I! ui ilt hlan fan n 3e Sio. 1558. Zaterdag 23 Januari 1915. Een en dertigste jaargang. EN DE OORLOG. Dolly en de Vrek. om, en Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Publicatiën. hr len* FEÜILLETOE. 23) ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Gemengd Nieuws. IER SEKSCHE THOOLSCHE COURANT rspil Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco (Br post f 1,17B. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Inqezondon stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAfiAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vttr BONDERDAGMIDDAfi bij onzen medewerker te terseke. UITGAVE Telkf. Inteko. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester van Th&le» zal, op Zaterdag den Januari a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- uize aldaar EEN HOOP COMPOST, ubliek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des oormiddags van 912 uur. Tholen, den 22 Januari 1915. Ui De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt ikend, dat eene Openbare Vergadering van den emeenteraad is belegd tegen Donderdag den 28 nuari 1915, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding primitieve kohieren van den Hoof- delijken Omslagen van de Hondenbelasting 1915. Afschrijving van plaatselijke belasting dienstjaar 1914. Wijziging der Algemeene Politie-verordening. Benoemen Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Benoeming leden van stembureaux. i. Bezoldigiug brandweerpersoneel. Uitvoering buitengewone werken, met het oog op werkeloosheid. 5. Vaststelling suppletoire kohieren van den Hoof- delijken Omslag en van de hondenbelasting, dioostjaar 1914. Tholen, den 22 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, (get.) J. W. WAGTHO. De Duitscbers hebben weder een niet onbe langrijk succes te boeken op bet WeBteijkel liOllorlogsveld. Na een hevige zevendaagache srijdt gelukte het hun de Franscben nabij Soissons een 50 weinig terug te dringen. Ze maakten daarbij 82 kanonnen buit en de noodige krijgsgevangenen. Door het Duitsche hoofdkwartier wordt na- tuurlijk hoog opgegeven van dit succes, hoewel üe Franschen zeggen dat het in werkelijkheid niet zoo heel veel te beteekenen heeft. In elk geval, veel te beteeken of niet, het nd fb een Duitsch succes en een nadeel voor de jeallieerden. De Dnitschers staan hier nu op .62 en Noarlijken en de Franschen op den Zuide- ijken oever van de Aisne en van een over- rekken van die rivier door een der beide lartijen zal voorloopig wel geen sprake zijn. )it is dan ook bet eenigste belangrijke nieuws, lacf .27' oor bet overige is de toestand onveranderd. ord Het artillerie-duel op verschillende ponten >a. in Zuid-West België duurt zonder opbonden 'oort en na eens meer, en dan weer minder nidelijk booren we hier op onze Zeenwsche Handen het geschut donderen, vaak zoo hevig lat de ramen in de huizen rinkelen. Aan het Oostelijk front schijnen de Kussen veer vorderingen te maken, tenminste op enkele moten. Op het rechter Weichselgebied blijven ry met succes vordereD, heet het in een Rus- Bolly Mananne wegging, vroeger, I.C sisch legerbericht. Op aDdere punten is de toestand vrij onveranderd. Volgens een telegram aan de Engelsche Daily Chronicle rukken de Kussen in Oost-Pruisen 'en Noord-Polen in drie richtingen op en hebben gednrende deze op- marsch nogal succes gehad en in de Johannis- burgsche bosschen o. a. verschillende versterkte dorpen en stellingen veroverd. De Rusissche vloot moet in de Zwarte zee een SO-tal schepen die versterking brachten voor de Turksche troepen,in den grond geboord