zouken. Van de opvarenden werden slechts 10 man gered. De bemanning wordt op 3 a 400 man geschat. Uit Antwerpen. De N.R.Crt. ontvangt van een part. bericht gever een interessant telegram omtrent de toestand te Antwerpen, waaraan we het volgende ont- leenen Een Donderdagmiddag uit Antwerpen vei- trokken Nederlander deelt mede dat te Antwerpen zich op het oogenblik niet meer dan eenige honderden Dnitsche landstormsoldaten bevinden. De staf is met de troepen Woensdagnacht in allerijl naar het Zuiden vertrokken. In ver schillende forten staat het Belgische geschut oubeheerd. Ook het Dnitsche spoorwegpersoneel dat zich de laatste dagen met het herstellen van bruggen en spoorlijnen bezig hield is plotseling vertrokken. Vele gewonden komen te Antwerpen aan. Van de Lieve Vrouwentoren wappert de Belgische vlag. Wie deze heeft geheschen is niet bekend. Een Dnitsche officier, die hierop opmerkzaam werd gemaakt, gaf ten antwoord dat er andere dingen zijn waarmee de Duitschers zich hebben bezig te houden. Onder de soldaten heerscht een gedrukte stemming. Tal van rij wielen worden in de straten gerequireerd om in dienst van de vertrokken troepen te worden gesteld. Duizenden vluchtelingen komen naar Antwerpen terug. De Belgische Vluohtelingen. Slechts zeer langzaam beginnen de Belgische uitgewekenen naar hun vaderland terug te keeren en het zal nog weken en weken duren eer de nu overbevolkte plaatsen van ons land eenig- zins ontlast zijn. Door de regeering wordt al mogelijke gedaan om deze plaatsen te ontlasten van den zwaren druk, die ze eensklaps te dragen kregen. In Bergen op Zoom zijn thans op Plein 13 en op het terrein Kijk in de Pot tent kampen opgeslagen, die onder militair toezicht staan. In de stad zelf is het dan ook vrij wat minder rumoerig geworden dan een week ge leden. Bergen op Zoom had des morgens wel het aanzien van Londen met de talrijke zich in de straten bewegende automobielen, vracht auto's, rij- en voertuigen en de daardoor heen krioelende menschenmenigte. De winkels, vooral die in levensmiddelen, werden letterlijk bestormd en in vele zaken kwamen handen te kort om de menschen te helpen en voor vele winkels was een militaire post te paard geplaatst om de orde te kunnen bewaren. 's Middags en 's avonds had de stad het aanzien van Brussel of Amsterdam op zijn Zon dags, tenminste als men zich al de ellende wilde verbergen die zich voordeed. De winkeliers in Bergen op Zoom hebben dan ook de laatste weken beste zaken gedaan die heel wat vergoed hebben van de schade door de financieele crisis geleden. Maar om op de vluchtelingenkampen terug te komen. Deze zijn opgeslagen van teuten en hebben het aanzien van een regelmatig ge bouwd dorp. Electrisch licht is aangebracht en voor waterleiding is eveneens gezorgd. Alles is militair geregeld, 's Morgens wordt reveille en 's avonds de taptoe geblazen. Ook in verschillende plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen worden dergelijke maatregelen ge- nomeu en wordt alles gedaan om de menschen zoo goed mogelijk te verzorgen. Van regeeringswege is een onderzoek ingesteld naar de toestand te Antwerpen en een regeerings- commissie heeft een onderhoud gehad met het Duitsche bestuur omtrent de terugkeer der vluchtelingen. Het resultaat van dit onderhoud achten we reeds bekend genoeg. Zondagavond werden de vluchtelingen hier te plaatse toege sproken door den heer burgemeester en werd namens de Nederlandsche regeering den raad gegeven om zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Het Duitsche bestuur waarborgde de rust en de veiligheid van de inwoners van Antwerpen, terwijl de Nederlandsche regeering voor gratis reisgelegenheid zou zorgen. Aan het verzoek om zich op te geven voor terugkeer werd slechts door een zestal menschen gehoor gegeven. Van hen die in particuliere pensions verblijf hielden óp eigen kosten, zijn echter meerderen terugge keerd. Ook uit audere plaatsen heeft thans ge leidelijk terugkeer plaats, hoewel het niet bizouder hard loopt. De