KI Ttttllil pwsjfl in lt ttlani in «Milt, luim», sn ïNÏ 1566. Zaterdag 20 Maart 1915. Een en dertigste jaargang. EN 3IG- Eerste Blad. ïens ine Boxl htbs DE OORLOG. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. 13 üj ,d, Thi itei: LISSE )P zo nje| iaf f| BELI ra. :retti 1 tei OPZI iizoen' Van 01120 berichtgevers. IERSEKSGHE BAK inEffi THOOLSGHE COURANT d.C.j k bij Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco bost f1,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, jneïonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDASAVOND ingewacht aan het bureau Ie T h o I o n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telkf. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 c^nts; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. torgemee9ter en Wethouders van Tbolen, brengen ^eonia, dat het 2e Suppletoir Kohier van den Helijken Omslag in deze gemeente, voor 1914, ■schrift gedurende vijf maanden, op de secretarie I gemeente, voor een ieder ter lezing is nederge- flholen, den 15 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester NT EN ROOI J. W. WAGTHO." Be Secretaris, H. J. LABAN. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Directeur van het Post- en Telegraat- oor te Tholeu brengt in herinnering, dat kantoor, voor den post-, telegraaf- en tele- [fienst van 1 April a.s. zal geopend zijn uur vm.1 uur uam. en van 2 uur lir nam. e ïen At jeveri ic n. TH01 childi Mecbi BI LI vschsti 4. VEE| )OR I IET, ERE1I rreebn is, Mi tuimel! es op I. A. Koor RG ADERING van den Raad der gemeente Tholeu op Dinsdag 16 Maart 191b. 7.\q 1'.,b. Hollesrelle wegens ongesteid- en C. A. II. Wagtho wegeos uitstedigbeid. icature. ja openiüg der vergadering deelt de voor mede dat de notulen van de vorige ver- ring wegens het korte tijdsbestek niet gereed en komen en stelt voor deze in de volgende idering vast te stellen. Aldus besloten. Iugekomen dankbetuiging van den heer J. G. Vreeswijk ins de toegekende belooning. Miss. v. Ged. Staten, houdende goed- ng van het 2e supplet, kohier v. d. Hoofd. over 1914. [orden beide voor kennisgeving aangenomen. Wijziging politieverordening. voorzitter deelt mede dat de desbetreffende en bij de leden hebben gecirculeerd en de wijzigingen genoegzaam bekend om thans ;slissing hieromtrent- te nemen. wijzigingen betreffen een verandering in Irandweerregeling en een nieuwe regeling Tende het ijsvermaak, een veiligheidsmaat- waarbij wordt bepaald dat het ijs in de west niet mag worden betreden, alvorens ;emeentewege is bekend gemaakt dat het iuwbaar is. v. d. Stel verklaart dat de stukken niet 1. ziin geweest. voorzitter stelt voor dan nog met de vast- g te wachten, terwijl er dan tevens nog ijziging kan worden ingebracht, naar aan- l van een opmerking van den havenmeester, fiseerde om een bepaling te maken dat rders van motorschepen hun schroef niet weging mogen zetten voor ze minstens M. water onder de kiel van hun vaartuig p, daar anders galen in den havenbodem lagen. heer Noske stelt voor dan nog maar wat te wachten dan kunnen de bepalingen it de gasfabriek enz. er ook in worden men. heer Moelker kan zich vereenigen met 'orstel van den voorzitter, maar wenscht 4 deze bepaling, in omgekeerden zin zal voor binnenvallende motorvaartuigen, iloten wordt een ontwerp-artikel vast te en bij de leden te doen circnlieren. Benoeming Gascommissie. heer Van der Stel die bij de vaststelling agenda, vóór het behandelen dezer zaak 'oord had gevraagd, stelt voor met deze "neg te wachten tot de raad weer vol- 18. Met den heer Van Hiele komt iemand 'Q raad die bouwkundige is eu goede ad- kan