.1 ■s' Vrijdag 25 December 1914. Een en dertigste jaargang. EN J| Eerste Blad. ieuwjaarsweiischen. DE OORLOG. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Bericht aan de abonné's. Publicatie n. Mond- en Klauwzeer. Van onze berichtgevers. RSEK THOOLSCHE di COURANT Z'irDit blad verschijnt eiken Zaterdag. TU per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad! 1.10: l8j. 75 Voor het buitenland 90 cents. franco zonder geïll. Zondagsblad. .„VL„n worden aiterIIik op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het iden stukken, v66r dqNDErdaGMIDPAG bij onzen medewerker t» lerseko. UITGAVE Telkf. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. leginnen met I Januari a.s. wordt de i het Geïllustreerd Zondagsblad verhoogd i, ct. per kwartaal, zoodat deze dan .„t f0.45. Franco per post f0.525. Zondagsblad zal echter voortaan weer 1 van in 8, in 12 pagina's verschijnen. Donderdagavond 31 December ver- nde nummer onzer courant kunnen weder rswensohen worden opgenomen, ing tot uiterlijk DONDERDAGMORGEN Correspondenten gelieven hiervan tevens nota te nemen. «p11 "5 ieesler en Wethouders van Tholen wijzen igen op het vervullen van de termijnen Hoofdei y ken Omslag en deelen mede, dat ifrheid in de betaling binnen kort tot ver- :al moeten worden overgegaan. den 23 December 1914. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. W. WAGTHO. De Secretaris H. J. LABAN. DRGEMEESTEU der Gemeente Tholen, maakt I dat eene Openbare Vergadering van den llersad is belegd tegen Woendag den 30 1914, des namiddags te 2 ure. Ponten van behandeling Mjügekomen stukken. J Wijziging der begrooting voor 1914. «noeming Lid der Commissie tot wering van hoolverzuim. Inoeming Lid van het Weezen-Armbestuur. Leden Veercommissie. nbieding suppletoir kohier Hoofdelijken bslag en Hondenbelasting voor 1914. njzigiug Algemeene Politieverordening. J)orloopige vaststelling pensioensgrondslagen en Breiking benoemingen aan Ambtenaren. Tingaan tijdelyke geldleening. den 24 December 1914. De Burgemeester (get.) J. W. WAGTHO. alh POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. JAARWISSELING. Directeur van het Postkantoor te Tholen bekend dat op Nienwjaarsdag geen post- iten worden aangenomen, noch postwissel- ;antiezaken worden behandeld, brengt verder in herinnering dat op 26, 3 December brieven, briefkaarten en te stukken ter post kannen worden be- die eerst op 1 Januari zullen worden l, wanneer over deze stukken twee schuin ste strepen zijn getrokken. De Directeur van bet Post- en Telegraaf- *s >r maakt bekend, dat bet kantoor voor den H.fjfaaf- als voor den postdienst op Zaterdag 26 rE-mber (2e Kerstdag) zal geopend zijn vm, rdai en 1—8. )M« verzending en de bestelling geschiedt L. Jp Zondag. LLE| De Directeur, WAALE. De gelegenheid tot postverzending naar M. en Weat-Vlaanderen via Sas van Gent ia groote laat eu schade, die het mond- en eer in 1911 aan onze veehouders berok- zal nog niet vergeten eijn. De berinnering toa zal er zeker toe bijdragen, dat de vee houders met meer dan gewone belangstelling de maatregelen volgen, die de Regeering neemt om bel, sedert eenige maanden wederom in ons land opgetreden mond- en klauwzeer te bestrijden. We mogen zelfs hopen en verwacbteu, dat de herinnering aan al die schade en moeite er alle belanghebbenden toe zal brengen, de Regeering in baren niet gemakkelijken strijd tegen deze zoo besmettelijke ziekte naar beste krachten te steunen. Het mond- en klauwzeer beeft gedurende de laatste maanden in Duitschland een groote uit breiding gekregen. En bet is wel buiten twijfel, dat de