Pijl au ia kalium na 1567. Zaterdag 27 Maart 1915. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. bol DE OORLOG. M Publicatiën. Firma J. M. C. POT, THOLEN. ed. Van onze berichtgevers. de ten 27 IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Kat09 2sS1ii< Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco it f 1,176. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, izondon stukken, enz. worden alterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl r an ikele: hiludj n 7(1 WIJZIGING DER KIEZERSLIJST. herp: 10 JpGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- Tholen maken bekend, dat de op heden door loor afvoering en toevoeging ingevolge de wet delyke afwijking van de kieswet, gewyzigde ilyst, benevens de alphabetische lijsten der voornamen van hen, die met betrekking e of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn erd en daarop zijn gebracht, van 23 Maart tot et 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen iog der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar i gesteld. en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij meentebestaur verbetering van de gewijzigde tol ijst te vragen, op grond dat hij zelf of een strijd met de wet, daarop voorkomt, niet Omt of niet behoorlijk voorkomt, verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden olen, 22 Maart 1915. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester J. W. WAGTHO. De Secretaris, H. J. LABAN. onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16. I van MILI 'ijvingsregister en TIE. Alphabetisoh Je missf eenl igen bout I? te' Register Burgemeester der Gemeente Tholen maakt dat het inschrijvingsregister voor de lichting 16, met het daaruit opgemaakte Alphabetisch gedurende acht dagen, van den 25 Maart tot en met den 31 Maart a.s. ter Gemeente- •ie voor een ieder ter lezing ligt. vestigt er voorts de aandacht op dat binnen den tijd, hierboven vermeld, deze registers bezwaren kunnen worden inge- by den Commissaris der Koningin in de ie; dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen tyn omkleed en op ongezegeld papier kan i gesteld dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn lekend, doch dat onderteekeniDg door een persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaar- eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd dat het bezwaarschrift tegen bewys van ont- by den Burgemeester ter Gemeentesecretarie orden ingeleverd dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan hierboven genoemd, of niet wordt inge- binnen den tijd en by de autoriteit, bier- vermeld, geen gevolg kan hebben dat het bewijs van ontvangst moet worden totdat hij of zij, die het bezwaarschrift in- in kennis is gesteld met de uitspraak van missaris der Koningin. 24 Maart 1915. Hen. urgemeester der Gemeente Tholen brengt Q ter kenois van de ingezetenen, dat bij tvangen en aan den Ontvanger der Directe «n ter invordering is verzonden, de Kohieren lasting op Bedrijfs- en andere inkomsten de 5, 6 voor het dienstjaar 1914/15, met uit- aan een iegelyk wien zulks aangaat, om omene kennisgeving van zijnen aanslag, ten- te het door hem verschuldigde te kwijten, irinnering tevens, dat de bezwaren, welke jaande mochten bestaan, binnen zes weken •n behooren te worden ingediend, den 25 Maart 1915. N H. STE erdai 10 M JL. ELLI JG 'Qrgemeester van Tholen breDgt ter openbare dat door den territortalen Bevelhebber iu het verbod van uitvoer van peulvruchten l*ad, met uitzondering voor wat betreft bruine met ingang van heden is ingetrokken, i, den 26 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. wite hangt in de lucht. De tijd van 'g in de natuur breekt weer aan, straks