geven. voorzitter verklaart zich met den ge- Qgang van deu heer v. d. Stel te vereenigen en vraagt of er leden zijn die het voorstel kunnen steunen. De heer Quist vraagt of er in deze commissie ook burgers bniteu den Raad kunnen benoemd worden. Dat blijkt minder gewenscht te zijn. De heer v. Vredenburch acht het beter hoe eer hoe liever de commissie te benoemen met het oog op voortgang der zaak. Na de ver klaring van den voorzitter dat binneu 14 dagen de heer v. Hiele geïnstalleerd kan zijn, ueemt de heer v. Vredenburch genoegen met het uit stel van het benoemen eener gascommissie tot de volgende vergadering. Het voorstel-v. a. Stel wordt gesteund door den heer Christiaanse en met algemeenc stemmen aangenomen. Bij de hierna volgende rondvraag deelt de heer v. Vredenburch mede dat Z.Ed. gisteren door den heer Verliuden te Bergen op Zoom i9 verzocht eenige mededeelingen te doen inzake een op te richten electrische centrale. Deze werden echter in gesloten vergadering ge laan. De openbare zitting werd hierna gesloten. Langzamerhand schijnt er, zoo al niet ont moediging, dan toch wat kalmeering te komen in de gemoederen der strijdeude partijen. De bluf althans is er aan beide zijden vrijwel uit en men begint de zaken wat meer naar de werkelijkheid onder de oogen te zien. Men snoeft minder op eigen succes en laat zich niet meer zoo minachtend uit over deu tegeustauder als in de eerste maanden van den krijg. De Eugelsche bluf-berichten worden heel wat minder opgeschroefd opgedischt en de Duitschers spreken niet meer van „So ein frischer frölicher krieg". Tenminste de liedjes van de frissche vroolijke oorlog die in begin van Augustus door de op komende troepen werdeu gezongen worden nu niet meer aangeheven als er weer en steeds weer lichtingen, nu van land»tormers, worden opgeroepen. Niet met overmoed trekt men thans ten strijde, echter wel met overtuiging voor de goede zaak van het Vaderland. Spotliedjes genoeg maar het gebed op de lippen bij het uittrekken naar het front. Met bittere vastberadeuheid gaan ze naar de slagvelden, maar de overmoed is er uit. Het zelfvertrouwen is weg. „Binnen 6 dagen in Parijs" was de leuze die in het begin werd gehoord. Doch de gebeurtenissen hebben die leus doen verstommen. Naar Berlijn juichten de ontelbare Russische leger-schareu en de En- gelscheo vergeleken de Russische legermillioenen bij de stoomwals die het Duitsche land zou gaan plat rollen. De Eransche troepen juichten van voldoening toen het hen gelukte de vijaudelijke scharen, die met woesten overmoed oprukten door het Belgenland en reeds diep in Frankrijk waren doorgedrongeu, terug te slaan en zegden reeds de ontzetting toe aau de bezette Belgische plaatsen. Wij komen om u te verlossen." Frankrijk bleek met zijn Eogeslche Bondge noot vrijwel tegen Duitschlaud opgewassen en Dnitschlands in het oosten strijdende legers bleken onder den dapperen opperbevelhebber de Russische scharen te kunnen weerstaan. De oorlogsroes is nitgedoofd, de mooie woorden van verlossing waren ijdel. Het overwinningslied reeds aangeheven, verstomde en is bezig te ontaarden in een rouwzang. Ook de mooie leuzen van Engeland dat door Duitschland, dat in België viel werd gedwongen de geschonden neutraliteit van dat land te ver* dedigen en daarom mee den strijd aanbond tegen het middel-Europeesch militairisme, bleken on waar. Immers dezer dagen werd het openlijk erkend dat de belangen van Engeland het eischten een woord in den oorlog mee te spreken. Dus niet in de eerste plaats de schending van Belgisch neutraliteit was het, die Engeland de wapens op deed vatten tegen den