Sic|155a Zaterdag 19 December 1914. Een en dertigste jaargang. 'S Eerste Blad. en m ïu wj aars wensch en. DE OORLOG. racli mi Firma J. M. C. POT, THOLEN. Zij, die zich met I Januari a.s. blad abonneeren, ontvangen de ri -jien datum verschijnende nummers '"llS. dei Bericht aan de abonné's. 10] tige installatie van den heer W. Wagtho als Burgemeester van Thoien. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, s'per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.10, franco lfl,J76. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Iden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hel Ie T h o I o n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. h e eginnen met I Januari a.s. wordt de het Geïllustreerd Zondagsblad verhoogd ct. per kwartaal, zoodat deze dan 1 f0.45. Franco per post fO.525. Zondagsblad zal echter voortaan weer van In 8, in 12 pagina's verschijnen. st Donderdagavond 31 December ver inde nummer onzer courant kunnen weder larswensohen worden opgenomen. |di;>g tot uiterlijk DONDERDAGMORGEN Correspondenten gelieven hiervan tevens nota te nemen. likbeurten voor Oudejaarsavond en Nieuw- uiterlijk Donderdag 24 dezer 's morgens zenden, daar het nummer van die week its van Vrijdag 25, Donderdag 24 De- verschijnt. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. JAARWISSELING. Directeur van het Postkantoor te Tholen bekend dat op Nieowjaarsdag geen post ten worden aangenomen, noch postwissel- 0UC, antiezaken worden behandeld. brengt verder in herinnering dat op 26, 28 December brieven, briefkaarten en te stukken ter post kuDnen worden be- die eerst op 1 Januari zullen worden wanneer over deze stukken twee schnin ste strepen zijn getrokken. ilen, 17 December. Hedenmiddag werd a's nieuwe burgemeester, na vooraf te Jlburg door deu Commissaris van H. M. oningin te zijn beëedigd, plechtig geïn- rd. kwart voor drie arriveerde Z.Ed. Achtbare Qj Qto aan het Thoolsche veer, waar hij ont word door den heer Christiaanse, wet- er en den heer C. A. H. Wagtho, lid van 'aad. muziekgezelschap ^Concordia* was op- Nj d aan het veer en deed, toen de veerpont wal zette, vroolijke toonen de lucht door- eo. Bij aankomst van de pont werd een hoera a'angeheven door de talrijke menigte y0l ich uit belangstelling daar had verzameld. >gaan door de muziek trok men naar tadhuis, waar de raadsleden en autoriteiten hunne dames aanwezig waren, heer A. Hollestelle opende de vergadering erzocht den secretaris voorlezing te doen den schrijven van Z.Exc. den Commissaris Koningin in Zeeland, dd. 14 December, a van de benoeming wordt kennis gegeven, erna spreekt de heer Hollestelle het vol- aar aanleiding van het zoo even medege- le, neem ik de vrijheid voor eenige oogen en uwe aandacht in beslag te nemen, ijnheer W. Wagthoik heet U welkom as midden en wensch U van harte geluk uwe benoeming tot Burgemeester vaü Tholen. vertrouw dit ook te kunnen doen in naam van den Raad, in dien van al onze ambtenaren en bedienden en ook in dien van de geheele Gemeente. Gij hebt het voor U bestemde voorzitters- gestoelte nog niet ingenomen U zijt nog niet opgetreden in Uwe functie, en alvorens daartoe over te gaan, volge van mij, als daartoe ge roepene, eene beknopt woord, 'k Zal kort zijn en niet uitweiden over hetgeen men weieens meent dat op oplossing of opheldering wacht. Men maakt zaken van ingewikkelden aard in geen enkele oogenblikken duidelijkdaarover moet rijpelijk in kalmte worden gehandeld en nagedacht, en dat te meer, daar thans ook geen- zins nog