DE OORLOG. VISSCHERIJ. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Zondagnacht te ongeveer 12 uur werd Cadzand opgeschrikt door een hevige ontploffing. Het bleek, dat in de nabijheid van een sleep boot, welke in dienst was van de Nederlandsche marine, een bom gevallen was, die ontplofte. Eenige minuten later viel een bom achter het gebouw van den sluismeester Lij de Wielingen. In de nabijheid werd daarop nog een tweede bom geworpeD, die waarschijnlijk outplofte, voor dat zij den grond bereikte. Stukken vlogen door de ruiten van het gebouw van den sluismeester en door de deuren van een loods en troffen den romp van een reddingsboot, die er in was op geborgen. De sluismeester kreeg een onbedui dende schram aan den rug, waarschijnlijk door een boraschert. In de omgeving van de haven zijn verschillende ruiten gesprongen. Eeuige oogenbÏÏkkeu later vielen nog twee bommeu op eeif stuk weiland op ongeveer 150 meter afstand van de haven. Er werden groote gaten in den grond geslagen. De bommen werden geworpen uit een vlieg machine, die op zeer groote hoogte vloog. De nationaliteit kon niet worden vastgesteld. Ze kwam uit het Zuiden en ging ook weer in Zuidelijke richting en werd door de Duitschers te Knocke beschoten. Het zilver van de melkkoe. Wie er thans klaagt, de boer die in den volksmond den naam van klager heelt klaagt niet. Hem is het oorlogsjaar een gou den tijd. Bewijze o.ra. dat, maar het Fr. Dbl. uit vertrouwde bron meldt, volgens matige be rekening tegenwoordig per maand door de zuivel fabrieken in Friesland zes millioen gulden meer wordt uitgekeerd dau over dien tijd in normale jaren. Wel is het hooiland duur eu de mest eu het veevoeder, ja alles, maar van zes millioen kan heel wat algenomeu wordeu, om ook nog heel wat over te houden. Te Lochem werd door een leurder postpapier verkocht, verpakt in een enveloppe, waarop met dikke letters „Dienst. Van het hoofd der school te Na Onderzoek bleek, dat al het ten verkoop aangebodene (w.o. pennen, potlooden, griffels, enz.) afkomstig was van eeD inbraak in de school te Nettelhorst. De brave venter, tevens inbreker, verstond de kunst van lezen niet en verklapte zoo zich zelf. Een landbouwer te Hollandsch Koewacht wiens pomp even over de grens staat, moet een pas hebben om een emmer water te kunnen halen. Hij noemt dat nu zijn waterpas. Toen Zaterdagochtend eenige werklieden van de stoomzuivelfabriek „Wilhelmina" te Bergen (N.H.) de fabriek binnenkwamen, vonden zij het met bloed bevlekte lijk van een man op den grond liggen. Ongetijfeld was deze persoon met minder eerlijke bedoelingen de fabriek binnengedrongen en dool een geopend luik ge vallen. Mag een geïnterneerde met vacantie gaan Het schijnt zoo. De Grou. Ct. althans verzekert, dat de Engelsche geïnterneerde mr. Henderson toestemming heeft gekregen, ons land met ver lof te verlaten. Hij is reeds naar Londen ver trokken, van waar hij over eenigen tijd weer te Groningen terug wordt verwacht. Rijk Nederland. Och, zoo rijk zijn we niet, maar we zitten er toch behoorlijk bij. „We", dat zijn de bezitters van groote en kleine vermogens al te zaam. Nu is rijk zijn een betrekkelijk begrip. Vroeger, toen 'tin Duitschland nog schraalhans was, spraken de Hannekemaaiers, die in den hooitijd naar ons land kwamen, met een zeker respect van dat „steinreiche Holland", waar ze 't petje wel voor wilden lichten. Thans, nu we toch nog aardig rijker zijn gewordeo, spreekt de Duitscher daar zoo niet meer van, waut het Duitsche kapitaal is in verhouding nog veel meer