1571. Zaterdag 24 April 1915. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. on T. DE OORLOG. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. d.C.I Publicatie n. tgev het Nederlandsche Volk. Van onze berichtgevers. de I IAB1 mell ANj end. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. vooAprijs per kwartaal f0,65; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco »st f1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. >»n4.n stukken, enz. werden eiterlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht een het rbureau te Thelen el »6dr DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker Ie lerseke. UITGAVE Telkf. Intbec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. )RL( S, Bi s bii| MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER der Gemeente Tholen brengt «ze bet navolgende ter openbare kennis, de eerste zitting van den Militieraad wordt in llgemeen aitspraak gedaan omtrent vrgstelling van den dienst wegens eigen vrij- j9D dienst en wegens broederdienst aitsloiting van den dien9t. r zooveel betreft vrijstelling van dienst wegens ezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede g, welke later zal worden bekend gemaakt, ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen .^lligen dienst of wegens broederdienst hebben OUQS vraogd, zollen in de gelegenheid worden gesteld wenscht die aanvrage loe te lichten of te doen bten en vervolgens de aitspraak hieromtrent van Militieraad te ernemen op Woensdag, den LV1 ^prii te 1 nur namiddags, te Middelburg -NE! t Stadhuis (ingang Helm). uitspraak zal voorts door ondergeteekende schrif- ter kennis worden gebracht van den ingeschre- die aanvrage om vrijstelling deed. aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande ingen ;en de uitspraak van den Militieraad omtrent Hing of uitsluiting kan binnen tien dagen, te van den dag, waarop die aitspraak is ge- 1, by Gedeputeerde Staten der Provincie bezwaar ngebracht door den Militiecommissaris en door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, zyn vader, moeder, voogd of curator elk der overige voor de Gemeente ingeschre- of door zijn vader, moeder, voogd of carator. of zy, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe tend verzoekschrift, dat behoorlyk met redenen eed moet zyn, in ter Secretarie dezer Gemeente, de inlevering wordt een bewijs van ontvangst ttikt. zwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd hierboven aangegeven wijze, kannen geen ge- hebben. lor zoover omtrent een en ander nadere inlich- worden gewenscbt, vervoege men zich ter ente-secretarie op een werkdag, tusschen 9 en r. olen, den 21 April 1915. N BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt gQ tod, dat eene Openbare Vergadering van den Henteraad is belegd tegen Maandag den 26 April des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling: Beëediging raadslid. Ingekomen stukken. Aanbieding gemeenteverslag en andere jaarver- êlagen over 1914. Vrijstelling art. 3, le lid h. Woning wet. Toetreding tot de vereeniging van kleine stede- lyke en plattelandsgemeenten. Wijziging begrooting voor 1914. Besluit aangaan geldleening. Verordening op het beheer van het gasbedryf. Verordeningen op de levering van gas. Benoeming leden eener gascommissie. Benoeming eener schattingscommissie. Vaststelling kohieren van den hoofdei, omslag en van de hondenbelasting voor 1915 en staten restanten oninbare posten van vorige diensten, olen, den 22 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. W. WAGTHO. 7162 't Internationaal Vredescomité, gevestigd msterdam, meent in het belang van het dat het beoogt, goed te doen hare meening obliceeren betreffende de incidenten, die dezer dagen voordeden. 