wBsttilafl, pwijd aan is klanpn yai lestertuit, Mom, m. No. 1549. Zaterdag 21 November 1914. Een en dertigste jaargang. EN Eerste Blad. DE OORLOG. IERSEKSC THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prij» per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.026, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden olterll|k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T k o I e n ol vóAr DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telrf. Intkro. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. Do Territoriale bevelhebber in land enz. ter standplaats Middelburg heeft de n-«ulgende nieuwe verordening van politie vastgesteld en besluit te bepalen Artikel 1. De vaart voor zeilschepen door de Wielingen is, zoowel over dag als 's nachts, die op het terrein beoosten de lyn llansweert-Walsoorden voor alle schepen van af l/2 uur na zonsondergang tot l/2 uur vóór zonsopkomst, verboden. Artikel 2. Van 91/4 uur 's avonds tot l/2 uur vöór zonsop komst is de vaart op Schelde voor alle vaartuigen geheel verboden, met dien verstande dat, van af l/2 uur na zonsondergang, noch in Terneazen, noch in Hansweert, kan worden doorgeschut. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad 110. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten boogste drie honderd golden. Uitgegeven te Middelburg den 18 November 1914. De Territorialen Bevelhebber in Zeeland BROGX. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Tholen waarschuwt tegen het aanraken van dravende of aangespoelde mijnen eo verzoekt van het vinden in deze gemeente aan hem zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Nadering binnen 500 M. i9 gevaarlijk en door den' Territorialen bevelhebber in Zeeland, enz. verboden. Tholen, den 17 November 1914. De BURGEMEESTER van Tholen brengt ter alge- meene kennis De koloniale militaire werving, die tijdelijk ge sloten is geweest, is weder opengesteld onder de volgende voorwaarden Aangenomen kunuen worden Nederlanders en als zoodanig genaturaliseerde personen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 jaren, die lichamelijk ge schikt zjjn bevonden voor den dienst bij bet Neder- landsch-Iudische leger, voor zoover zjj vrjj zijn van militaire diensten bjj de land- en zeemacht in Neder land. Personen, die bjj hunne aanmelding niet militie- plichtig zjjn, doch dit in de toekomst nog wel kannen worden, kunnen ook worden aangenomen. Gewezen militairen van het leger in Nederlandsch-Indië of van de landmacht in West-Indië kunnen worden aange nomen tot den leeftijd van hoogstens 40 jaren. Slechts verbintenissen voor zes jaren kunnen worden aangegaan, behoudens door gepasporteerde, gegageerda en gepenslonneerde militairen van hel leger in'Neder- landsch-lodië, of van de Landmacht in West-Indië, wanneer tjj lichamelijk slechts geschikt worden be vonden voor een drie-jarig verband in welk geval hun eeue verbintenis voor dien termijn kan worden toegestaan. Afgescheiden hiervan kunnen bedoelde gepaspor- teerden, die nog minder dan zes jaren moeten dienen om aanspraak op pensioen wegens volbrachten dienst tijd te bekomen, tot eene verbintenis van minder dan zei doch van minstens drie jaren onder genot van eene premie worden toegelaten. Aan eene zesjarige verbintenis is verbonden eene premie van f 400 (vier honderd gulden) aan eene driejarige verbintenis eene premie van f 200 (twee honderd gulden). Wegens volbrachten diensttijd gegageerden oi go- pensionneerden genieten eveneens premie. De premie wordt in het geheel bij het aangaan van de verbintenis uitbetaald. De aangenomenen zullen binnen zeer korten tijd na het sluiten van het verband naar de koloniën worden uitgezonden. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden ten gemeeote- hnize, alwaar men hen behulpzaam zal zjjn in het verkrijgen van de noodige papieren. