Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. ingezonden Stukken. Iugeval de heerschende buitengewone omstandigheden blijven aanhouden ligt het in de bedoeling ooi de militieplichtigen van de lichting 1916 omstreeks half December onder de wapenen te roepen. De nieuwe lichting wordt aangewezen aan het le battaljon vau elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie. Na de indeeling der jaarklasse 1913 der landstorm omstreeks 10 November, zullen dit jaar geen landstormplichtigen meer iu werkelijken dienst worden geroepen. Weer is een Nederlandsch schip op zee gezonken. liet betreft ditmaal geen passagiers schip, maar een vrachtboot en wel de „Eemdijk" van de Holland-Amerikalijn te Rotterdam. Of 't schip op een mijn geloopen of getorpedeerd is wordt niet gemeld. „De Eemdijk" was op reis van Buenos-Aires in Zuid-Amerika, naar de Deensche hoofdstad Kopenhagen, met een lading rnais. Volgens een telegram uit Londen hadden kort na elkaar twee ontploffingen plaats, tengevolge waarvan het schip binnen een half uur zonk. De be manning redde zich in de booten en roeide twaalf uur rond waarna zij door het Zweedsche stoomschip „Framnos" werd opgenomen en te Yarmoutb (Engeland) aan wal gebracht. De be- mauning telde 39 koppen Allen zijn Nederlanders twee Skandinaviërs uitgezonderd. Een der manneu was licht gewond aan den voet. Overigens zijn allen ongedeerd. - In de Bagijnesteeg te Leeuwarden is een zware muur, die scheef hing en behoorde bij de panden in gebruik bij de firma's A. Gauze- voort en J. S. Rolf en Zn., plotseling omge vallen. Vlak tegenover den muur speelden voor het bierhuis van den heer L. Gorter twee van diens kinderen en nog een 9-jarige jongeu. Ds laatste kreeg een zwaar brok steen vau den ineenstor tenden muur tegen zijn beeuen en werd dermate verwond, dat hij hedenmorgeu in hetSt. Bonifacius- hospitaal overleed. De kinderen van den heer Gorter bleven ongedeerd. Uit N'ieuweschans bericht men dat hier uit Duitschlaud in den loop der vorige week 350 waggons binnenkwamen. Alleen met kali kwamen 237, met kalk 25, cement 18, keien 13, ijzer 12 en de rest met diverse goederen als drukpapier, hout, stuk goederen enz. Het opmerkelijke was dat thans voor het eerst meer werd iDgevoerd dan uitgevoerd, wat nog niet sinds het uitbreken van den oorlog was geschied. Er werden 325 waggons meeren- deels met vee en artikelen vau den landbouw uitgevoerd. ..-Nsar verluidt -zal spoedig een StaM'- cumujissie worden gevormd ora het vraagstuk te bestudeeren van het leggen eener speciale belasting op de oorlogswinsten. Dr. Bis heeft zich bereid verklaard het voor zitterschap op zich te nemen. Dat zelfs jonge dieren sterk aan hunne verblijfplaats hechten, bleek te Houtigehage. B. Puitrum had op een boelgoed te Ruttevalle een vier inaandsch kalf gekocht en nam het 'a avonds mee naar huis. 's Anderen morgen was het spoorloos verdwenen. Lang zocht men te vergeefs. P. gi"g nu eens zien op de plaats waar hij 't gekocht had en jawel, 't dier had zijn oud verblijf op eeu goed uur afstand in den nacht weer gevonden. De vereeniging voor Volksonderwijs zal den 25 Mei 1916 haar 50-jarig bestaan kun nen gedenken. Blijkens mededeeling op de dezer dagen gehouden algeroeeue vergadering denkt het bestuur zulks o.a. te doen door een gedenkboek samen te stelleu. De Vereen, werd to Leeuwarden opgericht. Besloten werd te ijveren