m wU aai li ielaipi tan Vo 1564. Zaterdag 6 Maart 1915. Een en dertigste jaargang. EN iek lles| nes Eerste Blad. adr RS [ES SEMI eiten Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. iapf pvordering van Nationale Industrie. Faillissementen in Nederland. Van onze berichtgevers. uing i SOOf levelei IERSEKSOHE 5, Alt in de THOOLSCHE COURANT [ET, 5REID 'reebrt s, Mé uimell *s op Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.10, franco er post fl,176. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden niterllfk op OONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telbf. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. A Kooni De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt ikend, dat eene Openbare Vergadering van den emeenteraad is belegd tegen Donderdag den 11 Maart 115, des namiddags te 2 are. Panten van behandeling Installatie raadslid. Ingekomen stukken. Toelating gekozen raadslid. Ste soè. Opname van kasgeld. i. Wijziging begrooting voor 1915. Tholen, den 4 Maart 1915. EI,EK, Be Burgemeester voornoemd J. W. WAGTHO. bij schstral ijn een meer »n inde Op grond van artikel 35 van de Wet van 23 Mei fe99 (Staatsblad No. 128) wordt door mij de uitvoer broine boonen, witte boonen, groene erwten :leine kookerwten^ kroonerwten en schokkers nit provincie' ZEELAND met ingang van heden ver- iden. Middelburg, 26 Februari 1915. VERORDENING. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. ter indplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Angustas U4 (Staatsblad no. 435) en van 8 September 1914 taatsblad no. 448,) en van 11 Februari 1915 iaatablad no. 81,) waarbij de gemeenten in de rovincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 aatsblad no. 128) Stelt b(j deze de navolgende nieuwe verordening n Politie vast en beslait te bepalen Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten lijn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte ii van de Sardijngeul verbindt met het hooge licht Nieuwesluis, en bezuiden de Walvischstaart, azij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartoigen, die NIET van een ods voorzien zijn, de route van- en naar de reede n Vlissingen nemen door de Sardijngeul. Art. 2. Overtredingen van deze verordening worden, inge- Ige Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staats- ad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste maand, of geldboete van ten hoogste drie hon- rd gulden. Door bovengenoemde verordening vervalt de pu- catie van den 25en Januari 1915. Uitgegeven te Middelburg, den 27 Februari 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. BROCX. De hoop, dat er veel bewijzen van instemming •den komen met het ingezonden artikel, dat itstondergeteekende plaatste in de Haagsche den van 9 Januari j.1. en dat enkele andere den zoo beleefd zijn geweest over te nemen, tarvoor bij dezen onzen bartelijken dank, is verwezenlijkt. Bijüa duizend schriftelijke wijzen van instemming mochten wij ontvangen. Wij mogen dus veronderstellen, dathetdenk- :ld bij een groot deel onzer landgenooten in de aarde is gevalleü. Moge de Nederlandsche Bond tot bevordering i de Nationale Industrie met dezelfde inge- menheid worden begroet, dan twijfelen wij et of die Bond zal een zegen worden voor s land. Ziehier in korte trekken, hoe wij ons voor dien, dat deze Bond zal werken. De leden verbinden zich om bij voorkeur ïderlandsche waren te koopen en geene buiten- idsche, teDzij de baitenlandsche beter of edkooper mochten zijn, en hunne waren bij orkeur te koopen bij leveranciers, die de vordering van Nationale Industrie voorstaan. Bond geeft een blad uit, waarin Nederlandsche Fflf60 wor(^en aangekondigd en waarin zooveel n igelijk zal worden gewaakt tegen misbruik ZATE n vertrouwen in baudelszaken. De leden betalen eeDe jaarlijkscbe contributie ontvangen het bondsblad. De winkeliers, leden van den Bond, moeten or aan bun winkel een