tkUIiI, [ligt aai it hlupi ra aesterleelt, Min», ai in 1587. Zaterdag 14 Augustus 1915. Twee en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. NI v. en en Firma J. M. C. POT, THOLEN. rds: el BINNENLAND. SEli 5er <a te Til Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. ONDERWIJS. Gemengd Nieuws. >P: iten. Bank Jraal IER SEKSCHE THOOLSCHE COURANT 3nnai il 2(i Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco ost f 1,1 75. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, ezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerscke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regel» 40 eentsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. n, SI ETIT i op ig bt Inspecteur van den Landbouw. Kon. besluit is met ingang van 1 Februari den heer F. B. Löhnis op verzoek eervol ig verleend als inspecteur van den land en is in diens plaats benoemd de heer J. Kakebeeke, tkaus Rijkslaudbouwleeraar ie?, onder toekenning van eervol ontslag schsfe latstgenoemde betrekking. De heer Kake- wordt werkzaam gesteld aan de directie den landbouw. noemd te worden tot inspecteur van den ioüw is zeker voor den heer Kakebeeke een ouderscheiding, die echter volkomen ver is. len in Zeeland zullen het echter betreuren heer Kakebeeke henengaat, immers is ;er Kakebeeke de stuwkracht eu het middel- voor tal van landbouworganisaties en iu- gen in Zeeland. Het heengaan van den Kakebeeke is een verlies voor den Zeeuwschen VEE OR JACHT OP WATERWILD. 'pftJ101 Ged. Staten van Zeeland is met wijzi- 'yan het besluit van 2 Juli jl. de jacht op wild voor de tot dusver gesloten gedeelten Walcheren en Zuid-Beveland geopend op dag 23 Augustus met zonsopgeng, met verstande, dat voor de uitoefening van de met schietgeweer een bijzondere toestemming Territorialen Bevelhebber in Zeeland noodig is om te jagen in het gedeelte van Beveland ten oosten van een lijn vanaf gemaal van Kattendijke tot paal 10 den zeedijk ten zuiden van Biezelinge als- in de volgende polders van Walcheren Oranjepolder, den Suzanoapolder, den •erpolder, den Clazinapolder, den Wilhel- ^polder, den Eliza'oethpolder, den Nieuwer- ïpolder, den Middelburgschen pol Ier be den Groeneweg eu den Langweg, het deel van den Oud St-Joostpolder begreusd den weg van het Hot het Reigersberg naar steenen duiker bij den Groeneweg en nburgpolder, welke toestemming alleen aan rianders, houders van jachtakten zal ver- worden. Voorts zullen in de strook van Tv ,M. langs de Belgische grens de jachtbe- leo, bedoeld in sub t en h van art. 15 der wet geoorloofd zijn. on r. JACHT OP KLEIN WILD. opening der jacht op klein wild is be- alsvolgt In de Dames-, Anna Maria en Völckers- s op Zaterdag 28 Augustus 1915 met >pgang, met uitzondering van die op hazen izanten, waarvan de opening wordt bepaald aterdag 25 September d.a.v. met zonsopgang. In Zeeuwsch Vlaanderen, behalve voor 8trook van 5 K.M. breedte langs de Bel greus, waar echter de jachtbedrijven, öld in sub a, b, e eu g van art. 15 der vet, geoorloofd zullen zijn, op Woensdag iptember 1915, met zonsopgang, met uit- Jring van de jacht op fazanten, welke op ag 1 October d.a.v. met zonsopgang wordt ELH 'EN. dam. MM end. In het overige deel der Provincie op Qsdag 1 September 1915 met zonsopgang, uitzondering vau de jacht op hazen en „leo, welke op Vrijdag 1 October 1915 met f 1 0Pgang wordt geopend. IJ rder wordt bepaald dat de korte jacht zal ^loofd zijn dagelijks en de lange jacht indag, Woensdag en Zaterdag van iedere alsmede op de vier dagen, voorafgaande sluiting