't comité zou zijn taak te licht opvatten eer het, terwijl ern9tig gewerkt wordt bet voorbereiden van maatregelen, welke en leiden tot beëindiging der oorlogsgrn- 'i verzuimde zich te doen hooren, nu e gebeurtenissen van den laatsten tijd de gelukkig kleine oorlogsgezinde partij in and, aanleiding zoaden kunnen geven tot 'ganda voor haar denkbeelden. is hier niet de plaats, om de feiten stuk stak na te gaan en conclusies te trekken, doel van dit schrijven is, er op te wijzen, een deel van het overgroot aantal vrede- 'den in den lande, den koers kwijt raakt tent, dat op de bejegening ons aangedaan, lotte oorlog zou moeten volgen.—En men redeneert zoo, of laat zich door de vechtersbazen verleiden zoo te redeneeren, omdat men bang is, dat anders ons volksa&nzien, onze eer zouden lijden. Niets is minder waar dan dat. Jnist de voor vallen der laatste maanden, de gruwelijke ge volgen van de menschenslachting, die niet eens den naam „oorlog" verdient, geven elke regee- ring, geven elk volk bet recht, alles te doen om te voorkomen dat nog andere landen en volkeren, aau de slachting deelnemen. Wanneer in het gewone leven twee mannen van meening verschillen, doordat een hunner zich door den ander slecht behandeld heeft ge zien, brengt men het geval voor een eereraad van enkelen of voor den eereraad der publieke meening. Zou het hier anders moeten Wordt eenig volk verongelijkt, gehinderd, getreiterd zelfs, laat het dan niet dwaselijk om verlies van eenig goed, of zelfs van enkele raenschenlevens, véél erger in de waagschaal 9tellen, nu de moderne oorlogvoering eiken fliuken strijd heeft onmo gelijk gemaakt, en laat het geen daad doen, die, hoe flink ook op zich zelf, zon tengevolge hebben, dat weer duizenden ongelukkig worden. De geschiedschrijver zal Nederland niet ver- oordeelen, omdat regeering en volk zich weten te stellen hoven het tot nu geldende begrip van volkeren-eer, het er op los gaan, wanneer men gehinderd wordt, omdat de wijze van oorlogvoeren is ontaard in slachten van men- sclien op een wijze, die strafvervolging zou eischen, wanneer dieren zoo zouden worden gedood. Het i9 de wijze waarop oorlog wordt gevoerd, die elk mensch moet doen zeggen „dat niet". Wij lazen in het Handelsblad, (opgemerkt zij, dat nog niet was opgehelderd van welke nationaliteit de duikboot was, wier bemanning de niet te kwalificeeren daad beging de „Kat wijk" iü den grond te boren „Het is zeker te betreuren, dat onze innige „wensch om buiten den oorlog te blijven, die „uitwerking op onze Duitsche buren heeft gehad. „En wij zijn overtuigd, dat de Duitsche regee- „ring toch een niet geheel juisten indruk ont- „vangen heeft. Zeker, wij weDseben buiten deu „strijd te blijven, wij zullen veel verdrageD, „veel lijden en verduren om niet onze zonen mede in den verschrikkelijken krijg te zenden. „Maar het offer, dat wij aldus brengen, zou te „groot kunnen zijnzoo de naburige landen „de overtuiging kregeD, dat Nederland zich „haast alles, zich elke vernedering, elke rechts verkrachting zal laten welgevallen en zij bij „hunne handelingen ten onzen opzichte ilaar- „mede rekening hielden, zou de vrede te duur „gekocht kunnen zijn." Doch dat behoeft niet. De regeering zal t.h.t. middelen weten te vinden om den benadeelden recht te verschaffen, zonder dat zulks verdere ellende tengevolge heeft. Ons prestige zal daardoor niet lijden. Integen deel, de beestmeosch zal nu wel zijo laatste daden doen, althans voor zeer langeu tijd en als men ouze houding beoordeelt, zal men het nonnen een wijs beleid te voorkomen, dat de geschiedschrijver krijgt te boekstaveu, dat in het jaar zoo en zooveel wij in den strijd kwamen, of anderen bij ons kwamen strijden, ons land werd plat gebrand, het zooveelste gedeelte van onze bevolking verminkt of vermoord, een ander zooveelste gedeelte onteerd en wat er nog meer „geschiedde". Vertrouwen zij gesteld in onze regeering en daarbij vooral geen opwinding van een aard, die wij terecht in andere volken laken. Namens het Int. Vredescomité, C. F. J. BRANDS, Amsterdam. Zou het 't beste maar niet zijn dat de oorlog voerende mogendheden het bijltje d'r bij neergooiden e» de vijandelijkheden staakten of de bestaande conflicten op andere wijze trachten op te lossen? Zooals de toestand