O veetblal pvijd aai it Itlaipa aan oesterteelt, taaita», mi 1576. Zaterdag 29 Mei-1915. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. •lel Firma J. Hf C. POT, THOLEN. Publicatie n. )t1 0) Faillissementen in Nederland. 10 Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. UI 'rijs per kwartaal f 0,05met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco xjjt fl,J76. Voor het buitenland 90 cents, zonder geilt. Zondagsblad, i,zonden stukken, enz. worden olterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telet. Intekc. 16. AdTertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 mail ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. loof - irgemee9ter en Wethouders van Tbolen, brengen keonis, dat het Kohier van den Hoofdelijken ag in deze gemeente, voor 1915, in afschrift rende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, een ieder ter lezing is nedergelegd. lolen, den 22 Mei 1915. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. Ier IplaatB Middelburg zien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 Isblad no. 448) en van 11 Februari 1915 Ubl&d no. 8V waarbij de gemeenten in de incie Zeeland zijn verklaard „in staat van beleg"; liet op artikel 22 der wet van 23 Mei 1899 tsblad no. 128) elt bij deze de navolgende verordening van ie vast Artikel 1. Woensdag 26 Mei 1915 en volgende dagen n schietoefeningen worden gehouden, gedurende de vaart in de Wielingen en de Deurloo iden is. Artikel 2. 'anneer schietoefeningen worden gehouden zal steeds worden aangegeven door roode vlaggen, latst op den lichttoren van NIEUWESLUIS, ZOUTELANDE en bij het havenlicht van I1NGEN. Artikel 3. het vervolg zal deze aanduiding met roode LEI jen dus steeds beteekenen dat er schietoefeningen den gehouden en geldt dan het verbod in artikel moemd. Artikel 4. vertreding van deze verordening wordt, ingevolge kol 43 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. gestraft met hechtenis van ten hoogste eene id of geldboete van ten hoogste drie honderd en. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. BROCX. g b Ded WAARSCHUWING. ndanks mijn bevel tot inlevering van de munitie, iden zich thans nog in handen van de burgerij erpatronen, waaruit het kruit is verwijderd en ongevaarlijk heeten. Gewoonlijk zit dan nog in bodem van de huls het slaghoedje, dat niet is 20 l4an- De patroon is dan NIET ONGEVAARLIJK, wanneer men die in den zak draagt en nog wanneer men het heeft laten inrichten voor ukpotlood of zakmesje. In het slaghoedje bevindt ilagkwik, dat in den zak tot detonatie kan uil lo, vooral wanneer in de huls een potlood of ifC 6zif- ||3 acht het zeer raadzaam dit onder de aandacht rengen van ouders en onderwijzers, to geweermaker bezit wel de middelen om het oedje alsnog te doen detonneeren, waarna de Kin gevaarloos is. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. BROCX. olgens mededeeling van Van der Graaf en Co's eaux voor den Handel, zijn over de vorige in Nederland uitgesproken 22 faillisse- len, tegen 28 faillissementen in dezelfde week het vorige jaar. 'ter het gansche kalenderjaar, deze week 'grepen 544 tegenover 737 in denzelfden ran het vorige jaar. '8 bloedige Kerstmis, het bloedige Nieuwjaar de bloedige Paschen zijn gepasseerd en tateren, was het dit jaar niet de voorbode nieuwe bloedige tooneelen Zondag 23 Mei d door Italië den oorlog verklaard, niet aan taje maar aan den gehatpn vroegeren bond ot Oostenrijk-HongarijeEn reeds den Maandag daarop begonnen de vijandelijkheden en vloeide het bloed van Italië's landszonen. Opnieuw een trilling door de zenuwen der wereld. En in de neutrale laüden wordt over het algemeen de verontwaardiging uitgesproken