dader van dezen onwettigen daad, maar het eigenbelang eischte het. Het eigen belang eischte het en eischt het nog en daarom wil Engeland de zaak tot hel gunstig einde voortzetten. En we gelooven dat Engeland daartoe in staat is. Duitschland heeft ook denzelfden goeden wil maar is afgesloten van alle aanvoer van bniten. Handel eu industrie liggen lamgeslagen. De inkomsten ziju verminderd en moeten door buitengewone maatregelen bijeengebracht worden. Het eten geraakt op en bovendien het meest noodige voor de vervaardiging van oorlogs materiaal, koper en andere metalen begiut schaarsch te worden. De vorige week is weer bij herhaling hevig gevochten op verschillende punten van het Wes telijk front. In Champagne hebben de boudgenooten hun slag geslagen en wonnen ze idem zooveel loop graven en 2 K.M. terrein. De verliezen van Duitsche zijde waren 10.000 man aan doodeu gewonden en gevangenen. Ook werden bij Neuve Chatelle hevige aan vallen gedaan en gelukte het den bondgenoot.cn dit belangrijke pnut den Duitschers te ontnemen. Ook hier werd een breede terreinstrook ge wonnen. De Duitsche verliezen waren zwaar en de Engelsche naar verhoudi-.g, gering. En in het Yser-gebied hebben de Belgen een succes bevochten. Ze zijn er in het overstroom de gebied 500 Meter vooruit. gedroDgen wat een winst van beteekenis wordt genoemd. Echter heett dit succes hen zware verliezen berokkend. Het regiment Grenadiers dat het leeuwenaandeel had in dezen strijd, is tot een derde ingekrompen. Het strijden van de Duitschers naar twee fronten i9 voor hen een te zware taak om blijvend succes te behalen. Woiden ten behoeve van het Oostelijk front troepen van het Westelijke front verplaatst dan wordt begrijpelijkerwijs dat front verzwakt en trachten de boudgenooten hun slag te slaan. We vermoeden dan ook dat het terugirekken der Russen, wat veroorzaakte een noodzakelijke verbreeding van het front een slimme zet is geweest op het politieke schaakbord. De Duitschers werden daardoor gedwongen meer troepen uit het Wester. naar Oost-Pruissen te brengen dan ze in Frankrijk konden missen. Wel ziin de Russen op het oogenblik weer aan de verliezende band dank zij het snelle en tactische optredeu van de Duitschers die hunne meesters niet hebben in de edele oorlogskunst, doch natuurlijk wordt straks het Duitsche offensief weer gekeerd en i aan de Russische millioenen weer slag leveren aan de opdringenden vijand. Van de Dardar.ellen komt weinig nieuws. Af en toe wordt er gebombardeerd, maar van eenige vordering hoort men niet. Ook blijft in een geheimzinnig dnister gebuid, welke houding Italië zal aannemen. Er werd eerst zoo hoog van opgeheven, dat Italië den doorslag zou geven in dezen oorlog. Och, zegt een Italiaausch blad nu, uien heett bergen ge maakt van molshopen. Maar die bergen zijn dan nu weer tot mols- hoopen weggeslonken. Alle opwinding is geluwd Of er dan van nu af in Italië „Duitsche muziek zal worden gespeeld" De lijd zal 't leeren. Ook omtrent het diplo matiek gekonkel verneemt meu niets. Volgens een der Italiaansche bladen, de Messagerie, is een voorstel van Duitschland aan Oosleurijk-Hongarije om Italië Trente en een deel van Istrië af te staan, door een kabinets raad onder leiding van keizer Frans Jozef met eenparige stemmen verwoipcn. Oostenrijk zal Duitschland verzoeken Beiersche troepen naar Tirol te zendrn. De haast, die de Italiaansche kamer maakt met de wetsontwerpen legen spionnage, smok kelarij en tot verscherping van de censuur, wordeu te Rome ook opgevat als een bewijs, dat een beslissing over de houding van Italië weldra zal vallen. De Eugelsche