I gFmengd nieuws. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijken Stand. )V w Het Bulgaarsche volk gevoelt weinig voor dezen hun van hoogerhand opgedrongen oorlog. Rusland die steeds de Bulgaarsche belangen op den Balkan gesteund heelt en als het ware de moeder is van Bulgarije, kunnen we daar tegeu strijden vraagt het Bulgaarsche volk. De laatste berichten melden dat er reeds 100- duizend man Engelsche en Fransche troepen te Saloniki zijn ontscheept. (Als het maar waar is Een Fransch transportschip met 2000 man Algerijnen aan boord, met bestemming voor Saloniki is ter hoogte van Malta door een Duitsche Duikboot getorpedeerd. Slechts een honderdtal der opvarenden werd gered. Ondertusschcn heeft de Servische operatie het Duilsch Oostenrijksche leger in Galicië verzwakt en zijn de Russen na hevige gevechten nabij de Strypa door het vijandelijke front gebroken. In Rusland wordt algemeen beweerd dat de aanval van Duitschland ei? Oostenrijk in Servië, niets anders is dan een laatste wanhoopspoging tot redding. Op andere punten houden de Russen Dog steeds stand en worden herhaaldelijk gevechten geleverd, vaak echter zonder eenig doorslaand succes. Op het Westelijk oorlogsterrein wijst alles op eeu verhoogde activiteit van weerszijden. De ge vechten worden langzamerhand levendiger. In Artois ten Oosten van de Lorette-heuvel traden dc Duitschers aanvallend op en maakten eongie vorderingen. In Champagne worden hevige artil- leriegevechtcu gevoerd. Zeppelins brachten deze week weer een visite boven Londen en stichtten door het gooien van brandbommen op verschillende plaatsen brand. Een 80-tal personen werden de slachtoffers van dezen aanval. De Zeppelins werden hevig be schoten, doch keerden alle behouden terug. Boven ous land zijn deze Zeppelius gezien en beschoten zonder resultaat. Door den dichten mist zijn ze waarschijnlijk uit den koers geraakt. Donderdagavond ongeveer 6 uur reed de machiue van de stoomtram der Zuid-Nederl. Tramwegmaat9chappïj nabij Stampersgat in de Mark. De machinist Capelle en de stoker De Groen zijn beideu verdronken. Nadere bizonder- heden ontbreken nog. Door de Middelburgsche Commissie, die zich ten doei stelt VUamsche eu Ncderlandsche boeken naar het Belgische front te zenden, is, behalve een aantal boeken, tot heden aan geld ontvangen Vau N. N. uit Souburg f 2.van Mej. M. J. f 1.Jougejuffr. T. v. d. W. f 0.75 dames d. M. f 2.50 Mej. d. C. B. f 1.Mej. M. J. d. H. f 1.Mevr. R. N. f2.— Mej. A. J. v. K. f 0.50 door bemid leliug van Mevr. Sehlu- ter f 4.50 vau den heer B f 1,van den heer Z. f 0.50 door bemiddeling van Mr. P. Dieleman f 10.—door bemiddeling van eenige Belg. dames f 191.60 en 5 francs; vau N. N. 100 francs, allen te Middelburg; van Mr. C. te Oostbuag i 1.van den heer H. G. H. te Utrecht t 2.50van Mevr. v. d. 11. te Veere tl.—. Te zamen f222.85 in Holl. geld en 105 francs. Verdere bijdragen worden gaaarne ingewacht Bogardetraat 34, bij de secr.-penoiogtn. J. VAN DER FEEN. Middelburg, 12 Oct. '15. In een dorpje op de Veluwe is een nieuw raadslid gekozen en de gemeeuteraad is bijeen om den man te installeeren. De voorzitter verzoekt het nieuwe lid op te staan en vraagt „Wenscht U de eed ot de belofte af te leggen. „Wabliet burgemeester?" Of U de eed of de belofte wilt afleggen „D u de belofte maar burgemeester". (Lange gezichten bij de overige raadsleden.) De voorzitter leest de formule voor en zegt „Zegt me nu nadat beloof ik". Waarop de nieuwe regeerder niet zonder .Dat beloof ik. plechtigheid zegt Burgemeester Zoo kreeg het Veluwsche dorpje een bestuurder uer, die licht en beschaving zal helpen ver spreiden. Het geval deed zich Maandag voor en is historisch. Portverhooging. Naar het „Iudustr. Wkbld." verneemt, is ook hier te lande een portverhooging in uitzicht. De Regeering is voornemens een