nu is kan niet meer gesproken worden van een oorlog. Elke kleine overwinning, elke kleine verovering van soms slechts plaatselijke waarde, kost den over winnaar en den overwonnene stroomen bloeds en tal van menschenleveus. Een oogenblik wijk; de vijand, om daarna opnieuw aanval op aanvaj te ondernemen om het verlorene terug te wiunen. Zooleest men o.a. in een telegram over den strijd om heuvel no. 60 bij Yperen, dat twee hevige in- fanterie-aanvallen van de Duitschers werden afgeslagen, dat den geheelen nacht de heuvel werd gebombardeerd, dat later ook nog ver schillende aanvallen werden gestuit. En zoo gaat het niet op een punt, neen, zoo gaat het dag aan dag over de geheele gevechtslinie van het Westelijk front. Ofschoon er niet veel voortgang kan geconstateerd worden in het oorlogsbedrijf is toch een algemeene levendigheid te bespeuren. Aan het Westelijk front hadden vrij hevige kanonnades plaats in de streek van Atrecht, tnsschen de Oise en de Moezel en in het Woud van Parroy. Ook de gevechten aan het Yserfront en tusschen de Maas en de Moezel duren voort. In deze streken behalen de Franvchen plaatselijke voordeelen nemen hier en daar een loopgraaf die dan wel weer eens genomen en hernomen wordt. De Duitschers winnen terrein in het bosch La Prêtre en slaan de aanvallen der Franschen in de Vogeezen met zware verliezen voor den vijand af evenals die tusschen de Maas en Moezel, waar volgens de berichten der Franschen dezen terrein wonnen En zoo blijft het Westelijk front bijna ouver- anderd en schiet geen der partijen op. Het voor de derde maal aangekondigde Fransche offensief is voor de derde maal op niets uitgedraaid, terwijl thans weer eeu leveudiger actie van de Duitschers is te verwachten. Versche troepen worden naar het front gevoerd en ook Oosten- rijksche troepen zijn in België aangekomen. En zoo het aan het Westerfront is, is het ook aan de Oostelijke fronten. Niets opschieten en veel vechten Van de Dardanellen hoort men eveneens geen nieuws meer. In het kort kunnen we deu toestand samen vatten als volgt Het loopt van alle zijden vast. De doorbraak hij den IJzer uit De aanval op de Dardanellen, met kracht ondernomen, men hoort er niet meer vau. De doorbraak der Fraiischen tusschen St- Mihiel en Verdun 't is op niets uitgeloonen. De doorbraak der Russen door de Karpatben al eveneens een stillen dood stervend Overal schijnen macht en tegenmacht elkaar na een kleine schomuieliug weer in evenwicht te brengen. Evenwicht o >k in het aantal dooden die er aan weerszijden vallen, zonder dat eenig doel volkomen wordt bereikt. Ondertusschen hebben we in het geval met de „Katwijk" dat opnieuw ongerustheid verwekte in de Nederlandsche gemoederen, van de Duitsche regeeriDg de verklaring gekregen dat 0119 naar eer en recht genoegdoening zal worden geven. De Duitsche regeering heeft uit eigen be weging aan den Nederlandschen gezant verklaard dat noch bij haar, noch hij de Duitsche marine bedoeling heeft voorgezeten een Nederlaudsch schip aau te vallen. Mogelijk dat de „Katwijk" door een ongelukkig toeval door een Duitsche ooderzeehoot iu den grond is geboord. Indien het onderzoek dit uitwijst, zal de Duitsche regeering aanstonds levendig haar leedwezeu be- tnigen en volledige schadeloosstelling toezeggen. Echter is nu ook nog eeu Grieksch schip getorpedeerd bijna op dezelfde plaats als de Katwijk en ook onder dezelfde omstandigheden. Italië's houding is nog steeds twijfelachting. Toch schijut eer. meedoen aan den oorlog aan de zijde der geallieerden vast te staan. Er loopen dienLangaande allerlei geruchten, die echter ook nog maar „geruchten" zijn. ST-ANNALAND. Onder presedium van den beer J. Polderman werd deze week alhier ge houden de 12de jaarvergadering der leden van de alhier gevestigde Boereuleenbank, welke vergadering door 38 leden werd bijgewoond. Uit het verslag bleek dat het ledental op I Januari jl. bedroeg 70 en dat de totale omzet der bank over 1914 was geweest f 90886,965. Aan spaargeldeu was