plaatje bevestigen, artensa oij M. J steeds it zich i Effe' arop „Bevordering van de Nederlandsche 14 jverheid", en de leden-particulieren kunnen «verkiezende ook een plaatje aan hun buis vestigen tegen betaling der kosten daarvan. De fabrikanten treden als leden-begunstigers of als leden-donateurs tot den Bond toe. Het bedrag, door hen jaarlijks te betalen, zoude men afhankelijk kunnen stellen van het aantal werk lieden, aan hun fabriek verbonden. De Bond heeft een centraal bestuur en af delingsbesturen. Aan deu Bond kan verbonden worden een Bureau van onderzoek, hetwelk in lichtingen verstrekt voor nieuw op te richten zaken. Een Bureau van onderzoek, niet gebaseerd op eigen belang, doch alleen en bij uitsluiting bet algemeen Nederlandsch belang beoogende. Dit Bureau van onderzoek, geraadpleegd bij de oprichting van nieuwe fabrieken of handelszaken, moet voorlichting geven en, in geval de zaak vertrouwen verdient, behulpzaam zijn in bet verkrijgen van zooveel mogelijk sympathie. Natuurlijk is het niet doenlijk, dat het bureau van alle handels- en fabriekzaken op de hoogte is, doch samengesteld uit bekwame zakenmannen, ingenieurs en accountants, zoude men zich door speciale vakmannen en in de eerste plaats door de belanghebbenden kunnen doen voorlichten. Hiermede hebben wij in korte trekken bet doel en de werking aaugegeven van den Boud, dien wij zouden wenschen op te richten. Wij achten het oogenblik thans gunstig om een be roep te doeu op de vaderlandsliefde onzer land genooten Nederland heeft een groot deel van zijn geld ter beschikking van de Amerikaausche nijverheid Nederland ondersteunt thans den Amerikaan- schen en den Canadeeschen landbouw, door reus achtige bedragen te beleggen in pandbrieven. Dat geld is niet verloren, maar de industrie, de landbouw in Nederland en de Nederlandsche koloniën zouden met die gelden kunnen worden bevoordeeld. Het kapitaal van de Koninklijke Nederland sche Maatschappij tot exploitatie van petroleum- bronnen in Nederlandscb-Indië is voor een deel in buitenlandsche banden en vele ondernemingen in onze zoo enorm rijke koloniën worden met Engelsch en Duitscb geld geëxploiteerd. De Rofcterdamscbe Train wegmaatschappij is eeD Belgische ondernemiug. Is bet noodig, beeft het eenig nut buiten landsche brandkasten en zekerbeidssloten te koopen, terwijl de Nederlandsche een graad van volmaaktheid hebben bereikt, die zeker met overtroffen wordt in het buitenland. Onze drukpersen komen bijna zonder uitzon dering uit het buitenland. In bet vorige artikel werd gewezen op de Nederlandsche lucifers, die zeker wel met die uit het buitenland kunnen wedijveren. Vraagt in een winkel naar zeep en tien tegen een, dat men u buitenlandsche zeep verkoopt, wanneer ge niet uw verlangen naar Nederlandsch fabrikaat te kennen geeft. Toch kunnen onze Nederlandsche zeepfabrikanten zonder eenigen twijfel met die van buiten 's lands wedijveren. Nederland heeft een der grootste gloeilamp- fabrieken ter wereld. Waarom moeten de lamp- houders voor de gloeilampen uit bet buitenland worden betrokken Zaagt ge ooit een speld van Nederlandsch maaksel of een naald uit een Nederlandsche fabriek afkomstig Ze zijn er niet, ze worden in Nederland niet gemaakt, en veel meer artikelen nog zouden zeer goed in Nederland kunnen worden vervaar digd en zelfs in Nederland ruim voldoenden afzet vindeD, mits maar gebroken worde met het vooroordeel, om de voorkeur te geven aan van buiten 's lands ingevoerde goedereu. De heer Bouvy te Dordrecht schrijft in het Algemeen Nederlandsch Advertentieblad o. in.: </In dezen tijd is het ongetwijfeld „geboden, //bet geld niet naar het buitenland te zenden //als men het bier zelf kan behouden. Onze „eigen üijverheid heeft steeds groote energie „noodig gehad, om tegen bet buitenland te vkannen coucurreeren. Zij beeft steeds den steun //ontbeerd van haar landgenooten. Zij heeft „moeten vechten tegen het vooroordeel, dat