Stoomwasscherij „DE ZIT, -n Advertentiën. van Zaterdag 9 October 1915. Tweede Blad. FEUILLETON. loven alles de Liefde. tast L. 15, i: >RA Burgerlijken Stand. GEMENGD NIEUWS. rlerseksche en Thoolsche Courant lafkat 1 Ocl >liek Kok1 per Tho ij kat ervan rmen 'schu« ■bijgai y buk onwel enblik verscl in, de rinewi iz. - acht 12915 Landstormopkomst. Zoo had dan op Vrijdag 1 October 1.1. weder- de indeeÜDg plaats der landstormplichtigen, van de lichting 1914. Van verschillende atsen en dorpen uit de provincie Zeeland trokken de gedwongen kameraden van de willigers bij den landstorm, meestal onder eide van een veldwachter, naar Middelburg, dappi gar de jongelui zich de9 namiddags 123/, in het schoollokaal aan de Nienwehaven feesten aanmelden. Er heerschte een uitste lde stemming onder de manschappen. Wel waren er eenigen, die sip keken, mop- iden en vloekten, omdat ze yd'r nou toch ippelden," maar het overgroote deel was oter, maakte grapjes onder elkander en lachte de verandering, die toch wel aardig was. op eeomaal weg uit de vervelende sleur van dagelijksche leven, verplaatst in een heel andere geviög, met nieuwe kameraden en nieuwe roonten, met andere levenswijze en bestem- ng. Och, het is in dienst nog zoo kwaad :t, maakten ze onder elkander uit. 't Is thuis ook niet alles 1 lachte er een, bleek, iger kereltje met een vermoeid ziekelijk uit- iht. 't Soldatenleven zal hem goed doen ijouwen over de hei of het zwerven door de ncben, dat is heel wat anders dan het werk de fabriek, eeuwig hetzelfde, in de toch ijd duffe atmosfeer, met nooit 'n gelegenheid er eens tusschen uit te knijpen, de vrije tuur in Over een maandje komt je bleeke jongen met rlof, moedertje, dat er nn, zich heel bescheiden een hoekje van de zaal terugtrekkend, angstig staat te denken of hij het ruwe soldaten* aandfen wel zal volhouden. Of het hem niet te aar zal drukken op z'n zwakke schouders de vraag van het angstige moedertje. Maak maar niet ongerust, hoor! Je zult er van te kijken als je hem terug zietbruin rbrand, met schitterende oogen en bolle waugen ja, van de snert en de buitenlucht. Je zult bijna niet herkennen als hij over een maandje itseling voor je staat. Heusch hij zal het ed hebben. Moeder „Rijk" lepelt royaal op en k moeder natuur is scheutig met haar wei- ieder den. Vooruit, geeft 'm nog een zoen en dan gebrjie en tot ziens Zoo, Dirk, moet jij ook opkomen be- oette een pootige, vierkante jongen een kame- td, die te midden van een clubje schreeuwende lacheude jongens „geintjes" stond te maken, •j d'r de p in Ikke? Waarom? Ik beu juist verleje bij me baas d'r uitgegooid, 'k Heb nog hant oit zoo gauw een ander baaDtje gekregen. En gemakkelijk, 't is een reuzelijntrekkerij ee, al wouë ze me altijd houë graag 1 Je weet er geen blvan. Je zal is zien: motte naar de grenzen, loopgraven maken meer van die smeerlapperij. Ze zalle je ire lijntrekken. Nou, mijn ook een biet! repliceerde Dirk, we motte werke is 't mijn ook m'n zorg, ISSf 1 maar £eDoe£ te bikke krijg. En dat nloof ik wel. Me zwager leit ergens in Noord- abant. Die wordt iedere maand een pond ot it zwaarder. Laat 'm maar oppasse, dat-ie niet dicht groeit i apte een anderlange, magere slungel. Pas jij maar op dat je niet uit je kracht oeit I vinnigde Dirk terug. Voor jou zal er il geen pakkie wezeu. Wie heit er nou ook lke lange jatte. Pas maar op dat ze niet bkel slaan. Krijg de huigzei de lange boos en liep ig naar een ander groepje. Zou jij bang zijn als er oorlog kwam vroeg ander, even ernstig gestemd bij deze ge- cbte. Maar Dirk, altijd gewiekat-luimig, ant- >ordde Welnee 1 Waarom De dikste boom is mij 't knokke wordt, waarop allen ia schaterlach ibarstend, de ernst van dien één