DE OORLOG. Id het bnitenbeloop van den zeewetendendijk leed men een grondverlies van circa 130 M3. terwijl 800 M2 winster mat beschadigd werd. Verder is de buitenberm tosschen dykpaal 912 ingezakt. Voor de betrekking van tijdelijk onder wijzer o{ onderwijzeres hebben zicb 2 onder wijzeressen aangemeld. Er is hier op het initiatief van den Bur gemeester een comité opgericht tot het verzamelen van gelden voor de ongelukkig getroffenen door de watersnood. We hopen dat het comité milde giften zal inzamelen want de nood is groot. Ook op de meeste andere plaatsen van bet eiland werden comité's opgericht. IERSEKE. Donderdagavond hield de Varkens hond voorzorg zijn jaarvergadering, waarop 17 van de 68 leden tegenwoordig waren. Uit het jaarverslag bleek o.a. het volgende: Er zijn 8 leden uitgetreden en één persoon is als lid toegetreden. Er stierven 4 varkens en 4 werden uit nood gesUcht. wat een schade op leverde van f 176,85, wat caarden tegenwooraigen stand der varkens prijzen 30 k 4>0°/o meer is dan verleden jaar. Er zijn thans 93 varkens verzekerd. De inkomsten bedroegen f 247,95, de uitgaven f 264,30. Er is op 't oogenblik in kas f 535,345. De aftredende bestuursleden M. de Korte en J. v. d. Have werden herkozen. POORTVLIET. Iu dc vorige week gehouden algemeene vergadering van den kolenbond »Ons Belang" werd door den vice-voorzitter, de heer J. de Wilde, volgens de sgenda geopend met de mededeeling dat de voorzitter, de heer N. B. v. d. Maas, die volgens rooster af moest treden, Diet meer als bestuurslid in aanmerking wenschte te komeD. Vervolgens werd den secretaris verzocht de presentielijst voor te lezen. Daaruit bleek dat 79 leden tegenwoordig waren, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna werd rekening en verantwoording ge daan door den Penningmeester over 191 5, waaruit bleek dat ontvangen was f 6398,375 en uitge geven f6228,715, alzoo een tegoed uitmakende van f 169.66, op de Rijksp.sp. uitgezet staande de som van f 35,17, alzoo een goed slot van f 204,83. Verder werden benoemd voor het nazien en controleereu van de werkzaamheden van den Penningmeester over 1916, de heeren A. Antho- nisse en J. C. Vos. De heer Jacob van Dijke, die mede als bestuurs lid moest aftreden, werd met 62 stemmen als bestuurslid en met 40 stemmen als voorzitter gekozen. Door het bedanken van den heer van der Maas werd het Bestuur, voorheen bestaande uit 8 personen, met één lid verminderd en alzoo op zeven leden gebracht. In de op Dinsdagavond gehonden verga dering van de Landbouwvereeuiging „Ous Voor deel" te Poortvliet, waar volgens de presentielijst 78 van de 108 leden tegenwoordig waren, werden de notulen van de vorige vergadering voorge lezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorts werd rekeuiDg en verantwoording ge daan door den penningmeester over 1915, waaruit bleek dat was uitgegeven voor veevoederarlikelen enz. f 39857,625, totale ontvangsten ten bate van de vereeniging f 204,09. Uitgaven f 200,655, alzoo een goed slot van f 3,435. Verder werden benoemd tot het nazien en controleeren van de werkzaamheden van den penningmeester over 1916, de hh. J. N. Beve lander en C. Weeda. Volgens bet rooster moest als bestuurslid af treden de heer Ph. Monteau. Bij ste i ming verkregen de h.h* M. G. van Nieuwenhuijzen 43 en Pb. Monteau 26 stemmen zoodat eerstgenoemde werd gekozen. Aangezien de vereeniging slechts over f 3.435 te beschikken heeft, werd voorgesteld om een coutribQtie van de leden te heffen van f 0.25, hetwelk met algemeene stemmen werd aange nomen. Tevens werd bepaald dat in het vesvolg alles op de Eairbank zal worden gewogen voor dat een en ander wordt afgeleverd, waarvoor een halve cent per baal aan de afnemers in rekening zal worden gebracht. Omtrent de toetreding als lid van de te boawen kunstmestfabriek werd weinig