weettilafl, piiji aai de lelasp iai oeMelt, lanflbonv, m. No. 1540 Woensdag 30 September 1914. Een en dertigste jaargang. EN DE OORLOG. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt voorloopig eiken Woensdag en Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingszonden stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T k o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGAVE: Firma J. M. C. POT, THOLEN. Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Publicatie ii. De Burgemeester rau Tholen waarschuwt de Burgerij dezer gemeente, op verzoek van den 8lellingcommaudaut te Hellevoetsluis, even tueel aangespoelde mijneD niet aan te raken voor dat technisch personeel aanwezig is. Tholen, den 26 September 1914. De Burgemeester van Tholen maakt, naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, aan jaeht- aktehouders bekend, dat iti verband met de bijzonder tijdsomstandigheden door den Minister van Binnenlandsche Zaken in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën besloten is, dat te zijner tijd de teruggave zal worden overwogen van de recognitie van die jachtakten, waarvan geen of slechts weinig gebruikt gemaakt is kunnen worden, doch uitsluitend aan die personen, die hunne akte voor 1 Ootober a.s. bij den Burgemeester banner woonplaats hebben inge leverd. De betaalde zegelgelden znllen echter niet kannen worden teraggegeven Tholen, den 26 September 1914. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Reeds twee maanden donderen de kanonnen, knetteren de geweren en wordt dood en ver derf gezaaid onder de menschen. Twee maanden reeds is het geleden dat de vreeselijke strijd een aanvang nam, dat het verschrikkelijk gebeuren waarvoor reeds tientallen jaren gevreesd werd eindelijk een niet meer te keerende gebeurtenis was geworden en het menschdom huiverde van verschrikking, want overal en algemeen werd, begrepen dat de oorlog een niet te overziene ramp zon worden voor gansch Europa, dat een niet te schatten verwoesting en een niet te beschrijven verschrikking over de menschen zou worden uitgestort. Een uit menig geprangd hart steeg een bee op naar den hemelO, God, laat deze drinkbeker van ons voorbijgaan I De vredesapostelen trilde* van ontzetting dat on danks alles wat de laatste jaren in het belang en behoud van den vrede was gedaan, toch de oorlog was gekomen, dat ondanks alle wereld en vredescongressen, ondanks het groutsche Vredespaleis aan welks totstandkoming alle natiën eendrachtig samenwerkten, toch de groote wereldramp niet kon voorkomen worden. De wereldramp!! Jal In eeuwen en eeuwen is niet voorgevallen wat thans is gebeurd, de gevolgen der Fransche revolutie en de onder- drukking van Napoleon veroorzaakten niet zoo veel leed als thans reeds is veroorzaakt. Want al wat wetenschap en kunst konden doen tot verbetering van machineriën, alle moderne tech niek, is in dienst gesteld van de fabricatie van vernielingswerktuigen. Kanonnen, modern geschat projectielen vau vernielender uitwerkiDg dan men ooit had kunnen denken, dat vervaardigd konden worden, zijn toegepast in dezen oorlog. Projectielen en bommen zijn gebruikt waarvan de uitwerking verschrikkelijk was. Projectielen met doodende gassen, projectiels met kunstig ingewikkelde machineriën, die er voor zorgden dat de vernieling die moet worden veroorzaakt, precies op tijd plaats had. Granaat-kartetsen die de dikste cementen en betonnen mnren doorboorden als waren ze van een dun blaadje papier. Granaten die geheele artillerie batterijen, met een, twee, drie schoten geheel vernietigden, die, barstend boven de vijandelijke atdeelingen, tientallen menschen in één oogenblik in de eeuwigheid slingerden en andere tientallen voor hun geheele leven