vrees voor eventueel plaats kunnende grijpen ongeregeldheden, waarvan de geheele bevolking de dupe zou kunnen worden, is zoo groot, dat men het verblijf in Nederland, al zij het onder eenigszins moeilijke omstandigheden verkieslijker acht dan dat gevaar. Ook is men van verschillende zijde overtuigd dat vandaag of morgen, in ieder geval binnen niet al te langan tijd de krijgskansen zullen keeren, terwijl dan de mogelijkheid zou bestaan dat Antwerpen zich aan een bombardement van de bondgenooten zou blootstellen. Dit een en ander zijn de oorzaken dat zij die niet beslist door hun zaken of betrekkingen gedwongen worden tot terugkeer er voor terug deinzen. Blijft de toestand echter kalm dan is te voorzien dat binnen enkele dagen meerderen tot terugkeer zullen besluiten. Morgen en Maandag loopen van Bergen op Zoom weer gratis treinen naar Antwerpen. Hier verblijvende vreemdelin gen die hiervan gebruik wenschen te maken moeten zich bij het comité, dat zetelt in het gebouw Non Semper aanmelden. Het comité deelde deze week mede, dat vermoedelijk na a.s. Maandag geen gratis voedsel zal worden uitgereikt. Dit lijkt wel een eenigszins harde maatregel, doch de vluchtelingen moeten niet vergeten, dat in eigen kring ook zeer veel ar moede en ellende, ontstaan door den oorlog, gelenigd moet worden en men eigen landge- nooten niet kan laten achterstaan bij vreemden. De vluchtelingen zijn hier en overal met de meeste hartelijkheid ontvangen en zooveel moge lijk is gedaan om hun ellende te verzachten en om hen onderdak en voedsel te bezorgen, wat ook door hen ten hoogste is gewaardeerd, doch men vergete niet dat Nederland, met een bevol king van nog geen 6 millioen inwoners plotseling voor IV2 millioen menschen kreeg te zorgen, dat is op iedere 4 inwoners 1. Deze last mag niet gedragen blijven, ten koste van eigen be staan. Weliswaar worden overal in het buiten land inschrijvingen geopend ten bate van het Nederlandsche vluchtelingen-comité, doch het reuzenaandeel der kosten zal natuurlijk wel uit eigen zak moeten komen. Uit Engeland is voor het provinciaal co mité voor vluchtelingen in Zeeland een bedrag van 200 beschikbaar gesteld. Ook in Denemarken en in Noord-Amerika worden inzamelingen voor dit doel gehóuden. Het steuncomité te Woudrichem verzoekt op neming van onderstaande De regeering bereidt zich voor om aan hen die kosten maakten voor de uitgewekenen, de uitgaven te vergoeden. Het bedrag, dat ieder ten goede zal komen, zal in den regel slechts gering zijn. Het gemis ervan zal meestal geen noemenswaardig bedrag brengen. De beheerschers der schatkist zullen het stellig waardeeren, zoo de zeer vele kleine vorderingen niet worden geïnd. Het steuncomité te Woudrichem nam reeds het besluit in zijn kring in dien zin werkzaam te zijn en hoopt op de aanbeveling in de vaderlandsche pers, met het doel hetzelf de te bereiken in het geheele land. Het grootste getal vluchtelingen uit België, dat te Yerseke vertoefd heeft, bedroeg 1073. Ongeveer 300 worden van gemeentewege ge- gevoed en onderdak gebracht, doch vele burgers bieden daarbij liefderijk op verschillende wijze hulp. De rest voorzien zelf in hun onderhoud en hebben kamers afgehuurd. Eenigen zijn naar Antwerpen teruggekeerd, doch de trek is nog niet groot. De vrees voor den Dutsch zit er te diep in. De geinterneerde Belgische militairen zijn thans reeds ten getale vau 30.000 in verschillende daarvoor ingerichte kampen ondergebracht. £ijna alle tentkampen zijn hiervoor in beslag gendmen. Aan de officieren is op hun eerewoord vrijheid van beweging toegestaan. Over het algemeen schikken de Belgen zich goed in hun gedwongen rust. In Harderwijk trachtten eeu negental te ontvluchten. Ze werden in een naburige plaats aangehouden. Hun plan was om te Rotterdam of Amsterdam scheepsgelegenheid te vinden naar Engeland, om zich vandaar weer naar Frankrijk te begeven om te kunnen vechten tegen den Duitscher. Vele vluchtelingen bezoeken de inter- neeringskampen om te trachten familieleden te