mooie dagean die het krijgsbedrijf De in deu winter 'tryders krijgen weer|nieuwen moed, nieuwe geestkracht en niet zoo heel lang zal het duren of de beide tegenpartijen vallen elkaar weer met verdubbelde woede aan. De geallieerden verwachten, althans te oordeelen uit een inter- vieuw dat een verslaggever van een Engelsche courant met de Engelsche opperbevelhebber Sir John French te Calais had, alles goeds van de komende lente. Generaal French verwacht volgens dezen rapporter dat de eindbeslissing van den oorlog niet lang meer uit zal blijven en natuur lijk zal vallen ten voordeele van de geallieerden. De Russen zijn weer in Oost-Pruissen gevallen, de bondgenooten belegeren de straat der Dar- danellen, op het Westelijk froot zijn de eerste voordeelen in de nieuwe periode in hun voordeel, zij hebben genoeg munutie, de geest onder de manschappen is hoopvol en aan de zijde der Duitschers is het niets dan misère. De bevolking lijdt, zooal niet hongersnood, dan toch al gebrek, de toestand van het leger is niet meer opti mistisch, de munutie is schaarsch enz. enz. Als men de zaken met een open oog be schouwt ligt er in Sir John French beweren wel iels waars, ofschoon het ook wel weer iets te mooi wordt voorgepraat. Natuurlijk bezien èn Engelscheu èn Duitschers de zaak van hun eigen standpunt. Op het Westelijk front is de laatste week, na de overwinningen van de bondgenooten niet veel bizonder8 meer voorgevallen en weer stil stand in de gebeurtenissen gekomen, liet is echter een stilte voor den storm, die straks losbreekt, los moet breken. De Duitschers zoowel als de bondgenooten zijn bezig op verschillende punten hun front te versterken met versche troepen. Nog steeds komen Engelsche troepen te Duin kerken aan en nog steeds komen nieuwe krijgs- scharen uit Duitschland naar het Zuiden van België. Groote gebeurteuissen zijn dus te wachten. De oorlog begint pas Duitsche Zeppelins hebben een bezoek gebracht Parijs of liever hebbeu een groet gebracht aan de FraQsche hoofdstad in den vorm vaneen paar bommen. In 't geheel werden 14 brand bommen geworpen die op verschillende plaatsen brand stichtten en waardoor 7 personeu werden gewond. Er waren 4 Zeppelins, twee werden echter door het vuur der forten verdreven en de twee anderen werden spoedig achtervolgd door Fraosche vliegers, zoodat ze geen tijd meer hadden om meer onheil te stichten. Ondertusschen hebben Engelsche vliegeniers een bezoek gebracht aan Antwerpen en moeten bommen gegooid hebben op een geheimzinnige werf te Hobokeo, waar men vermoedde dat duik- booten worden gebouwd. Natuurlijk werd er jacht op de Engelsche luchtschepen gemaakt en daardoor geraakten vriend en vijand uit de koers en kwamen boven neutraal gebied, dus boven Holland. In Vlissingen en meer plaatsen heeft men dan ook de vliegmachines gezien die jacht op elkaar maakten en bij Kruiningeu moest een Epgelsche luchtvaarder dalen, die in gevecht was geweest met een Duitsche vlieger. Ook later zijn weer vliegmachines gezien boven de grenzen, 't Begint dus op alle gebied leveudig te worden. Dit is wel het voornaamste Westelijk Europa. En thans is ook de Rus weer, en dat nu voor de derde maal, in Oost-Pruisen gevallen, zelfs nog wel op twee plaatsen tegelijk, te Laus- garten en in de richting van Memel, de Noor delijkste stad in Oost-Pruisen. De Duitschers trachten wel de pil te ver gulden, door te verzekeren, dat die inval op den smallen noordelijken uitlooper van Oost- Pruisen niet de minste strategische beteekenis heeft en ze met die benden spoedig zullen af rekenen en dat ze voor elk in brand gestoken dorp in Oost-Prnisen er drie in Polen in vlammen zullen doen opgaan wat het socialistisch Rijksdaglid Ledeboer