et mUlad, wijl aai It belaipi aai oesterteelt, taaltan, au. ooi 1593 Zaterdag 25 September 1915. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. oonj DE OORLOG Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. Goudi ior: ;rs, b| litgev Vz DE KERMIS. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT 100 Dit blad verschijnt ellen Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco it f 1,17*. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Iiond.n stukkin, tnz. wordan altwrlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan hst turaau ta T h a I a n at vóór DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker te larsako. UITGAVE t Telrv. Intkrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ZILVf 1E-N1 mon er. Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt bg ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem igen en aan den Ontvanger der Directe Belas- [o ter invordering is verzonden, het Kohier no. de Personeele Belasting voor het dienstjaar 5, met nitnoodiging aan een iegelijk wien zulks it, om na bekomene kennisgeving van zijnen [lag, ten spoedigste het door hem verschaldigde pjjten, inet herinnering tevens, dat de bezwaren, le dienaangaande mochten bestaan, binnen zes na heden behooren te worden ingediend. Dien, den 18 September 1915. Burgemeester van Thblen zal, op Zaterdag den ;tober a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- aldaar EEN HOOP COMPOST, liek verkoopen. voorwaarden van den verkoop liggen van heden >r lezing ter secretarie, iederen werkdag des tiddagi van 912 uur. fholen, den 23 September 1915. De Burgemeester, J. W. WAGTHO. LANDBOUW. iterdag j.1. werd te Tholen een ledenver- 'mg gehouden van de afdeeling Tholen der iavsche Landbonwmaatschappij. et hoofdpunt van bespreking was het ahres den heer Welleman (afd. Krniningen) aan minister van Landbouw, Handel en Nijver- id betreffende den nitvoer van aardappelen, dit adres wordt den Minister in overweging ;even de hoeveelheid aardappelen benoodigd ir het eigen land op te nemen en daarvoor maximum prijs vast te stellen terwijl het rdere geproduceerde ter beschikking blijft de eigenaars om naar believen te verkoopen oit te voeren naar het buitenland. Na ampele bespreking werd met algemeene iminen besloten met het adres van de afdeeling ramingen mede te gaan. Medegedeeld werd dat de keuringscommissie vele perceelen stnifbrand op de tarwe heeft rgenomen en werden de middelen ter be- ijding hiervan, die door den Heer Hanken in de p lilkelmicapolder en in Zeeuwsch-Vlaanderen feitelijk deel wordeu toegepast besproken. :t blijkt dat deze ontsmettingsmaatregelen it de warmwatermethode waarin het zaaigraan rdt ontsmet, ook hier, mits er voldoende iloame is, kan worden toegepast. Door den )rzitter der afdeeling, Jhr. J. v. Vredenbnrch, irdt daartoe gratis de locomobiel beschikbaar iteld. I Besloten werd om onmiddellijk hieraan uit kering te geven, daar de zaaityd voor de winter- L62 |iQcn spoedig is aangebroken. Eenige der len gaven reeds ter vergadering opgave van te behandelen hoeveelheid, terwijl de leden irden verzocht zoo spoedig mogelijk hunne igave aan den secretaris in te zenden. De heer v. d. Broek te Goes die den persoon is de zaaitarwe zal behandelen de meest noodige 'lichtingen zal verstrekken, had tevens mede- ideeld dat de prijs der installatie pl.m. f 100 ia bedrageD. De prijs der ontsmettiug zal maar berekend, oDgeveer op f 1.25 per mud imen. DE TWEEDE KAMER Dinsdag werd het nieuwe zittingsjaar der itneiB geopend. De Koningin sprak een uit- 'oerige Troonrede uit die Datuurlijk onder den trloed der tijdsomstandigheden atood. Evenwel 'iet zoo uilsluitend als het vorige jaar, toen heeie parlementaire arbeid door den oorlog 'verhoop lag. Ook de regeering heeft zich bij 'en oorlogstoestand aangepast en zal haar wet ■levenden arbeid hervatten, waarin ligt opge- loten dat de zoogenaamde godsvrede tot bet erleden behoort. Er worden in de Troonrede 'erscheidene wetsvoorstellen aangekondigd doch 'oornamelijk op belasting gebied. Als minister Treab zijn plannen mag afwerken r-n krijgen we een geheel nieuw belastingstelsel 7 IMichaamd in, naar de pers reeds mededeelde, 1 wetten. Vooraf zal gaan een wet, hondende de grond.