daartoe strek kend wetsvoorstel bij de Statcn-Generaal in te dienen, te.r versterking vau 's lands financiën. De „llaagsche Crt." heeft zicb naar aanleiding van dit bericht gewend tot den directeur-gene raal der posterijen, maar ontving tot autwoord: „Ik kan u daaromtrent geen enkele mededeeliDg doen". De Haagschc Crt. meent uit dit antwoord te moeten afleiden, dat ons inderdaad portverhoo ging te wachteu staat. Bernard Cauter, de hoofdredacteur van de Hollandsche Express, die tot 1 50 boete of 10 dagen hechteuisstraf veroordeeld was wegens beleediging vau den Duitschen Keizer, onder gaat thans die hechtenisstraf. Hij wenschttc de boete niet te betalen en uit zijn gevangenis straf slaat hij licht weer copie voor de krant. De grijze uniform in ons leger, die door roode, groene en blauwe krageu, mouwopslagen en schouderbedekkingen zoo zoetjes aan een deel van haar bestemming ging inboeten: nl. om in het veld zoo weinig mogelijk zichtbaar te zijn wordt nn grijzer dau ooit. Van hooger hand is bepaald dat al deze gekleurde versierselen moeten verdwijnen alles wordt grijs. Tengevolge het verbod van uitvoer van eieren liep de prijs van dit artikel op de Tiel- sche markt gisteren terug van f2.40 tot f 1.30 per verrel (26 stuks). Te Rotterdam is de 13-jarige Johanua Weimar bij het gUzenzeemen uit een tweede verdiaping gevallen. Het meisje is uog denzelfdeo avond overleden. In de de Betuwe wordt gedroogd kersen blad opgekocht, dat in Duitschland en België in een quantum van 3 tot 5 pet. gebruikt wordt om de sigarettentabak te kruiden. De Utrechlsche rechtbank heeft den 87- jarigen brievenbesteller F. J. S. te Utrecht we- geus diefstal uit postpakketteu veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. Ook aan onze Zuidgrens gaat heel wat margarine ons land uit. Per spoor komen de kistjes tot Bergen-op-Zoum eu vau daar gaan ze op allerlei voertuigen over de grens. Er zijn meuscheu in Bergen-op-Zoom, die alleen met dat vervoer dagelijks f 800 a f 1000 verdienen. Hoeft men niet te vragen, wat er door de m3r- gariuchande.laars verdiend wordt. Ook Weenen begint gebrek aan levens middelen te krijgen. Vleescb, boter, melk, aar dappelen, enz. zijn niet of tegeu driedubbele prijzen verkrijgbaar. Paarden en rijtuigen zijn er vrijwel verdwenen. In België hebben de Duitschers vier mu- nitie-fabriekeu opgericht, n.L twee te Antwerpen, een te Mecheleu en een te Etterbeek. Belgische arbeiders, die om onderstand komen, wordt voorgesteld om in deze fabrieken te werkeD. Weigeren ze, dan krijgen ze niets. Whist-spel der mogendheden. Rusland vraagt. Frankrijk gaat mee. I Japan gaat solo. Engeland gaat déclaré. Oostenrijk misère. België misère ouverte. Nederland past. Duitschland gaat abuudance en haugt. Het Italiaaosche leger gaat nu zijn eersten oorlogswinter tegemoet. Wat dat beteekent schrijft een in Italië vertoevend Nederlauder aan 't Hbl. Binnen twee maanden, als de sneeuw valt, schrijft hij, zal een groot deel van 't Italiaansche leger geheel afgesloten zijn op de bergtoppen en zooder verbinding zijn met de vlakte. Op vele plaatsen van Cadore smelt de sneeuw pas begin Jiiui. Zeven maanden lang zullen die troepen dus moeten vechten en leven, terwijl zij daartoe aangewezen zijn op de eigen voorraden. Den laatsten tijd wordt daarom van alle benoodigd- hedeu, munitie, levensmiddelen, warme kleercn, euz., zooveel mogelijk ingeslagen. Alles wat maar vet is, heeft thaus in Duitschlaud bijzondere waarde. Het Duitsche ooriogscomité heeft zich iu verbinding gesteld met verschillende vereenigingen van restaurant houders, vleeschhouwers enz., om alle vet dat bij het verwerken van spijzen, schoonmaken van gereedschappen en afwasscheu van vaatwerk iu bet spoelwater, dat anders verloren gaat, af te scheiden en voor gebruik dienstbaar te maken. Daartoe verschaft het comité