Muon vu oesterteelt, luiten, tu )l\ s. o. 1592 Zaterdag 18 September 1915. Twee en dertigste jaargang. EN n. Eerste Blad. I I E len DE OORLOG Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. BINNENLAND. I. RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Faillissementen in Nederland. perse tijd dat van ihille i. De 8t0 osp» gei bek! Kim raam Mao; apier fznig borst kwaal mem assch roos, Zeen torste s eik IER SEKSCHE THOOLSCHE COURANT mpotl Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco post f1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, ft",t{ Mizondsn stukken, enz. worden uiterlijk op OONDERDA6AVOND Ingewacht aan het bureau te Tholen ol v6ór DONDERDAGMIDDAG M onzen medewerker te lersoke. Men SOOl lig UITGAVE Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 19; emaal i van wach- ïheid, beste 1eo henie 7650 el. )e BURGEMEESTER van Tholen, ezien de circulaire van den Minister van Land- w, Nyverheid en Handel, d.d. 9 September j.1., 15637/6 rengt ter kennis van de ingezetenen, dat met nj van 27 September a.s., in afwijking van voor- nde regelingen, door Zijne Excellentie is besloten: prijs van tarwebloem (gebuild inlandsch uit sluitend één soort) testellen op f 19,25 per 100 K.G. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 16,35 per 100 K.G. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant, af fabriek, molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke vei bruikers en dat aan tu9scheuper8onen op verzoek een reductie moet worden toegekend, als is aaugegeven in zyn circu laire van 23 Maart j.1., uo. 12001/6 den maximumprijs voor brood vast te stellen per K.G. coDtant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe waterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht, 24 cents de prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar evenre digheid ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 20 cents. 'holen, den 13 September 1915. k BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend de Minister vin Landbouw, Nijverheid en Handel maximumprijs van witte geraffiueerde suiker voor groothandel met ingang van 15 dezer heeft ver- ;d tot f51.per 100 K.G. netto a contant met 0/0 korting. holen, den 14 September 1915. De Burgemeester, J. W. WAGTHO. 30 opening der najaarszitting der Provin- e Staten van Zeeland ia door Ged. Staten uld op Dinsdag 30 November a.s. 58 Keuringsraad te Tholen. HOLEN. Op Maandag 13 September 11. had e bewaarschool alhier de keuring plaats van Landstormplichtigen van de lichtingen 1914 1913. ït de gemeente Tholen waren voor den Keu- iraad verschenen 15 personen, waarvan zijn keurd 3, te weten: L. de Heer, J. Kegge Jzn. de Graaf. UORTVLIET. Uit deze gemeente zijn voor Keuringsraad verschenen 8 personen, waar zijn atgekekeurd 3, te weten J. Gebraad H. Uijl. UD-VOSSEMEER. Uit deze gemeente zijn den Kenriogsraad verschenen 10 personen, rvan zijn afgekeurd 3, te weten I. Stouljes- M, van Nienwenhuijzen en.J. Duinen, T-PHILIPSLAND. Uit deze gemeente zijn den Keuringsraad verschenen 6 personen, van is afgekeurd 1, te weten J. Kievit. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. eeltelijke intrekking van vrijstelling van port oor militairen en geïnterneerde militairen. 