- ;eu van het stelsel, en er is ook een wets ontwerp bij tot herziening van de financieele verhouding tU9scben Rijk en gemeenten, alsmede een tot wijziging der gemeentewet te aanzien der plaatselijke belastingen te wachten. Builen het genoemde worden nog aangekondigd voorstellen tot grondwetsherzienig en herziening der sociale verzekeringswetten. Er is dus werk genoeg aan den winkel maar hoeveel zal er van klaar komen P De heer Goeman Borgesius werd door de Tweede Kamer, weer no. I op de voordracht voor voorzitter geplaatst en door de Koningin als zoodanig benoemd. Woensdag aanvaardde hij zijï 2mbt. Daarua ging ue Kamer tot nadere bijeenroe- ping uiteen. Ze is er weer 1 Werd het vorige jaat" met het oog op de drukkende tijdsomstandigheden,» in Augustus de kermis afgelast, thans is ze er weer. Maar niet zooals andere jaren. Ver schillende oude bekenden treffen we niet aan op Markt en Kaai. De heer RoLbe met zijn welbekende carousel heeft Tholen ook dit jaar niet in den steek gelaten en doet zijn moleu weer draaien tot vermaak van groot en klein. Ook Hoijgen's Zweefmolen met den weidschen naam „Zeppelin-luchtvaart" heeft zijn tenten hier weer opgeslagen en staat op zijn onde plaats. Kermisvierders kunnen lus weer zweven en loopen gevaar als ze niet oppassen, met een paar hiiacrvfc hfjui/uii hora/u Het Theater de Dressure dat ook hier zijn tent heeft opgebouwd tracht de vroolijke kermis vierders schadeloos te stelleu voor alles wat deez' keer ontbreekt. Het programma belooft heel wat. Het bekende wonderpaard van de „Entos", Diana, doet de bezoekers versteld staan van zijn verstand. Rekenen en tellen doet het dier misschien beter dan menig menschenkind. Verder vindt men hier het slangenpaard Mazeppa, dat boeren en burgers met open mond doet staan dijken en den gedresseerden ezel „Hans" die de bezoekers volgens de belofte der directie tranen zal doen lachen, en werkelgk zijn kunsten zijn vermake lijk om te zien i Liefhebbers van paardensport kunnen hnn lust hier bevredigen, daar men in de gelegen heid wordt gesteld den ezel om geldprijzen te berijden. Een Amerikaansche „Hoepla-tent" (werpspel), een schiettent, een geheimzinnig tentje (Turksch kabinet) met groote vraagteekem, die opgehel derd worden na het binnentreden, een oliebollen- kraam, een snoepkraam, de groote suikerkraam van De Leeuw uit Middelburg, zie daar alles wat op de markt de menscheu naar de kermis trekt, 'lis minder dan andere jaren, doch genoeg voor 't vermaak. Op de Kaai missen we de luchtschommel, de Wafelbakkerij de „oude Fluit" en de schouw- bnrgtent van den heer Frans Hart, waar de liefhebbers van tooneelspel hun hart ahyd konden ophalen. Nog steeds zijn het de krijgsbedrijven aan het Rossische front die de aandacht trekken en waarop de oorlogsbeschouwingen als het ware worden gebaseerd. En het is volgens de N. R. Crt., moeilijk om tot een juiste waardebepaling te komen van de feiten. Het haDgl er van af op welk stand punt men staat en hoe men de dingen wil beschouwen. Het doel van den Duitschen opmarsch in Rusland is niet gelukt. Immers dat bestond in de verstrooiing en de gedeeltelijke vernietiging van de Russische legers en daar zijn de Duitsche en Oostenrijksche strijdmachten niet in kunDen slagen. Maar om tot een objectieve waardeering van het resultaat te komeD, moet meu niet zien naar hetgeen niet bereikt is kunnen wordeD, maar ook naar hetgeen wel bereikt is. En dan kunnen de centrale