fsekölad, pwijd aai de iBlaip Tan eesleileelt, lauitjnnw, eiz. No. 1551. Zaterdag 5 December 1914. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02s, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden olterlifk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkf. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Pnblicatiën. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 1 December a.s. door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is besloten le. den maximumprijs van inlandsche tarwe te laten vervallen 2e. den prjjs van tarwebloem, inlandsch uitsluitend één soort, le stollen op 117,per 100 K.G., con tant aan fabriek, molen ol magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikers aan tusichenpersonen moet op verzoek 1 0,25 korting worden toegestaan de prijs van tarwemeel (ongebuild) bljjft 114,per 100 K.G., levering conditiën als bjj tarwebloem 3e. den maximumprijs voor witbrood vast te stellen op f 0,24 per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel. Deze prijzen mogen dus, uitsluitend voor witbrood, aanleiding geven tot eene verbooging van den brood prijs in de verschillende gemeenten met 1 cent. Amerikaansche bloem „straight" wordt geacht ge lijk in prijs te staan met „inlandsch uitsluitend één soort"; Amerikaansche bloem „baker" f0,75 lager. Voor Amerikaansche patentbloem wordt bet voors hands niet noodig geacht een prijs vast te stellen. Tholen, den 30 November 1914. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de bepalingen omtrent te bakken brood, uitgevaardigd door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, met ingang van heden zijn ingetrokken. De Burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland met ingang van heden is bepaald, dat tot nader order slechts brood gebakken mag worden met hoogstens 50 °/q bloem, terwijl voor het bakken van krentebrood kadetjes en ander klein brood een grooter percentage bloem gebruikt mag worden, en dat onder deze bepaling niet is begrepen het brood bestemd voor veevoeder. De Burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat de geschorste machtigingen tot het schieten of op andere wijze bemeesteren van schadelijk ge dierte en de ingetrokken vergunningen tot het dooden en vervoeren van schadelijk gevogelte wederom van kracht verklaard zijn. De Burgemeester van Tholen brengt in herinnering, dat door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland bij politie-verordening het navolgende verbod is uitgevaardigd Het is verboden in de Provincie Zeeland BUITEN schetsen, teekeningen enz., naar de natuur te maken, tenzij men voorzien is van eeu bewijs van vergunning van den territorialen Bevelhebber in Zeeland enz. en vestigt er namens voornoemden Territorialen Be velhebber de aandacht op, dat onder deze veror dening ook is begrepen het maken van photo's in het openbaar. Tholen, den 3 December 1914. De Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belas tingen ter invordering is verzonden, het kohier no. 4 der Personeele belasiing dezer gemeente voor het dienstjaar 1914, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomens kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, me', herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden in gediend. Tholen, den 4 December 1914. De Burgemeester van Tholen, (get.) A. HOLLESTELLE l.