sympathie betoond. Verder werd voorge steld dat het Bestuur bij Polder- en Gemeente namens de VereeDiging het verzoek zou doen om op de voorgestelde wijze omtrent overbrugging der Eendracht en aan te leggen locaalspoor, niet dadelijk toe te geven doch alvorens eerst eens te informeeren of er niet een goedkoopere manier te vindeu zou zijn voor het tot stand komen komen van een en ander. Op Maandag 17 Januari is op initiatief van den Heer Burgemeester een comité gevormd bestaande uit deh.h.J. van Gorsei Burgemeester W. Dronkers Secretaris, N. A. Bruijnzeel Wet houder, M. A. Geuze Gem.-Ontvanger, Chr. P. van der Slikke, C. Th. de Rijke Raadsledeu en W. A. van de Velde waterbouwkundige, teinde gelden te verzamelen om mede te konnen voorzien in de groote ellende waarin honderden bewoners der door de storm van 13 Januari jl. geteisterde streken thans verkeeren, hopende dat de indezetenen dezer gemeente zullen denken aan den Watersnood in deze Provincie toen door bewoners van andere Provinciën zoo milddadig is geholpen. Maaudagavond jl. werd alhier een boereu- leenbank opgericht, bestaande uit 28 leden. Per lid werd de contributie per jaar vastge steld op eeo gulden. Het voorloopig bestuur bestaat uit 7 personen. OUD VOSSEMEER. De melkkwestie is nog nitt opgelost, daar, naar ons wordt mede gedeeld, de noodige hoeveelheid niet kan ver kregen worden om te voorzien in het quantum, dat met den prijs van 2 cent per L. is verhoogd, j Een aantal melkslijters houdt tot heden nog steeds den ouden prijs. SCHERPENISSE. Raad dezer gemeente op Donderdag 20 Januari. Tegenwoordig 6 leden, een vacature. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kas opname bij den penningmeester van het Burgerijk armbestuur op 22 December 1915. Er was in kas f 35,995. Kennisgeving van de heerpn Chr. Hartog, D. Duijnhouwer en J. v. d. Jagt dat zijn hunne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen, missivie van Ged, Staten betreffende goedkeuring ver lenging ontruimingstermijn der woning van Wed, S. Suurland missive van Ged. Staten betreffende goedkeuring beslntt 31 Dec. 1915. tot wijziging begrooting 1915. Daarna werd opgemaakt de voordracht voor een zetter (vacature Joh. Rijstenbil) le. D. Keur 2e Anht. Oudesluijs. Tot lid der Schattingscommissie voor de in komstenbelasting (vacature Joh. Rijstenbil) werd beuoemd de heer D. Keur. Kohier van de bonden belasting over 1916 werd vastgesteld op f75. Aangeboden werd het verslag over 1916 volgens art. 52 der woningwet. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de beer J. L. Noom. Voor onvoor ziene uitgaven werd in 1915 beschikt tot een bedrag van f 41.91B. Met 4 tegen 2 stemmen werd aangenomen om deel te nemen aan de overbrugging der Eendracht en bot locaalspoor door het eiland Tholen. De 85-jarige M. Kwaak werd hedenmorgen dood voor de bestede gevonden, terwijl hij reeds half aangekleed was. Vermoedelijk heeft hij een hartverlamming gekregen. Door deD koleDbond Algemeen Belang'' te Scherpenisse werd over 1915 8890 H.L. kolen gekocht dat met inbegrip van alle kosteu kwam te staan op f 11908,725. Er werd ver kocht uit het schip en pakhuis voor f 10750.845 zoodat er een te kort was van f1157.88. Er werd f 1200 geleend, zoodat er nu nog tin kas is. f42.12 en 988 H. L. kolen in 't pakhuis. THOLEN. Maandagnamiddag schrok een voor een kar gespannen paard voor een voorbij komend motorrijwiel, waardoor het omhoog sprong en dientengevolge de beide bootnen van de kar braken en deze voorover viel. De bestuurder, de heer N. v. d. Maas viel door den schok uit de kar, evenwel zonder zich ernstig te befeeren. Op Woensdag 19 Januari 1.1. hield de Keoring8raad zitting in de bewaarschaal alhier voor de keuring van de landstormplicbtigen jaarklasse 1916. In het geheel zijn verschenen 12 lariijjform- plichtigen en wel van