ouder veel protest heeft gebrandmerkt als een //Russische barbaarsch- heid" maar het feit blijft, dat de Russen wederom het offensief met succe9 hernomen hebben en de Duitschers voorloopig langs de Zuidergrens van Oost-Pruisen zich tot een ver- digende houding moeten bepalen, terwijl de Russen in het Noorden van die provincie op ARvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. a^ver*ent'e> 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. twee plaatsen zijn binnengevallen. Uit de stad Memel zijn de Russen echter na hevige straatgevechten met Duitsche troepen weer verdreven, zooals latere telegrammen meld den. De laatste Duitsche berichten deelen mee dat de herhaalde aanvalleu der Russen zonder succes blijven. In ieder geval wordt hierdoor bevestigt dat de Russen de aanvallende partij zijn. De vesting Przeroysl die reeds sinds half November door de Rossen werd belegerd heeft zich eindelijk moeten overgeven. De bezetting heeft zich dapper gehouden, maar moest door gebrek aan alles, wel capituleeren. 120.000 Oostenrijkers en een rijken oorlogs buit viel den belegeraars in handen. Nu komt ook het bezettingsleger van Prze- mysl weer vrij en zal vermoedelijk deelnemen aan het Russische offensief in de Karpathen, waar een hevige veldslag schijnt te woeden. Een bezetting van Noordelijk Hongarije schijnt dus ook weer verwacht te mogen worden. Voor de Dardanellen zijn vier Engelsche en Fransche schepen door de Turksche batterijen in den grond geboord. Een heel verlies erken nen de Engelschen, maar we hadden daar wel een weinig op gerekend, Wij voor ons gelooven echter dat de Darda- nellenforten sterker zijn gebleken dan de aa val Iers hadden gedacht. nieuws van het ST-ANNALAND. Bij de op 24 dezer ge houden aanbesteding door het Waterschap St- Annaland van de levering vrij op den wal van ongeveer 1600 M3. Pruissische of Hollandsche grint van 11/24 cM. en van ongeveer 150 M3, keislag van 24 cM., alsmede van het vervoer daarvan is ingeschreven door G. Larooij te Dordr. voor Pruissische f 2.17 p. M3. Hollandsche 2.12 C. Theunisse, St-Annalaud Pruissi9. 2.175 M Hollandsche 2.075 A. Vrijland en Co. Utrecht, Hollands. 2.15 J. Aarnoudse, St-Philipsl. Pruissische 2.165 Hollandsche 2 065 J. P. Grijs, St-Maartensd. Pruisissche 2.15 Hollandsche 1.99 Laatstgenoemde gegund. Voor het keislag door: A. Vrijland en Co. Utrecht 1 6.65 de M3. Johs. v. Damüfe, St-Maarteusdijk 5.85 Laatstgenoemde gegund. Voor het vervoer door: Jb. Goedegehuure. St-Aunaland grint f 0 80 keislag f0.60 de M3. Johs. Heijboer, St-Aunaland grint f .070 keislag f 0.55 v Laatstgenoemde geguud. IERSEKE. In de jaarvergadering der Boeren leenbank, die door 45 leden werd bijgewoond, werden de aftredende bestuursleden en de kassier herkozen. Uit het verslag over 1914 bleek het volgende Ingelegd in de spaarbank f33319,31, terug betaald f 39210,89. Saldo op 31 Dec. f52197,33. In rekening-courant ontvangen f41977,27, te rugbetaald f39315. Aan voorschotten en hypo theken uitstaande f 34280. De renten voor 1915 werd als volgt vastge steld: spaargeld van leden 3.72%, voor niet- leden 3.24 voor voorschotten eu hypotheken 4,25 Geslaagd voor nuttige handwerken inej. E. S. de Veij. De heer A. W. van Dijke, directeur van het fanfaregezelscbap Mozart, heeft als zoodauig zijn ontslag genomen. Donderdag vorige week is hier de eerste rog gevangen. Voor toelating tot den aanvoer in verkoop van mossels in België wordt geëischt dat de vaartuigen verzegeld zijn. Daarvoor is het noodig dat de scheepjes van luiken foorzien zijn eo hoewel dat nogal uitgaven eischt, hebben enkele visschers dit zich getroost. Ook het verzegelen kost geld. Verleden week zijn te Antwerpen een