t trekken werd verijdeld. Een poging om het Duitsche leger om te trekken nabij Wirballen werd eveneens afgeslagen en hierbij verloren de Rnssen 1500 man krijgsgevangenen en een 20-tal stokken geschat. Bij Schirwindt werden de Russen eveneens teruggeslagen. Lyck is door de Doitschers hernomen, terwijl ook Bialla weer in handen de Duitsche troepen viel. In de Oostzee werd een Russische kruiser aangevallen door onderzeeërs en getorpilleerd. Later werden door Russische Kruisers twee Torpedobooten der Duitschers in den grond geboord. In Zuid-Afrika is een opstand uitgebroken onder leiding van den Boerenkolonel Marits, die zich met zijn troepen aan de zijde der Duitschers heeft geschaard. Men schijnt in Engeland bang te zijn dat het voorbeeld van Marils niet goed zal werken, hoewel de pers Engelsch gezind is en ook de toonaangevende voormannen met Botha meegaan. In Engelsch- Afrikaansche kringen heerscht diepe veront waardiging omtrent het verraad van Marits en het gouvernement doet alle moeite om den op stand te smoren. Invloedrijke predikanten der Hollandsche Kerk dringen bij de bevolking aan om het gouvernement in deze troebele tijden getrouw te blijven. ONZE THOOLSCHE VLUCHTELINGEN. Vrijdag en Zaterdag bleef de stroom uitge weken Belgen naar onze gemeente maar steeds aanhouden. De Zondag was betrekkelijk kalm, hoewel toen ook nog menigeen het veer over kwam. Ongeveer 4000 personen zijn hier gepasseerd en het comité had de handen vol om voor al deze metischeu te zorgen en hen onderdak te brengen. Zooveel mogelijk werden ze over het eiland gedistribueerd terwijl een gedeelte uit Stavenisse naar Zierikzee werd doorgezonden, om vandaar verder over de noor delijke eilanden te worden verdeeld. Ook deze week bleef de stroom nog steeds aanhouden, daar de menschen geleidelijk uit de grensplaatsen worden verder getransporteerd. Eiken tram brengt iederen dag nog vluchtelingen aan, zoodat het getal hier ^vertoevenden steeds aan groote schommeling onderhevig is. En voor ai deze menschen zorgt het comité voor ligging en verzorging. Reusachtige voorraden brood en andere levens middelen zijn noodig en worden gereed gemaakt. De keuken staat onder beheer van twee Ant- werpsche Koks, twee jonge mannen die de zaak flink aanpakken en die hiervoor een woord van hulde toekomt. Ook het andere kenkenpersoneel, een zestal mannen en vrouwen, gerecruteerd uit de vluchtelingen, doen zoo goed mogelijk hun best, terwijl bereidwillige handen om de pataatjes te schillen en de kool te snijden of de mosselen te kosschen niet ontbreken. Van regeeringswege ontvangt het comité nu iederen dag een flinke voorraad brood, scheepsbeschuit en boter, terwijl Donderdag bovendien 3 a 400 ponden vleesch aankwamen. Er wordt voor ge zorgd dat de kost degelijk en voedzaam is, en het doet dikwijls genoegen om de dankbare ge zichten van velen te zien en de dankbetuigingen van de menschen aan te hooren. België zal nooit vergeten wat Nederland in deze dagen voor onze menschen gedaan heeft, Mijnheer, verzekerde mij een Antwerpenaar. Wij weten niet hoe we onze dankbaarheid moeten uiten. Och, mijnheer, dank hiervoor kan niet worden gegeven, we vertrou wen dat u ons, als we in hetzelfde geval had den bevonden ook zoo zoudt hebben ontvangen. We zijn deze ontvangst verplicht aan onze medemenschen en van ouds is Holland immers, een toevluchtsoord voor velen geweest. We weten niet beter of we zijn dit ten volle verplicht. Zelfs de hardvochtigste mensch wordt ontroerd als hij de ellende aanschouwt, die door de on gelukkige en onschuldige slachtoffers van den oorlog wordt geleden. Het harte wordt week, als men ziet dat een oud moedertje bij het ont vangen van een stuk brood de tranen in de oogen komen, als men net gekleedde menschen ontmoet wien men het kan aanzien dat ze tot de goede burgerstand behooren, die werkelijk met den honger op het gelaat