Sint-Philipsland 2, van Oud-Vossemeer 5, van Poortvliet 3 en van Tholeu 2. Afgekeurd 3, te weten van Sint-Philipsland 2 en van Oud-Vossemeer 1. In het afgeloopen jaar zijn alhier aange bracht 3 gedoode zeehonden, waarvoor aan premie is uitgekeerd f 9. Naar wij vernemen zal de nieuwe gas houder van de gemeente gasfabriek birineu 4 weken in gebruik komeu. Het belooft een flink stuk werk te zijh. Nu de kleine gashouder ons door den moeilijken tijd van half November tot half Januari zoo goed heen hielp, daar is thans de vrees, dat bij de gaslevering bezwaren zoudeu rijzen geheel uit sloten. Ondanks de buitengewone werkzaamheden met het omboüwing van de fabriek heeft het personeel nog gelegenheid gehad 120 tnunt- gasverbrnikers aan te sluiten. Nieuwe aanvragen komen nog steeds geregeld in. Ieder wordt zooveel mogelijk volgens zijn volgnommer aan gesloten. BINNENLAND. De lichting 1910 van de landweer gaat 28 dezer met klein verlof huiswaarts. Benoemd tot Referendaris bij de Alge meene Comptabiliteit der Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen le Utrecht Mr. J. J. Polderman. Men bericht ons per telegraaf uit Middelburg dat de opgave der Zeeuwsche landbouwers voor plaatsing van vee nit de door de watersnood geteisterde streken (zie bericht elders in ods blad) tot heden buiten verwachting groot is. ONDERWIJS. Ierseke. De heer W. J. Tt7 Eek hardt is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere school te Zevenbergen. LANDBOUW. Op de gisteren te Rosendaal gehouden vergadering van de Coöperatieve beetwortelsui kerfabriek Dinteloord werd met algemeene stem men in beginsel aangenomen tot het nemen van f 100.000 aandeelen in de te stichten Mij. met het plan tot het leggen van een locaalspoor in West-Noord-Brabaul, mits andere fabrieken zich hierbij aansluiten. Er is de laatste week zoo weinig belangrijks ge schied op elk der gevechtsterreinen dat het haast de moeite dei vermelding niet waard is.) Op het Westelijk front veroorloofde het slechte weer geen oparatiej van bizondere beteekenis, terwijl aan het Russische front de slag in Galicië nog steeds voortduurt, zonder succes aan een. der beide zijden. Beide partyen lijden zwaro verliezen. De Montenegrynen hebben aan Oostenrijk vredes voorstellen gedaan. De centralen stelden hier op eischen die ze niet wilden inwilligen en thans zijn de gevechten weer aangevangen met vernieuwde kracht. Cettinje, de hoofdstad was reeds door de Oostenrijkers genomen. Het hof heeft de wyk genomen naar Italië. Aan de Russisch-Turksche grens zijn de gevechten nog in vollen gang. Hier hebben de Russen in hun optreden nogal succes. In do Middelandsche zee boorde een Fransche onderzeeër een Oostenryksche kruiser in den grond. Of de bemanning die uit 320 koppen bestond, gered werd, is niet bekend. Door Duitsche of Oo3tenryksche dgikbooten is een groot Engelsch stoomschip de Coquet getorpedeerd, terwijl "in de Zwarte zee de Russische torpedobooten krachtdadig optreden. VERGADERING van den Raad der gemeente Tholen op Zaterdag 15 Januari 1916. Zaterdag werd door den raad eene ge combineerde vergadering met de ingelan den van het waterschap, gehouden, inzake de deelneming in de lokaalspoorplannen. Na een vergadering met de ingelanden, waar het lokaaltreincomité een en ander uiteenzette, werd te ongeveer half vier door den voorzitter de gemeenteraadsvergade ring geopend. De voorzitter stelde den leden de vraag of ze wilden stemmen over het voorloopig aanhouden eener beslissing inzake de plannen. Spreker bracht een woord van dank aan de heeren Weijerman, Snijder en v. Vre- denburch voor de vele moeite die ze zich dezer dagen getroost hebben en het vele verrichte werk. Vooral den heer Snijder werd een woord van lof gebracht voor het samengestelde rapport. De heer van Vredenburch het woord verkrijgende merkt op