weglachten. Zoo waren er bij elk groepje van die jongens, met hun vaak flauwe grappeD, maar hun ook ook wel eens geestige zetten, den franc 1.76 ;a doo Fo! n-] ek OOÏ llen voor ïolei berg oleo, eau kacb n, meer 21 ;ebra ad sitte! cret 21 :h (3) i,0, hoe haat ik hem 1" zeide zij eindelijk in b zelve. „Hoe haat ik hem, dien blonden assien, dien ieelijken neen leelijk is hij niet. at waar is, moet waar blijven En dit moet erkennen, 't is een mooie man, vol kracht en zondheid, met een geestig en energiek oog. des te meer haat ik hem als den satan, de zonde, als de hel". En daarop scheen zij 1 bedaarder te worden. Keu nor verliep, zonder dat er iets bijzonders Mfiel. Horsten had een geregelden patrouille- tost naar de zijde van het bosch verordend, ee schildwachten uitgezet en schreef nu in juel",. uSgboek. Mevrouw Ormant en hare dochter socii ea zijkamer niet. Het wa9 avond ge- 'den en de tijd gekomen, waarop men gewoon een maaltijd te houden. Horsten moest in goeden geest, den vroolijkeu toon onder de landstormplichtigen wisten te honden en de enkelen die het spijtig vonden, dat zij van moeders pappot af moesten of er tegen op zagen te vertrekken omdat ze „d'r meissie" niet ver trouwden, op te monteren. Slechts de moeders, die hun jongens hadden weggebracht, bleven ernstig en droef staan kijken *God weet breekt straks de oorlog niet uit En Jan dachten ze verder, herinneiden zich de verhalen uit de krant, de beschrijvingen van slagvelden en van gevechten om een loopgraaf. En ze zagen hun jongens daartuischen, dood, verminkt, stervend. In het hoekje stond het arme moedertje te huilen, zacht voor zich heen. Maar een ander trachtte haar op te beuren Kom, mensch, 't is geen suikerbeesie En ze hebben 't wat goed in dienstMot je dien jongen van mijn zien Stiltedonderde de Overste, die zijn bek nog eens open doet, laat ik buiten zetten. Zoo was het in de schooi aan de Nieuwe- haven te Middelburg op Vrijdag 2 October, toen de tweede lichting landstormplichtigen werd ingedeeld. Qem. ST-ANNALAND van 1 Augustus1 Oc tober 1915. Ondertrouwd Willem van Dijke, jrn. 27 j. en Janna van Ves9em, jd. 29 j. Gehuwd Frans Burgers, jm. 20 j. en Adri- ana Duijzer, jd. 18 j. Willem Beeke, jm. 21 j. van St-Maartensdijk en Laurina Duijzer, jd. 21 j. Geboren Johanna Jacoba Helena, dv. C. J. Polderman en K. M. van der Vliet. Anthonie, zv. J. van Luijk en D. Dijkema. Johannis, zv. M. de Jonge en N. van Prooijen. Lientje Adri- ana, dv. J. van Oudenaarde en H. de Witte. Wilhelmina Jacoba, dv. C. J. Bazen en M. Scher- penisse. Abraham Johannis, zv. M. J. van der Klooster en A. Burgers. Cornelia Adriaoa, dv. A. J. Snoep en E. Gunst. Krina, dv. G. Heijboer en M. van Vessem. Karei, zv. J. Hage en C. Prinse. Jacomina Marie, dv. J. Snoep en J. J. Bazen. Overleden Jan Elenbaas, 77 j., weduwnaar van Leuntje Goedegebunre. Johanna, 1 j., dv. C. M. Moerlaud en J. M. Mosselman. Cornelis van den Boogaart, 71 j., weduwnaar van Eliza- beth Maria Gunst, Abraham van der Slikke, 50 j., oDgebowd. Anthonie, 19 d., zv. J. van Luijk en D. Dijkema. Tannetje Gunter, 26 j., ongehuwd. Pieter, 14 m., zv. J. den Engelsman en M. Gunter. Jan, 19 in., zv. C. J. Bazen en M. Scherpenisse. Izaak, 2 m., zv. C. Scherpenisse en J. A. Fase. Gem. THOLEN van 25 Sept.