vinden onder de militairen. Vaak hebben roe rende ontmoetingen plaats als een vrouw haar man of een moeder haar zoon weervindt. - De Duitsche burgerlijke gouverneur van Antwerpen. De Hamburgsche senator Stranders, die naar België is vertrokken om den post van burger lijk gouverneur van Antwerpen op zich te nemen, is een koopman, lid van de firma Hansing Co. die vooral handel drijft op Zanzibar en Oosl-AfHka. De heer Stranders is langen tijd zelf in Oost- Afrika geweest. Iemand, die hem persoonlijk kent, deelt' ons mee, dat de heer Stranders is een flink, knap koopman, een kalm en bezadigd mensch. Bij is ongeveer 60 jaar oud. Men meldt uit Tilburg aan het Hllld. Wanneer het uitvoerverbod door Engeland van wol, sajet enz. gehandhaafd blijft, zullen de fabrieken van wollen stoffen alhier binnen niet te langen tijd, bijv. 4 h 6 weken, wegens gebrek aan grondstoffen moeten worden stop gezet. Een voorstel van de groot-industrieelen, om het verbod op te heffen ouder voorwaarde, dat van hier niets aan het buitenland, met name Duitschland, zal worden afgeleverd, is bij de Engelsche regeering in behandeling gegeven. We eten nu „oorlogsbrood" 1 Meer popu lair „half-om-half". 't Is tarwebrood, gebakken uit half bloem en half ongebuild tarwemeel. Vooral versch valt bij gezonden eetlust de smaak genoeg mee. Maar is het wel voedzaam Ook in dat opzicht kan de arts H. Beekhuis te Bolsward de consumenten geruststellen. Het is, zegt hij, niet alleen zeer voedzaam, doch tevens zeer goed voor de gezondheid. In vredes tijd wordt menigeen juist dht brood aangeraden door zijn dokter, omdat dergelijk brood naast goede voedingswaarde ook de eigenschap bezit het gebruik van allerlei laxeermiddelen, door vele menschen dagelijks genomen, meestal over bodig te maken. Voor zieken is het iets anders. Voor hen is ook nog wel wittebrood, uitsluitend van bloem gebakken, bij den bakker te verkrijgen, als de dokter het voorschrijft. Duitsche en Engelsohe haat. De Duitscher haat den Eugelschman meer dan iemand anders de Engelsche „wederliefde" is echter van gelijke soort. De Engelsche bloem- kweekers hebben alle Duitsche benamingen van hun rozen geschrapt en vragen nu aan de Na tionale Rozen-vereeniging om goede Engelsche namen er voor in de plaats te willen geven. Van onze berichtgevers. ST-ANNALAND. Ter ondersteuning van de Belgische vluchtelingen, die ten getale van 257 in de meestoof „de Eensgezindheid" alhier onde» dak zijn gebracht, is door de ingezetenen inge schreven voor f 703,91. Bovendien werden een groot aantal dekens, matrassen, stoelen en huis houdelijke voorwerpen gegeven, benevens een zeer groote hoeveelheid aardappelen enz. IEKSEKE. Donderdag heeft het eerste huwe lijk het nieuwe gemeentehuis plaats gehad. OUD-VOSSEMEER. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat in den Kerkepolder onder deze gemeente een kavel met erwten rijk in bloei staat, zoo rijk als een veld in den zomer mag gewenscht wordenreeds peulen worden er ook gevonden. Voor groenbemesting zal het omgeploegd worden. Een der Antwerpsche vluchtelingen heeft een fraaie penteekening gemaakt van ons dorps wapen en als herinnering aan de uitgewekenen het wapen van Antwerpen daarbij geteekend. Het zal op het Gemeentehuis worden bewaard. Het aantal teruggekeerde vluchtelingen van hier is niet groot, men wil gaarne eerst de kat eens uit den boom kijken. Een groot getal der in de O. L. School geborgenen komt uit Lier en dat schijnt nog al geteisterd. Eén der Belgische gezinnen is hier met een meisje vermeerderd. POORTVLIET. In de raadsvergadering van 20 Oct. jl. werd na vaststelling der notulen en na voorlezing der ingekomen stukken, de begrooting voor het dienstjaar 1915 vastgesteld op f 15161,795 in ontvang en uitgaaf. Daar de Raad zich op het standpunt heeft gesteld om aan de gemeente-ambtenaren geen gratificaties toe te kennen voor het verrichten van buitengewone werkzaamheden tijdens de mobilisatie, werd op het verzoek van den tele foonhouder, dhr. van Westeabrugge