verminkten. Torpedo's die ook weer van een kunstige machinerie voorzien, operaties op tijd den ondergang veroorzaakte van de met honderden menschen geladen reuzenkrnisers. En al dit verschrikkelijke, moderne oorlogsmateriaal moet dienen tot de bestrijding der tegen elkaar optrekkende pachten, moet dienstig worden gemaakt tot de vernieling van de legers der oorlogvoerenden en als ware dit nog niet genoeg, worden ook nog eeuwenoude werken van kunst en beschaving, monumenten nit een grootsch verleden; worden ook nog gansche dorpen en steden vernield, uit naam der beschaving en in naam van het recht. Reeds twee maanden! En hoe lang nog In bijna geen enkele oorlog zijn de veldsla gen zoo verschrikkelijk en van zulk een langen dnur geweest. De slag aan de Aisne duurt nu reeds 18 dagen aan een stak, zonder dat een beide partijen eenig noemenswaardig succes heeft. HetFranschecommuniquévan 27 September deelt mede dat de Duilschers de geallieerden over het geheele front aanvielen met ongehoorde hevig heid, zoowel des nachts als des daags, pogende de linies der gezamenlijke legers te verbreken. In dit comminiqué wordt verondersteld dat van allerhoogste zijde bevel was gegeven om den slag tot iederen prijs tot een voor de Duitschers gunstig einde te brengen. De aanvallers slaagden hierin echter niet en de Franschen namen een vaandel eenige kanonnen en krijgsgevangenen. Bizouder nieuws wordt echter van geen van beide zijden bericht. Alleen kannen we dus constateeren dat er hevig gevochten wordt en dat ook weet in deze veldslag duizenden en dui zenden slachtoffers gemaakt worden, daar van beide zijden met ongekende hevigheid wordt gevochten. Mededeelingen van het Fransche gezantschap in den Haag bevatten eveneens niets bizondera en beataaD nit herhalingen van het reeds vermelde. Bij onze Zuiderburen wordt hier en daar ook weer hevig gevochten en men vreest dat de belegering van Antwerpen toch nog zal door gaan. Uit Gent wordt bericht dat in geheel België belangrijke krijgsbewegingen plaatshebben. Te Quadrecht en te Oordere werden de Duitschars door Belgische troepen tegengehouden. Te Brussel passeeren dagelijks lange rijen automobielen. Het Dnitsche leger legt een verbazende be drijvigheid aan den dag. Naar het gebied ten zuiden en ten oosten van Antwerpen worden enorme troepentransporten nit Aken aangevoerd, terwijl het zware belegeringsgeschut eveneens is aangekomen en met spoed tegen de Zuidelijke forten wordt opgesteld. Aan de Oostzijde wordeD dc zware Oostenrijksche mortieren opgesteld en verschansingen opgeworpen. Ook van Belgische zijde wordt met spoed aan de laatste versterkingen gewerkt. Het verdedi- gingsleger van Antwerpen bestaat uit ongeveer 150.000 man. Te Antwerpen is ook weer een Taube-vliegmachine verschenen, waarop met het geschut der forten geschoten werd. Het lucht- schip wierp 8 bommen, die, daar ze in een wei land terecht kwameD, geen schade aanrichtten. Een Zeppelin bracht van Brussel uit een bezoek aan Gent en Brugge en wierp ook bommen op verschillende plaatsen. Mechelen wordt weer ge bombardeerd door de Duitschers en in de nabij heid dezer plaats worden weder verwoede gevechten geleverd. Volgens berichten van vluch telingen moet de halve stad in brand staan. Ook in de nabijheid van Dendermonde kwam het tot een bloedig treffen. Een Eugelsch blad deelt mede dat onder de Dnitsche troepen in de nabijheid van Antwerpen een typhus-epidemie is uitgebroken. Ook van het Oostelijk oorlogstooneel is bijna niets te vermelden. Daar schijnen dus ook geen bizouderheden te hebben plaats gehad en is vermoedelijk een periode van rust ingetreden. Ter zee gebeurden geen noemenswaardige feiten. Krupp hard aan 't werk. Te Edinburg is een Schotsche vrouw terug