hebben. In Kaukasië is weer een Tnrksch legercorps geheel vernietigd en trekt het Russische leger zegevierend voorwaarts. Het overschot vaD het Turksche leger vlucht in de richting van Er- zeroem. Nn is het de Turk, die klaagt over de bar- baarschheid vande Christenen, Hij heeft het met name tegen de Russen. De bevelhebber van het Turksche leger deelt mede, dat de Russen als wilden optreden. Bij hun terugtocht staken zij hun eigen land- genooten, indien het mohammedanen waren, de oogen uitouden van dagen en onbeschermde menschen werden vermoord. Toen de Russen zich nit het Turksche gebied moesten terug trekken, dat zij bij den aanvang der vijandelijk heden waren binnengevallen, namen zij de onge wapende bevolking als gevangenen mee. Al hun have en goed en al hun geld werd in beslag genomen, zonder dat daarvoor ook maar eenige quitantie werd afgegeven. De Russen vielen aan op de veldhospitalen, ze hakten gewonden in stokken en weigerden wat hnn barbaarsch- heid de kroon opzette de Roode Halve Maan te eerbiedigen, die toch in de Conventie van Genève als neutraal erkend is. De Turksche regeeriDg acht het haar plicht deze daden van barbaarschheid aan de beschaafde wereld bekend te maken. De Duitscbers hebben een Zeppelinraid onder nomen op de Engelsche kust. De Engelsche pers is hier allesbehalve over gesticht en noemt dezen aanval een schending van het volkenrecht. De Dnitschers verdedigen den aanval met te zeggen dat het hier een aanval op versterkte plaatsen betreft. Te Varinouth liet het Duitsehe luchteskader 5 bommen vallen. Drie personen werden ge dood en eenige huizen vernield. Vervolgens lieten de luchtschepen bommen vallen te Shering- ham en te Cromer. Eveneens werden bommen geworpen bij Kingslynn en bij Saudrigham ook hier werden verschillende personen gedood of verwond. In Italië en Roemenië schijnt stemming te heerschen tegeo Oostenrijk-Hongarije en in Fransche kringen heerscht de overtuiging dat beide Rijken straks ook eeu toon znllen meezingen in het Europeesch concert. In het Fransche leger dienden als vrijwilligers 2 nakomelingen van den stichter van de Itali- aansche eenheid Garibaldi. Een daarvan is ge sneuveld en zijn lijk werd te Rome ter aarde besteld Hierbij hadden geestdriftige demonstraties plaats voor het standbeeld van Garibaldi. merkte nu voor het eerst op dat er niets beter uitzag dan toen ze Haar oogen waren donkerder dan en do blauwe aderen op haar blanke slapen te zieD. Dolly had er vroeger nooit aan kje; gedacht dat haar znster zon knnnen sterven. Die gedachte bracht haar geheele ziel in op stand. In een oogenblik riep ze alle hulptroepen barer verbeelding op, en zond ze als een dappere maar ongeregelde schaar tot Mariannes verde diging uit. Ten eerste, Miss Bradley moest naar huis. Ban moest zij den dokter hebben. Maar er was geen geld om den dokter te betalen. Ze moest 'tuchtengelei en perziken hebben, het deed er niet toe hoe dnnr ze waren, en ook beter eten Oud-Vossemeer. Het aantal leerlingen der O. L. School is op 15 Jan. 11. gestegen tot 189. Sedert de uittocht naar de Christelijke en de R.-Kath. school is het getal elk jaar nog toe genomen, daar een geleidelijke stijging van 165 tot het genoemde aantal heeft plaats gehad daarbij moet natuurlijk ook in aanmerking worden genomen dal het getal inwoners voortdurend toeneemt. 