eerste gevallen dezer ziekte, die in bet begin van October in ons land werden waar genomen, door bcsmettiug uit Duitschland ver oorzaakt werdeD. Op 11 December waren in ons land reeds 113 gevallen van mond- en klauw zeer bekend. In 7 van de 11 provincies was toen de ziekte geconstateerden wel hoofd zakelijk in Gelderland, Limburg en Noord-Brabant. De bestrijding der ziekte is krachtig ter hand genomen, al bet zieke en verdachte vee is af gemaakt en de resultaten daarvan waren tot heden niet ongunstig. De bestrijding van de ziekte door de Regeering zal ecbter slechts tot blijvende goede resultaten kannen voeren, indien alle veehouders daartoe krachtig medewerken. En om tweeërlei redenen is bet ten zeerste in hun belang die medewerking ten volle te verleeneD. Allereerst is het slechts daardoor te bereikeD, dat een heerschend optreden voorkomen wordt. En dat een heerschend optreden der ziekte voor de veehouderij een schade van meerdere millioenen beteekent, heeft de ondervinding in 1911 geleerd. In de tweede plaats ecbter stelt de veehouder zich bij onvoldoende medewerking aan een groot gevaar bloot. De Regeeriüg beeft de bestrijding met groote gestrengheid ter hand genomen. Dat brengt met zich afslachten van geheele veestapels en verbod van vervoer van verschillende producten van de boerderij.Slechts zijdie alle mogelijke maatregelen namen om besmetting van hunnen veestapel te voorkomenzullen een volledige vergoeding van de geleden bedrijfsschade ontvangen. De omstandigheden zijn voor de bestrijding gunstig nu bet vee op stal staat. In Zeeland hebben we daarenboven nog bet bijzondere voor deel van de geïsoleerde ligging van de verschil lende deelen der Provincie. De menscb en de melkproducten ziju in dezen tijd de hoofdoorzaken der verspreiding van het mond- en klauwzeer. De ziekte is namelijk in hooge mate besmettelijk en de smetstof laat zich op zeer verschillende manieren verspreiden. Door verstandige, streng toegepaste maatregelen van zuivelfabrieken en veehouders is ecbter de ver spreiding der smetstof tot een minimum te be perken. Zuivelfabrieken waren herhaaldelijk de oorzaak van verspreiding der ziekte. Wanneer er onder de melkleveranciers van de fabriek slechts één is, die bet mond- klauwzeer onder zijn vee heeft, zal door ondermelk, karnemelk, melkbussen of melkrijders de smetstof gemak kelijk naar de andere leveranciers overgebracht worden. Te Groesbeek deden zich in November van dit jaar 36 gevallen van mond- en klauwzeer vooj bij de leveranciers van éen zuivelfabriek, die de afgeroomde melk onvoldoeode verhit aan de leverauciers terug zond. Bijna zonder uitzon dering waren de varkens het eerst aangetast. Door afmaking gelukte bet hier de ziekte meester te worden. Daar de verspreiding der smetstof veelal plaats heeft voordat men de ziekte beeft ontdekt, is het de plicht van de zuivelfabriek afdoende voorzorgsmaatregelen te nemen. Af doende voorzorgsmaatregelen zijn de volgende a. De melkbussen en de deksels worden aan de fabriek met behulp van kokend sodawater, gewoon kokend water of stoom zoowel van buiten als van binnen ontsmet, voordat ze naar de boerderijen teruggaan. De bakken der melkwagens worden, minstens twee maal per week, met versche kalkmelk bestreken. Alle ondermelk, die naar de leveranciers teruggaat, wordt zorgvuldig verhit tot een temperatuur van minstens van minstens wordt een extra controle 82° C. hierop ingesteld. d. Alle karnemelk, die naar de leveranciers teruggaat, zal slechts afkomstig zijn van room, die zorgvuldig tot minstens 82° C. verhit is geweest. e. De melkrijders krijgen