is nategaan, wat iu betrekking daar toe in den donkeren schoot der toekomst ook voor ons verscholen ligt. Dan ter zake. Wij zijn verheugd, na het gemis van uw voorganger, weder in het bezit te zijn gesteld van een Burgemeester. Maar me versta ons in deze wel, oDze ingenomenheid daarmede is niet een gevolg van het verlaten van den heer M. G. van Stapele als zoodanig, die eene reeks van jaren de belangen van deze Gemeente iu verschillende betrekkingen heeft gediendzij spruit slechts voort uit deu opge heven, onzekeren staud van zaken, door dieDs aftreden ontstaan, 't Heeft zelfs iets klemmends in deze met een nieuwen functionaris te doen te hebben, en is dit het geval in betrekkin tot den Raad, inzonderheid geldt dit ook in opzicht tot ons beide Wethouders en den Secre taris, die het met den afgetreden Voorzitter steeds hebben weten te vinden. Heb ik, mijnheer WagthoU zoo even geluk gewenscht met Uwe benoeming, ik hoop dat deze inzonderheid ook voor U steeds redenen moge gegeven tot waardeering en voldoening, zoo vaak daaraan door U zal worden gedacht. En wat de Gemeente aangaat, ik wensch dat zij voortdurend moge onderviuden, dat hare belangen ook door U Daar vermogen worden behartigd, onder het waarnemen van blijken van bescheidenheid en welwillendheid, betracht tegen over allen zonder aanzien van richting of stand. Omtrent uwe verhouding tot den Raad, en omgekeerd van den Raad tot U, zal ik niet uitweiden. Slechts zij in deze gewezen op de ons allen zoo bekende vrucht van welwillend overleg. Laten wij daarom van beide kanten besluiten, om van den aauvaDg van ons gemeen schappelijk optreden af tot het 'betrachten van dat zoo gewaardeerde overleg, en tot het dragen van elkanders lasten werkzaam te zullen zijn. Ook in betrekking tot ons als Wethouders pleit ik inzonderheid daarvoor. En nu Burgemeester, getrouw aan mijne belofte om kort ol beknopt ie zijn, sta ik reeds gereed het voor U bestemde gestoelte te ver laten, en om dit ter uwer beschikking te stellen. En uwe plaats eindelijk daarin aanvaard hebbende, zal ik U aanbieden het insigne, het uiterlijke teeken Uwer waardigheid, dat als naar gewoonte tijdens de Raadszittingen de borst des voor zitters versiert. Het bevat het wapen der stad en is vermoedelijk reeds in 1598 te Zierikzee vervaardigd. Het wapen stelt als onderdeel ook voor de Stadskogge, het vaartuig met hetwelk Tholen, bemand zijnde met „21 koppen", moest optreden bij het voeren van oorlog in vroeger eeuw. Tal van voorbij gegane Burgervaders waaronder ook een uwer voorouders, hebben hun botst met dit insigne getooid, 't Is de hartelijke wensch dat ook Gij het gedurende eene reeks van jaren en steeds in opgewekte stemming mocht doen. Na nogmaals ons allen, Leden van den Raad, Secretaris, Gemeente-ambtenaren en Burgerij in Uwe belangstelling en welwillendheid aanbe velende, noodig ik U thans uit uw ambt en het voorzitterschap onzer vergadering wel te willen aanvaarden. Ik heb mij iu deze van de mij opgelegde taak naar vermogen, en zoo ik hoop tot ons aller bevrediging, gekweten. De heer Christiaanse het woord verkrijgende, hoopt dat de nieuwe burgemeester met hem zal samenwerken aan de belangen van het hnn beiden zoo dierbare Tholen en dat zij tezamen het welzijn vau de plaats zullen behartigen. D volgende spreekt hierna ongeveer het Mijne Heeren! Uit de mij overgelegde stukken is mij geble ken, dat ik de eer heb gehad benoemd te zijn als burgemeester van de gemeente Tholen. Naast God breng ik daarvoor dank aan H. M. de Koningin