naar het schaftlokaal komen en u verzekeren in 4 dagen niet te hebben gegeten en 5 dagen te hebben geloopen, totdat ze hun lichaam moesten meesleepen, om dat ze niet meer konden, menschen die flauw van den honger ineen zakken. In de werkzaamheden van bet comité, dat door den plotselingen komst van zoovelen feite lijk werd verrast en daarom overkropt werd met werkzaamheden, is thans een weinig meer regel gekomen. Met behulp van een paar jongelui uit Antwerpen wordt thans een burgerlijken stand opgemaakt van de hier vertoevenden, terwijl de in de verschillende dagbladen voorkomende lijs ten van vermisten worden gecontroleerd met de hier opgegeven adressen van vermiste familie leden. Reeds eenig resultaat mocht worden be reikt, hoewei het een werkje is van belang al de namen te controleeren. Tevens worden de lijsten van de hier opgegevenen naar de uit gevers van lijsten en de dagbladen gezonden. Door een paar hier vertoevende fotografen worden verschillende opnanen gemaakt van de in de school en kerk vertoevende vluchtelingen en van het schaftlokaal, de keuken, het comité en het sub-comité. Deze foto's zullen bij ons verkrijgbaar worden gesteld tegen door de foto grafen vast te stellen prijs, terwijl als meer wordt betaald, deze meerdere opbrengst ten goede zal kernen van het Vluchtelingencomité. Het comité heeft zich de hulp van een 12 tal jongelui verzekerd, die dienst doen als burger wacht, terwijl tevens een vrijwillig politie-coaps is opgericht dat des nachts voor do veiligheid zorgt. In aanmerking genomen dat onder de hiervertoevenden ook zeker wel miuder gunstige elementen zullen zijn is deze maatregel zeker een goede voorzorg van het hoofd onzer gemeente. De leden van de vrijwillige politie zijn allen beëedigd. Handmoffen en Handschoenen voor de Militairen. De vorige week publiceerden we op verzoek van het Steuncomité een oproep aan onze vrouwen en meisjes om voor de militairen handschoenen te breien. Verschillende dames hebben reeds aan dezen oproep gehoor gegeven, ook Belgische dames betoonden zich bereidwillig om hieraan mede te werken. Voor minder gegoeden stelt het hiervoor indertijd opgerichte comité gratis wol beschikbaar. De sajet is aan het bureau van onze courant verkrijgbaar. Thans komt in de Staatscourant de volgende oproep voor. De Minister van Oorlog hrengt ter kennis dat, behalve de in een vroegere mededeeling genoemde wollen handschoenen, ook de ver vaardiging en toezending van gebreide wollen handmoffen, ter lengte van 25 h, 30 cemtimeter, met vrijen duim, de uiteinden der vingers on bedekt latende, zeer op prijs zal worden gesteld. Een bepaald model hoeft hierbij niet te worden gevolgd, terwijl ook de kleur der wol, mits niet te licht, aan geen bepaalde eischen behoeft te voldoen. Dit laatste geldt eveneens, voor de hand schoenen. De waarde der handmoffen zal onder gelijke voorwaarden als die der handschoenen worden vergoed. (St. Ct.) Dus ook polsmoffen zijn noodig. Met aan drang herhaalt comité zijn oproep. De Middelburgsche Courant geeft het volgende „recept" aan zijn lezeressen Handschoenen voor onze soldaten. zakje. Maar wat scheelt er aan Mr. Perkins?" „Ging bij weer naar zee, Dolly Ging hij direct weer naar zee „Neen, dat niet. Hij komt hier om je te zien." yNeen, neen Laat hem niet binnen. Hij wil me komen beschuldigen van diefstalmaar je zult me helpen niet waar? Je weet wel beter dat ik niet wilde stelen". „Natuurlijk niet!" {Wordt vervolgd). We spraken onlangs den wensch uit dat er ook een recept zou worden gepubliceerd van de wollen handschoenen, zooals het legerbestuur die die het beste acht voor onze soldaten. Aan den wensch is voldaan. We kregen van wege de leger-intendance de volgende leiddraad voor het breien van wollen handschoenen vqor het leger. Men begint met 64 steken op te zetten. 