tegen den kostenden prijs vetafscbeidingstoestellen. De koopers ver- bi uden zich om bij aankoop van eeu toestel, het spoelwatervet aan 't comité af te staan tegen den prijs van 40 mark per 100 K.G. Dinsdagnamiddag ongeveer 5 uur, werd het 11-jarig zoontje van den heer H. aan de Priusengracht te Amsterdam op de Achtergracht door een tweetal personen op een motorboot, geuaauid Anna gelokt, waarna deze spoedig in de richting Ouderkerk wegvoer. Onderweg hebben ze den jongen een prop in den mond geduwd om hem het roepen te beletten. Er werd een paar keer aangelegd en met minder goede bedoelingen namen de individuen den jongen mee aan wal, doch men heeft hem ge lukkig geen kwaad gedaan. Vermoedelijk voelden de daders zich niet veilig en durfden daarom het beoogde doel niet uitvoeren. De jongen werd des avonds om ongeveer half acht bij Ouderkerk aan wal gezet, waarna de boot spoedig in de richting Amsterdam verdween. De agent van politie Van der Genugten te Nieuwer-Amstel, die den jongen op deD Amstel- dijk aantrof, heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. C^O De uitvoer van paardenvleesch en van eieren is verboden. De vrouw van den hoofdconducteur v. W. te Zwolle geraakte met de kleeren in brand en is aan de gevolgen overleden. Vau drie Belgische vrouwen, die Vrijdag avond bij Mesch over de grens naar België wilden gaan zonder passen en die op het aao- roepen van de Nederlaudsche grenswacht door liepen, zijn twee (een 41-jarige vrouw en een ruim 12-jarig meisje) door de schoten der grens wacht duodelijk gewond. De derde ontkwam nog over de grenzen. Ook het meisje, hoewel gewond, wist de grens nog te passeeren, doch kort daarna is zij overleden. De andere ge- woude werd naar Maastricht gebracht, waar zij eveneens later overleed. In de Times vond de N.R.Ct. het verslag vau eeu lezing over beteekenis van den oorlog van Bulgarije tegen Servië. Het lot van Servië, dat thans in gevaar ver keert tengevolge van onze (dus van de Britsche) groote misrekeningen en nalatigheden, is onaf scheidelijk verbonden aan de toekomst vau de entente en van het Britsche Rijk zelf. Servië was de laatste hiuderpaal op het pad van Duitschland, voerende naar de hegenomie iu het Naburige Oosten, en naar de verwezenlijking van het program BerlijnBagdad en Noordzee Perzische Golf. Wat zou het beteekeuen indien Servië er aan ging Het zou voor Servië veel erger zijn, dan het voor België is. België heeft Fransch gebied achter zich. Servië kan nergens naar toe. Werd Servië verpletterd, dan zou het tot op den laatsten man ontwapend wordenzijn oorlogs tuig zou voor de Turken zijnzijn ouden van dagen en kinderen zouden het lot deelen van vele inwoners vau het Noorden van Servië, die verleden jaar waren gedeporteeerd of afgemaakt. Zijn djDastie, zijn regeeriug, zijn grondwet, zijn staatsinstellingen zouden worden weggevaagd het zou een onderdanen-provincie van Oosten- riik-Hongariie wordon. Dat het weer zou op staan, is zeker. Maar voor dezen oorlog zou het met Servië zijn gedaan. Indien Servië er aan giog, zon dit beteekenen, dat voor Duitschland de route openkomt, waar langs manachappen en muuilie naar Konstanti- nopel kunnen wordeu gezonden, teneinde de 500,000 700,000 Turken te wapenen, die tot dusver in Turkije zelf nog niet bewapend hadden kunncu worden. Turkije zou gered ziju. Aan de Dardanellen zouden wij het afleggen, zij zullen onhoudbaar worden tenzij Servië, en wij met dat land, op de bres blijven. Het nieuws zou als een bliksemstraal heel Britsch-Indië door vliegen. Ons prestige in Egypte zou geknakt zijuonze positie in Mesopolamië bedreigd wezen. Elke bazaar van Britsch-Indië zou er vol van zijn, en Perzië zou in gewapend verzet komen. Gaat Servië er aan, dan krijgt Duitschland al de katoen van Klein-Azië, al de olie vau van Perzië, al het koper