en aan de autoriteiten, die tot deze benoeming hebben medegewerkt. Ik ben doordrongen vaü het gewicht der taak, die me hierdoor is opgelegd, vooral du in dezen tijd. Ik hoop dat we nauw aaneengesloten zullen werken. Het zal mijn streven 2ijn om in vriendschap en trouw de belangen van Tholen te behartigen en hoop die trouw on vriendschap ook van u te mogen ont- I vangen. O k de ambtenaren der gemeente die hier geroepen zijn en die met me samen moeten werken, hoop ik dat ze mij wederkeerig vriend- ich?.!) en troQw zullen schenken. U. burgers van Tholen, dank ik uit den I grond van mijn hart voor de hartelijke ont vangst. Tezamen heb ik met U gespeeld en J onze kwajongensstreken uitgevoerd. Voor zóóver we t ai o der geen vriendschap reeds hebben geschonköD, hoop ik ze nu aan U te schenken en f idet keerig van U te ontvangen. Uit h; t gesprokene door den afgetreden burge- cb ik met genoegen vernomen, dat geen ambtenaren der gemeente reden beeft gegeven .oor outevredeoheid en hij heeft ieder der ambtenaren een mooie dienststaat uitgereikt. De heer Van Stapele weusch ik toe dat hij neg laug moge gespaard blijven en mogen ge- Dieten va nzijn verdiende rust. En onzen vriend Kegge die door omstandighe den, ons allen bekend niet tegenwoordig kan zijn, ik hoop dat hij spoedig hier weer hersteld moge wederkeeren. Mijnheer Hollestelle, U, die met zulk een helder hoofd en energie de zaken behartigt die U zijn toevertrouwd, zeg ik dank voor de hartelijk ge sproken woorden en eveneens den hefer Chris tiaanse, ik beloof te zullen trachten datgene te doen dat op mijn weg ligt en in mijn vermogen is, om te doen. Hierna vroeg de burgemeester ot nog iemand het woord verlangde, waarop de heer Moelker als ondste lid van de veercommissie Z.Ed. Acht bare een daarvoor ingekomen schrijven over handigde, Daar niemand voorlezing hiervan verlangde werd de oföcieele vergadering gesloten en hadden de aanwezigen gelegenheid deu bur gemeester te complimenteeren en werden wijn en sigaren rondgediend. Door een der in het publiek aanwezige Bel gische uitgewekenen werd de nieuwe burgemeester hierna namens de Belgen gecomplimenteerd en bedankte deze voor wat Z.Ed. vanaf bet begin dat de vlnchtelingen hier hadden vertoefd voor dezen had gedaan. De burgemeester bedankte de Belgen voor hun hulde en den spreker voor zijn geluk- wenschen en sprak den wensch uit dat spoedig den tijd aanbreken van meerder moge geluk voor hen en spoorde de meer ontwikkelden aan om hunne broeders in alles zooveel mogelijk bij te staan. Ook anderen spraken nog vele hartelijke woorden en gelukwenscben. Bij tusschenpoozen werden door het muziek gezelschap volksliederen gespeeld. Het Wilhel mus werd staande door de aanwezigen aange boord. Van het bordes van het Stadhuis sprak de burgemeester het publiek nog toe, waarop een daverend hoera voLde. Hooger, steeds hooger stijgt de vloed van jammer en ellende door den oorlog veroorzaakt. Eiken dag, neen ieder uur worden honderde en duizende gezinnen in ronw gedompeld en zonder noemenswaardige resultaten, want ofschoon de gelukster op 't oogenblik weer aan de zijde der geallieerdeu schijnt te staan, is de strijd aan het Westelijk front nog onbeslist. De over zichtschrijver van de N. R. Ct. wijst er op dat de Duitschers in Frankrijk en België, sinds de beide fronten tot stilstand waren gekomen, toch de aanvallers waren gebleven en de geallieerden zich tot de verdediging van hun ingenomen stellingen bepaalden. Sedert een tweetal weken is er echter verandering gekomen