toegenomen. Maar hoe rijk zijn we dan wel? Het totale vermogen der Nederlanders is volgens hun aanslag in de Vermogensbe lasting - in de. laatste zes jaren gestegen van ongeveer 6805 millioen gulden tot 7911 millioen. Dat is met 1106 millioen gulden of ruiin 16 pCt 7911 millioen gulden! Wat 'n geld! Vol gens Nederlandsche opvatting altijd. Volgens Amerikaauschen maatstaf nog niet. VijfRocke- fellers hebben samen ook zooveel. Maar Rocke- fellers hebben we hier nu eenmaal niet. Het totaal beJrag aan vermogeus van minder dan f 50.000 steeg van 1806 millioen gulden tot 2025 millioen, dat is met 12 pCt. Dat van vermogens van t 50.000 tot beneden f200.000 vau 2009 millioen tot 2238 millioen gulden, dat is met 11 pCt. Dat vau vermogeus van f 200.000 tot beneden een millioen, van 1958 millioen tot 2297 millioen gulden, dat is met 17 pCt. En dat van vermogens vau één millioen en hooger, van 1032 millioen tot 1351 millioen guldeD, dat is dus met 31 pCt. De vermogens van één millioen en hooger bedragen te zamen niet meer dan ougeveer 17 pCt, van het totale nationale vermogen. Te Alteveer (Gron.) woont eeu twintig jarig meisje, dat aanspraak maken mag op deD titel van „eeuwige bruid". Reeds tweemaal stond ze in ondertrouw, telkens met een anderen bruidegom, doch telkenmale bekeerde deze zich nog te elfder ure van „de dwaling zijns weergs". Nu zou 't ten derden male wezen. De bruiloft was reeds aaugericht, de krentestoeten stonden reeds op tafel en bruidje prijkte in haar hoogsten luister. Eén kleinigheid ontbrak nog aan 't geheel de bruidegom bleef weer absent. Maar hij zond toch nog fatsoenlijk een briefje met den welgemeeuden raad „neem maar eeu ander". Doch bruidje heeft niets te „nemen". Het Bestuur der Vereen, van machinisten en leerling-machinisten bij de H. IJ. S. M. heeft zich tot den Minister van Waterstaat ge wend, en de aandacht gevestigd op liet gevaar lijke vau roode zijglazeu in rijwiellantaarns. Den Minister wordt gevraagd een verbods bepaling daartegen in het leven te roepen. Dikwijls gebeurt het toch, dat wielrijders vóór de sluitboomen van een overweg staan te wachten, als wanneer het roode zijlicht der lantaarns naar den naderenden trein is gekeerd. Het locomotief-personeel wordt dan onnoodig in onzekerheid gebracht of het roode licht een onveilig sein is of niet. Waar het bij herhaling voorkomt, kan het aanleiding geven, dat een werkelijk onveilig sein voor een fietslicht wordt aangezien, wat de schroinelijksle gevolgen zou kunneu hebben. We vernemen, dat de Minister het gevoelen der openbare besturen (ook die der provicies) heeft gehoord. Over het algemeen vindt het adres instemming. Een staaltje van de prijsstijging der levens middelen in Duitschland. Bij een jaar geleden is reuzel bijna driemaal zoo duur geworden, lever worst 2Y2 maal, vet spek 23/4 maal, mager spek 2*/2 maal, groene erwten 3 maal, rijst bijna 3 maal, gebrande gerst 3 maal, cacao ruim 2 maal, aardappelen 2y2 maal, bakolie 2 maal, hamspek 2 maal. Het meel kost thans in Duitschland 10,45 per pond en boter f 1.14 Reken dus maar dat pannekoeken met boter thans daar wel een tractatie zullen zijn. Duitschland heeft, volgens een opgave van de laatste da. en, op de beide gevechts- velden pl.m. 4 millioen man onder de wapeneD. Geoefend worden 750.000, iu dienst op de spoorwegen 500.000 man, bij Krupp en in andere fabrieken van schietvoorraad 750.000, bij de kolenmijnen, kleermakerijen en andere fabrieken 2 millioen man. Totaal 8 millioen man. De verliezen van het Duitsche leger worden