voor een salaris- regeling voor onderwijzers als door de conr ceptwet van Volksonderwijs wordt aangegeven voor veileugiug vau den leerplichtigen leeftijd en voor onderwijs aan zieke kinderen op de w ijze als dit te Amsterdam, Den Haag en Vlaar dingen reeds geschiedt. Verder zal door de afdeelingen een onderzoek worden ingesteld naar de behoefte vau onderwijs aan analtabeteu onder de volwassenen in haar omgeving. En voorstel om zich aau te sluiteu bij den Ned. Anti-Oorlogsraad werd verworpen. Te Oudeliaske was een zwervende roode lat langen tijd de schrik der buurt. Ze roofde alles, zelfs kippen, eenden en jonge geiten waren niet veilig. Ten slotte is er jacht op gehouden. Een welgericht schot van een jager heeft het dier geveld. Een Hagenaar, A. v. d. M., die tijdelijk te Valkenburg vertoeft, deelt aan het Vadeil. het volgende mede Lk was Donderdag aan de grens en werd, toen ik trachtte door mijn kijker de electrische draadversperring te zien, door de Duitschers gevangen genomen. Hoewel ik mij nog tn.i. op Nederlandsch grondgebied bevond, gelastte de Duitsche schildwacht, mij op den (Duitschen) weg te komen met de bedreiging: „Kom hier oaer icli sehiesse". Ik werd uaar de wacht gevoerd, waar mij alles werd afgenomen allee mijn portemounaie en zakmes mocht ik houdeD. Gelukkig werd ik na 3 uur door den Hauptman, die inmiddels ontboden was, in vrijheid gesteld, toen ik hem Daam en qualiteit bekend maakte, hoewel ik verdachte zaken bij mij had, o.a. eeu laudkaart, een verrekijker (nog wel vau een Engelsche firma), een (Fransch) kompas, enz. I De behandeling, behalve dat van den schild wacht, die mij allerlei beleedigingen toevoegde, was uiterst correct. Nederlandsche vliegmachine verongelukt. Maandagmiddag heett een ernstig vliegongeluk plaats gehad met de vliegmachine van den lniteDant-vlieger Hofstee. Te drie uur was luitenant Hofstee, met luitenant Polis als waar nemer, te Soesterberg opgestegen. Reeds dadelijk viel op te merken dat er iets haperde en na ongeveer een kwartier stond plotseling de motor stil. De vlie genier trachtte een noodlanding te doen, dochopeens schoot de machine met den kop omlaag naar beneden, van een hoogte van ongeveer 100 Meter. Verschillende personen snelden dadelijk toe en vonden de beide vliegeniers bewuslelous lusschen het zwaar beschadigde vliegtuig. Luitenant Polis is er het ergste aan toe, hij werd onmiddellijk naar het gasthuis te Utrecht vervoerd. Hij beeft behalve andere verwondin gen een ernstige heupkneuzing. Luitenant Hofstee is ook ernstig gewond en werd in een boerderij te De Bildt ondergebracht, daar hij niet kon vervoerd worden. De toestand vau luitenant Polis is thans be vredigend terwijl die van luitenant Hofstee zorgwekkend is. De Opper-Silezische stad Zabrze heeft onlangs zich zelf herdoopt als Hindenburg. De populariteit, die den bekenden Duitschen generaal Von Ilindeuburg Jdeelachtig is geworden heeft zich nu mede geconcentreerd op de stad van zijn naam. De stad verheugt zich echter niet over die algemeene belangstelling maar lijdt er onder. Iedere courant in Duitschlaud n.1. acht zich nu verplicht haar lezers iets van „Hiuden- burg" te vertellen, en wat er in de stad ge beuren mag ongelukken, diefstallen, vechtpar tijen, moorden, alles wordt in bijzonderheden het Duitsche volk meegedeeld. Het resultaat is dat het goede „Hindeuburg" eeu reputatie begint te