vukllil Pïliil aai ie klaapn m oestertselt, laflilaiï, m. m RA ïdii 1578. Zaterdag 12 Juni 1915. Een en dertigste jaargang. EN •rje ieh Eerste Blad. Ie. I M. p Zi /oor rwu wal ien af SEL! Firma J. M. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. Faillissementen in Nederland. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. sn Ci mei stzij von ,S. m 11 IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT i DHE steec gevet r»appe )p child Meel ÏG. 31 L 1963 )it blad verschijnt eiken Zaterdag. per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco f 1,17S. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, nden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het eau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Vordering van wol. [RGEMEESTER van Tholen maakt bekend, scheerwol, welke by de inmiddels aaDge- iheer wordt verkregen, als gevorderd moet leschouwd en dat dit eveneens het geval is itwol, zijnde de wol, die van de huid van :hle schaap wordt verkregen en derhalve, lgemeen gesproken, in de blooterijcn wordt >o. Het is om deze laatste wol, en niet om met de wol er op, te doen. i, den 5 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. 'nv!-l:lec'e voor c'en gewapenden dienst. biji EMF.ESTER en WETHOUDERS der Tholen maken bekend, dat de jaarlyksche en behoeve van het //fonds tot aanmoediging rsteuning van den gewapenden dienst in de den'' in deze gemeente zal worden gehouden haizen der ingezetenen, op 18 Juni 1915. het niet ondienstig de ingezetenen te dat dit fonds niet is opgericht en wordt ld om datgene te doen waartoe de Staat maar om buitengewone belooningen uit y, aan hen, die hij de verschillende oorlogen vaderland en onze overzeesche bezittingen ven hebben veil gehad, leester en Wethouders vertrouwen, met het le steeds toenemende behoefte, dat de inge- door milde offers blijken zullen geven belangstelling in het lot der gekwetsten, den 8 Juni 1915. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. DE NIEUWE LANDSTORM. ier Bosboom zinspeelde er onlangs in de Kamer op, dat hij van plan was onze ht belangrijk uit te breiden en dal itellen in dien geest spoedig de Kamer bereiken. Thans is dat geschied. Het erp is ingediend. En het blijkt dat de zich heeft gehaast om van de wel- steroming die ten deze. opzichte in de ïeerscht, een ruim gebruik te maken, mtwerp gaat n.1. verder dau ooit is en wat nog nooit met een wet is ge- ons land wordt thans voorgesteld. De wil n.1. aan deze wet een terogwerkende erleenen en wil alle in vroeger vr ij gestelde en vr ij gelote n voor zoover ze nog geen r zijn, bij den landstorm en, indien het ontwerp wordt aan- memorie van toelichting zegt de re- dat thans de mogelijkheid moet wordeD om dat deel van ons volk hetwelk in staat is tot den krijgsdienst te en. wet wordt aangenomen zullen de nieuwe oplichtigen ook wel degelijk kunnen ^geroepen ter oefeniög. Doch natuurlijk wijze. lelijk bij ploegen ingedeeld zullen de geschikten later in de militie of land- djons worden ingedeeld, waardoor het zal worden om, zoo de omstandigheden laten, achtereenvolgend, landweer- igen, beginnende met de 5 der onder de wapenen n, met verlof te zend en. iit laatste te kunnen bereiken, zou de 'Qg voor den landstorm over vrijgestelde alote militieplichtigen niet behoeven te ot alle lichtingen, waarvan de dienst- d zich thans in werkelijken dienst be- De Regeering meerit niettemin verder 'D gaan. Zij is n.1. van oordeel, dat zij, noodzakelijkheid er toe dringen, zonder 1 moeten kunnen doorgaan met het 'jj den landstorm en het in werkelijken dienst oproepen van oudere groepen vrijgestelden en vrijgeloten