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De wonderen der techniek in diensi der be schaving Is het niet met bittere ironie dat we dit hier darren schrijven? Kannen we met den modernen oorlog voor oogen nog beweren dat die wonderen der techniek, waarop gansch Europa zoo trotsch, zoo grootsch is, werkelijk hebben gediend om de beschaving te verbreiden. Immers, al wat de moderne techniek heeft tot stand ge bracht, de groote uitvindingen der vorige eeuw «n der 14 jaren van de tegenwoordige zijn bijna alle in dienst gesteld van den oorlog, die met alle beschavingsmoraal schijnt te spotteD. De moderne techniek, ze dient slechts om den oorlog nog wreeder, nog onbeschaafder, nog meer menschonteerend te voeren, dan er ooit een odrlog gevoerd is. Brakensiek, de teekenaar van de „Groene" (Amsterdammer), begreep dat ook, toen hij het spoorwegennet teekeude met de twee reuzenspinnen die langs de dradeD van dat net met elkaar in botsing kwamen. Die twee spinnen moesten de oorlogvoerende partijen voorstellen en Brakensiek haalde onder zijn prent de woorden van den bekenden Engelschen Staatsman Gladstone aan „De spoorwegen zijn de draden, waarmede de menscbheid het kleed vau den wereldvrede weeft", en zette daar kritisch bij, dat dit een woord was van De oude idealist Gladstone". Eu die draden, waarlangs Gladstone de verbroedering der volkeren wilde trekken die draden waarmee hij een kleed, het kleed van den wereldvrede wilde weven, het bleek dat ze slechts dienstig waren om een waas van wereld- verschrikking over Europa te verspreiden. Het uitgebreide spoorwegaet van Europa, dat een verbeterde commuuicatie bracht tusschen de Europeesche volkeren, waarlaugs het internatio naal verkeer steeds toenam, waardoor honderden en duizenden menschen elkaar ontmoeten en leerden kennen, waardoor het werkelijk scheen also! Gladstone en zoo menig ander het bij het rechte eind schenen te hebben, helaas, had het dan niet deze bestemming? De toeuaderifig dér volkefen, ze. bracht de verschillende naties tot hoogere macht, ze wa9 dienstig aan de beschaving, groote geesten vonHen toenadering tot andere groote geesten. Geleerden en kunstenaars van alle landen ter wereld, ze ontmoetten elkaar op wereldcongressen eu brachten elkauder wederkeerig meerdere ont wikkeling en meerdere geleerdheid aan en wed ijverden in dienst der menschheid, in dieust der beschaving. Staatshoofden, keizers en koniogen brachten vriendschapsbezoeken, nu te Weenen, dan te Petersburg of te Londen en te Parijs, en werden daar door de volksmenigten toegejuiehd. Ze bespraken de middelen ter bestendiging der onderlinge verhoudingen eu ter verbetering van gezamenlijke en algeroeene toestauden. Door middel van teletoon en telegraaf werden vrededelievende en vriendschappelijke woorden en telegrammen gewisseld, en waartoe heeft alles geleid De geleerden deelden elkander hunne geheimen mede op wetenschappelijk eD techuisch gebied en de hierdoor verkregen wetenschap werd dienstig gemaakt om steeds verschrikkelijker moordtuigen gereed te maken. Kanonnen werden vervaardigd waarvan alles'zoo wetenschappelijk en zoo technisch zuiver werd gereed gemaakt, dj»t de uitwerking reeds te voren berekend kon worden. Bommen die machinaal op tjjd werden gezet, torpedo's waarbij mep op de seconde af kon berekenen wanneer ze ontploffen zouden én dat alles heette fen dienste van den gewapenden vrede. Helaas die gewapende vrede is de gruwbaarste moordslachting geworden die-ooit is aanschouwd en bet ware te wenschen dat wetenschap én techniek zich hadden ten dienste gesteld van een ongewapenden oorlog, inplaats van den ge- wapenden vrede Thans dondert het 42-, 38- en ander groot gescbut en doet zijn vernielenden inhoud dood en verderf zaaien onder de mensch heid, vliegmachines gooien van uit de luebt de gevaarlijkste bommen, mitrailleurs zwaaien in één nar millioenen doodbrengende kogels onder den vijand, de torpedo's boren zich in de kiel der slagschepen en doen deze met man en muis vergaaD, de uitgestrooide zeemijnen veroor zaken grootere zeerampen dan die van de Titanic die ten onder ging door natuurkracht en dit alles wordt veroorzaakt door de moderne techniek het voortspruitsel der beschaving, door de moderne techniek die de vervaardiging van al dat ver schrikkelijke mogelijk maakte. De spannende aandacht is op het oogenblik gevestigd op het gebeuren in het Oosten van Duitschland en Galicië en aan de Yzer. Nog steeds wordt in