pvijd aan ie Manpi m i- rs Bc 1575. Zaterdag 22 Mei 1915. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. n o >lf&r jBËsf I Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Ingezonden Stukken. el, Ifst DL IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco Dst fl,J76. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, rijzonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het n bureau te Tkolen ol vótr DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Intero. 16. den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt kt dat zij met den inhoud instemt. antwoord door den Heer Burgemeester op rtikel in dit blad van 15 dezer, stond Woens- reeds gepubliceerd in „De Zoom" (Dagblad t Zuiden). Een exomplaar van dit blad werd egezonden, zoodat ik mot dit antwoord in werd gesteld vóór liet in de Tlioolsche Cou- m de ingezetenen was bekend gemaakt. Ik ei|\ den heer redacteur miju repliek (weder- ird) er nu maar meteen onder te plaatsen, heel kort zou zijn en aan verdere polemiek ode wenschte te maken. ?j Jj, heer redacteur stond mij dat toe en daarvoor Ot, Veli petr hem bij dezen vriendelijk dank. e burgemeesterlijke rede komt een eigeuaar- ergissing voor, eene vergissing, die aan de IEL czaamheid van menschen die niet gewend zijn eurig te lezen, gemakkelijk zal ontsnappen, nlie iedereen zal opvallen, zoodra ik de op- guit mijn artikel, waarop zij betrekking heeft \f antwoord van den heer Burgemeester onder er plaatst. ier mijne opmerking, woordelijk herhaald artikel 44 dor gemeentewet is uitdrukkelijk dat in een besloten vergadering niet beraad- noch een besluit genomen mag worden over een van uitgaven op de plaatselijke begrooting lorkomende". In de vergadering van 28 Ja- 1. werd door den voorzitter aan de orde ge- .Uitvoering van buitengewone werken met het de werkloosheid". ging hier om eene belangrijke uitgave door teente te doen, eene uitgave die op de be- )Eh g niet voorkwam. En wat is toen geschied? de beraadslagingen daaromtrent hebben de enen niets vernomen en in het verslag in de iSTJt stond slechts vermeld„Op voorstel van ier van Vredenburch, gesteund door de heeren isker en Moelker wordt besloten de zaak in u vergadering te behandelen." gemeentebelang kon in geen enkel opzicht ïad eischen, dat hier van den regel der open- Bhandeling der zaken zou worden afgeweken, 1 liet de wet het in dit geval toe. En het van zelf, dat wanneer een of meer raads- ists wenschen te zeggen, wat zij niet aange- 'inden, om in openbare vergadering te zeggen, mmer een reden kan en mag zijn, om de te sluiten en zeer zeker niet in die gevallen, de wet uitdrukkelijk openbare behandeling r\jft." eyel Maa ziehier het antwoord van den heer Burge- [eachte inzender wijst op het feit, dat in de iring van 28 Januari eeu besluit zou ge- zjjn tot het doen eener uitgave ter uitvoering ïitengewone werken in zake werkloosheid, iak die eene belangrijke uitgave vorderde, besluit zou niet in besloten vergadering ge mogen zijn geworden. Maar mijne heeren, uit is ook niet genomen. In de bewuste ver- g werd alleen besloten „in beginsel" doelden maatregel te nemen en eerst in de ering van l Februari werd het besluit hiertoe tbare zitting definitief vastgesteld. verschil springt in 't oog Terwijl ik het had beraadslagingenin besloten vergadering en >ord beraadslaagddaarom ook met opzet had laten drukken, heeft de heer Burge- het over „besluiten" en laat het bij vergis- •orkomen alsof ik gewezen had op het feit, de vergadering van 28 Januari iu besloten ring een besluit zou genomen zijn tot het mer uitgave ter uitvoering van buitenge- "erken inzake werkloosheid, waarbij Z.E.A. Iwoord „besluit*' den nadruk legt en ditcur- t drukken. I» Mijnheer de Burgemeester, U hebt verkeerd Ook ik had gezien uit het verslag jOK 'Moo volledig, of, zoo meu wil, evenzoo on- 0' is als die, welke in andere bladen zijn ceerd dat het besluit in openbare ver- genomen was, maar tevens had ik gezien beraadslaging met gesloten deuren had plaats Daar artikel 44 der gemeentewet in het loor ons bedoeld, beiden verbiedt zoowel het 'en als het besluiten in besloten vergadering, alleen op de geheime beraadslaging te wijzen, dan ook met nadruk gedaan heb. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. En toen ik nu verder ging met lezen en bij de rondvraag gekomen, las, dat de heer Noske verzocht, het gesprokene van den Voorzitter aan de pers te verstrekken daar het wel eens goed is, dat het publiek officieel op de toestanden wordt gewezenbedacht ik, hoe jammer het toch was, dat nu voor 't eerst van uit den raad eens op publiciteit wordt aangodrongen ik meen hierin reeds de eerste vrucht van mijn artikel te zien en daaraan gevolg wordt gegeven, deze officiëele publicatie moest bevatten een vergissing, die tot dit onaangenaam misverstand aanleiding had kunnen geven, dat de heer Burgemeester ten op zichte van bedoeld punt een schijn van gelijk en ik een schijn van ongelijk kreeg, terwijl in wer kelijkheid het antwoord van den heer Burgemeester met mijne opmerking niets te maken heeft. Wat zal ik verder op de rede des heeren Burge meesters antwoorden Zal ik haar zin voor zin gaan ontleden en aan critiek onderwerpen Zal ik ingaan op het citeeren van het versje uit De Géne- stet, dat blijkbaar niet op mij, doch op de Ver zamelaars" van het Kruid Kritiek slaat: personen, die ik niet ken en waarvan ik niet kan vermoeden, wie Z. E. A. daarmede bedoelt?.... Ik ken wel verzame laars, maar dit zijn verzamelaars van sluit- en post zegelsverzamolaars van het „Kruid Kritiek" heb ik echter onder mijne kennissen niet. Wat zal ik antwoorden op het beroep op de onvolledigheid van het raadsverslag, terwijl men zelf van de gelegenheid om het aan te vullen, geen ge bruik heeft gemaakt Wat zal ik ten slotte antwoorden aan den heer van Vredenburch, die het uoodig gevonden heeft te verklaren, dat hij aan mijn artikel onschuldig is en evenals alle andere ingezetenenmet verbazing er van heeft kennis genomen? Mijne Heeren, laten wij elkander de Pinkster dagen niet bedervenIk hoop, dat zij zonnig zullen zijn en mooi, en dat wij er van kuunen genieten 1 Wilt gij antwoord van mij hebben, pertinent ant woord Ik zal het U gaarne geven, maar dan na Pinksteren, opdat gij en ik op die feestdagen onze gedachten met andere dingen kunnen bezig houden. Wellicht vind ik gelegenheid op de zaken dezer gemeente nog eens terug te komen, want „het is om met den heer Noske te spreken wel eens goed, dat het publiek op de toestanden alhier wordt gewezen". Officieel is dit, bij mijn weten, nimmer gedaan. Doch officieel of niet-officieel, het zal tbch moeten geschieden Ik dank don heer Burgemeester voor de mij ver strekte inlichtingen. Het personeel der gasfabriek dus ook de administrateur en de boekhouder is slechts voor één jaar aangesteldmet andere ge meenten wordt over aansluiting overleg gepleegd de aanstelling van een Directeur zal in overweging worden genomen zoodra men den tijd daartoe ge komen acht. Al deze (inlichtingen zouden wij vermoedelijk niet gekregen hebben, indien mijn artikel niet ware verschenen, hoowel toch niemand zal ontkennen, dat de ingezetenen dat alles behoorden te weten. De loods moet van beton zijn en kan door Thoolsche ambachtslieden niet worden gemaakt. Dit is het advies van den deskundige, den heer Bonthuis, zoo meeu ik althans uit de verstrokte inlichtingen te mogen opmaken. Wij weten het nuen de raadsleden weten het nu ook. Of ze het er mede eens zyn, weet ik niet; mocht dit echter niet het geval zijn, dan zullen wij het nog wel nader vernemen. Mr. J. A. DE JONG. Daar het verslag reeds was afgedrukt in het tweede blad, konden we aan dit verzoek niet vol doen en plaatsen we dit ingezonden stuk in het eerste blad. LANDBOUW. hield de vereeniging „Ons Voordeel" te Poortvliet een algemeene vergade ring, in verband met een ontvangen circulaire van het Bestuur van de Zeeuwsche Coöperatieve Landbonwvereeniging te Goes, om overeenkom- tig die circulaire over te gaan tot het