krijgen vau verdacht allooi. Daar tegen nu komt het gemeentebestuur van de stad in de Silezische bladen op „Wij zijn volstrekt niet slechter dan andere stedelingen", zegt het. „Overal komen dieven, landloopers en moorde naars voor. Als een Hindenburger wat goeds doet, komt het niet in de courant, zwijg dus ook over gebeurtenissen, die ons zelf pijnlijk zijn. De burgerij doet haar plicht als ieder andere." Zouden de Hiudenburgers nu rust krijgen De Russen, die reeds lang bezig uit Riga alles weg t.e halen, wat van waan is, wilden ook het bekende ruiterstandbeeld van Peter de Groote naar Petersburg vervoeren. Daar vervoer per spoor iiiet mogelijk was, we gens de enorme zwaarte der deelen, werd het gevaarte op een stoomschip gebracht. Dit schip is echter tot nu toe niet te Petersburg gearri veerd -Thana .is-öffrcieeLgejiipld, dat esn -UJ4- sche onderzeeboot de kostbare lading tol zinken bracht. In de oorlogvoerende landen worden, naar bekend is, voor vele werkzaamhed$n de mannen door vrouwen vervangen. Te Berlijn zoowel als te Londen is de vrouwelijke tramconducteur tegenwoordig een gewone verschijning. In Enge land b.v. telt men op 't oogpnblik reeds 1700 vrouwelijke tramconducteurs en ze verrichten over 't algemeen hun werk uitstekend. Maar één bezwaar wordt tegen de vrouwelijke couducteurs geopperd en dat is, dat ze dikwijls uiet op tijd komen en maar uiet kunueu inzien, dat die „paar minuten" werkelijk den dienst ia de war kuuuen breugeD. Wie kan het langste volhouden Deze vraag beeft de Duitsche minister van fiuanciën onder de oogen gezien en getracht te beantwoorden. De Duitschers hebben eerst 4V2 milliard daarna 9.1 milliard en nu 12 milliard mark, dus eamea zoowat 25^2 milliard in den vorm van leeningen op langen termijn beschikbaar gesteld voor den oorlog. De derde Duitsche leening van 12 milliard is de grootste fioanciësle onderneming, consta teerde de Duitsche minister, die ooit is tot stand gebracht. Engeland heeft aan leeningen op langen termijn slechts I8Y2 milliard opgebracht, terwijl de oorlogskosten vau Engeland niet kleiner zijn dau die van Duitschland en weldra nog zullen stijgeu. Immers geeft Engeland uit bijna 60 millioen per dag en Duitschland ruim 36 millioen. Dat is in Duitschlaud 60 ct. en in Engeland f 1.25 per hoofd der bevolking. lk twijfel er aan, eldus de Duitsche minister, dat de Eogelsche geldmannen nu nog beweren dat ze langer finauciëelen adem zullen hebben als wij. Bovendien zoekt Engeland geld in Amerika en Duitschland vindt hetgeen er noodig is, bij zichzelf. Gern. OIJD-VOSSEMEER over de maand Sept. Geboorten Heudrika, dv. P. v. d. Klooster en A. Aarnoudse. Adriana, zv. R. K. Rijnberg eu P. v. d. Klooster. Adriaan Jan, zv. J. Aaruoudse en M. J. v. d. Reest. Gehuwd Leeudert van den Boogaard, 23 j. jm. eu Janna Aaltje Duive, 21 j. jd. Gem. YE11SEKE van 2430 September. Gehuwd: Adriaan Cornelisse, 27 j. jto. te Kattendijke en Jannetje Nouse, 20 j. jd. Jan Mieras, 22 j. jm. en Leuntje Adriaanse, 22 j. jd. Geboren Joost Jacobus, zv. Jozias de Koeijer en Cornelia van de Velde. Pieter Jan, zv. Gerard Paauwe en Stoffelina Kole. Diogenis, zv. Ferdinandus Christiaanse en Adriana Mieras. Gem. STAVENI8SE over September 1915. Geboren Elizabeth, dv. M. J. Beveren en P. C. v. Iwaarden. Matinus, zv. J. C. Leen- houts en J. Rottier. Cornelia Geertruida, dv. W. Moerland en C. v. Oeveren. Jacomina