ontvaDgen f28091,41 en terugbetaald f 16575,83. Aan voorschotten werdeu verstrekt f 11775, terwijl hierop was terugont vangen f4975. In loopende rekening was uitgegeven f 60562,20 en terug ontvangen f 56845,525. Het aantal spaarbankboekjes be draagt 60. Volgens de balans bedroeg het actief f 2327 6,635, het passief f 23206,21 en het winstcijfer alzoo f70,425. Telt men hierbij het verlies over 1913 h f 101,42, dan is dit jaar een winst gemaakt van f 171,845. Herkozen werd tot lid van het Bestuur de heer N. Bruijnzeeltot lid van den Raad van toezicht de heer J. Zandee, en tot plaatsver vangende bestuursleden de heeren A. Bierens en J. Zandee. Het salaris van den kassier bleef bepaald op f 80de rente van ingebracht spaargeld op 3 °/Q en van voorschotten op 4J/2 Jl. Dinsdag werd door het Bestuur der Waterkeering vac den Cal. Suzannapolder alhier aanbesteed de gewone en buitengewone werken aan dien polder uit te voeren in den dienst 1915/16. Ingeschreven werd door L. Wesdorp te Sla- venisse f 12.300. W. L Klos te Scherpenisse f 12.265. P. Berrevoets te Kerkwerve f 12.200. Joh. Elenbaas te St-Annaland f 12.198. L. van de Velde te Bruinisse f 12 025. Joh. J. Geluk te St-Philipslar.d f 12.010. D. vau Popering te Sirjansland f 11.996. Jan van Vossen te St-Anna land f 11.989. C. Moerland Jz. te St-Annaland f 11.969. Gegund aan laatstgenoemde. De Begrooting bedroeg f 12.316.05. Tot lid van het Zeeuwsche Genootschap van Wetenschappen is verleden werk, o. a. be noemd Mr. J. J. Polderman, Advocaat en Pro cureur te Middelburg. IERSEKE. Geslaagd te Middelburg voor onderwijzer de heer W. J. A. Eckhard te lerseke Mejuffr. J. S. Bakker van Iersche heeft aan het gesticht Vrederust met gunstig gevolg exameu gedaan als verpleegsters met het zilveren insigne en is terstond als verpleegster in dat ge sticht werkzaamgesteld. Zaterdagavond werd hier een openbare vergadering gehouden om het oprichten eener nieuwe kolenvereeniging le besprekeo. Vorige vereenigingen hier zijn te niet gegaan door het leveren op crediet. De vergaderiog was het over eens dat met dit stelsel moet gebroken worden wil men duurzaam slagen. In beginsel werd tot de oprichting besloten en er werd een commissie van zes personen benoemd om een ontwerp huishoudelijk reglement samen te stellen. Er waren ruim 30 belangstellenden opgekomen. De herijk van mateu en gewichten zal hier plaats hebben op 3, 4, 5 en 6 Mei in school 2. SCHERPENISSE. Woensdagavond werd in Bergen op Zoom een Damwedstrijd gehouden tusschen de clubs „Dam en Mat" te Scherpe nisse en „Ons Geuoegen" te Bergen op Zoom. Er werden 7 partijen gespeeld. Uitslag was dat Scherpenisse won met 86. De finale uitslag volgt hieronder: „Dam en Mat". „Ons Genoegen". 1. C. Rijstenbil 02 W. Strijbos. 2. N. v. d. Maas 20 G. Boogaard. 3. A. van As 11 F. Dietvorst. 4. A. Coolaard 11 R. Süter. 5. Dr. A. C. Polderman 02 J. Schuurbieri». 6. Z. van de Velde 20 J. Vermaat. 7. D. v. d. Maas 2 0 S. Steenbak. Totaal 86 De return-wedstrijd vindt plaats 29 JuDi te Scherpenisse. OU D-VOSSEMEER. Door den landbouwer Notenboom werd dezer dagen een witte mol gevangen, een zeldzaamheid van albinisme in onze omgeving, die wel vermelding verdient. - Bij Gebroeders van Vossen werd in het begin dezer week een kalf geboren zoo zonder ling van vorm als maar zelden is voorgekomen jammer dat het dier niet levend ter wereld kon komen en voor de eigeuaars nog meer jammer dat het moederdier afgemaakt moest worden. Het kalf had een paardekop en paardepooteu, terwijl de ruggestreng feitelijk langs de buikzijde liephet diertje miste ook de staart, benevens nog andere lichaamsdeelen. Uit de hulpkerk zijn deze week de meu belen, welke nog in de gerestaureerde kerk kunnen gebruikt worden, overgebracht, waardoor Zondag a.s. geen godsdienstoefening kan ge houden worden. Het kerkorgel is nog niet aan gekomen zoodra dit geplaatst is en bespeeld kan worden, zal het gerestaureerde kerkgebouw ingewijd worden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1