dat de heer de Jong in de vorige vergadering heeft gevraagd hoe het comité is ontstaan. Uit alles is spreker gebleken dat de heer de Jong niet geheel op de hoogte is van wat er is ge schiedt. Ook de oesterkweekers richtten een comité op ter verkrijging van gunstiger pachtvoorwaarden en verbeterden afzet. Het werk dat dit comité heeft verricht verdient waardeering. Doch spreker zou voor het locaaltrein-comité ook wat meer waardeering wenschen. Z.Ed, was het wel met den heer de Jong eens dat de plannen terdege dienden te worden overwogen. Spr. heeft zich persoonlijk gewend tot den Raad van Toezicht op de Staatsspoorwegen en daar is hem gezegd dat het aanbod zeer mooi was. Als Rijk en Provincie 9 ton geven dan mag de streek zelf er ook wel wat voor over hebben. Spr. wijst er op dat hier te Tholen een soort struisvogelpolitiek wordt gespeeld. Er is reeds gesproken in een der vergade ringen teSt-Maartensdijk, kunnen we den afkoop van het veer niet laten schieten. Dr. Weijerman heeft toen gezegd dat dit niet kan. Het aanbod van Tholen is heel mooi. De brug kan echter gelegd over het Schenkeldijkje en als Tholen niet hij zou dragen zou het plan zeker in dien geest veranderd kunnen worden. Daarom is het voor Tholen van zeer groot belang om mee te gaan. De heer Wagemaker stelt de vraag of het aanleggen van toegangswegen in het plan zijn begrepen, waarop door den heer Weijerman geantwoord wordt dat dit zeer waarschijnlijk het geval zal zijn. De heer de Jong vindt dat de heer v. Vredenburch het door hem gezegde te hoog heeft opgenomen. Spr. meende dat het comité was samengesteld door verschil lende gemeenten. De voorzitter had in de vorige vergadering ook reeds het oester comité aangevoerd. Dit is een ander geval. Dit comité bestaat uit enkel deskundigen en het lokaaltrein-comité niet. Men moet overtuigd zijn dat de verant woordelijkheid gedekt is. Al kost een on derzoek 1000 gulden, is dat niet te veel. Spreker zal genoodzaakt zijn tegen te stemmen, echter niet omdat hij tegen een betere communicatie is. Zijn eigen overtuiging mag hier echter geen gewicht in de schaal leggen. De S. SJ is een serieus lichaam. Het is hier echter de kwestie van geld verdienen. Daarom wilde spreker onderzoek door een specialiteit. Op voorstel van den voorzitter wordt gestemd voor of tegen uitstellen van het nemen eener beslissing en met 9 stemmen voor uitstel der beslissing besloten. Tegen waren de h.h. Wagemaker en Noske. De voorzitter sloot hiermede de verga dering. In de vergadering van ingelanden van het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen" werd een beslissing genomen in zake deelneming in de lokaalspotjrplannen. Schakerloo stemde tegen met '1612 stemmen. 1500 Gemeten voor met 2012 stemmen. Dalemsche-, Nieuwland-, Puit-," Peuke en Oud-Strijenpolder stemden met alge meene stemmen voor. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. 19 Januari. Ten overstaan van notaris D. van de Velde le Tholen werden heden ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer M. Maris te te VVissekerke in de herberg van M. J. Hoek t Tholen en in de herberg van Gebr. Ampt te Oud Vossemeer, publiek verkocht eenige perceelen bouw en weiland als volgt Gemeente Tholen. 1.94.10 H.A. bouwland in Mosselhoek aan den heer J. A. Geluk, landbouwer te St-Annaland voor 1 1145,—. Gemeente Oud-Vossemeer. 