«tilai, pijjl aai it telaipa iai oislarltilt Min», ra. 'P m O. 1557. Zaterdag 16 Januari 1915. Een en dertigste jaargang. SN dan Eerste Blad. es m tioE" >t DE OORLOG. iu r Firma J. M. C. POT, THOLEN. M Publicatie n. n« Aardbeving in Italië. Van onze berichtgevers. Jdel. 209: Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franoo post fl,J76. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telet1. Inteso. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. )e Burgemeester van Tholen. maakt bekend, dat ingang van heden, in afwijking van voorgaande ilingen, door den Minister van Landbouw, Nij- eid en Handel is bosloten e. den prys van tarwebloem, inlandsch uitsluitend soort, te stellen op f 18,50 per 100 K.G., :ant aan fabriek, molen of magazijn, voor bakkers dergelijke verbruikers aan tusschenpersonen moet verzoek fO.25 korting worden toegestaan; 2e. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen l f 15,50 per 100 K.G.; leveringsconditiën als bij webloem 3e. den maximumprijs voor wittebrood vast te Hen op f0,25 per K.G. contant afgehaald aan kerij of winkel, dien van bruin brood op f0.22. )eze prijzen mogen dus aanleiding geven tot eene looging van den broodprijs met 1 cent voor witte- od en bruinbrood. Lmerikaansche bloem (straight, wordt geacht gelyk irijs te ataan met „inlandsch, uitsluitend één soort", erikaansche bloem „baker" 10,75 lager, i'oor Amerikaansche patentbloem wordt het voora- ids niet noodig geacht een prijs vast te stellen. Tholen, den 11 Januari 1915. )e Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat, kens ontvangen bericht van het Bemiddelinga- •eau voor den Landbouw, Afdeeling Tholen, de koop van boonen en erwten vrij kan plaats vinden. Tholen, den 9 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd (gel.) J. W. WAGTHO. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. Naar wy vernemen zal de postrit 1 bier naar Stavenisse vanaf morgen, weder de gewonen tijd vau hier vertrekken, dat om 9.50 van Tholen cn om 2.30 van tvenisse. KANTONGERECHT TE THOLEN. 11 Januari 1915. Door het Kantongerecht iep zijn lieden veroordeeld wegens Overtreding van het Reglement op de Schelde ïjj en Zeeuiosche Stroomen. [IOC. v. d. B. te Sint-Philipslaud tot f 0.50 ^te of 1 week tuchtschool. Jachtover treding. C. H. N. te Poortvliet, tot f 2.boete of dagen hechtenis. N. B. v. d. M. te Tholen f 1.—» boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der bouwverordening J. v. D. te Sint-Annaland tot f 3. boete of dagen hechtenis. Overtreding verordening op de haven O. K. N. te Sint-Maartensdijk tot f 1. of 1 dag hechtenis. Overtreding politieverordening W. R. te Oud-Vossemeer, W. C. P. te Sint- lilipsland, A. J. v. O., L. v. O., J. H. duwe I. D., A. S., P. v. I., allen te Stavenisse er tot fl.boete of 1 dag hechtenis voor Et8|ler hunner. Overtreding der leerplichtwet. J. Z. te Sint-Maartensdijk tot f2.boete 2 dagen hechtenis. G. C. B. te Poortvliet, v. D., A. M. d. B., L. N., J. v. D., A. K., J. V., M. K., M. B. v. d. M., M. B. v. M. en L. B. allen te Sinl-Pbilipsland ieder f 0,50 boete of 1 dag hechtenis voor ieder nner. Rijden zonder licht. L. V. te Sint-Philipsland, C. P. S. te Sta- L. d. W. te Oud-Vosseraeer, M. B. te Maartensdijk, J. V. te Sint-Philipsland, J. B, en P. P. D. te Stavenisse ieder tot boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Strooperij. M. huisvrouw J. v. d. B. en A. v. d. J. Tholen tot f 1.— boete of een dag hechtenis ieder hunner. 