wat „in Nederland gemaakt werd, minderwaardig „was. Het zijn juist de fabrikanten geweest „dieenz. „Doch nu die nijverheid is aangewezen op „haar eigen land, nu haar werklieden werk „noodig hebben en anders komen ten laste der „liefdadigheid, nu ia bet o. i. ieders plicht, „alvorens zijne bestellingen te doeD, zich te //vergewissen, of hij werk krijgt uit eigen nijver heid. Krachtige ontwikkeling onzer Nijverheid „zal daarvan het gevolg zijn". De Nederlandsche Nijverheid verkeert in een redelijk bloeienden toestand, maar die toestand zoude veel beter kunneu zijn, zoo de zucht naar buitenlandsche artikelen niet bij velen op den voorgrond trad. Hierin verbetering te brengen is het doel, dat wij beoogen met de oprichting van den Bond tol bevordering der Nationale Nijverheid *fen van veel hulp zal ons daarbij zijn de opnemiDg in ons tijdschrift van wat er in Nederland vervaardigd wordt. Laat ons hopen, dat die lijst door onzen Bond grooter moge woiden en dat bet niet lang meer zal duren, dat alle benoodigdheden van ons leger en onze vloot in ons land zullen kunnen worden vervaardigd. Wij verwijzen hier naar een zeer belangrijk artikel van een oud-zeeofficier in het Januari-uummer van het maandblad der vereeniging „Onze Vloot", hetwelk eindigt met de woorden „Kau onze industrie zich eenmaal geheel inrichten op 't bijzonder werk, dat een zeemacht eischt, kan onsen vloot eenmaal ge heel bestaan door wat de eigen industrie, die zij geroepen is te beschermen, voor haar arbeidt, eerst daü zal ons land in eendrachtig samen werken in waarheid onafhankelijk zijn". Een ieder, wien het belang van zijn land ter harte gaat, zal dien Bond steunen iedereeo, niet alleen de ingezetenen van ons land, maar vofjiii ook de rechtspersonen en dan in de allereerste de staat der Nederlanden, de provinciën de gemeenten, de groote stoomvaart- en spoor wegmaatschappijen enz. enz. Dat allen door drongen mogen zijn van bet denkbeeld, dat door de Nederlandsche nijverheid te bevorderen zij hun eigen belaag dienen, en daarom in al die gevallen, waarin de Nederlandsche Nijver heid wedijveren kan met de buitenlandsche, de voorkeur geveu aan goederen van eigen bodem. By God what a country, to make every inch of it to an exemple of commonwealtb, zeide een Amerikaan, van ons land sprekende. En het is waar, Nederland is van nature een rijk landrijk door zijn prachtige havens, rijk door zijn zoo bij uitstek bevaarbare rivieren door zijn talrijke vaarten en kanaleö, rijk door zijn vruchtbaren bodem, rijk door den grooten voorraad brandstoffen, die de bodem oplevert, want behalve steenkolen is de onnoemelijk groote voorraad turf, zoo bij uitstek geschikt tot het drijven van fabrieken door de turfver- gassing, een rijkdom, dien onze bodem oplevert, welken men in honderden millioenen moet schatteD. Honderd vijftig duizend Hectaren laag- veen en dertig duizend Hectaren hoogveen. Op grond van het hierbovenstaande koesteren wij de hoop, dat binnen korten tijd tot stand zal komen de Bond tot bevordering van Nationale nijverheid, dat die Bond zal bloeien en door hem de Nederlandsche nijverheid. Nog eens, bevorder de Nederlandsche nijver heid in die gevallen, waarin zij aan gezonde concurrentie het hoofd kan bieden. Het is ons aller belang, dat de Nederlandsche Staat tot grooter bloei komt, het is ons aller plicht daartoe mede te werken Hen, die ons streven willeD steunen noodigen wij uit om op Woensdag 31 Maart e.k. des namiddags te halt vier tegenwoordig te zijn in de zaal van het gebouw Diligentia aan het' Lange Voorhout nummer 5 te 's-Gravenhage en die verhinderd mochten zijn daar te komen en tot lid van de Vereeniging willen toetreden daarvan bericht te zenden aan den laatstonder- geteekende, met nauwkeurige opgave van naam en adres. Concept-statuten zijn tegen inzending van 10 cents aan postzegels verkrijgbaar. Mr. S. J. Hogerzeil. Dr. W. C. A. Baron v. Vredenburch. A. ten Bosch N.J.