Cornelia, dv. J. v. d. Meer en M. Westdorp. GehuwdJohannis Marinus Heyboer (vao liellevoetsluis), 27 j. jm. en Jacoba Smits, 26 j. jd. Izak Struijk, 19 j., jm. en Maria Slager, 19 j. jd. Gem. ST-MAARTENSDIJK, September 1915. Ondertrouwd C. G. Hage jm. 22 jr. eD C. C. Hage jd. 20 jr. Gehuwd: M. HengstmeDgel jm, 22 j. eu M. S. Pouse jd. 18 jr. Abraham, zv. W. de Wilde en van A. J. Franke. Maria en Adriaan Nelewart, d. en zv. M, H. van Heuiert en van L. J. van Dijke. Maatje eu Lena, dsv. C. Kloet en van E. P. Geluk. Krijna Janna, dv. J, H. Op den Brauw en van G. C. Riedijk. Pieter, zv. Johs. Hage en vau L. J. van Beveren. Albert Jean, zv. E. v. d. Brande en van M. L. Croon. Marinus, zv. J. A. Hage on van L. Kloet. Daniël, zv. J. M. Franke en van M. C. Huijssen. Overleden Pieternella Jacoba. 8 mnd. dv. Chr. Bijl en van R. A. vau Oeffelen. Te Bergen op Zoom Commerina Cornelia Rijnberg, oud 36 j. echtgenoote van M. Engelvaart. De candidaat I. Kievit te Ood-Vosseraeer, is thans beroepen bij de Nod. Herv. gemeenten te Garderen, Arnemuiden, Ottoland en Bleskensgraaf. Ger. Gein. Aangenomen het beroep naar Tholen door ds. A. Janse te Barneveld. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrakl kerkbriefje. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen Zondag 3 October 7i/,l uur 's avonds Dr. A. van der Meulen, Bergen op Zoom. Tekst Jeremia 2 27b. Te zingen Gez. 2 1. Gez. 1971 en 4. Ps. 84 6. Ger. kerk voorin. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Lauting en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorin. 9,30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9 bevestiging van ds. Vo.sch-duoi da. Boom v n G'nee, nam. 2 uur ds. Verschoor van Blei*- ijk, iniree. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr. De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorin. 9.30 ds. Kievit nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 ds. Broekers, Voor- ber. H. Avondmaal, nam. 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 ds. Kamsteeg, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. De Bres, nam. 2 uur leeskerk door den heer S. M. vaD der Bel. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 uur ds. De Bruijn, 's avonds 5.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam, 2 uur ds. Kijne. Geref. Kerk. Nog niet bekend. Chr. JEv. Gem. Voorm., nam. en 's avonds ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds 6 uur de heer Overduin. A.8. Zondag begint ds. Kyoe in de avondgods dienstoefeningen zyn bijbellezingen, op de plaafs in Genesis, waar hij den vorigen winter geëindigd is. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Tholen, 30 September 1915. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eeuige plaatsruimte, ten einde den heer Van Vredenburch te antwoorden op zijn schrijven, voorkomendo in Uw blad van 25 dezer. Op den voorgrond kan ik den heer Van Vreden burch dit wel mededeeleu, dat zijn schrijven volstrekt geen antwoord is op mijn ingezonden stuk voor komende in Uw blad van 18 September. Het kar dinale punt waarover het gaatHet al of niet drijven van handel door de Gemeente", heeft de heer Van Vredenburch met geen enkel steekhoudend argu ment weerlegd. Het eenigste wat de heer Van Vredonburch aanvoert is; «dat gemeentebelang gaat boven dat van enkelen". Dit is; gemakkelijk gezegd, maar moet hij met de bewijzen