IE reïllat, lïwji au dt Mam ra msttrtelt laiini», au m 1588 Zaterdag 21 Augustus 1915» Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. ek tel ee Firma J. NI. C. POT, THOLEN. >p ei vo rru cwa Faillissementen in Nederland. BINNENLAND. Van onze bericlstgevers. TH( IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ►rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco ost fl,J7b. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, ezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te Isrseka. UITGAVE Telbf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. LANDSTORM, mst in werkelijken dienst der jaarklasse 1915. Burgemeester van Tholen brengt ler openbare js, dat de in de registers voor den landstorm hrevenen der jaarklasse 1915 bij dezen worden iepen om op Dinsdag, 24 Augustus 1915, des dags 12,15 te Middelburg in het Gymnastiek- aan de nieuwe haven aanwezig te zijn, ten bij het leger in werkelijken dienst te worden aE t VI de vrijwilligers van den landstorm der aan- jde jaarklasse en behoorende tot landstorm- I delingen zijn in deze oproeping begrepen de door isngegane vrijwillige verbintenis zal vóór den «telden datam van opkomst worden verbroken. eiken landstormplichtige, die ingevolge deze ing in werkelijken dienst moet komen, zal, :oover diens adres ter gemeente-secretarie bekend ider een briel van oproeping worden bezorgd, feikt of toegezonden. de oproeping behoeven niet of voorloopig niet te voldoen zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland of België zy, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijge steld, als zijnde werkzaam in particuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst vau den Staat, een provincie of gemeente eDZ. zij, die landstormplichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige ver leende vrijstelling wegens kostwinnerschap zij, die behooreu tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcolonne der vereeniging tot vrijwillige hulp „het Nederlandsche Roode Kruis" of van een andere erkende bij die vereeniging aange sloten vereeniging tot verzorging van zieke of gewonde militairen zij, die als geestelijke, bedienaar van den gods dienst of student in de godgeleerdheid, enz., ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag niet is beslist «ij, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1,55 M. zij, die ingevolge verdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist, landstormplichtige, die vermeent te verkeeren n der hiervoren ouder ag omschreven gevallen, aanspraak geven op vrijstelling van opkomst, zich desgewenscht om inlichting aanmelden ter tnte-secrelarie op een werkdag tusschen 9 en 1 uur. Rdie voornemens zijn zich in de Nederlandsche iën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk istuk aan het Departement van Oorlog inzenden, door den Minister van Oorlog voorloopig n vrijgesteld van de verplichting om aan de liug te voldoen. de oproeping mogen voorloopig niet voldoen zij, die verblijf houdeD in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard zij, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder lo. bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken, it een geval zich voor, als hiervoren bedoeld lo. en 2o., dan behoort de landstormplichtige an onverwijld kennis te geven ter gemeente- arie. "voer. De landstormplichtige, die, ten einde p| leze oproeping te voldoen, gebruik moet maken, Clppoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis de plaats van opkomst van één of meer veren gebruik maken, kan, om voor Rijksrekening te o vervoerd, op den laatsten werkdag voor het zich vervoegen ter gemeente-Secretarie. Alsdan inlichting aangaande de reis kunnen worden eD. kte. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst fin verhinderen, dient de landstormplichtige hier- •oodra doenlyk door overlegging van een gele de geneeskundige verklaring ter gemeente re te doen blijken. |«/i iertie. Hij, die zonder geldige reden aan deze l\d|ping voor den werkelijken dienst niet voldoet, er zich aan bloot als deserteur te worden be id. ,g b Kostwinnerschap. Indien ten gevolge van het ver blijf in werkelijken dienst van den opgeroepen land stormplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed of aanverwantschap bestaan, dan kunnen belang hebbenden zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstormplichtige mede- onderteekend verzoekschrift tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. Tholen, den 18 Augustus 1915. De Burgemeester J. W. WAGTHO. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de afge- loopen week eindigende 17 Aug. in Nederland uitgesproken 34 faillissementen, tegen 18 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 862 tegenover 1108 in deuzelfden tijd van bet 'vorige jaar. LANDBOUW. In de Vrijdag 6 dezer gehouden vergadering van de Tuinbouwvereeniging Tholen en omstreken werd door den secretaris-penningmeester verslag uitgebracht over het afgoloopen dienstjaar. Hieruit bleek dat de toestand der kas zoer gunstig was en de vereeniging een batig slot kon boeken van ruim 550 gulden. De aftredende bestuursleden, de h.h. Jhr. J. v. Vredenburch en C. A. H. Wagtho, werden beiden met algemeene stemmen herbenoemd. Hoofdpunt der agenda was: Herdenking van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Van het bestuur kwam het voorstel om de leden in de gelegenheid te stellen op kosten der kas een 2-daagsche excursie naar het Westland te maken. Voor eiken deelnemer zou dan als maximum f 8 worden beschikbaar gesteld, terwijl f 450 zou worden besteed. Vermoed werd dat er pl.ra. 40 a 50 deeluemers zouden zijn, zoodat dit bedrag toereikend zou wezen. Een voorloopig programma werd door den voor zitter ter tafel gebracht en punt voor punt besproken. Het bestuursvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en besloten dat de data zouden zijn Maandag en Dinsdag 23 en 24 Augustus. De excursie zal geleid worden door den heer Wiersma, Rijkstuinbouwleeraar te Naaldwijk. Het programma laten we hieronder volgen. Eerste dag (23 Augustus.) Vertrek 23 Augustus per eerste tram naar Bergen op Zoom. Id. uit Bergen op Zoom naar den Ilaag 8.15 met rechtstreeksche wagens. Aankomst Den Haag Hollandsche spoor 10.30 uur. Per trarn naar Loosduinen, bezoek komkotnmei- kweekerij. Koffietafel aldaar. Bezichtigen te Poeldijk de reuzenveilingen, de kweekerij van den heer van der Knapen (druiven en perziken.) Een half uur loopen tot Monster. Bezichtigen aldaar de kweekery J. v. Weele, (leiboomen). Vertrek Monster per tram om 4.47 uur. Aankomst Den Haag 5.40 uur. Diner. Den deelnemers aangeboden door den voor zitter der Vereeniging. Logies, nader den deelnemers mede te deele». Tweede dag (24 Augustus.) Vertrek 's morgens 9 uur, plaats nader op te ge\en. Per rijtuig over Rijswijk naar Wateringen, bezoek aldaar eener groote kweekery. Vervolgens naar Honsel en Honselerdyk. Bezoek van de reuzen- kweekerij en kassen van den heer van den Berge aldaar. Koffietafel te Naaldwijk, bezichtigen proeftuin van den heer Wiersma, verder rijden via 's Gravesande en Monster, Loosduinen, alwaar de rijtuigen worden verlaten. Per electrische tram naar den Haag. Vertrek H. Y. S. M. 5.05 uur. Aankomst Tholen per laatste (rara. (N.B. Door het nakomen van eenige advertenties moest dit bericht tot onzen spijt uit de vorm van het vorige nr. vervallen.) vordering ontzegd inzake A. B. te Sl-Annaland en niet ontvaukelijk verklaard de vordering van N. d. W. echtgeooote van C. D. te Staveniase. De raad van beroep voor de ongevallen-ver- zekering te Middelburg heeft Maandag de ST-ANNALAN D. Verleden week werd hier voor het eerst het zoogenaamde regeeriugsspek verkrijgbaar gesteld. Ontvangen was 250 K.G. inlandsch en 250 K.G. buitenlandsch Spek. De prijs daarvau was bepaald voor het in- laudseh spek 42 et. en voor het buitenlandsch spek 33 ct. per 1j2 K.G. Het spek ging vrij vlug van de hand. Er is weer aanvraag gedaan voor 375 K.G. buitenlandsch en voor 125 K.G. inlandsch spek. IERSEKE. Woeusdagavoud 11. gaf de batal- jonsmuziek hier een concert op de tent van Mozart op de Paardenmarkt. Er waren vele hoorders. Het uommer ,/Le forgerou du village" viel buitengewoou in den smaak, De volgende week krijgen we hier de schouwburgtent van het gezelschap Slips, dat al op meer Zuid-Bevelandsche dorpen voorstel lingen heeft gegeven. Naar aanleiding van een vóór enkele weken gedaan verzoek van de mosselvisschers aan den inspecteur der belastingen te Breda ziju de con'xoleurs der visscherij politie aangewezen om den hier gevestigden komiea behulpzaam te zijn bij het inladen en verzegelen van mossels die voor België bestemd zijn. Verleden week werd hier een gesloten bal gehouden, dat door de onderofficieren-socië teit aan de officieren was aangeboden. Er waren vele dames geDoodigd, De deeluemiug was aan zienlijk. Op den a.s. verjaardag der Koningin zullen militaire sportfeesteu gegeven worden. Een snoeier viel ?an een wagen waarop hij zijn werk uitoefende, e-u bekwam een bloe dende worde. Een militaire dokter en een hospitaalsoldaat verleenden geneeskundige hulp. Zaterdagavond der vorige week had de Werbmansv. E. m. M. een alg. verg. De voorz. C. de Witte en de 2e secretaris Kramer werden herkozen. De bode en de zieleaopuemer werden bij acclamatie herbenoemd. Tot vice-voorz. werd H. Glerura gekozen, nadat J. Koiten voor een benoeming bedaukt had. Er traden 5 nieuwe leden toe. Op een desbetreffende vraag antwoordde het bestuur, dat het een vernieuwde verstrekking van regeeringsspek zal trachten te bevorderen. Er zijn hier zeven jongelui die voor den landstorm in aanmerking komen. Zij werden gekeurd en alle zeven geschikt bevonden. ST-MAARTENSD1JK. Vrijdagavond II. werd een