veetblïsl, pvijd aan It Itlaaoo na iistirlult, laolliai, m. 1589 Zaterdag 28 Augustus 1915. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. [G Firma i. M. C. POT, THOLEN. LE d. ettl»; VE OR t e Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. Thi IERSEKSCHE ecten BAN 3 D an Eli t VOO ed. C, k bi: THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt ellen Zaterdag. 'rijs per kwartaal 10,65; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco it f1,17'. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, «zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Thtlon of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkï. Jnteïc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. van Excursie in de omstreken van Rotterdam, de leerlingen der Rijkstuinbouwoursus van Bergen op Zoom. et was een echt triestige morgeD, toen wij elfden Augustus, onder leiding vau onze i leeraars de heeren Domée en v. d. Berg, op reis begaven, voor een tweedaagsche rsie in de omstreken van Rotterdam, mstreeks 10 uur arriveerden wij te Dordrecht, per boot de reis naar Zwijndrecht te vervolgen, llereerst werd een bezoek gebracht aan de ftuin te Zwijndrecht, waar wij welwillend den chef den heer J. W. Beun werden aogen. Onmiddellijk viel ons oog op een stoksnijboonen j uaar onze geleider zeide, daar al sinds 5 jaar een proef mede genomen, met de grond. Het eene perceel ontving jaar 2 kruiwagens koemest per roede, wijl andere van gelijke grootte, steeds met hulp- was bemest, en wel 2 K.G. Patentkali, t.G. Superphosphaat en 1 K.G. Zwavelzure moniak en 15 K.G. Turlstrooisel per roede, o S van de vier hoogst noodzakelijke stoffen, te een plant noodig heeft. Naar de heer n ons zeide was de vierde stof, namelijk de -g—t, nogal rijkelijk in de Zwijndrechtsche P| ilgrond aanwezig. luze geleider vertelde dat de bemesting, en met hulpmest, jaarlijks 60 cent per roede r opbracht. wij zagen dat het perceel met laatstge- bemesting heel wat meer beloofde, dan stuk bemest met stalmest, oo zagen wij dat er enkel met hulpmest, op ibouwgebied, toch heel wat kan worden be lt, mits men de meststoffen maar in de ge- ichte verhouding weet te geven. tegenstelling met Bergen op Zoom, werd Zwijndrecht over het algemeen, de snijboon aamd, Veensche stok geteeld. Om zijn otere opbrengst is hij boven de Slagzwaard prefereeren. Voorts bezichtigden wij een warenhuis van I I I ramen, beplant met Tomaten, als sortiment S hier de n Komeetgekozen een mooie J aat van flinke groote eu enorme opbrengst, wat meer wil zeggen de planten waren nog van de zoogevreesde tomaat- of aardappel- ;te. ff ij ontvingen tevens een opgave wat een uRIi enhuis van dergelijke grootte zoo ongeveer opleveren. 'en eerste had men voor f 60 aan spinazie voor f 100 aan bloemkool geoogst, de op- TH Bgit der tomaten was alreeds de f 125 hreden, floepen. 3chsl nd, terwijl de oogst nog niet was iLEJ nu toe had de grond f 1 per M2. opge- te si cht. Het spreekt vanzelf dat hier onderhoud glas enz., enz., afmoet, doch verder was het ode cultuur, zonder centrale verwarming en betrekkelijk goedkoop. Voorts namen wij een kijkje in een druiven- ter groote van 6 bij 20 M. Een verleidelijke blik was het die druiven van zoo nabij te hangen. Naar schatting van onzen geleider g er in die kas ongeveer een 600 pond iveo, en als men nu bedenkt dat de hoornen oereu) nog maar 5 jaar ond wareD, en dat bouw der kas ongeveer f 600 heeft gekost, igt men een denkbeeld, dat, al worden de liven maar ft 30 ct. per pond verkocht, zulk kas toch rendeerend moet zijn. Ook deze -I" was zonder centrale verwarming. Tevens aanschouwden wij eenige duizende oen met