aantoonen. In mijn voorgaand schrijven heb ik reeds gezegd dat de gemeente in deze een belangrijke beslissing heeft genomen. Thans geldt het 2 of 3 personen, die in hun bedrijf worden benadeeld, straks zal, indien de gemeente dit systeem doorvoert, het alle handelaren treffen. Dit is beslist ten nadeele van de gemeenschap. In de eerste plaats maakt zij het bes'aan van de neringdoende belastingbetalers (waar van de gemeente ook gedeeltelijk in haar onder houd moet voorzien) onmogelijk, waardoor zij in direct schade lijdt: ten tweede, zal het drijven van handel door de gemeente veel duurder komen, dan wanneer dat uitgaat van particulier initat ief. Dit is een onloochenbaar feit, waarvan talrijke be; zijn voorhanden. Bovendien doodt de macht v? kapitaal do energie van de reeds gedrukte mit stand en haar zoo dikwijls moeitevol bestaan. De heer Van Vredenburch kent groote si waar de geraeentegasfabriek een winkel heeft zeker hiermede Vlissingen op het oog hebbe moet echter den heer Van Vredenburch doei merken dat Vlissingen geen gemeen tegasfa heeft en de levering van gaslampen enz. gesc door een Maatschappij met Engelsch kapitaal, zoover mij bekend is, leveren Amsterdam, don 1 Rotterdam enz. geen ornamentei), daar de Geme huishouding als ik het zoo eens noemen eigen leden niet wil benadeelen en bovendien indirect schade lijdt. Wel hoorde ik deze week dat de gemeen'e Bergen op Zoom vroeger wel ornamenten heoft verkocht^jnaar deze hield hien spoedig op, omdat deze artikolen belangrijk kooper bij de winkeliers te verkrijgen waren. Dat wij goedkooper kunnen leveren dan de meente zal ik met bewijzen aantoonen. De gem (als winkelier?) verkoopt ee» lamp, comfoor, 0 ook op prijscourant. Deze meet afzonderlyk be en gezonden wordende emballage behoude franco retour tegen soms 2/3 der waarde. Wij pen een partij lampen tegelijk bij de fabriel wij in e e n e zending ontvangen, en veel goedkooper prijzen kunnen bedingen. H thans toch voor iedereen duidelijk dat die eene in doorsnee veel meer van vracht, enz. kost, een partij lampen tegelijk. Met een prijscourant prijscourantprijzen hebben wij niets te maken, cliënt maakt keus uit onzen voorraad, en gaat die een petroleumlamp noodig heeft toch ook geillusieerde prijscourant aanvragen Bovendion koopt niemand graag van een pli ook de heer Van Vredenburch niet. Straks als wij onzo lampen enz. hebben ontvas kan ieder zelf over prijs en kwaliteit oordei Toch wil ik den heer Van Vredenburch offii aantoonen dat de gemeente verbazend duur is. Op de gastentoonstelling zag ik een gasketel is toch een huishoudelijk artikol) groen-geëmaill met goudband, fabrikaat B. K., welke stond gep voor f 3,50 Wij leveren diezelfde gasketel originei K. fabrikaat, waarvan slechts één kwaliteit bestaat f 1,95. De heer van Vredenburch zal zoggen: maar de kwaliteit is beter, en bovendien die f i extra is gemeentebelang en gaat dus boven dat enkelen." Volgens den heer Van Vredenburch is in raadsverslag abusievelijk vermeld, dat hij aget voor de fabriek wil aanstellen. In de Zierikzeei Nieuwsbode stond dat de heer van Vredenbu filialen wilde oprichien of agentschappen. Dit k( mij wel wat vreemd voor, dat beide verslagge1 hetzelfde weergeven. Ik zou echter aan den Van Vredenburch willen vragen, wat zou hij in filialen willen exposeeren, een geïllustreerde pr courant Agent willen wij niet worden voor een