over Italië's daad. De vorige week reeds noem den we Italië's politiek een sjacheipolitiek en zelfs zij, die aan den kant staan der geallieerden en van het ingrijpen door Italië, alle heil voor de entente verwaehten, veroordeelen nog de houdiDg die Italië hier heeft ingenomen, Tien maanden geleden brak de oorlog uit tusschen Oostenrijk en Servië en wil men den Italiaanscheu Primier volkomen gelooven, dan is het de bescherming van het zooveel kleinere Servië, dat Italië feitelijk naar de wapenen doet grijpen. Zeer terecht merkt de WeeDsche correspondent van de N.R.Crt, op dat de zedelijke veront waardiging van Salandra over de gevolgen van het ultimatum dat den wereldoorlog heeft ont bonden, hier zeer zonderling klinkt, nu hij dit gevoel tien maanden lang op de kook heeft gezet en nu pas de pot laat overloopeo. Mij dunkt, deelneming aan den oorlog is niet het juiste middel om aau zijn verontwaardiging over den krijg lucht geven. Maar hoe het zij, de oorlog tnsschen Italië en de bondgenooten is er. Het Drievoudig Ver- boud is dus ontbonden. Waarschijnlijk voor goed. Het heeft 33 jaar geduurd, maar is altijd geweest een verbond uit berekening, evenals nu deze oorlog een oorlog is uit berekening. In het begin van den oorlog was men in Italië neutraal, toen men echter de kansen ging berekenen die te behalen waren in bet meedoen aan de zijde der geallieerden is door de politici de haat tegen Oostenrijk steeds aangewakkerd en het volk in een oorlogszuchtige stemming gebracht. En Duitschland trok zich natuurlijk de be dreiging van zijn bondgenoot mede aan en gaf den gezant te Rome Von Bülow last tegelijk met den Oostenrijkschen Rome te verlaten. Italië had door zijn gezochten aanval op de Donau-monarcbie ook het bondgenootschap met Duitschland zonderj recht en reden verscheurd, zegt een officieele Duitscbe nota. In Italië heerscht thans volle geestdrift voor den oorlog, zelfs het orgaan „Stampa", het or gaan van den vredelievenden Giolitti is met vliegende vaandels naar de oorlogspartij overge- loopen en verklaart thans, dat de in dit blad vooropgezette beginselen verkeerd waren en voort kwamen nit groote dwaling, vermoeide hersens en een bevreesd hart. De hoofdredacteur van de Scarfoglio, het blad dat zich het meest tegen den oorlog kantte, heeft met zijn 3 zoons dienst genomen als vrijwilliger, en het blad behoort du tot een der couranten die den oorlog het krach tigst verdedigen. Zooals we reeds schreven, wgtf Zondag de oorlog verklaard en reeds Maandag hadden de eer9te oorlogsgebeurtenissen plaats. De Oosten- rijksche vloot i9 eene actie tegen de Italiaansche Oostkust tusschen Venetië en Barletta begonnen en beschoot een aantal plaatsen, volgens het bericht met succes. Ook werden bommen geworpen door Oosten- rijksche marinevliegers op een lnchtvaartloods te Chiarra-Valla en op het arsenaal te Venetië. De Italianen zaten niet stil en zijn het Oos tenrijksche gebied binnengetrokken. Voor den oorlog was het leger geheel gemobiliseerd. Een mobilisatie na de oorlogsverklaring zou zeer gevaarlijk voor Italië zijn geweest. In de eerste plaats beeft Italië slechts een klein spoorwegnet en dan loopen verschillende lijnen dicht langs de zeekust, zoodat troepen vervoer uiterst gevaarlijk kan zijn. De Italiaansche legers zijn den opraarsch be gonnen naar Ironzo, de gewichtigste linie voor een grooten aanval. Het zal dus wel spoedig tot een treffen komen der beide vijandelijke legers. De^operaties zullen echter uit den aard der zaak niet gemakkelijk zijn, daar de Oostennjksche Zuidgrenzen zeer sterk zijn. De Oostenrijksche en Albaneesche kasten zallen door de Italiaan sche vloot worden geblokkeerd. De koning van Italië