krnisers Glasgow, Oroma en Keüt hebben eindelijk den Duitschen Kruiser Dresden in den grond geboord. De Dresden was een van de Duitsche schepen die evenals de Einden en de Karlsruhe heel wat schade heeft berokkend aan de Engelsche handelsvloot. Het schip is de laatste zwervende Duitsche kruiser. De bemanning werd gered daar het schip de witte vlag heescb, nadat het door de Engelschen in brand was geschoten. De Engelsche vloot komt du weer voor een deel vrij en zal wel benut worden bij de actie in de Dardanellen of tegen de Duitsche duikhooten, die nog steeds doorgaan vijandelijke handelsschepen te torpi- leeren. O.a. is er Woeusdag nog even buiten den Hollandsche territoriale wateren het Engelsche schip Leeuwarden getorpedieerd door de U 28. De bemanning werd door de onderzeeër naar de Hollandsche wateren gesleept eu is te Rotterdam aangekomen. Er wareu twee Hollanders bij. IERSEKE. De vorige week arriveerde hier een Belgische vluchteling, die vanaf het begin van den oorlog zijn vrouw zocht. Op vele plaatsen en ook hier zocht hij te vergeefs, alles te voet bij gebrek aan reisgeld. Hier werd hem in Vredelust nachtlogies gegeven, een paar maal tijden en reisgeld tot Middelburg. Op den bededag werd in de Geref. Kerk f318 gecollecteerd voor kerk en school. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering werd aan enkele adressanten ontheffing van hoofd. omsl. verleend wegens vertrek. De rekening 1913 van het Burg. Armbest. en die van de gemeente-gasfabriek 1913 werden goedgekeurd. De eerste toonde eeri ontvangst van f 8436,625, een uitgaaf van f 7576,955, goed slot f 859,67 die der gasfabriek een ontvangst van f24028,96, uitgaaf f 22942,81, goed slot f 1086,15. In gesloten vergadering werden reclames tegen den hoofd. omsl. behandeld. De heereu C. Sinke en J. A. van Spiundel bezochten, als afgevaardigden der Visschersver- eeniging, de autoriteiten te Brussel en Ant werpen om opheffing te verzoeken vau het verbod van mosselvervoer met visschersvaartuige.n. Zij kregen van den havencominandant te Antwerpen de verzekering mee, dat hij alles zou doen wat hij kon, om de visschers ter wille te zijn, en binnen enkele dagen bericht zou doen van de genomen beslissing. ST-MAARTENSDIJK. Naast de alhier be staande Stieren- en Controle-vereeuiging is ook nog opgericht een fokvereeniging aanvankelijk met. 20 leden. Deze drie vereenigingen werken samen om tot een doeltreffende verbetering van de» veestapel te komen en vormen een goed geheel. Aan hen, die lid wer.schen te worden van de fokvereeniging is de verplichting opgelegd ook lid te worden van de beide andere ver eenigingen. We mogen gerust zeggen, dat hier mei ernst gestreefd wordt naar veredeling van het rundvee. Van de bestaande Stieren- en Controle- vereenigingen in Zeeland staat die van Si-Maar tensdijk zoowel in ledental als in gecontroleerde koeien bovenaan. Het bestuur der fokvereeniging i9 samenge steld als volgt I. M. Hage, voorz. J. C. Westerweel Johz. vice-voorz.J. M. Franke secr. staraboekhouderG. Hoek Mz. commissaris en C. de Wilde Dz. penningm., terwijl als keurmeesters zullen optreden de heeren H. J. Dorst, Stavenisse; Chr. flartog, Scher- penisseM. J. Hoek Gz., St-Maartensdijk en Anth. L. Hage, St-Maartens lijk, plaatsver vangend keurmeester, Benoemd met ingang van 15 April tot juffrouw in de inrichting „Kinderzorg" te Mid delburg Mej. D. Coomans alhier. Op de aauvraag tot het houden eener verloting vanwege bet comité tot instand houding van de Paardenmarkt alhier is voor dit jaar weder Kon. goedkeuring verkregen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1