting der gemeente en goed keuring begrootingen Armbesturen d.j. 1916. Benoeming personeel herhalingsonderwys. Benoeming lid van het Algemeen Armbestuur. Idem leden der Schoolcommissie. Idem leden der Veercommissie. Idem leden der Gascommissie. Wijziging gemeentebegrooting voor 1915. DSTï SLI riT, op Tholen, den 22 October 1915. open de f 05 ATI De Burgetneester J. W. WAGTHO. VERORDENING. De Commandant in Zeeland ter standplaats Middel- re rgGezien de Koninklijke Besluiten van 29 an igustus 1914 „Staatsblad no. 435", van 8 Sep- U ober 1914 „Staatsblad no. 448" en van 11 ibrunri 1915 //Staatsblad no. 81", waarbij de ge- «nten in de Provincie Zeeland zijn verklaard Staat van Beleg"Gelet op de Wet van Mei «Staatsblad no. 128"; Stelt bij deze de navolgende verordening vast: Artikel 1. Het verlaten over de rijksgrens van het in staat beleg verklaarde gebied, dan wel het verlaten plaatsen aan de rivieren gelegen, om uit dat )ied in de richting van de zee of om naar zee varen, is aan niet-militaire Nedorlauders, die or de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn behoord hebben, of behooren tot de groepen, ïot tweede lid genoemd, verboden, voor zoover artoe niet door den Minister van Oorlog, of door ia het tweede lid van artikol 2 aangewezen toriteiten vergunning is verleend. Deze groepen zijn Bankwerkers, Gereedschapmakers, Metaaldraaiers, orders, Fraisers, Slijpers, Bedienden van Auto- itische Werktuigen, Schavers, Stokers, Machinisten fabrieken van Metaalbewerking, Bedrijfsleiders fabrieken van Metaalbewerking, Leiders van een chnisch Bureau, Scheepsbouwkundige en Werk- - gkundige Ingenieurs in Machinefabrieken, Scheeps- rven en Constructie WerkplaatsenOpzichters, L [ormannen en Ploegbazen in Machinefabrieken, iieepswerven en Constructie Werkplaatsen Kantoorpersoneel in Machinefabrieken, Scheeps- tven, Construtie Werkplaatsen, Handelsbureaux nielmakers, Vormers en Gieters, Bedienden van ötis in Metaalgieterijen, Machinetoekenaars, Con- ucteurs, Monteurs, Koperslagers, Smeden, Loopen- liters, Instrumentmakers, Ernstvuurwerkers, Zadel- 'kers, Rijwielherstellers. Artikel 2. ea einde van den Minister van Oorlog de in vorige artikel bedoelde vergunning te verkrijgen, bij dien Minister een schriftelijk verzoek moeten fdeu ingediend, houdende vermelding van den waarop verzoeker wenscht to vertrekken, van weg langs welken hij wil vertrekken, van het doormiddel, waarvan hij wenscht gebruik te 'keo, van de plaatsen in het Buitenland, die hij ascht te bezoeken en van het doel, waartoe hij plaatsen wenscht te bezoeken. By dat verzoek moeten worden overgelegd een duidelijke, niet touaerde photographie van den verzoeker met wop gestelde verklaring van den burgemeester aer woonplaats, dat deze photographie verzoeker met vermelding van zijn geslachtsnaam, «raamen, geslacht, geboortedatum, boroep of be- 0pea, welke door hem in de laatste twee jaar, of oveel korter als hij in zijn tegenwoordige woon plaats gevestigd is, zijn uitgeoefend, woonplaats, en, indien de verzoeker minder dan twee jaar in zijn tegenwoordige woonplaats gevestigd is, zijn vorige woonplaats. Behalve door den Minister van Oorlog kunnen de vergunningen ook worden verleend door de volgende autoriteiten De Commandant van het versperrings-detachement te Vlissingen De Commandant van Vlissingen De Commandant in Zuid-Beveland te Krabbendijke; De Commandant van de Scheepsmacht op de Schelde; De Commandant van Veere De Commandant van Zierikzee De Commandant van Brouwershaven De Burgemeester van Bruinisse De Commandant in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te Axelen De Commandant in West Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg. Deze autoriteiten zullen bekend maken op welko wijze bij hun vergunning kan worden aangevraagd. Artikel 3. Met de uitvoering dezer regeling, waaronder mede begrepen wordt, het beletten van hetgeen in strijd daarmede dreigt te geschieden, zijn belast do daartoe door my aangewezen militairen en de ambtenaren van invoerrechten en accijnzen. te Middelburg 14 October 1915. De Vice-Admiraal, Commandant in Zeeland, G. P. VAN IiECKING COLENBRA NDER In het kort kunnen we den stand van zaken op het Westelijk oorlogsterreiu, aan het Rus sische front en aan de Italiaansch-Oostenrijksche grenzen samenvatten onder de woorden „Geen verandering in den toestand". Er is op al deze fronten wel geen stadium ingetreden van abso lute rust en het moordend krijgsbedrijf gaat ieder oogenblik ongestoord