«stllal, piijfl aai Ie belanpn ian oesterM, taalbouw, bul No. 1541. Woensdag 3 October 1914. Een en dertigste jaargang. EN FEUILLETON Dolly en de Vrek. DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingtzonden «takken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n o» vóér DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lereeke. UITGAVE Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telkp. Intbrc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie n. De Burgemeester van Tholen brengt ter al- gemeene kennis, dat ter vervanging van vroeger bekend gemaakte prijzen de navolgende maximum prijzen zijn bepaald, voor Beste Zeeusche tarwe, met uitzondering van zaaitarwe, per 100 K.G. f 12,50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding Inlandsche rogge met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. f 11, Tarwebloem,inlaudsch O per 100 K.G. f 16,25 Tarwemeel (ongebuild) „100 f14-, Roggemeel 100 f 13, De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelyke meelverbruikers. Aan tusschenhandelaren moet op verzoek f 0,25 korting worden toegestaan. Witbrood per K.G. f 0,23 Brninbrood per K.G. f 0,21 Gebroken GroniDgsch roggebrood per K.G. f0,12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot eene verhooging van den broodprijs in de ver schillende gemeenten van voor witbrood met niet meer dan 2 cent, voor bruinbrood en voor gebroken Groningsch roggebrood met niet meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant aan bakkerij of winkel. Tholen, den 2 October 1914. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Het winnen van goedkoop veevoeder en werkverschaffing tijdens de bietencampagne. De bietan verbouw is echter in de meeste be drijven van onze Provincie zoo uitgebreid, dat het niet gelukt alle koppen en bladeren in dezen tyd te vervoeren. Daarom moet worden aanbe volen met een tweede gedeelte der koppen en bladeren alsvolgt te handelen. De koppen en bladeren worden van elkaar gescheiden. De koppen, Daar de boerderij vervoerd, worden daar op een hoop gelegd met een voet van 1 M. en pl.m. 1 M. hoog. Te zwaar mag men de hoopen niet maken. Ze moeten een paar maal worden omgezet. Alleen by vorst is het noodig met wat stroo te bedekken, vooral aan de windzijde. Deze koppen ziju een uitmuntend voedsel voor paarden, runderen en schapen. Het afhakken en vervoeren der koppen komt te staan op pl.m. f 15 per H.A. Men oogst ge middeld 6700 K.G. koppen per H.A. Deze bevatten in doorsnede 1 verteerbaar, zuiver eiwit en 14,2 0/o zetmeel waarde. 100 K.G. van deze koppen zijn oDgeveer gelijkwaardig met ruim 100 K.G. voederbieten pl.m. 10 K.G. gerstemeel. Tegenwoordig hebben ze voor de voeding van minstens f 1,50 it f 1,60 per 100 K.G. Wanneer meD alleen de koppeuoogst heeft, heeft men dus voor f100.voeder per H.A. Na het afsnijden der koppen kan men de velden nog met schapen beweiden of met jong vee. Op die manier wordt ook nog een gedeelte der bladeren benut. M.i. moet men er naar streven eerstens zoo veel mogelijk bladeren en koppen versch te vervoeren. Dan zooveel koppen te snijden, dat (7) Dit was meer dan Dolly kon verdragen. Zij vergat dat ze had staan luisteren ze stormde de kamer binnen, met fonkelende oogen en een roodeu gloed op haar wagen. „Mijn moeder is ook Mariannes moeder 1" riep ze. „Ho, ho," zeide oom Johan, wie hebben we hier Dolly naar ik gis, opgegroeid tot eene jongedame I Wel, dat is een meisje zooals ik er een zou verlangen, Marie I Zij lijkt sprekead op mijn moeder. Je ziet niet veel zulke meisjes meer tegenwoordig. Hoe moeder ons, jongens, om haar heen kon doen staan 1 Allemaal, be halve je vader, Dolly hij leek te veel op haar," en dat zeggende keek oom Johan Dolly met zooveel bewonderende genegenheid in de oogen, dat ze opeens ontwapend «as. „Is dat de kleine Dolly 1riep tante Marie men al het vee, nadat met versche koppen en bladeren moet worden opgehouden, nog pl.m. 4 a 6 weken kan voeren met sen mengsel van de helft it 1/3 voederbieten en de helft it 2/3 koppen. Onderstaand weer eenige goedkoope rantsoenen A. Melkkoeien met een levend gewicht van 600 K.G. en 12 K.G. melk per dag. 5 K.G. weidehooi, 0,5 K.G. tarwekaf, 0,5 K.G. haverkaf, 1,5 K.G. grondnotenkoek, 20 K.G. voederbieten en 20 K.G. koppen. B. Mestdieren van 500 K.G. in het begin der mestperiode. 