—1 Oct. 1915. GehuwdP. Goedegebunre jm. en W. de Korte jd. B. W. Schot en D. P. Kegge. Of er nog gesmokkeld wordt? Nog al zoo 't een en ander. Uit het Brabantsche grensdorp Putte wordt er een boekje van open gedaan in Het Volk. Men opereert tegenwoordig het meest met margarine en planteuvet. Beide producten zijn voor uitvoer in zooverre vrij, dat van de aange boden partijen eerst een monster dient genomen om te onderzoeken of er ook door de N. O. T. ingevoerde grondstoffen in zijn verwerkt. Maar niet een geeft van de door hem aangevoerde hoeveelheden de bestemming ophoogstens heet het„voor eigen gebruik." Voor een huishou ding wel wat heel veel, als de zending een 1000 K.G. of meer bedraagt. Langs de grens wordt alles opgeslagen in de eigen of daartoe afgehuurde huisjes. Voor langs die huisjes loopt de smalle weg van grensschei ding, sedert kort als voetpad ec rijweg verboden op den weg staaD soldaten om op te passen dat niets over de grens gaat. Van de huisjes zelf mag na zonsondergang, deur noch venster geo pend zijn. Afdoende maatregelen Voor wie de huisjes iederen morgen ledig weet van margarine 4 en op 't yBels" de karren en de verzorging zijner manschappen geheel door requisitie voorzien. Daar nu de vrouwen geen aanstalten maakten om hem iets te brengen, ging hij naar de deur van de zijkamer, klopte bescheiden aan en riep „Madame l". „Wat verlangt gij „Naar krijgsrecht moet ik u verzoeken voor mijne lieden en mij spijs en drank te geveD." „Hebt gij dan nog niets genomen „Neen. Ik hoopte, dat gij ons zoudt verzorgen". Dit antwoord verrastte de vrouwen weer ge heel. Zoo zacht, dat de kalm wachtende sergeant het niet hooren kon, fluisterde mevrouw Ormant hare dochter toe „Hebt gij het gehoord, Cecile Zij hebben nog niet geplunderd 1 Wilt gij hun de sleutels van de provisiekamer en van den kelder toewerpen, dan kunnen zij nemen wat zij willen." „Neen, moeler, ik zal hun alles zelve geven. Wij moeten toch ook eten voor ons halen". „Het is misschien beter, als ik ga. Gij zijt nog bang voor dien onbeschaamden man, die n zoo ruw bejegende". „Ik ben niet bang. Laat mij gaan." De moeder antwoordde niet. Daarop opende Cecile de deur en trad in het andere vertrek. wagens er mede ziet opladen, is beantwoording der vraag overbodig. Nog dient aangestipt dat bij de vaatjes met margarine er waren met het opschrift „uitslui tend voor inlandsch verbruik" en verder, verbod van uitvoer, direkt of indirect, door den kooper." In één week tijds werd te Putte aangebracht 24.600 kilo plantenvet en 52.775 kilo margarine. Alles voor „eigen gebruik". Maar daarvoor zou het aan 100 kilo genoeg hebben. Waar blijft de rest Aan de overzij van de grens is de wereld zoo groot Een inwoner van Brielle vierde aldaar op 4 October zijn 104en verjaardag. Aanstaanden Woensdag zal uit het door gangshuis te Hulst wederom een dertigtal vluchtelingen vertrekken naar het kamp te Uden. 't Zijn meestal vrouwen met kinderen, komende nit de richting Beveren en Antwerpen wier mannen of geïnterneerd zijn of zich nog als soldaat aan 't front bevinden. Volgens beweren dezer lieden is het te voor zien dat bij eventueel voortduren van den oorlog gedurende den komenden winter, nog zeer vele mingegoeden in Nederland een onderkomen zullen zoeken, daar de toestand in sommige gemeenten in België voor die menschen kritiek is. Bij Amsterdam is de groote tricotfabriek der firma Valton en Zn. nagenoeg geheel uitge brand. Hoe de braud ontstaan is, weet men niet precies; vrijwel over het geheele nieuwe gebouw, dat pas voor enkele maaDdeu ia gebruik werd genomen, breidde de brand zich uit. Reusachtige voorraden zijn verloren gegaankostbare ma chines waarvan sommige nog niet eens in ge bruik waren genomen, zijn waardeloos geworden. De schade wordt op een half millioen geraamd. De leider van de Amsterdamsche brandweer be klaagde zich dat de fabriek niet practischer was gebouwd. Wel was de fabriek zelve brandvrij, maar bij brand in de voorraden was het vuur bijua niet te bestrijden. Een 300-tal werklieden is geruimen tijd zonder werk. Van hervatting van het bedrijf kan vooreerst geen sprake zijn, te minder, daar het in