zijn gang, doch be langwekkende gebeurtenissen vonden er niet plaats. Er wordt in de groote binnenlandsche en buitenlandsche pers nog altijd nagepraat over de min of meerdere belangrijkheid van het be gonnen en reeds spoedig weer gestaakte „groote" offensief der geallieerden op het Westelijk front, dat natuurlijk door de Fransche en Engelsche pers in de grootst mogelijke afmetingen wordt uitgemeten en door de Duitsche zoo klein mo gelijk wordt voorgesteld. Van torpedeering van schepen in de Noordzee door Duitsche duikbooteö, hoort meu niet meer, wat de Engelschen toeschrijven aan de door hen genomen maatregelen tegen de duikbooten oorlog, terwijl de Amerikanen dit het gevolg noemen van hun dreigementen aan het adres van Duitschland. Thans neemt Engeland wraak in de Oostzee en menig Duitsch transportschip, varende op de Zuidkust van Zweden en op de kusten van Denemarken heeft reeds het loodje moeien leggen. Menige kostbare lading ligt thans diep op den bodem der zee eu de Engelsche pers juicht, dat de Duitschers dan thans eens de bestraffing voor hun gewelddadig optreden ontvangen. 't Gevolg is natuurlijk dat de handel van Daitschland met Zweden en Noorwegen en Denemarken groote schade lijdt en de aanvoer van verschillende artikelen sterk afneemt. O.a. werden groote voorraden ijzer en ijzerets aange voerd. De motest-verzekering is voor de schepen in Duitschland dan ook aauzieulijk verhoogd. Onderwijl begint de krijg tegen Servië wat meer kleur te krijgen. Het kleine Servië van twee kanten bedreigd, schijnt in een hachelijke positie te komen. Het leger dat na de ver- moeienden veldtocht van 1914 en van de het land teisterende besmettelijke ziekten, nanw is uitgerust en bekomen, moet nu zijn krachten gaan meten tegen een aanzienlijke overmacht die het aan beide zijden aanvalt. Wel is het Servische leger een uitstekend uitgerust en goed geoefend leger, de Servische soldaten hebben een taai uithoudingsvermogen en zullen zich niet als de Russen bij geheele corpsen tegelijk laten gevangen nemen of ver pletteren, doch het staat tegenover de in den ooriog geschoolde troepen van Duitschland en Oostenrijk aan de eene ea bet niet minder dan hun eigen, dappere Bulgaarsche leger aan de andere zijde. Echter is het nog te bezien of het den cen- traleu gemaakkelijk zal vallen door Servië te trekken en zich met de Bulgaren te vereenigen. Immers Servië leent zich uitermate voor een verdedigingsoorlog van langen duur. Wel zijn de vijauden van Servië ten Noorden er in ge slaagd reeds een heel eind het land in te trekken en hebben de Bulgaren ook reeds vorderingen gemaakt doch gevochten is er nog niet van beteekenis. Een leger van S00.000 Franscheu en Engelschen zal Servië hulp gaan verleenen en Engelsche en Fransche bladen spreken van een zij aan zij optrekken met de Servieërs, doch een groote slag schijnt nog niet ophanden te zijn, daar dit leger nog niet geheel geland is en de voorbereidselen tot werkdadig optreden nog niet ten einde zijn gebracht. Van troepenont trekking op het het gevechtsterrein aan de Dardanellen is echter geen sprake en zoodra de militaire toestand het toelaat zullen deltalianen deelnemen aan de expeditie op het nieuwe front, terwijl de actie op het Noord-Italiaansche front met kracht wordt hervat om op deze manier den vijand af te leiden van Servië. Volgens de laatste berichten is dan ook in Zuid-Tirol door de Italianen nog ai eenig succes behaaid. Het Oostenrijksche leger moest zich daar op de hoofdverdedigingslinie terugtrekken. De Russen hebben 250.000 man troepen te Odes9a samengetrokken. Hieronder bevinden zich verscheidene gedeserteerde Bulgaarsche officiereu en minderen die gevlucht zijn omdat ze niet tegen Rusland wenschten op te trekken. Dan maar tegen het eigen vaderland Tholen. Als no. I op de voordracht voor hoofd der school te St-Lanrens bij Middelburg komt voor onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Poulusse. St-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden Raadsvergadering, waarbij al de leden tegenwoordig wareD, werd met algemeene stemmen besloten het maximum van den Hoofdelijken Omslag te verhoogen met f450 en te brengen op f 4500. Eveneens werd met algemeene stemmen vast gesteld de Begfooting der inkomsten en uit gaven der g'émeeifoï voor 1916 en wel in ont vang eny in uitgaaf op een gelijke som van f 22859,$5 met |en bedrag voor onvoorziene uitgaven Van f61jj,125. Te gelijker tijd werd vastgesteld!de Beafooting van de Weezen-Armen over ;l916j in ofrtvang eu in uitgaaf op een gelijke soJ f11381. Ook w®|d de wenschelijkheid uitgesproken tot verhjöoling der jaarwedden van den Burge meester eu Men Secretaris en is met algemeene stemmen gooigekeurd de daaromtrent door Heeren Gedeputeercre staten voorgestelde regeling. Tot onderwijzers voor het geven van herhalings- onderwijs aan jongens werden aangewezen de heeren A. F. Bil en J. van Luijk. In de Vergadering van den Dijkraad van den Calamiteuzejr^ifzittDapolder werd behandeld en vastgesteld" de rek^aing over 1914/15 en wel inontvarfg oj\f4lÏ5,48 en in uitgaaf op f20566,93/ 1 In het te kort door het Rijk f 10 f 5485,705 samen f goed slot alfcóo f 15, Voor kosten der zeewering en oeververdediging is uitgegeven f 18768,595. IERSEKE. Aan den lersekschen schipper die een paar weken geleden te Gent eeuige dagen gevangen werd gehouden en toen werd losge laten, is sedert de toegang tot België verboden. Zijq zood, die ook aan boord was,^moest als de eigenlijke schuldige inzake verboden vervoer van brieven achterblijven en wacht een proces. Op het po9t- en telegraafkantoor alhier is geplaatst de surnumerair Van Reedt van Dort- land, om opgeleid te worden tot commies bij den Indi8chen post- en telegraafdienst. Verleden week is hier door één of meer kwaadwilligen van een visschersvaartuig het zeil en touwwerk stuk gesneden, wat den eigenaar een schade van 100 a 150 gld. berokkende. Men denkt aan wraakoeming. Vrijdagavond werd hier een vreemdeling aangehouden, dien men voor een spion aanzag. Natuurlijk tallooze nieuwsgierigen. De man werd evenwel na ondervraging terstond weer vrijgelaten. - Er is hier een comité ingesteld, dat giften zal inzamelen en nieuwe contribuanten zal trach ten te winnen voor de viering van het 35-jarig bestaan der Vrije Universiteit. Voorzitter is de heer I. Willemsen. ST-MAARTENSDIJK. Pe inkwartiering van 261 huzaren verschafte hief een ongewone drukte op de straat. Op ons geïsoleerd, eiland zoo weinig gewoon ajn milittfre vertooning, is het niet te verwontfèreni^d^t jong en oud op de been was, en nuft d^mepte gulhartigheid werden dan ook de /militairep in hun burgerkwartier öuivaugen. j THOLEN. I?e heer M. de Lange alhier, is bevorderd van sfergqènt bij het reservekader tot Vaandrig. i 6441,455 is bijgedragen ,41 en door de Provincie 6157,115 an bedraagt het Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer G. A. Vorsterman van Ojen in leven Secretaris-Penningmeester van de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij te Aardenburg ter aarde besteld. De plechtigheid werd bijgewooud door vele vrienden van den overledene die hem deze laatste eer wilden bewijzen. Aan het graf werd o.a. gesproken door Jhr. De Muralt, afgevaardigde voor ds Tweede Kamer voor het district Oostburg, die in opdracht van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, het woord voerde en in korte trek- kfcQ het leven en werken van den verscheidene schetste. Verder voerde het woord de heer J. H. O. Dominicus de voorzitter der Z. L. M. die vooral op den voorgrond plaatste wat de heer Vau Oyen was geweest voor den landbouw in t algemeen eu voor de Zeeuwsche Landbouw maatschappij in het bijzonder. De heer Dominicus eindigde met de woorden: De overledene heeft zich een standbeeld ver worven in het hart van iederen weidenkenden Zeeuw. De Zeeuwsche landbouwmaatschappij verliest een stoeren werker voor zijne belangen. De tijdgenooten zullen dit nooit vergeten. Het nageslacht zal het ook steeds erkenen. Hij ruste zacht Dr. J. Do ij er stelde in het licht wat de overledene voor A arden burg is geweest. De heer De Zwart sprak enkele woorden na mens de Coöperatieve Boerenleenbank, waarvan de heer Van Ojen oprichter en nog steeds Secretaris was. De heer A. de Hullu uit Amsterdam huldigde de ontslapene als leermeester. Nameös de Afdeeliug Zeeland van het Neder- hndsche trekpaarden-stamboek voerde de voor zitter, de heer H. A. Hauken, het woord en toouae aan wat de heer Van Ojen voor de paardenfokkerij heeft gedaan, o.a. hoe hij na 3 jaar werken ondanks tegenwerking het resultaat bereikte, dat het Stamboek weid opgericht. De heer Ds. Pattist schetste de overledene als historicus. De heer Meershoek, secretaris van de Rijks- Keuringscommissie schetste het groote verlies dat ook deze commissie leed door het overlijden van den heer Van Oyen. De oudste zoou vau den overledene de heer R. Vosterman van Oyen dankte diep onderden

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1