fir die veel te duur isbovendien kunnen wij goedkooper koopen en verkoopen. Dit is volstr geen handige reclame, maar een feit. Nu iets over de gasleiding. Hoe lichtvaardig en onbezonnen de heer Haai] oordeelt, zegt do heer de heer Van Vredenburc ziet men in zijn bewering dat ieder loodgieter gasleiding kan aanleggen. Zij die getuigen zijn wc^t bij hef opbreken van do hoofdleidingen ii Oudelandsche straal (ik zou hier nog bij voegen ook aan de Postweg waar tal van hooi zijn gestorven door de groote hoeveelheid gas ontsnapte) zullen zich bobben overtuigd, hoe om antwoordelijk het is om in dit vak onbekwame schen zulke zaken te doen verrichten. Ik wilde heer Van Vredenburch vragen Is die hoofdleid niet gelegd door en ouder toezicht van den vakk digeu heer (de heer van Vredenburch schrijft za kundig) Gerritsen, destijds gasmeester bij de The sche gasfabriek. Wel hebben een paar perso geholpen bij het leggon van de buizen, maar by hen niet de minste verantwoording. De Tb sche gasfabriek heeft later, en thans ook de gemee de hoofdleiding laten leggen door de firma W te den Haag. Het leggen van een hoofdleidim dunkt mij heel wat anders dan van binuenleidini Ik blijf volhouden en kan dat met tal van bewij staven, dat iedere bekwame loodgieter wel gas- waterleiding kan aanleggen en behoort dit toch tol hun vak. Ook kan de heer Van Vredenburch een paar Raadsleden hier ter plaatse informee: en weet dat zelf ook wel van lekkage heb ik nimmer gehoord. Wel zou de gemeente b.v. maat van de buizen kunnen voorschrijven, op deze niet te nauw worden genomen. Thans is aan de orde de gasprijs. Dat de gasprijs nooit normaal zal worden, zijn oorzaak in den grondslag en de exploitatie de fabriek. Is de gasfabriek die thans wordt bouwd uitsluitend voor Tholen of zal zij ook de andere gemeenten voldoende gas kunnen levert Is dit wel het geval, dan is de mogelijkheid uitgesloten dat er gemeenten zijn die niet aansluit dus de fabriek te groot is, wat nadeelig zal werk De gemeente zou zoodoende ook gedwongen kunt worden, om gas te leveren voor een prijs die vi haar geen winst afwerpt, ware het nu beter geweest, dat de gemeente, alvorens fabriek te bouwen, contact had gezocht en kregen met de andere gemeenten en pas daarna' fabriek had gebouwd In elk geval had men eon vast plan en tastte niet in het duister. Bovt dien kon men de gemeenten die niet direct aansloi er met nadruk op wijzen dat, indien zij later aansluiting overgingen den gasprijs aanmerkelijk! worden verhoogd. Dat wa9 het bevorderen van bl( der gemeentebedrijven, maar geen winkeltje spelfl waardoor het de neringdoenden benadeelt. Dat Waterleiding, Gas- en Electriciteitswerkeu meentebedrij ven zijn, kunnen wij ons volkomen m* vereenigen. De heer Van Vredenburch spreekt ook nog de Znid-Bevelandsche Waterleiding-Maatschappij, haar leidingen alleen door haar eigen geschi personeel laat aanleggen, maar zwijgt van de gebouwde gemoentegasfabrieken te Ierseke en Kri bondijke, waarover ik het reeds iu mijn voorgaa: schrijven had, die de rendabiliteit harer fabriek alleen zoeken in het leveren vau gas, niet in aanleggen van binnenleidingen en het leveren gasornamenten. Ook schijnt de heer Van Vredenburch mijn ing de ont VvTi Tli< ver ziei hoi dez Ho tijd aba zie ide Da wei vai de vai vai sta 00 0Q vl|tei lid mi als Bat ro op hu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 2