16 144 directeur-generaal der P. en T. maakt Bod, dat de ten behoeve van de militairen van de hier te lande geïnterneerde buiten- Bche militairen verleende vrijstelling van fport bij Kon. besluit met ingang van 20 i is ingetrokken. iet ingang van dien zelfdeu datum is bij elfde besluit (in het biuuenlandsch verkeer) nadere beschikking, vrijstelling van port eend voor de verzending, door en aan onder 'apenen zijnde militaireu beneden den rang officier, alsmede door en aan in Nederland tterneerde bnitenlandscbe militairen van briefkaarten, met uitzondering van die, berichten omtrent handelszaken of be lingen, of aanbiedingen van handels- of fa- tagoederen bevatten gedrukte stukken, welke ten minste één- per maand verschijnen, als courant of tijd- ift, tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handteekbning van den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen, worden met port belast. (St. Ct.) Uitvoer van peulvruchten uit Zeeland. Bij vonnis van den kautonrechter le Middelburg van 5 Juni jl. werden J. K. 53 jaar graan handelaar te Middelburg eu P. M. v. W. 43 jaar schipper te Goes veroordeeld tot respectie velijk 14 dagen en 7 dagen hechtenis zulks wegens het doen uitvoeren van boonen en erwten naar Rotterdam, terwijl die uitvoer uit Zeeland door den Territorialen bevelhebber in Zeeland enz. verboden was. Verleden week zijn deze zaken in hooger be roep voor de rechtbank te Middelburg behandeld en eischte de officier van justitie vernietiging van de vonnissen, omdat hij de kwalificatie niet de juiste achtte, doch oplegging van dezeltde straffen. Heden (Vrijdag) deed de rechtbank uit spraak en veroordeelde beklaagden wegens het niet voldoen aan een bevel van het militair gezag tot dezelfde straffen als in eersten aanleg werden opgelegd. Naar ons wordt medegedeeld zal de ver gadering van onderwijzers uit het Arrondissement Tholen plaats hebben- op Vrijdag 24 Sept, a.s. in het gebouw Thalia te Bergen op Zoom. Poortvliet. Benoemd tot volontaire aan de Chr. School alhier mej. A. H. Visser te Papendrecht. Volgens een bericht uit Maastricht aan „de Tijd" zijn de Duitschers reeds 14 dagen bezig met het vervoer van militairen en oorlogsmate riaal via Aken naar het Westelijk front, waaruit de correspondent afleidt dat de Duitschers zullen overgaan tot een krachtige aanvallende beweging die zou moeten leiden tot een eindbeslissing. Ondertusschen zitten de geallieerden ook niet stil eu worden steeds meer versterkingen aange voerd. De munitiefabrieken in Frankrijk en Engeland werken dag en nacht. De Engelsche regeering heeft thans weer een nieuw krediet aan het parlement gevraagd van 250 millioen pond sterling. Daardoor worden de kredieteu tot nu tos verleend op 1260 millioen pond ge bracht. Hierbij bleek dat de dagelijkscbe oorlogs kosten voor Engeland thans niet minder dan 3^2 niillioen bedragen. Van het Westelijk oorlogsterrein komt nog steeds maar weinig nieuws. Wat artillenege- vechten en bommenaanvallen. Verder gevechten in de lucht, tusschen vliegmachines. In een week werden 21 gevechten geleverd, waarbij volgens een Londensch bericht de Duitschers 11 maal het onderspit moesten delveu. Woensdag werden 3 Duitsche aeroplanes tot dalen gedwongen. Ltrd Kitchener is over de houding der Russen nogal te spreken en heeft alle moed vcor de gunstige ontwikkeling der krijgsbedrijven op het Oostelijk front, waar de Duitschers thans op de meeste punten tot staan zijn gebracht %en de Rassen steeds tegenaanvallen ondememeD. Er wordt thans over het geheele front hardnekkig gevochten en zoowel Russen als Duitschers winnen volgens de van beide zijden inkomende berichten. Maken de Oostenrijkers een paar honderd man gevangen, dan lezen we in de Russische be richten dat de dappere Russische legers een paar duizend gevangenen maakten. De Engelsche pers geeft nu eens inlichtingen hoe het eigenlijk komt dat de geallieerden op het Westelijk front geen offensief namen en de Russen teruggeslagen werden. Te Petrograd is de groote munitiefabriek van Ochta