Zuid- West-België ver woed gevochten. De Duitschers vallen aan en schijnen, het koste wat het wil, zich een door tocht te willen banen, maar het heeft hun niet kunneu gelukken, ondanks het behalen van kleine plaatselijke overwinningen, den tegenstand van den vijand te brekeD. De geallieerden houden stand. Dixmuiden is door de Duitschers veroverd, schoon dat volgens Fransche en Engelsche berichten niet veel beteekende. Bij Yperen behaalden de Duitschers ook weer eenig voordeel en namen daar 700 man gevangen. Vefder is er bijna geen nieuws. Duitsche en Fransche berichten melden beide dat de toestand bevredigend is. Op het groote front schijnt dus weinig te worden uitgevoerd. Bij den Yzer vielen 90.000 Duitschers, de getallen van de bondgenooten zijn niet bekend maar vermoedelijk zijn ze ook niet onbelangrijk. Iu het Argonner- woud hadden de aanvallen der Duitschers eenig succes, melden de Duitsche legerberichten, terwijl de Fransche communique's mededeelen dat de aanvallen overal werden afgeslagen en zij hier en daar plaatselijke voordeelen behalen. De Russen hebben het offensief tegen de Duitsche en Oostenrijksche troepen krachtig doorgezet en vorderen nog steeds, ondanks de groote moeilijkheden die ze hebben te overkomen, doordat de Duitschers op hun terugtocht alle wegen en bruggen onbruikbaar maken. Generaal Von Hindenburg heeft, hierbij gebruik makende van het dichte spoorwegnet, het Duitsche leger) voor een groot deel naar het Noorden samen getrokken en hernam tegen den linkervleugel der Kussen het offensief. De Russen verloren hierbij 28000 man en een 80-tal ibachihegewéren. Op andere plaatsen is bet echter niet mogen gelukken de Russiscche ópmarsoh tegen te houden. De Oostenrijksche berichten spreken e< )^er van standhouden terwijl het Oostenrijksche leger, volgens Russische communique's, in wanorde, vlucht. Het front in Oost-Pruisen waar thaDS weer hevig wordt gevochten strekt zich uit van Kalisz tot Krakau. Gelukt het den Duitschers niet den vijand tot staan te brengen dan staat straks een Russischen inval iD Duitschland te wachten. Ook in Servië worden hevige gevechten ge voerd en hier winnen de Oostenrijkers voet voor voet terrein. Het geheele Noorden van Servië is reeds in Oostenrijksche handen hoewel de Serviërs eiken voet gronds hardnekkig verdedigen. De vestig Valjewo die de Serviërs onneembaar achtten is door de Oostenrijkers ingenomen. Hierbij werden 8000 man gevangen genomen. De Russen hebben klop gehad van de Turken en voor het begin dezer veldtocht niet weinig I Ze zijn over de grenzen teruggeslagen en de Turken namen verschillende nabii de grens staande Russische blokhuizen, terwijl 'n 500 Russen gevangen werden genomen. De pogingen om den aanval te hervatten mislukten. Op zee is heel i.^eipig, te. doen. geweest. Duit^Ghe, oorlogschepen hebbeu. Lihau weer ge bombardeerd en schoten de qtad op verscheidene plaatsen ju brand. Door een Russische, vloot werd het Turksche fort Trebironde aan de.Zwarté Zee-kust gebombardeerd waardoor een hevige brand op de kust ontstond. Volgens een telegram aan de Daily Chronicle uit Mitilemp, zou Turkije een Amerikaansch oorlogsschip, dat uitgezonden was om voor dé belangen deé Christenen in Smyrna te waken, moeilijkheden in den weg gelegd hebben, toen dat schip de haven van Smyrna vroeg in te mogen loopen. Op de boot uitgezonden om te onderhandelen werd door de forten geschoten. De commandant gaf toen te kennen dat hij desnoods met geweld de haven zou binnenvallen. De opstand in Zuid-Afrika neemt volgens de Engelsche berichten thans een minder dreigend karakter aan. De Wet moet gewond zijn aan een zijner armen en de manschappen zeer ont moedigd van de geleden nederlagen, Er werden door de Wets troepen 40 ruao gevangen genomen die hij later moest achterlaten, waarbij hij het vierde gedeelte van zijn troepenmacht verloor, dus 250 man. In de oude hoofdstad van Turkije, Constan- tinopel, heerscht groote geestdrift voor den „heiligen" oorlog. Een telegram van het Wolffs- bnreau meldt hieromtrent het volgende Na een eerbiedsbetuiging voor deo Sultan speelden zich voor het Duitsche gezantschap onvergetelijke