verband met den oorlogs toestand uiterst moeilijk is, nieuwe machines uit Duitschland te krijgen. Een werkman te Winschoten, die den kantonrechter, mr. J. L. Frima, aldaar, een klap in het gezicht gaf, is door de rechtbank te Winschoten veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Bij de arrond. rechtbank te Breda zijn thans niet minder dan drieduizend smokkelaars zaken aanhangig. Ea in normale tijden is de rechtbank al overladen. Bij het Departement van Justitie is hulp gevraagd, die zal worden ver leend door aanstelling van een nieuwen rechter en een idem substituut-officier, die echter voor- loopig uiet zullen worden gesalarieerd. Volgens een bericht aan het Zweedsche dagblad „Dagens Nyheter" heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de munitiefabriek bij Wittenberg in Saksen. De censuur verbood bet publiceeren van deze catastrophe. De fabriek, één der voornaamste munitiefabrieken des lands, stond in het dorp Reiusaorf. De ontploffing zon den 23sten September hebben plaats gehad en den dood van 242 werklieden ten gevolge gehad hebben, terwijl tal van arbeiders gewond werdeD. De raad van beheer was op het oogenblik der ontploffing vergaderd. Verscheidene leden deelden het lot der arbeiders. Het generaal-commando van het zevende Duitsche legerkorps heeft een groot aantal soci aal-democraten (de zg. groep-Liebknecht) in Essen, Duisburg, Remscheid, Dusseldorff en nog eeoige andere plaatsen verboden in openbare of besloten bijeenkomsten het woord te voeren of geschriften in druk u*t te geven. Als zij tegen dat verbod zondigeD, zullen zij voor den duur van den oorlog in hechtenis worden genomen. Nu in Duitschland al het koper,dat men missen kan, wordt opgeëischt voor vervaardiging van munitie, is er groote kans, dat de school- baden te Berlijn tijdelijk gesloten zullen worden. Men wil ul. ook de kranen en andere koperen voorwerpen van deze nuttige inrichtingen in beslag uemen. Er wordt wel tegen geprotesteerd, maar of 't veel zal baten is de vraag. Er blijkt Verrast zag zij, dat van de vijf aanwezige jagers de een kalm zat te schrijveD, terwijl de anderen rnstig pratend hunne wapens poetsten. Horsten trad, toen hij het meisje zag, bescheiden terug en begou du op eerbiedigen, zeer hoffelijken loon Het spijt mij zeer, mejuffrouw, u moeite te veroorzaken, maar de krijgswet zegt, dat in gekwartierde soldaten op kosten van den kwartier gever moeten leven". „Wat moet gij hebben „Voor van avond brood, kaas en wijn. Als u wat worst of spek kunt geven, des te beter. Maar in den tegen woordigen tijd zullen de levensmiddelen wel schaarsch zijn geworden en vergenoegen wij ons dus met kaas". „Wij hebben nog vleescb genoeg. Zal ik alles hier brengen „Ik wil uzelve geen moeite aandoen. Hauer en Ambach gaat met de juffrouw mee en brengt hier wat zij geeft. Gij moogt niets eischen en u geenerlei scherts veroorloven." „Goed, sergeant Horsten sprak natuurlijk Fransch met de dochter des huizes. En nu wendde hij zich weer to? haar en zeide wel uit, dat de behoefte aan koper zeer groot moet zijn. Men deelt mede aan de N. R. Ct. De heer Van den Broeck te St. Nicolaas, directeur der spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen, was, zooals reeds werd gemeld, door de Duitschers veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf, en heeft zich aan deze straf onttrokken door naar Nederland te vlochten. Wij vernemen thans, dat de heer Van den Broeck is ontvlucht in een.... stoomketel. Het Belgische leger. Meo schrijft aan de Tijd Hier te lande is een telegram ontvaDgen van den Belgischen Minister van Oorlog te Havre, waarin op een desbetreffend verzoek werd ge antwoord dat de legerwet van 1 Maart 1915 niet geldt