stichten van een coöperatieve kanstmestfabriek in Zeeland. Tot onsleedwezen was er weinig belangstel ling, van de 100 leden waren slechts 33 present, dat kan worden toegeschreven, dat velen de zaak niet begrijpen of verkeerd bezien. Om wat meer duidelijkheid en wat beter inzicht te verkrijgen was de vergadering van meening, dat het wen- schelijk was om den heer C. van der Slikke van Wolfaartsdijk te verzoeken de zaken eens goed uit een te zetten, en te trachten aandeel houders te winnen. Na wij vernemen is de heer Van der Slikke op 25 dezer, bereid, des avonds 6.30 ure eene bespreking te houden over de oprichting euz. Door de leden moet bedacht worden, dat niet alleen superphosphaat doch alle kunstmeststoffen en veevoeder verkrijgbaar gesteld zal worden. Doordat door eenige leden bezwaar gemaakt werd, dat zij geen tien balen superphosphaat (dit is aan elk aandeel verbonden) noodig hadden, werd hun duidelijk gemaakt dat eenige kleine ver bouwers, te zamen één of twee aandeelen kun nen nemen. 110 aandeelen werden reeds opgenomen. Door dat de heer Van der Slikke niet Zater dag doch eerst Dinsdag kan komen, bestaat er gelegenheid tot opgeven van aandeelen tot Dins dagavond. Oud-Vo3semeer. De heer C. van der Slikke, landbou wonder wijzer te Wolfaartsdijk, secretaris van de voorloopige sticbtings-commissie voor de oprichting van een coöperatieve kunstmestfabriek heeft, op nitnoodiging van hfst Bestuur der Vereeniging tot aankoop van 'kunstmeststoffen euz. alhier, een bespreking gehouden over zoo'n fabriek en uiteengezet op welke wijze meo zich voorstelt na den oorlog tot de stichting te ge raken hoofdzaak is algemeene deelname van leden der talrijke vereenigen. Verslag van de Vergadering van Ingelanden van het Waterschap Poortvliet, gehouden op Dinsdag den 18 Mei 1915. De voorzitter opent de vergadering. Bij het aflezen der presentielijst blijkt dat in persoon of bij gemachtigde tegenwoordig zijn 59 inge landen, die gerechtigd zijn tot het uitbrengen van 90 stemmen. Daarop worden de notulen van de vorige vergadering na voorlezing onveranderd goedge keurd. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat de navolgende stukken ingekomen zijn, welke voor notificatie worden aangenomen 1. een missive van heeren Ged. Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat bij Kon. besluit van 24 Juli 1914 do. 39, tot gezworenen van het Waterschap zijn benoemd <fe heeren M. A. Geuze en H. v. Westen Cz.; 2. een Kon. besluit van 26 Febi, 1915 no. 60, waarbij de coucessfe tot heffïbg van haven- en kaaigeld te Strije^ham tot L2Maart 1918 wordt verlengd; A 3. een missive van het Llelttup? der water- keering vau het Calamiteuzél Waterschap Scher- penisse^ inhoudende dat ovct het jaar 1915 1916 vap de polders Poortvliet en Malland geen bijdrage zal worden geheven 4. prqcessen-v^rbaal van kasopnemiog, waar uit blijkt Viat dolden ontv.-griffier op 15 Maart 1915 was ontvaDgéo 1 48020,59 en uitgegeven f 36641,37* en dat door hem op 8 Mei jl. was ontvangen f|9752,125en uitgegeven f5244,145, een en andel. overeenkomende met de vertoonde bescheiden eUsgelden. Daarna wordt voorgelezen het door het Bestuur opgemaakte verslag van den toestand en de be hoeften der polders over het afgeloopen dienst jaar, welk verslag tot geen op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven. Na voorlezing van het rapport der commissie die belast is met het nazien der rekeningen en de daarbij behoorende bescheiden worden de volgende rekeningen over het afgeloopen dienst jaar vastgesteld, nl. van de 6 groote polders met een ontvangst van f 34210,36 en een uit gaaf van f 30267,51s, alzoo met een goed slot van f 3942,845van het waterschap Poortvliet met een ontvangst van f 2255,74, een uitgaaf van f 1903,42, alzoo met een goed slot van f 352,32 den polder Smaalzij met een ontvangst van f 64,455, een uitgaat van f 55,66, alzoo met eeu goed slot van f 9,205den polder Baarsdijk met een ontvangst van f 51,725, een uitgaaf van f 40,33, alzoo met een goed