171 Nachtrumoer verwekken. K. B. te Zierikzee en J. B. te Tholen ieder tot f 5.boete of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. C. v. H. te Sint-Maartensdijk tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken. B. J. t. W. te Oad-Vossemeer. Nog geen kentering. Weer geen verandering. Nog steeds over het algemeen is de toestand ongewijzigd De dagbladberichten overtreffen elkaar in onbelangrijkheid, lazen we daar net in een oor logsoverzicht. En werkelijk, niet alleen in onbe langrijkheid, maar ook in een zekere eentonigheid. De krijgsbewegingen aan het Westelijk front worden zeer bemoeilijkt door de aanhoudende regens. Op sommige ponten staan de loopgraven half vol water. De Duitschers, flink bij, tracht- teu uit dezen watersnood nog eenig voordeel te scheppen en hebben de nieuwste electrieche waterpompen in hun loopgraven aan 't werk gezet om deze droog te houden en trachtten het geloosde water naar de vijandelijke loop graven te brengen. De bondgenooten pompen er nu echter tegen in, maar beiden verrichten monnikenwerk, daar de regen niet ophoudt met vloeien en de loopgraven steeds weer vol loopen. Alle streken in 't Zuiden van België staan onder water. De Schelde en de Leie traden buiten hare oevers. Begrijpelijk is het dos hoe de toestand in die streken moet zijn als men zich voorstelt dat dagelijks zware transporten en kanonnen de doorweekte wegen moeten passeeren. Maar niettegenstaande zwijgen de kanonuen niet. Het dreunen van het geschut is bijna iederen dag hier duidelijk waar te nemen. Van het Oostelijk front ontbreken ook belang rijke berichtenop enkele punten zijn de Duit schers de aanvallers en op andere de Russen. In Perzië zijn de Turken de zegevierende partij en drijven de vluchtende Russische legers voor zich uit. In de Kaukasus hebben ze echter danig klop gehad, hoewel de Russische berichten hierover schandelijk hebben overdreven. Ook moet thans in werkelijkheid een Turksch leger klaar staan om in Egypte te vallen. Hiermede is ook bijna alles van de oorlog gezegd. In het( Noorden vau Belgie versterken de Duitschers zich meer en meer en schijnen zich voor te bereiden op een eventueele lading van Eogelschen. In Zeeuwsch-Vlaarderen komen nog steeds vlnchtelingen aan door den nood uit hun vaderland verdreven, vaak al hun bezit aan vee met zich meevoerende, daar de Duitschers alles opvorderen. Zaterdag werd er in Brugge de levering ge- eischt van 300.000 fleschen wijn over de maauden Januari en Februari. In Heijst zijn al de koperen deurknoppen van de deuren genomen en iu fabrieken worden machinerien afgebroken om in de kopernood te voorzien. Van menschen die de grenzen overgaan wordt goudgeld ontnomen en Duitsche papieren geld in ruil gegeven. Zoo men weet is het herderlijk rondschrijven van Kardinaal Mercier door de Duitsche militaire overheid in Belgie in beslag genomen. De Heilige Stoel is hier over maar bijster weinig te spreken en heeft naar het Italiaansche blad De Tribnna verneemt, aan Duitschland genoeg doening gevraagd voor de behandeling waar aan Kardinaal Mercier als Kerkvorst heeft bloot gestaan en voor het in beslag nemen van Zijn Herderlijk rondschrijven. Een Professor van de Amsterdamsche Univer siteit Gastave Cohen dient als Franschman in het Fransche leger en schreef aan de Telegraaf dat er in Frankrijk geen twijfel bestond aan de overwinning van de bondgenooten. Engeland heeft op de door Amerika gezonden protestnota, wegeus het aanhouden vau schepen met lading voor neutrale landen, geantwoord, dat gebleken is dat uaar verschillende neutrale staten behalve naar Nederland veel meer is in gevoerd in 1914 dan in 1913 en dat het