1ERSEKE. De vorige week verwondde een Belg. vluchtelinge in Vredelust bij het afzeemen van een gebarsten ruit haar pols zoodanig, dat geneeskundige hulp noodig was. Dinsdag kwam door het dorp een troep militaire wielrijders gereden. Natuurlijk veel verzoeken avonden 9 nar. In een bijeenkomst van eenige bakkers en winkeliers werd besloten om den raad een verordening op winkelsluiting te 's Zaterdags 10 uur, overige 8T-MAARTENSDIJK. Bij het opwinden van het anker van zijn vaartuig had schipper V. d. Bommel alhier het ongeluk een slag van den draaier van het herwerk tegen de elleboog te krijgen, tengevolge waarvan de arm gebro ken 19. Deze week deed zich alhier een geval van typhus voor met doodelijken afloop. OUD-VOSSEMEER. Voor de Commissie van schoolverzuim werden in 1914 opgeroepen 42 overtreders, waarvan 22 voor de Commissie ver schenen, in vier gevallen werd door de commissie geadviseerd vrijstelling wegens armoede. Sedert Zaterdag 11. is in deze gemeente weer de postdienst geregeld, zooals dit het geval was voor 1 Augustus 1914deze regeling moge in theorie weer mooi zijn, dat sluit niet uit, dat de dagbladen nog niet op dezelfde wijze regelmatig worden ontvangen. Misschien dat de hoop mag gekoesterd worden dat spoedig weer de regelmatige ontvangst zal verzekerd zijn. Maandagvoormiddag werden de ingezetenen opgeschrikt door een hevige knalalgemeen was men van gedachte dat in de nabijheid een mijn was ontplofthet is gebleken, dat dit het geval wa9, daar in de nabijheid van de hoeve van den heer Geluk aan het Diutelsche Sas een dezer oorlogskenteekenen was gesprongen. Onder deze gemeente wordt nogal een groot getal schapen gehouden, voor 1914 is de toestand niet ongunstig geweest, daar zoowel de wol als de schapen zelt tegen zeer bevredigenden prijs zijn opgeruimd. Opgemerkt werd door ons, dat dezer dagen door de gemeente nog een wagen met savoijekool werd vervoerdenkele boeren leggen zich in de laatste jaren onder deze gemeente op de groenteteelt toe en het schijnt, dat deze tak van bedrijf voor de naaste toekomst werkelijk van beteekenis kan worden. dan ze thans hadden. Alles even onmogelijk als de dokter „O geld, geld dacht Dolly. Eensklaps schenen die gedachten weerklank te vinden, en woorden terug te roepen die eenigen tijd te voren zoo weinig indruk op haai' hadden gemaaktMaar ik zeg je Dolly, het is alles voor jou, de Bluff, en het huis en de stal, en het eiland en een aardig sommetje geld". De Bluff.Had Bob Weston er niet drie duizend dollars voor willen geven Drie dnizend dollars Genoeg voor een menschenleven. Mari- anne kon thuis komen en ze zouden genoeg hebben voor hen allen. Zij wendde zich tot haar zuster en nam de gehandschoende vingeren in de hare. Dolly's geest was vervuld met wereldsche berekeningen maar opeens fluisterde haar betere natuur haar in „Niet vóór hij op het kerkhof ligt". VI HOOFDSTUK. Plannen die mislukken. „Wat is 'et?" vroeg Marianne, want de plotselinge uitdrukking van inwendig genoegen STAVENISSE. Op het hulppostkantoor alhier werden in 1914 ontvangen 487 gewone aange- teekende brieven en 342 met aangegeven gelds waarde tot een bedrag van f 241.601,90b. Er werd verzonden tot een aangegeven bedrag van f 158.000. De weegbrug I alhier keert aan de aan deelhouders over 1914 een dividend nit van 30 Naar men verneemt, vaart, door het mij nengevaar, het eerste en het laatste trambootje ZijpeStavenisse v. v. voorloopig niet meer. THOLEN. Dinsdagmorgen ongeveer ruim elf uur passeerde hier een vliegmachine (2-dekker) vliegende in de richting Zuid-Oost Noord-West. Vermoedelijk was het een Nederlandsche vlieger, hoewel de mogelijkheid eerst werd verondersteld dat het een vliegtuig van een der in oorlog zijnde landen zon kunnen zijn. Ook Woensdag avond ODgeveer kwartier over elf uur schijnt hier weer een vlieger te zijn