weekMafl, pïijfl aan de Manpn m oesterteell, laiPan, enz. 1 1573. Zaterdag 8 Mei 1915. Een en dertigste jaargang. EN dit Eerste Blad. :me mi Public atiën. alifl iuds SC Jitg in Firma J. M. C. POT, THOLEN. bek' ïlen een 0 IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. js per kwartaal 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco t f 1,J 75. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. ZO is'sn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het ■reau te T k e I e n el vóór DONDERDAGMIDDAG bl ior lehtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ieester en Wetboaders der gemeente Tholen lekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage verzoek met bylagen van het Gemeentebe- vergunning van Gedeputeerde Staten van tot bet uitbreiden van de Gemeentelijke Gas- kadastraal bekend Sectie F, No. 1476. ïaandag den 17 Mei 1916, des voormiddags en, zal op het Gemeentehuis gelegenheid be- bezwaren tegen dit verzoek in te brengen mondeling en schriftelijk toe te lichten, neer verzoe^ers a'8 ZÜ die bezwaren hebben, gedurende drie dagen vóór het bovenge- jdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis an de ter zake ingekomen stukken. Dndigd en aangeplakt te Tholen, den 3 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. vUUt t of ge' een aort, 'aar- nog lijbe oren oogt de kers vol- Vrijstelling van Kostwinners. da' lurgemeester der Gemeente Tholen maakt chap dat omtrent de hieronder genoemde inge- loort iq voor de militie, lichting 1916, dezer ge- op ban aanvrage om vrijstelling van den egens kostwinnerschap, door Gedeputeerde provincie de achter ieders naam ver- tspraak is gedaan: en J. van der Stel zijn vrijgesteld voor Is kostwinners, deze uitspraken kan gedurende tien dagen, ien van den datom dezer bekendmaking, bij igin in beroep worden gekomen, oor den ingeschrevene, wien de uitspraak door zijn vader, moeder, voogd of curator; >or elk der overige voor de gemeente inge- ot door zijn vader, moeder, voogd of FTaaj srgei beek rionen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten ekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, met redenen omkleeden en ter secretarie ■heen te inleveren, kschrifteü, niet ingericht of niet ingeleverd irboven aangegeven wijze, kunnen geen ge ien. den 5 Mei 1915. gemeester van Thalea zal, op Zaterdag den a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- aar EEN HOOP COMPOST, erkoopen. rwaarden van den verkoop liggen van heden mi tins ter secretarie, iederen werkdag des lgs van 912 uur. den 6 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. RLO *,BJ LVE ■NE! Thi )RL( ior den Commissaris der Koningin in de MUNTGAS. eester en Wethouders van Tholen maken iat muntgasaanleg plaats vindt in woningen, geV le huurwaarde beneden f3.blijft. untgasverbruikers worden kosteloos in ge- oven neoleiding van ten hoogste 25 M.; mforen 'odige lampen benevens één wandarm. tg om muntgas geschiedt] schriftelijk op >r der fabriek, waar een formulier ingevuld egen kwitantie wordt daar een waarborg- 2.50 gestort, den 7 Mei 1915. urgemeester en Wethouders voornoemd, A. HOLLESTELLE. L.