24 toeren worden in den boord gebreid. Vervolgens 24 toeren boven den boord breid», om dan aan den duim te beginnen. Voor den duim neemt men 12 steken, om bij een volgenden toer weer 12 steken op te zetten voor de opening van den duim, zoodat men dan 24 steken in de ronde krijgt. Alsuu weer 26 toeren breien, om dan aan de vingers te beginnen. 16 steken voor den ringvinger. 18 middelvinger. 16 wijsvinger. 14 pink. Om de wijdte van de vingers te verkrijgfen, moet bij eiken vinger 2 steken bijgemaakt worden. In den wijsvinger (binnenzijde) van den rechterhandschoen moet eene opening komen, lang 3 a 3J/j cM., beginnende 2 cM. van af den top van den vinger. Deze opening moet bij het begin en het einde van eene trens wor den voorzien. De afmetingen van de vingers moeten zijn: lengte van den duim 7Va °M. wijsviuger 9 cM. middenvinger IOV2 cM. ringvinger 10 cM. pink 7 cM. Tragisch. De grijze staatsman, mioister Cort van der Linden en zijn familie wordt wel beproefd. Een zijner zonen kwam om bij de spoorwegramp te Hooghalen en thans is zijn andere zoon door een noodlottig ongeluk getroffen. De heer Cort van der Linden, student te Leiden, reisde als geleider van Belgische vluch telingen van zijn woonplaats naar 's Hertogen- boch. Bij den Vughtschen overweg heeft hij waarschijnlijk zijn hoofd te ver uit het portier gestoken, dat tegen een telegraafpaal sloeg. On middellijk werd aan de noodrem getrokken en de trein tot stilstand gebracht. Bij onderzoek door een geneesheer, die spoe dig ter plaatse was, bleek, dat de beer Cort v. d. Linden in zorgwekkenden toestand verkeerde en niet verder per trein mocht worden vervoerd. Per auto-ziekenwagen werd hij toen naar het Prolestantsch Ziekenhuis gebracht. Aan den minister werd van het droevig on geval kennis gegeven. Per extra-trein is deze toen onmiddellijk naar 's Herlogenbosch ver trokken. De toestand moet volgens latere berichten be vredigend zijn. ticulioren onder dak zijn, worden van gemeente wege goed verzorgd en zijn zeer tevreden. Hon getal bedraagt 260. Woensdag bevond zich onder de vluchtelingen een soldaat hij meldde zich terstond aan om geïnterneerd te worden. Een der predikanten hier, die zich veel voor de vluchtelingen interesseert, hoorden we gisteren door de Belgen „protestanten deken" noemen. Donderdag vond iemand op de Damstraat een portefeuille die bankpapier scheen te be vatten. De vinder, Corn. Steketee geheeten, bracht haar bij den burgemeester, die vaststelde dat er f 754,50 aan bankbiljetten en zilverbons in zat. De eigenaaar meldde zich terstond aan. OUD-VOSSEMEER. Zooals in elke gemeente van ons eiland heeft ook hier het comité het enorm druk met de vluchtelingen. De hoogste lof over den ondervonden steun van de zijde der uitgewekenen moet tot daukbaarheid stemmen. Een dames-comité, 't welk om financiëele hulp aauklopte, heeft ook succes gehad. Er zouden in deze gemeente zoo ongeveer 400 vluchtelingen zijn. Ook hier zijn enkelen, die familieleden zoek zijn en dus ook informeeren elders, waar ze gebleven zijn. Een gedeelte der armsten is ge borgen in een tweetal lokalen der O. L. S., een ander deel iu een lokaal der Kath. School. Door den secretaris zijn alle namen der aan wezigen genoteerd, zoodat omtrent de aanwezigen steeds inlichtiugen kunnen gegeven worden. Men meldt ons, dat waarschijnlijk in het gerestaureerd wordende kerkgebouw, het schip geheel zal ingericht worden voor vrouwenzit- pjaatsen, zoodat in de zijvleugel de manuenzit- plaatsen zouden komen. POORTVLIET. In deze gemeente bevinden zich ongeveer 240 Belgen uit Antwerpeu en Berchem, die de vorige week Zaterdag en ook nog in deze week zijn aangekomen. Ongeveer 160 worden ondersteund. Deze zijn ondergebracht in loealen van de Openbare en Chr. School, omdat deze zoo noodig verwarmd kunnen worden, daar auders misschien ziekte onder deze menschen de ellende nog zou vermeerderen. Zij werden door de inwoners van