1 K.G. weidehooi, I K.G. gesneden kanthooi, 1 K.G. gesneden erwtenstroo, 0,5 K.G. tarwekaf, 0,5 K.G. haverkaf, 0,5 K.G. vleeschmeel, 0,5 K.G. lijnmeel, 10 K.G. voeder bieten en 30 K.G. koppen. C. Voor groeiend jongvee met een levend gewicht van pl.m. 400 K.G. 1 K.G. weidehooi, 1 K.G. gesneden kant- hooi, 1 K.G. gesneden erwtenstroo. 0,25 K.G. tarwekaf, 0,25 K.G. haverkaf, 0,50 K.G. vleesch meel, 10 K.G. voederbieten en 20 K.G. koppen. De voederbieten laten zich natuurlijk ook door ingekuilde of droge pulp vervangen. In plaats van 100 K.G. middelsoort mangelwortels kan men pl.m. 110 K.G. ingekuilde of 14 K.G, droge pnlp geven. Met deze voedering brengt men het tot ongeveer half Januari. Tenslotte moet dan nog de rest van de bieten koppen en bladeren op een derde manier voor de voeding benut worden. Zooals ik reeds zei, alles versch opvoeren gaat in de meeste bedrijven niet. De koppen kan men ook niet gemakkelijk langer dan tot half Januari goed houden. Ze gaan dan schimmelen, worden om te voederen gevaarlijk en gaan achteruit in voederwaarde. De rest moet men daarom door inkuilen tegen bederf behoeden. Belangrijke proeven daarnaar in Zeeland ingesteld, hebben geleerd, dat a. na 5 tt 6 weken het ingekuilde voer te gebruiken is, doordien dan de gistingen afge- loopen zijn b. dat de ingekuilde koppen en bladeren een uitmuntend voedsel vormen voor rundvee, schapen en paarden c. dat men van 100 K.G. ingekuilde koppen en bladeren gemiddeld pl.m. 70 K G. ingekuild voedsel overhoudt, waarvan nog 2 it 3 K.G. afgaat voor bedorven voer aan de kanten. d. dat dit voedsel gemiddeld bevat 0,6 verteerbaar, zuiver eiwit en 6 zetmeelwaarde. Om teleurstelling te voorkomen moet de in kuiling goed geschieden en daarom wordt aan bevolen het volgende zorgvuldig in acht te Demeu. De kuil maakt men bij voorkeur in vasten grond. De breedte wordt niet te groot genomen, bijv. 2 a 2y2 M. De vulling moet zoo mogelijk binnen 2 dagen geschieden, een duur van 3 of 4 dagen is niet wenschelijk. Men neme daarom de lengte zoo, dat men zeker is een kuil in 2 dagen te kunnen afwerken. De bodem van den kuil moet boven den stand van het grondwater liggen. Men geeft eenig verval, terwijl het aan te bevelen is aan den laagsten kant met draiueer- buizen een afvoerkanaal te maken. De lengte zijden worden recht afgestoken, de korte zijden schuin, zoodat men met een voer over de hoop uit. „Wel ja zeker, een kind wordt grootmaar ik zal nooit anders aan haar denken, dan als aan het dikke propje, dat drie stappen deed en dan ging zitten rusten." Dolly wendde zich onmiddelijk verontwaardigd naar haar tante maar oom Johan vatte vrien delijk haar hand en moeder schonk haar een hartelijkeu blik. ¥0, Johan, zou ze niet prachtig zijn in een liefhebberij comedie?" riep tante verrukt, yJe moet overkomen om Marianoe te zien, en zoolang blijven als ja wilt*. „Neen, neen,*, zeide oom, „als Dolly komt, komt ze om te blijven laat dat afgesproken wezen. Wel, ik hield zooveel van Charlotte, dat ik eene heele week 's avonds niet thuis kwam, zoo miste ik haaren ze leek geen zier op moeder. Die je nu neemt, Marie blijft voor goed bij ons. „Zou je denken dat ik moeder in een huis als dit zou laten, en zelf in een paleis gaan wonen zei Dolly. yEen paleis 1" riep tante Marie," is haar naïveteit