gekomen, die te Essen eenigen tijd bij vrienden doorbracht en pas Dnitschland mocht verlaten Zij verklaarde aldaar zeer hoffelijk te zijn be-, handeld, enkel moest zij zich op bepaalde tijden bij de politie aanmelden. Volgens haar zeggen wordt er in de Krupp- fabrieken koortsachtig haastig gewerkt, uitsluitend voor de vervaardiging van wapenen en munitie. I 46,000 werklieden ziju ononderbroken aan deD arbeid. De voeding is er overvloedig. Sommige levensmiddelen, te voren ingevoerd, zijn thans goedkooper dan véér den oorlog. Naar beweerd wordt, wemelt het in Essen van buitenlandsche spionnen. Op één dag werden niet minder dan viertien Russen doodgeschoten. Zij waren als vrouwen verkleed, een zelfs als non. Vierduizend Dnitsche gewonden worden te Essen verpleegd. Langdurige veldslagen. Na de slag Ban de Aisne reeds 18 dagen duurt is een vergelijking met andere langdurige veldslagen uit den jongsten grooten oorlog tus- schen Rusland en Japan wel ter plaatse. De drie voornaamste veldslagen tijdens den veldtocht in Mandsjoerije duurden Liao-yang 11 dagen (25 Aug.—4 Sept.); 8ha-ho 7 dagen (8 Oct.14 Oct.). Moekden 22 dagen (19 Febr.12 Maart). Het beleg van Port-Arthur begon op 26 Mei en eindigde op 1 Januari. De gansche Russisch- Japansche veldtocht duurde ongeveer 16 maanden. De 42 c.M. kanonnen. Een interessante beschrijving van de wijze, waarop de bekende 42 c.M. kanonnen der Dnitschers vervoerd worden, geeft een van de correspondenten van de „Times". Van iemand, die het vervoer van een tweetal kanonnen uit Frankrijk naar Brnssel gezien heeft, vernam genoemde correspondent het volgendeDe ka nonnen bestaan uit vier stukken, die door drie machines getrokken worden. Bovendien zijn er nog een twaalftal machines beschikbaar om het geschut heuvels en hoogten op te trekken. Eenige soldaten belast met het vervoer van de „dikke loeder", zooals de Duitschers de kanonnen zelf noemen, vertelde de zegsman van den correspondent, dat zij van Maubeuge gekomen waren en over Mauage en Nivelles met hun vrachtje naar Brussel moesten. Dit schijnt juist te zijn, want de zegsman zag de kanonnen eenige dagen later, op den 21en September, weer even ten Noorden van Waterloo. De correspondent meent, dat de kanonnen bestemd zijn om in de eerste plaats het sterke fort Peurs in de nabijheid van Antwerpen te bombardeeren. De kapitein van Köpenick. Toen de oorlog begon kon schoenmaker Voigt het niet langer uithouden in zijn woonplaats in Thiiringen. Hij moest zijn militair talent in dienst van het vaderland stellen. Hij maakt den oorlog echter niet mede in zijn indertijd ietwat gewelddadig veroverde waardigheid van kapitein. De militaire overheid gaf hem den wenk, dat hij bij zijn leest moest blijven en stelde hem aan in de militaire werkplaatsen te Erfnrt, waar hij na voor een van de vlijtigste arbeiders doorgaat BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is tot gezworene van den polder Oude te St-Philipsland benoemd, de heer I. Hage aldaar. Tot Dijkgraaf van het Waterschap St-Maar- tensdijk de heer A. Geluk te St-Maartensdijk. Van onze berichtgevers. ST-MAARTENSDIJK. Twee schepen die door de eigenaars alhier en te St-Annaland woonachtig, bij het uitbreken van den oorlog te Luik waren achtergelaten, zijn thans door hen teruggehaald. Het eene was totaal uitgeplunderd, terwijl het andere intact was gebleven. 