-b. De Secretaris, H. J. LABAN. vang dering van den Raad der gemeente lolen op Woensdag 5 Mei 1915. tier, de Burgemeester. de heer Van der Stel, ening der vergadering deelt de voorzitter de notulen der vorige vergadering nog onzen medewerker te leraeke. UITGAVE Telbf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. niet gereed zijn en dus vaststelling in een volgende vergadering zal geschieden. Voor tot de orde der vergadering over te gaan geeft de voorzitter kennis dat de heer J. K. v. d. Stel voor het lidmaatschap van den gemeen teraad heeft bedankt. Spr. betuigt zijn spijt dat iemand als den heer v. d. Stel ontslag heeft genomen als lid van den raad. (Bewijzen van instemming.) De heer Van Vredenburch vraagt den voor zitter of hij straks voor behandeling van punt 2 der agenda het woord mag bekomen om eenige vragen te stellen, de heer C. A. H. Wagtho steunt het verzoek, dat door den voorzitter wordt ingewilligd. Ingekomen stukken a. Schrijven van L. Bal dat hij zijne be noeming als lid der schattingscommissie voor de nieuwe inkomstenbelasting aanneemt. b. Verzoek vau het bestuur der ambachts- teekenschool te Bergen op Zoom, tot toekenning eener subsidie, daar reeds 5 leerlingen uit Tholen deze inrichting bezoeken. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en f 10,voor iedere leerling te ver- leenen. De heer Quist verklaart zich tegen deze sub sidie, daar Z.Ed. vindt dat degenen die dit onderwijs voor hunne jongens wenschen, dit zelf ook moeten bekostigen. De heer Noske vindt het bedrag wel wat hoog en stelt voor f 25.in totaal. De heer Moelker zegt het voorstel vau deD heer Noske te kunnen steunen. De heer C. A. H. Wagtho vindt de instelling zeer nuttig en kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 6 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de h.h. Van Hiele, Noske, Moelker en Quist. c. Het in de vorige vergadering ingekomen verzoek van de afdeeling Tholen vau den Volks bond tegen drankmisbruik, om het maximaal aantal vergunningen op het tegenwoordig maxi mum te bepalen, wordt met op een na alge- meene steramen ingewilligd, volgens advies van B. en W. De heer Moelker achtte het aantal vergunningen als de bevolking mettertijd steeg te klein, en stemde derhalve tegen. d. Request van de Nederl. vereeniging van kermisvakgenooten met verzoek de kermis dit jaar wel te laten doorgaan. In dit verzoek wordt betoogd dat een geheele categorie menschen door het niet houden van kermissen tot ondergang zijn gedoemd. De vereeniging heeft zich bereids gewend tot den Territorialen bevelhebber in Zee land, die tegen het houden van de Thoolsche kermis geen bezwaar heeft. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen. De heer Quist verklaar; zich beslist tegen het houden van kermissen. De heer Wagemaker merkt op, dat in Bergen op Zoom ook geen kermis wordt gehouden en dat daar terecht is opgemerkt dat er nu wel paardenspel en circus mogen komen, dit zou misschien hier ook het geval worden en hij kan zich daarom met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Van Hiele is, hoewel het hem spijt voor de menschen omdat ze hun brood er mee verdienen, er voor om de kermis onder deze omstandigheden niet te houden. Het voorstel van B. en W. wordt in om vraag met 7* stemmen aangenomen, zoodat de kermis, behoudens toestemming van den terri torialen bevelhebber dit jaar doorgaat. De heeren van Hiele, Noske en Quist stemden tegen het voorstel van B. en W. c. en d. Missives van Ged. Staten betreffende de overname etc. van de Gasfabriek. e. id. betreffende goedkeuring van 's Raads besluit inzake van art. 3 der woningwet, terwijl vrijstelling wordt verleend voor den tijd van 5 jaar. Ingekomen is een adres houdende verzoek van den heer D. II. van de Velde, om te worden benoemd als boekhouder aan de gemeente- fabriek. Adressant betoogt dat hij reeds gedurende 15 jaar aan de fabriek werkzaam is. De heer Moelker merkt op dat toen in de vorige raadsvergadering, in gesloten zitting, is besloten de administratie van de fabriek op de secretarie over te brengen, hij zijn stem niet klakkeloos heeft uitgebracht en bet bij hem niet voorgezeten heeft A. te bevoordeelen en B. te benadeelen, doch spr. achtte