vergadering gehouden van de leden der vereeniging „Landbouwbelang", belegd, zooals door den voorzitter, den burgemeester werd mede gedeeld, naar aanleiding van de moeilijkheden om kunstmeststoffen te verkrijgen. De voorzitter bespreekt uitvoerig de wijze waarop kunstmeststoffen zullen kunnen betrokken worden wijst er op, dat de prijzen der kunst meststoffen wel hoog zijn, doch contstateert, dat veel van die duurte wegvalt, wauneer men berekent, boe hoog de prijzen der landbouw producten tegenwoordig zijn. Voorts deelt de voorzitter mede, dat door 't Bestuur als hande laar is aangewezen voor de vereeniging de heer J. Kosteuse te Kruiningen, en dat de bestel- kaarten, die eerstdaags te wachten zijn, vóór 25 Augustus bij den secretaris moeten ingeleverd zijn. Enkele der leden verklaarden, dat zij liever hadden gezieo, dat het bestuur een handelaar uit het eiland Tholen had aangewezen. Ook gaf een der leden te kenuen, dat hij de gebruikelijke 1 °/ot die ten behoeve der vereenigiug op den koopprijs der meststoffen gebracht wordt thans bij dezen duren prijs te hoog vond. De voorzitter was het daar echter niet mede eens en meende, dat de landbouwers thans zoo gelukkig in hun bedrijf zijn, dat er geen reden bestaat om bezwaar te maken tegen de betaling van die gebruikelijke 1%. Daar er in Friesland dit jaar geen zetpoters van de verlangde soorten beschikbaar waren, werd besloten voor de volgende teelt zetpoters te betrekken van 't eiland Tien- gemeten, waar ze te bekomeD zijn f3.60 per 70 K.G. te leveren in 't voorjaar, einde Februari of begin Maart. Door den leverancier zal een H.L gezonden worden als monster. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De heer A. van Nieuwenhuijze, sinds 9 December 1879 ontvanger der gemeente alhier, heeft tegen 1 Januari a.s. als zoodanig ontslag gevraagd. OU D-VOSSEMEER. Naar wordt medegedeeld is ook thans weer afwijzend beschikt op een verzoek door een aantal iogezeteuen dezer ge meente, ingezonden aan de betrokken autoriteit om verlof of ontslag uit den werkelijken dienst den Edelachtb. Heer Burgemeester dezer Hoe wisselvallig de buien in den loop dezer week vielen bleek o.m. Woensdag jl. duidelijk toen in een deel van den Vo9semeersche polder tarwe werd binnengehaald, terwijl op slechts circa een kwartier afstand de hevigste buien waren neergeplatst. De verbouwers zeggen dan ook, we moeten het graan van het land „stelen". SCHERPENISSE. Toen de zoon van wed. T. opeen morgen in de weide kwam, bemerkte hij tot zijn schrik dat er een paard in den sloot zat. Ofschoon het niet gemakkelijk ging, gelukte het na veel moeite het paard er uit te halen, maar toen bleek dat het paard niet meer staan kon. Eenige dagen naderhand, toen het zich nog niet kon bewegen, is het dier afgemaakt en verkocht. Deze week is voor de jeugd wel een onge lukkige geweest. Een meisje werd des avonds door een militair te fiets, omver gereden, waar door zij het beentje boven de knie brak. Een andere avond werd een kind door een leerling- fietsrijder omver geworpen, waardoor de stang van de rem in 't gelaat drong. Voor beide ge vallen werd geneeskuudige hulp verleend door dr. Polderman. Zou het harde rijden in de kom der gemeenten niet veelal de oorzaak zijn van dergelijke ongelukken Wat meer toezicht en.... Het eerste regeeringsspek is alhier gearri veerd en naar men algemeen hoort bevalt het uitstekend. Het werd verkocht voor 34 en 46 ct. per pond, wat dus eeu belangrijk voordeel voor de ingezetenen is. Een tweede aanvrage is ge schied. Ofschoon de vlekziekte ouder de varkeus nog niet erg heerscht, is deze week een groot varken van wed. P. hieraan bezweken. Ofschoon het dier verzekerd is, blijf het, vooral in dezen duren tijd, een schadepost. STAVENISSE. Op het gedaue verzoek van het bestuur dezer gemeente werd door den Di recteur-Generaal der P. en T. gunstig beschikt voor de aansluiting aan het telefoonnet van de wachtkamer der stoombooteu van het Stavenisse- veer. Dit wordt de 14e aansluiting in deze gemeente. Voor het in September a.s. te houden examen voor waterbouwkundig opzichter, hetwelk te Middelburg zal worden afgenomen, hebben zich 39 candidaten aangemeld. THOLEN. Door een commissie, samenge steld uit verschillende wiukeliers, zullen pogingen worden aangewend om te komen tot 9 uur winkelsluiting. Vermoedelijk zullen lijsten cir- culeeren bij al de winkeliers. Alhier is opgericht een Damclub onder den naam van „Eensgezindheid". De vergade ringen der club worden gehouden op de boven zaal van het Hotel „Hof van Holland". Douderdagavond geraakte een paard van den heer Akkermans te Halstereu, dat met de pont overgebracht zou worden, te water. Het dier zwom de rivier op en werd achter de werf met een roeiboot gepakt en op het droge ge bracht, na nogal heel wat water te hebben inge kregen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1