voorschriften om bij zonder voorzichtig te zijn, om te voorkomen dat zij de smetstof verspreiden. In het belaDg van de gezondheid van onzen Nederlandschen veestapel en nog meer in het belang van de melkleveranciers is het nood zakelijk dat de fabrieken deze maatregelen zorgvuldig in toepassing brengen. Dat niet na koming dezer verplichting noodlottig zou kunnen worder; voor de leveranciers aan de zuivelfabrieken, kan l-lyken uit de volgende mededeeling, die de zuivelfabrieken van het Ministerie van Landbouw ontvingen „Naar aanleiding van het hoofdzakelijk in het Oosten van het land, uitgebroken mond- en klauwzeer, heb ik de eer U te verzoeken de nevenproducten der bereiding (ondermelk, karne melk en wei) niet aan de veehouders af te leveren, dan nadat zij tot een temperatuur van 80° zijn verhit en de kannen, waarmede de melk wordt aangevoerd, niet terug te zenden, dan nadat zij met stoom of kokend water, zoowel van buiten als van binnen zijn ontsmet, met de mededeling, dat, :»or het geval door eens niet van dit billijk verzoek verspreiding van hef mond- en klauwzeer mocht ontstaaan, den vee houders geen vergoeding vaa bedrijfsschade., door de bestrijdingsmaatregelen veroorzaakt, zal worden verleend". Wordt vervolgd) Kerstfeest 1914. Vredesfeest! Feest der Christenheid. Ach hoe lang Dog dat bet woord „vrede", bet woord vaa verlossing zal worden gesproken De gebeurtenissen op het oorlogs terrein wijzen er nog niet op. Integendeel, lederen dag wordt de strijd met grooter hevig heid en met stijgende verbittering gevoerd, lederen dag worden nieuwe versche troepen aan beide zijden van het front aangevoerd. De ge vechten aan den Yzer, waar op het oogeriblik het brandpunt van deu strijd in het Westelijk oorlogsgebied is worden steeds hardnekkiger, steeds wanhopiger gevoerd en het schijnt dat geen der beide partijen het gelukken zal den vijand terug te dringen voor een gedeelte van het leger der tegenstanders vernietigd is, een ander gedeelte uitgeput en het overblijvende de onder gang nabij, genoodzaakt wordt te wijken. Hier en daar hebben de geallieerden eenige vorderingen gemaakt, die door de Duitschers worden erkend. Het zijn echter maar eenige kilometers grond, een enkele loopgraaf en tot welken prijs? Wel met verlies van eenige duizeude menscbenlevensWat meer van den toestand te zeggen We weten het niet, de toekomst, misschien de naaste toekomst zal alles moeten leeren. De Fransche berichten weiden zeer uit over de behaalde successen, de Engelscbe oorlogscorrespondenten bluffen ouder gewoonte over de behaalde overwinningen en de Duitschers, flegmatisch erkennen ze dat de vijand bier en daar succes had maar dat de toestand niet on gunstig er voorstaat 1 Hoe het zij, zeker is het dat bijna over het geheele front de geallieerden op verschillende punten terrein wonnen. In Polen blijkt de Duitscbe overwinning niet zoo volkomen te zijn geweest als men lezende de overwinningsberichten, wel zou kunnen ge- looven. De Duitschers hebben bun klokken te vroeg geluid, hun vlaggen te vroeg uilgestoken en te vroeg gejubeld. Een verpletterende nederlaag der Russen, waar van de Duitschers de berichten als Kerstver- nog geen sprake. Het had er voor dien echte wel iets van dat de Engelscbe idee zon verw zenlijkt worden en misschien ontstond daard' wel de Dnitsche overwinningsroes. Immers bijna alle Duitsche steden werden feesten gevierd ovei de overwinning op de Russen en zelfs had dit een grooten invloed op den gouden Zondag (de Zondag voor Kestmis), waarop de Duitschers hun Kerstmisinkoopen gaan doen in de Berlijn- sche winkels. De