der jacht alles met uitzondering de Zondagen. r de jacht met schietgeweer in de ge- van Zuid-Beveland en Walcheren, ook *md bij de jacht op waterwild, moet dezelfde mming van den Territorialen Bevelhebber Bban aagd worden als voor de jacht op waterwild, LER 3z, o vei n de-1 ooi llatis e, ei >rgen ei Door Ged. Staten zijn met ingang van heden tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting ter standplaats Hansweert benoemd de heeren C. Koert te Wolphaartsdijk en M. van Harmeien te Ierseke en ter stand plaats Kortgeue de heer F. van Hoorn te Kortgene. Ter vervanging van wijlen den den heer C. Geluk, is tot zetter voor 's Rijks Directe belastingen iu de gemeente Scherpenisse door den commissaris der Koningin benoemd de heer M. Andriesse. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn eindigende 10 Aug. in Nederland uitgesproken 19 faillisse menten, tegen 26 faillissementen iu dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 828 tegenover 1090 in denzelfden tijd van het vorige jaar. IERSEKE. In Juli zijn op het post- en telegraafkantoor behandeld 550 telegrammen, waarvan verzouden 227 en ontvangen 333. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 164 inkomende, 242 uitgaande en 12 onderlinge gesprekken, samen 418, 35 oproepberichten. Op de post spaarbank is ingelegd f 5609.97 eo uitbetaald f4816,01. Uitgereikt 4 boekjes. Uitslag aanbesteding door B. en W. alhier. Ie het verstraten der Kaai9traatDuijnkerke te Goes f 750, en Kunst te 's-Heer Arendskerke f 734. 2e rioleering en het aanbrengen van 2 zink putten der Kaaistraat Laban f 98,60 Goeraau f 99,50 Marteiju f 105. Luteijn f 106 (allen te Ierseke.) Gegund aan de laagste inschrijvers. ST-MAARTENSDIJK. De koopman W. de Graaf van hier bevond zich Douderdag voormiddag met paard en kar in den molenweg onder deze ge meente toen de heer De Graaff, rijksveearts te Scherpenisse hem in tegengestelde richting per motorrijwiel wilde passeeren. Het paard, van den winkelier De Graaf werd schichtig van de motor fiets en de kar geraakte in de sloot. Tengevolge van den val bekwam De Graaf een breuk aan den pols en werd de kar gehavend. Doch ook de veearts geraakte met zijn motorfiets in de sloot, tengevolge waarvan ook de fiets een defect bekwam en de heer De Graaff genoodzaakt was op een audere fiets zijn reis te vervolgen. De koopman De Graaf moest zich onder genees kundige behandeling stellen. OUD-VOSSEMEER. Voor ruim acht dagen werd in sommige aardappelvelden onder deze gemeente het zoogenaamde „kwaad" in het loof opgemerkt in zeer geringe matethans heeft de ziekte zich reeds over meerdere velden verspreid en in ergere mate. Het is te hopen, dat de ziekte zich niet io de knollen zal openbaren, daar dit eeu bittere tegenslag zou zijn, te meer waar ook ouder onze gemeente de aardappel- cultuur zoo'n groote afmeting heeft genomen. Aan de Heerenpolder, gelegen aan de overzijde van de Eendracht, begon men gevaar te duchten voor den zeedijk, daar de stroom- Bchuring meer en meer den den dijk nadert; nu heeft men dezer dagen een dam in de rivier geschoten, waardoor men hoopt den stroom af te leiden. Baldadige handen hebben den deksteen enz. van een binnensluis aan den Roolandpolder afgebroken. Natuurlijk wordt het noodige onder zoek ingesteld en zullen de betrokkenen er niet zonder kleerscheuren afkomen. Een der oudste ingezetenen dezer gemeente, de heer C. Jansen overleed dezer dagen-iu den ouderdom vau bijna 90 jaren nog een tweetal vrouwen, beiden bijna 91 jaren, zijn thans nog