26 Sept. Zaterdagnamiddag werd hier een openbare eindles gehouden van den 2-jarigen cursus in landhuishoudkunde aan dames, welke cursus gegeven werd door Mj. van Prooijen, gedipl. landhuishoudkundige, de h. h. Minder- hond, v. d. Linde en Buijze, en was opgericht op initiatief van de vereeniging van Gedipl. oud-leerlingen vbd den winter-landbouwcursus te Stavenisse, gesteund door de afd. Tholen van de Z. L. M. Van de antoriteiten op landbouw gebied waren aanwezig de h.h. Dr. v. d. Zande, inspecteur v. d. landbouw en Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar, voorts de heer Snijders secretaris der afd. Tholen en de commissie van toezicht op den cursus benevens nog enkele andere belangstellenden. Na beëiudiging der les werd door den heer v. d. Zande aan de 12 aanwezige deelneemsters een diploma uitge reikt; een die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, zal dat ook verstrekt wordeD. De heer v. d. Zande wees in zijn toespraak op het nut van de ontwikkeling der vrouw, ook in deze richting en sprak den wensch uit, dat de belangstelling voor dit onderwijs steeds grooter moge worden, en richtte een woord van dank tot het onderwijzend personeel. De heer Buijze bracht ah secretaris van de vereeniging, van welke het initiatief uitgiDg een woord van dank aan allen van wie deze vereeniging bij het oprichten van dezen cursus steun had mogen ontvangen en dankte de dames-deeloeemsters voor den a&ngenamen omgang en den ernst, waarmede zij het onderwijs steeds gevolgd hadden. Mej. P. Hage bedankte ah deelneemster het onderwijzend personeel en bood ah aandenken aan deze lessen ieder der leeraren en Mej. v. Prooijen een in lijst geplaatste photografie aan, waarop al de deelneemsters. Aan Mej. v. Prooijen werd mede nog ah een gedachtenis geschonken 2 zilveren vleeschvorkeD. De gediplomeerden zijn de dames I. Elenbaas, T. Hage, D. Tholenaar, M. Drogen- dijk, E. Hartog, A. Hartog, P. Hage,Ca. Hage, Cath. Hage, J. Hage, H. Vermeulen, C. J. de Wilde en G. Kodde. OUD-VOSSEMEER. Zaterdag jl. had klein-landbouwer alhier een koe te verliezen, doordat zij op klaver liep en daardoor barstte; voor den betrokkene werkelijk een groote scha depost. De heer J. A. de Graaff J.Mz. alhier is te Delft geslaagd voor het candidaats-examen als werktuigkundig ingenieur. Gedurende de jongste stormen hebben de zeedijken alhier, zich uitstekend gehouden er is geen schade van beteekenis berokkend en alleen op heel enkele plaatsen is wat grond- verlies voorgekomen. THOLEN. In de Vrijdagavond alhier gehouden jaarvergadering der Werkmausvereeniging „Hulp in Nood", werd door het bestuur verslag uit gebracht over het afgeloopen vereenigingsjaar waaruit bleek dat 6 leden bedankten, waaronder 4 wegens vertrek, 2 overleden en 1 geschrapt moest worden. Terwijl 31 nieuwe leden lot de vereeniging toetraden, zoodat het ledental thans 142 be draagt. Over hel afgeloopen jaar was aan contribntie ontvangen f 649.aan donateursgelden f 48. en aan gekweekte rente f 19.72, terwijl in dat tijdstip was uitgegeven een som van f 562,02. Het te goed op de rijkspostspaarbank be draagt thans f 813.46. Ah voorzitter en commissarissen werdeD her kozen de heeren H. Russcher en M. J. Hoek terwijl als bode de heer J. Goedegebuure op nieuw voor 1 jaar werd benoemd. Door 27 ledeD der vereeniging die wegens mobilisatie onder de wapenen zijn werd geen contributie betaald. Verder werd besloten dat de commissarissen elke drie maanden de conlribulieboeken znllen controleeren. Men meldt uit HalstereD aan „De Zoom". Zondagavond, 27 dezer, terwijl Jhr. Van Vredenburch uit Tbolen met zijn auto over den Rijksweg kwam gereden, bevond zich een paard, dat toebehoorde aan den landbouwer Akkermans, op den weg. Daar dit paard in het licht kwam van de lantaarns, bleef het op den weg staan het werd door de auto aangereden, opgepakt, en over de auto achter op de keien neergewor pen. Dit ongeval liep zonder persoonlijke onge lukken af. Alleen het glas dat zich voor op de auto bevindt was verbrijzeld, het paard had

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1914 | | pagina 1