begeeft zich- naar het front en wil vanuit het hoofdkwartier de krijgs bewegingen volgen. Zware artillerie is begonnen de Oostenrijksche stellingen te beschieten en er hebben reeds bloedige aanvallen plaats gehad. Italië heeft thans de oogen der geheele wereld op zich gevestigd en de belangstelling voor de gebeurtenissen op de andere oorlogsterreinen is daardoor heel wat verflauwd. Nog steeds behouden de geallieerden over het algealeen het offensief. De Fransche troepen hebben zich meester gemaakt van de Duitscbe verdedigingswerken te Blanchevoi. Dit is zegt het Fransche bericht, de zegevierende bekroning geweest van onze aanvallen op den Loretteheuve.1, aan het bezit waarvan de Duitsche generale staf groote waarde hechtte. De Duitsche troepen hadden o. a. bevel ontvangen dezen heuvel te hernemen en hierbij zich tot den laatsten man te laten doodschieten of te overwinnen. De Duitschers beginnen een ruimer gebruik te maken van de verstikkende gassen en hebben biermede de laatste week verschillende aanvallen voorbereid, die echter geen succes hadden. Het Engebche leger maakte vorderingen bij St.-Habert. In het middenfront haddeu de Franschen voortdurende successen niet alleen bij Lorette maar ook bij Neuville. Acvhet Oostelijk front blijft het er voor de verbonden legers nogal gunstig voorslaan. Volgens de Duitsche berichten verschuift het gevechts front zich steeds verder in de richting waarop de druk wordt uitgeoefend. Sinds 2 Mei zijn reeds 200.000 Russen gevangen gemaakt. In 't geheel moet het Russische leger dat sinds 2 Mei aan den strijd deelneemt reeds 60% aan manschappen hebben verloren. (Waarschijnlijk wel wat overdreven door de Voss. Zt. die dit bericht in de wereld bracht. In Z.O. Galicië is het offensief der Russen tot stilstand gebracht. Niet waarluiden de Russische communiqoe's wij vechten daar steeds met successen maakteu oorlogsbuit en gevangenen. Over het geheel genomeu is de toestand onveranderd. In de Dardauellen beeft de eerste Fransche divisie belangrijke vorderingen gemaakt en is nu dicht bij de Turksche loopgraven. De Turk deed een krachtige aanval op de Indische bri gade en wist tijdelijk voet te vatten in hun stellingen. Een tegenaanval dreef echter de Turken terng. Zij verloren niet minder dan 500 mau. Er is een wapenstilstand toegestaan ten einde de dooden te begravener liggen er meer dan 3000 diebt bij de loopgraven der geallieerden. Het Engelsche oorlogsschip Triumph is bij Saro9 getorpedeerd. Het schip bad een beman ning van 700 tot 750 koppen. Terwijl de pant serkruiser Msjestic ook met een bemauuing van 750 koppen voor Ged ail Bahr in den grond is geboord. Ook werden weer een Deensch, een Ameri- kaansch en een Engelsch handelsschip getorpe deerd. De bemanningeu werden gered. ST-ANNALAND. In de j.1. Woensdag ge houden vergadering van Ingelanden van het Waterschap St-Annaland waren van de 37 stem gerechtigde Ingelanden 34 in persoon of bij gemachtigde tegenwoordig. Uit het verslag van den toestand der ver schillende polders, dat geen aanleiding gat tot op- of aanmerkingen, bleek dat deze bevredigend was en den polders geen rampen in den afge- loopen dienst hadden getroffen. De rekeningen der verschdleude polders over 1914/15 werden met algemeene stemmen vast gesteld als volgt: van het Waterschap in ont vang op f9072.895, in uitgaaf op f 8095.79, goed slot f977.105; Algemeene Watering in ontvang op f2668.365, in uitgaaf op f2128.56 goed slot f 539.805; Oudeland en Annavosdijk in ontvang op f 1 1385.215, in uitgaaf op f 10751.08 goed slot f644.135; Suzanna in ontvang op f 693.88, in uitgaaf op f 678.115, goed slot f 15.765; Breedenvliet in ontvang op f 2181.765 in uitgaaf