geschat op 2 millioen man. Er zijn Amerikanen, die willen dat ook Amerika maar eens partij gaat kiezen in dezen oorlog. Natuurlijk tegen Duitschland. De meer derheid der dollarsmenschen is echter nuchter genoeg, om liever te verdienen daD te Vechten. En wie wat al te veel last vau het bloed Upjb£>en, die geeft het Amerikaansche blad ^AppeaL to Reason" den volgenden raad ter kalmeering //Wanneer gij van den oorlog houdt, graaf dan een kuil in uw tuin, vul hem half vol water, kruip er in en blijf er een dag of twee zonder iets te eten bestel dan een krankzinnige om met een paar revolvers en een machine geweer op n te schieten, dan hebt gij iets dat net zoo goed is als oorlog en uw hnd eeu massa geld bespaart". Amerika komt de wereld verrijken met een nieuwe verbeterde duikboot die niet minder dau 6000 Engelsche mijlen kau afleggen zonder brandstof of andere behoeften in te nemen. Verder wordt deze duikboot ook niet onder water door electriciteit gedreven maar door Diesel motoren. De nieuwe duikboot is bijna 100 M. lang en ko9t 535.000 dollar. Er staan in Amerika reed verscheidene van deze booten op stapel. Het Beiersche ministerie van eeredienst heeft eeu rondschrijven gericht aan de onder wijsinrichtingen, waarin het onderwijzend per soneel wordt aangespoord de slechte gewoonte om „onze vijandeu te beschimpen" tegen te gaan. „De Duitsche jeugd", zegt de circulaire, „moet, zonder opgewekt te worden tot haat en vijandschap, een navolgenswaardig voorbeeld vinden in de eervolle daden van ons volk." De laatste week weer eenige opleving in de krijgsgebeurtenissen op het uiterste westelijke punt van het Belgisch-Fransche front. Aanhoudend kanongebulder is duidelijk waarneembaar. De Engelsch-Belgische troepen hebben daar een krachtig offensief ondernomen op de Duitsche stellingen, waarop van Duitsche zijde een hevige kannounade volgde. De Belgische artillerie be antwoordde de Duitsche vuurmonden en het mocht ten slotte gelukken de Duitsche artillerie lot zwijgen te brengen waarop de Engelsch- Belgische troepen ongeveer 1 K.M. vooruit zijn gerukt, over den weg vau IJ peren naar Meuin en dit terrein werd hen behouden. In de Argonnen eveneens hevige artillerie duels gevolgd door verwoede aauvalspogingen van de zijde der Duitschers, die echter op niets uitgeloopeu zijn. Al de tijdelijk behaalde voor- deelen wonnen de Fransche troepen die een tegenoffensief ondernamen terug. Hoewel aau het Oostelijk front de Russen steeds bevigen weerstand bieden, trekken ze nog steeds, onder den druk van het zegevierende Oostenrijksch-Duitsche leger, langzaam terug. De Duitsche troepen staken hun opmarsch nog niet maar gaan voort met over het geheele front dieper in het binnenland door te dringen. Een correspondent van het Londensche blad de Times ziet niet zooals vele anderen de toe stand nog heel rooskleurig in. De val van Warschau zegt deze correspondent is een der gewichtigste krijgsgebeurtenissen uit den oorlog. Het zou dom eu oneerlijk zijn de betcekenis van de Duitsche veldtocht of de vastberadenheid en dapperheid der Duitsche troepen te ver- kleiuen, wier onatgobrokea opofferiugeu gedu rende 3 maanden hen eindelijk het doel deden bereiken voor hetwelk zij in een jaar tijds waarschijnlijk een millioen mannen hebben ver loren. Echter teekent hij er bij aan dat Warschau niet is verloren gegaan door een gebrek iu de aanvoering of door het minderwaardig zijn van het Russische leger, doch slechts als gevolg vau de omstandigheid die gevormd wordt door de onmogelijkheid om de rijke