en den telegrambesteller, dhr. van Splunter, om een vergoeding voornamelijk voor de vier eerste dagen en nachten onafgebroken, diensten, bij deze mobilisatie afwijzend beschikt. Ten slotte werd goedgekeurd het plan van het buizennet der waterleiding in de kom der gemeente. SCHERPENISSE. Van de vluchtelingen die vooral onder dak gebracht zijn in de openbare en eenige in particuliere gebouwen zijn er velen die reeds huiswaarts gekeerd zijn. Een inwoner alhier ging met een vluchteling die hij onderdak genomen had en te Moerbeke woonde een onder zoek instellen naar diens boerenbedrijf, waaruit bleek dat de ramen stuk waren, doch dat al zijn vee er nog aanwezig was. Hij is inmiddels ook vertrokken. Tengevolge van de lage waterstand konden verscheidene schepen die alhier in de vaargeul lagen en afgeladen waren met bieten niet ver trekken. Een schip dat binnenkwam kon daar door ook niet voor den wal komen. Met vereende krachten begonnen vele schippers met schop en spade op het moeilijke punt de vaargeul te verbreeden, met dat gevolg dat ze elkander toen konden passeeren. 8TAVEN1SSE. In de Woensdagmorgen alhier gehouden gemeenteraadsvergadering werd be handeld en vastgesteld met 4 tegen 3 stemmen de volgende motie, ingediend door de raads leden de h.h. A. J. Verstraate en C. L. Dorst, aldus luidende „De Raad, heden bijeen, spreekt den wensch uit dat de Burgemeester zijn werkelijk verblijf steeds binnen de gemeente heeft en besluit deze motie ter kennis te brengen van Z.Exc. den Min. van Binnenl. Zaken en aan den Commis saris der Koningin en gaat over tot de orde van den dag". Aan de orde kwamen de volgende zaken. Ingekomen een schrijven betreffende de af schaffing der kermis te Poortvlietgoedkeuring van het raadsbesluit inzake de verlenging van den ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning C. Plansoeneen uitspraak van H. H. Gedep. Staten in zake een bezwaar schrift tegen den H. O. van J. Neele eu een brief van het Waterleiding-Comité te Tholen, waarbij ter goedkeuring werd ingezonden een plan voor het buizennet. Omtrent dit punt ont spon zich een zeer uitgebreide discussie, die in persoonlijkheden verliep en welke discussie voor den voorzitter een aanleiding was om de ver gadering te sluiten, waardoor dit punt, evenals de andere vele zaken der agenda, niet kon worden afgehandeld. Van de 124 vluchtelingen, die de laatste dagen alhier in de scholen of bij particulieren een onderdak gevonden hebben, zijn er thans eenige vertrokken, terwijl er minstens vele gereed staan om met de eerste gelegenheid de beste te vertrekken. Naar men verneemt zal er a.s. Zondag alhier door een Belgisch R. K. geestelijke eeu predikbeurt voor de vluchtelingen in de Bewaar school worden gehouden. Door het plaatselijk Bemiddelingsbureau voor voedervoorzieuing alhier, beslaande uit het Bestuur van „de Toekomst" en de voorzitters en secretarissen van de beide Kunstmeststoffen- vereenigingen alhier, in het leven geroepen door de Z. M. v. L. en V., is besloten per request Z. Exc. den Minister van L., N. en H. te ver roeken, voor deze gemeente afwijkende bepalingen te maken inzake het alhier te bakken brood, daar volgens de verklaringen van de bakkers en van den molenaar, de minder goede kwali teit der tarwe het niet mogelijk maakt er eenigs zins tamelijk eetbaar brood van te bakken. Tevens is besloten te trachten opgave te krijgen van de benoodigde hoeveelheid verschillende hulpmeststoffen in het a.s. voorjaar. THOLEN. In de etalage-kast van de firma Pot is een waterverfteekening geëtailleerd voor stellende de ontvangst van de Belgische vluch telingen aan het Thoolsche veer. Dit werkstuk stelt voor de Thoolsche stedemaagd met een paar schildknapen, die, omringd door Thoolsche vrouwen en meisjes, brood aan de vluch telingen aanbiedend, dezen ontvangt. De teekening is vervaardigd door den heer Kas van Autwerpen, die hier ter stede vertoeft en is opgedragen aan de gemeente Tholen. Naar men ons mededeelde, is de heer K. ook op audere wijze nuttig werkzaam geweest in onze gemeente en heeft bij een onzer ingezetenen een schoorsteenbeschildering aangebracht, met de wapens van alle gemeenten op ons eiland eu vau St.