op f2070.155, goed slot f 111.61; Maria in ontvang op f 183.37, in uitgaaf op t 171.95, goed slot f 11.42; Pluimpot in ontvang op f 285.41 in uitgaaf 1373.145, goed slot f 12.375. De Begrootingen dienst 1915/16 werden goed gekeurd tot de bedragen als volgt: Waterschap, in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 8742,605. Algemeene Watering idem, f 2793,64. Oudelaod en Annavosdijk idem f 11037,555. Suzanna idem f 626,935. Bree denvliet idem f 2039.28. Maria idem f 168,50. Pluimpot idem f 264,185. Het voor 1915/16 op te brengen dijkgeschot werd per hectare bepaald als volgt Oudeland eu Annavosdijk f 14.Suzauna (binnenbeheer) f 9,50. Breedenvliet f 11,Maria f 12,75. Pluimpot f 12,50. Iu den vorigen dienst was de aanslag respectievelijk als volgtf 14,f 10,50, f 12,f 13,75 en f 13,50 per H.A. In de plaats van wijlen Jb. Moerland Cz. op 9 Juli 1914 overleden, werd tot dijkbaas be noemd diens zoon C. Moerland. In de vergadering van Ingelauden van den polder Moggershil werd met algemeeene stemmen de rekening over den dieDst 1914/15 vastgesteld in ontvang op f 3158,285, en in uitgaaf op f 3107,64 en alzoo met een goed slot vau f 50,645. De door het bestuar ontworpen begrooting voor de dienst 1915/16 werd goedgekeurd in ontvang en en uitgaaf tot een bedrag van f 3584,365. Het voor den dienst 1915/16 op te brengen Dijkgeschot bleef bepaald op f 71,per Hectare. Medegedeeld werd dat door H.H. Gedeputeerde Staten was goedgekeurd het besluit van Inge- laoden tot het aangaan eener geldleening groot f 300,ter bestrijding der kosten van de ver betering door begrinding van den Scheidingsdijk tusschen de polders Oud-Kempensbofstede en Moggershil. ST-MAARTENSDIJK. In den nacht van Maandag op Dinsdag keerde een jonge man, G. de R., met 2 zijner makkers terug vau een Pinksterreisje per fiets. Onder Tholen zijnde, bij een dijkscoupure besloten zij wat uit te rusten. De R. was daarbij in slaap gevallen; wakker wordende bemerkte hij dat zijn makkers ver trokken waren en zijn fiets willende opzoeken, bespeurde hij dat ook deze verdwenen was. Na overal te vergeefs in den omtrek gezocht te hebben, keerde hij te voet huiswaarts. Ook den volgenden dag bleef zijn zoeken in de buurt eu daar buiten zonder resultaat. De politie te Poort vliet en Tbolen is ictusscheu van de vermissing in kennis gesteld. Naar wij vernemen is het rijwiel dat bij de politie te Tholen werd gedeponneerd thans reeds terecht. IERSEKE. Voor de benoeming vin een onder wijzeres aan school 1 hebben zich 6 sollicitanten aangemeld en voor de vacature van gemeente opzichter 13. Op een adres aan Ged. Staten om te verzoeken hun goedkeuring te onthouden aan een besluit van de Br. Wat. bew. lerseke, waarbij ook gebouwde eigendommen polderlasten zullen moeten betalen, zijn reeds honderde bandteekeniugen verzameld. POORTVLIET. Maandagmorgen werd uit een weide onder deze gemeente een paard ver mist van den heer S. te St-Filipsland. Er werd vermoed dat bet paard gestolen was, waarom de veldwachter en de heer K. in wiens weide het paard had geloopeu, dadelijk op onderzoek uittogeu. Het mocht hun al spoedig gelukken den dader op te sporeD, die in Bergen op Zoom reeds in verzekerde bewaring was gesteld. Daarop werd hij, de 17-jarige J. A. S. van Poortvliet, meegenomen naar zijn woonplaats. Reeds den volgenden dag kwam het gerecht uit Zierikzee hierheen. De beschuldigde werd verhoord en het gevolg hiervan was, dat hij des avonds door den gem.-veld wachter op last der justitie naar het huis van bewaring te Zierikzee werd overgebracht. Het paard, dat nog niet verkocht was, is voorloopig aan den eige naar teruggegeven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1