dus volkomen in zijn recht meende te staan door de schepen aan te houden en te onderzoeken. Amerika neemt wel niet volkomen genoegen met deze verklaring maar President Wilson heeft verklaard dat het geschil wel zal beslecht worden in voor beide partijen bevredigenden zin. Woensdagmorgen is in verschillende gedeelten van Italië een hevige aardbeving waargenomen, die ongeveer een halve miuuut heeft geduurd. Te Averzano werden tien duizend menschen gedood en duizend gekwetst, terwijl de stad en al de gehouwen werden verwoest. De duizend gekwetsten zijn de eenigst overgeblevenen uit de plaats. Ook in andere provincies kwamen menschen om, in 't geheel volgens schatting 12,000 dooden en 20,000 gewonden. Ook iu Rome is veel schade aangericht. Echter zijn hier geen menschenlevens te be treuren. Een poort is gescheurd, een torentje is ingestort. De koepel van de Lateranenkerk is beschadigd, terwijl in de St-Pieterskerk 150 ramen van den koepel gebroken werden. Ook heeft de aardbeving schade aangericht in het Vatikaan, De Paos bevond zich op hetoogen- blik der aardbeving in de bibliotheek. Hij knielde neer en bad en beval vervolgens be richten in te winnen over de gevolgen der aard- bev'^g. De Koning van Italië bezocht onmiddellijk per auto de geteisterde plaatsen in de provincie Rome. IERSEKE. Het hier gevestigde korps van het Leger des Heils herdacht 1.1, Zaterdag en Zondag eenigszins feestelijk zijn 25-jarige werk zaamheid te dezer plaatse. Er werd door een paar dames gezor.gen onder de begeleiding van de guitar en de zaal was versierd. De belangstelling was groot, vooral op Zondag toen de zaal overvol was. Maandag zijn van hier elf werklieden naar Oberhauseu vertrokken om daar fabrieksarbeid te verrichten. Loon 45 pfennig of 27 cent. Zaterdag viel van een Ierseksch visscher- vaartuig bij de spoorbrug te Vlake, terwijl het in volle zeilen was, de mast achterover, doordat het slot van den mastkoker niet vast zat. De mast brak in tweeen en veroorzaakte in zijn val schade aan het vaartuig, samen op f 100 geschat. Het scheepje was verzekerd. Vrijdag werd hier den behoeftigeu Belgische vluchtelingen een feestavond bereid. Er was muziek van 4 violisten, zang eu voordrachten. Om het lokaal niet te overvoeren was er niet veel ruchtbaarheid aan gegeveD. De menschen werdeu getraktaard op chocolade melk eu beschuit, die door melkslijters eu bakkers kosteloos waren verstrekt. Ds. Kijne hield een hartelijke belangwek kende toespraak. De heer J. J. v. d. Peijl opende eu sloot de bijeenkomst. Naar men zegt, worden de Zeeuwsche oester- en mosselhandelaars in Belgie niet meer toe gelaten dan noodig is. Er wordt ook nog al wat verkocht, maar de prijzen der oesters zijn treurig laag, waarschijnlijk ten deele door te veel aan bod. Donderdagavond hiel i de varkenshond „Voorzorg" hare jaarvergadering. Het verslag vermelde 15 varkens die ge storven ot ontijdig geslacht waren. De ontvangsten bedroegeu f 603.01. de uitgaven f 313,36, goed slot f 289,65 of f36,76 meer dan't vorige jaar. Bovendien is er een reserve groot f 200. Er waren 75 leden. De aftr. bestuursleden werden herkozen, in de tosschentijdsche vac. Ph. Philipse werd benoemd de heer J. Gebraad, die aannam. Dit jaar zijn van den gemeenteraad aan de beurt van aftreden de leden J. L. Bom, T. Capery (Welh.) C. "^H ar toog en M. Wesdorp. ST-MAARTENSDIJK. Diusdagavond 11. werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de vereeniging „Het Groene Kruis". Van de 435 leden der vereeniging waren ruim 40 aanwezig. Met een op de tijdsomstandigheden toepasselijke