iu leven. Hier doet zich het geval voor, dat voor één woning, waarvan de eigenaar zelf reeds vergunning heeft gevraagd voor verkoop van sterken drank in het klein thans is er reeds „verlot" aan nog twee andere ingezetenen vergunning hebben gevraagd, terwijl voor een andere particuliere woning mede vergunning is verzocht. Voor ruim veertien dagen werd hier „Regeeringsspek" aangevoerd, dat voor 34 cent per pond zeer grif weggiüg; helaas sedert i9 niets meer ontvangen, zoodat het voor velen in de gemeente een groot ongerief geeft van „vet en smet" verstoken te zijn. ST-PHILIPSLAND. In de op 6 Ang. j 1. gehouden vergadering van den Raad werd voor- loopig vastgesteld de gemeeute-rekeniug over 1914 in ontvang op f 18498.76 eu in uitgaaf op f 17126.61 alzoo met een goed slot van f 1372.15. Tevens vond plaats aanbieding der gemeente-begrooting voor 1916 aanwijzende in ontvang en uitgaaf eeu bedrag van f 18335.85. Verder werden behandeld verzoeken over af schaffing en niet afschaffing der kermis. Over het in de vorige vergadering aange houden voorstel tot afschaffiog staakten de stemmen. Onder de varkens alhier komt een enkel geval van ziekte voor. Sterfgevallen hebbeD nog niet plaats gehad. Zoo telken jare heerscht onder de keutjes krankheid. Ieder houder is het ge raden op tijd maatregelen tot bestrijding der gevreesde vlekziekte te nemen. POORTVLIET. Woensdag hield de L. V. „Ons Voordeel" eeu algemeene Verg. omtrent de te levereu kunstmeststoffen. 51 leden wareD present. Besloten werd om de hoeveelheid kunst mest voorloopig op te geven in afwachting van de formulieren die door ot vanwege het Rijk daarvoor worden verstrekt. Aangezien deze kunstmeststoffen niet anders van het Rijk zijn te betrekken dan door een tusschenpersoon, werd besloten dit te gunoen aan den heer Schippers van Oud-Vossemeer. SCHERPENISSE. Met de palingvisschery gaat het dit jaar bijzonder slecht. Werd er op andere jaren zooveel gevangen, dat ze naar de steden werd verzonden, nu kunneu de iawoners zelf bij hooge uitzondering iets vast krijgen. Deze week had het zoontje vaa wed. J. R. het ongeluk doordat zijn paard schrok van een doornbo9ch, hiervan te vallen waardoor hij nog eenigszins geraakt werd door het paard. Ge lukkig liep alles echter goed af. STAVENISSE. Door het hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier zijn gedurende de maand Juli jl. ontvangeo 106 telegrammen, verzonden 85, en 450 gesprekken gevoerd. Van de 6 jongelieden, jaarklasse 1915, welke heden voor de landstorm werden gekeurd, werd er 1 ongeschikt verklaard. Naar men zegt, zullen de goedgekeurden 24 Augs. a.s. worden opgeroepen. In verloop van eenige dagen werden door de Rijks- en Gemeentepolitie alhier in het z.g. Grootbosch 2 egels waargenomen. Het schijnt dat deze dieren meer voorkomen in deze streken. Vanaf 15 Juli zijn alhier reeds 17 ladingen aardappelen, te samen 5000 H.L. verscheept, hoofdzakelijk bestaande uit eigenheimers en bonte. De opbrengst is zeer goedmen rooit 100 en meer mudden per gemet. Heden zal worden aangevoerd 1000 pond buitenlaudsch- en 500 pond inlaudsch spek, terwijl de mededeeling werd ontvangen, dat voorloopig geen binnenlandsch spek kan worden betrokken. In den loop van de volgende week zal worden aangevoerd 2000 pond buitenlandsch spek. De prijzen zijn nog altijd voor inlaudsch 421/2 cent en voor buitenlandsch 9pek 30 cent per pond. THOLEN. Voor den op Maandag 9 Aug. 1.1. te 8t-Maartensdijk gehouden zitting van den keuringsraad, hebben zich 7 landstorm- plichtigen van