hulpbronnen van Rusland dienstbaar te maken aan oorlogs doeleinden. Op het Italiaansche front is weinig vooruit gang te bespeureü. De Italianen vormen nog steeds de aanvallende partij en vorderen ondanks bloedige verliezen, doch slechts uiterst langzaam. De Italiaansche kust is door een Oosten rijksche vloot gebombardeerd. De Oostenrijkscbe admiraliteit maakt hiervan meldiug in het volgende bericht. Oostenrijksche vaartuigen beschoten de Itali aansche kustspoorwegen van Malpetta tot Seno San Giorgio. In Malpetto werden vier fabrieken twee tramviaducten sterk beschadigd. Een fa briek werd in brand geschoten en een viaduct stortte in. Iu San Spirilo zijn het station en verschil lende depots tot den groud afgebrand. In Bari werd een kasteel, de kusttelegraaf en vijf fa brieken beschoten, waarvan een fabriek in brand vioog. De aauval werd ondernomen door twee •torpedojagers die ondanks den aanval van Itali- aausche duikbooten en het beschieten van af de kust, ongedeerd terug kwamen. Volgens het Italiaansche bericht werd één burger gedood en zeven gewond en werd geen belangrijke schade aangericht. Iu de boven-Adriatische zee werd een Oosteu- rijksche duikboot getorpedeerd, terwijl een Ita liaansche kruiser in den grond werd geboord. Een Engelsche hulpkruiser de „India" werd iu de Noordzee het slachtoffer eener duikboot aanval, 22 officieren en 119 man we-den gered. Ook werden weer talrijke treilers getorpedeerd. De Duitsche vloot ondernam een aanval op de golf van Riga in de Oostzee echter zonder veel succes. Uit de Kaukasus komen succesberichten van de Russen die echter niet veel mededeeleD. De Dardanellen-actie heeft voor de bond- genooten een bevredigend verloop, daar dezen daar langzamerhand meer en meer terrein winnen. Oudertusschen vliegt nu en dan uit de kruit damp een vredesdoifje. Zoo nu en dan duiken vredesgeruchten op in de per9 van de neutrale zoowel als van de oorlogvoerende landen, hoewel alle partijen luide verkondigen wij willeu den vrede nietwij houden vol tot het bittere einde. De Minister van Landb., N. en H. heeft ge ïnstalleerdde commissie, ingesteld tot onderzoek of, en op welke wijze de werkzaamheden van het Centraal bureau voor den afzet van visscherij- producteu zouden kunnen worden voortgezet door de visscherij-vereenigingeu, hetzij nu reeds, hetzij na afloop van den oorlog en omtrent dit onderzoek rapport uit te brengen. In deze commissie heeft o.m. zitting de heer P. A. de JoDg te Tholen. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. St-Annaland, 12 Aug. Ten overstaan van notaris B. J. Timmerman werden alhier in het openbaar verpacht de bouw- en weilanden en tuinen in eigendom behoorende aan de Weezen Armen dezer gemeente. De totale opbrengst was f4551,-—. Bij de verpachting in 1908 was dit 14009,zoodat de meerdere opbrengst is f 542, INGEZONDEN. Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen. (Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik). Het Bestuur van bovengenoemde school ziet zich gedwongen door dezen een beroep te doen op de offervaardigheid van ons volk. I September a.s. zal zij in gebruik worden genomen door c.a. 100 kinderen, na op 28 Aug. door Z. K. H. deu Prins der Nederlanden te zijn geopend. Voor menbileering eü verdere inrjchting der Huisvesting ontbreekt ons echter nog de som van 12 duizend gulden. Op 1 October a.9. moeten wij onzen ver schillenden leveranciers deze som voldoen. Hebben wij tot hiertoe in stilte, met uitstekend succes, gewerkt, waardoor wij een aanzienlijk bedrag verzamelden, dat