inleiding opende de voorzitter de vergadering. Daarna bracht de secretaris het jaarverslag nit. Hieruit vernamen de leden o. a. dat was aangeschaft een couveuse, een inrichting om kinderen te verzorgen, welke wegens hun zwak organisme bij de geboorte allicht bij eene ge wone verzorging niet in het leven zouden kunnen worden gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 245,275 de uitgaven f 208,32. Als bestuursleden werden met nagenoeg algemeene stemmen herbenoemd de h.h. C. Quakkelaar, C. Gaakeer en G. C. de Wilde. De begrooting voor het dienstjaar 1915 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f264,95, waai bij een post van f 120 voor aaDschaffiug van nieuw materiaal en f 27,45 voor onvoorzien. Bij de rondvraag vroeg de heer Jansen of de lezing van den heer Zwagerman over melkver- zorging nog verdere gevolgen zou hebben. De voorzitter antwoordde hierop, dat het in de be doeling van den heer Zwagerman lag om ook iu andere gemeenten over dit onderwerp te spre ken, doch dat het nog niet zoover gekomen was, en dat het niet eon zoo gemakkelijk punt was om bij verordening te regelen. De heer C. h'age vroeg nog of er niet wat méér publiciteit aan den dag der vergadering kon gegeven worden, daar vele ledeu hun voor ongeveer 3 weken ontvangen oproeping reeds vergeten «aren. De voorzitter merkte naar aan leiding dier vraag op, dat, wanneer de ware belangstelling er is om de vergadering bij te wonen, men ook allicht moeite doet de oproeping in zijn geheugen te brengen. Met den wensch voor den verderen bloei der vereeniging sloot de voorzitter de vergaderiug. OUD-VOSSEMEER. Het getal inwoners op 1 Januari 1914 bedroeg 2237 zielen. Door vestiging varmeerderde het getal met 94 en door geboorten met 58 (6 geboorten werden nog ingeschreven niet behoorende tot deze ge meente) en verminderde door vertrek met 123 en door sterfgevallen met 23, zoodat ten slotte dit jaar de vermeerdering slechts 6 personen bedroeg. Alzoo waren op 1 Januari jl. alhier gevestigd 2243 personen. Er werden 16 huwe lijken gesloteD. Betreffende het telefouisch verkeer was de toestand te dezer plaatse op 1 Januari jl. als volgthet totaal verhandelde telegrammen be droeg ]995 tegen 1661 in 1913 en wel ver zonden 859 en ontvangen 1136; gevoerde ge sprekken uitgaande 1367 en inkomende 848 of samen 2215 tegen 1350 aitgaande en 1121 inkomende het vorige jaar. Oproepberichten opgenomen 191 en verzouden 80 tegen 157 en 141 in 1913. Een bevredigend getal leerlingen heeft zich reeds voor de bewaarschool aangemeld, ter wijl nog steeds gelegeuheid tot inschrijving be staat bij den secretaris, de heer M. Rijnberg. Zooals bekend zal de school worden geopend op 1 Feb. a.s. iu een der lokalen der O. L. School door den Raad tot nadere opzegging afgestaan' Het kantoor van den brievengaarder heeft in 1914 te verhandelen gehad expressestukken verzonden 7, ontvangen 23, aaugeteekende stuk ken 655 en 411, postwissels 2225 en 1060, postbewijzen 1 eu 9, quitantiën 47 en 2955, postpakketten 1745 en 4038, rijkspostspaarbank inlagen 300, terugbetalingen 271, Rijksverzeke ringsbank inschrijvingen 62, uitbetaald 33 en ouderdomsrente uitbetaald 3484. Het stoomgemaal heeft dezer dagen werk het overtollige hemelwater weg te slaan men vraagt zich af hoe de toestand zou zijn, als iudertijd niet door sommige bestuursleden jjvan het waterschap en vooruitstrevende ingelanden niet te vuur en te zwaard het stichten van een stoomgemaal ware doorgedreven. De suatie door

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1915 | | pagina 1