-b. Hoort ge het tikkken van uwe klok lezer en bemerkt ge niet dat de tijd daar heen vliedt, dat minuut na minuut verdwijnt in het verleden De tijd vliegt. Met rassche schreden nadert hij den winter, de winter met zijn vele bekoorlijkheden voor den mensch. De wiuter met zijn heilige dagen, die door de geheele menschheid reeds door alle eeuwen heen zijn gevierd, is weer in in aantocht. De natuur gaat zich in haar doods kleed hullen en de aarde moe van het werk houdt haar winterslaap en verzamelt als het ware wederom krachten voor het werk dat haar ja een volgende periode van voortbrengen wacht. De landbouwer heeft ziju oogst binnen gehaald en staakt zijn werkzaamheden op den akker en in het veld totdat de ontwakende natuur hem tot nieuwen arbeid roept. De lange winteravonden brengen rust en verkwikking aan menigeen en straks als de heilige feestdagen aanbreken, stijgt een jubel op naar den hooge. Helaas 1 De oorlogsgod kent geen rust, en houdt niet op dood en verwoesting te slingeren en de wereld met bliksemen van verschrikking te vervullen. En straks als het vrede op aarde door heel de wereld op heilige dagen in gehei ligde en gewijde plaatsen verkondigd wordt, straks als de klokken het Kerstfeest inluiden en daarna het Nienwe jaar, dan zal menig hoofd in diepen wanhoop worden gebogen en in plaats van den jubel „vrede op aarde" zal een uit het harte geprangde zucht de lippen ontvlieden. Menige ziel zal den gemoedsvrede ontroofd zijn en met een spotlach op het gelaat zal men weigeren aan de vrede op aarde te gelooven, daar juist de oorlog hem of haar alles ontnam wat vrede gaf. Menigeen zal berusten, zeker, maar ook velen zullen opstaan en ongeloovig het hoofd schudden als het vrede op aarde ver kondigd wordt 1 De oorlogsgod, hij rusl niet, ook nu de ge heiligde dagen in aantocht zijn niet, ook als ze znllen gekomen zijn niet. Mars gordt zijn lendenen in zijn oorlogsrusting en scherpt zijn zwaard om als straks de heilige dagen zijn gekomen en een nienwen tijdskring aanbreekt, nienwe jam mer en nieuwe ellende te brengen. En ziet, de koning der hel hitst de menschen aan om el kander te gaan vernietigen. Ziet ge, als ge het tikken uwer klok in de huiskamer hoort, hem niet staan lezer met een genoegelijken glim lach op den breeden satanische» mond, zich ver genoegd in de handen wrijvend en de verslagenen tellend die het cijfer van zijn buit steeds grooter maken. Ziet ge hem niet staan en naast hem zijn grootvizier, heer Dood met zijne scherpe zeis de jonge levens maaiend, als het rijpe koren, rijp voor de eeuwigheid P Hoort ge niet zijn satanisch lachen als er weer een jongen krijger sterft met een vloek op de lippeD, die een ver- wenscbing beduidt voor den vijand? Het hoeveel duizendste slachtoffer zou Koning Dood reeds voor den hellevoogd hebben neergemaaid En toch nadert de tijd voor het vrede op aarde. Tikt uw klok niet meer lezer? Och dan gaat de tijd tóch door; deze staat niet stil. Uren, dagen, maanden en jaren, ze vlieden alle als een schaduw heen en verdwijnen in het nimmer terugkeerende verleden. De dagen van het vrede op aarde naderen iedere minnut, iedere seconde, maar vrede heerscht op aarde niet 1 De leer van Christus wordt door Zijn navol gers en aanhangers met voeten getreden en het is alsof we het wraakgeroep van de joden hooren „Kruist Hem, Kruist Hem 1" en ouze klok ant woordt met tik tak, tik tak. Och de kiok is zoo onschuldig, maar toch ook roept zij Krnist Hem, Kruist Hem, evenals de kanonnen die het don derend uitbrullen, evenals de mitrailleurs die het zingen in het knetterend lied. Evenals het zwaard van den krijgsman die het in het harte van den vijand boort en daarbij niet deukt aan den Christus, die ons gebood onze medemen- schen lief te hebben. Kruist Hem, roepen alle moordwerktuigen van het oorlogsveld en de strijders door onzinnige wraak aangevoerd, roepen hun na Krnist Hem Niet vrede maar den dood Slaat dood 1 in naam van de beschaving voor de verdedediging van het christendom. Bescherming der cultuur uit roeiing van het barbarisme. Het protestante Dnitschland trekt één lijn met het Mohammedaansche Turkije en beloofde dit de herstelling en de verhooging der eer van den Islam en het nog protestanter Engeland voert zijn Indische Boedisten en Mohammedauen naar de krijgsveldeu van Europa en beiden strijden onder denzelfden leus„voor de be schaving en de christelijke cultuur tegen het moderne barbarisme I" En geen stem stijgt op in de oorlogvoerde landen om den vrede, die meer dienstig