toonelen af. Niettegenstaande het stortregende vereenigde zich een zenuwachtige menigte voor het gezantschap. Toen de gezant op het balkon verscheen, weerklonk een minuten lang aangehouden geroep en wérd in de handen geklapt. De muziek speelde het fHeil dir im Siegcrkranz". Er was vertoon van Duitsche eu Turksche vlaggen. Nazim-bei hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de vertegenwoordigers van den Islam zich gelnkkig achten, tezamen met de dappere, zegevierende mogendheden ten oorlog te kunnen gaan. Dat de Duitsche keizer de oprechte vriend van de Turken is, bewees hij heden. Dat was onvergetelijk voor de Mohammedanen. De Duitsche gezant antwoordde. Hij begroette met genoegdoening de vreugdebetuiging van zoovele duizenden over het feit, dat het Turksche leger tezamen met de Duitsche strijdmacht teil oorlog trok. Hij bracht dank voor de betooging eu voor de steeds bewezen goedgezindheid. Hij zou niet nalaten aan zijn regeering en aan den Keizer die betooging te melden. De Duitsche keizer had als bewijs van zijn vriendschap eenige Mohammedaansche gevangenen gezonden, die hij ter beschikking van Turkije stelde. Turkye en de Islam waren thans aan een keerpunt van hnn geschiedenis gekomeD. Hij, gezant, was er vast van overtuigd, dat de legers der drie verbonden mogendheden (Duitschland, Oostenrijk-Hongarije eu Turkije) die ter ver dediging van bun heiligste bezittingen uitge trokken waren, zonden overwinnen. De over winning zou, naar hij hoopte, voor Turkije en voor den Islam een nieuw tijdperk van geluk doen aanbreken. De gezant besloot zijn rede met een Hoch uit te brengen op den Islam en up leger en vloot van Turkije". Vragen we ons bier niet af of de Christen gezant vau een Christenrijk tot den Islam is bekeerd Van onze berichtgevers. ST-MAARTENSDIJfC. Woensdag j.l. ver trokken van hier per scheepsgelegenheid 144 Belgische vluchtelingen, die onder dak waren gebracht in de bewaarschool, een gedeelte van de openbare school eu in de onbewoonbaar ver klaarde, onbewoonde en anderg woningen. Het grootste getal ondersteunden heeft be dragen 315 die 8, 9 en 10 October waren aangekomen. Van de plus minus 180 aangekomenen in den nacht van 10 op II October, werden den volgeuden dag 158 doorgezonden naar Stavenisse. Rekeut men hierbij dat in diverse woningen voor eigen onderhond zorgden en zorgen 105, komt; men tot een getal van 578, die 11 Oc- .tóbejr aapwezig en onder das waren. Voor he( Comité en .de dames, die hetzelve ter zyde. stonden, is het een ware verlichting, nu niet meer te zorgen is voor zou'u groot getal. Groot is evenwel de statisfactie door de be toonde tevredenheid en dankbaarheid en het goed gedrag der vluchtelingen. Dinsdagavond werd naar aanleiding van een telegrafisch bericht aan den Burgemeester door dezen aan de vluchtelingen medegedeeld, dat zij zich moesten gereed maken om Woensdagvoor middag elf ure te vertrekken. De Burgemeester sprak hen verder in gepaste woorden toe, hen wijzende op deD toestand van hun vaderland, het wenschelijke van terugkeer en de vriend schapsbanden die tusschen Noord- en Zuid- Nederlanders nauwer waren gesloten, den wensch uitsprekende dat het geledeu leed mag worden te boven gekomen. Een luid applaus was hierop het antwoord. De heer W. M. Rijnberg, penningmeester van het Comité, sprak na den Burgemeester. Wees mede op den toestand en het leven der maat schappelijke orde in België, daarbij de hoop uitsprekende dat België de rampen moge te boven komen en, mocht het noodig zijn, weder- zijdsche gastvrijheid aan ons zou wordeu verleend. (Applaus). De heer van Ausloo, als vluchteling uit r.aam der vluchtelingen sprekende, dankte Burgemeester, Gemeentebestuur en Comité voor de nooit te vergeten goede zorgen ea de behandeling door allen ondervonden en bracht onder luid applaus hulde aan de vriendschapsbanden in de gemeente gesloten. Zoo had dan Woensdagmiddag de uittocht der vluchtelingen plaats in tegenwoordigheid van Burgemeester en Comité en honderden ingeze tenen, die onder den roep: dag Sjef, dag Mieke, Bonjour I daag, dag enz, I onder gewuif op deza

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1