-zoon. Jhr. W. Witsen Elias. Jhr. C. W. F. C. van Lidt de Jeude. JaQ Pietersz. Coenstr. No. 7, Ie 's-Gravenhage. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Naar bekend is heeft reeds bij den aanvang der mobilisatie de regeering de mogelijkheid geopend voor hen, die zich gedroDgeu voelden door daden blijk te geven, dat het hun ernst was in tijden van gevaar het vaderland te steunen zich in vrijwillige landstorm-afdeelingen te vereenigen. Van oordeel zijnde dat evenals in andere provinciën ook in Zeeland niet niet dat resultaat is bereikt, dat verwacht mocht en kon worden immers tot nu toe bestaat in deze provincie slechs ééne vrijwillige landstormafdeeliDg - hebben enkele personen zich vereenigd, teneinde te bevorderen, dat meerdere landstormafdeelingen worden opgericht. In eene op 1 Maart 1915 te Middelburg ge houden vergadering heeft zich eene commissie gevormd, waarvan de Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. de kolonel W. L. Brocx be reidwillig het eerevoorzitterschap heeft aanvaard. De commissie is samengesteld uit de volgende heeren Luitenant-kolonel A. Klontje, voorzitter, te Middelburg. Luiteuant-kolonel W. H. van Wieringhen Borski. vice-voorzitter, te Vlissingen. J. G. van Niftrik jr., lid vaD Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Vlissingen, penningmeester. Mr, H. Lantsheer, burgemeester van Arne- muiden, secretaris. Jos. van Kaalte, te Vlissingen. Mr. F. J. van Deinse te Middelburg. Jhr. P. J. Bogaert te Middelburg. P. J. Elout te Domburg. Mr. H. C. Beijerman te Vlissingen. De commissie stelt zich ten doel meerdere bekendheid te geven aan het instituut der vrij willige landstormafdeelingen en zal dit doel trachten te bereiken door het bijeenroepen van vergaderingen eu het houden van lezingen in Walcheren en Zuid-Beveland en indien mogelijk door geheel Zeeland. Zij verwacht dat die meerdere bekendheid tot gevolg zal hebben het oprichten van vrijwillige landstormafdeelingen zoodat, wanneer het uur des gevaars mocht aanbreken, ook in Zeeland de weerbare mannen, die niet door wettelijke bepalingen bij het leger zijn ingedeeld, kunnen medewerken tot het behoud van een der kost baarste bezittingen van een volk, zijn onaange taste onafhankelijkheid. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel, zijn over de vorige week in Nederland uitgesproken 22 faillisse menten, tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Deze week behandelde de Kamer het wets ontwerp tot het aangaan eener leeüing van 62^ milltoen gulden voor Indië en keurde dat na kort debat goed. In de zitting van Woensdag werd de be handeling voortgezet van het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting (economische maatregelen.) De minister van L. N. en H. zeide bij de alge- meene beschouwingen dat Nederland het veiligst is als het sober leeft en matig ia in zijn voor raden. (Blijkens de rede van minister Treub, den volgenden dag, werden de beweegredenen waarom niet meer graan werd ingevoerd dan geschiedde, met opzet verzwegen.) De regeering gaat nog steeds voort in Amerika tarwe te laten koopeD, maar rogge is er niet meer te krijgen. Voorts werden uitvoerige en belangrijke in lichtingen verstrekt omtrent de politiek der regeering ten opzichte van varkensvleescb. IERSEKE. Maandag 11. is het visschersvaar- tuig YE 170, geladen met oesters, mossels en kreukels voor Gent op een berm van de buiten haven gevaren en bij de pogingen om het er af te winden, gezonken. Later is het met behulp vau duikers en een bok, iu vlot water gebracht. Woensdag heeft hier het circus van Kins- bergen in het hotel Nolet een voorstelling ge geven, o. a. met gedresseerde paarden en duiven. Er was een vrij druk bezoek. Vrijdagavond zal de voorstelling herhaald worden. Deze week is hier een jongeling op heeter- daad betrapt, terwijl hij bezig was jonge vruchU

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1