veetblad, piji aio it btlupi ni et ht aa 1595 Zaterdag 9 October 1915. Twee en dertigste Jaargang. EN Eerste Blad. ;e DE OORLOG M Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Publicatiën. T. Va ittei sn. en Van onze berichtgevers hu ie VI: DPZ IERSEKSCHE JÉHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. «rfrijs per kwartaal t 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, (.zonden stukken, enz. worden nlterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tbelen of «óór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkf. Jntekc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering^ keadi ng VI SEM MILITIE. )nderzoek betreffende voorgeoefendheid. BURGEMEESTER der gemeente Tholen maakt nd, dat voor de dienstplichtigen der lichting 1916 le maand November a.s. andermaal zal plaats >en een onderzoek tot het verwerven van het j9 betreffende het voldoen aan de eischen van geoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. dit onderzoek kannen deelnemen niet alleen die zich aan het in Jali j.1. gehoaden onderzoek et daarna gehoaden na-onderzoek hebben onder- ien, doch niet zijn geslaagd, maar ook degenen, het onderzoek nog niet hebben ondergaan, et bezit van het bewijs van voorgeoefendheid in geval van toewijzing aan de Infanterie, de iog-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op wee maanden korteren eerste-oeleningstyd voorts het bewijs aanspraak op inlijving bij het korps het garnizoen ter keaze van den dienstplichtige, zoover hij voor zoodanige inlijving geschikt is leze'met de belangen van den dienst is overeen reogen. edoelde eischen zyn vastgesteld bij Koninklijk uit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188). [ff6C Mogen omtrent deze eischen zyn te verkregen pp™ secretarie dezer gemeente. et onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 16 No- ber eerstkomende en zoo noodig, op twee of meer H op volgende dagen worden voortgezet, tege et wordt gehoaden in de volgende garnizoens- re /«n Amsterdam, Den Helder. 's-Gravenhage. ffectei nchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, IS twarden, Assen en Utrecht. dienstplichtigen der lichting 1916, die aan het UrÉrzoek wenschen deel nemen, moeten zich vóór r )ctober a.s. aanmelden bij den Burgemeester der eente, waar zy voor de militie zyn ingeschreven. moeten bij de aanmelding opgeven in welke eente zij aan het onderzoek wenschen deel te m. die niet verblijf honden in de gemeente, waar tan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten indien te kennen geven, of zij gedurende het irzoek voor Rijksrekening legering en voeding ichen te genieten. an de dienstplichtigen, die zich voor het onder- lek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving Wtemd zyn, later bericht gezonden van de plaats B^^v'feit), waar en van het uar, waarop zij zich deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen, holen, 4 October 1915. De Burgemeester J. W. WAGTHO. a pa uitlo 'f 6259 sbstr VEE IR 1 Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld de volgende Kleinhandelprijzen. per K.G. &ao' leringsbrood (by verkoop op broodkaart) f 0,12 *ebrood 'gebuild; 0,23 rewaterbrcod (gebuild) (gebakken onder abbiuaal toezicht) 0,24 1EI6 rebrood (ongebuildbruinbrood; 0,20 leringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart 0,16 and J139 M uelb op MAXIMUMPRIJZEN VAN WAREN. 'ebloem (gebuild inlandsch) vemeel fongebuild) per ette Goudsche Meikaas met Rijksmerk mer Meikaas (40 -{-) 'ette jonge Goudsche en Edammer et Ryksmerk retle jonge Goudsche kaas ;e Edammer kaas (40 -f*) 'fi Goudsche kaas (40 -[-) ®mer en Goudsche kaas (30 4-) Bmer en Goudsche kaas (20 -j.; 3brui ere Edammer en Goudsche kaas sche en Delftsche komijnekaas whe nagelkaas 0,25 n 0.21 1,65 l/o K.G. f 0,625 n 0,60 n 0,60 (Grofmiddel Bassein en/of Rangoon) (Voorloop Bassein en/of Rangoon) grof voorloop Bassein en/of Rangoon) irmouth (inlandsch) er (witte geraffineerde) (Santos) :°ffie (in pakjes; horei (in pakjes; lolie rolie (zachte, witte of gele; 0,575 0,55 i. 0,55 n 0,50 0,425 0,37 0,27 0,55 n 0,30 per K.G. n 0,22 a 0,24 n 0,26 0,33 a 0,55 a 1,16 per 0.1 K.G. f 0,04 a 0,035 per L. 1 0,65 a 0,70 per K.G. f 0,09 0,24 „0.07 per L. Petroleum f 0,11 De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand October behoudens vroegere vervanging. Klachten over met-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandig heden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Tholen, 5 October 1915. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. VOOR EEN JAAR. Heden 8 October is het een jaar geleden dat de groote stroom Belgische vluchtelingen ons land binnenkwam. Reeds Dinsdag en Woensdag waren ook hier te Tholen talrijke Belgen aangekomen die deels in de hotels, deels in ledigstaande huizen een onderdak vonden. Donderdags kwam echter de groote massa, de Belgische overstroomiug van de Zuidelijke provincies. De val van de Antwerpscho sperforten was een feit geworden, de petroleumdokken stonden in brand en de bevolking was gewaarschuwd om te vertrekken. Wie zal ooit dien aanblik vergeten van die duizenden uitgewekenen die in het gastvrije Nederland hun toevlucht kwamen zoeken? In Bergen op Zoom was het een ware invasie. Honderduizenden zijn daar gepasseerd en duizenden bij duizenden zijn er tijdelijk gebleven. Wie in de eerste dagen der vluchtelingentijd eens te Bergeu op Zoom heeft rondgezien zal het tooneel dat daar te aanschouwen, was nimmer vergeten. Hongerig, moe en uitgeput lagen de menschen in het park, op het gras langs de wegen en in de straten op de steenen uitgestrekt. Kerken en particuliere inrichtingen werden geopend en waren tjokvol. Levenswaren, brood enz. waren er de eerste dagen niet te krijgen en werden per automobiel uit het midden des lands aangevoerd en uitge- reikt aan de ongelukkigen op de wegen, in de bosschen en aan de meer gelukkigen die een plaatsje hadden gekregen ia een der vluchteling- ver blij ven. En in al die ellende zag men toch nog meni^ aardig tooneeltje, dat in al die treurige ernst bij menigeen een vroolijk lachje op de lippen bracht. Hier zag men een oude, stokoude, gebogen vrouw, die uit bare bezittingen niets had weten te redden dan een viertal parapluies, die ze krampachtig omklemde. Verder een oude man die in zijn aDgstige vlucht het vogeltje io een kooitje, misschien toebehoorende aan zijn eenig- sten zoon die in het leger voor het vaderland streed, had medegenomen en meedroeg als een grooten schat. Daar zag men een wagen hoog- opgeladen met het allertreurigste huisraad, af komstig lijkend uit eeu uitdragerswinkel. Vrouwen met groote pakken beladen, aan de hand voorttrekkende de vermoeide kinderen, mannen duwend of trekkend allerlei vehikels, van kruiwagen tot voermanskar, waar dan bovenop de vroawen en kinderen zaten op dikke pakken kleeren en huishondelijk gerei; anderen een koe, een geit als hun eenigste schat meetrekkend. O, wat al ellende trok toen voorbij onze oogen 1 Ook Tholen kreeg haar deelbegon het Don derdag te stroomen, Vrijdags kwamen ook nog tal van vluchtelingen, doorgezonden uit Bergen op Zoom, hier aan. Karavaansgewijze werden de hier aangekomenen, verder doorgezonden naar Oud-Vussemeer en St-Annaland, naar Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk en Stavenisse, van waar weer velen werden overgebracht naar Schouwen. Het reeds bestaande vluchtelingen-comité had de handen vol werk en verschatte zich de hulp van een corps dames, dat zich belastte met het gereedmaken der spijzen. Een kok en vrouwelijk en mannelijk keukenpersoneel werd gerequireerd uit de vluchtelingen zelf en zoo draaide de zaak, het groote Belgische huishonden. Het comité had dus de handen vol, niet alleen met de verzorging der hier vertoevenden, doch ook met het verschaffen van inlichtingen, het opmaken van den burgerlijken stand en opzen den van namen van vermisten enz. Ook het bureau van onze courant kreeg ruimschoots haar deel van de werkzaamheden. Het geleek wel een infor matiebureau voor