gepasseerd, het ronken van den motor was duidelijk waarneem baar. In welke richting de vlieger zich bewoog kon echter niet geconstateerd worden. Zooals bekend is, zijn in ons land ter leeniging van nood, welke ontstaat als gevolg van de boitengewone tijdsomstandigheden, steuncomité's opgericht. Waar nood ontstaat tengevolge van werke loosheid, daar kan door verschaffing van meerdere werkgelegenheid hetzij door werkverschaffing, hetzij op andere wijze in vele gevallen hulp verleend worden. Echter zullen tal van ge vallen zich voordoen, waariu alleen met gelde lijke ondersteuning is te helpen. Nu hier en daar de nood zich reed9 doet heeft ons comité besloten, een geld- bij de ingezetenen te honden en doet zij bij deze een beroep op hunne mildadig- heid. De leden van ons comité verschaffen des- gewenscht gaarne inlichtingen. Het Steuncomité te Tholen, J. W. WAGTHO, Eere-voorzitter. W. MOELKER, Voorzitter. J. D. NOSKE, Penningmeester. H. J. LABAN, Secretaris. H. RUSSCHER J. M. WAGENMAKER S. L. SCHOT W. L. KLOMPE. die Dolly's gelaat overtoog, was haar niet ontgaan. „Niets, in het geheel niet," antwoordde Dolly droomerig. „Maar je dacht toch aan iets wat je in het eerst een goed plan toescheen. Waarom kun je 't me niet vertellen yGeen geld te hebben maakt, dat een mensch soms heel slechte gedachten heeft. Ik meen jou niet, maar de meeste menschen mijzelf, bij voorbeeld". „Dat geloof ik niet. Ik weet zeker dat tante Marie, hoewel ze veel geld heeft, veel zelfzuch tiger is dan, bijvoorbeeld, Moeder." „Nn, ik wordt vreeselijk slecht, dat is zeker, en dat komt omdat we geen geld hebben," en Dolly keek ernstig naar Marianna, in zichzelf denkende wat haar zuster wel zou zeggen als zij daar jnist in gedachten de Bluff van Mr. Perkins voor drie duizend dollars verkocht en het geld besteed had aan sinaasappelen, vruchtengelei en kippenpastij. Met éen zucht voegde zij er bij „Er blijft altijd één ding te doen overOom Johan zegt altijd, dat hij wel tienduizend dollars wil geven Leden. Op de Schelde ter hoogte van Nieuwealuis is Dinsdagmiddag een Marinesloep op een mijn gestooten. De mijn ontplofte en de inzittenden werden met de sloep ver weggeslingerd. Van de 5 inzittenden, een officier en 4 manschappen, werden later slechts enkele lichaamsdeelen opge- vischt. De motorsloep behoorde bij de mijnen- legger Triton en men was bezig een versperring te lichten, waarbij de sloep op een der mijnen stiet. Na het stormachtige weer der laatste weken drijven weer veel mijnen aan op alle punten voor een kind dat Bradley heetik zal moeder zeggen mij te verkoopen. Ik zal beloven alles te doen wat ze zeggen, net alsof het mijn eigen ouders waren. Dan behoeft moeder niet langer zoo hard te werken". „O jou edelmoedig kind Ik schaam me als ik er aao denk, dat ik niet van hier kan, ter wijl het in moeders belang is, en nu wil jij gaan en oom Johans dochter worden. Ik heb laatst een heelen nacht liggen snikken en schreien, omdat tante me als haar dochter geïn troduceerd had". wlk zou daar, geloof ik, niets om geven niemand gelooft het toch. Maar ik heb bruine oogen en tante Marie ook zij heeft een wipneus en de mijne staat ook wat overeind. Bij deze woorden gaf Dolly het genoemde lichaamsdeel een termen duw, die zeker ten doel had het gebrek te verhelpen. ffJe maakt je armen kleinen nens maar on- noodig rood," zeide Marianna. „He, ik wou wel dat ik je mee kon nemen naar het hotel. Ik heb een heeleboel mooie dingen en zou ze je graag laten zien. Maak me na niet meer aan 't lachen". [Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1