voor in Nederland vertoevende Belgen. Deze worden dus niet opgeroepen. De Siriet een te Petersburgsch verschijnend blad meent zeker te weten dat het aantal Daitsche en Oostenrijksche krijgsgevangenen in Rusland op 17 September 1.100.000 man be droeg. Door den draad gedood. In Oostburg kwamen twee Nederlandsche soldaten van de grenswacht te St. Kruis door onbekende oorzaak in aanraking met de electrische draadversperring en werden op slag gedood. Beide slachtoffers zijn atkomstig uit Friesland, Een hunner was gehuwd. Te Utrecht handelden eenige kooplieden in een café over een hit met wagentje. De ge gadigden gingen het wagentje en het paard in den stal eens bekijken, onderwijl de eigenaars onder een glas bier hun terugkomst afwachtten. Dat kijken duarde echter zeer lang en daarom begaven ze zich eveneens naar den stal, waar bleek dat de „koopers" eenvoudig ingespannen hadden en er met den hit vandoor waren gegaan. Ze zijn nog niet teruggekeerd Veel is met de „Koningin Emma" voor den Theemsmond naar de diepte gegaan. Maar bij wat men heeft kunnen behouden, was ook een bedrag van f 157.50, dat door den admini strateur was bijeenverzameld onder de passagiers ten bate van de Prins Hendrikstichting, het tehuis voor oude zeelieden te Egmond aan Zee. De directeur dezer inrichting heeft dit bedrag dezer dagen ontvangen. De Prins Hendrikstichting heeft deze week Donderdag 40 jaar bestaan. Ze begon met 3 oude zeerobben op te nemen. Thans zijn er 180, terwijl er voor 200 plaats is. Waar onze centen blijven. In letterlijken zin onze centen. In 't begin van dit jaar is in Limburg een groote hoeveelheid bronzen pasmunt in omloop gebracht, terwijl het Duitsche geld, daar toen zeer veel gebruikt, verboden werd. Thans viel het op, dat sinds eenige weken opvallend weinig van die bronzen pasmunt meer in omloop is. Hoe kan dat Waar zijn al die centen gebleven Men wil, dat ze eenvoudig wordeu opgekocht voor Duitschland, dat immers dergelijk metaal tegenwoordig zoo uitstekend kan gebruiken. En zoo gewild is deze pasmunt bij de opkoopers, dat de cent als metaal meer waarde heeft dan als geldstuk. Voor 14 gulden aan centen wordt gaarne 15 gulden betaald, wordt aan 't H b 1. gemeld. BERGEN OP ZOOM. FIRMA P. J. ASSELBERGS Cz. 1882 Opgericht 1882. Beschikt over rein zacht water in overvloed, ervaren personeel, de beste wasch- en desinfee- teermachines, eigen electrische installatie voor liohtkraoht en electrische bleekmethode, en biedt daardoor de grootst mogelijke waarborgen voor eene hygiënische en onschadelijke behandeling der wasch. 15 19627 Prijscourant en inlichtingen op aanvrage gratis. „Mejuffrouw, deze beide mannen zullen met u mede gaan en in ontvangst nemen wat u hun geeft." Toch aarzelde het meisje nog en wierp een vragenden blik op de jagers. Horsten begreep wat zij daarmee bedoelde. Weer klonk zijne stem scherp, ruw, toen hij zeide „Mejuffrouw, gij staat onder Duitsche bescher ming. Gij kont met mijne jagers zonder schroom door het dichte woud gaau, laat staan dan door uw eigen huis." Toen Cecile op die wijze erkende, dat hij hare gedachten geraden had, steeg haar het bloed weer naar het hoofd. Zij scbaamde zich, en ergerde er zich over, dat zij zich schaamde. Toch ging zij, zonder iets te zeggen, vooraan. De beide jagers volgden haar. Spoedig kwamen deze terug en brachten ruimschoots ham, boter, kaas en wijn mede. Toen Cecile later eveneens terug kwam, daDkte Horsten haar kort en vrien delijk. Zij antwoordde niets en ging schielijk in de zijkamer. Eenigen tijd later moest zij aodermaal door de voorkamer, om voor hare moeder en zich zelf eten te halen. Niemand sprak tot haar. Zij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 3