in de lucht gevlogen. Dit was het werk van geheime Duit sche agenten. Deze fabriek die met duizenden eu duizenden werklieden werkte, voorzag de grootste helft van het Russische leger van oor logswerktuigen en ammunities. Bij de ontploffing kwamen duizenden bankwerkers om, terwijl de meeste machineriëo werden vernield. Frankrijk en Engeland moesten toen zorgen dat Rusland weer bommen, kogels en granaten kreeg en de eenige weg voor den. aanvoer hier van ging over Archaugel, waardoor veel tijd verbreu ging. Hierdoor waren Frankrijk en Engeland genoodzaakt het voorgenomen offensief uit te stellen, daar ze zooveel munitie als ze eenigszins konden missen aan Rusland hebben afgestaan. Van de Dardanellen hooren we eveneens geen bizonders. De loopgraven-oorlog schijnt daar, even als in het Westen ook, „uitstekend te voldoen". De Italianen en Oostenrijkers bestoken elkander met zwaar en licht geschut en schieten veel doch schieten niet op. Het eenigste wat opschiet ziju de Duitsche duikbooteu die huu actie meer naar het zuiden van het Kanaal uitgebreid hebben. Duitsche duikbooten ziju gezieö, meldt een Fransch be- ricli voor den mond van de Loire en de Gironde I j de Balkan rommelt nog steeds de oorlogs- doiïder. Het onweer is echter nog niet in de her^ns der Balkaosche diplomaten geslagen, hoepel in Roemenië en Bulgarije ernstige oorlog- zbkteverschijnselen wordeu waargenomen. Het rommelt in de heksenketel van Europa 1ERSEKE. Dinsdag 11. zijn de publieke mossel- zaadbanken in de Wester-Schelde geopend. Er is zeer veel zaad, en dit is goed ontwikkeld. De visscherij politie had het in den neus gekregen, dat er gezoD^igd werd tegen den beslotea tijd van de kreeftenvisscherij. Zij ging daarom speureu en vond bij Gorishoek een 40- tal kreeftenkorven. Zij werden met eenige ankers en ongeveer 100 M. tros in beslag genomen. Een beduidend verlies voor de nog onbekende daders. De leerling der Goesche H. B. S., A. Bom van Ierseke is bevorderd van de le naar de 2e klasse. Ook de opziener der visscherijen de heer J. J. Sipsma alhier is aangesteld als buitenge woon commies. De gemeentelijke straatmest van het le halljaar 1915 is bij inschrijving verkocht aan den heer J. van de Velde voor f 56. In Augustus werden van hier per spoor verzonden 65000 oesters, 139 balen mossels en 4926 K.G. kreukels. Zondag 1.1. is een tjalk geladen met 600.000 Zuiderzee oesters van een Iersekschen kweeker bij Willemstad gezonken. Schip en lading zijn verloren. De bemanning ging over op het motorvaartuig, dat de tjalk sleepte. De oesters waren verzekerd. ST-MAARTENSDIJ K. Dinsdagmorgen had de zoon van den metselaar P. Geluk alhier het ongeluk van het dak van een woning te vallen hij kwam daarbij terecht op de stoep voor het huis. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat van G. een arra bij den pols gebroken was, doch hij overigens geen gevaarlijke kwetsuren had bekomen. De vlekziekte heeft deze week weer vele varkens alhier aangetast. Sommigen maken van de gelegenheid tot verkoop van de zieke varkens gebruik, weer anderen wachten het om verschil lende reden, waaronder ook gemoedsbezwaren, liever af. Een zeldzaamheid. De vorige week had alhier 2 maal achtereen bij deu ambteuaar v. d. Burgerl. Stand eeD aangifte plaats van twee lingen. Er heerscht thans een levendige handel in ajuin. De prijs is reeds gestegen tot f 5 per HL. POORTVLIET. Woensdagavond had op de oudemolen alhier een vreeselijk ongeluk plaats. Een jongetje van ruim 7 jaar, oud van den veld- arbeidcr Joh. van Dijke, die gewoon was na schooltijd steeds op den molen te zijn, wilde dien avond ongemerkt naar boven komen. 