niet verrukkelijk, Johan Oom Johan had zich op de oude, met paar denhaar overtrokken sofa geworpen, en tuurde kan rijden. Bodem en zijwanden worden met een zeer dunne laag stroo bedekt. Veel stroo is af te keuren, omdat er geen lucht mag worden ingesloten. In de vier hoeken plaatst men loodrecht gestelde latten. Daardoor gelukt het beter zoo op te stapelen, dat later uitzakken voorkomen wordt. Men moet de kuil bij voorkeur ook zoo maken, dat men er aan alle zijden omheen kan rijden. De opvolgende voeren worden dan aan verschillende kanten gelost. Men moet trachten het voer zoo zindelijk mogelijk bijeen te brengen. Bij het lossen is het zeer wenschelijk een paar mannen op het voeder te zetten, die het voer gelijkmatig erdeelen, vasttrappen en met de spa stuk steken. Om het voedsel vast in een te persen moet men af en toe, zoolang de hoop daarvoor niet te hoog is, met volle voeren daar overheen rijden. Hoofdzaak voor goed gelukken ie vaet aantrappen. Komt men boven den grond dan neemt men de hoop iets iD, om inzakken te voorkomen. Men kan de hoop maken tot ongeveer 272 M. boven den grond. Vervolgens dekke men ook met een zeer dunne stroolaag af en brengt men boveDop pl.m. 25 cM. grond. Natuurlijk zoo, dat geen onge lijkmatig zakken kan plaats hebben. Den vol genden dag dekt men met pl.m 60 cM. grond, terwijl men ook op de zykanten minstens 40 h 50 cM. grond aanbrengt. Wordt vervolgd.) Van onze berichtgevers. 1ERSEKE. De heer M. Meeuwse Dz. tijdelijk ouderwijzer te Staveuisse vroeger ts Ierseke, staat no. 1 op een voordracht te Rotterdam. Hier is een paling gevangen van 3'/2 pond. In een tuin hier is een peer geplukt van precies iy2 pond; in een auderen tuin bloeien de aardbeien opnieuw. De heer M. Bom Cz. is benoemd tot tijdelijk commies bij 's Rijksbelastingen. Aan wijzing van standplaats volgt spoedig. Een Belgische familie, die hier eenigen tijd, gevlucht voor den oorlog, vertoefd had en het ook goed naar den zin had, voelde den trek naar de oude woonplaats Mechelen toch boven komen. Daarna gingen zij terug, maar zij kwamen er aan toen de stad voor derde maal beschoten werd en mochten blij zijn dat zij er lerend af kwamen. Ze zijn toen weer naar Ierseke terug gekeerd. OUD-VOSSEMEER. Onze toren wordt thans met .leien belegd, waardoor het aanzicht op de restauratie een meer duidelijk gezicht komt. Over het algemeen is men van oordeel dat de Ned. Herv. gemeente over een fraai gebouw zal beschikken. Gelukkig dat de oogst vau subsidie van het rijk binnen is, want moest nu nog een besluit vallen, dan zouden misschien de tijds omstandigheden op een gunstige beschikking een groot vraagteeken plaatsen. SCHERPEN1SSE. Aan het hulppostkantoor alhier werd met 14 inlagen een bedrag van f 585 ingelegd en aan 53 inleggers een bedrag naar den zolder. Terwijl hij sprak keek hij naar zijn vrouw. „Dit is je laatste kans, Marie I Als je er van daag geen krijgt, of de vaste verzekering van een, is het de laatste keer dat ik ergens heen ga om iemand over te halen zijn kindereu af te staan." Altijd nog met zijn oogen naar den zolder, voegde hij er bij „Dolly, wil je mee naar huis gaan en bij ons blijven „Dank u, oom, werkelijk dank u hartelijk, maar ik wil moeder nooit verlaten." «Ik neem bet je niet kwalijk, kind maar jij, Marianne, jij bent geen Bradley, wil jij komen?" Hij keek haar niet aan terwijl bij sprak en Marianne wendde het bleeke gelaat naar hare III. Dolly vebdediqt den vrek. Den volgeuden dag zat de vrek alleen in zijn morsig vertrek voor den haard, waarop Dolly gisteren zooveel hout gestapeld had, doch waar nu geen enkel vonkje overgebleven was. Zijn buurmeisje had er niet het minste idee van, dat zijn kelder vol hout lag, terwijl zij trouw voortging hem telkens een deel van oogst af te staan. De drie dollars per maand, die de we- van f 2245 terugbetaald. Er werden verhandeld 109 telegrammen 45 verzonden 64 ontvangen en 550 gesprekken gevoerd, 207 uitgaande, 148 inkomende; benevens 44 telefoon-oproep berichten. 