het overbrengen dier administratie naar de secretarie in het be lang der gemeente, de administrateur is niet eeDs bij name genoemd. Spr. kan zich begrijpen dat de boekhouder der fabriek het onaangenaam zou vinden dat hij zijn betrekking kwijt raakt en zoO hem tegemoet willen komen in het geven van een vergoeding, b.v. bij wijze van wachtgeld. Hij heeft door de bejegening de laatste 8 dagen van zekere zijde ondervonden, besloten in deze echter geen standpunt in te nemen. Echter blijft hij van oordeel dat de administratie op de secretarie behoort. De heer Wagemaker had in de vorige vergade ring zijn stem eenigzius met tegenzin uitgebracht omdat hij ook aan den heer van de Velde ge dacht had. In de laatste dagen heeft spreker echter van een hooggeplaatst persoon een be jegening ondervonden die niet te pas kwam, niet van den heer D. H. van de Velde maar maar van een ander, die spr. niet bij name noemen wil. Bovendien vindt hij het niet prettig dat naast den raad nog een raad moet bestaan. De heer C. A. H. Wagtho merkt op dat er vele personen zijn die voor deze betrekking solliciteeren en vindt dat die personen den vollen tijd moeten hebben om deze betrekking waar te nemen. Is de commissie, die de vorige week is benoemd, bevoegd een administrateur te benoemen De voorzitter antwoordt dat de administrateor benoemd wordt door den raad. De heer C. A. H. Wagtho verklaart dat er kwitanties hebben gecirculeerd geteekend door den administrateur, d6ze is dus toch wel aange steld. 5 De voorzitter antwoordt dat dit een tijdelijke voorziening is. De heer Bonthuis adviseerde de administratie op de secretarie over te brengen en hiertoe is besloten in de vorige vergadering met op één na algemeene stemmen. Alleen de heer Van Vredenburch stemde tegen. Spr. is toegevoegd geworden dat hij de raadsledeu had overrompeld. De raadsleden zullen z ch echter niet door hem lateu overrompelen. Er is echter heel wat moeten gedaan worden eu alles wat gedaan is, is door door Ged. St. goedgekeurd. De heer Hollestelle wil zijn meening in deze ook te kennen geven er. geeft het volgende advies Door de overbrenging van de Gasfabriek aan de Gemeente wordt de geheele administratie of beslommering van deze aangelegenheid overge bracht op de Secretarie en deze daarmede bezwaard. Ook de administratie van de Gemeente wordt met behulp vau den Ontvanger gevoerd ter Secre tarie, en op grond van de analogie, die tusschen deze beide aangelegenheden bestaat, wenschte ik dat ook die in gelijken zin konden worden ge regeld. Op grond van deze beschouwing verdient het mijns insziens aanbeveling ook den thans fun- geerenden ontvanger van de gasgeldeu in zijue betrekking te handhaven, doch onder voorwaarde, dat de inkomsten van den hoofdambtenaar ter secretarie voor de uitbreiding zijner daardoor te ondervinden bemoeienissen ook met een door den Raad te bepalen eenvoudig bedrag worden verhoogd. De heer Moelker vindt de oplossing door den heer Hollestelle aangegeven zeer goed, maar wenscht de werkzaamheden aan- de boekhouding verbonden nader aangetooud te zien. Het grootste gedeelte van dien adminislratieven arbeid zal toch ten laste komen van de secretarie. Spr. komt nog eens op zijn voorstel terug om den heer D. H. v. d. Velde een vergoeding te geven in den vorm van wachtgeld en de admiuistratie op de secretarie te laten. De heer van Vredenburch verwijst naar het art. der gemeentewet dat eischt dat benoemingen van beambten der gemeente, gedaan worden door den gemeenteraad en wil dus wachten met een beslissing tot de benoemingen zijn geschied. De heer Wagemaker acht het dan gewenscht openbare oproeping te doen van sollicitanten. De beer