winkels waren dien dag over- vuld met kooplustigen, zelfs boven verwachting, heet het in de berichten. In ieder geval Duitsch land 'dreigt op het oogenblik geeu gevaar uit het Oostsn en dat moet voor den Duitscher een heerlijk gerust gevoel zijn tegen Kerstmis, maar... men had meer gehoopt en op grootere overwin ningsberichten gerekend. De nederlaag der Oostenrijk-Hongaarsche troe^» pen in Servië schijnt een volslagen nederlaag ge weest te zijn. De Oostenrijkers hadden 60.000 dooden en gewonden en verder vielen den Serviërs in handen 180.000 gevangenen, 3 vaandels, 126 kanonnen, 29 mortieren, 50 machinegeweren, 262 wagens met munitie, 2700 paarden, 3 mili taire muziekkorpsen, 150 provisiewagens. Voor het overige is er weinig nieuws dat -vermelding verdient. DE TWEEDE KAMER ging van Maandag af voort met de behandeling der Staatsbegroting. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is dien dag na eeuig debat zonder hoofd, st. goedgekeurd. Daarna volgde Financiën. De heeren Patijn en de Muralt deden een goed woord voor de pachters van oester- en mosselperceelen die door den oorlog in lijden zijn gekomen en door den geringen omzet van hun product niet in staat zullen zijn hun pacht op tijd te betalen of hnn bod bij de laatste verpachting van oesterbanken gestand te doen. De minister antwoordde onge veer aldus: Aangezien de oester- en mossel- cultnur ook zeer gebukt gaan onder de tijds omstandigheden, brengt de billijkheid mee daar bij rekening te houden met de pachtinningen en onmachtige pachters niet uit te 'uiten aan nieuwe verlotingen en verpachtingen. Dinsdag viel de heer Duijs (s. d.) den minister heftig aan over het hooge salaris (f 11000) van den nieuwen secretaris-generaal der Rijks-ver- zekeriDgsbank en de beuoemiug van een officier tot die hooge betrekking. Hij kleedde zijn af- keuriog in in een araendement tot verlaging van den post met f 250. De minister stelde de portefeuillekweatie, waarop de heer Duijs zijn amendement introk. Hoofdstuk Financiën en Landbouw, Handel en Nijverheid werden goedgekeurd evenals hoofdstuk Marine. b. rassing hadden verwacht, is niet gevallen. Inte gendeel de Russische legers hebben zich hersteld en houden weer stand. Ze zijn echter een heel eind teruggedrongen en van de verwezelijking van het Engelsche droombeeld, dat de Russische millioenen vergeleek bij een stoomwals die het Duitsche land zou gaan plat rollen, is vooreerst ST-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden vergadering van den Dijkraad der water- keering van den Calamiteuzen Suzannapolder, werden vastgesteld de omschrijvingen der gewone- en buitengewone werken in den dienst 1915/16 aan dien polder uit te voeren. De gewone werken zullen bestaan in het onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiïngwerken, waarvan de kosten worden ge raamd op f 762,05. De buitengewone werken bestaan in vervangen van Lessinesche steen- glooiïng door bazaltglooiïog en verbreeding daarvan met aanleg van een bintenberm tot 2 M. -f- H.W. tusschen de dijkpaal 9 en 12, over een lengte vau 220 M. en worden de kosten hiervan geraamd op f 11554. Verder werd hel nog noodig geacht in den dienst 1914/L5 over te gaan tot onderzeesche oeververdediging door het aanbrengen van een kraagstuk en steenbestorting tusschen de peil- raaie^i XV en XVIIa, ter oppervlakte vau 1185 M2. De kosten hiervan worden geraamd op f10220. Door Ingelanden van de polders Oudeland en Annavosdijk en Breedeuvliet is tot hun ver tegenwoordiger in den Dijkraad der waterkeering

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1