Belgische uitgewekenen. In formaties op allerlei gebied. Hoewel velen der hier vertoevenden waren ondergebracht bij particulieren, had het grootste deel een onderkomen in de Herv. Kerk en de Bewaarschool. Des Donderdags hongerig en moede aangekomen, deed het aangeboden eten in Non Semper goed en was de rust zwaar en diep. Dwars en schots door elkaar lagen ze in het stroo, gewikkeld in de meegenomen dekens of bedekt door de uitgetogen kleeren. Later werd wat meer orde in de chaos gebracht en vouden mannen en vrouwen afzonderlijke slaapplaats. De dames die des Vrijdagsmorgen het ontbijt brachten, zullen zeker nooit de verlangend dank bare blikken en de graagte waarmee het aan gebodene verorberd werd, vergeten. Nu zijn zoo langzamerhand de vluchtelingen uit onze gemeente verdwenen, slechts enkele families houden hier nog verblijf ongeveer alles en alles is 30 a 40 personen. Zij zijn als het ware reeds Tholenaars meegeworden en zullen zeker als ze later naar hun vaderland zijn terug gekeerd, nog dikwijls aan het kleine stadje aan het veer, dat hen zoo vriendelijk heeft ontvangen en geherbergd, terugdenken, ofschoon ook zij die korter hier verbleven en van wien ook nog verscheidenen in ons land verblijfhonden zeker zich nog vaak de plaats waar ze eerst vertoefden herinneren. Aan het Westerfront is het groote aangekon digd offensief der geallieerden, dat zoo krachtig werd ingezet, voor het grootste gedeelte weer tot staan gebracht, behalve op enkele punten, waar nog weer dezer dagen eenige voordeelen werden behaald. Wel donderen weer de duizende geschutsmonden, waarmee de nieuwe aanvallen moeten worden ingezet en voorbereid, doch tot heden i9 er weinig nieuws. Het Eransche legerbericht van 4 dezer ver kondigde het hierboven bedoelde succes der Franschen in Champagne, waar na een hevige kanonnade het dorp Tahure en Tahurehenvel werden genomen. De Tahureheuvel ligt in de tweede verdedigingslinie van de Duitschers, zoodat buiten twijfel dit nog al een succes van eenige beteekenis is, daar het uit den aard een tamelijk sterken stelling zal moeten zijn. Er werden weer 1000 Duitschers gevangen genomen. Op de rest van het front slechts artillerie acties. Ook de bewegingen op het Oostelijk front zijn weer in een stadium van rust getreden. Aanvallen en tegenaanvallen eD artilleriegevechten met weinig en geen cucces is alles wat de communiqué's ons berichten. De Russen schijnen thans weer stand te kunnen honden, daar er nu weer geregeld amuoities aankomen en bereiden zich waarschijnlijk voor op een heftigen winter- aanval. Veel nieuws komt er echter niet los. De spionnenvrees doet in Ruslaud de militaire overheden voorzichtig zijn met het doen van mededeelingen. En wat zal thans geschieden op den Balkan Het onweer dreigt en als het losbarst zal het iuslaan en de brand zal vreeselijk zijn. De oude volksveten broeien na. De volkeren op den Balkan haten elkander met een diepen haat. Ze minachten elkaar wederzijds en vertrouwen doen ze elkaar nimmer. Het Europeesche bloedbad zal daar volmaakt worden. De menschenslachting zal daar nog wat grooter omvang aannemen. Bulgarije, bewerkt door de geallieerden en door de Duitschers, heeft lang geaarzeld; wie bood het meeste Wat was het voordeeligste. En de verrassende aan biedingen van Duitschland schijnen de schaal te hebben doen overslaan naar Duitscbe zijde. Bulgarije nam in het oog der geallieerden een dreigende houding aan. 