Hollestelle zegt dat het geen beslis sing is die hij heeft aangeraden, doch dat hij alleen de overeenstemming heeft willen aan- toonen die er bestond tusschen het beheer van deze en andere zaksD. De beer Quist zou den man die toch zoo lang trouw dat zaakje heeft waargeuomeo, het boek houderschap willen laten houden. De voorzitter zegt dat hij zonder in deze naar rechts of links te zien voorstelde om de ad ministratie naar de secretarie over te brengen, vooral ook met het oog op de gerioge salarissen van het secretarie-personeel. Wel is dat perso neel met veel werk reeds belast, doch geld ver zoet den arbeid. De werkzaamheden zijn geheel verschilleud met die van vroeger en was de mobilisatie niet uitgebroken, dan zou waarschijnlijk reeds lang van hoogerhand tot verhoogiug der salarissen van de secretarieambtenaren zijn aangedrongen. De gedachte heeft voorgezeten om hooger bezol diging te verkrijgen voor de beambten van de secretarie. Spreker stelt nu voor, ook nog een persoon aan te stellen voor de boekhouding zonder ver antwoordelijkheid. De heer Moelker merkt op, dat in dergelijke zaken, de gang van zaken gewoonlijk is dat een directie die een vennootschap overdoet zorg draagt dat het bedienend personeel bezorgd is. Ook hier was dat de plicht geweest van de directie der Gasfabriek. De aandeelhouders hebben dus den boekhouder schadeloos te 9tellen. MeD kan in dergelijke zaken altijd voorzien dat er personeel overbodig wordt. De voorzitter stelt voor dat een persoon wordt toegevoegd op een salaris van f150.terwijl de administrateur een salaris zal ontvangen van f 200, De heer Wagemakerwil den heer Van der Velde niet in de wielen rijden doch vindt de dervonden behandeling zoo treurig dat hij in ieder geval sollicitanten zou willen oproepen. De heer Van Vredenburch stelt voor een op roeping te doen voor een boekhoador tegen eea salaris van f 150. De heer Quist vindt het voorstel vau den voorzitter geen kleinigheid. Voor een werkman wordt niets gedaan, maar nu het heeren betreft wordt zoo maar f 350 voorgesteld. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den voorzitter zonder het nader te bepalen bedrag dat beide functionarissen zullen ontvangen, aangenomen met 9 stemmen. De heer Moelker stemde tegen. Vervolgens wordt gestemd om den admini strateur een salaris van f 200.— te verstrekken. Dit voorstel wordt verworpen. Alleen de h.h. Hollestelle rn de vojrzitfer stemmen vcor. Daarop stelt de voorzitter voor beide functi onarissen f 150.te verstrekken. Hiertoe wordt met op 1 na algemeene stemmen besloten. Alleen de heer Quist stemt tegen. De voorzitter wenscht na in stemming te brengen het voorstel-Van Vredenburch, oproepen van sollicitanten. De heer Moelker merkt op, dat gezien de dis— cussiën er geen twijfel aan den uitslag van de beuoeming. Spr. is tegen nutteloos geld verspillen en nutteloos menschen teleurstellen. De heer Christiaanse meent dat nu een com promis gesloten is en de zaak dus tot eeD be vredigende oplossing is gekomeu voor de per sonen in kwestie. Het voorstel-Van Vredeuburch wordt in rond vraag gebracht en verworpeu met 7 tegen 3 st. Vóór stemmen de h.h. C. A. H. Wagtho, Wage maker en Van Vredenburch. Tot stemming overgegaan van een boekhouder, wordt de heer D. H. v. d. Velde met 8 stemmen benoemd. 2 stemmen worden blanco uitgebracht. Tot administrateur wordt na een tweetal stem mingen benoemd met 5 stemmen en 4 blanco, terwijl een briefje niet werd ingeleverd, de heer H. J. Laban, secretaris der gemeente. De heer Van Vredenburch nu het woord ver krijgende zegt het volgende Ik ben ongeveer 13 jaar raadslid en in al

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1