onderkleeren voorzien, terwijl velen toonen dat de Hollandsche gast vrijheid zich niet uit in woorden maar in daden. STAVENISSE. Bij de vele vluchtelingen uit dgië die hier reeds vertoefden en in de Be waarschool en in een paar lokalen der Openb. School waren ingekwartierd, kwamen Zondag middag nog 9 boerenwagens uit de richting St-Maartensdijk er een groot aantal brengen. Daar er vernomen was, dat Zierikzee nog meerderen kon bergen, stelde schipper A. Braat van Made, die hier gekomen was met zijn vaar tuig „Pieter Leendert" om bieten te laden, zich dadelijk bereid op verzoek van het comité, öm, gesleept-door dén motor „Van 't Hot" 194 van die ongelukkigen gratis naar Zierikzee te vervoeren, alwaar die ongelukkigen een onder dak werd bezorgd. Allen klaagden over groote dorst, 't Offervaardig en medelijdend Nederland toont in deze dagen, wat bet voor de arme en ongelukkige bewoners van den Zuidelijken na- buurstaat kan en wil doen. Een woord van dank aan Schipper Braat en Van 't Hof is hier zeker op zijn plaats. De heer J. A. Beneker, organist in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft met ingang van heden zijn ontslag als zoodanig genomen. Op de diverse lijsten in deze gemeente voor het Kon. Nat. Steuncomité enz. is totaal ingeteekend voor f 530.55. PER TELEGRAAF. DEN HAAG. Uitvoer van aardappelen, boter, kaas en varkensvleesch zal worden ver boden opdat voor binnenlandsch gebruik voldoende in ons land blijft, de rest mag worden uitge voerd. LONDEN. De Engelsche kruiser „Hawke* door een onderzeeër in de Noordzee tot zinken gebracht. 3 Officieren en 49 manschappen werden gered, 350 worden vermist. dieke aftreding van de h.h. Nic. Polderman, Joh. Bastiaanse, J. W. van Gorsel, en een wegens vacature door overlijden van den heer G. Moerland. Voor de verkiezing van de periodieke aitiedingen waren uitgebracht 120 geldige stemmen; de aftre denden bovengenoemd werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Voor de verkiezing in de vacature G. Moerland waren uitgebracht 108 geldige stemmen. Gekozen werd de heer 1,. J. Koopman met 67 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen ver deeld waren. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te St-Annaland door Ds. J. de Bres te Bleskensgraaf. Roomsch Katholieke Kerk te Tholen. Zondag 17 October Heilige Missen 's morgens 7 uur. Hoog 8I/2 uur. 10 uur Mis met preek. Kruisoefening smiddags 3 uur. Eiken dag Opening der Kerk 6l/2 uur. Uitreiking der H. Gomunie ö3/^ uur. 71/2 uur H. Mis, waaronder H. Comunie. Gelegenheid tot biechten 's morgens 61 /27l/2 uur, en 's avonds voor en na het gebed. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Oer. kerk voorm. 9.30, en avonds 6 uur Ds. Lanting, nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer en 's avonds 6 uur Ds. W. Sieders van Vlaardingen. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 ds. Broekers en 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur Kamsteeg. (Voorm. Oogstpreek.) Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Klomp van Poortvliet (H. Avondmaal) en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 er ds. Klomp van Meeuwen. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 Bruijn, en 's avonds 5,30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kijne, Voorm. Avondmaalsbediening, nam. dank- nam. 2 uur uur ds. De Geref. Kerk, voorm. 9,30 Ds. Akkerhuis, nam. 2 uur lezen en 's avonds 6 uur Ds. Akberhuis, afscheid. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's avonds Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam; en 's avonds 6 uur ds. Kersten. Ingezonden Stukken. Van onze berichtgevers. IERSEKE. Er bevinden zich alhier ongeveer 700 Belgische vluchtelingen. Bij 't begin van hon komst dacht men hen 0. a. in de oester- loodsen te bergen, doeh dit is niet geschied, omdat het visscherijbestuur er zich terstond tegen verzet heeft. De vluchtelingen, die niet bij par- 0N DE RW IJS. Mej. J. de Klerk van Oud-Vossemeer is be noemd tot onderwijzeres aan een Kath. School te Dordrecht. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE van 9 15 October 1914. Geboren: Jacobus, zv. Anthonie Larooij en Neeltje Gebraad, l'ieternella Adrians Wilhelmina, dv. Abra ham Cornelia van der Endl en Tannelje Bouvtense. Bastiana Johanna, dv. Johannes Steketee en Bastiana Rijnhout. Gemeente THOLEN van 29 October. 1914. Geboren: Aaltje, dv. S. Schot en P. C. Quis». Willem Kornelis, zv. J. Quist en H. Schot. Cornelia Pieternellia, dv. L. M. Bijnagte en G. Jagt. Pransiscus Johannes, zv. C. Koppen- hol en C. Keij. Jan, zv. M. M. Kurvink en M. van Vessem. OndertrouwdW. Baaij jm. eu W. J. Bergers jd. Overleden: Elizabeth Deurloo 4 j. UITSLAG verkoopingen en aanbestedingen. St.-Maartensdijk, 15 Oct. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd gisteren avond ten verzoeke van den heer O. Gaakeer in tweede veiling alhier verkocht Het huis en erf aan de haven te St-Maartensdijk, genaamd „Schippershuis", waarin herberg wordt uit- geoefend voor f 1600. Kerknieuws. St-Maartensdjjk, 15 Oct. Dinsdag werd alhier een verkiezing gehouden van 4 gemachtigden voor het kiescollege by de Ned. Herv. kerk3 wegens perio- AAN THOLEN1 Zou 't niet ondankbaar wezen indien we de gan- sche bevolking van Tholen niet uit ter harte dankten voor wat ze voor ons Belgen en Antwerpenaars in 't bijzonder, doen? Allen, geestelijke en burgerlijke overheid, Steuncomité, politie en burgerwacht wed ijveren om onze ongelukkige bevolking ter hulp te komen. Nooit had ik kunnen verdenken dat menschen die zich nooit gezien hebben, op zulke hartroerende wyze smart en ellende koryjen lenigen oud en jong, rjjk en arm helpen helpen om ter meest I Mochte er echter soms onder onze volksmenschen hier en daar één enkele zjjn die de gastvrybeid niet verstaat zooals zooals het hoeft, neem 't niet ten kwade, geachto bovolking. Dat is slechts gemis aan opvoeding. Wjj die het geluk gehad hebben meer onderwijs te genieten, wjj zullen dit vergelden door onzen dank dubbel te bewyzen. Nimmer zullen wjj uwe liefde, uw weldoen, uwe broeder!jjkheid in het ongeluk vergeten 1 Ook hopen wjj wel, by betere tjjden, als het vernielde zal heropgebouwd zjjn, als de lucht zal gezuiverd zjjn van kruitdamp en vuur, als klaagtonen en gekerm zullen vervangen zjjn door beiaardgeklingel en lustigen zang, en wie weet komen die tjjden met Gode's hulp niet eerder dan wo denken, U brave bewoners van Tholen in de Scheldestad, elk in zijnen huiskring ook te mogen ontvangen. Dan ook zullen wjj U innig toeroepen Wees harteljjk welkom Hier is men rustig, hier ademt men vry I Als ge bjj valavond rustig gezeten op die frissche groene dijken, langs heen het kalme, kabbelende water, uw oog Iaat ronddwalen, en ge de schoone Octoberzon in bloedrood ziet wegsmelten, dan wordt ge onwillekeurig weer melankoliek, dan denkt ge weer aan al dat bloed dat vergoten wordt, aan broers, vrienden en landgenoten die op dit oogenblik wel licht op 't slagveld diezelfde zonneschijf zieltoogend en kermend, met half gebroken verglaasde oogen aanschouwen dan pinkt ge een traan weg en voelt u moedeloos Maar hoor, daar op eens de beiaard eenige vroo- lijke, zachte noten ge keert u om en aanschouwt in 't grijsblauwe van den kalmen avond den toren en de nederige, roode daakjes van 't stadje. Dan krjjgt ge weer Dieuwen moed, ge staat op en keert stil aan huiswaarts. De beide rustieke molens strekken hunne armen tot u uitde lichtjes die hier en daar ontstoken worden pinken u tegen, alles schjjnt u toe te roepen, Kom, vriend, wees niet moedeloos, wees welkom Wij uwe taalgenoten begrjjpen uwe ellende, uwe droefheid wjj zullen uwe wonde heelen. Ge i 20903 14

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 2