't Gevolg een ultimatnm van Rusland, waarop onbevredigend antwoord werd outvangen. Griekenland de toestand meer en meer ziende spannen, ging mobiliseeren. Het Griekscbe kabinet-Venizelos was den geallieerden welgezind, doch de koniug, zwager van den Daitschen Keizer, kon zich met de plannen van den Minister-President niet vereenigen, wat ten gevolge had een ministeriëelen crisis. Ondertnsschen zetten de geallieerden troepen aan land te Saloniki. Schending der Grieksche neutraliteit dus. Griekenland schijnt echter ge bonden door geheime tractaten met Servië, om dit land in den nood te moeten bijvallen als zijne veiligheid door Bulgarije wordt bedreigd eu moet ondanks de schending der neutraliteit en ondanks de Duitschgezindheid van den koning medegaan met de geallieerden Moeilijke kwestie. Waar ligt de oplossing? Een nieuw kabinet is in Griekenland gevormd. Er werd een protest ge richt tegen de schending der neutraliteit. In Bulgarije vroegen de gezanten van Rusland, Fraukrijk, Eogeland ph Italië hun paspoort aan omdat Bulgarije geen bevredigend antwoord had gegeven op het ultimatum. Er is een Duitsch- Turksch verdrag met Bulgarije gesloten, dat dit land noodzaakt Servië aan te vallen. Zoo deze actie mag gelukken, staat de verbonden mogend heden den weg naar het Zuiden open en kunnen ze over Servië en Bulgarije Turkije ter hulp komen om het Rijk der Halve Maan uit zijn netelige positie te redden. De actie op de Dardanellen is in verband hiermede voorloopig door de geallieerden opge geven. Is daar dus zoovepl bloed gevloeid voor het onbereikbare? Of hebben we hier te doen met een schijnbericht oui de aandacht der Turken af te leiden Voor de Bulgaarsche kuststeden in de Zwarte zee kruisen Russische schepen, terwijl de Eogelsche en Fransche vioot na op de kust aan de Middellandsche Zee in actie kan komen. De Italianen maken nog altijd kleine successen op het Oostenrijksch-Italiaansch front, die echter weinig te beteekenen hebben. IERSEKE. Verleden week zag ^en erseksche visscher die met zijn mossels te Genl was, d?.> de 3 opvarenden van een ander Ierseksch uiossel- vaartuig door de Duitschers geboeid naar de gevangenis werden gebracht, waarom wist hij niet. Tot heden weet niemand het nog. De gevangenen zijn nog niet losgelaten. Voor het toezicht bij het laden en ver zegelen van mossels, die voor België bestemd zijn, werd tot heden 30 cent per uur betaald voor ieder vaartuig. Op verzoek der vi99chers is deze retributie derwijze verminderd, dat de 30 ct. verschuldigd zijn voor de vaartuigen die te gelijk laden samen. Het laden duurt 4 a 5 uren en het toezicht kan over ongeveer 10 scheepjes te gelijk gaan. De besparing van onkosten is dus nog al van belang. Zondag 1.1. werden de bijeenkomsten in het lokaal van hel Leger des Heils geleid 'door den commandant in Nederland, Mac Alonan, den brigadier Brouwer en den stafkapitein Gorter. Dit hoog bezoek wekte veel belangstelling. Het aantal ingeschrevenen voor de jaar klasse 1912 van den landstorm bedraagt 24. In September werden van het station KruiningenYerseke verzonden 1,075,000 oesters, 505 balen mossels en 25,178 K.G. kreukels. Hieronder is dus niet begrepen, wat over het station Vlake en per scheepsgelegenheid verzonden werd. De oesteromzet was in ieder geval heel wat belangrijker dan in September van verleden jaar, toen slechts 375.600 oesters verhandeld werden. De prijzen zijn laag. In September zijn op het post-, telegraaf- eu telefoonkantoor alhier behandeld 1269 tele grammen, waarvan 364 verzonden en 905 ont vangen. Er zijn 772 telefonische gesprekken gevoerd, nam. 20 onderlinge, 391 uitgaande en 361 uitkomende. Op de postspaarbank is ingelegd f6159,45 en terugbetaald r 4871.39. Uitgereikt 6 boekjes. ST.-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de begrootiug der gemeente, dienst 1916, vast gesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f31103,425 met een post voor onvoorzien van f 1561,83. De begrooting voor het algemeen Weezen- armbestuur in ontvaog en uitgaaf op f 12871,88®. Vervolgens werd in bespreking genomen de in structie voor den nieuw te benoemen gemeente ontvanger. Hoewel deze instructie nog niet geheel werd afgehandeld, werd na toch reeds vastgesteld, dat er 3 zitdageu per week znllen moeten gehouden worden, eu wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Op de twee eerstge noemde dagen van 10 tot 1 uur en Zaterdags van 2 tot 4 ure. Het kantoor moet gevestigd zijn in wijk A der gemeente. De gemeenteraad kan echter in een bijzonder geval daarvan ont-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1