slot van fll,395; den polder Pluimpot met een met een ontvangst van f 75,55, een uitgaaf van f 43,955, alzoo met een goed slot van f31,595; de stichting van het stoomgemaal met een ontvangst van f5106,79, eeu uitgaaf van f 324,11, alzoo met een goed slot vau f 4782,65 de exploitatie van het stoomgemaal met een ontvangst van f 6866,38, eea uitgaaf van f 6244,295, alzoo met een goed slot van f 622,085. Vervolgens worden de volgende begrootingen vastgesteld, nl. van de 6 groote polders in ont vang en uitgaaf op f30979,225; het Watersehap Poortvliet in ontvang en uitgaaf op f 2366,12; de polder Smaalzij in ontvang en uitgaaf op f 69,62deu polder Baarsdijk in ontvang en uitgaaf op f 47,145; den polder Pluimpot in ontvang en uitgaaf op f78,83; de stichting van het stoomgemaal in ontvang en uitgaaf op f4782,68 de exploitatie vau het stoomgemaal in ontvang en uitgaaf op f 7487,555. Van de in 1906 gesloten geld leening, groot f 15000, wordt uitgeloot obligatie no. 17, groot f 500, waarvan proces-verbaal wordt opgemaakt. Voorts wordt aan het Bestuur machtiging verleeud om, zoo noodig, kasgeld op te nemen tot een bedrag van f 5000. Daar het gebleken is dat het niet de goed keuring van allen wegdraagt, dat op Zondag het stoomgemaal in werking is, zou de voorzitter gaarne willen zien, dat de vergadering .thans uitmaakt welk standpunt in deze moet worden ingenomen. Hij deel* mede welk hoogtepeil thans des Zaterdagnamiddags 4 uur wordt aangenomen om te bepalen of des Zondags al of niet moet worden gemalen. De heer D. v. d. Maas wil dit aan het be staar overlaten. De heer D. v. d. Velde toont aao dat het onmogelijk is deze zaak door de vergadering te doen uitmaken, waarom hij er ook voor is dat de beslissing, of het noodig is dat het stoomge maal 's Zoüdags werkt aan het Bestuur wordt toevertrouwd. De vergadering kan zich daarmede wereenigen. Na eenige discussie wordt in stemming ge bracht een voorstel van den heer J. W. Wagtho, om uit de kas van het Waterschap een bedrag van f 50 toe te staaD, om den heer Hollestelle in de gelegenheid te stellen zijn boek getiteld „Geschiedenis en waterbouwkundige beschrijving van de Waterschappen en Polders in het eiland Tholen", te doen drukken, onder voorwaarde echter, dat gratis eenige exemplaren van dit werk aan het archief worden gegeven. Dit voorstel wordt verworpen met 47 stemmen tegen en 38 stemmen voor, terwijl 5 stemmen niet worden uitgebracht. De vergadering wordt daarop gesloten. Italië is aan het berekenen. Het telt op en het telt af, het vermenigtvuldigt en het deelt. Wat zal het voordeeligste uitkomen, 2X2 4. Italiaansch boekhouden heet„dubbel boekhouden". Das 2 X 2 8. Ita'ië wil de middenmoot en kop en staart. Italië's houding is dubbelhartig. Het voert een echte sjacher-politiek. Als ik met vechten 5 kan verdienen en met neutraal blijven slechts vier, dan ga ik vechten. Kan ik door dreigementen echter ook 5 krijgen dan wil ik wel neutraal blijven en blijft Oostenrijk mijn ouden bond genoot, mijn vriend, anders Geen heilige idealen voeren hier den boven toon. Zuiver gesjacher is 't wat Italië weDsebt en doet. Het Ministerie Salandra, het ministerie dat deu oorlog wilde, stelde zijn portefeuilles tot beschikking en de vredespartij voerde onder leiding van Goliotti een oogenblik den boventoon en dacht reeds te overwiunen, doch de Koning nam het ontslag van het ministerie niet aan en het geheele ministerie blijft aan Met vrij groote zekerheid kan das worden aangenomen dat ook de Koning den oorlog wil. Oostenrijk heeft, hoewel noodgedwongen Italië aangeboden afstand van het Italiaansche deel van Tirol, het Z. O. Trentiuoafstand van het gebied aan de Isonzo met inbegrip van Gradisca; volledig zelfbestuur voor Triëst met instelling van een Italiaansche universiteit en een vrijhaven afstand van Oostenrijks belangen in Zuid-Albanië ten gunste van Italië en onmiddellijke erkenning vau het Italiaansch bezit vau Valona. Eindelijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1