4.62.80 H.A. bcuwlaud in den Oud-Vossemeerschen polder aan den heer D, van der Maas, landbouwer te Tholen voor f1060, Ken woonhuis met schuur en erf aldaar aan den heer V. van Poortvliet te Oud-Vossemeer voor f 3600, 1,77.00 H.A. bouwland aldaar aan den heer A. C. van Tilbeurgh te Oud-Vossemeer voor f815, 1.49.90 H. A. bouwland aldaar aan den heer D. J. Ampt gemeente-ontvanger te Oud-Vossemeer voor f 810, 1.93.40 H.A. weiland te Tholen iu Roolandpolder aan den heer A. Boys te Tholen voor f 870, De prijzen van het bouw- en weiland zjjn per 39.24 Aren. VERGADERING van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer op Woensdag 19 Januari 1916. Tegenwoordig alle leden. Voorzitterde Burgemeester. Na opening der vergadering spreekt de voorzitter den wensch uit dat de leden evenals vroeger, ook dit jaar in aange name verhouding zullen samen werken. Na lezing der notulen worden de vol gende ingekomen stukken voorgelezen 1. Dankbetuiging van mejufif. Frankena voor de verleende gratificatie. 2. Dankbetuiging van de Majoor der Rijksveldwacht te Tholen, mede namens de Rijksveldwachters, voor de verleende gratificatie. 3. id. van den gemeenteveldwachter. 4. Kennisgeving van de h.h. Wiskerke, Goedhart en Vermet, dat ze hunne be noeming tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim aannemen. 5. Kennisgeving van den heer v. d. Ende dat hij bedankt als lid dier commissie en adviseert hiervoor te benoemen den heer Kuijpers, hoofd der R. K. School, waardoor er dan een vertegenwoordiger van dit onder wijs in de commissie zitting krijgt. Al deze stukkeu worden voor kennisge ving aangenomen. Ter tafel komt de locaalspoorwegkwestie B. en W. wenschten in deze niet met een bepaald voorstel te komen. De heer Aarnoudse acht het tot stand komen eener betere communicatie in dezen tijd wel gewenscht, doch vindt dat de ont worpen lijn zooveel kost. Een tramverbinding kost minder. Spreker verwijst naar Zierikzee e. o. Daar betalen de gemeenten een betrekkelijk geringe subsidie. De voorzitter antwoordt dat een tram volgens deskundig oordeel niet gewenscht is. Hij merkt uit het gesprokene dat de heer Aarnoudse niet tegen een trein is, doch bezwaar heeft in de hooge kosten. De heer v. Nieuwenhuijzen wijst op de groote kosten der overbrugging. Kan de brug niet elders gelegd worden, dat zou een groote besparing geven in de kosten. B.v. hij den Mosterddijk. De heer Vermei zegt dat Tholen dan nooit aan het plan zal medewerken, terwijl de voorzitter opmerkt, dat Tholen, dat het uitgangspunt is, niet uitgeschakeld kan worden. De voorzitter stelt voor een besluit te nemen in beginsel vóór of tegen een trein verbinding, dan kan later besloten worden als andere plannen inkomen of we hierin mede kunnen gaan. De heer Vermet is bevreesd dat alles op een lange baan zal geschoven worden. De heer Friderichs vindt de plannen te kostbaar. De gemeente zou jaarlijks moeten bijdragen f 1000 -f- 'n f500 renteverlies op het aandeelenkapitaal. De voorzitter merkt op dat we hier hebben te besluiten voor de nakomeling schap. De heer Ampt zegt dat half werk geen werk, is daarom is hij er voor als er wat gedaan wordt dat het goed wordt gedaan. Een tramlijn voldoet niet meer aan de eischen des tijds, daarom acht hij een spoorlijn gewenscht. De plannen zijn hem echter niet duidelijk genoeg en zou hij eerst nadere inlichtingen wenschen. De verantwoording is groot doch wordt nog grooter als we tegenstemmen. De heer Friderichs vraagt of de S.S. zelf niet de lijn kan aanleggen met alleen subsidies van de gemeenten. De heer Vermet vindt het niet practisch nu uit te stellen. De heer Ampt wijst op het voorstel van den burgemeester te Tholen in de raads vergadering aldaar. Deze is lid van het comité en stelde voor uit te stellen. De heer Friderichs zegt dat nu St-Anna- land en Waterschap Scherpenisse al niet meegaan met deze plannen er toch andere plannen moeten komen. Hij wil daarom ook maar in beginsel besluiten. Het voorstel van den voorzitter al of niet in beginsel tegen een lokaaltrein wordt in stemming gebracht en met 4 stemmen tegen verworpen. Vóór de h.h. Ampt, Vermet en Aarnoudse. Tegen de h.h. Polderman, v. Gorsel, v. Nieuwenhuijzen en Friderichs. (Na de vergadering deelde een der raads-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 8