eo mede zal moeten kunnen be schikken over al degenen die gediend hebben en thans nog buiten den landstormplicht vallen. In een verklarend artikel schrijft de Haagsche Ct. o.a.: Kon tot heden krachtens de Landstormwet, van den landstorm geen gewapende dienst worden gevergd, thans is voorgesteld het des betreffend artikel tot een nader te bepalen tijd stip niet van kracht te doen zijn. Ook de mannen van den Landstorm wil de minister dus, eventueel, in de vuurlinie kunnen brengen. De nieuwe landstorm-lichtingen krijgen, wordt het wetsontwerp aangenomen, zoogenaamden werkelijken dienst. Niet een paar uren in den avond exerceeren, doch ze krijgen 'u volledigen diensttijd door te maken. De bedoeling is, de om verschillende redenen vrijgestelden van de jongste militielichtingen, alzoo van de lichtingen 1915 of 1916, en wellicht van beide op een nader te bepalen tijdstip, onder de wapenen te roepen. Dadma komen de vrijgestelden van de lichtingen 1914?, 1913, 1912 enz. aan de beurt, waarbij men op een oogenblik voor 't feit zal komen te staan, dat nieuw op te roepen landstormers ouder zouden zijn dan de landweerlieden, die, door de opkomst der stormers, naar huis zouden kunnen worden gezonden. En da&r zal dan ook de grens zijn. Een dergelijke inlijving van manschappen den oudere voor den jongere zou geen zin hebben, en het schijnt dan ook niet in de be doeling te liggen 't daartoe te laten komen. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureanx voor den Handel, zijn over de vorige week in Nederland uitgesproken 23 faillisse menten, tegen 22 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 592 tegenover 795 in denzelfden tijd van het vorige jaar. DE TWEEDE KAMER. moest Dinsdag stemmen over de wet tot wijzi ging der invoerrechten op sinaasappelen, man darijnen, citroenen, bananen en oudheden. Het leek wel of zij daarvan een partijkwestie maakte, want vóór de wet stemden de linkerzijde en twee rechtsche leden, er tegen de overige rechtechen. Zij werd aangenomen. De heer Lohmau en zijn fractie stemden tegen, omdat de regeering in dezen tijd geen inkomsten mag prijsgeven zonder dat daar audere tegenover staan, die de schade goedmaken. Donderdag werd in openbare zitting de wet behandeld tot het aanstellen eener buitengewone, speciale missie bij den pauselijken stoel. Dit voorstel vond geen algemeene instemming, doch verschillende leden, die weinig voor de zaak voelden en niet van het belang voor ons laud of voor bespoediging van den vrede er door, overtuigd waren, verklaarden toch vóór te zullen stemmen om de regeering niet af te vallen, en zoo werd de wet 82 tegen 10 aangenomen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Verschenen zijn eenige voorstellen van Ged. Staten, welke in de zomerzitting van de Provin ciale Staten zullen worden behandel. Verbinding tusschen Noord-Brabant en Zeeland. In 1914 werd door het Rijk een oppervlakte van ongeveer 230 H. A. schorren en slikken bedijkt (gelegen in de Ooster-Schelde onder de gemeenten Woensdrecht en Rilland Bath. Even als aan hunne ambtgenooten van Noord-Brabant komt het aan Ged. Staten wenschelijk voor, dat gemeenschappelijk door Re Provinciale Staten van beide provincieu over de nieuw bedijkte gronden een waterschap worde opgericht en de inrichtiug van hel waterschap geregeld worde. Daar voor de bedoelde gemeenschappelijke han deling machtiging der Koningin vereischt wordt stellen Ged. Staten voor deze aan Hare Majesteit te vragen. Kraiikzinnigeu-verpleging. Door het bestuur der vereeöigiug tot Christelijke, verzorging vau krankzinnigen in Zeeland wordt aan de staten verzocht om met ingang van 1 