en door het krachtige initiatief der tegenstanders werden de Duitschers genoodzaakt hun aanvallende houding te laten varen en zich te bepalen tot een defen sieve houding. Dc bondgeuooten zijn hierdoor in hun voordeel geraakt en hebben op enkele puüten terrein veroverd. Bij Nieuwpoort zijn ze zelfs ongeveer V/2 K.M. vooruitgeschoven en l1^ K.M. beteekent hier heel wat, daar elke loopgraaf en iedere verschansing stormenderhand moet worden genomen. De genoemde overzicht schrijver noemt het niet onwaarschijnlijk dat de Duitschers belangrijke troepen van het Westelijk naar het Oostelijk oorlogstooneel hebben ver plaatst om het offeusief van het Russische leger te verbreken en dit schijnt van invloed te zijn geweest op den loop der gebeurtenissen in het Westen. Echter kan over het algemeen nog gezegd worden dat de toestand onveranderd is gebleven en tenzij het de bondgenooten mocht gelukken door een buitengewoon krachtig initiatief de Duitschers uit de door hen ingenomen verschan singen te verjagen en de strijd op Duitsch grondgebied te verplaatsen, is het begin van het einde nog niet te bespeuren. Zoowel de Duitschers als de geallieerden willen met de uiterste krachtsinspanning zich trachten staande te houden. Ook deze week is een algemeen overzicht van de gebeurtenissen vooral aan het Westelijk front moeilijk te geven en zullen we ons maar weer bepalen tot het opsommen der belangrijkste gebeurtenissen der laatste dagen. Zooals we hier boven reeds meedeelden is het den geallieerden mogen gelukken bij Nieuwpoort vooruit te rukken. Belgische eD Fransche soldaten hebben de kuststreek ten Westen van Lom- baertzijde en de hoeve van St. Joris ten Oosten vau Nieuwpoort bezet. Ten zuiden vau Yperen is eveneens een aanval gedaan en zijn de verbonden legers 500 Meters vooruitgerukt. Voor het overige behelst het Fransche dagbericht van 15 December geen nieuws, terwijl de Duitsche berichten hierover zwijgen. Uit Havre wordt aan De Tijd gemeld dat het artillerie-duel in de nabijheid van Yperen nog steeds in vollen gang is en dat daar met groote hardnekkigheid wordt gestreden. De Duitschers hebben daar hun verreikend geschut opgesteld. De correspondent van hetzelfde blad te Sluis schrijft over de eigenaardige troepeubewegingea iu België. Voortdurend telkens nieuwe troepen massa's naar de Yser en Yperen. Op het oogenblik wordt daar ook weer zwaar kanon gebulder gehoord en er zijn weer hevige ge vechten geleverd, terwijl de Duitschers voortgaan achter hun froDt nieuwe loopgraven en ver schansingen aan te leggen. De Telegraaf-verslaggever uit Luikgestel meldt dat io de nabijheid der Nederlandsche grens aldaar, groote troepenconcentraties plaats vinden. Meerendeel zijn dit troepen die bij Yperen of aan deu Yser hebbeu gestreden eu dit wekt in de Nederlandsche grensgemeenten nogal eenige ongerustheid omdat men meent dat het tegen ons land gemunt is. Wegelooveu echter dat die vrees wel een weinig ongegrond zal zijn. Uit Weenen wordt bericht dat in Galicië en Zuid-Polen de terugtrekkende Russen over het geheele front worden vervolgdop verschillende punten boden sterke Russische strijdkrachten hevigeu tegenstand. In Zuid-Polen moesten de Russen wijken voor de Duitsch-Oostenrijksche troepen. Uit Przemysl deden de Oosten rij ksch- Hongaarsche troepen een goed geslaagden uitval. De Russische berichten erkennen dat hun legers op verschillende plaatseu hebben moeton terug trekken, maar blijven den algemeenen toestand

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1