zon zijn tot het bereiken der voorgestelde idealeD, tenzij het de stem moge zijn vande weduwen en de weezen, die hunne ge liefde betrekkingen door den oorlog zien ont- roofd. Zonder overdrijving kunnen we ook deze week weer vermelden dat de oorlogsbalans nog steeds op het doode punt staat, bijna precies in even wicht. Nu en dan komt er eens een kleine schommeling aan de een of andere zijde, maar het oorlogsgeluk schijnt èu Duitschers, èn Fraoschen, èn Russen èn fingelschen in den steek te laten en de officieele berichten melden nog steeds de toestand is over het algemeen onveranderd. Hier en daar behaalden wij kleine successen, maar deze successen schijnen van plaatselijken aard en doen de schaal niet ten gunste van de een of andere partij overslaan. In het ArgonDer woud en bij Yperen schij nen nog steeds de brandpunten te zijn van den strijd. De geallieerden houden echter stand, zoo na en dan weder eens tot het offensief overgaande. De berichten worden eenigszins saai, als men leest dat dan de Duitschers en dan de Franschen een loopgraaf hebben veroverd, ot de stellingen, waarop de vijand heftige aanvallen hield, be hielden. De Dnitsche troepen schijnen alles er op te willen zetten zich een doortocht naar Calais te banen en offeren daarbij duizenden van de beste krfcht?n op. De bondgenooten verliezen ook veel manschappen, doch begrijpelijker wijze niet zoo veel als de Duitschers. Het blijkt dat beide legers vrijwel tegen elkander opgewassen zijn. Nu eu dan hernemen de bondgenooten het offensief, niet om hiermede eenig tactisch resul taat te behalen, maar uit zuiver militaire over wegingen. Een leger, dat zich geheel tot ver- dedigiog ziet aangewezen, schijnt langzamerhand uitgeput te geranen en een nitval en aanval sch'jnt de krachten weer te sterken en de man schappen weer nienwe lust en moed te geven. Voor het overige schijnt de generale staf van de geallieerden het stelsel van uitputting der tegenpartij te willen toepassen en als dat wer kelijk het geval is, kan de strijd nog lang, nog zeer lang duren. Slechts kleine plaatselijke veranderingen zullen het froot wijzigen. De kroouprins van Eugeland, de prius van Wales, bevindt zich aan het front, terwijl koning George ook eeu bezoek aan het front heeft ge bracht en een ontmoeting had met den Fran echen president, den Franschen Minister van oorlog eu de generaals French en Joffre. Ook op het Oostelijk oorlogstooneel is niet veel belangrijks voorgevallen. De Duitschers trachten eerst de uiterste rechtervleugel der Russen te omsingelen, welke beweging totaal mislukte door het krachtige optreden der Rus sische strijdmachten, die op hunne beurt ook een poging waagden om den Duitsche linker vleugel te omsingelen en af te snijden. De Duit sche troepen trokken zich toen in verschansingen terug en thans heerscht op het reusachtige Oos telijke front weer betrekkelijke kalmte. Het is echter een kalmte die den storm voorafgaat en het is niet onmogelijk dat in den komenden veldslag het begin ligt van het einde van den oorlog. De getallen door de Duitschers opge geven van de gevangenen die gemaakt werden zijn natuurlijk weer reusachtig. Zijn deze be richten volkomen betrouwbaar dan heeft het alle schijn dat de Russen zich als vliegen laten vangen. Volgens het Wolff's bureau zonden in de gevechten bij Woclawee, Kutno, Lodz en Lowick, niet minder dan 80.000 ongewonde Russen ziju gevangen genomen. De Engelsche bladen gaven in het eind der vorige en het begin van deze week hoog op van de groote Russische overwinning. De Rus sische officieele berichten waarschuwden er echter voor deze overdrijving als waarheid aan te nemen, daar de berichten sterk gepeperd en overdreven waren. In de officieele berichten van beide zijden wordt echter beweerd„Wij staan er gunstig voor" evenais dit op het Westelijk operatieter rein het geval is. De Duitschers moeten hnn leger in het Oosten weer aanmerkelijk hebben versterkt door