JaDaari 1915 eene verhoogiog van het verpleeg- geld voor de in Vrederust verpleegde armlastige krankzinnigen vau f 325 op f 350 te bewilligen. Het verzoek komt Ged. Staten in verband met de steeds stijgende kosten van verpleging billijk voorook mag daarbij gelden, dat de verpleging der patiënten in „Vrederust" steeds stof tot tevredenheid gegeven heeft, zoowel wat de wijze van behandeling betreft als wat aangaat de inschikkelijkheid, om personen zelfs boven het overeengekomen maximum le plaatsen. In Zuid-Holland is de verhooging reeds ten vorige jare door de Provinciale StateD zonder hoofde lijke stemming toegestaan. Op het oogenblik zijn in Vrederust 14-6 lijders in verpleging, zoodat de gezamelijke verpleegkosten f 3650 zullen 9tijgen dit bedrag komt geheel ten laste van de Provincie daar bij besluit der Staten van 16 Juli 1909 verworpen werd het voorstel van Ged. Staten om de bijdrage der provincie in die kosten voor het vervolg op een vast bedrag te stellen. Ged. Staten stellen voor het voor de verhooging noodige besluit te nemen. Doofstommenverpleging. Deo. uo Provinciale Staten werden Ged. Staten gemachtigd om voor elke behoeftige doofstommme uit Zeelaud, die in eenig behoorlijk ingericht gesticht voor doofstommen wordt opgeleid, eene bijdrage van 1 50 's jaars uit de Provinciale kas toe te staan. Bij de aanvrage van het bestuur van een gesticht om betaalbaarstelling voor uit Zeeland afkomstige doofstommen die gedurende 1914 gratis onderwijs en verpleging genoteD, bleek daaronder ook een doofstomme te zijn die den leeftijd van 24) jaren had bereikt. Daar blij ens de toelichting op het in 1894- door Ged. Staten gedaan en door de Provinciale Staten aangenomen voorstel, om de hierboven bedoelde machtiging te verleeneu, het de be doeling was om het genieten van onderwijs door doofstommen te bevorderen, werd dit aan het bestuur medegedeeld, met verzoek te willen melden of bedoelde doofstomme nog altijd onder wijs genoot en zoo ja waarom dat op haar leef tijd nog noodig werd geacht. Uit het antwoord van den directeur blijkt, dat ook een aantal oud-leerliDgeD, die de eigenlijke leertijd (8 tot lü jaar) hebbeu voltooid, in het gesticht blijveD, omdat zij volkomen ongeschikt zijn voor het maatschappelijk leven en zij der maatschappij slechts tot last kuDneu zijn, terwijl zij zich in het gesticht te midden van hun lotgenooten gelukkig gevoelen. Ged. Staten meenen dat het in de bedoeling der Staten ligt dat ook voor dergelijke ongelukkigen de Provinciale bijdrage worde toegestaan, al worden zij niet meer in den gewonen zin des woords opgeleid, zij stellen daarom voor het besluit van 1894* in dien geest te wijzigen. Te verleenen sabsidies. Ged. Staten stellen voor de volgende subsidies te verleenen Aau de Commissie van Toezicht op de proefvelden in Zeeland voor 1916 f 100 aan de vereeniging tot verbetering van het Rund vee in Zeeland f 3000 als maximum voor de jaren 1916, 1917 en 1918; aan de gemeente Nisse f 462.50 in de kosten van het bestuur der gemeente over 1915. VERGADERING van den Raad der gemeente Poortvliet op Dinsdag 8 Juni 1915. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelt de Voorzitter mede dat ingekomen is de begrooting der Ge zondheids-Commissie te Tholen, waaruit blijkt dat voor het dienstjaar 1916 de bijdrage voor deze gemeente bedraagt f 87,94. Verder worden goedgekeurd specifieke staten betreffende ouiobare posten der plaatselijke be lastingen over 1914. la verband met de opneming van J. J. v. d. Ameele iu de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, voor rekening der gemeente, wordt gewijzigd de begrootiug van het loopende dienstjaar. Hoewel al de tegenwoordig zijnde leden sym- pathiseeren met de motie die in een gemeen schappelijke vergadering voor de totstandkoming van een lokaaltrein eu overbrugging van de Eendracht, op Woensdag 2 Juni jl. gehouden te St-Maartensdijk, ia aangenomen, ook wat betreft de van de gemeente te vorderen bijdrage, wordt toch besloten de behandeling van die motie aan te houden tot de volgende vergadering wegens afwezigheid van den Burgemeester. Naar aanleidiug vau eeu missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie wordt met algemeene stemmen besloten aan den wageodienst Tholen St-Maartensdijk jaarlijks ceu subsidie van f 15 uit de gemeentekas te verleenen, gedurende de jaren 1916, 1917 en 1918, onder voorwaarde echter dat deze subsidie zal vervallen met bet jaar, waarin een subsidie wordt verleend ten behoeve van een lokaallreioverbinding door het eil. Tholen. Daarna gaat de vergadering iu een geheime zitting over tot het behandelen van eeu bezwaar schrift van J. J. de Bruijne tegeu ziju aanslag in den Hoofdelijkeu Omslag. De vergadering weer openbaar geworden zijnde, benoemt de h.h. E. v. d. Slikke, C. Th. de Rijke en M. J. de Graaff tot leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing van leden van den gemeenteraad. Daarna wordt de ver gadering gesloten. ST-ANNALAND. Iu de eventueel op te richten Coöperatieve Superphosphaatfabriek, zijn door de Vereeniging „Landbouwbelang" alhier, geplaatst 118 aandeelen. IERSEKE. De heer M. van Harmeien i9 opnieuw voor 5 jaar benoemd tot lid der ge zondheidscommissie te Kruiningen. De kreefteuvaugst die aanvankelijk den arbeid maar even loonde, is later veel verbeterd en mag nu goed genoemd worden. De prijzen zijn mooi: op coutract tot f 1,75 en vrij tot f2,80 per K.G. In de Donderdagavond (heden) gehouden slecht bezochte vergadering van de afd. lerseke van den Bond voor Staatspensionneering werd verslag over 1914 uitgebracht en rekening en verantwoording gedaan. De rekening bedroeg in ontvangst f 100,09, in uitgaaf f 67,42b, goed slot f33,465. Zij werd goedgekeurd. De wenschelijkheid der vormiug van een federatie Zuid- en Noord-Bevelaod werd uitgesproken en een afgevaardigde benoemd voor een eerlang te houden uieetiüg, waarop de tot standkoming der federatie verder zal behandeld worden. ST-MAARTENSDIJK. Bij het onwederdat Donderdagnamiddag zich boven onze gemeente ontlaste sloeg de bliksem in eeu veld met bie ten, waardoor een oppervlakte van 6 b. 7 roeden iu 't vierkant vernield werd, terwijl ter plaatse een diep gat in den grond werd geslagen. |Het bietenveld behoorde aan den heer C. de Wilde Az. en was gelegen in den polder Oudeland. Waar het gemeentebestuur zoo vlug voor ging hare goedkeuring te hechten aau de be kende motie in zake de lokaaltreinverbinding op het eiland Tholen en de overbrugging van de Eendracht, zulleu de Iogelaadeu van het Water schap St-Maartensdijk ook weldra gelegenheid krijgen zich omtreut deze zaak uit te spreken. Naar wij vernemen is een Ingelanden-vergadering uitgeschreven tegen Vrijdag 18 Juni a.s., waarin als agendapunt zal aan de orde worden gesteld een voorstel van 't Bestuur tot het goedkeuren der motie, voor zoover het betreft, het bedrag dat hoogstens ten laste der polders zou worden gebracht. OUD-VOSSEM EER. Woensdag vergaderde alhier de sub-afdeeliug van Tholeu van den Bond van Vrouwenkiesrecht, na onderlinge be spreking, waarbij ook tegenwoordig wa3 de pro pagandiste van den Bond mej. Staas uit Am sterdam en mevr. De Jong uit Tholen. Er werd besloten als zelfstandige afdeeling op te treden;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1