van Serviëen ook graan. Het zou dan een dwaasheid worden, nog langer te spreken van een oorlog van uithongering. Het zou ons ook berooven van het ware terrein voor een veelbelovend offensief door den Bilkan en Oostenrijksch-Hougarije. Enkel een prompte, krachtige en moedige actie kan ons voor een ramp redden. Een Russisch soldaat was gewond en moest geopereerd worden. Tijdens de operatie vond de dokter een hoeveelheid mos in de maag van den patiënt. „Kerel, hoe kom jij toch aan al da mos in je maag?" vraagt de chirurg na afloop. Wel dokter ik ben een Moscou-er". (Msb.) Sande en F. Bijuagte. Dirkje, dv. J. Ja en van C. J. Sandijk. Gemeente IERSEKE van 814 Octobi Geboren: David Hendrik, zv. JacobusJ de Leeuw eu Wilhelmina Benjamina Gelul Gemeente POORTVLIET over September l! Overleden Kornelis Lisseveld, 54 j., i genoot van Laniiua van den Hoven. Levei kind (m.) zoon van Jacobus van Alten en Adriana Boot. Hendrik Cornelis, 7 j., zv. hannis van Dijke ev. Johanua Cornelia Q Lanrens Marinus van Tiggele, 75 j., weduv van Jacoba Bolier. Catharina van der 1 60 j.. echtgenoote van Pieter Andries eerder weduwe vau Leendert Pieter Maria Cornelia, 22 j., dv. Jan Steketet Adriana Maatje vau Tiggele. D Vol{ B Jureai oopen itgesj GeborenJohannis, zv. Hubertus Jac jentei Laban ev. Adriana Geuze. Adriana, dv. Si Ove Johannes Vermaas ev. Neeltje Keur. Jan M obegr zv. Jucob Voshol ev. Maatje Goudzwaard. Gehuwd Marinus de Groen, 28 j., ji Janna Leuntje van Dalen, 31 j., jd. ijd va Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Wl te Tholen (2e vacature) door ds. J. C. Dekkin; [ij is r» IrtArf ,.AAU. .isschi en k ein c Daai liet Terv Monfoort. St-Annaland. Bij de jl. Zondag in de Ned Kerk gehouden Oogstcollecte is mg de armen I 455.en voor de kerk f PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbri Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 19 October 's avonds kwart ove 1U Ds. Lolcama van Bergen op Zoom. Tekst Joh. 4 vers 37. Te zingen Ps. 138 1 Gez. 161 2 en 4 en 77 1. Ger. kerk voorm. 9.30 en 'a avonds 6 Lauting en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gent. voorm. 9,30, nam. 2 uur en 's avo 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en Dam. 2 ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Hervkerk, voorm. 9.30 en nam. ds. Steenbesk. Voorm. H. Avondmaal. Nam. du Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk n.u - A" Broekers. !um. ^oopsbediening. Geref. kerk., voorm. l\ 30, nam. 2 e^i LANDBOUW. De Directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Goes, de heer I. G. J. Kakebeeke, schrijft in het Zeeuwsch Landbouwblad hot volgende: Evenals in voorgaande jaren is op het eind van September in verschillende Zeeuwsche bladen ge adverteerd, dat aangiften van leerlingen voor de winterschool vóór half October moeten gedaan wordeu. Hoewel de fatale datum 15 October nog niet bereikt is, blijkt uit de tot nu toe ingekomeu aan giften, dat ook de winterschool door den oorlogs toestand te lijdeu zal hebben. Te vreezen is toch dat het aantal aaugiften nog al wat onder dat van de voorgaande jaren zal blijven en de eerste klasse der school slechts weinig leerlingen zal tellen. Van meerdere zijden werd bericht, dat als gevolg van de mobilisatie, de zoons in het bedrijf niet gemist konden worden, daar zij, zoowel bij het vervoer der suikerbielon als bij het najaarsploegwerk moeten behulpzaam zijn. Het valt natuurlijk niet te ont kennen, dat het onder de wapenen ziju van tal van landarbeiders en vooral van paardenknechten voor vele bedrijven zeer lastig is en ook is te begrijpen, dat daarom besloten wordt om boerenzoons, die de lessen aan do winterschool zouden volgen, thuis te houden. Toch is dat zeker niet in het belang dier jongelui. Van uitstel komt zoo gemakkelijk afstel eu wie weet welke omstandigheden