mogendheden hoewel niet volkomen voldaan, toch tevreden zyn met de behaalde voordeelen. Begin Mei hielden de Rnssen bijna heel Galieië bezet en hadden zij eenige gewichtige passen in de Karpathen, die naar Hongarije leiden, vast in hun haöd. In het Noorden was Oost- Pruisen van alle zijden door een vijand, die rondom vlak aan de grenzen stond, bedreigd en in het centrum hielden de Russen een hechte linie bezet. Thans echter staan de Rassen niet meer tegenover Posen aan de Bznra, maar bij Pinsk, hetgeen meer dan 400 kilometer verder naar het Oosten is. Oost-Pruisen wordt niet meer bedreigd. Van het Noorden niet, want tot aan de Duna toe is het land door de Duitschers bezet, van het Oosten niet, want de Njemen- linie (de vestingen Kowno en Grodno) is in Düitsche handen. Van het Zuiden evenmiü, want iu de vestingen aan de Narew zijn, evenmin als in Warschau eu Iwangorod, geen Russen meer, die uit Galieië bovendien voor het grootste deel verdreven zijn. Met dat al is het volkomen waar dat aan den anderen kant de Russische legers niet zijn ver nietigd en dat de entente-mogendheden (Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië) zoo goed als in hot begin, nog steeds de buitenste linie houden en de omsingelaars van Duitschland zijn. behoeft ^zzz dat die nadeelige ornst. odigheden zich nog veel sterker zou doen gevolgen, indien Roemenië aan de zijde der enie. 'te schaarde. Daarmee was de ring tot aan de AdriaUsche Zee (Montenegro) gesloten. Vu ndaar dan ook de veronderstelling, dat de centra'leu den ring zullen trachten te verbreken en t ?^ens de landen der centrale combinatie ..-Ju*' i-sAk* .te verbinden, door zich een doortocht dooi het smalle, Oostelijk deel van Servië te verschaffen. En werkelijk hebben de Oostenrijkers en Duitschers den strijd met Servië weer aangevangen. De vesting Belgrado is de Duitsche batterijen onder vuur genomen en ook op andere plaatsen is de strijd met de Servische stellingen weer aangebonden. Deze gebeurtenissen schijnen dus het begin te zijn vau een offeusief der verbonden mogend heden om door Servië heen verbinding met Turkije te verkrijgen. En Boelgarije mobiliseert. Algemeen wordt verwacht dat het zich zal verbinden met Turkije en OostenrijkDuitschland, doch de Boelgaarsche berichten spreken van een handhaven van de neutraliteit. Op het Westelijk front heerscht, ofschoon de gevechten op verschillende puDten toenemen, nog altijd denzelfden toestand. De Franschen en Eugelschen namen weer wraak op de Duitschers voor hunne aanvallen op de onbeschermde Engelsche kustplaatsen door Zeppelins. Een smaldeel Franeche en Engelsche lucht schepen heeft een bezoek gebracht aan Stuttgart, waar 30 bommen werden geworpen op het ko ninklijk paleis en het station. De vliegers werden wel beschoten, doch keerden ongedeerd terug. Op het OostenrijkechItaliaansche oorlogs gebied wordt „taai" gestreden, 't Is daar in hoofdzaak gnerilla-oorlog tusschen kleine zich in de bergen nestelende detachementen. Van de Dardauellen komen de laatste dagen weer in 't geheel geen berichten evenmin als uit de Kunkasus. De Duitsche duikbooten zetten hun werk voort en torpedeeren er maar op los. Hoewel in hoofdzaak de Engelsche schepen het moeten ont gelden, worden er ook nu en dan neutrale naar beneden gestuurd. De laatste torpedeering betrof het Deensche stoomschip „Thorvaldsen". 1ERSEKE. Ook hier heeft de vlekziekte onder de varkeus zich voorgedaan. Er ziju reeds vier dieren van gestorven, en de ziekte breidt zich nog uit. De vorige week heeft een scheepstimmer mansknecht met een dissel zich ernstig aan een voet verwoud. Er is hier weer regeeringsspek te ver krijgen, maar het is 7!