1 knecht die boven was en hoorde bellen (wat vermoedelijk door den val, met aan het koord te trekken werd veroorzaakt), keek naar beneden en zag dat liet jongetje op den grond lagbij onderzoek bleek, dat hij bewusteloos was. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en ver leend door Dr. Tazelaar, die zware hersenschud ding constateerde. Donderdagmorgen 4 uur is het jongetje over leden. De landbouwer C. Th. de Rijke alhier had een „blok" land (6 gem.) waarop Eigen heimers gegroeid hadden, bezaaid met erwten als groen bemesting. Deze zijn nu prachtig aan 't bloeien, zelfs zijn er al peulen ontwikkeld, iets wat om dezen tijd van het jaar zeker zelden gebeurt. OUD-VOSSEMEER. De heeren pachters van de jacht hebben gedureude twee dagen dezer week op de patrijzenjacht geweester werden 97 patrijzen geschoten, gejaagd werd op één dag met vijf, op Jden anderen dag met 4 gevaren. STAVENISSE. L.l. Woensdag arriveerden alhier door tusschenkomst van het gemeente bestuur 7 regeeringsvarkens, welke spoedig, tegen den matigen prijs van 45 cent per pond, in het klein aan den man gebracht waren. Heden Donderdag kwam weder een flinke voor raad versche visch. De volgende week hoopt men weder varkens te krijgen. Alles vindt ge- reeden aftrek. Bij de op Vrijdag 10 Sept. gehouden stemming ter verkiezing van één lid vau den gemeenteraad werden uitgebracht 260 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. Gaakeer met 136 stemmen. De heer A. Stoutjesdijk verkreeg 124 stemmen. THOLEN. Zaterdag j.1. waren hier in het hotel „Hof van Holland" tentoongesteld de door Commissie tot keuring van granen etc. op stam, goedgekeurde granen en er*ten. De secretaris vau de keuringscommissie, de heer v. d. Broek uit Goes, die deze collectie op verschillende plaatsen der provincie tentoonstelt, wees ons op de groote voordeelen der keuring, waar door meerdere soortechtheid der gewassen wordt verkregen en men langzamerhand een stamboek kan vormen eveuals bij vee. Bovendien kan men, nu men de zekerheid heeft goede zaden te koopen, daarvoor hoogere prijzen besteden, voor sommige soorten werd nu reeds 15 a 20% meer besteed. De heer v. d. Broek belastte zich met het op nemen yan bestellingen op de zaaigranen. Jammer was het dat deze tentoonstelling niet van te voren was gepubliceerd, daar het bezoek dan ongetwijfeld veel grooter was geweest. In overeenkomst met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom zullen we hier nu ook regeeringsvarkens kiijgeu. Het eerste 5-tal is reeds gearriveerd. Elke week zullen er 5 worden gezondeD. De varkens werden hier Donderdag met zeer groote belangstelling ontvangen. De heer M. MeermaD, slager Kerkstraat, is met deu verkoop belast en den geheeleD dag loopen de koopers toe. Somwijlen Btaan de meuscheu que te maken voor de deur der slagerij oin maar geholpen te kunnen wordeu. 't Lijkt wel een Amsterdainsch Staatsloterij bureau deze winkel van een Thoolscheu slager. Vorige week Vrijdag werd de Floralia- tentoonstelling gehouden in Non Semper. De namen der ^rijswinners vermelden we reeds in ons vorige nummer. 's Avonds werden na de complimenteering van de prijswiuners door den voorzitter, jhr. 0. van Vredeuburch, de prijzen uitgedeeld door'mevrouw jhr. Van Vredeuburch. Het fanfarecorps „Concordia" luisterde deu avoud met muziek op. Volgens mededeeling van Van der Graaf eu Oo's Bureaux voor den Handel, zijn r °plëgel- loopen week eindigende 11 S°-ócG uitgesproken 22 faillissemer Z1j t0Seu te zamen inenten in dezelfde Over het g» sPiegelglas vertoonde zich een dun, langwerpig dekseltje, dat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1