troepen uit België daarheen te verplaatsen, wat met de uiterste geheimzinnig heid geschiedde. Voor het overige is er weinig nieuws, in Zuid-Polen heerscht betrekkelijke rust, terwijl Oostenrijk in Seivië nog steeds terrein wint, zonder dat ook hier groote slagen vallen. De opstand in Zuid-Afrika is als geëindigd te beschouwenvechtgeneraal de Wet, de maa die nooit door de Engelschen in den Boeren oorlog kon worden gegrepen en altijd weer aan de hem gestelde vallen ontsnapte, heeft thans zijn noodlot niet kannen ontgaan en is gevan gen genomen door zijn eigen landgenooteD. Gebrek aan munitie en het verlies der meesten zijner medegenooten schijnen hem tot overgave te hebben gedwongen. De Staten van Zeeland. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer mr. H. J. Dijckmeester, heeft Dinsdag avond de najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland geopend met eene rede, waaraan het volgende is ontleend „Voor ons Vaderland, ook voor deze provincie, trad na de aanvang van den oorlog een moeilijk tijdperk in. Met voldoening viel te constateeren dat de mobilisatie van leger en landweer ook in Zeeland, op voorbeeldige wijze is tot stand gekomen. In den korten, daarvoor vastgeslelden tijd is dit veelomvattend werk geheel naar de bedoeling uitgevoerd. De medewerking daarbij van burgemeesters en andere autoriteiten onder vonden, gaf stof tot volle tevredenheid. Maanden van onverpoosde werkzaamheid allerwege zijn gevolgd. Betrof deze in den eersten tijd al wat kon strekken in het belang van onze eigen bevolking, het verleenen van bijstand aan de gezinnen van hen, die tot uitoefening van mi litie- of landweerplichten waren opgeroepen maatregelen tot het verkrijgen van werkkrachten, in het belang van werkeloozen en zooveel meer, reeds spoedig voegde zich bij die hulpvaardig heid van de bevolking onderling, de ontvangst en verzorging van zoovelen, die een veilig plekje zochten binnen onze grenzen. Eerlang zag Zee land zich geroepen vluchtoord te zijn voor een groot deel der aangrenzende bevolking. Het ligt Diet in het bestek van dit woord, een overzicht te geven van dit liefdewerk, van hetgeen in dit opzicht in alle kringen van Zee- land's bevolking viel waar te nemen. Met mij waardeert gij dit alles als een lichtpunt in de donkere dageD, die nog voortduren. Wij mogen ons verheugen dat de toestanden in de provincie, de omstandigheden in aanmer king genomen, niet onbevredigend zijn. Ernstig en onder den indruk van hetgeen nabij onze grenzen voorvalt, zetten de ingezetenen den dageiijkschen arbeid voort. Met groote dankbaar- beid richten zij zich naar het eerbied afdwingend voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin, die haar volk voorgaat. De doeltreffende besluitvaardigheid van de wetgevende macht, het beleidvol optreden van onze regeeriug, schenken algemeen vertrouwen. Met Uw Voorzitter, Mijne Heeren, aldus eindigde mr. Dijckmeester stemt gij in met de bede, dat God ons Vaderland behoede eu haudhave. Door applaus gaven de leden blijk, dat zij met de woorden van den Voorzitter ten volle instemden. De Voorzitter deelde hierop mede, dat bericht is ingekomen van den heer Van Dam, dat hij verhinderd is de najaarszitting bij te wonen eu van de heeren De Bruijne, Duvekot, Hollestelle, Maarleveld en Dumoleijn, dat zij voor deze vergadering verhindering hadden. De voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. De afdeelingen werden als volgt samen gesteld Eerste afdeeling de heeren Dekker, Bolle, Fruytier, Gerlach van St. Joosland, Dieletnau, Kakebeeke, jMelis, Van Zuijeu, Van der Vliet, De Veer, en de leden van Ged. Staten De Casembroot en Blum. Tweede afdeeling de heeren Vogelaar, Struve, Ysebaert, Tichelman, Paap, Vermaas, Giljam, NeetesoD, Wondergem, Van Teijlingen en de leden van Ged. Staten Van Kompu eu Sprenger. Derde afdeeling de heeren Van Dalsnm, Hocke

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1