ons in staat stelde het gebouw te doen verrijzen, on waarvoor wij bij dezen onzen harlenlijken dank aan de vriendelijke gevers en geefsters betuigen, de nijpende om standigheden dwingen ons, thans een beroe het publiek te doen, daar de verdere verschill betalingen onze finauciëele krachten te bi gaan. Indien ieder lezer van dit blad ons iets zijn wij gered. Ons Vorstelijk Huis ging voor. Hare Majesteit de Koningin schonk f200 eu H. M. de Koningin-Moeder f Wie volgt dat koninklijk voorbeeld De kleinste gitt zal met dank door ons wo aanvaard cn terstond verantwoord. Stelt het niet uit, maar doet het nog ht Helpt ons iu 't belang der misdeelde schipj kinderen. Het Moderamen H. BUITENHUIS, Voorz J. J. KUIJPER, Vice-Voorz N. SCHOUTEN, Secretari J. MONSTER, Peaningme Vreeswijk, Aug. 1915. Gem. 1ERSEKE van 1 12 Aug. GeborenArentje dv. Leendert van G en Krina Coruelia Bartelse. Laurus zv. ham Jan Hartoog en Margaretha Lauw Bom. Maria Jacoba dv. Pieter Boone en netje vau der Have. OndertrouwdJohannes Jitze Jacob S 25 j. jm. te Emmen en Johanna Adriana drika Sauer 23 j. jd. Gem. THOLEN van 30 Juli6 Ai GeborenFrans zv. I. Braai en A. Marinns Jacobus zv. M. C. van der St J. M. Ampt. OndertrouwdF. Naerebout oud 30 j en W. Geuze oud 22 j. jd. Overleden: C. de Vroom oud 37 j. van H. van Nieuwenhuijzen. In de vergadering van Kerkvoogdi Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Thol tot President-Kerkvoogd benoemd de heer Geluk Anthz., zulks in de plaats van den J. K. Dalebout die als zoodanig ontslag genomen. Ds. J. Steenbeek te Dirksland voorheen te I heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. Ke Dinteloord bedankt. Ger. Gem. De candidaat R. Kok alhier ia ber te Kampen en heeft voor het beroep naar G dam bedankt. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkb Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Ger. kerk voorm. 9.30 en 'a avonda 6 1 Lauting en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 uur en'sa 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 da. De Brf St-Annaland, nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur dl Graaff 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. ds. Sleenbeek. Geref. kerky voorm. 9.30, nam. 2 en 5.3 leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk, uur ds. Broekers. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 eu ds. G. v. d. Garde van Opheusden. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 da. Broebe St-Maartensdijk en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, r uur ds. De Bres. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 leeskerk e 2 uur ds. Van Aech. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Bruijn en 's avonds 5.30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. ds. Kijne. Geref. Kerkvoorm., nam. en 'a avonds ds. te Zevenbergen, (voorm. H. Avondmaal.) Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's 1 ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., aam. en 's avonds ds. Kersten. Veilings-Vereeniging Zuid-Beveland Veiling van 7 Augustus 1915. Groote Veiling. Groninger Bergam. f 6.10. Noord-Hollandsche peer (9.30. Zomer koolappel f 9. Alles per 100 Kleine Veiling. Groninger Bergamot 4 a 8 ct. Heerenpeer ct. Noord-Hol. Suikerpeer 8 a 11 ct. Clapp's D j 12 a 15 ct. Roode Suikerij 8 a 10 ct. Oomskir 10 a 15 ct. Br. Gitfard 5 a 8 ct. Pécose de P* 13 a 15 ct. Bergamot 5 a 6 ct. Zoete kool 6 a 10 ct. Codlin Keswick 7 a 9 ct. Roode Ast Q

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 2