Tholen aan eeoe keuring onder worpen waarvan er één is afgekeurd. Daar het pas thans ter onzer kennis komt, vermelden wij alsnog, al is het wat laat, dat de heer A. Luijendijk, Hoofd der Openbare Lagere School en Directeur der Rijksnormaallessen te Tholen, eenigen tijd geleden gekozen werd als lid van het Hoofdbestuur van de„VereenigiDg van- Directeuren van- en Onderwijzers aanRijksnormaal- le.9sen in Nederland". Voor enkele weken werd hij ook gekozen als lid van het Hoofdbestuur van de „Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland". Van beide hoofdbesturen was hij ook vroeger reeds lid, van het eerste als Secre taris, in welke functie hij toen veel heeft bij gedragen om de salarissen bij de Rijksnormaal lessen verhoogd te krijgen. Vrijdag jl. slaagde voor de acte Engelsch l.o. de heer D. L. Hage, geboortig van St-Maar- tensdijk, thans onderwijzer te Rotterdam. Tot tijdelijk onderwijzer aan de christelijke school te Tholeu is benoemd de heer H. C. Beekman te Rotterdam, in de vacature ontstaan door de benoeming van de heer K. Laansma aan de Chr. school te Grijpskerke. De heer Beekman heeft deze benoeming aangenomen. OORLOGSKRONIEK 1914. 8 Augustus. De Franschen trekken den Elzas binnen en bezitten Mühlhausen. Oostenrijksche cavalerie dringt Russisch Polen binnen. De Duitsche kolonie Togo wordt door Engelsche troepen bezet. 9 Augustus. De Duitsche onderzeeboot U 15 wordt in den grond geboord. 10 Augustus. De FraDschen worden uit Mühlhausen verdreven. 12 Augustus. De Duitsche regee/ing vraagt opnieuw aan België ongehinderden doortocht over Belgisch gebied. Engeland en Frankrijk verklaren Oostenrijk-Hongarije den oorlog. 14 Augustus. De Duitsche kolonie Dares- Salem (Oost-Afrika) is in hauden der Engelschen. 15 Augustus. Gevechten bij Dinant. Volgens een correspondent van de Tele graaf wordt er aan de gren9 nabij Putte c. s. verbazend gesmokkeld. Vooral rijst, bloem, petroleum en dergelijke artikelen waarvan de uitvoer verboden is. En dit geschiedt ondanks de scherpe controle. Bergen op Zoom is de opslagplaats van de smokkelaarsbijna iederen dag komen er een en soms drie lichters rijst aau en ondanks deze groote aanvoer is dit artikel in Bergen op Zooin soms niet te verkrijgen. Tusschen Hoogerheide eu de grens is het dage lijks zwart van de menschen op de wegen, 't Lijkt wel de vlucht uit Antwerpen in omge keerde richting. Dat er met de smokkelhandel veel wordt verdiend, blijkt hieruit dat een K.G. rijst te Bergen op Zoom voor f 0,25 eu over de grecs voor f 0,50 wordt verkocht. Even buiten het dorp Erichem (Buren) was een mau op een hollen boom geklommen en daarin gevallen. Op zijn hulpgeroep kwam men aansnellen eu moest door een timmerman een gat in den boom laten zagen om den on geluksvogel te verlossen. De bewerkers van het Zak-Atlasje voor Automobilisten eu Wielrijders, waarvau heden de 10e druk is verschenen bij den Uitgever H. ten Brink, te" Meppel, ontvingen van H. M. de Koningin eu Z. K. H. Prius Hendrik, zoo mede van verschillende autoriteiten, sympathie betuiging over de duidelijke en practische samen stelling van het werkje. Te Delfzijl wordt tegenwoordig veel hout uit Zweden aangevoerd. Zoo bracht het stoom schip „Biauce" 1.350.000 K.G. kort hout aan, bestemd om tot krantenpapier te worden verwerkt. Freule Anna de Savoroin Lobman, de be schrijfster en redactrice van de Hollandsche Lelie zal zich eerstdaags in het huwelijk begeven met den heer H. T. Spoor uit Apeldoorn. ase

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1