een ander jaar weer lot eou nieuw uitstel aanleiding kunnen geven. Zij, die den leeftyd van 16 jaren bereikt hebben, kunnen tot de lessen toegelaten worden en het komt mij het doelmatigst voor, dat men ook thans evenals voorgaande jaren en niettegenstaande de ongunstige omstandigheden, besluit om de jongens naar de winterschool te zenden. Met eenigeu goeden wil en wat opoffering zijn de moeilijkheden wel te overwinnen en onthoudt men de jougelui niet het vakonderwijs, dat zij zoo hard noodig hebben. Ook iu andere provincies van ous land ondervindt men in dit opzicht de bezwaren vau de mobilisatie, doch voor zoover mij bekend, zijn de aaugiften voor de winterscholen niet veel goringer in aantal dan andere jaren. Sommige winterscholen zelfs verheugen zich in een groot aantal nieuwe leerlingen. Wat elders mogelijk is, kau ook in onze provincie en het is daarom, dat ik meen er op te mogen aandringen om de jougelui, die men van plan was naar Goes te zenden, thans niet thuis te houden. Het zou toch ook te betreuren vallen, wanneer in het doelmatige, nieuwe schoolgebouw te Goes de nieuwe cursus met eeu voor een landbouwprovincie als Zeeland beschamend klein aantal leerlingen ge opend moest worden. uur ds Oud. leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm 9.30 en uur ds. Kamsteeg. Voorm. OogstpreeK. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2en'sav 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND, Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en uam. 2 au De Bres, Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 uur ds. De en 's avonds 5.30 leeskerk. IERSEKE. ilicie: Zij CÜ De tb&os den „Jij Opet tV eet Ea |wa 7 d aats De i ten, 'am tgen lui Maai Wa vade De de: ibied ker zul Vau 10 foen leen oeg Vade den 9.30, nam. 2 ui ieds i goac Ned. Herv. kerkvoorm. 's avonds 6 uur ds. Kijne. Geref. Kerk. Voorm., nam. en 's avonds lees! ,Mil: Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 'i at ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds Kersten. Voor dea inhoud vau ingezonden stukken is de Redic e 3 geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opnam® voii niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. CO 0)1 ooit lort, liest ■en Gemeente THOLEN van 28 Oct. Geboren Johanna Katharina, dv.- D. van der Een gevaar bij het vervoer en lossen vi suikerbieten. De suikerbietencampagne zal binnenkort vang nemen. Van het land, waar zij geteeld worden de bieten naar het naastbijgelegen stt van spoor of tramweg vervoerd. Daarbij zijn handen noodig. Bij het vervoer worden jongen), het lossen meisjes gebruikt, zooals men kan aan vele losplaatsen op de emplacementen. Nu bestaat de gewoonte, dat niet alleen aan voerman, jongens van veertien jaar en oude voor eiken wagen, dien hij brengt, drank of wordt geschonken, maar eveneens aan hen, die bt bij lossen en laden, dus ook aan meisjes, tets het terrein, of anders iu de naastbijgelegen Tenzij, dat zij het weigeren, zijn deze jongen [ens meisjos des avonds door het veelvuldig gebruil bier of sterken drank niet meer nuchtor, wafc men zich de gevolgen lichtelijk denken kan Men bospare ons, deze nader aan te duiden- Ook mag men het gevaar, dat ontstaat voa veiligheid op de spoorlijnen aan de stations, overweging nemen. Heel dit ellendig systeem van schenken en dm berust op een oude traditie, die door mem (naar we hopen willen met tegenzin) gehand! wordt, omdat men bukt voorhet Is altijd zo? weest. Wij doen een beroep op allen, die hierin ft zeggen hebben, om met vereende kracht teg* gaan een gewoonte, die de bietencampagne menigeen maakt tot een bron van lichartj geestelijk en zedelijk gevaar. Werkgevers, ouders, vaders waakt voor uff zo nacli b aart thf eerd P t! besl zijl och ge 'scl >otl ee iol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 2