/2 cent per pond duurder dan de eerste maal. De schouwburgtent van het gezelschap Stips uit 't-Hertogenbosch heeft hier een 14 dagen doorgebracht en is in 't begin dezer week ver trokken. Het gezelschap heeft zich van een zeer gunstige zijde doen kennen en verdient aanbe veling. Het bezoek was zeer bevredigend. Vrijdag der vorige week werd iu de Roomsch-Kath. kerk eeu plechtig Fridium ge vierd, waarbij een militaire H. Mis werd opge dragen. Het militaire manneukoor van het hier gekantonneerde 41e landweerbataljon zong het lied van Dr. Schaepmar. Aan U, o Koning der Eeuwen. Het kerkgebouw kon de toegestroomde schare niet bevatten. ST-MAARTENSD1JK, 23 Sept. Iu de deze week gehouden vergadering van ingelanden van den Muijepolder werd wegens periodieke aftreding van den heer N. Polderman als Dijkgraaf eene voordracht opgemaakt ter voorziening in die vacature. De aftredende Dijkgraaf wenschte voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Als le cand. werd op de voordracht geplaatst de heer J. J. Polderman 2e. cand. G. C. de Wilde, 3e. cand. W. Manneke. Dat de veehouders hier ook veel zorg gaan besteden aan de veredeling van hun vee, blijkt wel hieruit, dat de heer P. Groenewege deze week een zwart-bonte Hollandsche stier van nog niet l1/2 jaar oud verkocht aan de stierenvereeniging „De Eersteling" te Geersdijk (N.-B.) voor de som van f 500. OUD-VOSSEMEER. Bij het examen gehouden vanwege de Vereeniging van Waterbonwkundige ambtenaren is geslaagd de heer L. vau Hiele een der oudere zoons van den heer Jb. van Hiele alhier legde reeds vroeger hetzelfde examen met succes af. De drukte aan ue uavi hegiï'jen. Dezer dagen zijn de eerste bieten geleverd voor de coöperatieve bietenfabriek te Dinteloord plaatselijk zijn reeds eenige monsters onderzocht en hel gehalte was werkelijk niet ongunstig, daar het cijfer 17,4 VQ werd bereikt. De varkensziekte in deze gemeente heeft tot heden nog geen slachtoffers van beteekenis gemaakttoch zijn een aantal exemplaren reeds aangetast, maar de meesten herstellen toch. Wat een reusachtig verlies vormt zoo'n dier onder de bestaande omstandigheden voor de arbeiders. Tot heden is nog weinig Regeeringsspek gearriveerd in onze aanpalende gemeente Tholen kan men prcfiteeren van RegeeriDgsvarkens. Het artikel visch is tot heden voor ons ook nog een gesloten boek, maar wel zijn de iuwoners in de gelegenheid voor het verkrijgen van mossels, deze zijn van uitstekende qnaliteit, maar helaas... velen zijn nog zoo weinig overtuigd van het feit, dat mossels een uitstekend volksvoedsel is, dat, in vergelijking b.v. met vleesch en spek, voor zeer geringe prijzen verkrijgbaar is. In de najaarsmaanden komt het nog al eens voor, dat runderen op jonge klavers wei dende, aan de gevolgen barstendeze week kwam het voor, dat een jong rund moest afge maakt worden. SCHERPENISSE. Door de heeren Lijssen zijn alhier met 4 geweren in den tijd van drie dagen 106 patrijzen geschoten. Dit jaar is het wild niet zoo ruim, aangezien vele eieren stuk en jonge patrijzen doodgereden zijn door de inaai- machinee. Voor de Coöperatieve beetwortelsuikerfa briek zijn deze week de eerste bieten aange voerd. Het gebruik van regeeringsbrood begint ook hier te verminderen. Volgende week zal de prijs van het brood wederom verminderd worden tengevolge van de verstrekking van goedkooper bloem, waardoor de afname van het regeeringsbrood nog minder wordt. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 14 stuks hoornvee. Er werd hoege naamd geen handel gedreven. STAVENISSE. In het begin dezer week kwamen alhier weder 7 regeeringsvarkens vaD uitmuntende qualiteit. Door de groote sterfte, die hier geheerscht heeft onder de varkens, voorziet een en ander in een dringende behoefte. De prijs was 46 ceüt per pond. Toen Maandagmiddag omstreeks kwart over drie H. M. de Koningin met Prinses Juliaua zich per auto begaf naar het Huis ten Bosch, werd de auto op den Hoek van den Leidschen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1