-Philipsland. Het werk ziet er uiterst keurig uit. Mochten ook andere ingezetenen van deze zeldzame gelegenheid gebruik willen maken, dan haasten zij zich, daar het vertrek spoedig kan plaats hebben. Aan het bureau van ons blad zijn nadere inlichtingen te bekomen. Gemengd N i e ti w s. Te veel en te weinig. Wat men te veel hoort. De tijden zijn slecht. Er is niets te doen. Alles gaat verkeerd. Er is geen cent te verdienen. Het geeft toch niets, wat je ook probeert. Wij moeten betere tijden afwachten, 't Is nu niets gedaan. Er is overal slapte. Geen werk aan den winkel. De menschen zijn allemaal even bang om zaken te doen. (Enz. enz. Iedereen kan naar eigen believen deze jammerklachten aanvullen. Zij zijn als algemeene uitingen onwaar en een flink zakenman onwaardig.) Wat men te weinig hoort. Er is voor eeu stevig werker ook nu aardig wat te doen. Het resultaat kost wat meer moeite, maar dat moet men er voor over hebben. Niet alle menschen zijn kop- of koopschuw geworden de kunst is de goeden er uit te pikken. Er ia niet overal slapteer zijn plekjes troebel water, waar zich best visschen laat. Nood leert bidden.... om nog meer doorzettingsvermogen, geduld, volharding. Frisch er op uit trekken, alsof er geen wolkje aan de lucht is, dat is het beste recept. Geen zorgen voor morgen, maar vandaag binnenhalen wat heden te oogsten valt. En goeden moed houden. Er ziju bedrukte gezichten genoeghet werk is de beste troost, ook als de toestand nog slechter worden moest 1 ONDERWIJS. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Stavenisss mej, M. J. Fluijt van Sirjansland. Kerknieuws. Ierseke. Zondagavond nam. Ds. Akkerhuis, die naar Slees wijk vertrekt afscheid van zjjn gemeente Ger. Kerk, met een rede naar aanleiding van 1 Petr. 6:11 en 12. Na den dienst werd hij toegesproken vanwege den Kerkeraad door den ouderling A. M. Steketee, vanwege de classis Goes door Ds. Pontier 1 van Kruiningen consulent, vanwege het personeel der Chr. school door het hoofd den heer W. Bruin zeel en als vriend door Ds. J. Kgne N. H. Pred. al- bier. Zeer aangedaan bedankte de vertrekkende leeraar al die sprekers voor hun goede wenschen. De gemeente zoug hem staande Ps. 1X1:4 toe. PREDIKBEURTEN. THOLEN. Ned. Herv.Kerk. Zie afzonderlijk gedruktkerkbriefje. Ned. Protestantenbond Afd. Tholen GEEN DIENST. Oer. kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 'a avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 3 uur leeskerk. POORTVLIET. tied. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 uur de heer de Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv, kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Steenbeek. Voorm. Voorbereiding H. Avondmaal. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en 2 uur ds. Broekers, Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Kamsteeg. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en's avonds 5.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 ds. Van Asch van Oud-Voisemeer, nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. P. de Looze van Waarden. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 nur ds. De Brugn, en 's avonds 5,30 uur leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kgne. Collecte voor de uit- en inwendige zending. Geref. Kerk, voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 6 uur lezen. Chr. Ev. Gem. Voorm., nam. en 's avonds Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'e avonds 6 uur de heer Overduin. Burgerlijke Stand. Gemeente THOLEN van 1016 October 1914. GeborenFrancina, dv. J. Beukelaar eu M. Anthonisse. Maria Isabelle, dv. F. B. Jansen» en E. M. van Bouwel te Stabrouck (België.) Gemeente IERSEKE 16-22 Oct. 1914. Gehuwd Willem van der Endt 19 j. jm, en Johanna Jacomina Dijkwel.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 10