komkommers, met als soortnaam nproved", volgens den heer Beun was dit de aangewezen soort voor het platte glas, soort welke op 't oogenblik hoofdzakelijk den handel wordt gekweekt, p^i Ouk leerden wij nog een uitmuntende soort [,y barber kennen, namelijk de Vroege Engel- ie", waarvan bij herhaalde proefneming was bleken, dat zij wel het meeste opbracht. Naar ie geleider vertelde, had deze soort dit jaar Tl middeld 14 per roede opgebracht, Na nog hstl eokele vragen en inlichtingen, was ons bezoek aan de Zwijndrechtsche proeftuin geëindigd. Met een woord van dank aan den chef, den heer Beun, verlieten wij ziju hoogst leerzame inrichting, om verder de reis naar Rotterdam te vervolgeo, alwaar werd overnacht. Direct na het ontbijt des anderen daags be gaven wij ons naar de groentenmarkt op het Noordplein, alwaar wij den verkoop van de ver schillende producten van zeer nabij konden volgen. Nu, het gehalte der groente kon ons maar half bekoren, wij zagen niet veel meer dan 2de kwaliteit, naar wij van bevoegde zijde vernamen wordt 1ste kwaliteit, voor dat zij de markt ziet, door de groothandelaren voor het buitenland opgekocht. Na wachtte ons een stevige wandeling, ons bezoek gold de kweekerij „Hollemore" d.w.z. Veengrond, in den Alexanderpolder, ongeveer een uur gaans van Rotterdam, alwaar wij door den chef, den heer Konijnenberg, werden ont vangen en rondgeleid. Het was een geschitter van belang tusschen al dat glas. Onze geleider vertelde, dat zijn Warenhuis-Complex bestond nit 10,000 ramen, enkel beplant met tomaten. Tevens was de komkommerteelt ook vertegenwoordigd op „Hol temore", voor dit doel lagen er 15,000 ramen. In het drukst der campagne sneed men gs= middeld per dag 5000 komkommers. Hier was weder het sortiment „Tmproved", wat hoofd zakelijk werd gekweekt, wijl een nienwe variëteit genaamd „Primus", ook onze aandacht trok. De Primus gaf volgens den heer Konijnenberg mooier en grooter vruchten, doch wat hoeveel heid betreft, kan hij niet met de „Improved" concurreeren. Ook dwaalden wy door eenige komkommer kassen, waariu voor de tweede maal komkommers waren geplant, welke planten nu reeds weder een hoogte bereikten van ongeveer 1 M. Uier hoopte men over 2 a 3 weken weder van te oogsten, en als men bedenkt, dat in Maart in die kassen de eerst komkommers werden ge sneden, die toen voor 70 ct. tot 1 gulden per stuk werden verkocht, krijgt men een overzicht welk een enorme hoeveelheid zulk een cultuur opbrengt. Deze kassen werden centraal ver warmd. Een zucht van verlichting slaakten wij toen wij weder de frissche buitenlucht inademdoD. Er hing in die kassen een vochtige atmosfeer van 90 tot 100 graden Fharenheit. Aan den heer Konijnenburg onzen dank be tuigende, verlieten wij ook deze grootsche kweekerij, om weder te voet naar Rotterdam te gaan en vandaar onze reis per tram naar Rodenrijs te vervolgen. Daar brachten wij een bezoek aan de kweeke- rijen van de Gebr. De Veld, apeciaal kweekers van salade en komkommers. Ook hier werden wij uiterst minzaam door de eigeaaars ontvangen. Het merkwaardigst was voor ons wel een warenhuis beplant met komkommers op ouze vraag aan onzen geleider of dat wel rendeerend was, antwoordde hij dat zij steeds met goed succes in die kassen sinds 6 jaar hadden ge kweekt wanneer het zou blijken dat de grond komkommerziek werd, was men voornemens met tomaten of iets anders te beginnen. Voorts zagen wij nog 3000 ramen platglas, alle met komkommers, tevens een dubbele rij van 50 ramen, speciaal tot het winnen van zaad. De hh. De Veld vertelden ons, dat zij al sinds 20 jaar telkens zelf hun zaad hadden gewounen, en nog nimmer Atavisme (teruggang) hadden bespeurd, zij raden ons aan, Wil je verzekerd zijn van een goeden oogst, win dan je eigen zaad, speciaal van die planteo, die in de hoogste mate aan de eischen voldoen welke men er aan steltvan den zaadhandelaar weet je niet altijd wat je ontvangt. Wij stelden eenige vragen aan de heeren De Veld, o.a.Hoe komt U aan broeimateriaal voor al die duizende ramen Gij kunt toch zooveel paardenmest niet verkrijgen Op dit punt gaf men ons gelijk, doch zij fokten jaarlijks ongeveer 4050 varkens, en op deze wijze, voorzagen zij zich in het voorjaar van broeimest. Zij verzekerden on9, dat bij een doelmatige voeding der varkens, daar ook nog tegelijkertijd wat mede was te verdienen. Hoogst dankbaar werd door ons afscheid ge nomen van deze oppervlaktkig beschouwd een- voadige menschen. Hunne inrichting 9prak echter van rijke practische kennis. Toen was het tijd om huiswaarts te gaaD, en op de terugreis bespraken wij, nog veel van hetgeen wij gezien hadden op deze boogst leer zame tweedaagsche excursie. Wij waren tevens overtuigd dat men 0119 in Holland op tuinbouw gebied in vele dingen nog vooruit is, en als is het dan ook ten ko9te van wat meerdere finan- cieele offers percentsgewijze heel wat meer aan den grond ontrukt kan worden* Een woord van dank dan ook aan de beide leeraren de heeren Doinee en van den Berg, die dezen studiereis zoo degelijk hadden voor bereid, eo waardoor deze in alle deelen zoo uitmuntend slaagde. En ten slotte eeu woord van dank, aan de gemeentebesturen van Tholen en Bergen op Zoom die ons door hunne subsidie in staat stelden onzen blik op tuinbouwgebied te verruimen en te verfrisschen. Een leerling van de Rijkstui'ibouwcursus te Bergen op Zoom. ILJen, Aug. 1915. VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet, gehouden op Dinsdag 24 Aug. 1915. Tegenwoordig 6 leden, afwezig dhr. E. van der Slikke. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Na mededeeling van den voorzitter dat bij K.B. van 27 Juli 1915 voor het tijdvak van 1 Juni 19141 JaD. 1915 ontheffing is ver- leeud van den eisch, gesteld in art. 48 al. 4 der wet op het Lager Onderwij*, wordt de ge- meeutebegrooting voer het dienstjaar 1916 aange boden en vervolgeus voor onderzoek in handen eener commissie gesteld. Daarna wordt voorloopig vastgesteld de ge meenterekening over 1914 met een ontvangst van f 16899,54 en eeu uitgaaf van f 15083,395, alzoo een goed slot van 1 1816,145. Ten slotte wordt na onderzoek der verschil lende bescheiden goedgekeurd de rekening van het Weezen Armbestuur over 1914, die sluit met een batig slot van f 4500,355, welk bedrag is verkregen door een ontvangst van f 14350,01 en een uitgaaf van f 9849,655. Volgen» mededeeling ren Van der Graaf en Co'e Bureaux voor den Handel, zijn over de afge- loopen week eindigende 21 Ang. in Nederland uitgesproken 20 faillissementen, tegen 12 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 882 tegenover 1120 in denzelfden tijd van het vorige jaar. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Tholen brengt in herinnering, dat met ingang 1 September de ureD van openstelling vau het kantoor zullen zijn van 8 vin.9 nm. 1ERSEKE. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. De geloofsbrieven der in Juli gekozen leden werden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating der betrokken leden werd besloten. De heer D. Rietveld de Hondt, periodiek altredend lid der schoolverzuimcommissie werd herbenoemd. De voorgenomen feesten der militairen op 31 Aug. beloven beel wat. Men kan er gerust iets goeds van verwachten. Woensdagavond gaf de bataljoo9-muziek weer een concert op de Paardenmarkt. Het programma was goed voorzien en de toeloop groot. Het schouwburggezelschap Stips zal hier enkele avonden voorstellingen geven. ST-PHILIPSLAND. Bij den landbouwer v. d. W. te Auna-Jacobapolder is mond-en klauwzeer geconstateerd en de geheele stal vee ongeveer 40 stuks aldaar geslacht. Tot zelfs de hond en de kippen zijn gedood. Het vleesch werd per tram vervoerd. Uitgebreide maatregelen zijn genomen tegen uitbreiding der ziekte. POORTVLIET. Benoemd tot officier-machinist derde klasse bij de marioe stoomvaartdienst de heer J. van de Velde, geboortig alhier, thans machinist bij de marine-stoomvaartdienst. OUD-VOSSEMEER. De verkoop van de meststoffen door den vuilnisman opgehaald had dit jaar gunstiger resultaten de mesthoop bracht op f41,en werd verkocht aan C. de Jonge. De vereeniging tot gezamenlijken aankoop van steenkolen heeft zijn wintervoorraad ook thuis gekregeneen aanzienlijke hoeveelheid eierkolen werd aangevoerd. Bang behoeven wij hier voor den winter niet te zijn, want een groot schip is gearriveerd voor den steenkoleuhandelaar. Wat de prijzen betreft in vergelijking met die van vóór den oorlog, is er natuurlijk minder juichensstof. ST-MAARTENSDIJ K. Deze week arriveerde hier weder 500 K.G. regeerings9pek. wat thans willig koopers vindt. STAVENISSE. De heer A. F. Hanssens, Burgemeester-secretaris, die bij de laatst ge houden verkiezing bij enkele caDdidaatstelling als lid van den gemeenteraad gekozen werd, heeft deze benoeming niet aangenomen. Een nieuwe verkiezing moet dus plaats hebben. Naar men verneemt, is ze uitgeschreven tegeu 1 Sept. a.s. Aan den oever van het waterschap „Sta- veoisse" spoelde aan een eivormig glazen ba', groen gekleurd, circa 15 c.M. lang, gehuld in een geknoopt netwerk. Door de politie is de bal stuk geschoten. Het viel niet uit te maken, waarmede de bal gevuld was. Een nieuwe bezending regeeringsspek, 2000 pond, kwam hier heden aan, eu vond gretig afnemers. Mej. M. A. Fluijt, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Brouwershaven. Aan den heer A. F. Hansens, burgemeester van Btavenisse is op zijn verzoek ontslag ver leend als snb-ontvanger der accijnzen en in diens plaats met ingang van 1 September benoemd de heer C. M. P. W. Hansens te Stavenisse. SCHERPENISSE. Werd er in den winter door den werkman nog al eens wat verdiend met het dorschen van graan, thans schijnt alles ge- dorschen te moeten worden met de dorschmachiue, althans geheele dagen hoort men de motor, zoodat men wel begrijpen kan, dat er voor den winter niet veel zal overschieten. Bij de heden gehouden verkooping van straatmest der gemeente werd het le perceel verkocht aan J. v. d. Jagt voor f61, het 2e aan H. Quaak f72 en het 3e aan J. D. Jagt voor f 65. Met de aardappelnegotie is, nu de grenzen voor dit artikel gesloten zijn, eeD, een stilstand als het ware gekomen. Werden er in de vorige maand nog aardappelen verkocht voor f 4 a f 4.50 per 70 K.G., nu worden ze druk verkocht voor f 2. Voor den boer is dit veel minder, maar voor degenen die ze moeten koopen een geluk. THOLEN. In de Vischstraat co. 17 alhier doet zich een geval voor van besmettelijke ziekte (febris typhoïdea.) Woensdag werd op de bovenzaal vau het hotel „Hof van Holland" vergadering gehouden van| een gevormde commissie die zal trachten te komen tot vervroegde winkelsluiting. Getracht zal worden te komen tot wettelijke regeling. Later zal nog een vergadering worden gehouden waarbij alle winkeliers worden uitge- noodigd. De heeren M. M. C. Haaijer, H. B. Amsing en A. Cense werden gekozeu als dagelijksch bestuur der commissie*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1