Ierseksche schipper en zijn neef aangehouden eu geboeid naar de gevangenis gebracht, zonder dat men weet waarom. Een derde persoon die aan boord was, werd ongemoeid gelaten. Zaterdagnacht is hier een oud man in den ouderdom van 85 jaar, die in verschillende betrekkingeu, o.a. als havenmeester, lange jaren de gemeente trouw gediend heeft, plotseling gestorven. Hij genoot sedert eenigc jaren een gemeente pensioen van 7 gulden 's weeks. OUD-VOSSEMEER. Zooals gewoonlijk in het voorjaar worden op de slikken in de Eendracht en de Mosselkreek thans weer alikruiken ver zameld, welke door de bevolking omstreeks Pa- schen gaarne worden gebruikt. Wel opvallend is het, dat waar in de Ooster-Schelde gedurende het gansche jaar naar de- kreukels wordt gevischt en waar deze dan geregelde afzetplaitsen vinden, in eigen omgeving alleen April de gewilde maand voor de zeeslakken is. Naar wordt gemeld zal het nog wel eenige weken duren eer het kerkgebouw met zijn be meubeling zoover gereed is, dat het voor het houden der godsdienstoefeningen geschikt is. Het zal wel Mei worden voor het gerestaureerde Godshuis ingewijd zal worden. Als bewijs dat onze verharde wegen een aanzienlijke hoeveelheid onderhoudsgrint vorderen, blijkt wel nit het feit, dat dit jaar circa 17 1800 M3. grint wordt aangevoerd voor de Vos- semeersche polders en voor Broek en Rooland. Het Bestnur van het Waterschap is er op uit de zeedijken zooveel mogelijk te versterken behalve de verzwaringen in de laatste jaren, gepaard gaaode met hooge uitgaven, is men thans bezig op verschillende plaatsen, o. a. langs de zeedijken vau Hikke en Vogelsaug, op de meest bedreigde gedeelten versterkingen aan te brengen door een flinke brikglooiïug. POORTVLIET. Openbare vergadering van deu gemeenteraad op Dinsdag 23 Maart jl. Na voorlezing en vaststelling der notnlen van de vorige vergadering deelt de Voorzitter mede dat ingekomen zijn de navolgende stukken lo. een missive van Heeren Ged. Staten dezer proviucie, begeleidende een uittreksel uit Harer Majesteits besluit van 10 Februari jl., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der verordening op de heffing van 2o. het jaarverslag vau de commissie tot wering van schoolverzuim over 1914; en 3o. het verslag van de bevindingen en han delingen der gezondheidscommissie te Tholen over het jaar 1914. Vervolgens wordt aangebodeu bet verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in deze gemeente gedurende het tijdvak van 1914 is verricht. Nadat nog besluiten genomen zijn tot wijzi ging van af- en overschrijving in de begrooting van het dienstjaar 1914, gaat de vergadering in een geheime zitting over tot het behandelen van het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1915, THOLEN. De door het gemeentebestuur aangekochte tarwe en roggevoorraad is nu geheel geleverd eu is in de magazijnen opgeborgen. Het plan is deze voorraden (ruim 32000 K.G. te bewaien tot de nood aan den man komt. Vanwege de gemeentelijke werkverschaffing is men thans rpeds bezig met de verbreeding van de Oad-Vossemeersche Poort, een werk dat zichtbaar opschiet. De Verbrande Vale is reeds volgegooid, wat voor de omliggende bewoners een heele verbetering is. Dit terrein diende vroeger tot stortplaats van allerlei vuilnis en het kon er in den zomer wel eens minder aau- genaam zijn, iu de nabijheid. In den laatsten tijd kwamen aan de haven, en in de goederenloods van de Stoomboot her haaldelijk kleine diefstallen voor van suiker- artikelen, drops eo dergelijke lekkernijen. In verband hiermede zijn eeu tweetal schooljongens door de politie aangehouden die bekenden de diefstallen te hebben gepleegd,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1