37 verzonden en 7 ontvangeu. Als een bijzonderheid dient dat S. Suur- land 78 jaar oud deze week nog 2 perzikpitten met zijn tanden stuk beet. 8TAVENISSE. Door het Rijkstelefoookantoor alhier zijn in het afgeloopen kwartaal verhan deld 655 telegrammen n.l. ontvangen 355 «n verzonden 300, terwijl er 1570 gesprekken ge voerd zijn. In 1913 waren deze cijfers resp. '488, 250, 238 en 850, terwijl ze in 1912 bedragen 636, 320, 316 en 1480. THOLEN. Een onzer correspondenten deelt ons mede dat in de afgeloopen week op ver schillende plaatsen in het eiland reeds vluchten wilde ganzen werden waargenomen en de vraag wordt gesteld of dit wijst op een vroegen en strengen winter, daar de volksmond dit zoo wil. Thans is op de akkers en in de weilanden voor deze vogels nog volop voedsel t* vinden, wat in de wintermaanden wel eens minder bet geval i*. De meeste meDschen meeoeo dat wilde ganzeu, die ten onzent worden waargenomen, maar van één soort zijn, maar ze vergissen zich, want vooreerst hebben we hier de riet- of taadgans in groot getal, dan de grauwe gans en akker gans, deze twee soorten in minder getal dan de rielgans. Nog treffen wij aaD, maar meestal in strenge waters, de witfrontgans, de Temminch- gans en de kortbekgans. Nog steeds woedt de strijd tusscheo de Aisne en de Oise. Bijzonderheden vallen er echter bijna niet vau te vermelden. Geen der beide partijen maakt vorderingen. Hier valt de een en daar de ander weer aan, met wisselend succes. Het Parijsche persbureau deelde Woensdag dan ook mede dat de toestand Dog onveranderd is. Een telegram uit het Duitsche hoofdkwartier meldde het volgende op den rechtervleugel van het leger in Frankrijk vonden gevechten plaats die nog onbeslist zijn. Op het front tusschen de Oise en de Maas heerscht over het algemeen rust. Het leger dat opereert tegen de Maasforten, sloeg nieuwe aan vallen, door de Franschen op Verdun en Toul ondernomen, af. Een mededeeliug van 30 Sept. bevat dat de ten noorden en zuiden van Albert voortrukkende nummeriek sterkere vijandelijke strijdmachten onder zware verliezen zijn terug geslagen. Van het front der gevechtslinie is geen nieuws te vermelden. In de Argonne gaat de Duitsche aanval geleidelijk, zij het ook lang zaam voort. Voor de sperforten in de Maaslinie is geen verandering in den toestand. In den Elzas ondernamen de Franschen een krachtigen aanval die echter dapper werd afgeweerd. Een correspondent van het te Londen ver schijnende Engelsche blad „Daily Telegraph* deelt aan zijn blad mede dat het zeker is dat een tweede groote poging van de Duitschers om duwe betaalde, gaven haar geen recht op den kelder en het was den huurders niet veroor loofd iets te zien waarvoor zij niet betaalden. Een aangename geur drong door de reten van de deur in het vertrek, en stoorde den ouden in zijn mokkerige stemming. Het droge vel van zijn neus rimpelde zich en hij snoof den geur gretig op. „Ze kunnen de huur niet betalen, maar leven als prinsen", bromde hij geë'gerd. De lekkere geur werd sterker en een oogen- blik later stapte Dolly met volle handen binnen. Ze plaatste een groot blad op tafel en kwam naar den haard. „Wel, wel", riep ze uit, „de asch is heelemaal koud", en ze keek erustig naar den ouden man. „Zeg", zeide de oude, „ken je ook een klein meisje, dat gisteren een handvol stof opveegde, toen wegliep eo een berg vuil in het midden van de kamer liet liggen „Ja, dat was ook al te erg, maar ik had zoo'n vreeselijken dag nadat ik weggeloopen was, en dacht beeleuiaal niet meer aan het stof". „Je rijke familie maakt dat je eeo arme man vergeet." Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1